privajanje psa na učenje s klikerjem

Sunshine_1 · 58393

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #60 : 05 December 2007, 08:46:55
jaz nisem nikol nič privajla posebaj na kliker. Enostavno sem že od začetka klikal nekaj, kar mi je bilo všeč in dala nagrado. Privadi se sočasno z učenjem- če pes nekaj hoče imet ne moreš verjet kako hitro se nauči v čem je poanta.
Pri starejših psih, kjer sem prej uporabljala "kliker word" sem enostavno začela z najljubšimi vajami in kliknla namesto besede. V enem treningu jim je bilo jasno, da je to zdaj to.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #61 : 05 December 2007, 15:15:29
kolikokrat nadan pa psa učiš z klikerjem  ???



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #62 : 05 December 2007, 15:18:57
Lahko 10x na dan po par minutk, lahko pa samo 1x na teden. Odvisno od tvojega časa, zainteresiranosti psa, vaj, ki jih učiš in tako dalje.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #63 : 05 December 2007, 15:25:10
Pri tastarejši psici sem jaz začela privajati tako, da sva šli nekaj delat in sem namesto besede "pridna", kliknila in ji dala nagrado. Tamala me pa že od prvega dne nonstop gleda in sem potem to klikala. In sta obe zelo hitro pokapirali kaj je klik. ;)
Koliko delaš je pa čisto odvisno od tebe, psa, kaj učiš in koliko časa pravzaprav imaš. Jaz recimo delam s tamalo minimalno 3x na dan, taveliko pa vsaj 1x. Ob vikendih pa nanese tudi pdo 8x na dan (krajše seanse).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #64 : 05 December 2007, 19:15:28
Sedaj poskušamo psa "naklikati". Skratka, klik-nagrada brez dodatnih zahtev.
Koko dolgo in kolikokrat dnevno se naj bi te vaje izvajale?

Uf, jaz se že od petka (nekajkrat na dan po 3 min) trudim s sosedovo psico, da bi jo naučila, kaj pomeni klik, pa brez uspeha  :'( očitno bo treba bolj vztrajati ::)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #65 : 05 December 2007, 19:44:35
jaz nisem nikol nič privajla posebaj na kliker. Enostavno sem že od začetka klikal nekaj, kar mi je bilo všeč in dala nagrado. Privadi se sočasno z učenjem- če pes nekaj hoče imet ne moreš verjet kako hitro se nauči v čem je poanta.
Pri starejših psih, kjer sem prej uporabljala "kliker word" sem enostavno začela z najljubšimi vajami in kliknla namesto besede. V enem treningu jim je bilo jasno, da je to zdaj to.

Tako sma začela tudi midva (ne kot mladička)  :)  poskusila sma tudi s klik+nagrada..  pa se mi ni zdelo hudo učinkovito  ::)   je skoz pravi trening (najprej samo simpl trikce ki jih je po možnosti že celo kdaj delal, pa sma na njih malo pozabla  8)  ) takoj pogruntal point klika.
Delama pa.. hm odvisno od njegove zainteresiranosti. Če ima "the day" tudi po 7x na dan, sicer pa nekje 3x do 4x..  Tudi dolžina je odvisna od vaj ki jih izvajama. Če se na novo učima max 10min, če ponavljama - dokler mu interes ne upade niti za milimeter - nekje 8min.  Če pa vadima poslušnost za tekme pa mora bit zbran vsaj 20 - 25min.
Je pa zanimiv, kako ima do nekaterih vaj veliko večji interes kot do drugih  :)  če ga hočem "razveselit" mu ukažem kak obrat potem pa se suče do onemoglosti  ;D   tako si tudi pomagam če mu kdaj na neprimernem kraju upade interes - npr tekme. Ukažem kak obrat pa je spet v pozornosti  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #66 : 06 December 2007, 00:56:40
Če pa vadima poslušnost za tekme pa mora bit zbran vsaj 20 - 25min.

Kaj ne tekmuješ ti v B-BH-ju? 25 minut?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #67 : 06 December 2007, 08:28:05
Kaj ne tekmuješ ti v B-BH-ju? 25 minut?

mislim,da je hotla povedat, da za lep nastop rabiš imet psa navajenega na 20-25 minut koncentracije, ne da same ožje vaje trajajo toliko časa. ;).
Meni se to zdi kar dobra ocena časa :).
Pes mara zdržat toliko časa skoncentriran, če nočeš da "razpade" v celotni proceduri.
Celotna procedura pa se začne malo pred vstopom na poligom, prijava , vmesne "časovne luknje", ko sodnik papirje prmetava in stojiš tam brez dela, odlaganje, menjava parov in potem pride šele na vrsto izvajanje vaj, potem pa spet do sodnika, no med podajanjem komentarjev lahko pes že popusti, nič pa ne škodi če zdrži do odkoda s poligona, oz do nagrade.
Pa na treningu moraš še mal rezerve dobit, ker tekma je le tekma in si na zagotovo na najmanj 20 minut.
Precej vodnikov namreč pozabi na treningih, da morajo pripraviti celotno proceduro ne samo vaje izzvzete iz konteksta, in da se ta vleče ko kurja čreva.
Potem se pa čudijo, kako to,da na treningih pa boljše dela kot na tekmi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #68 : 06 December 2007, 09:33:39
Ni nujno. So vodniki, ki zahtevajo koncentracijo od psa samo med samo vajo in že vmesne poti med vajami (t.i. "neproduktivne poti") delajo pod ohlapnejšmi povelji. Se lepo vidi na tekmah pri psih. Med tekmovalci po trojki jih je kar nekaj.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #69 : 06 December 2007, 11:20:45
Ni nujno. So vodniki, ki zahtevajo koncentracijo od psa samo med samo vajo in že vmesne poti med vajami (t.i. "neproduktivne poti") delajo pod ohlapnejšmi povelji. Se lepo vidi na tekmah pri psih. Med tekmovalci po trojki jih je kar nekaj.

ja res je, tudi jaz sem tako delala  :), ampak v sklopu vseeno rabiš neko zbranost (oz okvir bolj točno definirano  ::)), čeprav ohlapnejšo. Pes ni "frej, ko ptiček na vej" in ne dobi nobene konkretne potrditve ;) niti nobene konkretne sprostitve.
vsekakor ne moreš teh vmesnif faz izločiti iz koncepta trajanja nastopa.
Kolikor  vem dela Jana* s klikerjem, se pravi , da med vajami tako in tako vedno prihaja do prekinitev (vsak klik je prekinitev) na nekaj sek do mogoče minuto. Kot  "delo" 5 ali pa 20 minut so torej ta nihanja oz neproduktivnosti  ;)  vključena.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #70 : 06 December 2007, 21:06:21
mislim,da je hotla povedat, da za lep nastop rabiš imet psa navajenega na 20-25 minut koncentracije, ne da same ožje vaje trajajo toliko časa. ;).
Meni se to zdi kar dobra ocena časa :).
Pes mara zdržat toliko časa skoncentriran, če nočeš da "razpade" v celotni proceduri.
Celotna procedura pa se začne malo pred vstopom na poligom, prijava , vmesne "časovne luknje", ko sodnik papirje prmetava in stojiš tam brez dela, odlaganje, menjava parov in potem pride šele na vrsto izvajanje vaj, potem pa spet do sodnika, no med podajanjem komentarjev lahko pes že popusti, nič pa ne škodi če zdrži do odkoda s poligona, oz do nagrade.
Pa na treningu moraš še mal rezerve dobit, ker tekma je le tekma in si na zagotovo na najmanj 20 minut.
Precej vodnikov namreč pozabi na treningih, da morajo pripraviti celotno proceduro ne samo vaje izzvzete iz konteksta, in da se ta vleče ko kurja čreva.
Potem se pa čudijo, kako to,da na treningih pa boljše dela kot na tekmi.


Moje besede  ;)
Kolikor vem iz svojih izkušenj, nama je na tekmah vedno naneslo min 25min, sploh ker se sodnik tako dolgo obira, pa predstavitve, pa včasih tvoj par dela počasneje, še odlaganje itd...   Če ni naret za 25min na tekmi skoraj nimam iskat kaj, ker je Tery pač tak pes da mu v sekundi dvajset upade koncentracija ob vsaki najmanjši zadevi. In če bi imela že na treningu max vaje 10min, sploh nočem pomislit kaj bi delala z njim na tekmi  ::) verjetno nič  :)
Sploh je tam vse bolj pritiskom, jaz in pes, tako da je bolje da ga navajam na več, kot na premalo.


Aja, mogoče sem pozabla omenit - poslušnosti ne delama na kliker....  Začela sva na stari metodi, in te se pri tem tudi držim. Mogoče sem naklikala samo gledanje (oziroma na tem še vedno delam, ker ma pač smrček že tako ali tako blizu tal in se mu med hojo večkrat 'ponesreči' da ga še malo nižje spusti  ::) ) in izključno klikam samo za gledanje, nič drugega. Ostalo mislim da že mora imet v riti in ne rabi več 'učenja', samo dril.   Med izvajanjem vaje delama prekinitve po mojih ocenah, so ali niso, odvisno od psa in njegovega trenutnega stanja, ki se spreminja kakor pač veter pihne  ::)   njegova sprostitev so trikci. Zakaj? Ker s tem ostane skoncentriran name, in mu ne dam fraj časa, da bi se zapičil v kakšno vohljanje po tleh. Ker pol pa ostanem v temi  8)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #71 : 07 December 2007, 11:54:52

Aja, mogoče sem pozabla omenit - poslušnosti ne delama na kliker....  ......... Mogoče sem naklikala samo gledanje (oziroma na tem še vedno delam, ker ma pač smrček že tako ali tako blizu tal in se mu med hojo večkrat 'ponesreči' da ga še malo nižje spusti  ::) ) in izključno klikam samo za gledanje, nič drugega.
ja sej kaj drugega pri BBH ju skor nimaš za klikat.
Lahko klikaš še hitrejše variante usedanja in uleganja, ampak cel BBH poenostavljeno  ni nič drugega, kot da pes gleda vodnika.Ostane samo še,da počaka pred odpoklicem  :D
Ker če ga hoče gledat v oči prav daleč od poleg  itak ne more bit in torej je to to   ;D Ena cela vaja  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #72 : 07 December 2007, 22:09:43
ja sej kaj drugega pri BBH ju skor nimaš za klikat.
Lahko klikaš še hitrejše variante usedanja in uleganja, ampak cel BBH poenostavljeno  ni nič drugega, kot da pes gleda vodnika.Ostane samo še,da počaka pred odpoklicem  :D
Ker če ga hoče gledat v oči prav daleč od poleg  itak ne more bit in torej je to to   ;D Ena cela vaja  :P


Ja, maš prav  ;D  avtomatsko ti potem sledi pes  :)   tudi obrati so se nama ful popravli ko ma boljšo pozornost, prej me je dostikrat zgrešil ko sem jaz zavila  ::)

No mislila sem da ne klikam - ko se na povelje Poleg vsede zraven mene, ne klikam pri ustavljanju, ne pri vaji sedi,...  nikjer. Samo gledanje, v tem smislu sem mislila  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


sončnica

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 17 November 2008, 14:40:02
Pozdravljeni!

Tudi sama sem se navdušila nad klikerjem in bi ga tudi sama rada preizkusila. Moja psička ima malo več kot 3 mesece in zna že nekaj stvari kot so sedi, prostor, tačko.... Kako naj jo sedaj privadim na kliker? Ali recimo lahko s klikerjem za začetek delamo nekaj kar že zna, npr."sedi"?



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 17 November 2008, 14:58:59
Ja seveda lahko...
čeprav bi jaz najprej parkrat dala skozi čisti začetek: se pravi klik + nagrada (brez kakršnih koli povelj, nalog...)... toliko da psička razume, da kliku sledi nagrada.

lp nina


sončnica

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 17 November 2008, 19:39:10

Aha, .... bom najprej brez povelj. n+n  hvala za odgovor...   :)

Se že veselim učenja s klikerjem  :o




peace_tina

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 28 Januar 2009, 20:51:17
Pri tastarejši psici sem jaz začela privajati tako, da sva šli nekaj delat in sem namesto besede "pridna", kliknila in ji dala nagrado. Tamala me pa že od prvega dne nonstop gleda in sem potem to klikala. In sta obe zelo hitro pokapirali kaj je klik. ;)
Koliko delaš je pa čisto odvisno od tebe, psa, kaj učiš in koliko časa pravzaprav imaš. Jaz recimo delam s tamalo minimalno 3x na dan, taveliko pa vsaj 1x. Ob vikendih pa nanese tudi pdo 8x na dan (krajše seanse).
am...  jst mam pa tut dve psički pa nwm kaku jih naj navadm na klikr ker ku ena neki prou nardi pa kliknm pa pol ne vejo zarad katere sm kliknla :-[
tuk da če bi mi lohk povedal kaku naj jih pol učim če slučajn kdu ve ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #77 : 28 Januar 2009, 21:07:30
Delaš z vsako posebej  ;)



Dedee

  • *
    • Prispevkov: 207
    • Točke: 0
  • rockin' all over the world.
Odgovori #78 : 28 Januar 2009, 21:08:27
am...  jst mam pa tut dve psički pa nwm kaku jih naj navadm na klikr ker ku ena neki prou nardi pa kliknm pa pol ne vejo zarad katere sm kliknla :-[
tuk da če bi mi lohk povedal kaku naj jih pol učim če slučajn kdu ve ;D

Učiš ju posebej.  ;)



maja72

  • Gost
Odgovori #79 : 29 Januar 2009, 08:24:36
Naklikati ju moraš posebej. Tudi učenje vsake vaje naj bi potekalo ločeno.

Ko pa pes že zna vedenja in bi jih s ponavljanjem rad utrdil ali generaliziral, dva ali več psov učiš tako, da pred poveljem (besednim ali telesnim znakom) izrečeš njegovo ime. Učenje več psov hkrati po mojih izkušnjah izjemno poviša koncentracijo (ter tudi motivacijo) za delo.

Za bolj vešče klikanja obstaja tudi možnost dela z dvema različnima klikerjema hkrati, tj. s klikerjema, ki oddajata drugačen zvok. Jaz hkrati uporabljam klasični kliker za enega psa in i-click za drugega psa. Poleg tega lahko enega psa naklikaš na single click, tj. en pok s klikerjem, drugega pa na double click, tj. dva poka s klikerjem. Jaz single click in double click uporabljam v isti seansi z dvema psoma tako, da enega klikam 1x za ponovitve, drugega pa 2x za sekvence.



peace_tina

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 29 Januar 2009, 20:59:47
ja hvala za odgovore ;D
bom poskusila  ;D



Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #81 : 27 Avgust 2009, 14:08:42
Naša kuža (dalmatinka) se boji klikerja. Če ga v stanovanju primem v roko takoj zbeži. Kako jo naj tega odvadim? Včeraj sem jo že navajala na klikanje (sedi-klik-nagrada, lezi-klik-nagrada, tačko-klik-nagrada, drugo tačko-klik-nagrada itd), če ji nisem stala na povodcu je enostavno odšla stran ko je vidla kliker. Sem ji ga tudi dala za povohat in vse ampak se ga še vedno boji. Kaj naj naredim?  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #82 : 27 Avgust 2009, 15:15:51
Naredila si veliko napako, da si stopla na vrvico-to ni kliker sistem. Probaj s tišjim klikerjem (večina klikerjev po trgovinah so zanič-so počasni). Kaj pa ima psica najraje? To uporabi po kliku, ne rabiš mahat s klikerjem, nič. Samo klik in takoj njena najljubša nagrada (ali od hrane, igra...). In vsakič predno bosta to počele klikni. Pa ni potrebno velikokrat. Ravnaj se po psici. Sčasoma bo ugotovila da je klik super zadeva.

Pa ne ji klikat vedenj ki jih že zna, sploh če niso njene najlubše. Pri kliker sistemu rabiš psa, ki ti ponuja vedenja in to pri sedi, prostr, taco ni. Začni ji klikat ko se obrača, rola, šprinta...Aktivne zadeve.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #83 : 27 Avgust 2009, 18:46:03
Ok, hvala tiiii :) :)



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #84 : 24 Avgust 2012, 22:49:54
A je lahko kaj narobe, če za nagrado dobiva konzervo? Pač po žlički?

Sva danes cel dan klikala(brez uspeha) in sem na koncu ugotovil, da mu sploh ni mar za "nagrado" saj mu briketi, salama,...itd. sploh nič ne pomenijo.

Ker gospod od vse hrane "pali" samo še na konzerve...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


ninchy-roxy

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 25 Avgust 2012, 00:55:06
po mojem ni nič narobe,če ga konzerva motivira za delo  :)

"The more people I meet the more I like my dog."


LacenS

  • Gost
Odgovori #86 : 25 Avgust 2012, 08:35:43
Mislim, da ni nič narobe. Je pa zagotovo nepraktično  ;D. (recimo na sprehodu...)
Kaj pa s kakšnimi kupljenimi priboljški si poskusil ali pa sir? Zagotovo obstajajo kakšni, ki bi mu bili všeč.
Sicer pa če te ne moti(z vidika nepraktičnosti) zakaj pa ne :).
lp



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #87 : 25 Avgust 2012, 08:52:11
Problem je, da mi je zmanjkalo njegovih piškotkov in iščem/sem našel alternativo(konzerva).

V ponedeljek itak nadaljujeva s pasjimi piškotki...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #88 : 25 Avgust 2012, 11:48:14
Pašteta v tubi.  Sicer pa so nagrade lahko zelo raznolike, ni nujno hrana. Pa če je malo lačen (recimo da ga hraniš zvečer po vseh treningih in ne pred treningi) tudi ne škodi.


SmoothFox

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 26 September 2012, 02:43:11
Predvsem tem osebam, ki navajate šele mlade ali stare kužke na Kliker, priporočam par nasvetov, mogoče se še kak najde ampak, na bi takole nekako potekalo. To je mišljeno zaradi tega da je več volje pri sodelovanju od vašega ljubljenčka in tudi sam kuža bo bolje reagiral na tale kliker.

1.- Pred treningom z klikerjem nikar ne dajajte psu za jesti , ker ko je volk sit ni efekta kakor bi lahko bil...
2.- Predvsem štartajte na prvo vižo "poglej me in klik "
      Vaja poteka tako približno: V eni roki držite kliker v drugi roki posladek, in nič ne reagirajte nobeno klicanje ali karkoli , naj gleda
      posladek in prvič ko vas bo bojazljivo pogledal v oči, v istem hipu kliknite , lepo prosim ne zamudite tega mumenta.....in v roku sekunde
      mu dajte priboljšek ter ga pohvalite "ja priden ja" in na to vižo ponavljajte cca 30 krat in potem prekinite za kako urco.
3.- Vaje naj bojo do 3 x na dan na začetku po 30 krat ponavljajte  eno in isto. Kmalu boste po 2- 3 dneh videli reakcijo ljubljenčka, ko
      boste kliker prijeli v roke ga bo začel gledat in gledal kaj mora narest da bo padel priboljšek...
4.- Priboljšek naj bo res PRIBOLJŠEK, tukaj govorimo o hrenovki ali siru,ki naj bo na zelo majhne cca 5mm x5mm narezan da se kuža
     prehitro ne prenaje in bo bolj aktivno sodeloval.
5.- Ko boste osvojili to da vas bo redno in konstantno gledal v oči dodajte glasovni ukaz "GLEJ ME", torej:
     "Glej me" in ko vas pogleda klik in nagrada=priboljšek!!!  (Lahko si pomagate tako da ji pokažete s prstom na svoj nos in ji poleg 
      rečete "Glej me "....
6.- In zadnje in najbolj pomembno ne, zafrknite svojega ljubljenčka nikoli,NIKOLI !!!Vsak klik ko boste naredili naj sledi nagrada, tudi če
     je bilo po pomoti, to kuža ni kriv za to in on pričakuje nagrado.... Ne klikajte večkrat zaporedoma, ampak po enkrat in nagrada....

Ko boste to osvojili, boste dosegli marsikaj s to metodo, jaz nisem verjel, da lahko en tak nikakav kos plastike, z pravilno uporabo lahko naredi tak napredek na mojem ljubljenčku, da sprva dojel nisem zakaj moj kuža, ko primem kliker tako začarano gleda vanj.
JA  komaj čaka da lahko kaj naredi za priboljšek .... in to je meni nekaj najlepšega da se kuža trudi nekaj narediti za nagrado.