Kuhana hrana

ninci · 250131

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #420 : 05 Marec 2014, 15:27:54
Tale l-carnitin bom pa mogoče probala. Kje se pa to kupi? Veterina al lekarna?

Nika, ja ima po česnu vonj cel gozd.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #421 : 05 Marec 2014, 15:46:20

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #422 : 06 Marec 2014, 07:43:26
OT: Če ne poznaš čemaža, ga lahko zamenjaš s šmarnico. Posledice so lahko zelo hude.   :-\
Jaz osebno SE NE IGRAM in ne nabiram nobenih plodov, v katere nisem 110% prepričana!



moly

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #423 : 06 Marec 2014, 13:00:52
Zaradi različnih težav (refluks, epilepsija) je moja shih tzujka na domači hrani  :P
Kuhamo zelenjavo, OH in seveda meso.

Katere vitamine in minerale je potrebno dodajati? Največkrat pišejo o dodajanju kalcija. Bi bil koralni kalcij o.k.? In koliko?

hvala za odgovore



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #424 : 06 Marec 2014, 13:23:09
A psi tud majo refluks? Daj v kaki primerni temi mal več o tem napiši, kako ste diagnosticiral, a je šla na gastroskopijo, kako jo je prenesla ipd. Me res zanima  :) Pol jo verjetno hranite večkrat dnevno in ne sam dvakrat?

Tule je še več o dodatkih http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=5010.0 . Sicer se kalcij dobi tudi v lekarnah, ampak ga lahko kar sama delaš tako da zdrobljene jajčne lupine posušiš v pečiči in nato na fino zmelješ. Pri večjih psih se mislim da dodaja približno ena mala žlička dnevno, tko da bi tvoja rabila recimo četrtino tega.



moly

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #425 : 06 Marec 2014, 14:27:23
Ja za jajčne lupine sem že slišala. Mislim, da bomo kar to uvedli. Dobiva pa še hokamix petit (je prava odvisnica). :P

Bila je na gastroskopiji, ki je bila b.p. Ni bilo nekih problemov, bila pa je pod narkozo. Sem pa ugotovila, da ima tipičen refluks ker ji je slabo in se non stop oblizuje. Je pa zanimivo, da jih ob vseh tabletah najbolj pomaga trava... Zunaj se spremeni v pravo ovco... ampak po travi sploh ne bruha, refluks pa pojenja.... do naslednjič.  Obroke ima pa 3 na dan.






čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #426 : 06 Marec 2014, 17:06:34
Trava je alkalna, zato ji paše pri močni kislini. Mogoče bi kaka druga zelenjava podobno učinkovala. Preveč trave vseeno ni OK, ker je dokaj ostra. (in jaz sem imela to čast, da je psici trava iz riti gledala parkrat, od samega viška)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #427 : 06 Marec 2014, 17:54:45
A pol vam kljub kuhani hrani še vedno pase travo  ???

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #428 : 06 Marec 2014, 18:10:56
Zakaj pa ne? Moj bi jo tud navsezgodaj zjutraj, če ne bi še preden ga lulat spustim dobil pest briketov/košček kruha, ker ga matra jutranja kislina. Pa sma se končno zmenla, da bo jedel trikrat na dan, da bo večerni obrok čim kasneje, sam še vseen bi se zjutraj pasel ko tele, če ne bi dobil tistga mini obrokca.

Aja moly, to ste kar sami diagnosticiral. Bi se vseeno splačal še na kaj drugega poštudirat kot sam refluks, kislina matra tudi a druge načine. Tule http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=12833.0 je mogoče kaj podobnega, tudi oblizovanje.




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #429 : 06 Marec 2014, 18:28:08
 :) Jaz se pa s tem ne zadovoljim. Psu poiščem alternativo, ki mu ustreza. Do sedaj mi je še vedno ratalo.  :) Pa sem imela že nekaj tako ovakih težavic, ki jih večina rešuje z ''zakaj pa ne''  ;) Ni pa univerzal recepta. Razen tega, da pač nisem zadovoljna z ''nekoliko bolje''. Al orenk al pa nič. :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


moly

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #430 : 06 Marec 2014, 18:46:51
Ja kljub kuhani hrani (in izključno konjskemu mesu) ter homeopatskemu zdravljenju z več pripravki in klasičnimi tabletami ima še vedno občasne težave s kislino.  :-\   Takrat pač pase travo in ji to pomaga.

Če ima še kdo drug kak predlog... na dan z njim.

Diagnoza je bila postavljena pri veterinarju.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #431 : 06 Marec 2014, 19:04:13
Huh na kislino ti lahko vpliva marsikaj. V prvi vrsti predvsem hrana. Konjsko meso je sicer močno, ampak lahko, da so krivi dodatki. Torej OH/zelenjava itd. Pa tudi razmerje le teh kombinacij (torej beljakovisnka/maščobna vrednost  inp.). Potem ali preveč ali premalo pester jedilnik. In nenazadnje stres. Hja bogi kužeki, ki jih spravljamo v stres  >:D Ampak resno. Pač razmere, ki psu nekako uravnavajo njegovo ''stresno raven''. Dogodki sem in tja ki ga lahko iztirjajo.
Pač jaz sem za vsakega občutljivega psa pisala ''dnevnik''. Natančno. Je šlo precej hitro ugotovit kaj pa kako mu paše. Danes brez posebnosti, ker vem med čem in kako lahko manevriram, da se pes maksimalno dobro počuti brez, da si mora ''sam pomagat''.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #432 : 06 Marec 2014, 19:27:51
Moja je imela probleme z kislino, ko je jedla en obrok na dan pa na surovem, sedaj samo če požre preveč kosti. Travo včasih pase, približno že imam neke sume na to, kaj bi lahko bil problem, ampak še nisem točno ugotovila. Je pa to res malokrat.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #433 : 07 Marec 2014, 08:21:20
:) Jaz se pa s tem ne zadovoljim. Psu poiščem alternativo, ki mu ustreza. Do sedaj mi je še vedno ratalo.  :) Pa sem imela že nekaj tako ovakih težavic, ki jih večina rešuje z ''zakaj pa ne''  ;) Ni pa univerzal recepta. Razen tega, da pač nisem zadovoljna z ''nekoliko bolje''. Al orenk al pa nič. :)

Uf  ::) A moram res razlagat kako je s kislino in kako dolgo traja, da od "nekoliko bolje" pridemo do "ornk"? Poleg tega lahko ista hrana v določenih obdobjih čist štima, v drugih pa probleme dela. In če želimo najti ornk alternativo, je treba preizkušat različne stvari in pri moly so prešli na kuhano hrano + 3 obroke dnevno kar je za začetek dosti boljše kot nič.

Ja stres res vpliva, pri mojem psu pa tudi količina OH in njihova oblika - tretjina OH v obroku mu je preveč, tako da smo recimo na 20%, pa makaroni/testenine so na minimumu, ker ga matra pa itak so že ena slabših vrst OH. Sicer pa predlagam, da probaš še z več vrstami mesa, ker pomoje ni tolk problem v vrsti beljakovin, poleg tega pa boš še mal ceneje čez prišla ko konj je kar zasoljen  :) Si lahko v temi o surovi prehrani mal prebereš kje in kako se dobi cenejše, a še vseeno zelo dobro meso. Pa res spremljaj kdaj ti pase in po kateri hrani, se bo počasi res videlo kako pa kaj.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #434 : 10 Marec 2014, 10:41:57
Čedalje bolj opažam, da moji psici briketirana hrana ne ustreza 100%. In ker sem picajzl in hočem vedet vse, predno se podam v neznane vode (kuhanje). Bi rada izvedela kaj od literatura se priporoča.

Prebrala sem si na spletu http://www.dogcathomeprepareddiet.com/index.htm
Zdaj pa brskam še tukaj in sem v temi-kaj se bi splačalo prebrati  ??? Še kaj drugega, če kdo pozna?
http://www.bookdepository.co.uk/search?searchTerm=dog+food&search=Find+book

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #435 : 10 Marec 2014, 11:03:47
Poglej si nanook.si, ma dost lepo razlozeno + linke za nadaljno branje.

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #436 : 10 Marec 2014, 11:38:04
Ja, za picajzle je nanook res super, še tabelce za natančno preračunavanje vseh potrebnih sestavin ima na voljo. Poleg tega pa vseeno predlagam, da se ne vržeš kar direkt v kuhano noter, ampak imaš zraven še vseeno obroke briketov, ki ji najbolje ustrezajo. Tako odpade pretirana skrb, da ji česa nujnega fali v prehrani pa še za kake dni polne dela zna bit bolj kamot.



kužapazi

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #438 : 13 April 2016, 11:36:06
Je dolgo trajalo, ampak zdaj pač ni druge, ker so briketi, ki najbolj ustrezajo težko dostopni, pa ker sem ugotovila, da je za psa lažje skuhat, kot zase :D

No, ker sem bolj nova v pripravi hrani doma. A je potrebno dodajanje vitaminov, mineralov, omega 3? Sama sem sicer mnenja, da če pes dobro funkcionira ni potreba, če pa se kaj pokaže, pa takrat dodajat in priredit prehrano. Nisem pa še zasledila kakega članka, mnenja na to temo. In opažam da tudi večina (vsaj "mojih") veterinarjev ne more svetovat glede priprave hrane doma. Vsaj eden je bil kar presenečen nad mesnim deležem 50%.

Ribe so občasno na jedilniku 1x na teden recimo. Sicer pa 50%, cca 10% organov in 10% kosti, preostalo  pa kuhana ali zblanširana raznovrstna zelenjava (korenje, špinača, šparglji, peteršilj, brokoli, ohrovt, cvetača, paprika, malo paradižnika, bučke). Zelenjavo dodajam zato, ker jo rada je in da je nekaj več vlaknin, ki zapolnijo njen vedno lačen buši. Dobiva tudi kako žlico skute, navaden polnomastni jogurt, ko bo sezona sadja si nabere maline, jagode, slive, hruške, borovnice, dobi tudi lubenico. Sadje je kot priboljšek, tega ni veliko.

nanook ima super stran, s tabelo si pa sploh ne morem pomagat, ker je ne znam uporabit.

Sicer meso dobi v večini surovo in ga ima rada. Pokuham drobovino.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #439 : 13 April 2016, 14:06:16
Lahko da se motim, ampak dodajanje vitaminov in mineralov se mi v tem primeru zdi lih tako "nujno", kot dodajanje takih reči naši prehrani. Brezveze, če za to ni dobrega razloga.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #440 : 13 April 2016, 20:29:25
Spet ne razumem, v sosednji temi pretežno surova zelenjava, tu pa vse kuhano in zblanširano?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #441 : 14 April 2016, 06:38:08
Ja, odkar si ti svetovala pokuhano zaradi žretja trave. Pred tem je pa dobivala surovo. Pri mesu je pa tako, drobovino pokuham, popražim, ostalo meso pa surovo, razen kak masten kos skuham, da gre nekaj maščobe stran.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #442 : 14 April 2016, 06:45:08
Poročaj, če bo kaj bolje  :)

Lahko da se motim, ampak dodajanje vitaminov in mineralov se mi v tem primeru zdi lih tako "nujno", kot dodajanje takih reči naši prehrani. Brezveze, če za to ni dobrega razloga.

O tem bi se kje drugje dalo razpravljat, sem enkrat brala na  ala cosmopolitan forumu temo Koliko dodatkov jemljete, pa so punce od "osnovnih" omega 3 in vitamin C prišle tudi do 20-30 različnih sort dodatkov dnevno. Čudno, da smo ostali še sploh živi  :P



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #443 : 14 April 2016, 18:25:38
razen kak masten kos skuham, da gre nekaj maščobe stran.

Mastno meso se psu ne "obeša na boke", kot se nam, ampak ga pretvori v energijo ;) Več sranja boš naredila, če boš maščobo prekuhavala, kot če jo daš surovo, ker ti bo po termično obdelani po vsej verjetnosti psica mehko sračkala, razen če boš vso maščobo odrezala in zavrgla. Vsaj pri nas je tako :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #444 : 14 April 2016, 19:52:14
Aha potem bom raje maščobo zavrgla...Ja moji psici se vsak odvečen gram v skledi pozna. Sterilizirana je in ne preveč aktivna. 2 uri gibanja dnevno. Ampak to ne tek ali divje igre. Šetkanja s 5 vrženimi žogami. Se izredno hitro pozna. 1 teden bo dobivala za 10g viška hrane. Pa bo oprsnica že težje šla skupaj. Preverjeno in doživet. Da ne omenjam kaka je bila, ko me pred leti, cel december ni bilo doma. 5kg viška, s tem, da je dobivala 160g briketov preveč v skledo. Res rabi manj tega vnosa  energije, kot kak nekastriran pes.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #445 : 14 April 2016, 21:36:27
Poročaj, če bo kaj bolje  :)

O tem bi se kje drugje dalo razpravljat, sem enkrat brala na  ala cosmopolitan forumu temo Koliko dodatkov jemljete, pa so punce od "osnovnih" omega 3 in vitamin C prišle tudi do 20-30 različnih sort dodatkov dnevno. Čudno, da smo ostali še sploh živi  :P

 :D Ja, ampak dvomim, da bi katera kaj manj cvetela in dehtela, ce jih ne bi. Ampak, ce citiram en komad...If it makes you happy...:-)



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #446 : 15 April 2016, 11:02:47
Mastno meso se psu ne "obeša na boke", kot se nam, ampak ga pretvori v energijo ;) Več sranja boš naredila, če boš maščobo prekuhavala, kot če jo daš surovo, ker ti bo po termično obdelani po vsej verjetnosti psica mehko sračkala, razen če boš vso maščobo odrezala in zavrgla. Vsaj pri nas je tako :)

Tud jst tko pravim. Zivalska mascoba psu daje energijo. Psi na surovem niso debeli ampak misicasti. Psi na rastlinskih ogljikovih hidratih so debeli, ker se jim dela mascoba okoli trebuha. Ne poznam psa ki bi bil samo na surovem mesu in debel. Ce pa ze je, je pa nekaj z zdravjem narobe.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #447 : 15 April 2016, 13:49:44
A je 1% oz 1.5% premalo futrat psa? pol bi to pomenlo za 32 kg od 320g do 480g dnevno, razdeljeno v tri obroke. Za zdaj še dajem 600g dnevno.

Ja lej, sterilizirani psi, že v osnovi porabijo do 40% manj energije + manj aktivni (ni to zdaj 2 uri prostega tekanja, ampak 2 uri v izi šetanja, prostalo je pa obračanjei z boka na bok). Pač ne more pokurit toliko maščobe in takega vnosa kalorij kot aktivni psi.

Že sama sterilizacija nardi hormonski drmr in poruši razmerje med mišično maso in maščobami. Bom videla s časoma, ko bomo dlje časa na doma pripravljeni hrani kako bo z zdravjem, počutjem, kilažo.

Zaenkrat je tam približno  50% mesa, 10% kosti in 10% organov prostalo pa zelenjava. Izbiram pa tako, ki ima nizek GI, malo kcal.  Po potrebi bom seveda to razmerje spreminjala.

Bi si tudi želela, da bi kak lokalni veterinar znal pomagat s prehrano doma, tako pa nihče od njih svojega psa ne futra ne surovo, ne kuhano...

A pa ima kdo izkušnjo al pa je naletel na kak članek...Točno na to temo o metabolizmu, da se psi hitro zredijo, kljub nižjemu vnosu kcal? 


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #448 : 15 April 2016, 14:00:20
A je 1% oz 1.5% premalo futrat psa? 

V osnovi ja, ampak če se ti tako zelo redi pač ni druge opcije. Kakšna je pa njena idealna teža? Za sklepe je na stara leta res bolje, da je pes skoraj presuh, je pa iz drugih vidikov bolje, da ima kako kilo viška. Ko pridejo težave in pes preneha dobro jest (antibiotiki, druga zdravila), telo lažje živi iz rezerv, kot pa da še dodatno shira psa.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #449 : 15 April 2016, 14:08:46
32kg je ideal in toliko jih tudi ima. Prav res tuhtam, da bi znala kak ščitnica tukaj nagajat, da bi se zato tako redila ob minimalno povečanem obroku? Bomo potestirali. Ker malo cvikam, da bi pri tako nizkem vnosu primanjkovalo vitaminov in mineralov.

Take je pri 32kg in se mi zdi ravno prav. Z lahkoto občutim rebra, ni pa shirana, daleč od tega, je kak mm špehca na rebrih.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!