"Elektronske" Ovratnice

trigi · 151494

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #150 : 02 Marec 2010, 00:42:59
Tisti, ki misli, da jo potrebuje, je ne zna uporabljati. Tisti, ki jo zna uporabljati, je ne potrebuje.  ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #151 : 02 Marec 2010, 08:02:49
Tisti, ki misli, da jo potrebuje, je ne zna uporabljati. Tisti, ki jo zna uporabljati, je ne potrebuje.  ;)

Se popolnoma pridružujem ugotovitvi  :).
Zato praktične vrednosti za tiste, ki bi jo potrebovali ni.

Zanima me če ima  kdo dejansko izkušnje z temle, kot pripomoček šolanja psa, bodisi tudi za lov ? pa brez moraliziranja prosim zanima me dejanska praktična vrednost / korist z vidika kvalitetnega šolanja psa na podlagi izkušenj uporabe te ovratnice. Ali takšne zadev vplivajo na spremembo vedenje psa ko je izven poligona / ovratnice ? Se recimo, lahko pojavi lajež ali agresija ? Imamo sploh kakšen uraden test tega

tkole informativno, so zadeve koliko vidim konkretno drage , sploh z kakšnim solidnim dometom

sicer pa :
-  Šolanje za lov je samo šolanje = enako kot vsako drugo šolanje, samo vaje so druge in lažje gre, kar je več naravnih predispozicij.
-  Pripomoček je vedno samo pripomoček. Nikoli ni ne dober ne slab. Dober ali slab je samo način uporabe. Za nekatere pripomočje velja, da manj kot jih uporabljaš boljši so- med tovrstne sodijo na področju šolanja psov tudi vse ovratnice.
-  Na vedenje psa vpliva vsako šolanje in sicer dobro šolanje vpliva dobro  in slabo šolanje vpliva slabo in zmedeno šolanje naredi zmedenega psa.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #152 : 02 Marec 2010, 10:53:07

kar pomeni, da nisi dejansko povedala kaj dosti; želel bi za spremembo slišati direkten odgovor tistih, ki so tole že uporabljali
 zanima me učinek ob pozivnih pogojih in uporabi ter potencialni stranski učinki na vedenje psa (recimo; sprememba vedenja, ko se takšno ovratnico sname), recimo v primejavi z ostalimi učnimi metodami, recimo kliker, pozitivna motivacija..etc

Larra je tudi poudarila na določen problem z goniči, kjer bi lahko takšna ovratnica bila koristen pripomoček;

Zbiram mal mnenja kako učinkovito sredstvo je tole za šolanje psa   

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #153 : 02 Marec 2010, 11:06:40
Mi smo jo uporabili na šnavcerju, ki nam je kure klal. Takrat še zadeva ni bila v prosti prodaji (al pa je bila samo predraga), tak da je prišu Simončič na dom. Spustili kure, spustili psa.. Pes direkt v kuro, Simončič spusti tok, pes zacvili, leti naprej in zadavi kuro  ::)  Šele pri najmočnejši jakosti mu je kapnal, da tako ne bo šlo. Po tem je kokoške pustil pri miru ene pol leta, pol je začel pa sosedove klat. Je vedel, da naših ne sme  :D

Drug primer je pa od kolegice zlatko, ki ni prihajal na odpoklic, pa so ga mal rukal na poligonu. Po končani "terapiji" pes ni bil čist nič bolj poslušen, je pa preskočil ograjo in šel domov.

Tak da če hočeš zafušat psa, si jo le kup



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #154 : 02 Marec 2010, 11:09:30
kar pomeni, da nisi dejansko povedala kaj dosti; želel bi za spremembo slišati direkten odgovor tistih, ki so tole že uporabljali
 zanima me učinek ob pozivnih pogojih in uporabi ter potencialni stranski učinki na vedenje psa (recimo; sprememba vedenja, ko se takšno ovratnico sname), recimo v primejavi z ostalimi učnimi metodami, recimo kliker, pozitivna motivacija..etc

Larra je tudi poudarila na določen problem z goniči, kjer bi lahko takšna ovratnica bila koristen pripomoček;

Zbiram mal mnenja kako učinkovito sredstvo je tole za šolanje psa   

poglej tvoja vprašanja povedo, da nimš pojma ošolanju. Zato tudi ne razumeš odgovorov, ki so ti bili že podani in ponovno sprašuješ to, nakar smo že odgovorili  ::).
Dobil si direkten odgovor od osebe, ki je uporabljala ovratnico in se gibala v krogih , kjer so jo upiorabvlljali in videla veliko število primerov šolanih s tem pripomočkom in ki nima nobenih presodkov proti nobenemu sitemu ali pripomočku.
direkten odgovor,ki pove vse je :
-  Šolanje za lov je samo šolanje = enako kot vsako drugo šolanje, samo vaje so druge in lažje gre, kar je več naravnih predispozicij.
-  Pripomoček je vedno samo pripomoček. Nikoli ni ne dober ne slab. Dober ali slab je samo način uporabe. Za nekatere pripomočje velja, da manj kot jih uporabljaš boljši so- med tovrstne sodijo na področju šolanja psov tudi vse ovratnice.
-  Na vedenje psa vpliva vsako šolanje in sicer dobro šolanje vpliva dobro  in slabo šolanje vpliva slabo in zmedeno šolanje naredi zmedenega psa.

edino prvi alineji lahko dodam obrazložitev, da pod lovsko šolanje sodi tudi šolanje goničev  :P.

Da pa napišeš tole:
recimo v primejavi z ostalimi učnimi metodami, recimo kliker, pozitivna motivacija
pmeni,da ne veš nito kaj je metoda, da mešeš pripomočke in sistem dela in zato najbrž ne moreš razumeti odgovora,če ne poznaš niti osnovne teorije šolanja.
In zaman pričakuješ,da ti bo kdo to razložil v enem postu .

Ker preden lahko razpravljaš o kvantni fiziki je dobro poznati vsaj številke.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #155 : 02 Marec 2010, 11:16:55
Mi smo jo uporabili na šnavcerju, ki nam je kure klal. Takrat še zadeva ni bila v prosti prodaji (al pa je bila samo predraga), tak da je prišu Simončič na dom.

Poglej poglej, a ni to tista šola,ki se hvali da je prva in edina v Sloveniji, dela izključno s pozitivno motovacijo  :D :o :D ;D

Sicer pa po opisu načina dela:
Pristop je bil šarlatanski, popolnoma napačen  in noben šarlatanski pristop ne more dat dobrega rezultata
-  Na vedenje psa vpliva vsako šolanje in sicer ....slabo šolanje vpliva slabo in zmedeno šolanje naredi zmedenega psa.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #156 : 02 Marec 2010, 11:20:57
Dogma:
E-ovratnica ne more zapolniti praznine v znanju trenerja !

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #157 : 02 Marec 2010, 11:21:22
glej deteljica, če nisi sposobna podati neobtožujoč odgovor nekomur, ki zgolj išče enostavne informacije se raje ogni takšnim temam; ni me zanimala splošna metodologija šolanja ampak izkušnje pozitivni ali negativne, ki so jo imeli lastniki teh ovratnic - neposredno. Bodisi rojeni strokovnjaki ali ne
Če se tule repenčiš, te ne bo naredilo kaj večjega strokovnjaka


Citiraj
Po tem je kokoške pustil pri miru ene pol leta, pol je začel pa sosedove klat. Je vedel, da naših ne sme  
 
 
Kot tole  :D :D

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #158 : 02 Marec 2010, 11:35:02
glej deteljica, če nisi sposobna podati neobtožujoč odgovor nekomur, ki zgolj išče enostavne informacije se raje ogni takšnim temam; ni me zanimala splošna metodologija šolanja ampak izkušnje pozitivni ali negativne, ki so jo imeli lastniki teh ovratnic - neposredno. 
brez poznavanja splošne teorije šolanja ti posamezni primeri ne bodo popolnoma nič pomagali.
razen , če je tvoj namen samo se zabavat ob opisih dogodkov  ;)

Mogoče bo za tvoje znanje vseeno bolje, da kupiš nagobčnik in dolgo vrvico, kot E-ovratnico.
Za učinkovito uporabo teh ne rabiš poznat nobene teorije. Samo natakneš na psa in VOILA. Deluje tudi pri goničih  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #159 : 02 Marec 2010, 11:51:28
Citiraj
Mogoče bo za tvoje znanje vseeno bolje, da kupiš nagobčnik in dolgo vrvico, kot E-ovratnico.
Za učinkovito uporabo teh ne rabiš poznat nobene teorije. Samo natakneš na psa in VOILA. Deluje tudi pri goničih 

Spet trolaš in smetiš temo,  za nekogar, ki trdi da je takšen internet strokovnjak to počneš kar pogosto, kot tako, me iskreno tvoje mnenje ne zanima mnogo.

Citiraj
če je tvoj namen samo se zabavat ob opisih dogodkov   

tako je  :-*

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #160 : 02 Marec 2010, 11:56:11
Pozitivna motivacija ja  :D Smo mu dali psa celo šolat (fotr bil več v bolnici kot doma), pa je po 14 dneh prišel domov in delal kot urca. Res, sprogramiran u nulo, tak da bog ve kaj so mu počel tam. Je pa lepo ubogal na besedo, tako da sem ga lahko jaz, 7 let stara, furala okrog brez povodca. Edini problem v tem kar so ga naučili je bil, da ko si dvakrat tlesknil z zobmi je šel v boks, ko si pa trikrat je pa napadel prvo osebo v vidnem polju.. In je enkrat ponesreči na mami štartal, je na srečo še pravi čas vrata zaprla.

Davor, zakaj bi ti sploh mel teletakt? Te pes ja uboga, prihaja na odpoklic, lahko ga imaš spuščenega na neobljudenih področjih.. Kje mata problem? Lahko mi pomagamo z nasveti, sam bodo verjetno temeljili na pozitivni motivaciji  ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #161 : 02 Marec 2010, 12:11:17
Citiraj
Davor, zakaj bi ti sploh mel teletakt? Te pes ja uboga, prihaja na odpoklic, lahko ga imaš spuščenega na neobljudenih področjih.. Kje mata problem? Lahko mi pomagamo z nasveti, sam bodo verjetno temeljili na pozitivni motivaciji 

Nisem rekel, da bi ga imel, zanima me le kako praktičen in priporočljiv je kot pripomoček, napram ostalim metodam. sploh na podlagi problematike, na katero je že Larra nakazala v tej temi, ko psu popolnoma ne moreš zaupati zaradi močnega nagona, ali ko kliker in nagrada nimata efekta bodisi zaradi tega ker to psa ne zanima in ne moreš dobiti njegove pozornosti (pri meni zaenkrat to še ni problem je pa lahko potencialen) ali je odšel predaleč; ali odpoklicati psa v trenutku ko recimo dejansko lovi zajca (kot primer). torej učenje na daljavo
Vem, da se tole načeloma lahko tudi šola z pozitivno motivacijo in doslednostjo, ampak dejstvo pak je pes kot žival ima tudi svojo lastno osebnost in takšne ali drugačne metode imajo lahko različne učinke
Nikakor pa ne smatram , da bi tole ali bilokakšen pripomoček nadomestil vlogo vodiča, kot trotlziher način obvadovanja psa, potentakem to ni nič drugega kot pa fizična kazen

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #162 : 02 Marec 2010, 12:24:01
1. za psa na povodcu in z nagobčnikon elektronske ovratnice ne rabiš
2. ob pravilni uporabi, se lahko koristno uporabi pri napadih na živali, zaganjanju za avtomobili....vendar za to obstajajo tudi bolj varne in cenejše metode. Ker se ob pravilni uporabi ovratnica ne uporabi več kot trikrat in ker je pri pravilni uporabi pes ne poveže z vodnikom, nima negativnih posledic, vsaj ne trajnih.
3. nepravilna uporaba ovratnice ima lahko za psa naravnost uničujoče posledice. Znanstveno je dokazano, da so psi, pri katerih se uporablja kot pripomoček za šolanje (in ne kot izreden in enkraten ukrep v sili) pod večjim stresom kot psi, ki se jih "šola" s pomočjo brc in udarcev. Celo psa z močnim karakterjem  (kaj šele kakšno drisko od bigla) se da uničiti takole:

Citiraj
Psička je do konca znervirana. Pod vratom ima spremembe, kakršne nastanejo pri uporabi bodečke ali elektrike. Vsak najmanjši premik česarkoli (vrvice, sneg s strehe, napačen korak ali gib), jo požene v kričanje in šavsanje vsevprek. Prijeti za ovratnico ali pobožati jo je ta trenutek nemogoče.

Torej: na elektriko pozabi


najpomembnejše pri vsem tem pa je tole: medsebojnega spoštovanja in zaupanja, ki je potrebno zato, da te pes uboga, z elektriko ne moreš doseči. lahko pa uničiš še tisto, kar ti je uspelo zgraditi. Tudi odpoklica naučiti se na ta način ne da.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #163 : 02 Marec 2010, 12:34:15

Davor, spet te moramo malo poučit.
Obstaja fizična "kazen" in obstjajo zaviralci vedenja in obstaja "kazen" v smislu odsotnosti uspeha. Z razlikami se boš moral seznanit.
Tako pa spet delaš prenagljene in napačne zaključke. Žal ni preprostih odgovorov na kompleksna vprašanja.
potentakem to ni nič drugega kot pa fizična kazen

Pa še malo vprašanje:
Zakaj neki bi ti, ki si takooo odgovoren, da nikoli ne motiš okolice sploh rabil odpoklic od gonje zajca? Saj tako izjemno odgovornemu človeku s tako dobro izšolanim psom pes vendar ne pobegne za zajcem.
Če pa ga v teku šolnja ali lovske rabe pošlješ iskat in gonit zajca pa ni nobenega razloga,da bi ga odpoklical iz dela, preden ga zaključi.
V primeru , da boš streljal ,pa se uporablja "down" in ne odpoklic.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #164 : 02 Marec 2010, 12:36:00
Citiraj
Znanstveno je dokazano, da so psi, pri katerih se uporablja kot pripomoček za šolanje (in ne kot izreden in enkraten ukrep v sili) pod večjim stresom kot psi, ki se jih "šola" s pomočjo brc in udarcev. Celo psa z močnim karakterjem  (kaj šele kakšno drisko od bigla) se da uničiti takole:
 


No, tole sem želel slišati to jasno nikakor ni opcija , če bi že kdaj razmišljal v tej smeri  




When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #165 : 02 Marec 2010, 12:52:56
Če si že omisliš goniča (ker tako žalostno gleda, je barbikast in ni videti nevaren) in ga ne misliš aktivno uporabljati za lov, potem je bolje, da ga goniti sploh ne pustiš, sicer ti zadeva hitro uide iz rok.  Goniči bi morali ostati v rokah lovcev.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #166 : 02 Marec 2010, 12:56:00
deteljica otročja si, sam se nikoli nisem in ne bom (z razliko od tebe) po prsih tolkel kakšen izjemen vodič psa sem (daleč od tega), zaupam psu tako kot zaupam sebi, kako reagirati v določeni situaciji, nepridvidljivost okolice in da žival ni računalo, ki se ga da točno tako programirati kot bi želel. Tudi vem kakšno pasmo imam. Samokritika in dvom  je zdrava reč, poskusi kdaj ti ne bo škodilo  ;)
Pač določene zadeve me zanimajo, sploh osebne izkušnje na podlagi katerih si rado izoblikujem mnenje, pa naj bo to nagobčnik ali ta teletakt

Citiraj
potem je bolje, da ga goniti sploh ne pustiš, sicer ti zadeva hitro uide iz rok. 
 

gonič ima tudi brez aktivne uporabe močan nagon gonitve, kakor naleti na sled, tudi če se ne zna popolnoma odzvati na to; delovni psi pa so pri nas glede na uporabo pasem v manjšini, pa ne zgolj za lov tudi ovčarji.
Sicer pa to ne sodi sem, ampak v drug del foruma

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #167 : 02 Marec 2010, 13:17:00
deteljica otročja si,

hvala, pri mojih letih je to slišati kot kompliment  8)

sam se nikoli nisem in ne bom (z razliko od tebe) po prsih tolkel kakšen izjemen vodič psa sem (daleč od teg)
ne najdem postov, kjer bi se hvalila da sem izjemen vodič.....si pa ti božal svoj občutek za odgovornost
Pač določene zadeve me zanimajo, sploh osebne izkušnje na podlagi katerih si rado izoblikujem mnenje, pa naj bo to nagobčnik ali ta teletakt 
pohvalno, da te zanimajo stvari in .....vse kar napišem temelji na mojih osebnih izkušnjah, tako da se nimaš kaj pritoževat nad mojimi posti, tudi če ti ravno ne sedejo  ;).

Začni pa s praktičnim preiskušanjem raje pri nagobčniku. Boš bolj v soglasju s svojo kariero in z zakoni, ki jih tako zagreto zagovarjaš  8).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #168 : 02 Marec 2010, 13:51:54
Citiraj
gonič ima tudi brez aktivne uporabe močan nagon gonitve, kakor naleti na sled, tudi če se ne zna popolnoma odzvati na to

zato pa pravim, da bi morali ostati v rokah lovcev.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #169 : 02 Marec 2010, 15:41:13
Davor, en nasvet. Predno postaviš vprašanje v neko temo, si prej preberi že prisplele odgovore.  ;)  Na to temo je že kar nekaj napisanega, ampak se ti očitno ne ljubi brat za nazaj, čeprav je samo 6 strani.  :-\ 

deteljica hehehehe meni so tvoji duhoviti odgovori všeč  :D 

Kristinca & Florinca


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #170 : 02 Marec 2010, 17:24:59
1. za psa na povodcu in z nagobčnikon elektronske ovratnice ne rabiš
2. ob pravilni uporabi, se lahko koristno uporabi pri napadih na živali, zaganjanju za avtomobili....vendar za to obstajajo tudi bolj varne in cenejše metode. Ker se ob pravilni uporabi ovratnica ne uporabi več kot trikrat in ker je pri pravilni uporabi pes ne poveže z vodnikom, nima negativnih posledic, vsaj ne trajnih.
3. nepravilna uporaba ovratnice ima lahko za psa naravnost uničujoče posledice. Znanstveno je dokazano, da so psi, pri katerih se uporablja kot pripomoček za šolanje (in ne kot izreden in enkraten ukrep v sili) pod večjim stresom kot psi, ki se jih "šola" s pomočjo brc in udarcev. Celo psa z močnim karakterjem  (kaj šele kakšno drisko od bigla) se da uničiti takole:

Čeprav se nam je Davor (verjetno) vsem zameril na sosednjem forumu mu bom tule odgovorila iz izkušenj.

Z zgoraj nevedenim se popolnoma strinjam!
Sama sem zadevo uporabila na svoji argentinski dogi ker mi je gonila srne!
Seveda sem prej sprobala vse možne načine utrditve odpoklica, pa se ni izboljšalo.
Potem sem sprobala na sebi kako močno bi to psa lahko bolelo in ko sem ugotovila da se čuti podobno kot statična elektrika, sem zadevo nabavila.
Prvo jo je 1mesec nosila brez da bi jo uporabila nato pa sem jo dejansko uporabila samo 3krat. S tem, da sem se posvetila temu, da sem spreminjala kraje in okoliščine ter moteče dejavnike. POtem pa sem jo na teh krajih tudi nagrajevala, da ni povezala negativne izkušnje.
Potem jo je nosila še 2 meseca brez uporabe in zdaj je super.
Poudarila bi da sem jo dejansko uporabila na zeloo nizki jakosti, ker je psica občutljiva in sem previdno probala na kateri najnižji jakosti ob delovala.
Poleg tega ima moja funkcijo da zapiska pred šokom, tako da ob tretji uporabi je odreagirala že na pisk in jo ni bilo potrebno "zrukat", tako da je zadeva popolnoba brez bolečin.
Seveda pa sem se vsega lotila zelo previdno in sistematično, ker nisem hotel da pusti kakršnekoli posledice.
Idejo sem pa dobila ker jo je enkrat na Šmarni gori stresel pastir in še po treh letih se mi pri kapelici obrne in noče naprej ker se spomni, tako da se bila 1000% da bo delovalo.

Moram pa na tem mestu priznat kar je seveda očitnol, da sem odpoklic žašuštrala ko je bila mala, ker še nisem imela izkušenj z lovskim psom.
Pri PRT-ju sem se že veliko naučila, tako da tega problema ni bilo.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #171 : 02 Marec 2010, 23:05:05
kar pomeni, da nisi dejansko povedala kaj dosti; želel bi za spremembo slišati direkten odgovor tistih, ki so tole že uporabljali
 zanima me učinek ob pozivnih pogojih in uporabi ter potencialni stranski učinki na vedenje psa (recimo; sprememba vedenja, ko se takšno ovratnico sname), recimo v primejavi z ostalimi učnimi metodami, recimo kliker, pozitivna motivacija..etc

Larra je tudi poudarila na določen problem z goniči, kjer bi lahko takšna ovratnica bila koristen pripomoček;

Zbiram mal mnenja kako učinkovito sredstvo je tole za šolanje psa   

Kupi si jo ali pa izposodi, motiraj na svoj vrat ali pa roko, če nisi mazohist, in sprobaj različne stopnje-jakosti. Verjami mi, da se bo tvoje vedenje v trenutku spremenilo :)

Štrom ni in nikoli ne bo učinkovito sredstvo za šolanje psa, prej izgovor za slabiče in potuha za lenobe.

LP
Igor


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #172 : 03 Marec 2010, 09:51:22
Mahj Bino je tudi stresel pastir-prvič se je v živino zaganjala-je zbežala kot kura brez glave in sem jo iskala 5 ur...Zatem ni vedela da se mora pastirja izogibat. Jo je še 1x streslo-sem namerno pustila-bi spet zbežala, če 10M povodca ne bi držala v roki in tretjič se je v živino zaganjala jo strese in histerira do amena-verjetno je bil problem, da sem jo držala na povodcu in je to najbrž z mano povezala, ker mi čez 50M ni hotla vzet priboljška iz rok ???

Teletakt pri njej absolutno odpade.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #173 : 03 Marec 2010, 09:53:34
Kupi si jo ali pa izposodi, motiraj na svoj vrat ali pa roko, če nisi mazohist, in sprobaj različne stopnje-jakosti. Verjami mi, da se bo tvoje vedenje v trenutku spremenilo :)

Štrom ni in nikoli ne bo učinkovito sredstvo za šolanje psa, prej izgovor za slabiče in potuha za lenobe.

LP
Igor

 :D http://www.youtube.com/watch?v=sAXTQW94Gig



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #174 : 03 Marec 2010, 10:38:20



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #175 : 03 Marec 2010, 10:57:30
Koliko vidim  večina teh ovratnic v prosti prodaji (te ki prodaja dog trace pri nas) so po 3 watte; se pravi pastirji so občutno močnejša zadeva;
Čeravno naprijetno za psa dvomim, da lahko z to napetostjo fizično poškoduješ velikega psa razen če se tega res načrtno  izrablja, zato sumim da primeri skurjene dlake sodijo v kategorijo domače izdelave, v ta kontekst spadajo tudi navidezne ogreje, čeravno v njihovo učinkovitost sam dvomim
Kljub temu pa se mi zdi , da ima lahko tole dokaj velike posledice na psiho psa, sploh če se uporablja za šolanje, napačno je že to, da pes asociira  strah kot motiv za določene vedenje,

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #176 : 03 Marec 2010, 13:04:54
hudič je, če imaš vraževernega psa (=povezuje napačne vzroke in posledice). Ko je mojo tamlado stresel pastir (un za krave, ki je močnejši od konjskega), se sicer ni kaj grozno ustrašila in ni prav nič paničarila, se je pa potem nekaj tednov na daleč izognila vsakemu metulju (očitno je enega videla tik preden jo je streslo). Ko je hotela pasti konja z jezdecem vred, jo je ta (na mojo željo) užgal z bičem. Posledica je taka, da vedno, kadar greva po tisti poti ob istem času (= ko se večeri), sama od sebe preventivno pride na šolski poleg, torej je povezala s krajem in časom, ne pa s konjem ali jezdecem ali pa mogoče celo s svojim vedenjem).

Kar pa se tiče moči el sunka: res je, da imajo boljše ovratnice nastavljive stopnje in da najnižje niso boleče. vendar pa je v človeški naravi (saj poznate tisti slaven poskus, ane) da prej ali slej sproba najvišjo stopnjo, potem (ko še vedno ni pravega učinka) pa še kakšno dodatno inovacijo (večina psom pobrije dlako, da elektrode ja lepo sedejo na kožo in ja, po daljši redni uporabi tam nastanejo opekline. Tudi špičenje bodečk sodi v ta predalček.)

Pa še en čisto konkreten primer: AST, star manj kot leto dni, "šolan" s pomočjo elektrike. Bil je sam zunaj pred blokom. Ko sem se pripeljala pred blok je na določeni razdalji sam od sebe šel na prostor. medtem, ko sem šla v blok ga je premagalo in je šel povohat kolo. Bil je tako prevzet, da me ni opazil, ko sem prišla ven. In se je očitno znašel -ne-na-prostoru- na premajhni razdalji od mene.  Ko je opazil, da je v prepovedanem položaju, ga je zgrabil tak strah, da se mi je pošteno zasmilil.  od groze sploh ni mogel misliti, povsem je bil zmeden in očitno je samo čakal, kdaj ga bo užgalo. Umiril se je šele, ko sem ga lastnoročno pelajla na mesto, kjer je prej ležal in mu ukazala, da naj se vleže. Ko je enkrat ležal, mu je pa vidno odleglo.
kaj je bilo kasneje z njim ne vem, vsekakor ga tam nimajo več.


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #177 : 03 Marec 2010, 14:15:02
hudič je, če imaš vraževernega psa (=povezuje napačne vzroke in posledice).

Hehe, a tako se reče temu  :D Mojo je minuto po prvem srečanju s konjem v gobček užgal na tleh ležeč trak električnega pastirja - od takrat konje opazuje le od daleč. Zanimivo pa je, da ima enak "rešpekt" tudi pred nemškimi dogami, čeprav je med večjimi psi drugače sproščena.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #178 : 03 Marec 2010, 14:37:07
Moja je nemško dogo pozdravila enako spoštljivo kot ponija. Samo da je do ponija spoštovanje hitro izgubila in ga je potem pasla (z dovoljenjem lastnice seveda), spoštovanje do doge je pa ostalo. konjev se potem, ko jo je staknila še vedno nič ne boji, pa krav tudi ne.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #179 : 03 Marec 2010, 15:23:33
Hehe, a tako se reče temu  :D Mojo je minuto po prvem srečanju s konjem v gobček užgal na tleh ležeč trak električnega pastirja - od takrat konje opazuje le od daleč. Zanimivo pa je, da ima enak "rešpekt" tudi pred nemškimi dogami, čeprav je med večjimi psi drugače sproščena.

Kako je šele moja smotana, pa je kao border, najpametnejši pes na svetu! :P :o
Sicer ni s štromom, ampak je pa zabavno pa paše sem...
Je laufala v bloku po stopnicah gor enkrat in ker je nerodna je malo padla po stopnicah GOR :P. Od takrat naprej vsakič, ko gre gor po stopnicah točno v tistem nadstropju, milo gleda in repka tem stopnicam, pol pa hitro laufa čez! Seveda ob tem, ko kar skopa, da bi bila čimprej mimo, še kdaj pa kdaj dodatno pade zato. :-[
Dol se ji pa niso zamerile, samo gor jo nekaj hudobnega čaka na teh stopnicah. :D
In to počne že kar lep čas, jaz jo pa pustim, naj se sama zmeni s štengami. ;)