Prosim za pomoč pri izbiri psa

Iurist · 24549

Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 12 Maj 2016, 11:47:20
Na hrvaškem je psarna Toonian - http://smooth-collie.com/en/index.php
In na Madžarskem planirajo letos leglo tricolorjev - http://merryvillelabradors.mindenkilapja.hu/html/26333330/render/puppies
Psica prihaja iz vzreje L. Bohnec :)

Sicer pa dobiš vsa planirana legla in psarne na tile povezavi: http://www.smooth-collie.net/



Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #31 : 12 Maj 2016, 15:42:54
Toplo priporočam, da kontaktiraš hrvaško vzrediteljico Nino Žubrinić (http://www.smooth-collie.com). Pišeš ji lahko kar v slovenščini in ti bo vse lepo razložila.

Tudi Lea Bohnec ima spletno stran: http://smooth-collie.si, kjer najdeš njen kontakt.

Sicer nisem nepristranska, ampak če se boš odločila za škota, ti ne bo žal, ker ti res zlezejo pod kožo, ne glede na dolžino dlake :)



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 12 Maj 2016, 18:30:09
Jaz dam tudi svoj glas kratkodlakemu škotu :-)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #33 : 13 Maj 2016, 09:49:34
Kaj pa katera od pastirskih pasem? Fantastični čuvaji, pa do družine so običajno mucki. Malo manj prijetni so do tujcev (tu je potrebna res dosledna socializacija in navajanje na tuje ljudi) in nekateri niso ravno prijazni do drugih psov (nekaj je pa spet odvisno od tega kako se socializira mladiča, da se jih priučit vsaj tolerance in umika).

Slovenski kraški ovčar recimo. Pa tornjak je krasen. Podhalanski ovčar (na videz izgleda kot malo večji bel zlati prinašalec), malo večji je še pirenejec.... No meni najljubši je romunski mioritik, ampak ga zaradi nenadzorovane vzreje in posledičnih pogostih karakternih težav nebi priporočala začetniku.

Najpomembnejše pri vseh naštetih pasmah pa je, da ne dobiš plašnega mladiča, da so že v leglu dobro socializirani in navajeni na vse živo.

Če so ti všeč veliki impresivni psi, ki so prijetni družinski psi je tu še novofundlandec, samo so nula od čuvajev (no saj zalajajo, samo večkrat takrat ko ni treba, kot pa takrat ko bi bilo dejansko fajn), bernski planšarski pes, bernardinec.


telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 15 Maj 2016, 16:01:08
Potem ti ostane whipet, zakaj pa ne, saj so uredu.
Poznam, kar nekaj belih švicarskih ovčarjev, ti bi bili tudi primerni. Ali pa kraševec, avtohtoni.
Moja pokojna psička je bila labradorka, to je meni zelo ljuba pasma.
Ali kak drug prinašalec gladkodlaki, novoškotski.
Modre doge in vzhodno evropske ovčarje ima znanka, so mi všeč.
http://www.cairnterrier-hu.com/index.htm



mandarina

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 16 Maj 2016, 12:48:14
Ja, meni so osebno zelo všeč bernski planšarji sama imam mešanko z bernskim in nemškim ovčarjem. Bernski planšar je res čudovit pes škoda je samo to, da imajo življensko dobo 6-8 let. Imam tudi samojedko katera je zelo vredu amppak z dlako je veliko dela. Imam pa tudi labradolko in je tudi zelooooo vredu.
To so aktivni psi, dobri plavalci, polni energije. So izjemno prijazni in jih zlahka predstavimo novim ljudem, brez strahu pred morebitnim agresivnim vedenjem. Slabost je le ta, da svojo prijaznost nadvse radi izražajo s skakanjem na nove znance, včasih jih celo podrejo na tla, od samega veselja.

Labradorci so visoko inteligentni, zelo zvesti lastniku, v pasjem svetu pa veljajo tudi za zabavne in nekoliko hiperaktivne. So srednje veliki, močni, atletsko grajeni, uravnovešeni psi.
Dobro se ujamejo z drugimi psi, saj so izredno neagresivne narave, zato ob primerni socializaciji zlahka dosežemo uspešno sobivanje tudi z drugimi živalmi.
So čudoviti prijatelji večjim otrokom, previdnost je potrebna zgolj pri malih otrocih, katere bi lahko nenamerno podrli na tla in pri tem poškodovali, zato je potreben nadzor odraslih oseb, predvsem dokler gre za pasjega mladiča. Kasneje, ko je šolanje končano in je Labradorec odrasel kuža, pa je s svojo ljubeznivo naravo nadvse primeren za družine z otroki.
Načeloma je to zelo zdrava pasma. Zelo redko se lahko pojavijo težave kot je displazija kolkov in komolcev, pri starejših psih pa očesna bolezen, ki vodi v delno ali popolno slepoto (Progressive Retinal Atrophy). Pasma ima velik apetit, zato je možna težava tudi prekomerna telesna teža, čemur pa se je moč izogniti tako, da poskrbite za zadostno telesno aktivnost psa.
 Labradorca je preprosto trenirati, zgodnje šolanje in socializacija sta priporočljiva zato, ker so ti psi zelo močni in jih je potrebno naučiti, naj ne skačejo po ljudeh in drugih živalih in ne vlečejo na vrvici. S treningom je treba pričeti kar se da zgodaj, saj Labradorci že pri šestih mesecih dosežejo svojo odraslo velikost in je s tem učenje nekoliko težje. Osnovna povelja moramo zato psa naučiti do šestega meseca. Glede na visoko inteligenco in željo po ugajanju, pa to ne bi smelo predstavljati posebnih težav. Ta pasma se ne odziva na grobe metode, potrebuje korektno, spoštljivo in dosledno vzgojo, ki naj temelji na pozitivni spodbudi, pohvalah in nagrajevanju.
Tako, da sama sem najbolj zadovoljna z labradolcem. Res poplen pes. Če pa ti je všeč bernski planšar in te moti krajša življenska doba je zelo primeren tudi veliki švičarski pes, ki mu je zelo podoben.
Veliki švicarski planšarski pes je zelo vdan in zaščitniški, a neagresiven. Po naravi so pogumni in nadvse zvesti lastniku in družini, zato so odlični čuvaji. Radi lajajo, so nezaupljivi do tujcev, obenem pa zelo ljubeznivi družinski psi. Nadvse želijo ugajati in biti vključeni v družinske aktivnosti. Potrebujejo veliko človeške pozornosti. Svojo dnevno potrebo po gibanju bodo z veseljem prilagodili družinskim aktivnostim. Čeprav je pasma zelo inteligentna in dojemljiva, pa je bolj primerna za izkušene lastnike. Življensko dobo pa imajo deset do dvanajst let ;)

 
 
 



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 16 Maj 2016, 12:58:17
Mandarina - po temle zapisu sodeč še nikoli nisi ne imela ne delala z labradorcem.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #37 : 16 Maj 2016, 13:24:58
Kopirat zna, piše pa še vseeno labradoLec



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 16 Maj 2016, 13:45:08
Ne bodi malenkostna. Zmotila se je samo enkrat. Pač rada piše in si ustvarja vsak dan nove profile. Mogoče bo enkrat iz nje še dobra pisateljica? Zgodbice za otroke mogoče?


mandarina

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 16 Maj 2016, 14:19:37
Kopirala sem iz happy doggy ja vem. In kaj je to takega.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #40 : 16 Maj 2016, 15:23:53
Ni ne bi bilo nič takega, če kopiranega ne bi ponujala kot svoje izkušnje. Kot Gusarčka si vsaj navedla vir, tam nekje spodaj, kar je zelo pohvalno. Še bolj pohvalno bi bilo, če bi si našla namesto Happy doga kakšen bolj verodostojen vir.


Iurist

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 16 Maj 2016, 16:14:37
Pozdravljeni :) Ah ja... zgleda da z mojim kratkodlakim štotkom mladičkom ne bo nič. Težko ga je dobiti. V Sloveniji ne planirajo legla v kratkem, čakam še na odgovor iz Hrvaške. Nisem vedela, da je tak problem priti do psa, ki si ga želiš, sem vedno mislila, da nekam greš in ga pač kupiš. Sedaj pa vidim, da se legla planirajo, psički pa niso vseskozi na voljo. Saj logično, samo prej nisem o tem razmišljala... Tako da ne vem... tudi mladička whippet-a se trenutno nikjer ne prodaja ali pa jaz nisem našla. Bi pa najraje črnobelega samčka, če bi bilo možno. Končno se odločim za pasmo, potem je pa nikjer ni za dobiti, hehe :) Nočem, da mislite, da si nekaj zmišljujem in iščem "popolnega" psa, daleč od tega. Samo rada bi izbrala primerno pasmo... in sedaj sem se res zaljubila v tega kratkodlakega škotskega ovčarja :) Ni pa edina opcija, bom še malo gledala. Še enkrat pa vsem najlepša hvala za vse nasvete in pomoč, so mi res v veliko pomoč, pol teh pasem prej nisem niti poznala, npr. kratkodlakega škota :) Tako da če dobite še kakšno idejo, kar! Aja, tudi glede novofundlandca sem razmišljala in mi je zelo všeč... ampak mislim, da je vseeno prevelik, tako z vidika prevažanja v avtu, obiskov pri sorodnikih, ki živijo v stanovanjih,... meni je zelo lep, ampak ne vem...je kot en medved :) Sicer zelo srčkan, ampak ne vem, res je velik.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #42 : 16 Maj 2016, 17:02:49
Kaj pa, če spregledaš barvo in spoznaš v živo tistega samčka, ki išče dom? Že toliko, da v živo vidiš enega predstavnika in si ustvariš delček svoje predstave in slike. :)

Pa sem skoraj sigurna da bi Lea bila za kak sprehod, spoznavanje pasme...Tudi ne olepšuje pasme in trosi pravljic, ampak pove stvari kot so.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #43 : 16 Maj 2016, 17:13:58
Kratkodlakemu škotu je nabližje dolgodlaki škot. Te je lažje dobiti. Ja in na mladiče se ponavadi kar čaka, sploh pa pri redkejših pasmah. Se splača potrpeti in med tem časom čimbolje spoznati izbrano pasmo. Pa malo pobrskat za vzreditelji v tujini, včasih je treba iti po mladiča  po mladiča kar daleč.
Kaj pa pasmi, ki ju je priporočila Jenny K? Če so vam všeč kuštravci, so karakterno res prijetni. So redke pasme, a je sem ter tja kdaj kakšno leglo tudi pri nas, bi se bilo vredno pozanimati.


Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 16 Maj 2016, 17:34:48
Pa si kontaktirala tudi Madžarsko psarno(link zgoraj), ki ima planirano leglo tricolorjev? :)