Težave na sprehodu- rabim pomoč

fluff · 7446

fluff

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
: 09 Januar 2018, 10:55:08
Pozdravljeni,

imam sedem mesečno mešanko s škotskim, nemškim ovčarjem in mogoče še kakšnim psom. Psička je sicer relativno pridna, na sprehodu, če je odvezana ne zbeži, se ozira po meni,vendar ni pretirano pozorna name. In sicer, če jo na sprehodu pokličem po imenu se sploh ne odzove, ampak naprej voha. Počaka in pride sicer včasih, vendar ji tudi to ne gre najbolje. Problem je torej ta njena nepozornost name na sprehodu, ki me zelo moti. Poleg brez vrvice sicer hodi, vendar se vidi s kakšnim odporom-uha ima nazaj in tisti "naveličan" izraz na obrazu. Če jo hranim z briketi je sploh ne zanima preveč, če uporabim kaj boljšega sicer dela raje, vendar ne vem ali je to v redu, da dela samo za priboljške, ki so njej všeč.
Poleg tega je njena pozornost vedno usmerjena na drugega psa, če je ta v bližini. Mene sploh ne šmirgla, tudi če zakrijem pogled na psa, se trudi izmakniti. V druge pse se vedno skuša zapoditi, da bi se igrala in takrat ne sliši nič. Da pride za mano se morem začeti oddaljevati, potem priteče in greva naprej.

Kako naj rešim to pomanjkanje pozornosti na sprehodu? Poskusila sem s hranjenjem briketov na sprehodu pa ni posebej zainteresirana.
Sicer pa rada dela, v smislu da skače čez stvari/na stvari takrat sem ji zanimiva.

Ali naj jo učim s priboljški in se bo sčasoma, ko pride iz pubertete to izboljšalo ali kaj naj naredim, da bo pozorna name in ne bo kar naprej vohljala in obsesirala čez druge pse.

p.s. bila je v mali šoli, kjer je brez težav delala med drugimi psi, čim ga vidi na sprehodu je pa konec. Spomladi bi se rada začela ukvarjat z agilitijem in me skrbi, da bo videla samo druge pse.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 10 Januar 2018, 08:18:35
Osnovni problem je, da psički nisi zanimiva in zaradi tega tudi ni pozorna nate. Kaj pa drugače počneta skupaj; se rada igra - s čim; je v pesjaku ali v hiši; kako poteka vajin dan?




fluff

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 10 Januar 2018, 09:35:03
Zelo rada se igra, na sprehodu lovi palco, žogico, se vleče. Tudi trikce naredi na sprehodu. Če imam kaj, kar niso njeni briketi uboga, tudi veselo poleg hodi. Če se ji skrijem me začne iskat, nikoli ne pobegne. Moti me, da so ji toliko zanimivi drugi psi in da se na sprehodu, sploh na polju, ko neprestano luknje voha, skoraj sploh ne odziva na ime. Odzove se na kaj drugega, recimo pridi, gremo.

Je pa z mano v stanovanju, navajena je na boks kamor gre na prvo besedo, not spi vsako noč, pa tudi čez dan gre sama pogosto not.
Problem z njo, kar me moti, je ta zmanjšana pozornost name na sprehodu. Sem že napisala, da se ozira po meni ampak bi rada da se odzove na ime. To sem vadla, ko je bila majhna s priboljskom na nos pa ni ne vem koliko zaleglo.
Sicer, če jo animiram in more za mano tečt, pa preskakovat različne stvari zelo uboga in rada to počne, drugače če jo pa pustim na miru, vohlja na naokoli dokler ne vidi kakšnega psa, ki ga najprej gleda, potem bi se pa najraje pognala k njemu.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 10 Januar 2018, 11:51:10
Ali pa preveč težiš...tudi to je opcija. Pes rabi biti tudi pes. To je, da voha po mili volji, bere novice, markira, se valja v travi, opazuje okolico...Palice so izjemno nevarne-jaz jih ne mečem. Preveč grdih poškodb je bilo na ta račun. Že kadar si najde palico za žvečenje me skrbi ko se napravlja, da so jo bo zapičila v gobec.

Metanja igrač se sama poslužujem bolj poredko, pri rastočih psih ekstra redko in krajši meti. Z metom igrače psa tudi pošiljaš stran od sebe, kar ni nič narobe, če imata izdelano igro s tabo (da te lovi, cufanje) in če ni težav s prihajanjem na klic.

Hrana je lahko nagrada, priboljšek, šnofanje, igra....Naj pa ne bo podkupuvanje (mahat s hrano pred nosom).

Včasih se je treba držati reka "manj je več".

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pitra

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 Januar 2018, 13:11:09
tudi jaz imam podobne težave z našim mladičem, tudi  mi smo bili v mali šoli, tudi naš bo naslednji teden 7 mesecev. Mislim, da so preprosto prišli v puberteto. Samo mirno, malo več koncentarcije in vztrajnosti in bo počasi prešlo, oziroma se bo uredilo. Sem to pri prejšnji psički že dala skozi.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 12 Januar 2018, 08:24:08
Pri gledanju psov nagrajuješ z dobrimi priboljški ko ga (ali še preden ga) opazi in ne ko se že požene. Igrica se imenuje Look at that. Za ime je pa tamal problem, rečeš ime in nato click&treat, spet z dobrimi priboljški. Začneš doma in postopoma povečuješ težavnost, ne na neke dolge razdalje ampak ko je pri tebi in ni zaposlena z vohljanjem. Sčasoma lahko nadaljuješ tudi do "pojdi vohat" in vohljanje nagradiš, pri čemer se mora vrnit do tebe po priboljšek.



fluff

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 12 Januar 2018, 12:33:41
Torej, če prav razumem, ko pes zagleda drugega psa kliknem oz. povem besedo in ga nagradim, ko me pogleda. To bo pomenilo, da vsakič ko ona vidi psa pogleda najprej mene in pričakuje priboljšek potem pa ji lahko dovolim, da gre povohat? S tem v bistvu dosežem, da se ne požene takoj ampak gleda najprej mene ne



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 12 Januar 2018, 12:42:13
Ne, nagradiš takoj. Označiš vedenje in nagradiš. Tu imaš dva koncepta zadaj. Delat je treba postopno, pod vzdražnim pragom. O look at that imaš dosti napisano v knjigi Control Unleashed, http://oz.dogs.net.au/chocolateborders/uploads/documents/THE_LOOK_AT_THAT_GAME.pdf
https://clickerleash.wordpress.com/2009/08/23/look-at-that-a-counterintuitive-approach-to-dealing-with-reactive-dogs/

Pri sebi je treba imeti različno hrano, različne vrednosti. Za kako stvar pa jackpot. Iz kod pa si? Mogoče imate kakega fajn inštruktorja in tečaj, ki se po MŠ usmeri v pač urbano vzgojo psa ipd-ne takoj v poligonsko poslušnost, ki ti pri temu problem-čku bore malo koristi (pa imam sama zelo rada RO, FCI obedience...), Ampak to vlečenje-nevlečenje, odnos z. obremevanje z okolico, igranje v različnih okoljih, prinašanje igrače nazaj, odzivnost na ime v raznih okoljih, taka vse splošna vzgoja psa traja tam nekje do enega 9 meseca, do takrat pa sama nikoli ne bi delala preveč poslušnostne sheme ipd, kar ponekod v tečajih prehitro začnejo. Pol imajo pa psa, ki na poligonu lepo sodeluje, pozna, sedi, prostor, poleg, na poligonu pride na klic. Sprehodi so pa katakogorija zase.  ;D

In nagrada je to, kar je psu nagrajujoče, naj so bo igra s tabo, skok na tebe, v igro z drugim psom (po pameti izbiraj), vohlanje, čofotanje v vodi. Ni vedno samo hrana.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!