Kuhana hrana

ninci · 249994

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #120 : 16 September 2007, 21:16:23
Zanima me samo to, kaj je narobe s tako pripravljeno hrano?

Manjka kaj več od zelenjave, pa kakšno sadje, zelišča, semenke...
V kakšnem razmerju pa daješ makarone/riž in meso npr.?
Aja, pa obrezki tudi niso nič boljše kvalitete kot meso, za katerega praviš, da je odpadno (v briketih). Če gre večinoma za kite in špeh, pa pes tako nima nič od tega.


Jurcek

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #121 : 16 September 2007, 22:06:37
torej: 50%mesa in 50% makaronov ali riža...zraven pa še korenje(skoraj zmeraj) in rumenjake(tu in tam)
Sadje dobiva takrat ko ga jem jaz...vsaj 3x na tedn ;D v majhnih količinah

Dobiva pa zraven te hrane tut vitaminske tablete, pa takšne priboljške v katerih so tut vitamini...

Zdi se mi da je nasploh bolše za psa če je sveže meso in ostalo kot pa briketi...moje mnenje pač ;)
Pa zdaj to ne pomeni da jih moj pes ne dobi, ziher jih dobi 3-5 krat na tedn, v srednjih količinah; prevladuje pa pri njem vglavnem kuhana hrana.
Drugače pa me zanima kakšne brikete priporočate?

Lep pozdrav.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 17 September 2007, 01:06:45
Čisto napačno razmerje. Preberi si v ostalih temah o pripravljanju hrane doma. To, kar si napisal, ni popoln obrok za psa.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #123 : 17 September 2007, 14:50:22
Jajce? Rumenjak ni zdrav zaradi holesterola in nima nobenih pomembnih sestavin za izboljšavo dlake ali kaj podobnega... Beljak pa je dober za dlako... To je samo nasvet od veterinarja, ki mi je povedal, kaj je največji problem, ko ljudje mislijo, da je jajce dobro za psa... tako da če že dajete jajca - dajajte samo BELJAK!
Meni se ne da kuhat... in moji psi bi raje jedli zrezke, odrezke, polentico in makarončke... seveda kdaj jim tudi to zamešam zraven briketov - če mi ostane od kosila, vendar pa to ni glavni obrok. In ponavadi pri kosilu, ki ga kuham za dva ne more veliko ostat, ker sva zaenkrat samo dva v družinici...  :-\
Če to tvojemu psu in tebi paše.... da kuhate vsak dan, potem kar kuhajte. Če pa bodo kdaj problemi s praskanjem in s kožo pa bo treba prešaltat na brikete... žal. To se po takšnih problemih skoraj vedno bolj obnese, kot kuhan obrok.  :-[
Dober tek !



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #124 : 17 September 2007, 15:02:32
Jajce? Rumenjak ni zdrav zaradi holesterola in nima nobenih pomembnih sestavin za izboljšavo dlake ali kaj podobnega... Beljak pa je dober za dlako... To je samo nasvet od veterinarja, ki mi je povedal, kaj je največji problem, ko ljudje mislijo, da je jajce dobro za psa... tako da če že dajete jajca - dajajte samo BELJAK!

Prosim?


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #125 : 17 September 2007, 15:12:02
Tako mi je svetoval veterinar v večji trgovini za živali v Ljubljani. In se mi zdi tudi logično... Jajca so polna holesterola in tudi niso prav zdrava za ljudi (oz. so vendar v mejah) - to smo pa se na faksu učili... Zakaj bi bila potem tako zdrava za pse...?
Nisem veterinar... mogoče kak strokoven nasvet na to temo??? Je kdo dr. vet. med. tu?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #126 : 17 September 2007, 15:30:59
Čista neumnost. Če že, se o prehrani svojih živali posvetujte z lečečimi veterinarji in ne s prodajalci v trgovinah.


Jurcek

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 17 September 2007, 15:37:45
okej...jaz še v življenju nisem slišal a bi naj dajali psičkom beljak! Baje je rumenjak zdrav za dlako, ne bom si trdil ampak vedno ko sem kaj slišal o tem, so vsi rekli rumenjak!

Gede kuhanja in briketov je pa tako...oboje mu dajemo! vendar mogoče v večji količini kuhano...

Aja zanima me kakšna je razlika med briketi in kuhano hrano, polek katere kuža dobi še sadje, zelenjavo, vitamine, priboljške z vitamini ipd.? in zakaj naj bi b riketi bili boljši? in če mu jih nebi hranili bi bili potem problemi?

Lep pozdrav



xyz girL

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 17 September 2007, 17:15:53
ka vi Ludiii pesu sadje dajete za jest????????? HAHAHAHAHA loOOOOl



xyz girL

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 17 September 2007, 17:20:09
eeii Jurček...    ti daj svojmu pesu brikete..  ker je Žival .. in nima potrebe po kuhani hrani,...   seveda lahko mu jo daš kdaj pa kdaj.. ni pa nuja vsak dan...!!!   moj pes je skoraj same brikete.. včasih mu še dam zraven kaLvo.. včasih kaki riŽ ipd.   zihar pa da ne more pes jest sadja pa take finte!!!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #130 : 17 September 2007, 17:40:53
xyz, preberi si pravila foruma ::) Na forumu se piše v pravilni slovenščini, da se razumemo člani od Primorske pa do Prekmurja. Pa malo več strpnosti pokaži, prosim.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


malena3

  • Gost
Odgovori #131 : 17 September 2007, 18:14:57
 :D ::)



Jurcek

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 17 September 2007, 18:35:05
Hja res bi lahko bila malo bolj strpna...ampak mislim da če kdaj kuža poje kakšen kos jabolka je to vredu, ne pa tako kot ti praviš

Pa da nebom samo tebi nasproti pisal ;) lahko povem da sm tisto kar si prej napisala vredu razumel ;D

Lep pozdrav vsem! 8)



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #133 : 17 September 2007, 18:36:50
Yo: Človek, ki mi je svetoval o načinu hranjenja psa z jajcem je bil dr. vet. med. Ni bil prodajalec. Ni imel pojma o prodajanju. Če bi bil prodajalec, bi mi najbrž rekel kupi brikete in se ne zezaj z jajci in podobnimi zadevami kot dopolnilo k prehrani). Se pravi: posvetovala sem se z veterinarjem, ki je diplomiral na veterinarski fakulteti in je honorarno delal v trgovini za živali in dajal nasvete.Prodajajo pa lahko ekonomski tehniki.
Vendar pa ne vem točne beljakovinske sestave jajčnega beljaka, tako da ne bom trdila da beljak ni zdrav... Vendar pa vem in to si lahko tudi v prehranskih enciklopedijah pregledate kaj vsebuje rumenjak. Vsebuje nenasičene in nasičene maščobne kisline. Nekaj od teh je koristnih, npr vitamin A, pa omega 9 in 6 maščobne kisline... ampak jajčni rumenjak vsebuje trikrat večjo količino holesterola, kot ga telo potrebuje. Se pravi. Če poje pes eno skledo hrane, v kateri je že narezana govedina ali piščanec ali kaj podobnega že dobi zadostno količino holesterola vase... če pa poje še jajce zraven dobi še 4x več holesterola kot je potrebno. Sedaj pa pretehtajte sami ali boste psu dajali jajce kot prehransko dopolnilo za lepšo dlako ali boste raje kupili kapsule/tablete za lepšo dlako ali ribje olje in mu boste dali žlico ribjega olja, ki ne vsebuje škodljivih snovi (kot je holesterol). Presodite sami!
sadje je OK za psa... kot popestritev... nekaj koščkov jabolka kot priboljšek ne bo škodilo, vendar pa pes nima encimov za prebavo vlaknin in bo jabolko delovalo na njegova prebavila le kot trava, ki jo pes tako ali tako je za izboljšanje prebave.



xyz girL

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 17 September 2007, 20:30:09
zoe, kaj te ne razumeš?  saj sem čist pravilno skoraj vse napisala! ;D :D :D



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #135 : 30 Oktober 2007, 12:22:48
Tudi jaz mojima dvema vsaj enkrat na teden pripravim spremembo. V nedeljo npr. sta dobila v rahlo osoljeni vodi skuhan neoluščen riž, v katerega sem jima naribala rumen in oranžen korenček, narezala petršilj in na koncu še malo surovega česna. To sta dobila potem v dveh porcijah, prvi dan sta jedla riž+malo briketov, drugi dan pa riž+tunino. Včasih jima skuham rižolino s pol mleka, pol vode oz. manj mastno mleko, včasih pri briketih dobita rumenjak ali pa skuto...kakor kdaj. Včasih, če mi ostanejo kakšne testenine jima zraven skuham kakšno zelenjavo+skuta, jajce ali pa kar malo testenin z zelenjavo+malo briketov.

...sledi svojim sanjam


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #136 : 30 December 2007, 13:16:13
Katera kuhana hrana zna napenjat/napihovat?

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #137 : 30 December 2007, 13:27:12
Strocnice, repa, zelje, paradiznik, koruza ... In vsa hrana, ki jo zival slabo prenasa - velja tudi za industrijsko pripravljeno hrano (nekatera hrana lahko vecini ne povzroca nikakrsnih tezav, drugima pa - te tezave se lahko kazejo z bruhanjem, drisko, napenjanjem ...).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #138 : 30 December 2007, 18:30:12
Jajca so v redu, fino je, če je beljak kuhan. Če dobi jajce samo sem ter tja kdaj, pa mu ne bo riti predrl niti surov. Mojim psicam občasno dam kar celo surovo jajce, da se malo zabavajo z razbijanjem (ena ga poči ob tla, druga ga lepo nežno odnese pod posteljo in tam naredi čisto majhno luknjico skozi katero ga posrka - druge pa nekaj vmes. Vse pa nazadje pojedo tudi lupino.

sadje ima večina psov rada. Jaz ga svojim ne dajem, si ga pa naberejo same v domačem sadovnjaku. Ko je sezona ga pojedo včasih prav nagnusno veliko. Največ naberejo jabolk, pa tudi češnje, češplje, marelice, breskve, robidnice. Jeseni pa veliko orehov, če je dobra letina. Dvomim pa, da to sadje (z izjemo orehov) tudi prebavijo. Po moje od njega nimajo prav dosti koristi. Pa za tiste bolj občutljive takšno nabiralništvo tudi ni dobro, ker pojedo tudi veliko pešk.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #139 : 02 Februar 2008, 13:43:32
Hej :)

Mi pa danes spet kuhamo :) Je takšen bolj kisel dan, pa še sobota je, tako, da je malo več časa.

No, na meniju bo pa naslednje: 1/3 mletega mesa, 1/3 makaronov in 1/3 zelenjave, za začimbo pa kakšen strok česna in malo peteršilja (za živčke :P). Če bo slučajno ostala kakšna žlica krompirja bo pa zraven dobila še to.

Kaj pravite na meni tisti, ki bolj redno kuhate? Zadovoljivo ali kaj manjka? Pa še nekaj me zanima - ali dajete kuhane hrane količinsko kaj več kot briketov? Jaz ji dam malo več, ker briketi se potem še napihnejo, tole pa ne.

Skuhala sem pa tako količino, da dobi za kosilo samo kuhan obrok, za večerjo pa kuhan obrok + malo briketov.

Lp

...sledi svojim sanjam


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #140 : 02 Februar 2008, 13:47:05
Meni se zdi ok ;)
Riva dobi vsak dan 1 kuhan in en briketni obrok...briket 200 g, kuhanega pa več, saj je energijsko manj bogato kot briketi ;). Na njenem jedilniku pa so naslednje stvari:
*testenine
*riž
*polenta
*zelenjava vsesorte
*krompir
*zelenjavne mineštrce
*ajda, proso...
*sadje
*...

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #141 : 02 Februar 2008, 13:57:22
Ja naša bučka ima danes tole, drugače pa dobi tudi naslednje stvari:
- riž
- testenine
- polento
- kakšno žlico krompirja (občasno - bolj po redko)
- meso
- tuno
- zelenjavo (mešano, kar pač jaz jem :))
- sadje
- skuto
- jajčni rumenjak
- navadni jogurt
- kakšno skorjo posušenega kruha

mogoče sem tudi kaj pozabila :)

...sledi svojim sanjam


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #142 : 02 Februar 2008, 14:01:42
ne vem točno pod katero temo naj dam vprašanje, upam, da bo ustrezno tule
Ker imamo težave z alergijami, ki imam opisane že v drugi temi, sem se odločila, da ga bom mesec največ 2 imela le na rižu in ribah, da vidimo, če bo kakšne napredek. Med riž in ribe(oslič, morski pes, planiram še kakšne lignje), dodam tudi korenček, česen, peteršilj, koprivin čaj, špinačo,planiram tudi kakšen jajček, da bo več beljakovin.....
Upam, da je dovolj raznoliko, me pa počasi skrbi, ker enkrat kaka čisto lepo, enkat pa že skoraj drisko, pa tudi včasih je kakec poln zelenjave, včasih pa takšen kot mora biti in me zanima kkao je to možno, če skos dobiva isto, in kakšno mnenje imate o tem oboku, lahko dodam še kaj?
Poudarjam pa da po mesecu/dveh se vrnemo na kvalitetne brikete oz. bolj raznoliko hrano.



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #143 : 02 Februar 2008, 14:03:39
aja, preden me okregate, da je preveč monotona hrana naj povem, da včasih riž zamenjam z ovsenimi kosmiči , pa proseno kašo mu imam tudi namen dajati...
lp :)



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 02 Februar 2008, 14:09:12
včasih je kakec poln zelenjave, včasih pa takšen kot mora biti in me zanima kkao je to možno

Ja jaz sem tudi opazila, da je bila včasih zelenjava v kakcih :) Zdaj naredim tako, da zelenjavo enostavno zmiksam, riž oz kar pač je zraven in meso pa pustim celo, tako da zgleda kot bi imela riž in meso + kakšno zelenjavno omakico :) tako zelenjava ne pride več cela ven :P

Aja zakaj pa samo riž in ribe? A je alergičen na piščanca? oz. na kakšno določeno vrsto mesa? Kaj pa za spremembo kakšne testenine pa recimo pšenični zdrob?

...sledi svojim sanjam


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #145 : 02 Februar 2008, 14:30:47
Hmm... kakor jaz vem pri dieti, kjer ugotavljaš na kaj je pes alergičen, uporabljaš čim manj vrst hrane. Najprej pes en čas je samo npr. riž in piščanca. Ko vidiš, da mu to ne dela problemov dodaš še kaj zraven. Samo na ta način lahko ugotoviš kaj mu ne paše.
Lahko, da tvoj pes ni alergičen na riž in ribe, je pa alergičen na korenček, česen, peteršilj in ostalo, kar si naštela...

Upam, da sem prav povedala, ker nimam praktičnih izkušenj z alergijami na hrano.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #146 : 02 Februar 2008, 16:26:03
hej
Ker ima hudo obliko glivic po tačkah, in veterinarji pravijo da je to zaradi alergije, sem se sedaj po terapijah brez uspeha odločila da mu bom kuhala, in ker tudi dietni briketi(hills d/d) vsebujejo ponavadi le eno vrsto beljakovin(ribo) in eno vrsto OH(riž) sem se zaenkrat odločila samo za to, zelenjavo, peteršilj in česen dodajam, da dobi še malo več snovi in močno dvomim, da je na to alergičen, ker teh stvari prej ni nikoli dobival(edino korenček občasno), zanima me le, če je preveč monotona hrana to za 2 meseca? Korenček bomo pa raje na manjše koščke devali(ribali), ker sem se njegovega mavričnega kakca zadnjič kar ustrašila  ::)
lp



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #147 : 02 Februar 2008, 22:09:56
Meni se zdi čisto normalen obrok, glede na to da je pač dieta in da vidiš če bo kaj drugače. Vsekakor bi jaz vseeno minimalizirala odtale zadeve, mogoče bi dala rjavi riž ali pa celo ajdovo kašo, ampak jaz mislim da psu ne more biti čisto nič narobe in se mi zdi čisto ok. Aja pa na to bi pazila, da je vseeno mogoče mičken več rib kot pa riža...


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #148 : 03 Februar 2008, 22:10:29
Glede na to, da se gres nekaj podobnega kot izlocevalno dieto, je cisto prevec enih razlicnih sestavin. En vir beljakovin, en vir ogljikovih hidratov. Pika. Nic drugega. Pa izberi nekaj takega cesar tvoj pes prav pogosto (ali se nikoli) ni jedel, vsekakor pa nekaj, cesar ni jedel v zadnjem casu. Npr. ajdova kasa + konjsko meso, ali krompir + ovcetina (kunec, divjacina, lahko tudi ribe, ampak s eodloci bolj kot ne za eno vrsto, par vrst, ne vsega morskega boga kar ti pade na pamet. Pri alergiku pa pusti lignje pri miru). Dokler se stanje ne izboljsa (kaksen mesec sigurno), ne dodajaj nobenih drugih stvari, tudi zelenjave in zacimb ne. Ko bos zacela uvajat neko novo stvar, pa eno novo sestavino naenkrat in pri tej eni novosti vztrajas minimalno en teden, lahko 10 dni. V mesecu dni se njegovo zdravstveno stanje zaradi morebitnega pomankanja kaksnega vitamina ne bo nic poslabsalo. Lahko bi sicer dodajala kaksne vitaminske dodatke, ampak moras vedet kaj je notri (poleg vitaminov). V tem primeru so humani preparati navadno primernejsi. Bi bilo pa fajn, da o tem (vitamini) morda vprasas veterinarja.   
Sicer je pa tema o izlocevalnih dietah ze odprta.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #149 : 21 Februar 2008, 18:00:53
hej
Ker ima hudo obliko glivic po tačkah, in veterinarji pravijo da je to zaradi alergije, sem se sedaj po terapijah brez uspeha odločila da mu bom kuhala, in ker tudi dietni briketi(hills d/d) vsebujejo ponavadi le eno vrsto beljakovin(ribo) in eno vrsto OH(riž) sem se zaenkrat odločila samo za to, zelenjavo, peteršilj in česen dodajam, da dobi še malo več snovi in močno dvomim, da je na to alergičen, ker teh stvari prej ni nikoli dobival(edino korenček občasno), zanima me le, če je preveč monotona hrana to za 2 meseca? Korenček bomo pa raje na manjše koščke devali(ribali), ker sem se njegovega mavričnega kakca zadnjič kar ustrašila  ::)
lp


Mi, ljudje znamo pretiravat... za psa monotona hrana ne obstaja. Obstajajo samo izbirčno psi, ki jim nudimo VSE in še preveč.

Tisti korenček ali jabolko, ki ga naribamo v hrano psa, bo šel iz psa ven v obliki, kot smo mu ga ponudili... mogoče se resorbira nekaj vitaminov in karoten - pri korenčku... Ponavadi dajemo zelenjavo v pasji menu le za vlaknine. Kot mi jemo solato in müsli.
Drugače pa ga pes ne rabi. Če bo pes potreboval vlaknine ti bo to povedal s tem, ko bo na sprehodu jedel travo.
Se 100% strinjam z majo01: pusti vse vrste beljakovinske hrane. Uporabljaj samo dve (ena vrsta rib+riž)!!! Le tako bo tvoj pes ostal zdrav brez vnetij in srbečih tačk.