Paša

Sammy · 335848

Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #990 : 01 Januar 2013, 19:01:44
Lahko da je uspešna, ampak tako se z živalmi pač ne dela. Da so to moje ovce, bi letela iz ograde, kakor je dolga in široka, uspehi gor al dol.

Spare me the propaganda.


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #991 : 01 Januar 2013, 19:29:30
Lahko da je uspešna, ampak tako se z živalmi pač ne dela. Da so to moje ovce, bi letela iz ograde, kakor je dolga in široka, uspehi gor al dol.

Se strinjam. Glede inštrukcije pa...na prvem seminarju v Avstriji s Sandro Zilch me je Oli presenetila s tem, kako lepo je delala. Sem mislila da bo čisto histerična, divja, in težko obvladljiva (pač tak je njen karakter). Pokazala je zelo močan nagon za pašo (kar sem pričakovala), obenem pa je delala tiho, s močno koncentracijo in velikim zanimanjem, a se je hitro ustavila in pustila potrebno prostorsko razdaljo ko smo to od nje zahtevali.

Nakar sem šla en krat v Italijo na trening, ker se mi je zdelo dobro, da se sreča z ovcami vsaj parkrat pred naslednjim seminarjem v Avstriji, in mi je dokaj blizu. Tam je bila spodbujena k preganjanju živali in tudi nagrajena za to, češ, da na tak način razvijamo njen pašni nagon. Naslednji seminar v Avstriji je bil potem čisto katastrofa, ker je postala živčna, napadalna in neposlušna, in je bilo čisto nemogoče delati z njo. Tudi veliko denarja je bilo vrženo proč, seminar ni bil poceni in nismo imeli nič od njega. Škodo smo delno popravili šele na tretjem treningu, ko je spet začela upoštevati "varnostno razdaljo", ki jo določi pastir, in bila bolj vodljiva.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #992 : 02 Januar 2013, 11:20:01
Me veseli, da se še kdo strinja z mano. Mi tudi nikoli nismo pustili psom, da ovce preganjajo! Sicer pa je tako kot pri vsakem športu, veliko načinov (grobi ali lepi)! Jaz sem si izbrala inštruktorico, ki gleda na psa in na ovce in sem zadovoljna z njo.  8)  Ja in res je da ima vsaka pasma svoj način pašnje! Samo pašnja ni preganjanje ovc!   :-X  Še nikoli ni bilo!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #993 : 02 Januar 2013, 17:28:43
No, tudi meni se zdi, da je vsa ta pašnja, ki jo gledam pri škotski temi  eno samo preganjanje živali, ki jo uspešno obvlada še moj shih-tzu, tudi na ovcah, in bi očitno dobil zelo visoke ocene, in to sem vedno v tej temi spraševala, naj mi po teh posnetkih in videnem nekdo razloži razliko med preganjanjem in dejansko pašo.

 In  to za mene ni paša in pika,  to je izključno preganjanje živali in četudi je pes prvič pri ovcah, če hočeš oceniti njegov nagon je zame pomembno, da je dovolj mlad, da ni že uničen z vzgojo in da res pokaže tisto, kar bi naj in to se zelo lepo da videt tudi na prvih srečanjih, preverjeno in ena takšnih je bila recimo rapgirl z njeno bradico in še nekaj bradic...pa ni noben blazno preganjal ovce, pa si videl tisti nagon, tisto odločenost, premik v vedenju, kaj more početi...rapgirl se ga je odločila še dalje izoblikovati in kolikor sem videla videe, je res lepo delo in definitivno ni nikoli preganjal živali, niti prvič ne. In me ne bo nihče prepričal, da lahko iz tega dejansko oceniš nek stil, ker ga ni, ker temu pravimo pri psih, ki niso ovčarji, preganjanje, pri ovčarjih pa je očitno, ker je pač trenutno to moderno, iz kombinacije ovčar + ovca = preganjanje ratala, ne glede na to kaj pes počne,  pašnja.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


P_E_T_R_A_

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #994 : 02 Januar 2013, 19:48:37
Sicer nisem strokovnjakinja za pašnjo, ampak tole se mi pa vseeno zdi primer za Društvo proti mučenju...uboge ovce!  >:( >:(



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #995 : 06 Januar 2013, 10:10:01
Kot opomba..Isti način izvajajo vse pasme v tem centru..tudi borderji so pasli na isti način, oziroma še bolj grobo ker večina jih je grizlo ovce! Inštruktorica pravi, da je veliko lažje psa umiriti kot ga navdušiti za ovce, če osnovnega nagona nima !

Tukaj psica z zelo malo interesa http://www.youtube.com/watch?v=841-hWsQK-8 in s takim nima veliko smisla vztrajati! GG


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #996 : 07 Januar 2013, 08:40:30
..tudi borderji so pasli na isti način, oziroma še bolj grobo ker večina jih je grizlo ovce! Inštruktorica pravi, da je veliko lažje psa umiriti kot ga navdušiti za ovce, če osnovnega nagona nima !

Sem bila sama prisotna na večini preizkusov pašnih nagonov, pa več kot vščipa ni bilo nikoli videt s strani borderjev ;)

Talentirani psi itak takoj pokažejo pašni nagon. Umirjanje (kjer je bil po nepotrebnem spodbujan plenski nagon) traja po navadi precej dolgo, napredovanje in rezultati pa so precej boljši pri tistih, kjer je delo že v začetku potekalo umirjeno, brez spodbujanja plenskega nagona in zaletanja v ovce.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #997 : 07 Januar 2013, 09:19:18
Se opravicujem za vskok v vaso temo, a s tezavo ze spremljam vso to nebulozo okoli na taksen nacin izvedenih testov pasnih zasnov. Vsi, ki iscete izgovore za taksno delo z ovcami, cas je, da se zamislite nad svojimi dejanji. Noben vas pes ne bo bolje pasel, ce boste ovce za noge vlekli po izpustih.
S cim opravicujete svoja dejanja? S tem, da dobite neke kvazi papirje v roke in s katerimi lahko dokazujete, da ste nekomu uspeli placat za izdajo papircka?
Ce bi kdo na teh posnetkih zasluzil potrdilo za dober karakter, bi jih zagotovo ovce na teh vasih posnetkih.
Nekako ne vidim drugega, kot to, da ste za neko potrdilce pozabili na osnove etike.
Se je cas, da se ustavite, razmislite in spremenite tok dogajanj. Ko bi skrbniki psov, ki placate za te teste imeli neko etiko dela z zivalmi, potem bi tudi trener, ki ga placujete skrbel, da tem vasih higienskim minimum zadosti. 
Tako pa se postavljate naokoli s taksnimi posnetki, da vse skupaj izgubi pomen.
Na taksen nacin nikoli ne boste spoznali popolnosti ob trenutkih, ko se s svojim psom le na podlagi v njegovih genih zapisanih nagonov gibljete med credo zivali. Ko se ustavi trenutek in ste takrat na svetu le vi, vas pes in ovce. Ko je delo psu samo po sebi nagrada in uzivajo poleg vsi udelezeni.
Takrat ni zraven histericnih vpitij lastnikov in ne trenerjev, niti ne psov, predvsem pa ni zmedenih ovc, ki se stisnejo ob ogrado in nocejo vec nikamor, ker prav nic ne razumejo kaj naj bi naredile.

V upanju, da se ozrete sami vase in ugotovite, da ste sami odgovorni za ravnanje trenerjev na taksnih in ostalih prireditvah. Zvisajte svoje kriterije in vcasih tudi samokriticno ocenite, da pac nek pes nima potrebnih nagonov. Pa kaj potem, saj je se veliko drugih dejavnosti na katerih lahko zazarite v vsej vasi lepoti.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #998 : 07 Januar 2013, 10:52:21
podpis pod Blumino  :)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #999 : 07 Januar 2013, 11:01:37
podpis pod Blumino  :)

Moj tudi.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1000 : 07 Januar 2013, 13:36:21
GoldenGirl, mislim, da bi bilo koristno, da se udeležiš še kakšnega seminarja paše, da spoznaš še drugačen način dela. Lansko leto so bili trije super seminarji v Sloveniji, letos bo prvi 2. in 3. marca, za tem pa najbrž še kakšen :) Lahko se prijaviš tudi kot opazovalka, že tako lahko pridobiš nekaj znanja in nove vtise.

Drugače pa se strinjam s predhodnicami.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #1001 : 07 Januar 2013, 14:13:27



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1002 : 08 Januar 2013, 06:54:20
Hvala vsem! Blumina ti si Mahatma Gandhi pašne ovac  ;D GG


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1003 : 08 Januar 2013, 08:20:13
GoldenGirl... zalostno...



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1004 : 08 Januar 2013, 09:31:10
GoldenGirl, res žalostno... Punce, ki imajo veliko izkušenj s pašo, šolanjem psov, kinološkimi športi in nenazadnje tudi z reševanjem ti poskušajo povedati samo eno: da si se žal obrnila na napačne ljudi in da mečeš denar stran. Poskušajo ti povedati, da za dobro tvojih psov in tvoje denarnice (in denarnice lastnikov psov iz tvoje vzreje) pojdi drugam, k ljudem, ki pravilno učijo in pravilno ravnajo z živalmi (psi in ovcami), da iz njih potegnejo najboljše. Kot na vseh področjih je tudi v kinologiji ogromno samooklicanih strokovnjakov, ki se razglašajo za najboljše itd. Pač reklama za biznis. In tako kot na vseh področjih je treba tudi v kinologiji ločiti pleve od semen.

Mimogrede, Blumina je "mahatma gandhi" za marsikatero od kinoloških področij ... tukaj nisi tako daleč ustrelila. ;)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1005 : 08 Januar 2013, 10:21:12
Uf... tako mogocnemu cloveku pa niti do mezinca ne sezem... :P
Pa pustimo mene.

Vsak od nas naj se potrudi po svojih moceh. Najti pravega instruktorja za doloceno podrocje je pac ena od malenkosti, ki spremeni nase vedenje, vedenja udelezenih in predvsem nase eticne zahteve pokazejo tistim ljudem, ki se trzijo, neke smernice kaj ljudje od njih pricakujejo in za kaj so pripravljeni placevat.

Zdaj pa se, preden greste v nek pasji sport malo informirajte o njem (ata Google zdaj ponuja neskoncne moznosti pogleda v svet), si postavite svoje normative in se jih drzite. To je pa res malenkost narest, a ne?

Nekako verjamem temu, da kdor si zeli delat paso s svojim psov, vsaj v svojih zametkih dela s psom, si ni predstavljal pase ovc na ta nacin, da se ovco prime in vlece po izpustu, nas pes bo pa to malo nadzoroval in nas gledal kaj pocnemo? Pasa ovc je menda nekaj drugega. Ni tako?



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1006 : 08 Januar 2013, 11:03:57
Zdaj pa se, preden greste v nek pasji sport malo informirajte o njem (ata Google zdaj ponuja neskoncne moznosti pogleda v svet), si postavite svoje normative in se jih drzite. To je pa res malenkost narest, a ne?

Nekako verjamem temu, da kdor si zeli delat paso s svojim psov, vsaj v svojih zametkih dela s psom, si ni predstavljal pase ovc na ta nacin, da se ovco prime in vlece po izpustu, nas pes bo pa to malo nadzoroval in nas gledal kaj pocnemo? Pasa ovc je menda nekaj drugega. Ni tako?

Jaz se tukaj strinjam z blumino. Pašnja ovc je čisto nekaj drugega kot je videno na teh filmčkih! Ne vem zakaj je to težko priznati in mogoče it še kam drugam pogledati kako se dela. Kolikor vem je letos planirano ogromno seminarjev v Sloveniji, se pravi različni inštruktorji, od enega način ti že more pasata.  ::) Tukaj se lahko samo zahvalimo Alenki in Katji, da sta to pripravljeni organizirat! Vsaka čast!  >:D

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #1007 : 08 Januar 2013, 14:34:25
Nekako verjamem temu, da kdor si zeli delat paso s svojim psov, vsaj v svojih zametkih dela s psom, si ni predstavljal pase ovc na ta nacin, da se ovco prime in vlece po izpustu, nas pes bo pa to malo nadzoroval in nas gledal kaj pocnemo? Pasa ovc je menda nekaj drugega. Ni tako?

Res me zanima, kaj te tako zelo fascinira pri teh posnetkih GG?
Takole lahko pase vsak pes, tudi tisti, ki niso bili vzrejeni za te namene. To, da ima "pastirica" ne vem kakšne vse nazive, pa tudi veliko pove o tem, kako ta panoga funkcionira. To je navadno mučenje in za to ni opravčila. Kako lahko nekdo gleda vlečenje ubogih ovc, potem še sodeluje in zagovarja osebo in njen način  ???.
Ja, blumina, etika...kaj je že to?  :(



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1008 : 08 Januar 2013, 14:41:41
Solata, tole tvoje pisanje sem najprej cisto narobe razumela... pa so mi razlozili, da komentar ni odgovor na moje pisanje ampak na pisanje GG. Ker se da cisto narobe prebrat in razumet...
Je tako?



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #1009 : 08 Januar 2013, 15:50:09
Ups, pa je res nastala ena solata  :-\...
Blumina, ko sem te citirala, sem imela v mislih nekaj, kar se je nanašalo na tvoj post, očitno sem potem zašla  ::).
Vsekakor se strinjam s tabo in vsem kar si napisala :)....tudi moja predstava o pašnji (in izkušnje) ni to kar je videti pri GG.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1010 : 08 Januar 2013, 17:58:44
Se strinjam s predhodniki... Do zdaj sem bila na dveh seminarjih paše, prvič pa smo pasli v Bjelovarju, trenutno veliko pomagata Alenka in Katja. Tako da smo delali pod kontrolo petih ljudi. V Italijo nikoli nisem šla, ker mi enostavno ni bil všeč način dela tam (če je komu tam všeč, pa naj hodi...). In vsi, pri katerih sem pasla, so se do ovc obnašali enako spoštljivo kot do psov. Kaj več od ščipanja kot skrajni izhod, če se ovce res niso hotele premaknit, nisem videla. Na prvem seminarju sem vprašala inštruktorja, kaj naredi, ko pes res ne pokaže nagona, je sicer tudi omenil, da se lahko osami ovco, da postane bolj zanimiva za psa. Ampak da pač eni psi nimajo nagona in da včasih nima smisla. In da lahko tudi brez paše živijo kvalitetno življenje. Tako da recimo moja Veni je primer borderja, ki se ji ovce še vedno zdijo dokaj brezvezne (pozno se je srečala z njimi pa še nase sem jo toliko navezala, da se je nagon "izgubil"). Občasno sicer pokaže interes, ampak nič kaj pretresljivega. In niti pod razno si ne predstavljam, da bi zaradi tega, da bo moj pes pasel, na primer vlekla ovce za tace iz črede... Me zanima, kakšen bi bil odziv, če bi se pse takole vleklo za zadnje tace.  :-\  Me pa na teh posnetkih moti še to, da se pusti ostale pse tako blizu ograje. Saj ovce ne vejo, kam naj se umaknejo, ko imajo vse okrog sebe pse. Potem jih pa še na vsake toliko kakšen pes od zunaj uščipne... :S Ovce so očitno za ene manjvredne...  :-\




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1011 : 08 Januar 2013, 21:14:42
Te posnetki so bili narejeni v Italiji in preiskus je bil organiziran s stani SKBOP...torej menim, da naj bi bila zadeva resna! Prvi posnetek od Lune je bil narejen na Madžerkem in ta se mi zdi zelo umirjen..tudi pastir mi je nekaj čisto drugega kot italjanska zadeva... ampak tudi tega ste takoj popluvali    ;D GG


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #1012 : 08 Januar 2013, 21:29:52
Če se ne motim, ima večina slovenskih border collijev, ki ima opravljen pašni izpit, le tega opravljenega na Sheepdog Isontino, je trenirala tam, še vedno trenira tam in se je učila prvih korakov v paši pri tej inštruktorici. Videla na lastne oči.

GG - me veseli, da se vidi škote z dobrim karakterjem. Čestitke.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1013 : 08 Januar 2013, 21:52:27


GG - me veseli, da se vidi škote z dobrim karakterjem. Čestitke.

Kaj pa ima pašni nagon opraviti z dobrim karakterjem?

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1014 : 08 Januar 2013, 22:05:56
Da ne bomo smetili teme o dlogodlakih skotskih ovcarjih, ker je tema prerasla na sirso tematiko, se selim sem :)

Če se ne motim, ima večina slovenskih border collijev, ki ima opravljen pašni izpit, le tega opravljenega na Sheepdog Isontino, je trenirala tam, še vedno trenira tam in se je učila prvih korakov v paši pri tej inštruktorici. Videla na lastne oči.

GG - me veseli, da se vidi škote z dobrim karakterjem. Čestitke.

Stevilo ljudi, ki je ali pa se hodi tja ne opravicuje dejanj posameznika. I to, da se je od nekdaj tja hodilo tudi ne pomeni, da se mora se naprej. Vsak lahko prispeva svoje k izboljsanju situacije. Kot se spomnim za nazaj je ze kar nekaj let preteklo od prvih opazanj, da tam nekaj ne stima...



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #1015 : 08 Januar 2013, 22:16:57
Felina,
Pri škotih kar prcej.  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1016 : 08 Januar 2013, 22:34:14
Res je ... Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze. 
Pač to so ugotovili v Fanciji in zaradi tega je njihov TAN (karakterni test) ali CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes) pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja! Felina čudi me, da ti ki si stokovnjak za škote tega ne veš  ;) GG


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1017 : 09 Januar 2013, 08:47:15
Če se ne motim, ima večina slovenskih border collijev, ki ima opravljen pašni izpit, le tega opravljenega na Sheepdog Isontino, je trenirala tam, še vedno trenira tam in se je učila prvih korakov v paši pri tej inštruktorici. Videla na lastne oči.

Da ne bo zdaj zgledalo, kot da se lastniki borderjev oz tisti ki se malce bolj ukvarjamo s pašo strinjamo z vlečenjem ovc za zadnje noge ven iz črede.  Večina teh, s tam opravljenim pašnim izpitom, nas od septembra 2012 (odkar so možnosti za delo z ovcami tudi pri nas) trenira na pašniku v Češeniku. Če je treba kakšnemu psu spodbuditi pašni nagon se poslužujemo drugačnih metod, ki so se pokazale kot bistveno bolj učinkovite za psa in prijazne do ovc. Treba je razumet, da je pes zgolj pomočnik pri delu (ovce so bistvo, ne pes!) in da pač ne moremo dopustiti da je prisoten za pašniku zgolj za to, da izživlja svoje nagone.

Sama sem prav tako začela v Isontinu, iz prve roke vem kakšne so prednosti oz. pomankljivosti določenega načina učenja paše, vem koliko časa traja "umirjanje" psa, hkrati sem obiskala kar precej seminarjev, trialov, HWT-jev tudi drugje in mi je jasno kaj se od psa pričakuje.

V lanskem letu so bili v Češeniku organizirani trije seminarji z instruktorji iz Nemčije, Italije in Avstrije, v letošnjem letu se jih planira 5 z instruktorji iz Nemčije, Avstrije (2x), Italije in Belgije.

Glede samega preiskusa pašnega nagona - ta zgolj daje lastniku psa možnost videti njegov odziv na ovce. Ni pa to nek kredibilen test, ker je nemogoče videti vse njegove sposobnosti oz. njegov talent.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1018 : 09 Januar 2013, 12:34:22
Datumi in inštruktorji za leto 2013 so dokončno potrjeni, lokacija pašnika je Češenik pri Domžalah (Slo)  :)

02.03. in 03.03.2013 – Sandra Zilch – v organizaciji Slovenskih avstralskih ovčarjev
http://www.lz-westerntraining.de/english_frame.htm

06.04. in 07.04.2013 - Wolfgang Lipczenko (Lightspeed Border Collies)
http://www.lightspeed-bordercollies.at/
 
04.05. in 05.05. 2013 - Riccardo Burun Borroni
http://www.daldross.net/

08.06. in 09.06. 2013 - Kathrin Gleis (Bungee Borders)
http://members.aon.at/bungee-borders/

28.09. in 29.09.2013 - Raf Dewinter (Maeglin)
http://www.maeglin.be/




rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1019 : 09 Januar 2013, 12:40:08
Datumi in inštruktorji za leto 2013 so dokončno potrjeni, lokacija pašnika je Češenik pri Domžalah (Slo)  :)
 
04.05. in 05.05. 2013 - Riccardo Burun Borroni
http://www.daldross.net/


Na tegale jaz definitivno grem! Alenka sporoči prosim od kdaj naprej se lahko prijavimo za seminar! :D

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."