Kooikerhondje [Small Dutch Waterfowl Dog]

Azu · 114767

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
: 22 Junij 2006, 21:41:25
Kooikerhondje


Slika: http://www.klubbarp.nu

ali Kooiker Hound/ Small Dutch Waterfowl Dog/ Dutch Decoy Dog na kratko pa kar Kooik.

Začetki pasme segajo vse do leta 1500. Rečeno je, da je pes privabljalec katerega lastnik je bil William of Orange posvaril svojega lastnika pred Španskim napadom in mu tako rešil življenje. Ti psi so najverjetneje potomci španjelov.

V tem času se je pasma razvila za delo privabljanja rac. Lovec je svojega psa naučil, da je privabil race v "past". Ko je bil lovec skrit za raznimi zastori, je ukazal svojemu psu, da je hodil ob kanalu. Na naslednji signal bi se pes skril za zastore in se na drugem mestu zopet pojavil. Ta tihi, igrivi pes bi "privabljal" race globlje in globlje v kanal s svojim obnašanjem. Odlakan bel rep je privabljal radovednost rac, ki bi nadaljevale s plavanjem globlje in globlje kanala. Čez čas, bi pes privabil race vse do ograde, v katero bi se race ujele. Lovec je nato odpeljal ujete race na trg.
Do 19.stoletja se je privaljanje rac uporabljalo manj in manj. Danes je še vedno nekaj delovnih privabljalcev na Nizozemskem. Uporabljajo jih predvsem za raziskave in označevanje rac.

Do leta 1930 je bila ta čudovita pasma skoraj iztrebljena. Skozi prizadevanje M.C.S. Baroness van Hardenbroek je bila pasma ponovno oživljena. Začela je svoj paritveni program leta 1939. Nizozemski pasemski klub je pasmo uradno priznal leta 1966.

Danes Nizozemski klub ohranja zapis legel in parjenj vse od leta 1942. To je pomembno orodje za vzreditelje, saj je tam zapisano zdravje in izgled potomcev. Čeprav največ predstavnikov pasme najdemo na Nizozemskem jih je nekaj tudi v Skandinaviji in Evropi. Najverjetneje živi v ZDA malo preko 100 predstavnikov, nekaj pa jih je celo v Kanadi.


Slika: http://www.saunalahti.fi

Kooik je vsestranski delovni pes. Je inteligenten delavec, poln energije, ki je primeren tako za lovca, čuvaja ali za zaneslivega družabnika. Vedno so prijazni, pozorni in veseli.
Čeprav delujejo prijazno in nežno, niso vsakogarjšnji prijatelj. Kooiki so lahko zadržani do tujcev in otrok. Ko pa jih sprejmejo, postane vez med njimi močna in trdna.
Zgodovinsko so bili izven sezone uporabljeni za lovljenje škodljivcev. Mnogi še imajo strast do lova in je treba biti zelo pazljiv nanje, ko so zunaj brez povodca.
Kooiki radi delajo in majo telo in temperament temu primerna. So neutrudljivi, majhni, hitri, lahkonogi, pozorni in mirni. Dobro se obnesejo v agilityju, flyballu, poslušnosti in ostalih kinoloških športih.
Ni jih vedno lahko izšolati, saj zahtevajo jasno vodstvo. Če nismo pazljivi, lahko postanejo temperamentni in dominantni. Svoje lastnike bodo preizkušali v novih in iznajdljivih smereh. Kooiki so občutljivi, zato je zanje priporočljivo, da se jih šola s pozitivno motivacijo. Kliker trening je zelo učinkovit, če ga pravilno uporabljamo. Zelo pomembna je socializacija že pri mladičku in  zgodnja preprečitev navade grizenja.
Ker so zelo inteligentni in pozorni potrebujejo poleg fizične tudi psihično zaposlitev. Igre, trikci, opravljanje raznih gospodinjskih del ( ::) )..s tem vsem lahko stimuliramo njihove učne sposobnosti in jih zaposlimo. Te aktivnosti tudi utrjujejo vez med vodnikom in psom.


Slika: http://koti.mbnet.fi

Po izgledu je Kooik gibčen,večbarven pes s skoraj kvadratnim trupom, malce daljši v dolžin, kot v višino. Lep odlakan rep in dvignjena glava. Dolžina glave je približno enaka gobcu.
Njegov temperament je opisan kot vesel, ne glasen, zelo odvisen od domačega okolja, prijazen in pozoren.

Njegovo gibanje je tekoče in "poskočno", nikakor pa ne podobno hoji.
Barva dlake je bela z razločnimi ali čistimi oranžno-rdečimi vzorci, ki prevladujejo. Črno-beli in tribarvni primerki niso sprejemljivi.
Plečna višina je 36 - 41 cm, teža 9-19kg. Do končne velikosti navado zrastejo pri 7 oz. 8 mesecih. So nezahtevni, kar se tiče nege kožuh, jih je pa vseeno treba 1x na teden sčesat.

Psi so lahko v stanovanju, čeprav preferirajo ograjen vrt in več prostora. Potrebujejo pa tudi aktivne lastnike, ki znajo psa dovolj zaposliti.

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 22 Junij 2006, 22:03:42
luštkan pes... kok je velik?


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #2 : 22 Junij 2006, 22:17:29
Plečna višina je 36 - 41 cm, teža 9-19kg. Do končne velikosti navado zrastejo pri 7 oz. 8 mesecih.

Vse piše, vse, samo prebrat je treba  ;)

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #3 : 22 Junij 2006, 22:55:40
Ja, Azu, ti pa vedno nove pasme izumljaš - tollerje pa zdaj kooike... A te je zdej mal tale zamikal? :o Na tak ali drugačen način skratka hočeš met race na mizi. :P ;D ;D


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 22 Junij 2006, 23:41:53
Ja, Azu, ti pa vedno nove pasme izumljaš - tollerje pa zdaj kooike... A te je zdej mal tale zamikal? :o Na tak ali drugačen način skratka hočeš met race na mizi. :P ;D ;D

Se res človek vpraša, če je vegetarijanka :o ;D

Lp nina



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #5 : 23 Junij 2006, 05:56:01
 :D
Kooika sem tu predstavila, ker se meni osebno zdi zelo zanimiva in dokaj neznana pasma. Pa še tollerju je podoben v mnogih rečeh. ::) Je pa zame definitivno premajhen.
Race pa lahko že sedaj dobim na mizo. :P Samo Doro moram malo shujšat in jo potek za Savo peljat. Na račjo srečo sem pa še vedno vegeterjanka, tako da se me nimajo bat. ;D

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 23 Junij 2006, 12:48:16
Tale pasme je tudi meni všeč, bi pa lahko bili malo večji.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 23 Junij 2006, 15:12:50
take fensi ušesa imajo...=)


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #8 : 23 Junij 2006, 17:24:41
take fensi ušesa imajo...=)

Ja predvsem na tejle slikici  :D

Tudi za mojokus so malce premajhni, mi je pa všeč njihov karakter.



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #9 : 29 Junij 2006, 16:08:45
 :o

Jaz sem pa v torek videla Kooika!  :o :-* :o
Sicer ne v Sloveniji, ampak v Švici. Samo mi ga ni uspelo slikati, ker sem imela prazne baterije.  >:( Je bil pa pravi kooik. Vesel kot nevemkaj, s svojim čudovitim repom, ki je prav privabljajoče opletal  ::), razigranostjo in stalno pozornostjo na svojo lastnico in igračko. Je pa pravkar iz vode prilezel in je bil čisto moker.  :D

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 29 Junij 2006, 20:02:37
Lepa pasma oz. lepi psi! Kateri pasma je pa približno tako velika (da si lažje predstavljem)  :-[

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #11 : 29 Junij 2006, 20:06:58
Velikost je približno taka kot pri Angelških koker španjelih.
AKŠ:
Samci: 38–43 cm
Samice: 38–41 cm

Kooik:
36 - 41cm

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #12 : 29 Junij 2006, 20:09:11
A, hvala  :) Sem sicer bolj ljubiteljica večjih oz. srednje velikih psov (aussie, špringer španjel..) , samo o temle bi pa rada še kaj izvedela  :-[ A v Sloveniji ni nobenega predstavnika te pasme?

Lp


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13 : 07 Julij 2006, 18:57:26
Kooikerhondje Nakke, ki tece agility:

http://www.mantysalo.net/AgilityVideos.html

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 07 Julij 2006, 19:42:02
Zanimivo, da je teža tako različna od 9 do 19 kg!
Sej je najvišja teža celo za več kot 100% večja od najnižje!!! :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #15 : 07 Julij 2006, 22:17:22
Sunshine: V Sloveniji je vsaj 1 predstavnica te pasme.
Lilit: Hvala za link. Zelo zanimiv video.  :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #16 : 07 Julij 2006, 23:53:22
Je zanimiva pasma tudi meni.
Sem zacela razmisljat, da bi bilo zanimivo enkrat imet small/medium psa za agi 8) ta mi je zaenkrat se najbolj vsec.


battito animale


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #17 : 10 Julij 2006, 21:38:54
Danes sem ravno pisala v temi FCI skupine (prevodi pasem+slika) in ko sem prišla do Kooikerhondje (Small Dutch Waterfowl Dog) me je zanimala beseda Waterfowl. In če bi se ime pasme dobesedno prevedlo bi dobil: Mali nizozemski vodni ptič pes :)

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 13 Julij 2006, 11:45:11
V bistvu bretonski ptičar ni najmanjši ptičar...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 10 September 2006, 15:51:43
men se je pa tale pes full prjlubu... :-D :-* hehe
upam de ga bom kdaj vidla...mogoče pa bo čez kakšno leto winny rabila družbo???hehe


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #20 : 28 November 2006, 15:56:59
V decemberski izdaji revije Moj Pes (12/2006) je na strani 50 kratka predstavitev Kooika. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Juja

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 21 Januar 2007, 12:23:29
heh... komaj čakam datum ki sem ga določila da si jih kupim na FP  :D

ampak še raje bi pa imela ta pravega... že dougo se odločam kaj bi mela raje: rdečebelega borderja ali pa kooikerja  :-\
pa se še kar ne morem odločiti  ::)


jaz sem slišala da je najbližji vzreditelj Fulvio (iz Italije-kjer je tudi edini s to pasmo)  ??? whatever. seprav lahko najdem maldiče tudi v Sloveniji  :o

jooooj Azu! kako ti je ratalo iti na razstavo s prazno baterijo? Pa sem mislila da to uspe samo meni  ::) :P Tako kot takrat v Postojni na agilitiyu
naslednič če greva na kakšne raztave uzamem sabo vrečo baterij in najdem kooikra  :D



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #22 : 08 Februar 2007, 15:29:49
Pes z dobrim karakterjem  :) V Sloveniji je en primerek? Kaj pa v Nemčiji slučajno ve kdo?
Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #23 : 08 Februar 2007, 18:17:36

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #24 : 08 Februar 2007, 19:25:43
Hvala ti!  :)


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 15 Februar 2007, 10:48:50

Ojla,

Kooikerhondje so tudi meni zelo všeč. :)
Največ sem jih videla na razstavah v Švici, kjer so zelo popoularni in imajo krasen značaj ter so povsem neproblematični do drugih psov. Res so pravi cukrčki. Uporabljajo jih v mnoge namene - za agility, kot terapevtseke pse, kot reševalne pse..

Več informacijih o švicarskih kooi-kijih lahko najdete tukaj:
http://www.kooikerhondje.ch/index.html

To gospo-vzrediteljico sem srečala že na mnogih razstavah po Evropi. Njeni kužki pa me vedno znova očarajo s svojo prijaznostjo in vedno jih je vsaj 4 ali 5 skupaj.

Lp,
Nati



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 22 April 2007, 13:16:04
Meni so pa res ratal zelo všeč teli psi :D samo a se samo meni zdi, da imajo nekateri ful dalši hrbet kot ostali... pa niso več tako kvadratni, ampak so že čisto pravokotni??
No meni je tista prava, (skoraj) kvadratna verzija veliko lepša :D (recimo ta takoj na prvi sliki je ful lepa psica (vsaj pomoje :-[ )
lp


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 22 April 2007, 18:52:20
luštni mali psički. mama je po nekem testu kooikerhondje. Pa je na Nizozemskem videla dva in pozabla pofotkat.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #28 : 07 Oktober 2007, 20:11:07
v to pasmo sem ''zapičena'' že najmanj eno leto..ima super karakter, lepo telo (kvadratična verzija) pa meni bolj ustrezajo psi manjše rasti..pregledala sem že skoraj vse vzreditelje, ki sem jih našla na internetu..nekaterim sem tudi pisala.. zadnje čase je povpraševanje po teh kužkih kar naraslo, ker pa je vzrediteljev bolj malo, se na mladiča čaka lahko tudi več kot eno leto..(kar pa sploh ni narobe, saj imaš dovolj časa za premislek, če bo ta pes res pravi zate..&marsikoga lahko že misel na tako dolgo dobo odvrne od nakupa-to pa so tisti ljudje, ki si takega psa ne zaslužijo in hočejo le dobiti psa, ki jim bo ustrezal po videzu in ne da poznajo karakter).so mi všeč tiste spletne strani o kooikrih, na katerih lahko najdemo zelo dobre vzreditelje, ki se tudi zanimajo v kakšne roke bodo mladiča predali in najprej izprašajo lastnika kakšne namene ima s kužkom, preden ga postavijo na čakalno listo.

sama upam, da bom dočakala dan, ko bo prišla k meni predstavnica te pasme..vendar ne prej kot čez dve leti..

lp,petra


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #29 : 25 November 2007, 08:52:03
Tudi mene so zelo všeč ti psi tako karakterno kot po videzu :o