Španski mastif [Mastin Espanol]

*nastya_lony* · 5808

*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
: 28 Junij 2006, 17:58:51
DOMOVINA:
Hriboviti predeli Severne in Severozahodne Španije.

UPORABA:
V zgodovini so ga uporabljali kot čuvaja pred zvermi, danes je pa družinski pes sicer z močnim nagonom varovanja svojega ozemlja.

ŽIVLJENJSKA DOBA:
Španski mastifi živijo okrog 10 let.

VIDEZ:
Je zelo velik--pes meri najmanj 77cm, samica pa 72cm. Je tudi zelo težek pes-- od 55kg do 100kg, nekateri samci so lahko težki tudi do 120kg(?). Glavo ima veliko in oglato, dolžina je nekoliko večja od širine. Je zelo mišičast pes z značilno visečo kožo v predelu glave in prsi.

BARVA IN DLAKA:
Dlako ima kratko in zelo gosto. Dlaka je žimnasta in daljša le vzdolž hrbta in na repu. Dlaka je po ušesih in glavi svilnata. Dovoljene so skoraj vse barve le bela v kombinaciji ne sme prevladati. Zaželjena je tudi temnejša maska.

NEGA:
Nega Španskega mastifa je zelo nezahtevna. Potrebno je le občasno krtačenje.

TEMPARAMENT:
So tipični čuvaji čred, mirni in čez dan lenobni psi. Znajo presenetljivo hitro odreagirati, če so njegovi domači v nevarnosti. Posebno čuječi postanejo ponoči, ko se zaostri njihov nagon varovanja. Je zelo dober čuvaj in nikoli ne napada brez "opozorila".

ODNOSI DO OTROK IN DRUGIH ŽIVALI :
Španski mastif ima zelo rad otroke in jih tudi varuje. Med igro pes in otrok ne smeta biti sama, ker je pes težek in mimogrede podere otroka. S psi oz.drugimi živalmi se dobro razume, če jih je navajen od mladosti, težave pa lahko nastanejo med starejšimi samci.

ODNOS SO TUJCEV:
Do tujcev je nezaupljiv in jih "najavi" z glasnim laježem. Če je pes sam doma tujci nimajo možnosti vstopiti na njegov teratorij.

ŽIVLJENJSKI PROSTOR:
Lahko biva v pesjaku, priporočljivo je pa,da ima hišo z ograjenim velikim vrtom, da si tudi sam priskrbi dovolj gibanja.

ZDRAVJE:
Večjih težav z zdravjem nimajo, treba je paziti le na kolčne in komolčne displazije.

PRIMEREN LASTNIK:
Lastnik mora biti umirjen, vztrajen,dosleden in pa tudi fizično močan ;D .Psa je treba vzgajati brez grobosti, ker drugače dosežemo da pes postane agresiven.


Ti psi so meni osebno zelo lepi, in če bom imela še kdaj kakšnega psa, ko Lona in Dona ne bo več bo to definitivno Španski mastif . Če ima pa kdo na forumu Španskega mastifa bi se pa priporočala za kakšne slike :-[ .

+1



erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #1 : 28 Junij 2006, 18:47:47
. Če ima pa kdo na forumu Španskega mastifa bi se pa priporočala za kakšne slike :-[ .


Jaz tudi ;D ;D

lp erika


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #2 : 29 Junij 2006, 00:32:37

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #3 : 19 November 2006, 16:04:50
A so na tej sliki tudi španci?



Sem jih slikala v Poznanu, pa nisem nič spraševala katere pasme so. So bili pa kar v taki ograjici, čisto mirni.
Lp


1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #4 : 14 April 2008, 17:39:45
zanima me ce ima kdo tega psa doma in kako se imenuje z drugim imenom?zelela bi si tudi kaksno fotko. hvala



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 14 April 2008, 22:00:29
Jaz poznam nekoga, ki ima tole  pasmo. Tudi meni je vsec a sem se odlocila, da ga nikoli ne bom imela.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.