beli švicarski ovčar

ajki · 15771

ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
: 09 Maj 2006, 21:13:18
Lep pozdrav sam se ukvarjam z šolanjem psov in imam v tečaju resen problem, ki ga neznam rešiti.
In sicer ta beli ovčar je full dober pes največji problem je pa ta, da enostavno ne sprejema tujih ljudi okoli sebe in enostavno napade z laježem. Do ugriza še sicer ni prišlo pa se bojim, da bo to početje kmalu pripeljalo do tega.

Prosim za nasvet.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 10 Maj 2006, 13:01:34
Čao :) tudi sama imam belega ovčarja in tudi ta ne prenese ljudi (tujcev). Je pač čuvaj. Preden je prišel do nas je res ugriznil nekoga... Odkar smo mi lastniki njega se to ne dogaja. Do domačih je prava ovčka  8) Nikoli ne bo sprijel (naš) tujcev. Na sprehodih ga kjer koli bo kak pes ali človek pripnite na povodec ter ga dajte na 'prostor'. Tujci naj ga ne prijemajo ali to skušajo, ker resno lahko pride do ugriza! Sicer pa doma še bolj povprašam pa ti potem bolj podrobno odgovorim  ;)

Lp


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2 : 11 Maj 2006, 16:31:29
Tudi jaz imam belega ovčarja in imamo enak problem s tujci. Naša namreč rabi kar lep čas dokler sprejme človeka. Že če nekdo stegne proti njej roko začne renčati in če človek tega ne razume še zalaja. Na srečo ni še nikoli prišlo do kaj hujšega kot lajanja in renčanja.
  Če trenirate tega psa (je vaš "učenec") je najbolje da psa enostavno pustite pri miru in pustite da je z njim samo lastnik. Lastnik pa mora svojega psa držati na kratki vrvici in ga nonstop nadzorovati (velik problem ko pride človek kao "o kak lepi kuža", ko pa ta kuža zarenči...). Tudi moja psička v šoli ni ravno najbolj prijazna do drugih ko jo recimo nekdo proba pobožati  :-X
 Mi smo se sprijaznili s tem da je naš pes pač tak da ga drugi ne morejo božati. Je pa zato toliko večji čuvaj  ;D

P.S. V katerem klubu pa je to? (me samo iz firbca zanima  :) )

                                                                                                   L.P Maja



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 11 Maj 2006, 18:06:36
Citiraj
Če trenirate tega psa (je vaš "učenec") je najbolje da psa enostavno pustite pri miru in pustite da je z njim samo lastnik. Lastnik pa mora svojega psa držati na kratki vrvici in ga nonstop nadzorovati (velik problem ko pride človek kao "o kak lepi kuža", ko pa ta kuža zarenči...).

Ja,ampak tako pa se težave ne bo rešilo!  ;)


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #4 : 11 Maj 2006, 18:14:20
Vem  :) Mogoče bi se pač moralo iti po korakih. Da prosiš enega prijatelja ki pride do psa s salamico v roki vendar le na varno razdaljo (ozr. do tam kjer ne moti psa) in nato počakaš da pes sam pride povohati in mogoče celo vzeti salamico. Tako bi se moralo delati več časa. Menjati pa moraš tudi prijatelje (ne mislim da zdaj zamenjajte prijatelje, vendar da samo zamenjate pomočnika pri uvajanju na tujega človeka). In tako bi si mogoče pes pridobil zaupanje na tujih ljudeh. Vendar bi znalo biti to zelo dolgotrajno delo na katerem bi moral zelo vztrajati. Vendar še zmeraj ne smeš psa nekam siliti da bi kaj naredil, ker s tem (mislim da vemo vsi) ponavadi dosežemo nič oziroma dosežemo ravno nasprotni učinek.
  Tako bi jaz pri psu probala pridobiti zaupanje do tujih ljudi, nimam pa pojma če bi to delovalo  :-\



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 12 Maj 2006, 09:04:54
Sam ne vem, zakaj naj bi bil to sploh problem. Treba se zavedati, da če pes ne sprejema drugih ljudi in če noben "lep" način ne zaleže, boste lahko psa naučili sprejemati druge ljudi, le da ga podredite kar je povezano z "neprijetnimi" metodami.
Raje psa naučite ignoriranja drugih ljudi po boste vi in vodnik bolj zadovoljni.

LP
Igor


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 12 Maj 2006, 12:38:05
Zakaj bi moral pes imeti rad tuje ljudi?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 12 Maj 2006, 14:55:01
Vem  :) Mogoče bi se pač moralo iti po korakih. Da prosiš enega prijatelja ki pride do psa s salamico v roki vendar le na varno razdaljo (ozr. do tam kjer ne moti psa) in nato počakaš da pes sam pride povohati in mogoče celo vzeti salamico. Tako bi se moralo delati več časa. Menjati pa moraš tudi prijatelje (ne mislim da zdaj zamenjajte prijatelje, vendar da samo zamenjate pomočnika pri uvajanju na tujega človeka). In tako bi si mogoče pes pridobil zaupanje na tujih ljudeh. Vendar bi znalo biti to zelo dolgotrajno delo na katerem bi moral zelo vztrajati. Vendar še zmeraj ne smeš psa nekam siliti da bi kaj naredil, ker s tem (mislim da vemo vsi) ponavadi dosežemo nič oziroma dosežemo ravno nasprotni učinek.
  Tako bi jaz pri psu probala pridobiti zaupanje do tujih ljudi, nimam pa pojma če bi to delovalo  :-\

Slišati je logično, žal pa v praksi da tole ponujanje salamc ravno nasprotne rezulatate  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #8 : 12 Maj 2006, 14:55:51
Kako pa to (res  nisem imela druge ideje  :-\ )?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9 : 12 Maj 2006, 15:03:09
Kako pa to (res  nisem imela druge ideje  :-\ )?
ne bi vedla razložit vse kako da je to tako,a v praksi se vsako rinjenje v psa in prilizovanje ter sploh pretirano ukvarjanje s tem problemom izkaže kot slabo ali celo nasprotno pričakovanemu.
Najbolje je pustiti da pes komunicira z lastnoin iciativo in kolikor sam hoče.
Vodnik mora vzpostaviti disciplino in učiti ignoriranje tujih oseb. Če se pes rad igra je lahko kontakt z osebami preko igre -če pes sam ponudi.
Za dotike ga naučiš vaje stoj pes naj pri tem gleda vodnika kasneje . In jo zahtevaš- najprej za približevanje tujih oseb , potem dotike oz božanje a vedno naj bo s strani ,ne se zanimat za glavo psa. Najprej seveda ga najprej naučiš da stoji nepremično ko sam hodiš okoli in se ga dotikaš potem šele drugi.
V tem smislu nekako.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 12 Maj 2006, 15:03:59
napaka

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


T in T

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 2
  • Leili
Odgovori #11 : 06 Junij 2006, 09:57:50
Dominik no na zadnjem treningu ta pes ni več kazal takšne agresivnosti kot na prvem ko je prišel na tečaj. Samo mene je strah da bo enkrat nekoga ugriznil ko se bo preveč (nehote) vodnici in ga bo samo ugriznil upam da ne bom jaz. Bilo bi dobro če bi takšen pes hodil na tečaj z nagobčnikom vem da ni udoben samo veeno je pes ki ni zanesljiv in nikoli ne veš kako bo odreagiral.

lp

Toni



ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #12 : 06 Junij 2006, 20:19:18
Smo probali z nagobčnikom pa se ni obneslo. Drgače je pa tako v tečaju vsi vedo kakšen je pes se ga pač izogneš pa nemore biti problema. Ko je pa z drugimi psi ga pa lahko pobožaš.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


T in T

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 2
  • Leili
Odgovori #13 : 07 Junij 2006, 07:35:31
Ne vem jaz ga ne bom pobožal pa če bo zraven tudi nevem koliko psov ni predvidljiv vedno nasrši dlako in to po celem hrbtu. Sajmogoče se bo socializiral in bo OK. Vidim pa da ima to ta pasma v genih.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #14 : 07 Junij 2006, 12:55:30
Kaj naj bi imela ta pasma v genih?? A da je agresiven?



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 07 Junij 2006, 14:45:04
Kaj naj bi imela ta pasma v genih?? A da je agresiven?
pomoje ni letelo na agresijo.... so pa očitno zelo nezaupljivi do tujcev.  :)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #16 : 07 Junij 2006, 14:52:10
Mislim da na splošno niso nezaupljivi do tujcev  :-\ Moja je imela na žalost eno neprijetno izkušnjo s sosedom in je zato malo manj zaupljiva, od Sunshine je pač tak ker ga je najbrž prejšni lastnik narobe vzgajal... Kolikor vem je belček od Lily zaupljiv do ljudi... Kaj so pa s temle pesom delali pa pač ne vem (lahko da je tudi po naravi tak, ampak saj so povsod tudi takšni kužki  ;) )
 Poznam poleg svoje še 5 belčkov in NITI EDEN nezaupljiv ali agresiven do ljudi. Ravno nasprotno- vsi so pravi crkljivci in bi dali vse da bi jih kdo pobožal in počohal  ;D Tako da po mojih izkušnjah so primerki nezaupljivih psov, jih je pa veliko več tistih ki so pravi srčki.

pa moram malo zagovarjati "svojo" pasmo  ;D



alesh666

  • *
    • Prispevkov: 265
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 05 Junij 2008, 12:04:40
Pri kakšni starosti pa se je pokazala ta nezaupljivost? Sam imam namreč BŠOja...



nejkasol

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 September 2013, 17:29:08
Sama se sicer ne udeležujem debat, raje samo prebiram:) Sem pa tokrat morala nekaj napisati ... doma imamo dva primerka te pasme in sta popolnoma neagresivna, do tujcev sta še bolj zaupljiva, kot bi si sama želela:) Sta že odrasla psa in bi se ta agresija zagotovo že pokazala. Je pa res, da sta oba šolana in smo se z njimi ukvarjali, kot se je s psom pač treba ukvarjati. Je pa tudi pomembno, kje psa kupite ... baje imamo v Sloveniji eno vejo, ki je zelo nezaupljiva. Sama pa s to vejo nimam izkušenj, sem pa nekaj slišala o tem. Da ne govorim o nerodovniških - vprašanje, zakaj ti niso dobili vzrejnega dovoljenja.

Če tore kupite švicarja pri vzreditelju, kjer sta starša ok in kjer je socializacija mladičev ok in če se s spom ukvarjate (in ni privezan nekje na samem, kot nekateri počnejo), potem vaš švicar ne bi smel bit agresiven ...



Nes

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 11 September 2013, 21:00:04
Mi smo ga dobili ko je bil star 3 leta pa z njim ni bilo nobenih problemov, če vprašate mojo mami je bil to zanjo najboljši pes kar smo jih kdaj imeli. Prijazen, kot je že napisala nejkasol včasih kar peveč. Idealen družinski pes. Kljub temu pa nismo pustili da bi ga tujci božali.



bela13

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 27 September 2013, 16:10:26
tudi midva sva ponosna lastnika švicarske bele ovčarke, zgodbe iz našega vsakdana si preberite tukaj: http://swisswhiteshepherdbela.blogspot.com/   :)

Vom Weissen Unterberg švicarski beli ovčarji Slovenija
http://vomweissenunterberg.eu