Fen in feniranje

rina · 15665

rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
: 27 April 2006, 12:36:32
Da ne bomo v prejšnji temi preveč zašli, sem odprla novo.

Zanima me, kakšni feni so kvalitetni? To da morajo biti hladni vem, na kaj je treba biti še pozoren?

Jaz imam tak fen za ljudi, na katerem je en gumbek in če ga držim, piha mrzel zrak (oz s temperaturo okolice). To najbrž ne more škodit psu, kajne?

Škoti imajo tudi kar gosto dlako in preden se posuši res dolgo traja. Tudi po cel dan (s sprehodi in gibanjem vred). Pozimi je imela Witty neko kožno vnetje in sem jo morala velikokrat kopat. Če bi pustila da se sama posuši bi bila skoz mokra, kar pa vrjetno ni dobro. Zato sem jo fenala s hladnim zrakom in česala, da je bila hitreje suha. Sem delala pravilno?
Pa tudi razstavne škote nekateri fenirajo.

A feniranje lahko sploh škoduje psu? A lahko kako škodi maščobni plasti na koži?
Ker če res nima nobenega učinka, potem se mi zdi super zadeva. Pes se prej posuši, za razstave je sploh fino, ker dlako zelo "napihne"... Witty pa poleg tega še paše.

Kakšna so vaša mnenja?

lp

Los je car!


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #1 : 27 April 2006, 15:43:09
Jaz s fenom osebnih izkušenj nimam, vendar pa je po besedah drugih to skoraj nepogrešljiv pripomoček pri negi njufov in drugih pasem z dolgo in gosto dlako. Lahko se ga uporabi tudi za kratkodlake, ne bo nič narobe. V bistvu je s fenom nekako tako, da ko ga nimaš, se kdaj pa kdaj spomniš, da bi ga bilo dobro imet, ko ga pa enkrat imaš, se pa čudiš, kako si lahko preživel brez njega.
Pri enem ali dveh njufkih se sicer da brez fena prav lepo priti skoz, pri večjem številu pa že težko.

Sicer sem dobila občutek, da so nekateri fen in feniranje povezali zgolj s kopanjem, pa ni tako. Fen se poleg sušenja uporablja še za odpihavnaje odmrle dlake iz kožuha, prhljaja, prahu, smeti in, kot si napisala, za razstave, da "napihne" kožuh.  Predvsem zelo olajša česanje. Pri večjem številu psov je nepogrešljiv, saj si pogosto ne moremo vzeti dovolj časa, da bi temeljito prečesali tri ali več dolgo in gostodlakih psov. Če računamo, da nam česanje enega takega njufa lahko vzame tudi do dve uri, ne pridemo nikamor, pa še roka nam na koncu odpade od utrujenosti. Zato je pa tu fen, da pihamo in hkrati izčesujemo.

Psu nikakor ne škodi, celo nasprotno. Ker piha pod visokim pritiskom, masira kožo in povrhu vsega še odstranjuje prhljaj in vse ostalo, kar v kožuh ne sodi. Lahko se ga uporablja dnevno oziroma kadarkoli je to pač potrebno.

Pri tem moramo biti pozorni na to, da piha hladen zrak oziroma na temperaturi okolice. Fen s toplim zrakom nikakor ni primeren, ker kožo preveč presuši. Poleg tega pa je pomembno še to, da glede na velikost psa in gostoto kožuha izberemo primerno močan fen. Vem, da se najdejo feni različnih moči in velikosti, nekateri imajo en motorček, drugi dva, eni so za manjše pse, drugi za večje itd.
Fen za ljudi za večje pse ni primeren (po mojem bi škote tudi lahko uvrstila mednje :) ), ker je preprosto prešibak. Če ga uporabljaš samo za sušenje, pač naj bo, če pa ga uporabljaš tudi za odstranjevanje odmrle dlake in drugih smeti, pa ne gre.

Zdaj v Sloveniji se jih itak ne dobi (logično  ::)  >:( ), se jih pa baje dobi v tujini, v specializiranih trgovinah in na večjih razstavah. Nekateri improvizirajo tako, da v sesalniku obrnejo motorček, da zrak piha ven, namesto noter. To je malo močneje kot človeški fen, vendar v primerjavi s pravim pasjim fenom še vedno prešvoh.
Cene za kvaliteten in primerno močan fen za velikega psa so kar precej zasoljene (do 100.000 sit, boljši pa tudi več).

Po tvojem opisu sodeč, si Witty sušila na pravilen način, če bi imale profesionalen fen, bi šlo pa še bolje.

Drugače lahko o fenu več praktičnih napotkov in izkušenj pove Marjana (lacrima negra). Zanjo vem, da ga uporablja pri negi svojih njufkov.

Lp

+1

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Lola

  • Gost
Odgovori #2 : 30 April 2006, 19:08:22
Moje izkušnje s fenom so vredu. Že kot majhne pse sem svoje vedno po kopanju sfenirala in še nekaj časa bila doma da so se pohladili, pomoje ni dobro če greš takoj ven ko je pes razgret po feniranju. Moji so kratkodlaki zato bi verjetno bilo dovolj da se jih samo sfrutira ( zbriše do dobra z brisačo ). Witty pa mislim da je kar obvezno da se posuši s fenom, zraven pa češe da se vse skupaj ne zavozlja. Tudi sama uporabljam domači fen, vem pa da se da dobiti tiste ki se jih nese s seboj na razstavo in so prav fajn. Tako kot si že opisala, se dlaka napihne, dobi volumen.
Moje mnenje je da fen ne škoduje, samo da ne približaš preveč ( da bi psa peklo ).



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #3 : 03 Maj 2006, 22:27:13
Hvala obema za odgovore. :)

Če so feni res tako dragi, ga ne bom kupila... Bo zadoščal ta navaden fen.

Moje mnenje je da fen ne škoduje, samo da ne približaš preveč ( da bi psa peklo ).
Sem slišala en dober nasvet, kako paziti da psa ne skuriš. Na tistem delu, kjer psa fenaš imaš svojo drugo roko in psa malo čohaš oz. masiraš. In ko je roki prevroče je tudi psu in odmakneš fen. :)
Seveda pa je še boljša varjanta mrzel fen.

lp

Los je car!


Lola

  • Gost
Odgovori #4 : 03 Maj 2006, 23:01:04
Jaz delam tako da božam in čutim na svoji roki, deluje ;)



basenji

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 06 Junij 2006, 20:27:43
pri meni mrzel fen ne deluje...
moj kuža se rad fenira tudi ko ni moker,ker mu paše bit na toplem... ;D
ima kratko dlako in tudi če je fen zelo vroč,njega sploh ne moti in se mi kar nastavi da ga feniram...
se mu vidi da je afriška pasma...



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 24 Julij 2009, 11:48:32
Nimam izkušenj s feniranjem psa, ampak se bom tega v kratkem morala lotiti. Zanima me, če ni nevarno, da se kuža prehladi, ko ga feniramo s fenom, ki piha mrzel zrak? (Posebej če gre za mladička, 3-4 mesece starega?)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #7 : 24 Julij 2009, 12:23:32
Nimam izkušenj s feniranjem psa, ampak se bom tega v kratkem morala lotiti. Zanima me, če ni nevarno, da se kuža prehladi, ko ga feniramo s fenom, ki piha mrzel zrak? (Posebej če gre za mladička, 3-4 mesece starega?)

Zdaj ko imamo tako vrocino ti predlagam, da raje skopaj kuzka, nato pa ga pelji ven na sprehod, da se posusi. Je manj skodljivo kot fen, prehladil se pa tudi ne bo  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 24 Julij 2009, 13:00:31
Fen ni prav nič škodljiv. Seveda lahko psa posušiš tudi na soncu, je pa odvisno, za katero pasmo gre. Majhnega dolgodlakega psa nima smisla vleč po kopanju mokrega ven na sprehod, ker se bo spet umazal. Bolje sfenirati, pa je.

Mrzel fen ne pomeni, da piha mrzel, leden zrak, temveč zrak sobne temperature. Lahko naravnaš tudi na bolj toplo, ne bo nobene škode.



sanika

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 04 November 2009, 16:00:53
zdravo.

ja glede teh "fenov", najbolj primeren je "blower" in ne "dryer", tko kot je rekla njufka, se uporablja predvsem za odpihovanje prhljaja,in podobnih stvari.
ni pa nikakor primeren topel ali vroč fen, ne glede na to kako ga uporabljaš, bolje da se žival posuši naravno kot pa z takimi feni, ker narediš več škode kot koristi. mogoče se kratkotrajno res obrestuje, dolgotrajno pa lahko uničiš dlako ali pa jo resno poškoduješ.




_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #10 : 04 November 2009, 17:44:48
jaz mojo maltežanko feniram predvsem po kopanju, da se prej posuši, pa še dlaka je lepša, in lepše se češe. poleti jo ponavadi kar postum da se posuši na sončku, pozimi pa najrej ko je čisto mokra, feniram s toplim zrakom (imamo 3stopenjski fen za ljudi, hladno-toplo-vroče) oz z vročim zelo od daleč (neaj minut, če jo res ful zebe, in se vsa trese), potem pa ko je večinoma že posušena, s hladnim. topel zrak je v bistvu malo toplejši od sobnega, z vročim pa jo nekje na 1 od telesa, nekaj minutk, da se ogreje


wrangler

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 12 November 2009, 12:12:33
Razlika med hladnim in vročim fenom je da vroč suši in tudi izsuši dlako, hladen fen pa izpihava vodo iz dlake. Hladen fen ni škodljiv, tudi pri mladičkih ne, ker je bolje da ga v 10 minutah posušiš kot da je eno uro moker, kar je v tem času nevarneje za prehlad.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Januar 2014, 18:42:48
Dodajam vprašanje še v to temo  :)
Ker svojo malo štrikano žvau groomam sama, imava s peso ''zmenjeno'', da za vsak ne-obisk frizerja dava na stran € za nakup naslednjega kvalitetnega pripomočka  8)  ;) Zdaj pa po vseh krtačah, brivniku, škarjah... pride na vrsto en tak mal boljši fen.

Kaj uporabljate tisti, ki vzdržujete malo daljšo frizuro na svojih pudlih? Tukaj je fen dokaj nujen, da si hitro in kvalitetno fertik. Samo kaj nabavit, da bo za svojo ceno soliden? 
Imam sicer zdaj kar svojega remingtona...samo ''problem'' je v tem, da ga rajši, kot, da ga skurim večkrat ugašam. Pa umes malo počešem, pa to potem znese nekolik več časa kot, če bi šlo v ''enem kosu''. Držat ga je treba in imam potem pol manj rok :D Pa še da ni prevroče za sušit je treba skoz zraven držat oni gumb za hlajenje  ::) Skratka mi bi en tak soliden pasji fen - priporočila prosim  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.