Hrana za mojo psičko - prosim za nasvet.

Metuljeva · 19075

Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Zdravo,

sem nova tukaj, čeprav spremljam forum že kak mesec in pol.

Imam pa težavo z izbiro briketov za našo malo zverinico, ki je mešanka čivava&mini pinč, stara pol leta.

Ko smo jo dobili, je imela precej suho dlako z nekaj prhljaja, najhujše pa je bilo njeno praskanje po ušeskih. To je bilo najbolj intenzivno ponoči (ne vprašat, velikokrat sva bili neprespani, ona pa še znervirana :(). Peljala sem jo na pregled ušes (celo k dvema različnima veterinarjema) in obakrat so bili izvidi BP, tudi pregled sluhovodov ni pokazal vnetij, niti bris ni kazal na prisotnost bakterij ali glivic. Vseeno je dobila kapljice za ušeska, vendar sta se praskanje in rdeča ušeska še nadaljevala, čeprav ne več tako intenzivno.

Pomislila sem, da je mogoče vse skupaj povezano s kako alergijo. Tukaj na forumu sem zasledila kontakt za kliniko dr. Nabergoja, kamor sem poslala njeno slino za alergološko testiranje. Testi so pokazali alergijo na ribo (to sem imela počasi na sumu, ker je imela med drugim priboljške iz lososa), jajca (sem tudi imela na sumu, parkrat naredila ji umešana jajčka, pa je včasih bruhala, k sreči sem hitro pogruntala, da to ni to) in še par stvari.
Dobiva 3 dnevne obroke. Kar se tiče briketov (zjutraj&zvečer), je od začetka dobivala Primordial puppy fish&meat, potem smo prešli na Farminino N&D buča&riba (to je bilo še preden sem dobila rezultate testa), sedaj trenutno dobiva Acano jagnjetina&jabolko, za kosilo pa ima vedno kuhano hrano (piščanec ali puran, zdraven pa kvinoja ali riž + korenček). 
Acanini briketi so kar ok, vendar pa ima iz gobčka obupen zadah, pa tudi prdi po njih (po prejšnih dveh briketiranih hranah ni tega bilo nikoli).

Zato prosim za nasvet, katere brikete naj ji ponudim, pa da ne vsebujejo:
-rib ali ribjih proizvodov (tudi olja žal ne)
-svinjine
-jajc
-kvasa
-mleka in mlečnih proizvodov

Malo se mi že meša, ker sem do zdaj pregledala že kar nekaj kvalitetnih briketov (od Taste of the Wild, itd.), pa če se že izognem jajcem in kvasu v sestavinah, vsebujejo pa ribe ali ribje olje, ali obratno  ::) Ne bi pa ravno posegala po kakih Pedigreejih ali Chappijih ...

Se opravičujem za tako obširen prispevek, sem se kar raztipkala  ;D & že vnaprej hvala za kak predlog.

Pozdravčki  ;)






pitra

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 22 Maj 2018, 13:53:42
Ne vem zakaj ji ne daješ surove hrane, torej meso, ki ga lahko je, zelenjavo kuhano, surovo sadje, ki ga pes lahko je, jogurt, skuta. Pa, da bi dejali psu umešana jajačka? Pes je surova jajca, celo z lupino. Včlaniš se lahko na FB surova prehrana za pse in boš veliko izvedela o prehrani, tam so tudi nasveti za take težave. Očitno gre za alergijo na sestavo briketov.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 22 Maj 2018, 14:16:44
Moja psica ima bistveno več omejitev pri prehrani. Dejansko v SLO dobavlijivi, ki bi ji ustrezali so samo ziwi peak. Ni druge-prebiraj sestavine vsakega žaklja posebej ;) in si zapiši tiste, ki jih lahko je-saj za pregledat imaš ogromno. Nizkocenovne pozabi, ker nimaš niti mesnega vira navedenega to pa pomeni da imaš noti lahko od svinjine, govedine. Če boš šla na doma pripravljene obroke-si prej preberi kaj knjig. Strombecks recimo ima javno objavljeno, potem je odličen SLO stran nanook.si. Pri tako mladem psu je namreč le potrebna večja pazljivosti pri razmerjih in vnosih vitaminov, mineralov. Predvsem v fazi rasti.

Acana povsod tlači jajce, not, a ziher ni jajc v temu kar je?

Ampak evo ti, za začetek morda http://www.zoohit.si/shop/psi/suha_pasja_hrana/exclusion/245386
pa še https://www.pasji.net/shop/hrana-za-pse/lilys-kitchen-jagnjetina?cPath=3_80_82&
in https://www.pasji.net/shop/suha-hrana/healthy-paws/healthy-paws-britanska-jagnjetina-proste-reje-in-rjavi-riz?cPath=3_80_82&

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 22 Maj 2018, 21:22:21
Jaz sem mojima nekaj časa kupovala Lily's kitchen, jagnjetino. Sem šla potem na Arden grange, ker mi je trgovina s to hrano bolj pri roki, ampak obe mojim psom ustrezata, čeprav zate Arden ni ok, ker ima jajca.
Tale Lily's kitchen bi znala bit brez navedenih sestavin.
https://www.lilyskitchen.co.uk/for-dogs/food-for-dogs/shop-by-product-type/dry-food/lamb-dry-food-DLP.html?cgid=dog-dry-food#product-tabs



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 23 Maj 2018, 09:55:00
Živjo

ter hvala vsem trem za odgovore.

Ne vem zakaj ji ne daješ surove hrane, torej meso, ki ga lahko je, zelenjavo kuhano, surovo sadje, ki ga pes lahko je, jogurt, skuta. Pa, da bi dejali psu umešana jajačka? Pes je surova jajca, celo z lupino. Včlaniš se lahko na FB surova prehrana za pse in boš veliko izvedela o prehrani, tam so tudi nasveti za take težave. Očitno gre za alergijo na sestavo briketov.
Glede surove hrane je tako, da bi bila to ena od zadnjih opcij, če res ne bi delovalo nič drugega. Sira in skute ne sme, ker ima intoleranco na latkozo oz. mlečni sladkor, surovega jajca pa tudi ne, če ima že na kuhanega alergijo. Vseeno pa hvala, bom prečekirala tole FB skupino.

Moja psica ima bistveno več omejitev pri prehrani. Dejansko v SLO dobavlijivi, ki bi ji ustrezali so samo ziwi peak. Ni druge-prebiraj sestavine vsakega žaklja posebej ;) in si zapiši tiste, ki jih lahko je-saj za pregledat imaš ogromno. Nizkocenovne pozabi, ker nimaš niti mesnega vira navedenega to pa pomeni da imaš noti lahko od svinjine, govedine. Če boš šla na doma pripravljene obroke-si prej preberi kaj knjig. Strombecks recimo ima javno objavljeno, potem je odličen SLO stran nanook.si. Pri tako mladem psu je namreč le potrebna večja pazljivosti pri razmerjih in vnosih vitaminov, mineralov. Predvsem v fazi rasti.

Acana povsod tlači jajce, not, a ziher ni jajc v temu kar je?

Ampak evo ti, za začetek morda http://www.zoohit.si/shop/psi/suha_pasja_hrana/exclusion/245386
pa še https://www.pasji.net/shop/hrana-za-pse/lilys-kitchen-jagnjetina?cPath=3_80_82&
in https://www.pasji.net/shop/suha-hrana/healthy-paws/healthy-paws-britanska-jagnjetina-proste-reje-in-rjavi-riz?cPath=3_80_82&
V jagnjetini&jabolku naj ne bi bilo jajc, sem preverila original angleške sestavine.
Pa hvala za nasvet, tale Lilly's kitchen se sliši obetavno, tudi sestavine so okej, kar sem preverila na netu. Bom povprašala v lokalni trgovini za male živali, če se da tole naročit.

Jaz sem mojima nekaj časa kupovala Lily's kitchen, jagnjetino. Sem šla potem na Arden grange, ker mi je trgovina s to hrano bolj pri roki, ampak obe mojim psom ustrezata, čeprav zate Arden ni ok, ker ima jajca.
Tale Lily's kitchen bi znala bit brez navedenih sestavin.
https://www.lilyskitchen.co.uk/for-dogs/food-for-dogs/shop-by-product-type/dry-food/lamb-dry-food-DLP.html?cgid=dog-dry-food#product-tabs
Če ima jajca, ni okej. Sicer pa kot že zgoraj napisano, se zdaj zanimam za Lilly's kitchen jagnjetino, tako da hvala za mnenje.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #5 : 23 Maj 2018, 10:53:06
https://www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory

Na tej strani na levi pod 'Filters' označiš 'Avoid ingredients' in označiš vse česar psička ne sme, pritisneš 'Go' in boš imela veliko izbiro hrane brez teh sestavin. :)



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 Maj 2018, 16:18:41
https://www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory

Na tej strani na levi pod 'Filters' označiš 'Avoid ingredients' in označiš vse česar psička ne sme, pritisneš 'Go' in boš imela veliko izbiro hrane brez teh sestavin. :)
Vau, super tole, hvala ti!  ;)

*****************************
Obe z mojo malo zverinico se zahvaljujeva za vas čas, izkušnje ter odzive s koristnimi predlogi! Veseli sto na uro  :D

Se oglasim še, da poročam, kak efekt bo z novo hrano, zdaj pa na počasno uvajanje novitet; Lilly's kitchen jagnjetina je v lokalni prodajalni na voljo, samo naročit jo morajo :)



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 23 Maj 2018, 19:13:48
Upam, da najdeš kar iščeš, ker si ne predstavljam kako težko mora bit najti nekaj brez vsega kar si naštela.
Če boš poskusila Lily's kitchen, lahko hrano naročiš na pasjisvet.net, so ažurni pri pošiljanju.



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 24 Maj 2018, 08:32:22
Upam, da najdeš kar iščeš, ker si ne predstavljam kako težko mora bit najti nekaj brez vsega kar si naštela.
Če boš poskusila Lily's kitchen, lahko hrano naročiš na pasjisvet.net, so ažurni pri pošiljanju.
Hvala, ja upam, da bo tale Lilly's kitchen okej. Malo se bojim zaradi krompirja, ampak načeloma ji test ni pokazal alergij, bom pa zelo opazovala njen odziv.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 24 Maj 2018, 08:46:28
uhh škoda da tisti filtri ne zajamejo še drugih reči (hehe multialergik vsa žita, vse stročnice, krompir, koruza, soja, jabolka, paradižnik, por, česen, kravje, ovčje, kozje mleko, jajce govedina, svinjina).

Jaz trenutno hranim BARF, ker boljše opcije za mojo žvad itak ni. Druga možnost je kuhano (moraš pa dodajati kalcij-jaz bi kalcijev karbonat-prašek). Pri kakem gastrititisu je kuhano boljše za želodec in hrana na sobni temperaturi, nikakor hladna iz hladilnika. Pri  oslabelem imunskem sistemu, operacijah, tudi načeloma dam prednost kuhani hrani. Ker pri BARFU je možnost patogenih bakterij, ki za zdrav pasji organizem niso težavne, za kak oslabel organizem (po zastrupitvi, težji bolezni, operacijah). Pa bi se sama odločila pokuhat (tudi veterinar, ki sicer zagovarja surovo, je to priporočil).

Že če daješ 20/25% domače kuhane ali surove hrane, poleg briketov, moraš tisti del uravnotežit. Če dodaš samo žlizo kuhane in zmečkane zelenjave ni potrebe.

Če boš kaj kuhala/pekla-boh ne daj kostnega dela, ker ni več prebavljiv. Jaz tudi pri ribah (oslič, sardela, papalina) če pokuham-kosti odstranim. Surovi ribi ne odstranjujem kosti/koščic.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 24 Maj 2018, 12:27:33
uhh škoda da tisti filtri ne zajamejo še drugih reči (hehe multialergik vsa žita, vse stročnice, krompir, koruza, soja, jabolka, paradižnik, por, česen, kravje, ovčje, kozje mleko, jajce govedina, svinjina).

Jaz trenutno hranim BARF, ker boljše opcije za mojo žvad itak ni. Druga možnost je kuhano (moraš pa dodajati kalcij-jaz bi kalcijev karbonat-prašek). Pri kakem gastrititisu je kuhano boljše za želodec in hrana na sobni temperaturi, nikakor hladna iz hladilnika. Pri  oslabelem imunskem sistemu, operacijah, tudi načeloma dam prednost kuhani hrani. Ker pri BARFU je možnost patogenih bakterij, ki za zdrav pasji organizem niso težavne, za kak oslabel organizem (po zastrupitvi, težji bolezni, operacijah). Pa bi se sama odločila pokuhat (tudi veterinar, ki sicer zagovarja surovo, je to priporočil).

Že če daješ 20/25% domače kuhane ali surove hrane, poleg briketov, moraš tisti del uravnotežit. Če dodaš samo žlizo kuhane in zmečkane zelenjave ni potrebe.

Če boš kaj kuhala/pekla-boh ne daj kostnega dela, ker ni več prebavljiv. Jaz tudi pri ribah (oslič, sardela, papalina) če pokuham-kosti odstranim. Surovi ribi ne odstranjujem kosti/koščic.
Ja, ta opcija, kjer označiš še več alergenih stvari bi res prišla prav. Samo čudno, da mi ni ven vrglo Lilly's kitchen glede na to, kar sem označila, pa sem videla, da je v bazi sicer.

Hm, tega z zelenjavo ne razumem, a če jo dodam za eno žlico, potem je ubistvu že uravnoteženo?
Ok, a kuhane kosti potem pri psih niso prebavljive? Tudi hrustanec potem spada verjetno, čeprav je "mehkejša kost"?

Rib pa itak ne sme, tako da (tut škoda ubistvu, ker ribje olje, še posebej lososovo je blazno fajn drugače).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 24 Maj 2018, 12:56:50
Termično obdelane kosti niso prebavljive, ne. Lahko tudi precej škodijo. Mora biti surova mesnata in ne pretiravat, da ne pride do zaprtja etc.

Ne, s % hočem reči, da če bi se slučajno določila psici dodajat kuhano ali surovo in če to doseže vsaj 25% dnevnega obroka, moraš tisti del uravnotežit (organi, mišičevje, kalcij).  Če dodaš samo kako žlico dodatka k briketom (zanjo pokuhaš in zmečkaš zelenjavo) ne rabiš nič kalkulirat etc.

Lahko pa bi redno 1x na teden dajala kot obrok surove zelene vampe (raw4dogs ali petman-trgovina gali, tudi natures menu). V tvojem primeru kar goveje (so cenej ko ovčji). Nimajo sicer super zdravilnih  moči, kot nekateri pravijo. So pa vseeno fajn za pse, njihovo prebavo in idealno razmerje kalcij/fosfor imajo. Smrdi kot kuga, ampak jaz sem se malo navadila na ta vonj. Čeprav posušen vamp ji dam pa na balkonu ali dvorišču. Se mi zdi, da tisti bolj smrdijo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 24 Maj 2018, 13:06:35
Termično obdelane kosti niso prebavljive, ne. Lahko tudi precej škodijo. Mora biti surova mesnata in ne pretiravat, da ne pride do zaprtja etc.

Ne, s % hočem reči, da če bi se slučajno določila psici dodajat kuhano ali surovo in če to doseže vsaj 25% dnevnega obroka, moraš tisti del uravnotežit (organi, mišičevje, kalcij).  Če dodaš samo kako žlico dodatka k briketom (zanjo pokuhaš in zmečkaš zelenjavo) ne rabiš nič kalkulirat etc.

Lahko pa bi redno 1x na teden dajala kot obrok surove zelene vampe (raw4dogs ali petman-trgovina gali, tudi natures menu). V tvojem primeru kar goveje (so cenej ko ovčji). Nimajo sicer super zdravilnih  moči, kot nekateri pravijo. So pa vseeno fajn za pse, njihovo prebavo in idealno razmerje kalcij/fosfor imajo. Smrdi kot kuga, ampak jaz sem se malo navadila na ta vonj. Čeprav posušen vamp ji dam pa na balkonu ali dvorišču. Se mi zdi, da tisti bolj smrdijo.
Aha, tako je to mišljeno s to zelenjavo.
Ima pa za priboljšek neke zajčje posušene želodčke, ne vem, verjetno to ni primerljivo s kuhanimi?



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 28 Maj 2018, 13:00:51
Hojla,

kot obljubljeno, se javljam;

trenutno poteka že tretji dan uvajanja briketov Lilly's kitchen jagnjetina.
Veliko stavim na to znamko in zaenkrat izgleda, da bo to ok izbira. Že ko sem prinesla vrečko domov, jo je naša miš kar napadla in skoraj preluknjala. Briketi ji dišijo in jih takoj pohrusta. Tudi meni so včeč, ker niso pretrdi za grizenje (glede na to, da je še v fazi menjave zob, ki ni čisto končana) in mi jih ni treba rezati na pol, kot prejšnje (predvsem zaradi same velikosti briketkov, ker je pač majhne pasme). Uvajam jih postopoma, tako da bo jutri že na 50:50 mešanici.

Se javim, kako se bo odvijalo čez čas.



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 12 Junij 2018, 15:52:42
Spet na javljanju.

In .... imamo žal težave z briketi. Ne dišijo ji prav nobeni več  ???
Ne pomaga, ali jih prej navlažim s toplo vodo, ali jim dodam žlico, dve hrane iz konzerve (monoproteinska), ali pa drobno sesekljano kuhano meso. Hrano tudi malo pogrejem, da je še bolj dišeča. Ampak jo samo povoha in pusti nedotaknjeno do naslednjega obroka, ki je kuhan, ali pa poje res doooooosti kasneje, včasih celo sploh ne. Me skrbi, ker nočem, da preskakuje obroke, ker je že sicer bolj drobne postave in me je strah, da bi izgubila na teži. Zadnjih par dni je tole kar stalnica. Naj povem, da drugače dobiva 2x na dan brikete in 1x kuhano. No, s kuhano hrano nimamo težav, jo vedno vso poje, je pa kuhana hrana bolj kot vmesni obrok, glavnina so res briketi.


Poskusila sem tudi s preprostim testom. Na 3 povsem enako velike krožničke sem ji dala enako količino (po eno žličko) treh različnih vrst briketov, ki jih je imela do sedaj. Lilly's kitchen ter Acane se ni niti dotaknila, je pa pojedla tiste, ki jih ne sme zaradi alergije (slučajno sem jih še imela shranjene, ker mi jih je ostalo za par žlic). Ker me je zanimalo, ali bo to ponovila, sem ji na dodala na prazen krožnik še eno žličko, no, pa se potem tudi teh pa ni več dotaknila (glede na to, da so res majhni, sem Acanine in Lilly's kitchen prej razpolovila, ker sem mislila, da ji mogoče niso všeč, ker so oboji kar precej veliki in se mora malo več namatrat z grizenjem).
Skratka, ni mi več jasno, ali gre samo za kaprico, (ker kuhano poje vedno, konzervirano tudi), ali pa je kaj drugega .... :-\


Drugače je stara 7 mesecev, s fazo menjave zobkov je že skoraj zaključila (razen zgornjih dveh podočnikov), ostale stvari veselo grize (včasih še kakšno tako, ki je prepovedana), tako da sklepam, da tukaj ne gre za povezavo z zobmi?

Kot rečeno, se je ne upam pustiti lačne predolgo, ampak ne vem pa, kaj naj storim, da bi spet vzljubila brikete.

Ima kdo kakšen zanimiv predlog ali izkušnjo, kako brikete naredit spet zanimive, da bi jih z veseljem pohrustala?  ??? :-\







Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 12 Junij 2018, 15:55:54


Spet na javljanju.

In .... imamo žal težave z briketi. Ne dišijo ji prav nobeni več  ???
Ne pomaga, ali jih prej navlažim s toplo vodo, ali jim dodam žlico, dve hrane iz konzerve (monoproteinska), ali pa drobno sesekljano kuhano meso. Hrano tudi malo pogrejem, da je še bolj dišeča. Ampak jo samo povoha in pusti nedotaknjeno do naslednjega obroka, ki je kuhan, ali pa poje res doooooosti kasneje, včasih celo sploh ne. Me skrbi, ker nočem, da preskakuje obroke, ker je že sicer bolj drobne postave in me je strah, da bi izgubila na teži. Zadnjih par dni je tole kar stalnica. Naj povem, da drugače dobiva 2x na dan brikete in 1x kuhano. No, s kuhano hrano nimamo težav, jo vedno vso poje, je pa kuhana hrana bolj kot vmesni obrok, glavnina so res briketi.


Poskusila sem tudi s preprostim testom. Na 3 povsem enako velike krožničke sem ji dala enako količino (po eno žličko) treh različnih vrst briketov, ki jih je imela do sedaj. Lilly's kitchen ter Acane se ni niti dotaknila, je pa pojedla tiste, ki jih ne sme zaradi alergije (slučajno sem jih še imela shranjene, ker mi jih je ostalo za par žlic). Ker me je zanimalo, ali bo to ponovila, sem ji na dodala na prazen krožnik še eno žličko, no, pa se potem tudi teh pa ni več dotaknila (glede na to, da so res majhni, sem Acanine in Lilly's kitchen prej razpolovila, ker sem mislila, da ji mogoče niso všeč, ker so oboji kar precej veliki in se mora malo več namatrat z grizenjem).
Skratka, ni mi več jasno, ali gre samo za kaprico, (ker kuhano poje vedno, konzervirano tudi), ali pa je kaj drugega .... :-\


Drugače je stara 7 mesecev, s fazo menjave zobkov je že skoraj zaključila (razen zgornjih dveh podočnikov), ostale stvari veselo grize (včasih še kakšno tako, ki je prepovedana), tako da sklepam, da tukaj ne gre za povezavo z zobmi?

Kot rečeno, se je ne upam pustiti lačne predolgo, ampak ne vem pa, kaj naj storim, da bi spet vzljubila brikete.

Ima kdo kakšen zanimiv predlog ali izkušnjo, kako brikete naredit spet zanimive, da bi jih z veseljem pohrustala?  :(



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 12 Junij 2018, 22:08:52
Se mi zdi, da je kar normalno, da ji briketi niso top izbira. In ker je ugotovila, da če se briketov ne dotakne, dobi kaj boljšega, bo seveda s to prakso nadaljevala. Ko bo lačna, bo pojedla tudi brikete.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #17 : 12 Junij 2018, 22:58:52
7-mesecev in poletna vročina. Ne potrebuje (in verjetno tudi ne želi) več 3 obrokov. Poskusi z manj obroki. Če to ne bo pomagalo, poskusi samo z enim ali drugim - samo kuhana hrana (kot glavna hrana) ali pa samo briketi.



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 13 Junij 2018, 09:53:04
Hojla ter hvala za ekspresna odgovora  ;D

Se mi zdi, da je kar normalno, da ji briketi niso top izbira. In ker je ugotovila, da če se briketov ne dotakne, dobi kaj boljšega, bo seveda s to prakso nadaljevala. Ko bo lačna, bo pojedla tudi brikete.
Najbrž gre res za neko kaprico. Priboljške pa bi jedla ves čas. Ne pomaga pa niti, če jih zamešam med brikete. Sem pomislila tudi, da je s samimi  briketi kaj narobe, ampak glede na to, da zavrne vse po vrsti, to potem ni to (so res same top znamke).


7-mesecev in poletna vročina. Ne potrebuje (in verjetno tudi ne želi) več 3 obrokov. Poskusi z manj obroki. Če to ne bo pomagalo, poskusi samo z enim ali drugim - samo kuhana hrana (kot glavna hrana) ali pa samo briketi.
S tremi obroki se trudim zato, ker ji dajem manjše količine, da res poje vse in hrana ne ostaja v posodici.


To težavo bi rada odpravila še preden grem nazaj v službo ... se sicer bojim, ampak bom očitno morala poskusit tudi dieto samo z briketi  :(


Bom še poročala, kako gre.
Pozdravčki  :)



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 16 Junij 2018, 11:46:24
No, pa smo poskusili samo z briketi.

... je tečnarila pri kosilu okrog mize, potem zvečer pa očitno bila dovolj lačna, da je pojedla vse brikete. Sem se bala, da jih bo odklanjala več kot 1 dan. Me je pa skrbelo, da ji ne bo preveč naenkrat  :(

Danes zjutraj sicer spet štrajk. Še nekaj dni bodo pač samo briketi, jih ima na voljo ves čas (mi sicer ni všeč, ker potem nima nekega ustaljenega ritma, ampak ok, zaenkrat, da jo prepričam nazaj tudi z briketi).

Sem pa razmišljala v prihodnje, da bi jo navadila, da dobi kuhano zjutraj v smislu manjšega obroka - 1/3 dnevne količine (ker to itak vse poje takoj), za čez dan ji pa nasujem briketov za drugi, glavni obrok - ostali 2/3 (čeprav ne vem, kako se bo obneslo, mi deluje kar malo veliko, ker do zdaj sem ji ti dve tretjini razdelila še na pol, da so bil torej 3 obroki), pa niti ne vem, koliko samoregulacije zares ima in ali bo to potem res jedla ali pa spet čakala kuhan obrok naslednjega dne.

Uf, upam, da se tole uredi  :-\



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 17 Junij 2018, 07:56:50
Moja dva od malega jesta brikete zmešane z malo hrane iz konzerve (dajem jima Renske). Oba obroka, jutranjega in večernega. Tudi onadva samih briketov ravno ne obožujeta. Za vikend jima pa kuham, ko je več časa.
Glede na zapisano je očitno, da tvoja pač čaka, da bo padlo kaj boljšega in ni nobenega problema s samo hrano. Kar potrpežljivo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 18 Junij 2018, 09:35:45
So psi, ki instant kuglic (briketov, peletov) ne marajo. So psi, ki so recimo temu gurmani. Z alergiki so križi in težave.

Jaz bi na tvojem mestu preštudirala kaj se tebi izzide. Če se ti izzdi časovno (spet ni tako zelo) finančno (je dražje kot kvalitetni briketi-razen, če bi se odločila za ziwi peak). Na doma pripravljeno hrano. Ki pa mora biti uravnotežena, v fazi razsti je to še ekstra pomembno. V tem primeru za priboljške uporabiš kakšna pljuča posušena, popečena, del obroka etc. Je več packarije (v torbico sem dajala plastični lonček) in nagrajevala z roko v latex rokavicah.  :D

Druga opcija so briketi. Kupuješ majhne pakunge-menjavaš okuse, a gledaš da je podobna sestava (razmerja beljakovin, maščob, OH). Dodajaš žlico juhe (skuhane zanjo, brez začimb), konzerve, olja (olivno, konopljino, kokosovo-rib pa tvoja ne sme, če sem si prav zapomnila).

Hudič je, ker tvoja psica ve, da bo dobila nekaj boljšega, okusnejšega in zato ti tudi štrajka pri briketih.

Ena opcija je tudi hranjenje iz roke, dvigovanje nagona po hrani. Lahko ima pozitivne učinke, samo je treba pazit, da ne gre preveč v skrajnost (ultra požeruh, ki se trese ob hrani). Iskreno-raje imam psa ki je izbirčen, kakor požeruha.   (imam pa že drugega požeruha zapovrstvjo).  ::)

Če se odločiš it v celoti na kuhano si preberi od nanook.si, Tale FB skupina ima ogromno informacij, datotek https://www.facebook.com/groups/1651729598373140/

Drugače pa jaz nikoli ne bi pustila nasuto skledo več kot pol ure. zdaj poleti pa sploh, muhe pridejo povsod zraven.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 18 Junij 2018, 22:55:05
Hoj, hvala za nasvete in ker vztrajate z mano v tejle temi  8)

Moja dva od malega jesta brikete zmešane z malo hrane iz konzerve (dajem jima Renske). Oba obroka, jutranjega in večernega. Tudi onadva samih briketov ravno ne obožujeta. Za vikend jima pa kuham, ko je več časa.
Glede na zapisano je očitno, da tvoja pač čaka, da bo padlo kaj boljšega in ni nobenega problema s samo hrano. Kar potrpežljivo.


Super, da sta tvoja kužija tako navajena. Moja v tem primeru samo poliže konzervirano hrano dol z briketov, ki nato samevajo ... do nadaljnega  >:D

Se bomo trudili še naprej, vsekakor  ;)

So psi, ki instant kuglic (briketov, peletov) ne marajo. So psi, ki so recimo temu gurmani. Z alergiki so križi in težave.

Jaz bi na tvojem mestu preštudirala kaj se tebi izzide. Če se ti izzdi časovno (spet ni tako zelo) finančno (je dražje kot kvalitetni briketi-razen, če bi se odločila za ziwi peak). Na doma pripravljeno hrano. Ki pa mora biti uravnotežena, v fazi razsti je to še ekstra pomembno. V tem primeru za priboljške uporabiš kakšna pljuča posušena, popečena, del obroka etc. Je več packarije (v torbico sem dajala plastični lonček) in nagrajevala z roko v latex rokavicah.  :D

Druga opcija so briketi. Kupuješ majhne pakunge-menjavaš okuse, a gledaš da je podobna sestava (razmerja beljakovin, maščob, OH). Dodajaš žlico juhe (skuhane zanjo, brez začimb), konzerve, olja (olivno, konopljino, kokosovo-rib pa tvoja ne sme, če sem si prav zapomnila).

Hudič je, ker tvoja psica ve, da bo dobila nekaj boljšega, okusnejšega in zato ti tudi štrajka pri briketih.

Ena opcija je tudi hranjenje iz roke, dvigovanje nagona po hrani. Lahko ima pozitivne učinke, samo je treba pazit, da ne gre preveč v skrajnost (ultra požeruh, ki se trese ob hrani). Iskreno-raje imam psa ki je izbirčen, kakor požeruha.   (imam pa že drugega požeruha zapovrstvjo).  ::)

Če se odločiš it v celoti na kuhano si preberi od nanook.si, Tale FB skupina ima ogromno informacij, datotek https://www.facebook.com/groups/1651729598373140/

Drugače pa jaz nikoli ne bi pustila nasuto skledo več kot pol ure. zdaj poleti pa sploh, muhe pridejo povsod zraven.
Hvala ti za tako veliko uporabnih nasvetov  8)

Ja, tole z juho sem že poskusila, uporabila kar tisto od purarnje krače, ki jo kuham posebej zanjo (vodo samo rahlo osolim, drugih začimb nič), pa tudi ni nekaj zaleglo, mislim, je ni pritegnilo, kljub temu, da je bila juha še mlačna in dišeča  ::)

Danes pa neke vrste uspeh  :o:

zjutraj ob 6h dobila kuhano (zmaže vedno takoj, posodico dobesedno poliže do čistega),
nato sem ji nasula briketov za celoten drugi obrok. Do njih je imela ves čas dostop (trenutno, da vidimo, kako bo), se jih je pa lotila malo zaužit ob pol 3 (tako da očitno pri briketih ima nekaj samoregulacije - pri kuhanem žal ne  :P), preostanek pa proti večeru okrog 19h. Dala sem ji samo Lilly's kitchen, da končno vidimo, kako se obnesejo.
Mogoče razdelim ta drugi obrok, vseeno še na enega manjšega zvečer (da ostanejo trije), ker očitno drži, kar sem prebrala (da so čivave baje nagnjene k nizkemu krvnemu sladkorju tudi zaradi svoje majhnosti in je fajn, da jejo večkrat po malem čez dan) in skratka, da ji briketi ne samevajo po par ur spet potem v posodici ....

Računam na to, da ji čez čas ponudim še kakšno drugo znamko briketov ja, ampak zdaj niti še ni minil mesec, odkar je na Lilly's kitchen, pa da se privadi in da ne bo prehitro, ker je občutljivček  ;)

Samo da je nek napredek.
Se še javim, kako bo šlo v prihodnje  :)



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 10 Julij 2018, 11:09:57
Hej hoj,

spet naokrog z javljanjem.

No, pa se situacija počasi ureja ;D 8). Zdaj smo našli neko ustaljeno prakso.
Naša mala miš dobiva 2 obroka dnevno (zjutraj kuhano in zvečer brikete), čez dan pa kak priboljšek. Brikete ima od Lilly's kitchen jagnjetino, z lokalno prodajalno se dogovarjamo, da bi poskusili dobaviti tudi hrano Canidae (da imamo vsaj še eno dodatno alternativo). Je pa neverjetna razlika -  ni več rdečih ušesk in praskanja, prebava je ok, dlaka sijoča.
Skratka, veseli vsi, da je zaenkrat uredu in upamo, da bo trajalo.

Lep poletni pozdrav od obeh in še enkrat iz srca hvala za nasvete!  :)



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 09 September 2018, 11:03:50
Hej, hoj, prijeten poznopoletni pozdrav :)


spet se malo javljam.

Ugotavljam, da je pri pasji hrani, tako kot še pri marsičem, enostavno loterija, kadar imaš psa alergika.


Trenutno smo na Lilly's kitchen jagnjetini, a kakšna alternativa vedno pride prav.
In do sedaj je bila alternativa Acana Lamb&Apple, ki pa ji bodo spremenili sestavo. Žal na slabše, pa naša kuža itak ne sme ribjih zadev, v Singles ponudbo bodo pa bodo zdaj povsod vključili trskino olje (baje slabša alternativa lososovemu olju), pa odvzeli še par koristnih zadev (npr. borovnice), skratka, spet smo skoraj na začetku  :-\ :(

Sem čekirala Trainer Fitness3 brikete brez žit za odrasle mini pasme, ampak je v njihovih verzijah celuloza(!), pa še ogljikovi hidrati so na prvem mestu, kar mi tudi ni najbolj všeč.


Trenutno preverjam brikete Wolfsblut,
zaenkrat mi sestavinko zgledajo ok (ne vsebuje stvari, ki jih naša miš ne sme), pa še nemške izdelave so, tako da,
lov za alternativami se nadaljuje.

Se javim še kaj,

pozdarvčki !!!!!!  8)





čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #25 : 10 September 2018, 10:08:19
Tako kot pri ljudeh alergikih je enako v živalskem svetu. Čim manj predelane hrane. Čim več doma pripravljene. Se pravi surovo, kuhano, kar ugotoviš da ustreza psu. Kupiš surovine. Je načeloma dražje (vsaj pri meni je), ampak edina hrana, na kateri psica 100% funkcinira. Pri dopolnilih je pa hudič, prav tako zdravilih. Če je alergija huda, je treba biti kar pozoren. Da se najti izdelke, ki ustrezajo )omega 3, e vitamin, glikozamin/hondrotin...) Ampak porabiš veliko časa in čez čas se zna spremeniti sestava. Priboljški-enostavno sušeno meso ipd, brez kakega škroba, maltodekstrina ipd.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 11 September 2018, 15:32:46
Saj kuhano že dobiva, se pravi jutranji obrok (meso+brezglutenska priloga + malo zelenjave),

bolj je problematičen popoldanski/večerni obrok,

bi nekaj, kar je hitro, ugodno ter seveda hkrati še vedno kakovostno, kar briketi načeloma lahko so,
vendar morajo seveda ustrezati standardom, pa tudi psu samemu.

Trenutno preverjam, kako je s hrano Wolfsblut, pa bomo videli,
lahko, da bo to naša alternativa, da imamo poleg Lilly's kitchen vsaj še en izbor.

Hvala, za nasvete  ;)




1_girl

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 11 September 2018, 19:33:19
Ampak saj meso+brezglutenska priloga+malo zelenjave nekako ni uravnotežen obrok?

Jaz sem zelo zelo zelo v precepu trenutno. Psičko smo približno pol leta hranili s surovo. Naštudirano smo imeli v nulo. Procent kosti, organov, misicnega mesa, raznolikost, dodatki itd. Potem se pa je začelo. Sprva občasna bruhanja. Potem občasna driska, ki se je sčasoma tako stopnjevala, da sem ravno par dni nazaj probali ji dati 60g mletega kunca s kostmi, brez organov. V roku ene ure driska, sluz, drajsanje po tazadnji. To ni bilo prvič, ko smo jo poskušali vpeljati nazaj, vedno se je končalo isto. Sem pa želela še enkrat probati, ker je bilo sedaj mir s prebavo kakšen mesec. Zjutraj pa je potem še bruhnila kislino, kljub večernemu briketiranemu obroku. Tako da jo trenutno držimo žal na briketih s dodatkom nekje 25% mesa (kuhane sardele, piščanec, puran, jagnetina, občasno kunec) in tu in tam kaj zelenjave. Kuhana prehrana pa se mi zdi resnično precej bolj zahtevna kot surova, če želiš pripraviti uravnoteženo. Sprva sem probala z mesom, zelenjavo, organi in kalcijev karbonat pa je sledila tudi driska. Drugič, ko sem probala sem od zelenjave vzela le hokaido bučo in pusto piščančje meso pa je bilo še kar nekako. Sem dala morda tudi malce več kalcija in malce manj organov. Me pa moti, ker je pri malih obrokih (cca 100-120g) praktično nemogoče pravilno odmeriti kalcijev karbonat oziroma jajčne lupine. So tako majhne doze, da je bolj kot ne na uč pa ne vem koliko je potem to spet ok? Preveč kalcija tudi ni dobro, premalo bo verjetno itak driska takoj.



Metuljeva

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 11 September 2018, 21:45:36
Hja, no, saj pravzaprav moramo v prvi vrsti upoštevati psa ter njegovo počutje,

naša kuhano obožuje bolj, kot brikete,

ima po kuhani prehrani sicer malenkost mehkejše blato (ni pa to driska), kar je baje normalno, po briketirani hrani pa pač čvrstejše.

Jaz ji kalcijevega karbonata med kuhano ne dodajam, saj je alergična na jajca (ok na KK najbrž ne), ampak, glede na to, da dobiva še brikete, najbrž ni neke panike.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 12 September 2018, 08:03:16
Jah surovo naštudiraš v nulo glede na psa. Moji recimo kosti sploh ne smem dat-slabost. Lahko bi ji eventuelno mletega piščanca (mlet hrbet, vrat, prsi) in obvezno prikuha 10% obroka zelenjave (pretežno so to buče, korenje, špinača, cvetača, brokoli, šparglji). Vso zelenjavo skuhami ali zdušim, tudi na sopari pokuham. Potem pa zmiksam v pire. Na tak način iz zelenjave več izkoristi. Samo mesnata prehrana ji ni ustrezala. Pa bonedaj da je mletega kostnega dela, dobila kaj več od 10%, je bila težav ana izhodu.

Potem pa je prišlo do obeta operacije (ki smo jo potem za nedoločen čas prestavili, dokler ne bo potrebe). In sem takrat začela kuhat in zdaj še vedno kuham. Dobi pa zato prašek kalcijev karbonat in če je le možno 1x na teden surove ovčje vampe za obrok.

Od suhe hrane je na našem tržišču samo ena primerna zanjo in to je Ziwi peak (poglej si jih, morda so tudi za tvojo OK). In sem res nabavila staro pakiranje v znižanji 1kg=10€, nove cene raje ne omenim. Konzerve so pri njej zelo pogojne, čeprav so iz "nespornih" sestavin. Samo konzervo ne sme, ji drek potem tako smrdi in tudi prav kompakten ni.

Zjutraj dobi prgišče teh briketov in zvečer, glavni obrok kuhano. Za zdaj ustreza. Predvsem sem morala stestirat, če se nama obeta kak teden dopusta.

Metuljeva, če imaš v dnevnem obroku 25% kuhane hrane, jo moraš uravnovesit (kalcij, fosfor, organi, mesni delež etc). Jaz kalcijev karbonat stehtam za en teden in dam v majhno (res majhno) posodico in nekak porazdelim čim bolj enakomerno. Pri zelo majhni dozi bi si pač natehtala za 2,3,4 tedne.

Ne zdi se mi nič bolj zahtevno-razen, da se časa več porabi ker pač pristaviš pisker. Jaz meso sicer natehtam surovo, potem ko se skuha sicer še 1x, zaradi kalcija, da ga lahko doziram.

Imam pa kalcijev karbonat prašek od Now. Ta nima nobene veze z  jajci. Eni psi recimo koralnega ne prenesejo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!