primerna starost za oddajo mladičev

labi · 38550

labi

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
: 11 Junij 2006, 08:47:23
lp,jaz imam eno uprašanje,kdaj so mladiči primerni za oddajo? nekateri pravijo in tudi v knjigah piše da lahko že pri 6 tednih ker so med 6-8 tednom najbolj dovzetni za učenje no možgančki delajo sto na uro,,naših je bilo 10,mamica je izčrpana in nima več mleka,uglavnem ne doji več,mladiči se prehranjujejo sami že,tudi pijejo,so popolnoma samostojni,drugače so pa živahni in igrivi,skoteni so tehtali 470-480 g,sedaj je točno en mesec pa imajo že 3 kg,hvala za nasvet in mnenje,lep dan labi



Lola

  • Gost
Odgovori #1 : 11 Junij 2006, 08:58:31
Pozdravljena!

Mladički so sposobni učenja že pri petih tednih, takrat jih lahko začnemo učiti s klikerjem. Pri 6-ih tednih bi bili že sposobni iti od mame ker se hranijo sami, ampak mladičke je potrebno cepiti in tetovirati kar narediš okoli 7 tedna starosti. Po tem ko jih cepiš jih ponavadi oddajaš, kar nanese na 8 teden. Tako da večinoma se psički oddajajo pri 2 mesecih, tako bom tudi jaz svoje oddala. Skoraj vedno pride do rivalstva v leglih, mladiči se začno tepst med sabo kar ni ravno lepo, tako da jih moraš ločevati. Mogoče je tudi to razlog več da jih nekateri oddajo takoj po cepljenju recimo pri 7h tednih in ne pri 8ih.
No upam da sem ti kaj pomagala. Mladičke ne oddajaj dokler niso dovolj stari, dokler niso cepljeni. Glede mamice ne skrbi ker si bo opomogla. Tuidi moja je še vedno izmučena in bo verjetno rabila še kar nekaj časa da bo k sebi prišla. Ti samo poskrbi da bo dobro jedla, se veliko gibala ( bodo šle ''joškice'' nazaj ).




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 11 Junij 2006, 09:25:05
Mislim, da je zdaj celo z zakonom določeno, da se mladičev pred 8 tednom ne sme oddajati.

Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #3 : 11 Junij 2006, 09:40:30
Tudi če je mislim da se ne kontrolira niti se ne more kontrolirati. Recimo ti dobiš rodovnike že precej pred oddajo, jaz sem izrecno prosila da bom dobila kasneje rodovnike v primeru da gre kateri mladič v tujino da ne plačujem slovenski rodovnik in export rodovnik, ampak za slovenske slovenski za psičke ki bodo šli v tujino pa export. Ampak drugače se jih dobi prej, vzreditelj jih cepi, ima rodovnik, če jih odda pri 7ih tednih nihče ne bo šel kontrolirati na dom ali so pri 8ih tednih še doma.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #4 : 11 Junij 2006, 10:03:19
Osebno sem proti temu, da  naj bi se mladičke oddajalo po zakonsko predpisanemu roku, čeprav je to dobro zaradi tistih, ki so kinološko nepodkovani. Žal pa takšni ljudje ne berejo forumov, niti ne poznajo zakonov.

 Sama iz svojih izkušenj lahko rečem, da so mladički večjih pasem sposobni iti prej od doma, tam nekje pri 6 tednih, med tem, ko so mladički manjših pasem primerni za odhod v novi dom, šele po 12 tednu.

Je pa resnično 8. teden mladičkove starosti najprimernejši čas za odhod v novi dom.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #5 : 11 Junij 2006, 10:26:23
Mladički so sposobni učenja že pri petih tednih, takrat jih lahko začnemo učiti s klikerjem.

izven konteksta teme, pa kljub temu. imam posnetek legla aljaških malamutov, katerih mladiče so že v leglu začeli navajati na kliker. konkretno je posneto, da se mora celo leglo vsesti, preden dobijo vsi skupaj krožnik s hrano. ko so vsi na ritkah, sledi klik in dobijo jesti. timsko delo :D, ful lušno. pa še en posnetek je samo z enim mladičem, ki se dotakne zvončka, ki zacinglja. :)

moderator lahko tole prenese drugam. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lola

  • Gost
Odgovori #6 : 11 Junij 2006, 10:28:53
sammy sammy posnetek prosim :D pridem zdajle na MSN pa mi pošlji če imaš



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #7 : 11 Junij 2006, 12:32:28
Naša prva dva sta odšla pri 8 tednih, ostali pa počasi odhajajo kasneje.

p.p. kako imajo ljudje čas da mladiče še s klikerjem učijo trikcev...vzrediteljica je pri nas komaj sproti čistila njihovo dlako, jim dajala za jest in se malo poigrala z njimi  :P

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lola

  • Gost
Odgovori #8 : 11 Junij 2006, 12:40:54
Ne vem če recimo si non stop doma je verjetno lažje. Pri meni je mami doma in jih štima ko sem v šoli, ko pridem domov jih jaz. Sedaj čez 2 tedna se bo končala šola in imela bom dovolj časa, tudi za samo vzgojo. Vem da je težko čistiti, vidim že pri naših pa še niso 3 tedne stari, lulajo kar naprej, dlake kot njufki pa na srečo nimajo :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 11 Junij 2006, 15:36:25
Če imajo mladički po 4 tednu veliko prostora in prost izhod na prosto je dela s čiščenjem bistveno manj. potem si lahko vzameš tudi kakšno minutko za učenje. Pri mojih z dlako niti ni bilo tako grozno veliko dela, čeprav so  beli in zelo kosmati. se pa res nisem sekirala za vsako packo, če so se posvinjali so se tudi posušili, zvečer pa sem jih posušene skrtačila. Razen kadar so našli kakšno lužo ali blato. Takrat pa....

Za srednjevelike pse z normalno hitrim razvojem je idealna starost za oddajo konec 7 tedna. Če hočeš samojeda naučiti zanesljivaga odpoklica je to že kar skrajna starost. (večina vzrediteljev, tudi tistih, ki se z mladički zelo veliko ukvarja tega ne dela) Po zakonu pa morajo biti mladiči ob oddaji stari najmanj 9 tednov. Za nekatere pasme je to skrajno neprimerno. Med 7 in 9 tednom se v leglu namreč ne dogaja nič drugega kot rangiranje med mladički, psice sploh ni več zraven, če pa je, pa mladičke tepe in odganja. Zlasti neprijetno zna biti to pri terierjih.


Lola

  • Gost
Odgovori #10 : 11 Junij 2006, 15:39:48
Se strinjam s teboj!



labi

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Junij 2006, 17:05:24
najlepša hvala za mnenje..no mi jih bomo oddali,zato smo se z lasniki zmenili,da jih sami nekje pri 7-8 tednih cepijo,drugače bi računala,tako,da mislim,ker so že toliko samostojni,da jih bomo počasi začeli oddajat,preden jih pa vse oddamo,bo pa tako ali tako preteklo več časa,no nekaj jih bo šlo prej,nekaj kasneje..hvala in lep pozdrav



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 11 Junij 2006, 21:13:28
Ne moreš. Po zakonu jih moraš imeti do zaključenega 9 tedna sicer te baje lahko čaka krepka kazen. Prodati mladiča pred 7 tednom in necepljenega pa je nedopustno tudi po kinoloških standardih.


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #13 : 03 Februar 2011, 17:02:41
primerna starost je 8 tednov ali več in nič prej.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 03 Februar 2011, 19:55:12
primerna starost je 8 tednov ali več in nič prej.

Ah, dajmo no! Nekaj je zakon, nekaj je zdrava pamet in logika.
Odvisno, kaj kupuješ in zakaj boš imel.
Sam recimo kakšnega malinovca ne bi kupil starejšega od 7 tednov, rajši še hitreje.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 03 Februar 2011, 22:54:46
primerna starost je 8 tednov ali več in nič prej.
ja, res je, ne mešat primerne starosti z zakonsko določeno  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #16 : 03 Februar 2011, 23:03:17
Kaj ni po zakonu 9. tednov, ali se je kaj spremenilo?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #17 : 03 Februar 2011, 23:04:07
Kaj ni po zakonu 9. tednov, ali se je kaj spremenilo?

Sedaj je 8 tednov. Ne vem kdaj se je pa spremenilo to.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 04 Februar 2011, 08:08:32
- zakonska določitev ( pri nas zdaj 8 tednov)

- primerna starost
- zelo odvisno, kakšno socializacijo dela vzreditelj
- tudi glede na na pozno/zgodnje dozorevanje pasme, ki se pozna že pri mladiču

vse to se upošteva..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #19 : 04 Februar 2011, 08:48:27
poznam dve sloveski vzrediteljici in psičkov niso oddali prej kot so bili stari 8 tednov.



HoviBono

  • *
    • Prispevkov: 459
    • Točke: 0
  • Bono - Tisa
Odgovori #20 : 04 Februar 2011, 08:59:33
Pravilnik o zaščiti hišnih živali http://www.uradni-list.si/1/content?id=93040

27. člen

(mladiči)

Mladičev ni dovoljeno odvzeti od psice pred dopolnjenim osmim tednom starosti.




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 04 Februar 2011, 12:47:25
Ah, dajmo no! Nekaj je zakon, nekaj je zdrava pamet in logika.
Odvisno, kaj kupuješ in zakaj boš imel.
Sam recimo kakšnega malinovca ne bi kupil starejšega od 7 tednov, rajši še hitreje.


Lp Z.

Zakaj bi malinovca kupil pri tej starosti? Kaj pa ostale pasme?

Zanima me tudi mnenje drugih, ker sem brala veliko različnih mnenj in si še nisem ustvarila svoje slike. Eni pravijo pri 7. tednih; eni da ne, ker je takrat enkrat ravno obdobje strahcov in je bolje počakati do 9. tedna...

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #22 : 04 Februar 2011, 13:01:45
Kar se mene tiče je prava starost od 7 pa do 8 tedna  8) . Zakone pač piše-kdor piše  ::) , strokovnost nima dosti pri tem  :P.
Jih je pa treba uradno spoštovat, neuradno pa: ni ga čez zdravo pamet. 
Odvisno torej od pasme, posameznega osebka, kam gre, od kje gre itd
Tudi tisti stari 8 in več tednov preživijo  ;)

Malinovca npr pa sploh čim prej, ker so pasma, ki se v mladosti ekspresno hitro razvija. Oz se ekspresno hitro tudi zapirajo "razvojna okna"  :-\. NLTji tudi npr.
Najbrž še kakšna (veliko) taka pasma ampak tu dve poznam iz bližine s temi karakteristikami  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 04 Februar 2011, 13:14:30
Tudi polarci so hitri, ne tako zelo kot malinovci, ampak pri 7 tednih so ravno pravšnji. Če se takrat ne začne delat individualno (in koliko vzrediteljev pa dela z mladiči individualno, sploh s tistimi ne, ki ne veljajo za delovne pasme) ne moreš nikoli povsem nadoknaditi.
Zlati prinašalci recimo pa se razvijajo povprečno hitro in pri njih je 8 tednov res idealno.
Imaš pa tudi take pasme, zlasti pri tamalih se najdejo, ki so zares zreli za oddajo šele tam nekje pri 12 tednih.
9 tednov je bila ena taka skrajno neposrečena starost, ne vem kateri bizgec od zakonodajalcev si jo je izmislil in zakaj. Namreč pri psih z normalno hitrim razvojem je padlo ravno v obdobje strahu. Saj ne, da mladiči pri tej starosti selitve ne bi prenesli, a veliko bolje in z veliko manj stresa gre to ali prej ali pozneje.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #24 : 04 Februar 2011, 13:16:50


Malinovca npr pa sploh čim prej, ker so pasma, ki se v mladosti ekspresno hitro razvija. Oz se ekspresno hitro tudi zapirajo "razvojna okna"  :-\. NLTji tudi npr.
Najbrž še kakšna (veliko) taka pasma ampak tu dve poznam iz bližine s temi karakteristikami  ;)

Pomoje kar vse te delovne pasme.. sploh lovske... Oz tudi odvisno koliko jih vzreditelj že uči v leglu.Če jih nič potem čimprej ker so v tem obdobju res kot spužva.. vsrkavajo- vse ... dobro in slabo :)
NPR od tebe meni ne bi bilo problem vzet pri 9ih tednih NLT-ja.... :o še boljš ker vem, da bi ga že ti osnov naučila... eno delo manj >:D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 04 Februar 2011, 13:53:38
Jaz mojih če je idelano nebi oddajala pred 10. tednom, raje celo tam 11-12 teden. Zakaj? Ker so kitajski goli psi zelo družabni in posebno če pri novih lastnikih nebodo imeli pasje družbe se pozna če so dalj časa z bratci in sestricami. Ampak kar je bilo zanimivo je da pri nas se je zgodilo, da so se od začetka vsi spravljali točno na enega iz legla in če bi bila takrat prilika bi njo oddala prej, se pravi pri 8-9 tednih.

Sicer pa za večino ta malih velja da je bolje oddajati malo kasneje kot prezgodaj. Je pa itak veliko odvisno od tega koliko se vzreditelj z njimi ukvarja. Če se ne potem vzami čim prej in se raje ti ukvarjaj z njimi :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 04 Februar 2011, 14:05:48
Pri tistih malo bolj gajstnih se po 6 - 7 tednu v leglu ne dogaja nič koristnega - isti taglavni samo razgrajajo in se izživljajo nad šibkejšimi. In če tistega, ki ga imajo najbolj na muhi odstraniš, si najdejo novo žrtev (enako velja - če vzameš stran največjega bulija, na njegovo mesto takoj pride drugi) Psica jih pa itak že odganja.


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 04 Februar 2011, 15:21:21
jst sm vidla kako se je naš francoz pri 4 tednih komaj skobacal na noge, med tem ko je border c. že šibal ko hudič  ;D



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 04 Februar 2011, 17:36:56
ne vem, ker ko nje ni bilo so bili čisto ok. in isto je ostalo, še danes se vsi spravljajo nanjo. čenje ni je pa ok :) ampak da nebo pomote, sem videla kako je to recimo pri stafordih, ki so za moje pojme kot mlaiči eni totalni agresorji in meni je bilo slabo gledati 5 tednov stare staforde res.

pri nas je to zgledao da malo renčijo, da se vzame igrača tistemu psu, ravsanja fizično praktično ni.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 11 Maj 2016, 08:16:31
Iščem in n berem. Različne informacije in prakse vzrediteljev.
optimalen čas za odhod iz legla pri PRTjih? 7,8 tednov? Kasnej, prej? Ena vzrediteljica v Franciji jih oddaja po 12 tedenu. Po filmčkih, ki jih vidim so to aktivni faloti že zelo hitro.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!