Chesapeake Bay Retriever

Azu · 27313

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
: 29 Junij 2006, 20:01:28
Chesapeake Bay Retriever



ali na kratko Chessie. :D

Chessie je pasma psa, ki se je razvila ob Chesapeake Bay za lov na vodno perjad v neusmiljenih vremenskih in vodnih pogojih, kjer je bilo pogosto treba večkrat prebiti led med prinašanjem. Pasma ni bila uporabljena le za prinašanje temveč tudi za sedenje v čolnu in na vagonu, ko se je plen peljal na market in ga čuvati. Posledično je pasma zelo varovalna kar se tiče lastnine in lastnikov.



Pri Chessiju mnogo ljudi prvo opazi njegove zelo jasne rumenkaste ali jantarnate oči. Zanje okončine so v isti višini kot viher, ali celo za malenkost višje. Dvojni kožuh je rahlo skodran na vihru, vratu, ledjih in hrbtu. Ta "vodoodporen" kožuh je na otip rahlo masten, ko ga primerjamo z drugimi psi 8. FCI skupine. Naletimo lahko na 3 osnovne barve pasme: rjavo, ki vsebuje odtenke od sive rjave do barve temne čokolade; šaš barve, ki vsebuije odtenke rdečkaste rumene do svetlo rdeče kostanjeve; in barva "mrtve trave", ki zajema vse odtenke mrtve trave - od zbledele rumenorjave do dolgočasne slamnate trave. Zaželjena je enotna barva. Bela barva se lahko pojavi, vendar je omejena na prsi, trebuh, prste in zadnji del šap.


Svetla "mrtva trava"


"Mrtva trava"


Rumenorjava - tan


Šaš - sedge


Rjava

Višina za samce je 58 - 66 cm, za samice pa 53 - 61cm. Teža za samce je 29 - 34 kg, za samice pa 25 - 29 kg.
Gibanje Chessija je lahkotno, enakomerno, svobodno in neutrudljivo. Pes mora med gibanjem dajati vtis moči in velike telesne sposobnosti.

Temperamentno je Chessie zelo cenjen po svojem bistrem značaju in inteligenci (pasma naj bi veljala za najpametnejšo med prinašalci), zaščitniški naravi in mirni razsodnosti. Ta pasma je zelo ljubezniva in je dober spremljevalec. Nekateri Chessiji lahko potanejo zelo glasni, ko so veseli; medtem ko je to lahko zamenjano z renčanjem, je to le znak sreče in ni nikakršno znamenje za alarm. Nekateri psi se celo "smejijo" tako, da postavijo sprednje zobe v nekakšen nasmešek. Tudi to ni grožnja temveč znak veselja.
Chessie je naravno dominanten pes in čeprav ne bo začel "boja" za dominanco, bo branil svojo pozicijo kot alfa pes. Za navadnega lastnika navadno ni dobra ideja, da ima več kot enega Chessija prav zaradi njihove dominantnosti.
Kot gospodarja prepoznajo le eno osebo ali družino. Vsi ostali ljudje so zanj ali enakovredni ali pod njim. Če hočemo psu preprečiti, da bi zavzel vlogo alfa člana družine mora lastnik psa redno okrepiti dominanco nad psom s povelji kot so "Pridi" ali "Sedi", ko pes tega ne bi naredil najraje.
Pasma je zelo strpna, kar se tiče bolečine in zato je težko reči kdaj so poškodovani. Ta lastnost omogoča Chessiju tudi potrpežljivost z majhnimi otroci; ko jih imajo dosti se jim raje umaknejo, kot pa šavsnejo proti njim.

To pasmo je nujno šolati. Trener mora biti potrpežljiv s to pasmo bolj kot z drugimi, saj Chessiji niso navadno pripravljeni spremeniti svojega vedenja.
Chessiji so zelo inteligentni psi in se tudi učijo mnogo hitreje kot večina pasem. Ko se Chessie nauči nekaj kar od njega pričakujemo se bo vedno opiral dalje s tistega mesta. Rad se drži "pravil" in jih po poiskušal uveljavoljati tudi na podrejenih psih.
Če med treningom od Chessija zahtevamo nekaj, za kar je prepričan, da je narobe, tega ne bo naredil. To je pasmi prislužilo sloves trme. Ta sloves ni zasluže. Trener mora vzeti v zakup, da od tega psa ne more zahtevati, naj naredi nekaj, za kar je bil prej naučen, da ne sme.
Njegovo največje veselje je zadovoljiti svojega gospodarja. Medtem ko so poslastice dobra nagrada za zaželjeno vedenje, se ti psi tudi zelo dobro odzovejo na grajo s strani svojega gospodarja na odgovor slabega vedenja. Strogo grajanje, ki mu sledi odpuščanje je dolga pot do pridobitve zaupanja živali.



Za Cheesije velja fraza:
"You can order a lab; ask a golden; but you must negotiate with a Chesapeake." :D(" Labradorcu lahko ukažeš, zlatemu prinašalcu zahtevaš; pri Chessiju pa se moraš pogajati.")



Slike: http://www.cbrcc.ca in http://www.amchessieclub.org
Pasemski standard v slovenščini
Da ne bo kdo rekel, da sem obsedena s prinašalci... ::)

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 29 Junij 2006, 20:06:05
Lep pes, dobra prestavitev  :D Azu, tebe so pa prinašalci čisto prevzeli  :P

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #2 : 29 Junij 2006, 23:09:15
Eni bolj kot drugi. ;)
Tale mi je zelo zanimiv po karakterju. "Kar se enkrat ne sme, se nikoli ne sme in pika!"  :D Ko bi le Dora bila taka.
Barve so pa še posebaj zanimive, če posebno šaš barva (prej splon še nisem slišala zanjo).
Jutri pa pride še zadnja predstavitev retirverjev. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4 : 11 Julij 2012, 02:24:14
V Sloveniji še ni te pasme ane? Jaz sem pa včeraj božala 3-mesečnega mladička (v ZDA). :) Meni je ta pasma najljubša izmed prinašalcev, no pa mogoče še labradorec.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 23 Februar 2015, 20:59:30
A pri vaši hiši zbirate prinašalce? :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 24 Februar 2015, 06:03:25
In dejansko je vseh 10 vaših?  :o Ali je kakšen na čuvanju ali podobno?
Vsaka vam čast, res.... Jaz včasih komaj eno malo ščene sfolgam.... Najbrž pa se res cela družina posveča vzgoji, negi, hranjenju ipd? Predvidevam, da ni omejena skrb na 1 ali 2 člana?

Si pa ne predstavljam, kako izgleda, ko se npr. vrnete vsi skupaj iz sprehoda, ko je vreme takšno kot danes (beri: dež, blato....)  :-[



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #9 : 24 Februar 2015, 10:06:34
Meni so ti kužki s trajno tok smešni, saj so lepi, ampak smešni  :P

Sicer pa lepa druščina prinašalcev.  ;D

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #10 : 24 Februar 2015, 13:56:46
Ta pasma (in psicka) ni bila v nacrtu. Sem nameravala uvoziti cez 5-10 let MRCCR, tako ga sedaj po vsej verjetnosti ne bom nikoli.

Moji so "le" 4 (da sem njihov lastnik; 2 mesancka, 1 CCR in sedaj se ta psicka), 100 % vodnik sem 5 od teh na sliki. Mama jih ima 6, brat 1. Le bratov je zahteven za nego, ostali so milina. Je pa res, da ce imas vec psov, pa da zivijo s tabo (in ne nekje pozabljeni po boksih), je potrebno kar vlagati v njihovo izobrazbo... Prav tako je potrebno biti dosleden, pravicen... dejansko vse postane protokol (tudi hranjenje...) - in dobra organizacija. Da jih je tako veliko dejansko ni cutiti (kar pomeni, da jih je potrebno miselno in telesno zaposliti, ter preko izkusenj nauciti, da se notri pociva, ker bodo potem rabil energijo za kaj bolj pomembnega) - da ce ze nimajo kot pasma on/off gumba, se jim ga "priuci".

Ko pridemo s sprehoda, v obdobju blata, so odprta le vrata s hodnika v kopanico, da se jih spere (imajo vsi uporabno dlako, tj. vse gre hitro dol in hitro se susijo; vecina nima vonja, niti ko so mokri - le ta psicka in mamina mesanka, vendar ni hudo). Vecinoma ne sprehajamo vseh naenkrat oz. May ("NF") gre ponavadi loceno (je bil star 13 let na valentinovo), da se ne bi kdo zaletel v njega, ko se lovijo. Poleg tega gledamo, da so njegovi sprehodi po cim bolj poloznem, in kratki... skratka, njegov sprehod ne zadostuje ostalim.

Se s casom navadis na kodre (razen, ko se menja dlaka ;)): dejansko so na otip izredno prijetni, mehki... ze bozanje te dlake je "terapevtsko". Drugace so tudi treplanice "kodraste", tj. po damsko zavite navzven ;)

Trenutno imam le eno skupinsko sliko vseh, ki pa je zal "boga":


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 25 Februar 2015, 05:45:03
Barbara10, hvala za vse obrazložitve.
Ja, se strinjam, da je v primeru "večjega tropa" zagotovo potrebno imeti protokol. Kam pa bi prišli, če bi vsak po svoje "afne guncal"? Cel zverinjak.  :-\ To si lahko "privoščimo" lastniki enega pasjega člana. Pa sem prepričana, da nam le-ta, en več sivih las zna povzročiti kot pri vas vseh 10 oz. 12 skupaj!
Čestitke za 13. obletnico njufkota!!! Res res lepa leta!!!
Še enkrat hvala in vse dobro!
PS: zelo rada berem tvoje objave.
Lp, Katja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12 : 25 Februar 2015, 13:59:56
Pa tudi vprašanje, koliko ima koristi pes od "guncanja afn".

Je pa tale Chesapeake med bolj zanimivimi karakterno. Po prebranem sodeč. Bolj zahteven? V smislu, da je bolj samosvoj in samostojen od ostalih prinašalcev.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #13 : 25 Februar 2015, 18:14:11
Na to bom vedela odgovoriti cez par let. Zaenkrat je v marsicem zelo podobna curlyju.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #16 : 05 Maj 2015, 00:19:33
Waw, kaj pa je to zaena tehnika?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #18 : 06 Maj 2015, 21:30:49
Aja to je na računalniku, ok.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #19 : 04 September 2015, 18:24:38
Chessy in zogca:


Od kar je pri nas smo ugotovili, da se po moci in hitrosti lahko vsi prinasalci skrijejo za chesapeakom. Ko vidijo, da nekaj pade (pa naj bo to zogica ali karkoli), ne vidijo nic drugega kot da letijo po tisto (pa ni vazno kaksne ovire so vmes - niti malo niso previdni) in da hitro prinesejo nazaj. Steadiness je res slabsi kot v primeru curlyja (a ta ima to ze v samem standardu), tollercki pa so bolj spretni. Ko prinesejo, pa potem jovo na novo do onemoglosti (moras ti zakljuciti, ker ni in ni konca). Zarijo res bolj v hladnejsem vremenu kot pa ko je toplo.

Pri nas se je Chessy ze malcek umirila, skoraj vec ne skace po meni, oz. ugotavlja, da zogica ne bo letela, ce bo skakala... Poslusnost je cedalje boljsa oz. punca je perspektivna za vse (razen spodaj omenjenega). Je pa izredno potrpezljiva z mladicki :)

Primerni so za zares aktivne ljudi, sportnike (kot opazam bi se dalo edino s to pasmo od prinasalcev dobro uspevati tudi v IPO sportu - ti psi so dejansko primerni za vse aktivnosti, ki od psa zahtevajo energijo). Niso za terapevte, ne za pse pomocnike, ne za starejse ljudi ter tudi manj za druzine z manjsimi otroci, ker ko vidijo, da je nekaj za prinesti, rusijo vse okoli sebe.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #23 : 09 December 2015, 14:10:23
Lepa Chessy. :)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #25 : 16 December 2015, 12:49:54
Chessy je ta vikend naredila svoj prvi izpit iz poslušnosti (BBH) :)

Foto: Zina Jakovljevic.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #27 : 19 Februar 2016, 22:45:47
Te dni je Chessy praznovala 1 leto bivanja pri nas:


V tem času smo se navajali na naš način življenja, učili in trenirali, se igrali z mladički (kodravčki so jo naravnost oboževali - in jo še) ter se poskušali imeti fletno:
- 1. skupna tekma je bila v bikejoringu (ko še ni poznala levo/desno)
- 1. opravljen izpit z nami je bil BBH
- 1. razstava z nami pa CACIB Ljubljana 2 2016, v razredu odprtih, pri sodniku "Frank Kane" (zaradi njega smo jo sploh prijavili, z namenom, da se naučimo o pasmi kaj več)

Ona je res ena krasna punca, potrpežljiva, močna, hitra, poslušna in izredno cartasta. Česarkoli se lotimo z njo, v vsem pusti celo svojo dušo. Za kinološko-delovne ljudi, ki znajo uporabljati tudi kliker, je to jack pot pes/pasma. Enostavno jo moraš imeti rad ;)

Na yt je zaenkrat le par njenih filmčkov:
- https://www.youtube.com/watch?v=hC-gjJ-KnAc
- https://www.youtube.com/watch?v=xuQNVRYtKnE
- https://www.youtube.com/watch?v=GTm1ZSiPBhE
- https://www.youtube.com/watch?v=xDgWIGp7xRI
- https://www.youtube.com/watch?v=YX6ap86hM48


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #28 : 24 Februar 2016, 00:52:30
Chessy se ne bo premaknila od torbe z dummyji, dokler ne bodo vse naokoli


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...