Erlihija

scythe · 181804

Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #300 : 28 Junij 2011, 09:40:02
Nuba ima najvišji titer, ki ga pri nas še merijo (1:2048)... :'(. Huh bi bila zelo vesela, če bi v kratkem dobili nove teste iz ZDA, da točno vidim pri čem smo. Znaki so bili, ampak ne tipični. Bom opisala, če bi morda še komu kdaj pomagalo :-[! Rahlo je začela šepat na prednjo tačko (ampak ne ves čas-bolj ko je npr. dlje časa ležala pa potem vstala in ob takih situacijah). Ker se je šepanje prvič pokazalo kakšne 3 tedne nazaj po igri s stričevim psom sem bila prepričana, da si je kaj nategnila in mi sploh ni bilo sumljivo.

Ajoj, nekako takole je pri nas ??? :-\
V nedeljo je zjutraj malo šepal, bolj očitno takoj, ko je vstal, sedaj pa dva dni komaj opazno, ne ves čas. Pravzaprav od domačih samo jaz to vidim in pravijo, da sem pasji hipohonder. Taco sem pretipala in stiskala, raztegovala...nič posebnega, reagira tudi ne.
Za šepanje je torej edina možnost, da si je kaj pretegnil ali natrgal /poškodoval pri igri s psi ali pa na morju, ko je hodil po čereh in ima malo podrgnjene šape (ampak ne kaj dosti).
Ima še malo več izcedka iz oči (prozoren) in pa nekaj se ves čas praska zadnje dni. Hrane nisem menjala. Dobro, to bi sicer lahko bila tudi alergija na kaj, a kaj, ko že ves čas je zelo mešano - raznovrstno hrano, tudi pri vzrediteljici je bilo tako.
Čez dopoldne je itak upokojenec in ni kaj dosti od njega, po 17. uri pa oživi. To sem nekako pripisovala vročini in pač temu, da je še mladič in veliko spi.
Mislite, da bi bilo dobro testirati klopne bolezni?


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #301 : 28 Junij 2011, 09:44:11
Aja, še to. Imel je nekaj pritrjenih klopov do sedaj, a samo eden izmed njih je bil malo napit, ko sem ga odstranila. Vse sem odkrila v roku 6 ur.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #302 : 29 Junij 2011, 16:44:07
No zdj sm bla spet na veterini in sm dobila tako obrazložitev o dolžini jemanja antibiotikov: če so v treh tednih (valj jih je imel 20 dni) prijeli, so naredili kar so naredili, če pa niso prijeli, pa tudi še nadaljne tri tedne ne bi bilo učinka. Je pa možno, da še malo pošepa občasno, ker se posledice anaplazme še niso pozdravile, ni pa več anaplazma.

Inanna, pri nas je bilo tudi tako... Šepanje kar tako malo, komaj opazno, malo ja, malo ne, pa tudi jaz se spomnim, da je imel valjar ene parkat zjutraj nenavadno veliko zaspančkov (ki sem jih samo odstranila in potem je bilo vse normalno).
Jz bi na tvojem mestu še malo počakala, če prav razumem je prvič šepal v nedeljo, tko da lahko da je kaj čisto neškodljivega in sploh glede na to, da je imel malo klopov in malo časa pritrjene. Če se pa ne bo izboljšalo samo od sebe pa itak... Če so taki simptomi bodo veterinarji itak najbrž kar sami predlagali test za klopne bolezni.

lp

Los je car!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #303 : 30 Junij 2011, 09:51:17
Hvala, Rina.

Danes je zjutraj spet malo bolj pošepal...ne takoj, ko je vstal, kasneje. Potem je bilo pa spet komaj opazno.
Sem vseeno poklicala veterinarko in je rekla, da naj ga pripeljem jutri pokazat.
Sem ga kar posnela, ker pri veterinarju bo spet od sreče opletal okrog in ne bo "znal" normalno hodit. Če drugega ne, lahko naredimo hitre teste za klopne in še pretipa/pregleda ga.
Imam pa na sumu, da ga nekje okoli zapestja boli.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #304 : 02 Julij 2011, 13:52:23
Inanna, koliko pa je star? In ali ste že dali poslikat komolce?

Pri nas je bilo namreč tako, da je začel šepat nekje pri 6, 7 mesecih, poleg tega pa imel še ostale znake okužbe z erlihijo (oz. anaplazmo), titri so bili na maksimumu in smo zdravili z antibiotiki, je bilo malo boljše, pa spet je kaj pošepnil...skratka, ko smo našli okužbo, smo krivdo za šepanje pripisali le-tej, ob tem pa spregledali displazijo komolcev.  :'( Zato smo tudi operacijo opravili šele pri enem letu, idealno pa bi bilo okoli 6 mesecev, ker potem ne bi bilo nobenih posledic za sklepe, saj še ne bi prišlo do obrabe/deformacije zaradi okruškov...

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #305 : 02 Julij 2011, 13:59:20
5 mesecev ima.

Seveda (še) nismo slikali komolcev, ker niti bilo razloga.

Zdaj, če smo pravilno ugotovili, je za šepanje kriva trava oz. nek tujek med spojema blazinic...ima zadebeljeno in tudi temno obarvano kožo in dlako (temno rdeče barve na rumenem psu) na tem mestu in čisto nikjer drugje.
Ne vem, kako smo to tolikokrat spregledali. V ponedeljek ga čaka mini operacija. Razmišljam, da bi vseeno hkrati naredili še hiter test za klopne...

Upam, da ni kaj hujšega. Če že, bi bila bolj verjetna poškodba, kot pa genetika.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #306 : 04 Julij 2011, 04:00:04
Vsekakor upam, da boste lepo zrihtali. No, testirat za klopne bolezni ne more škodit. Meni je sicer veterinarka predlagala, naj preventivno testiram vsako leto ob koncu sezone, jeseni. ob težavah in znakih pa seveda prej.

Glede sklepov se jaz sicer ne bi 100% zanašala na genetiko. Še v najboljših linijah, ki so več generacij nazaj brez okvar, se lahko pojavi kak mladič, ki pa jih ima. No, zase pač vem, da bom v prihodnje ne glede na poreklo psa šla komolce poslikat, takoj ko bo mogoče, ampak to je zato, ker sem se pač opekla - če se ne bi, se mi mogoče ne bi zdelo tako pomembno.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #307 : 04 Julij 2011, 08:15:10
Sej to imaš prav, glede testiranja za klopne vsako jesen. Samo, ker ne vem, če lahko pripišem znake samo temu tujku, bi mogoče bilo dobro kar sedaj.
Na genetiko se ne zanašam 100%, seveda ne, to bi bil popoln nesmisel. Hočem samo reči, da je za to manjša verjetnost. Sploh, ker je bilo dan pred šepanjem tudi kar nekaj divjanja in možnost za kakšno poškodbe.
Komolce in kolke sicer planiram slikat, ampak kasneje. Če se bo šepanje prenehalo, če pa ne, pa prej.
Je pa tudi res, da večina vzrediteljev slika kolke in komolce pri mladih psih, starejših pa potem ne več...pa bi se morda še kaj pokazalo.
Danes je še malo bolj šepal zjutraj :-\ Pa tudi bolj zatečeno plavalno kožico ima, se mi zdi. Še nekaj ur...me je bolj strah te mini operacije, kot lani 2 mojih ::) :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #308 : 04 Julij 2011, 11:19:03
Za vzrejo je pametno slikat kolke /komolce pri 24 mesecih, ko se že vidi vse kar bi se lahko razvilo in videlo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #309 : 04 Julij 2011, 12:21:49
Ampak večina pa slika prej ;)
redki pa so tisti, ki potem še kdaj kasneje...


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #310 : 06 Julij 2011, 22:47:20
Torej če razumem se iz vidika hitrega ukrepanja slika pri 6 mesecih, potem pa še enkrat pri 24ih, če želiš kvalitetno vzrejati?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #311 : 07 Julij 2011, 08:03:42
Jaz si tudi nekako tako predstavljam.
Prej zato, da veš predispozicije...če želiš ali pa je smiselno zaradi kakšne poškodbe, šepanja itd...
Pri enem letu (ali 15 mesecev) se pa meni zdi prekmalu za slike za vzrejno dovoljenje...no, ampak nimam nobenih izkušenj na tem področju. Le kolikor sem prebrala in se pogovarjala z resnimi vzreditelji. Vendar se mi zdi smiselno in logično.

Če ne bomo sedaj testirali za klopne bolezni (če ne bo več šepal), bomo pa v jeseni...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #312 : 07 Julij 2011, 10:48:31
Torej če razumem se iz vidika hitrega ukrepanja slika pri 6 mesecih, potem pa še enkrat pri 24ih, če želiš kvalitetno vzrejati?

Kakšnega hitrega ukrepanja? Kar tako preventivno se ne slika, vsaj jaz nikoli ne bi, ker to sevanje in narkoza ni nekaj bajnega. Če je kaka poškodba, čudno gibanje in ortoped presodi da je potrebno slikat potem ja, sicer pa ne.

Tudi meni se zdi 15 mesecev prehitro za slikanje kolkov, komolcev, še vseeno ni popolnoma razvito telo-tisti, ta resni in izkušeni to delajo pri psu, ki je star dve leti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #313 : 10 Julij 2011, 02:34:21
Kakšnega hitrega ukrepanja? Kar tako preventivno se ne slika, vsaj jaz nikoli ne bi, ker to sevanje in narkoza ni nekaj bajnega. Če je kaka poškodba, čudno gibanje in ortoped presodi da je potrebno slikat potem ja, sicer pa ne.

Ja, narkoza je malce zoprna, se strinjam. S hitrim ukrepanjem sem mislila to, da če se pri mladiču pokaže displazija komolcev, jo lahko pred enim leto operirajo - poberejo iz sklepa okruške in le-ti samega sklepnega hrustanca ne poškodujejo, s čimer preprečiš nastanek artroze kasneje. V bisvu je potem pes tak, kot da nikoli ne bi imel displazije. Artroza zna po opisih sodeč biti zelo zoprna, boleča in seveda neozdravljiva, lahko samo lajšaš. Se mi zdi, da se vseeno splača.

Kot sem že rekla, mi smo dali poslikat in potem operirat pri enem letu, pa je na enem sklepu že majhna poškodba.  :(

Ne vem pa, ali se vedno opazi pri gibanju, če ima pes displazijo komolcev, ali lahko ostane tudi skrito/brez simptomov?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #314 : 10 Julij 2011, 11:36:09
Jaz vem za eno NO, ki je imela "poškodbo" komolca, ko je bila mladič (sedaj ima 9 let). Mislim, da je šlo za te okruške, ampak so takrat določili, da je poškodba. Ne vem koliko so bili sploh seznanjeni o okruških in displaziji. Bila je operirana. Toda se ji vidi, da šepa na tisto nogo. Ne zelo, ampak se pa.
In imela je 2 legli, rodovniški.
Ima probleme s sklepi na splošno, dajejo ji glukozamin, hodi kot moj prešnji pes pri 13ih letih. Šepa bolj po večjih naporih, kar je tudi logično.


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #315 : 24 Avgust 2011, 18:32:05
Berem, da so pri anaplazmozi predpisani antibiotiki za popolnoma različna časovna obdobja .. nekje 3 nekje 4 ali 6 tednov, pa me zanima če je razlika oziroma glede na kaj se določi čas jemanja? So to različni antibiotiki -> različen čas jemanja ali je kaj drugega?

Mi smo zdaj na začetku predpisanega 3-tedenskega jemanja ronaxan comprimes-a. Krvna slika drugače super, znaki vsake toliko rahlo šepanje na sprednjo taco (ni nič občutljiv na dotikanje/stiskanje tac kjerkoli), vročine ni imel, pozitiven na anaplazmo, malo manj ješč kot ponavadi.

So priporočljivi še kakšni drugi dodatki .. prebrala sem to za Epato tablete pa tiste gobe?



AnaLuna

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0

tanc84

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #317 : 26 Maj 2013, 18:09:41
Pozdravljeni.

Mene pa zanima ali je kdo imel izkušnjo, da bi zaradi erlihije imel kuža probleme z živčnim sistemom? Namreč pri nas se je šepanje razvilo v nestabilnost (zgleda kot, da kuža slabše čuti tačko). Ortoped je sicer zaenkrat rekel, da je lahko ukleščen živec. Na borelijo smo negativni (za erlihijo še čakamo), krvna slika je tudi b.p., kuža normalno je in pije, ultrazvok organov tudi ni pokazal negativnih odstopanj, vendar na preostale poste v tej temi pa ima naš kuža naslednje simptome:
 - sprva je postal apatičen, večino nima želje po gibanju
 - iz smrčka mu teče prozorna tekočina
 - bolečine v vratu (vendar je ta zaenkrat lahko zaradi vretenc, ki mu pritiskajo na živec)
 - stresanje z glavo
 - povečano izpadanje dlake ( to je lahko povečano tudi zgolj zaradi menjavanja letnega časa)
 - minimalna količina krvi v urinu

Ker erlihija zaenkrat ni potrjena, mu je ortoped dal kortikosteroide + analgetik. Sem pa nekje prebrala, da lahko Medrol kužku škodi, če je pozitiven na klopno bolezen. In če se ne motim Medrol je tudi kortikosteroid, kajne? Kdo kaj ve o tem?

Hvala za vaše mnenje.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #318 : 27 Maj 2013, 00:43:50
Kam pa hodite na morje, ce hodite z njim?

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #319 : 14 Oktober 2013, 12:43:15
Mi tudi, mi tudi- anaplazmoza in 3 tedne doksiciklina. Nisem pa dobila nič za zaščito jeter. Bi morala?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #320 : 14 Oktober 2013, 12:54:55
Pri nas smo borelijo zdravili 4 tedne z doksiciklinom. Ne vem, koliko je tvoj pes star, mi smo se bolj trudili s probiotiki, ker ti antibiotiki lahko povzročijo slabosti, bruhanje, drisko,... Oba zdravljena psa sta imela hude slabosti zadnjih 10 dni, popolnoma sta izgubila apetit. Bruhanja in driske pa ni bilo. Komaj smo nekako odfurali to zdravljenje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #321 : 14 Oktober 2013, 13:06:21
Zdravite zaradi preventivnega pregleda krvi čeprav nima znakov?


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #322 : 14 Oktober 2013, 13:21:00
Veterinar je pač po svojih izkušnjah in glede na pogovore z njim predlagal kuro antibiotikov. Ker vse kar opazim pri njej (in glavni razlog da me je mikalo delat teste) je utrujenost. lani tak čas je norela in se absolutno ni zadovoljila s sami enim daljšim sprehodom+ zadnji del je postal bolj okoren in občutljiv na kak konkreten dotik.

Ima 6 let. Sicer ima en kolk slabši, bol štiroglatast, ampak ne tako drastično + konstantno ji dajem glukozamin, hondrotin, msm.

Probiotike imam doma, bo dobivala v razmaku 3-4 ure od antibiotikov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #323 : 14 Oktober 2013, 13:39:31
Potem pa vsekakor. Če ne bi bilo nobenega bolezenskega znaka, bi bilo zdravit brez veze.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #324 : 14 Oktober 2013, 17:01:25
Jaz sem zdravila oba psa, enega bolnega, drugega le okuženega, po nasvetu veterinarja. Čez eno leto smo oba testirali, oba sta bila negativna. Odločitev se je izkazala za pravilno.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #325 : 13 November 2013, 18:42:28
4 tedne je jemala doksiciklin (Ronaxan). In zdaj je opazna razlika v njenem tempu, zadnji del sprehoda hodi normalno pred mano oz. ob meni in ne več ZA mano in brez sopihanja kot lokomotiva. Zgleda je kura naredila svoje + krvna slika se je popravila (monociti so še vedno nizki in WBC) ampak stvari gredo na bolje, zdaj samo še 14 dni probiotikov in jemanje čuvajeve mešanice, ribjega olja, b kompleksa, da ji pomagam krepiti imunski sistem.

Ni imela nobenih težav s temi antibiotiki.

Mi je pa predlagal ponovni odvzem krvi čez pol leta.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #326 : 13 November 2013, 20:15:50
Super, upam, da bo negativno.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #327 : 10 April 2019, 08:11:55
Kako bi vedela, če Bini slučajno nagaja anaplazmoza? Da je v zagonu? Je treba preverjat titre? Saj ima res 12 let, pa slabše kolke. Ampak zadnje dni jo bolj matra, se prej utrudi, hodi malo slabše in je videt da ni čisto OK....Zdaj pa ne ve ali je to starostno (manj mišične mase, več bolečin, manj kondicije). Res da se je prejšnji teden igrala s kolegom in je malo javknila (križ, kolki) tam je izvor njenih bolečin. In že kaka dva tedna ima izmenično prebavne težave (sicer navadno krivim, da je morala pojesti nekaj kar ne bi smela).
Apetit ima tak kot zmerom, še vedno hodi po stopnicah in gre na mojo postlo, skoči v avto, še vedno se rola po hrbtu.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


tinna123

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #328 : 12 Julij 2019, 11:35:20
Ali je morda že kdo dal kri psa na hitre teste za klopne bolezni? Namreč zanima me zakaj naj bi bil ta test tako nezanesljiv?



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #329 : 18 Julij 2019, 07:04:37
Žal zelo malo ljudi še sodeluje na forumih :/

Moje nestrokovno mnenje je, če v tisti krvi ki jo vzameš za hitri test ni sprožilca (mislim da so to ponavadi encimi), potem test ne pokaže prisotnosti okužbe.
Titerski test pa dejansko v vzorcu (ki je ponavadi večji) išče prisotnost bakterije in z njim točno določijo kako močna je okužba.

Lp, Črt