Zlati Prinašalec [Golden Retriever]

ninci · 915035

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #2610 : 26 Avgust 2012, 19:59:49
hej

Tole pa moram napisat in Hoikerje pohvalit  :P

Na CAC Trbovlje je od Kozmica bratranec Figaro (Blue Sky Happy Company) pobral CAC, BOB, BOG in na koncu je bil BIS, najlepsi pes razstave!!  :o :o Pa skupaj v paru z Lulu (Hoiker's Feliz Corazon) sta bila med pari na drugem mestu  ;D Res cestitke Viktorju, Anji, Figiju in mali Opici!!  :D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2611 : 26 Avgust 2012, 20:02:42
Waw!!Tole pa so lovorike  :o!!Čestitke!



Lauri

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #2612 : 27 Avgust 2012, 15:04:51
Lepo slišat  :P čestitke!!!



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #2613 : 16 Oktober 2012, 17:56:40
Moj veterancek Aaron na Cacib Koper osvojil:
2x Prvak razreda veteranov
1x BOB
1x Ozji izbor med prvih 5 v BOG
2x BIS Veteran
 :-* :-*


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2614 : 25 Februar 2013, 11:43:10


1. sodnik in instruktor: http://www.wtslo.com/riccardo-raccanelli.html (ima labradorje)
2. sodnica: http://www.wtslo.com/laura-lazzaretto.html (ima zlate prinasalce, delovne in razstavne; je celo prva in edina, ki ima razstavnega zlatega prinasalca s katerim je osvojila mednarodnega dvojnega sampiona!)


majča

  • *
    • Prispevkov: 136
    • Točke: 0
Odgovori #2615 : 04 Marec 2013, 21:42:17
Po dolgem času malo našega up-dejta  ;) Pupa še vedno najbolj prijazen peso na svetu, zmešana baba, pri 7ih letih totalno naspidiran in razigran otrok. Samo v zadnjem času nam je malo ponagajal tumor (plazmacitom) v ušeskih, tako da moja buča ravno na sveže okreva po operaciji, ki jo je imela minuli petek... Sem o tem pisala že v podforumu Zdravje, tako da ne bom tule kaj preveč o tem. Upam, da je to to in da se tumor ne bo več pojavil, ter da se Pupi ušeska čimprej zacelijo!! Bom pa po dolgem času nalepila še nekaj fotk. Zadnja je od danes, ko sva na sončku nabirali pozitivno energijo.




Pupa v igluju  :P



Moja moja marjetica  :-* :-*



ps: rapgirl, čeprav z zamudo, iskreno sožalje za Ajko. Verjamem, da se veselo igra na drugi strani mavrice.  :-* :-* :-*




Be happy :)


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #2616 : 06 Marec 2013, 13:17:07
majča: me veseli, da je Pupa ok. Se mi zdi, da so prinašalci večni mladički in se nikoli ne zresnijo.

Minilo pa je že eno leto odkar je Ajka na drugi strani mavrice. Ne morem verjeti kako leti čas, še vedno jo močno pogrešam.  :-*


"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


majča

  • *
    • Prispevkov: 136
    • Točke: 0
Odgovori #2617 : 09 Marec 2013, 17:37:24
Ja res so večni otroci  :o

Jujj, me je kar stisnilo pri srcu, ko si napisala, da jo še kar pogrešaš.. Spomini ostanejo za vedno in naši kužki ostanejo v naših srčki za vedno ***

 O kakšnem novem prinašalčku pa (še) ne razmišljaš?

Be happy :)


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #2618 : 10 Marec 2013, 16:49:25
majča imam še enega psa in mami 2. Tako, da zaenkrat je to to. Verjetno pa zp ne bom imela nikoli več . . .

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


majča

  • *
    • Prispevkov: 136
    • Točke: 0
Odgovori #2619 : 13 Marec 2013, 17:31:15
No potem pa imate kar pestro :) Ko enkrat živiš s kužkom, mislim da ne moreš več brez njih.. Postanejo del družine, del življenja, naši kosmati otroci, hihi  :P :D

Be happy :)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2620 : 26 Marec 2013, 11:38:58
Od slovenskih zlatih prinasalcev je nastopila zal le Sali, vendar ze takoj prvic osvojila naziv "judges choice", kar je vec kot zmaga:


Sali prihaja ravno tako kot slovenska delovna labradorja, ki sta nastopila v open, iz resevalskih vod in bo v kratkem lahko tudi ze stala na stopnickah ;)

So pa bili zastopani kar 3 tipi prinasalcev: evropska razstavna linija, delovna linija in bolj ameriski tip prinasalca. Res lpo videti vse 3 na kupu.


lara

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #2621 : 07 Marec 2014, 20:49:57
Jutri je zadnji dan prijav na 1. letošnji Working Test za Zlato raco 2014, ki bo 22.3.2014 v Ospu. Naslednji dan bo potekala delavnica.

Prijave na: http://www.wtslo.com/prijavaentry.html



Lepo vabljeni.

"Naj drugi mislijo, da ste nepomembni - za vašega psa ste središče vesolja." - Pam Brown


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2622 : 15 April 2016, 13:53:03
Posredujem na prošnjo prijateljice:

Golden Retriever puppies born 15.03 - 4 boys and 3 girls with a very strong pedigree.

Jr. WORLD WINNER Kowalski Claudio
Spanish CH, 2 x Spanish Club Winner, 2nd Best Male on CRUFTS, multi CAC, CACIB, BOB, 9 x BOG, 3 x BIS, 1 x Res. BIS, 2 x BIS3!!
( GER CH, VDH CH, LUX CH Xanthos Gryffindor Bundessieger  x SPA CH Sexy Lover Golden of Franco's Valley)
HD- AA, AD- 0/0, eyes - clear, heart- o.k.
GR PRA1 & GR PRA2: Clear.

X

Ciana z Rubinkowskiego Pola
HD - free and  eyes- clear.

We are living in Spain, but traveling on vacation first days of July via North Italy and Slovenia can eventual bring one puppy with us.
Puppies for export will have Export Pedigree ( FCI), will be vaccinated plus rabies vacc, passport, 4 x dewormed, with fresh vet attest and contract.
Our dogs are living at home and in the garden and they are very good socialized.

[email protected] , tel 0034 638 38 15 10, 0034 638 94 50 71.

Price 1000 Euro.







Oče mladičkov:






Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
Odgovori #2623 : 20 Marec 2017, 13:40:27
Hojla vsi.

Sicer je tale tema zelo zamrla a vseeno upam da se bo našel kdo ki bo lahko pomagal. Z ženo sva se odločila da sva pripravljena na novega psa. Prejšnji je odšel sredi poletja lani ker mu zdravstveno stanje ni več dovoljevalo normalno življenje. Star je bil samo 7 let..

Iščem informacije o zlatih prinašalcih pa so grozno skope informacije na internetu. Komaj kakšno leglo najdem. Kje se dobiti kakšen bolj ažuren seznam kotitev? Ni nobene aktivne skupnosti na facebooku, tu je zadnji odgovor izpred enega leta..

Na kaj je nujno da je človek pozoren ko kupuje zlatega prinasalca? Pri prejšnjem psu se je že pri manj kot enem letu izkazalo da ima epilepsijo. Grozljiva bolezen ki je močno zaznamovala njegovo življenje. Ali so zlati prinašalci tudi nagnjeni k tej bolezni? Na kaj drugega moram biti pozoren?

Kakšne so cene za mladiča iz preverjenih psarn?


Toliko na hitro, upam da se najde kdo ki bo malo osvetlil situacijo. Hvala vnaprej. 



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2624 : 20 Marec 2017, 14:21:35
Seznam vzrediteljev http://www.eurobreeder.com/breeds/golden_retriever.html

So mi ljuba pasma, bi pa sama vrgla uč na skandinavce.  Kar je zame pomembno je dolgoživost  in zdravje, najbrž si že zasledil pogoste bolezni in kaj je dobro DNK  testirat pred paritvijo. Striktno razstavna linija, je za moje pojme preveč psa, preveč okostja (samci skoraj 40kg, pa to ne zavaljeni). Sama bi iskala lažjo konstitucijo.

Odvisno je tudi zakaj bi imel psa. Če te veseli lovsko delo išči v štartu tiste, ki redno delajo s svojimi psi.

Tile se meni recimo dopadejo http://www.kennelseasymphony.se/

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2625 : 20 Marec 2017, 14:38:45
Bemusunc,e ko pozabim napisat. Svoj čas je bila enciklopedija znanja Mihela Zupanc, sedaj pa je na spletu ne zasledim več. Imela /ima psarno Jonfi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
Odgovori #2626 : 20 Marec 2017, 14:50:29
Uf, sploh nisem pomislil na nakup psa iz tujine. Švedska je pa še tako dalec. Kako sploh izgleda transport psa? Verjetno je treba prej se osebno tja na kakšen obisk?

Je pa s tiste strani potem spet težko izbrati eno med tistimi 400timi.

S Skandinavci si mislila prinašalce iz Skandinavije ali druge pasme ala haski in podobno? Ker pasma je izbrana. Želim samo zdravega psa. Ne bi mogel se enkrat čez izkušnjo ki sem jo dal čez.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #2627 : 20 Marec 2017, 17:35:13
25.3. je razstava CAC Barje, trenutno je prijavljenih 7 zlatih prinašalcev, tudi mladiči. Kar pomeni, da bo tam tudi kakšen vzreditelj, zagotovo pa ljudje, ki vedo veliko o pasmi in o tem na kaj je treba pazit pri izbiri mladiča. In vidim, da stazaenkrat  dva prijavljena tudi v razredu delovni, torej ne gre za striktno razstavne linije. Preveri dva dni prej kdaj so zlati prinašalci na vrsti (ko bo objavljen urnik) in jih pojdi pogledat. Za velikonočne praznike je pa vikend mednarodna razstava v Mariboru, če ti je tam bližje. Zlatih prinašalcev je vedno nekaj.
Vedno je pametno obiskat kakšnega vzreditelja in dobit informacije iz prve roke - nikakor obisk ni obveza za nakup.
Jaz drugače ne poznam kaj dosti psarn, samo eno gospo, ki ima psa iz Hrvaške, mislim, da je iz psarne Blondilex. Pa moja prijateljica je imela psa iz psarne Hoikers (slovenska psarna, Viktor Hoiker je vzreditelj), je bil pa razstavne linije.
Pri uvozu psa iz tujine so določene procedure - spet odvisno od kje. Jaz sem svojega Finca dobila brez komplikacij, imel je tiste papirje, ki jih je moral imet, pa nič ga nisem šla vmes gledat, je kar direkt priletel k meni :D

Pa še nekaj - nikakor ni rodovnik 100% zagotovilo, da pes ne bo imel nobenih težav, po drugi strani pa obstajajo pravila na podlagi katerih pes dobi vzrejno dovoljenje, kar pomeni, da naj bi bili mladiči potomci psov, ki ustrezajo pasemskih značilnostim in imajo opravljene preglede, ki jih pravilnik zahteva. Za retriverje velja tale vzrejni pravilnik: http://www.klub-retrieverjev.si/cms/images/pravilniki_2014/Vzrejni_pravilnik_2016.pdf

Pa seznam članov je tudi - mogoče tam poskusiš kontaktirat kakšnega vzreditelja: http://www.klub-retrieverjev.si/cms/cclani



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2628 : 20 Marec 2017, 20:02:42
Skandinavske psarne....
Mislim, da se da tudi pri nas dobiti vredu psa-je pa spet kaj ti je všeč. Pa na hrvaškem recimo-ni kompliciran uvoz. Čip, potni list, potrdilo, da ni v stiku s steklimi živalmi...Pa mislim, da je to to.

Bi pa mogoče povprašal Lano Premk, pasji salon Diva ona dosti pozna ZP in bi verjetno vedela povedati kateri so karakterno in zdravstveno OK, pa morda Nika Oberč, trenira reševanje in vem, da ima ZP, so imeli tudi leglo doma
Se pa pojavljajo precej močni psi-močno okostje, tam 40kg samci, kar se meni zdi preveč. Tam okol 30kg je čisto zadosti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2629 : 21 Marec 2017, 15:31:29
Ze v Avstriji se dobi delovno linijo (stari tip) ZP, in pa tudi ZP, katere poskusajo narediti za dual purpose (Avstrija, Italija)...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2630 : 21 Marec 2017, 18:39:17
Še preden smo se poslovili od našega 15.letnika sem tudi jaz počasi začela razmišljat, da bi mogoče spet v naše krdelo vključila enega prinašalca Vsekakor me Slovenska vzreja ne mika, ker imamo bolj kot ne razstavne pse - ki so močnejše konstitucije.
Tole vzrediteljico spremljam že nekaj časa: http://www.tigermilk.eu Trenutno imajo napovedano leglo. Oče mladičev je iz Anglije, delovni golden, zelo temne dlake, tako da če iščeš modernega svetlega goldna žal odpade. Je pa vzrediteljica v Nemčiji.

Slovenska napovedana legla najdeš na kinoloska.si . Tega vzreditelja so pred časom precej hvalili http://www.monte-gerass.com nisem pa nikoli kontaktirala z njimi. Drug, ki vzreja uspešne razstavne pse je psarna Hoiker's.

Uspešne razstavne pse ima tudi Zinka, pripeljane iz Nizozemske. Spoznala sem njena samca, ki sta karakterno super psa: http://www.luclyns.com ima tudi mlado samico, ne vem pa če planirajo leglo in kdaj.
Sem skoraj prepričana, da ti bosta z možem lahko dala ogromno informacij. Njen samec občasno tudi pari v tujini in jo lahko kontaktiraš mogoče ve za kakšno prihajajoče leglo.

Kar se pa epilepsije tiče pa ja lahko se pojavi tudi pri prinašalcu in tudi pri mešancu. Žal. Ni pa edini faktor dednost.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2631 : 21 Marec 2017, 18:47:20
Na strani kinološke zveze sta napovedani dve legli :
ZLATI PRINAŠALEC
Blondilex Braveheart, Odl.     Glamour Shine Hell Yeah, I/PNZ    12. 1. 2017
Jožica Šmit, Jermanko 10, 4260 Bled, 031 379 257

RSchamrock the Vale of Ewias, Odl.    Hoiker`s in the Ring, I/I    18. 4. 2017
Viktor Hojker, Spuhlja 106D, 2250 Ptuj, 041 784 796



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2632 : 22 Marec 2017, 07:28:16
Wuhu od Tigermilk so pa tudi meni zelo všeč. Jaz pri psih vedno iščem agilnost oz. da so čim bolj podobni izvornim predstavnikom, telesno funkcionalni in sposobni opravljati delo, za katerega so bili vzrejeni.  In še na nekaj vedno mislim. 30kg še nekako nesem, kolikor je potrebno. 40 kg je bistveno težje, bi se morala nabildat. Imam v spominu, da je ena Hrvaška psarna fajn-lažji psi, tudi bolj zlate barve, ne toliko krem. Pa ne najdem.

Epilepsija pa...V kombinaciji z zdravili, se da ublažiti tudi s prehrano-pri ljudeh in psih se je izkazala ketogena dieta (zelo malo OH-skorja nič, veliko maščob in zmeren vnos beljakovin. Pri psih je to surova mesna prehrana z veliko maščobe, nekaj malega pokuhane listnate zelenjave je OK (vir vlaknin, vitaminov), tudi bučke, zelje, repa. Je pa treba dodajat omega tri, e vitamin, spremljat kalcij/fosfor razmerje in D vitamin. Po potrebi dodajat.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2633 : 22 Marec 2017, 08:19:35
Sem malo pobrskala po mailih, ker sem že pred časom govorila z eno Nizozemko, ki malo bolj pozna sceno prinašalcev pri njih in mi je priporočala ti dve psarni :
http://www.passionofgold.nl/ in http://www.wilmakesselring.nl/ če si seveda pripravljen it v tujino.





Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
Odgovori #2634 : 22 Marec 2017, 21:51:06
Najlepša hvala vsem za konkretno poživitev teme! Nažalost sem zbolel za pljučnico in posledično v bolj slabem stanju za pisanje daljših odgovorov.

Epilepsija, še tako ublažena, je še vedno epilepsija. Pes ne more biti več v hiši brez nadzora. Pa še z nadzorom je ruska ruleta z živci, ker nikoli ne veš kdaj in kje bo udarila. 6 let te bolezni me je dovolj zaznamovalo. Sploh pri 50kg psu ki med napadom premika konkretne omare.

Osebno sploh nisem vedel, da sta dve liniji ZP. Jaz se nagibam bolj k lažji in verjetno bolj zdravi delovni liniji, žena pa bolj k razstavni. Če bom pri moči se bom mogoče v petek oglasil na CAC razstavi. Pozanimal se bom tudi pri teh dveh rejcih, ninci. Drugače sem pa kar naenkrat dobil za en teden kontaktov!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2635 : 23 Marec 2017, 07:49:58
Uradno ni dveh linij...Ampak še pri vsaki pasmi so se pojavile spremembe v konstituciji pri vseh, ki jih vzreditelji imajo pretežno za rastave. Nemci, avstralci, borderji, labradorji, Zpji. Povsod so psi iz vzreje, ki se usmerja pretežno na razstave, precej težji, z bujnejšo dlako. Ponekod so razlike take, da bi to lahko bile dve različni pasmi.

Zato sama vedno iščem pri tistih, ki ohranjajo čim bolj izvorno podobo in ker pač rada tečem, sem v naravi-iščem agilnost. Kar nekaj ZPjev sem imela priliko videt, da niso bili naviti in aktivni, živahni, kot ZP mora bit. To je lovski pes, pes z neusahljivo energijo, z glavo, ki misli po svoje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2636 : 23 Marec 2017, 09:50:20
Na razstavi boš spoznal samo tako imenovano razstavno linijo, se pravi svetle, krem prinašalce, močnejše konstrukcije.
Delovni so v Sloveniji povečini v rokah reševalcev.

Če se z ženo ne bosta mogla zmenit potem pride v poštev linija, ki jo je omenila barbara10, dual purpose linija, ki naj bi iz obeh linij združila najboljše  ;)


Pa hitro okrevanje!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2637 : 23 Marec 2017, 10:28:50
Joj to z družinskimi psi...večni problem. Jaz poenostavim, če se le da. Od koga bo pes? Kdo bo vzgajal, šolal, treniral? Tisti odloča o pasmi, liniji, vzreditelju, tisti ki samo vskoči pri skrbi za psa, pač-ja, se mora strinjat, mora hendlat karakter.

Važno je, da se ne izbira po videzu, barvi, ampak preštudiraj rodovnik, linije, dolgoživost, zdravje, kaj se pojavlja v liniji etc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #2638 : 23 Marec 2017, 13:17:48
Na strani kinološke zveze sta napovedani dve legli :
ZLATI PRINAŠALEC
Blondilex Braveheart, Odl.     Glamour Shine Hell Yeah, I/PNZ    12. 1. 2017
Jožica Šmit, Jermanko 10, 4260 Bled, 031 379 257

RSchamrock the Vale of Ewias, Odl.    Hoiker`s in the Ring, I/I    18. 4. 2017
Viktor Hojker, Spuhlja 106D, 2250 Ptuj, 041 784 796

Jozi Smit ima leglo, ampak samo 3 mladice, tako da mozno, da so ze rezervirani.

Hoiker pricakuje leglo 18.4., zaenkrat sprejema rezervacije (je kar nekaj povprasevanja). Link in rodovnik. Bo tudi razstavljal svojo psico na Barju, ce imate kaksna vprasanja.

Mimogrede, kot so ze ostali omenili, neuradno sta dve liniji, ampak potrebno je vedeti, da so ze same vizualne razlike med obema tako velike, kaj sele karakterno. Pa imam doma razstavno linijo, pa je vseeno obcasno karakterno kar konkreten zalogaj :P Tako da je potrebno vedeti, kaj se od psa pricakuje, ker tudi popolnoma razstavni niso samo za na kavc, se je treba ukvarjat  ;)

ninci sem ravno vceraj gledala tole stran delovnih, sem videla tvoj lajk na eni izmed fotk, pa mi je foter bodocega legla cisto pretemen (pa so mi vsec tudi zlati zlati). Pri nas vprasanje ce bi dobil vzrejnega, glede na to, da je barva ze kar mahagonij, po standardu prepovedana, kjer pise krem do zlati odtenki. Pa se bel flek ima na glavi, kar tudi ni dovoljeno  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2639 : 23 Marec 2017, 13:41:16
Se bom navezala glede karakterja...Pasma je popularna in to navadno potegne za sabo tudi to, da je več nestabilnih primerkov, psov netipičnega karakterja. Normalno je, da pokajo od energije, da so lovci, samozavestni, vodoljubni in s svojo pametjo. Ni pa OK plašnost, kar se tudi pojavlja. Plašnost in iz tega tudi agresija ali pa samo zelo zoprni do psov istega spola, ki se postavljajo in tečnarijo ostalim psom.

Zato je treba biti tudi na to pozoren, da so starši stabilni, če le imaš možnost jih spoznaj v različnih okoljih in opazuj obnašanje in obnašanje lastnika-marsikatero vedenjsko hibo se z dobrim vodenjem vodenjem zamaskira. In tudi ostalo pasjo žlahto, kolikor je možno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!