privajanje psa na učenje s klikerjem

Sunshine_1 · 58391

Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
: 08 Maj 2006, 18:56:23
Zdravo! Videla sem temo 'kliker', pa sem se odločila odpreti novo temo (da ne bomo brskali po tisti temi za dogovor). V kratkem nameravam kupiti kliker in sprobati učenje z njim na starejšem psu (4 leta). zanima me, kako privadiš psa na to? V bistvu, kako začneš s tem, da pes 'pogrunta' kako to deluje?

če se pa adminu ali pa moderatorju zdi, da tole spada pod temo 'kliker' pa prosim naj prestavi temo tja!

Hvala  :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 08 Maj 2006, 18:57:23



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #2 : 08 Maj 2006, 18:57:55
Aha, hvala :) Grem prebrat :)

Lp


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 08 Maj 2006, 19:00:07
Hmm če prav zastopim... Psu klikneš, ko nekaj prav naredi ali preden naredi???

kaj narediš, če ga npr. nekaj naučiš (npr. malega psa prostor) in med tem ostane? Kdaj klikneš???

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #4 : 08 Maj 2006, 19:02:55
Klikneš, medtem ko pes izvaja željeno vedenje. Ne pred in ne po tem.
Včasih je ta trenutek težko ujeti, ampak se sčasoma navadiš. ;D
Kuža pa tudi.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5 : 08 Maj 2006, 19:04:02
klikneš, ko je v prostoru (Jaz sem kliknila takoj, ko se je ulegla). Če boš kliknila kasneje, ga boš naučila, da je prav, da vstane. Če ustane, počakaš, da se ponovno vleže. Pa najprej ga je treba naučiti, da za klik dobi nagrado.  ;)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #6 : 08 Maj 2006, 19:10:23
Kot je 5rca rekla, ga moraš prvo naučiti, kaj klik sploh pomeni.
Prostor pa lahko loviš (klikneš, ko se pes sam od sebe uleže), lahko pa ga tudi sam zvabiš v želeni položaj (psa v sedi z briketom zvabiš v prostor in klikneš).
Če pes po kliku vstane, ni nič hudega. Pomembno je, da je v času klika izvajal željeno dejanje. :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #7 : 08 Maj 2006, 19:11:25
Ja na začetku delej kar tko. Klik - nagrada, klik - nagrada, klik - nagrada. In pač to malo ponavljaš. Pa bo pes hitro "pogruntal"  :D



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #8 : 08 Maj 2006, 19:12:36
Aha... Hvala :) Sicer moji znajo že osnovne stvari (poleg, prostor, sedi, tačko, sem ipd., ampak rada bi jih še kaj naučila...) Jutri grem pogledat v trgovino 4tačke mogoče po šoli, če bom imela čas... :) Koliko pa stane približno (ker je mojim to 'ena traparija' ker ne vedo kaj je to  ::) )???

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #9 : 08 Maj 2006, 19:14:51
okoli 400 SIT, se pa da dobiti tudi cenejše in pa seveda tiste, ki so zastonj. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 08 Maj 2006, 19:16:14
Aha hvala :) Grem jutri verjetno vprašat v pasjo trgovino, če majo... Zdaj grem pa na njihovo spletno stran preverit če imajo 100%... :)

lp


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #11 : 08 Maj 2006, 19:17:00
Aha, na spletni strani piše, da imajo :) Jeej :)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #12 : 08 Maj 2006, 19:21:40
še nekaj... Ko ga učiš 'prostor' klikneš, ko že leži na tleh (točno takrat) ali takrat, ko je nekje na sredini med prostorom in stojenjem?  :-[

Hvala še enkrat za odgovor(e)!!! :-*

Lp


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #13 : 08 Maj 2006, 19:27:13
kot so že predhodnice povedale začneš v domačem okolju in brez kakršnih motenj delaš klik-pribolšek itd., ampak večkrat na dan po malo. Ko pes pogrunta, da bo klik prinesel pribolšek začneš delati. pri klikerju je najbolj pomembno to, da ti psu poveš katere vedenje je pravilno zato to takoj po kliku dobi pribolšek in pa kliker je pomoč pri učenju tako, da delamo na začetku brez ukaza ko pa pes vajo obvlada damo zraven ukaz in kasneje izpustimo kliker. npr. hočeš naučiti sedi (vrjetno že zna) zato lahko začneš že iz malo višjega kriterija. psa zvabiš v sedi...najlažje tako, da imaš pribolšek v roki in ga daješ nad njegovo glavo in se bo avtomatsko usedel in takoj ko se vsede klkneš. klker je za psa precej psihično utrudljivo zato moraš delat vmes dolge pavze sploh na začetku. ali pa npr. pozonost (da e gleda v oči) nekako ga z kakšnim zvokom poskušaš pripraviti do tega da se obrne proti tebi in takoj ko se obrne klik+pohvala. ko to on obvlada, da se na tvoj določ zvok nevem npr. ko pocmokaš obrne proti tebi dvigneš kriterij in zahtevaš, da zdej to ne traja več 2 sekundice ampak 5 sekundic. pes bo na začetku zmeden in mu ne bo jasno zakaj ne klikneš, če je pa prav naredil zato bo vrjetno kmalu dojel in te mičken več časa mel glavo zamaknjeno proti tebi in ko to naredi klik + pribolšek. ko to oblada zopet zvišaš kriterij in zdaj, da ko oddaš tvoj zvok se obrne proti tebi oz. te pogleda v oči. jaz rondota nisem mogla pripravit, da me gleda v oči ker se je tega zelo bal očitno kakšna slaba izkušnja od prej tako, da sem dala mojo roko z pribolškom zraven mojega uča in me je tako pogledal in ko je to naredil zopet klik+pribolšek ko je pa to obvladal sem to še podaljševala, da me je gledal na koncu najmanj 10korakov neprestano(skoraj vedno nama uspe...tam kjer je sicer najbolj pomembo pa :-X ::)) zdaj pa jaz umikam svojo roko in ko bo to obladal bom kasneje umaknila še kliker. To moraš delati zelo zelo počas, da se psom utrdi ampak vsak dan da ne pozabi vsega.

upam, da sem kaj pomagala...sem probala čim bolj opisat celo vajo.

lp
še nekaj... Ko ga učiš 'prostor' klikneš, ko že leži na tleh (točno takrat) ali takrat, ko je nekje na sredini med prostorom in stojenjem? :-[
glede na to, da boš začela od začetka učit takrat ko bo nekje na sredini. če pa že dobro zna bi mu pa jaz takrat ko je na prostoru!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #14 : 08 Maj 2006, 19:33:03
Če si iz Ljubljane oz. imaš možnost priti, greš lahko 12.5. v petek v zavetišče Gmajnice ob 18:30-20h, kjer imata Karmen in Mia Zahariaš prikaz šolanja s klikerjem. Jaz sem tudi vse na netu prebrala in sem nekaj probavala doma, ampak sem potem obupala, dokler nisem videla v živo prikaza kako se nauči novo vajo in sem šele potem dobila ponovno zagon, da sem se spet lotila zadeve. V glavnem vidiš kdaj klikneš, za kaj klikneš, koliko časa vztrajaš... Full koristne informacije, pa še vprašaš lahko, če ti kaj ni jasno.

Lp


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #15 : 08 Maj 2006, 19:35:30
glede na to, da boš začela od začetka učit takrat ko bo nekje na sredini. če pa že dobro zna bi mu pa jaz takrat ko je na prostoru!

oz. v trenutku, ko spusti rito na tla ;).

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #16 : 08 Maj 2006, 19:35:40
bolha a se je treba za ta prikaz kaj prej prijaviti ali pa plačati?
Jaz bi si z veseljem šla pogledat tole. :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #18 : 08 Maj 2006, 19:36:55
Hmm, sem z Bleda, v Lj. pa ni šanse da bi lahko prišla...  :( Ampak poskusila bom doma probati tako, da bom upoštevala vaše nasvete :) Jih bom zvečer podrobno naštudirala :P

Lp


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #19 : 08 Maj 2006, 19:37:52
ja se strinjam, če le moreš pojdi ker. nevem meni to prej ni bilo ravno kristalno jasno, ko sem brala po internetu, ko pa to vidiš v živo na lastne oči je pa vau... zdaj je pa res super zadeva ;D

lp

bolha a se je treba za ta prikaz kaj prej prijaviti ali pa plačati?
Jaz bi si z veseljem šla pogledat tole. :)
nisem bolha ampak sem bila enkrat že tam ;) in ne ni ti treba plačat posebej in ni se ti treba najavit!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #20 : 08 Maj 2006, 19:39:47
Res je, nič niso preverjali, če smo recimo včlanjeni v njihov KD, imajo pa tudi javno objavljeno na njihovi spletni strani, tako da mislim, da lahko vsak pride, ki ga zanima.

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #21 : 08 Maj 2006, 19:41:16
Potem se bom pa narisala v petek tam (s prijateljico, ki je tudi bolj nova pri kikanju), da si še jaz to ogledam. 8)
Pa bom 2x na Gmajnicah tisti dan. :P

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #22 : 08 Maj 2006, 19:47:22
hmm a najprej ko 1. želiš na psu sprobati oz. začeti z vajo ponavljaš kakšno vajo, ki jo že zna in klikneš (ponavljaš pa  prb. 2 minuti na začetku?) ? Je to v redu?

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #23 : 08 Maj 2006, 19:56:02
To je v redu.
Pa pazi, da ne boš tenirala predolgo. Naj bo kratko in zabavno ter večkrat na dan. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #24 : 08 Maj 2006, 19:59:14
hmm a najprej ko 1. želiš na psu sprobati oz. začeti z vajo ponavljaš kakšno vajo, ki jo že zna in klikneš (ponavljaš pa  prb. 2 minuti na začetku?) ? Je to v redu?

Lp
ne razumem te najbolje. misliš takoloe recimo, da zna sedi in se odločiš naučit prostor. pa najprej povadiš sedi in greš nato učit prostor?

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #25 : 08 Maj 2006, 20:00:10
Mislim, da je tako mislila, irenchy.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #26 : 09 Maj 2006, 12:27:25
ne razumem te najbolje. misliš takoloe recimo, da zna sedi in se odločiš naučit prostor. pa najprej povadiš sedi in greš nato učit prostor?

Ja, tako sem mislila :) Sicer pa sedaj imam kliker :) Rumenega  :P Klikne pa full na glas  :o

Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 09 Maj 2006, 12:46:12
Daj  najprej (potem ko greš čez nekaj obveznih seans klik - hrana, klik - hrana) najprej poskusi naučiti kakšem preprost trikec (npr da se dotakne roke s smrčkom) in še kaj podobnega, toliko, da se naučiš, kdaj moraš klikniti...Če boš delala narobe ne bo nobene škode., boš pač naučila nekaj drugega. Vaje, ki jih boš zares potrebovala začni delati s klikerjem potem, ko boš osnove dobro obvladala.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #28 : 09 Maj 2006, 12:52:05
Aha... Samo, kako se pa nauči psa to? Da s smrčkom se roke dotakne?  :-[ Še nikol nisem učila kaj  takšnega...  :-[

lp


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #29 : 09 Maj 2006, 12:56:11
Namaži roko s hrenovko pa jo bo povohal (roko namreč) in se dotaknil tvoje roke s smrčkom  ;D