Navajanje mladička na vodo

Tara · 9928

Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
: 07 Julij 2006, 14:35:59
Se opravičujem, če je ta tema že odprta, ampak nisem zasledila točno te teme :-[.

Zanima me kako se mladička pravilno navaja na vodo, kot recimo kopanje v banji ali v morju, da se nebi prestrašl in bi pol zasovražil vodo?

Hvala! :)

+1


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #1 : 07 Julij 2006, 15:05:07
Jaz ga nisem nič privajala - ni bilo priložnosti. Kajti doma mi je, preden sem ga uspela navaditi, skočil v kanalizacijo - in je direkt sledilo kopanje. Brez navajanja.  ::) Za vodo (potoke, jezera, reke, morje) ga pa nisem nič navajala ali silila. In sam ni hotel iti - dokler ni enkrat sledil ostalim psom v vodo. Od takrat naprej gre tudi sam (v potok, jezero, reko...etc). Plava pa ne (še?).

Navadiš ga pa tako kot vse ostale stvari - počasi, s priboljški, pohvalami, igračami.... Mu (na primer) na vrt daš bazenček s čisto malo vode. In če gre sam noter, potem ga fuuuul prehvališ, nagradiš... Če pa ne gre, ga poskušaš z igro zvabiti. In kaj podobnega naprej. vsekakor pa brez prisile.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #2 : 07 Julij 2006, 21:48:46
Kaj pa če sploh noče slišat za it v vodo?


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #3 : 07 Julij 2006, 21:51:29
Kaj pa če sploh noče slišat za it v vodo?
Huh....če ti ga ne uspe zvabiti z igro, potem bi poizkusila, da mu zmočiš eno tačko (čisto malo) in ga ful pohvališ, mu daš celo tono priboljškov...in to je to. Pa naslednji dan spet. In če se navadi, da se ne upira več z vsemi štirimi, potem počasi stopnjuješ.
Drugače pa ne vem če bi ga silila. Jaz sem ga tako polomila s kopanjem - Astor ima sicer rad vodo, ampak samo ko on notri čofota - kopanje/tuširanje mu ni v veselje. Rabim vedno pomočnika, da mi drži psa, ki hoče pobegnit....  :-\


mateycha

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 07 Julij 2006, 22:03:12
ja tako je...mojega ni bilo treba nič učit, on je šel zelo previdno sam v vodo. povohal je vsak kamen in poizkusil vodo če je užitna...bratov pes pa je šel prvi dan v morje do "kolen" drugi dan pa smo ga naučili tudi plavanja 8) najprej smo mu metali žogico v vodo bol pri obali, potem pa vedno dlje a si še vedno ni upal plavati. zato smo mi plavali malo od obale...najprej je začel lajati in cvilit, potem pa se nas je odpravil reševati :P (pri tem je na vso moč cvilil) no in ko je ugotovil da plavanje ni noben baubau ga nismo mogli več spravit iz vode in je ves dan veselo čofotal in preganjal ribe :D
veliko sreče pri navajanju na vodo...pa kako slikico naredi da se bomo še mi malo nasmejali :P
lp



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #5 : 08 Julij 2006, 13:28:08
Moja pa sploh noče v morje, tudi če smo mi not. Se kar obrne in gre proč :(. Enkrat sem jo nesla jaz v morje da proba zaplavat, pa jo še niti nisem not dala in je že mahala s tačkami, cel smeh :D. Ko sem jo spustila je pa kar sama zaplavala, ampak sama pa še vedno ne gra not :-\. Sej jo niti ne silim.  Zanimivo pa je, da v jezero pa je šla z mano zmočit tačke ???.


mateycha

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 09 Julij 2006, 11:05:46
hm mogoče ker je morje slano in ji gre voda v gobček pa jo moti... ???kaj pa če bi ji doma naredila nekakšen bazenček da bi jo lahko tam navajala..mogoče bi uspelo ???



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #7 : 09 Julij 2006, 11:29:52
Sicer ni konkretno v zvezi s trenutno temo, ampak me vseeno zanima, kdaj se mladička lahko prvič skopa/umije z vodo (brez šampona)? Pri kolikih tednih?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #8 : 09 Julij 2006, 13:42:39
Je, je v zvezi s temo, saj mišljeno je bilo tudi kdaj :).   Če se dobro spomnem smo mi Taro prvič skopali po šestih mesecih, ker tudi prej ni bilo potrebno in to smo jo z zelo blagim šamponom. Mislim pa da vsaj poleti ni panike če se mladiček z vodo zmoči, sej tudi otroke še čisto majhne skopajo. :)  Je pa treba pazit kot pri odraslih da voda ne gre v ušeska in oči.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 10 Julij 2006, 15:12:02
Je, je v zvezi s temo, saj mišljeno je bilo tudi kdaj :).   Če se dobro spomnem smo mi Taro prvič skopali po šestih mesecih, ker tudi prej ni bilo potrebno in to smo jo z zelo blagim šamponom. Mislim pa da vsaj poleti ni panike če se mladiček z vodo zmoči, sej tudi otroke še čisto majhne skopajo. :)  Je pa treba pazit kot pri odraslih da voda ne gre v ušeska in oči.

ok, pol pa očitno nisem "falila" temo ... to, da ne sme voda v ušesa in oči, itak vemo ;).

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #10 : 10 Julij 2006, 16:35:16
Da voda ne sme v ušesa in oči je sosedovi pesjanki težko dopovedati. Ona kar "tauha" kamenje :o . Celo glavo potopi pod vodo. Pa me zanima ali ji to njeno početje lahko povzroči kakšne težave (mogoče z ušeski)? Me je soseda prosila naj malo povprašam, ker je starejša gospa....
No sprašujem kar tukaj, ker ste ravno omenili...
lp
T.

8)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 10 Julij 2006, 22:19:52
Da voda ne sme v ušesa in oči je sosedovi pesjanki težko dopovedati. Ona kar "tauha" kamenje :o . Celo glavo potopi pod vodo. Pa me zanima ali ji to njeno početje lahko povzroči kakšne težave (mogoče z ušeski)? Me je soseda prosila naj malo povprašam, ker je starejša gospa....
No sprašujem kar tukaj, ker ste ravno omenili...
lp
T.

Mi imamo enake potapljače pa nimamo nikoli problemov. Ne z sladko ne slano vodo. Če ima pa pesjan že tako bolj občutljiva ušesa pa naj jih potem dobro zbriše z brisačo, da jih osuši pa je ;)

Lp nina



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #12 : 11 Julij 2006, 08:38:48
Mogoce poskusite da greste vsi malo v vodo in ji kazete priboljsek, tako da mora malo stopit v vodo za priboljsek. Ali pa cez igro, da jo cisto znoris z eno igracko, tako da se kuza popolnoma sprosti in gres vedno bolj proti vodi.
Ce se boji ze toliko vode, da niti noce stopiti notri je prvic raje ne poskusat spravit kam dlje, kot pa toliko, da si bo malo namocila tacke.

Kar se tice kopanja s samponom, pa je pri nas bila vedno katastrofa (no Idea je pridna in kar potrpi, Azor pa se je blazno bal curka vode, drugace pa v potokih, greznicah je bil pa vedno prvi), sploh, ce je bilo treba imet sampon 10 min. na kozi.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


mateycha

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 11 Julij 2006, 09:54:44
dej jo res najprej na nizko vodo privadi..pa ji mogoče malo tačke previdno z vodo namoči da se ne ustraši. Pa zvabi jo v vodo z kakšno igračo na katero je popolnoma nora...meni uspe doseči vse z eno cvilečo igračko, na katero je jon dobesedno mahnjen  :D
kar se pa kopanja tiče pa je zdaj poleti še nekako znosno, ampak ponavadi me gleda kot da ga mučim in še nekdo mi ga more držati v banji :-[ ampak včjeraj je pa kar užival ko sem ga zunaj malo z vodo osvežila 8)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #14 : 11 Julij 2006, 11:09:31
Kdaj se torej lahko mladiča prvič skopa (samo z vodo, se razume)?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


mateycha

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 11 Julij 2006, 11:49:56
hm...js ne vidim nobene ovire da se mladič nebi smel zmoćiti ??? razen v mrazu ko moraš biti previdna da se ne prehladi! Drugače pa mislim da je dobro že majhnega psa navajati na vodo (popravite me če se motim ??? ), vendar moraš paziti na ušeska in oči!!! :)

+1



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #16 : 11 Julij 2006, 13:11:22
Kdaj se torej lahko mladiča prvič skopa (samo z vodo, se razume)?

Mladicka lahko skopas tudi s samponom (vendar pazi, da bo to sampon, ki ne susi, ampak pusca dlaki "mascobo" oz. mastnost) V poletnih dneh glede kopanja ni taksne tezave, ker je toplo. Pozimi pa mora biti mladicek nujno v hisi. Mladicke bi se lahko kopalo na mesec in pol (vendar ce res ni potrebno, jaz ne bi ravno pretiravala). Samponi za pse (seveda ne vsi) niso vec tako agresivni, kot so bili vcasih. Najbolje je da se vprasa veterinarja kateri bi bil najbolj primeren.

Drugace pa kar se tice umivanja s samo vodo, pa ni nobenega problema.

+1

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


mateycha

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 14 Julij 2006, 21:20:02
no in kako vama gre navajanje na vodo? a se je ze opogumila? :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 15 Julij 2006, 12:31:15
Pred parimi dnevi sta prvič zaplavala enoletni rotti in dveleti star ogromen mešanec z labijem, oba na prigovarjanje z igračko in Riomare Pate-jem  :P

Med tem sta pa dve psički veselo plavali okrog in sta jim kazali kako je treba hi hi

Ko je bila moja še majhna in so bili mali še v leglu, jih je vzrediteljica že navajala na vodo in nekateri so že takrat plavali.

Prej ko se začne bolje je. Sej je dovolj za začetek, da se ob vodi samo igra, pol pobira igračko ali palčko z brega in tako naprej. Treba je zgubiti strah.

Če je pa poletje in je zunaj zelo vroče psi hitro pogruntajo kje je lepše. Tako je mešanec z labijem po prvi seanski vode (prej se je je kar malo bal) kar vstrajal in skoraj ven ni hotel :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #19 : 15 Julij 2006, 13:27:07
Nismo šli še poskusit, ker žal ni časa. Drugače je moja stara 10 let in sem hotela vseeno vedet kako to pravilno poteka da sprobam pri njej in da bom vedela za naslednjega psa. Če bo kak nepredek bom sporočila ;). Hvala vsem za nasvete.! :)


Lola

  • Gost
Odgovori #20 : 15 Julij 2006, 19:43:22
Kdaj se torej lahko mladiča prvič skopa (samo z vodo, se razume)?

Iris, tudi pri naših mladičkih ni bila redkost da sem kljub zgodnjem ustajanju zagledala da so se pokakali in polulali v kotišče, potem pa še pohodili, posedeli, pomazali po kotišču in po sebi. Najprej sem jih ven odnesla na travico, če bo mogoče še kateri opravil ( potem so seveda vsi opravili še zunaj ), potem pa vsakega posebaj umila. Vzela sem baby rokavičko, namočila v toplo vodo, fajn ožela in jih zbrisla, po tem so sledili še baby robčki in mladiček je bil čist. To sem delala ko je bilo zunaj toplo, pa to sem delala ko so bli mladiči stari 6-7 tednov ( tam nekje ), danes recimo je že zjutraj fajn pihalo, in kljub umazanosti jih nisem zbrisala da se ne bi prehladili. Umazanija se je tak ali ovak posušila pa sem samo počesala dol. Kopala jih nisem, tako kot se kopa psa, pod tušem ker se mi zdijo premajhni. Drugače pa imajo v ogradi en škaf kjer se lahko kopajo če jim je prevroče, nekateri so si že šli zmočit ritke in nogice, eni ne ( tiste sem potem jaz malo notri postavila ). To je tudi neko zgodnje privajanje na vodo. Sreča za poletne mladiče, zimski nimajo te možnosti da bi se zunaj namočili v vodici. Naša dva ( willy in lola ) ne marata plavati, na silo ju tudi nikoli nisem poskusila spravit v vodo ( nekateri delajo po metodi - vržeš psa v vodo in on plava  :-\ ), na morje tudi nisem šla z njima tako da bi ju počasi spravila notri ko bi jaz šla, letos dopust tudi odpade no pa kdaj drugič. ::)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #21 : 24 Julij 2006, 21:33:32
Mi smo ga na žalost na začetku malo posrali, ker smo morali Indija skopat in ga pošpricat in nato še zalit z zalivalko da smo lahko sprali šampon. Tako da še vedno ne mara špricana in tudi zalivalko vztrajno uničuje  ::)

Potem pa smo ga pustili da je sam šel v vodo, nikoli ga nismo več silili, metali smo mu kamenčke v vodo in palčke .. pa je šel in zaplaval. In še zdaj rad plava. Tako da z umivanjem zdaj nimamo več problemov. Samo potem ko se povalja v pesku  ::)



Lp, Nastja