Kuhana hrana

ninci · 249929

aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #450 : 15 April 2016, 14:20:29
Jst sem edino naletela na eni strani, ko je ženska spraševala kako naj shujša psa, pa da ne bo skos lačen. Podoben problem kot pri tebi, ko psu tako zmanjšaš vnos hrane, da je na koncu lačen. Mislim da je bil tist pes tudi zelo aktiven, pa ga ni mogla shujšat in se ji je svetovalo, naj gre pregledat ščitnico.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #451 : 15 April 2016, 18:50:34
Sveža informacija. Sva naredile sprehod mimo veterinarske in sem jo zvagala. 33kg. Se pravi 1kg viška. Najbolj smiselno je oklestit zelenjavo in dajat piščanca brez kože, pa črtat svinjino oz vsaj mastne dele odrezat?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #452 : 16 April 2016, 23:05:36
Ja za jajčne lupine sem že slišala. Mislim, da bomo kar to uvedli.

Pri nepravilnem doziranju imajo nekateri psi probleme z želodčno kislino.  Ker že ima probleme s tem, če sem prav razbrala.

No saj za surovo hranjenje velja, da lupinice niso trajen nadomestek za kosti. Ker je še kaj drugegsa v kosteh kot kalcij. Kako je pa s kuhanim hranjenjem, ne vem, ker ne vem kako se daje kosti.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #453 : 17 April 2016, 06:59:26
Pri starejših zna bit hranjenje z zadostnimi količinami kosti težavno, Buda recimo jih mora dobit pol manj kot pred enim letom, saj je v nasprotnem primeru takoj zaprt. In kaj bi bil v takšnih primerih trajen nadomestek kosti, če gledamo še naprej in kosti mogoče sploh ne bo več prenašal?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #454 : 17 April 2016, 08:11:27
No, to pa celo vem. Tabletke ali prašek kalcija. Nanook to uporablja, če se ne motim.
Kosti se dajajo vglavnem zaradi kalcija, ne?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #455 : 17 April 2016, 18:32:53
Kosti se dajajo vglavnem zaradi kalcija, ne?

V glavnem ja, očitno je pa v njih še nekaj drugega česar zgolj z lupinami ne moremo nadomestit, zato me zanima kaj je potrebno/smiselno še dodajati psu.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #456 : 17 April 2016, 19:25:06
Za psa so kosti tudi kot vlaknina. Kosti regulirajo hitrost prebave in oblikujejo iztrebek.

Za starejše pse je to normalno, da kosti ne dobivajo tako pogosto kot mladi psi. Jst morm svojmu psu dodajat kosti vsak 3ji obrok ( starost 15 mesecev), medtem ko starejšim psom dajejo kosti tudi samo 1x na teden, ker je drugače lahko preveč.

Kosti imajo poleg kalcija tudi baker, jod, železo, magnezij, cink, mangan,... Dokler pes normalno prežveči kosti, jst nebi iskala nadomestkov



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #457 : 17 April 2016, 20:24:25
Baker, jod železo...se najde tudi drugje. Sploh svinska jetra so bogata z železom. Če te skrbi lahko narediš hemogram in biokemijo in vidiš če mu česa fali.

Itak je priporočljivo za pse, ki so nekje na zlati sredini in če delujejo zdravi 1x letno naredit en tak sistematski pregled. Da se karkoli lahko pravočasno odkrije.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #458 : 17 April 2016, 21:01:07
Verjetno jih res lahko najdeš drugje, samo, da niso sintetični. V kosteh so uravoteženi minerali, predvsem kalcij, hkrati tudi baker, jod, železo, cink, mangan, magnezij. Pa kot pravi aegir, verjetno igrajo vlogo vlaken- kakec- s tem izločanje toksinov in spodbujajo splošno zdravje črevesja. Nekje sem prebrala, da je v sklepih tudi glukozamin.
Dobra varianta bi bila ti. bone broth. Pa še vedno kosti, toliko, da nima težav z iztrebljanjem. In lupinice, sem in tja ali celo jajce z lupino.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #459 : 17 April 2016, 21:26:06
Ne, ne. Mislila sem na druge dela mesa, jetra, srce, mišičevje. Prav tako vsebujejo vitamine in minerale, bistveno manj kalcija sicer. Vlaknine pa verjetno lahko dodaš v obliki zelenjave?

Glukozamin pa se tvori v samem telesu prek prehrane. Pri zdravem osebku je to zadosti, pri bolnem, poškodovanem pa je treba kak kvaliteten dodatek.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #460 : 17 April 2016, 22:50:50
Dober vir naravnega glukozamina in hondroitina so hrustanci, vezi...

Zelenjavo lahko dodajaš če želiš, ni pa nuja. Moj pes je ne je in je ne dobiva. Pri whole prey-u ti bodo rekl, da ne dodajaš nič rastlinskega, ker je pes mesojeda žival, in so tud razmerja hranjenja postavljena kot narekuje narava, pri barfu ti bodo rekl da pes mora jest vse, ker je vsejeda žival in so razmerja postavljena kot si je človek izmislil :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #461 : 18 April 2016, 06:41:17
Meni je pa vseeno za te teorije in odkrivam kaj mojemu psu ustreza. Po okusu ji itak vse, razen jabolk in ena mešanica zelišč.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #462 : 18 April 2016, 06:53:08
Dobra varianta bi bila ti. bone broth.

Fobra ideja, js delam človeško zadevo, kjer dodam  jušno zelenjavo in dobim fajno jušno osnovo/domače "knorr" kocke. By the way, če se komu kuha  ;) Ni pa ne pri pasji in ne človeški zadevi za pozabit dat noter par žlic kisa, baje se s tem iz kosti potegne bistveno več vsega.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #463 : 05 Maj 2016, 08:45:18
Saj ne vem ali to paše bolj k surovi ali semle... Ali kdo ve kako in kaj z mladičkom male pasme, živo srebro po energiji? Vem, da potrebujejo med 3-5% končne teže. Kaj pa glede razmerja organi-kosi-meso? Prav tako 80-10-10? Dodatki zelenjave, skute, jogurta, kakšno jajce in prosena/ovsena kaša.

Prebrala sem si sicer tole http://dogcathomeprepareddiet.com/feeding_a_normal_dog_or_cat.html#growing

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #464 : 05 Maj 2016, 13:01:53
Če se greš surovo je 80-10-10 ja, z določenimi dodatki ala omega 3... Če pa zraven dodajaš še širok spekter zelenjave, oh in podobno, pa porušiš razmerje surovega (="idealnega"), pri čemer morš pa potem fejst preračunat koliko česa je še treba dodat ali odvzet. Js bi se pri mladiču še vseeno držala briketirane kot osnovne hrane.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #465 : 05 Maj 2016, 17:53:19
Vem za eno vzrediteljico, sicer labradorjev, ki svoje pse od mladiča dalje futra s surovo, s tem da ne samo surovim mesom, ampak kot dodatek tudi z malo zelenjave, skute, jajce. Ima zdrave, dolgožive pse. Hmmm tako da, sta verjetno dve opciji-res pazit pri surovem/kuhanem na % koliko česa, da se v roku tedna izravna ali pa brikete, s kakim dodatkom, da se navadi na pestrost prehrane.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #466 : 05 Maj 2016, 18:39:23
Dolgoživost je genetska, a ni? Dobra genetika tudi na slabi hrani dolgo traja. Imaš recimo naše vzreditelje švicarjev, ki so pretežno na surovi, če se želiš kaj za pozanimat. ne vem če je tule kdo od mladiča naprej hranil brez briket..

Buda je začel z raznovrstno prehrano pri ene štirih letih, do takrat je bil skoraj striktno na briketih. Zdaj je brez problemov na pestri prehrani, tako da bistvo je, da je čisto odvisno od lastnikov kako bodo komplicirali. Briketi niso strupeni, domača hrana je zdrava, s surovo ni nič narobe. Vse skupaj zmešano je zame optimum, je pa pri mladiču dosti bolj pomembnih stvari kot prehrana. V končni fazi želiš stalno nagrajevat iz roke, tako da pač izhajaj iz tega - recimo kako boš domačo hrano prilagodila v majhne kuglce za nagrajevanje majhnega kuža. Pač je bolj simpl z briketi. Ki so že narejeni po optimum formuli za mladiče  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #467 : 05 Maj 2016, 19:58:49
Pri mladiču je cilj, da vzamem že zagretega za igro in jo razvit do te mere, da bo igra nagrada...S hrano sicer bom v začetku nagrajevala, seveda, pa kaki trikci etc. V končni fazi pa bi mnogo raje nagrajevala z igro in s kakim čofotanjem po vodi etc... V začetku pa res tudi s hrano.

Ža zdaj z roke pofutram-je pa res, da večjega psa. Zmleto meso oz na kocke narezano. Hehe, nimam občutka kako bo to pri manjših porcijah.

Ne briketi niso bav-bav in niso strup in so zelo praktični. Edino, no, to je pri Bini vsaj. So zelo suhi in če nagrajujem, je hitro žejna in ima suha usta. Tudi, če jih navlažim.

Se mi zdi pa fajn kaj pripravit za psa in mu dat nekaj svežega za jest.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #468 : 06 Maj 2016, 14:41:50
Če nebi bilo naših veterinarjev, bi bolj malo psov doživelo visoko starost :)

Predvsem kar se opaža pri psih, ki so futrani po surovem sistemu, je veliko manj obiskov pri veterinarju, kar opažam tudi sama. Na začetku, ko sem ga kot mladiča imela na briketih (acana, totw)sem vsak mesec pustila vetu min. 100€. Od prebavnih težav, alergije, hot spoti, slab imunski sistem, vneta ušesa, vnetje urinarnega sistema. Če nebi psa spravila na surovo prehrano, bi ga imela verjetno 4x na leto na antibiotikih, ker se je psu imunski sistem, kljub vitaminskim dodatkom sesuval. Sedaj veta nisva videla že vsaj 8 mesecev, pes pa nima nobenih težav več. Spremljala sem tudi okrevanje psov, ki so bili tako sesuti, da so veterinarji že obupali, pa so jih na surovi prehrani tako porihtali, da ne potrebujejo nobenih tablet več, oz. za kakšne bolj resne težave, minimalne doze.

Naslednji mladič, ko ga bom imela bo sigurno od prvega dne na surovi. Za delat pa tud sama narežem meso na kockice in mu jih pofutram na roke, kosti, hrustance, organe, dobi v skledi. Glede točnih procentov se ni potrebno sekirati. Tukaj se ne gre za do grama natančno izračunavanje. Važno je da ne pride dolgoročno (več mesecev) do kakšnega odstopanja, kar bi se lahko zgodilo, če psu ne bi hranil npr. kosti. Jst kosti ne tehtam, ampak gledam kakšen ima kakec. Ko ima že bolj mehak kakec, vem da je čas za koščen obrok. Organe imam paketke npr. 300g in to dobi cca. 3x na teden. Včasih več včasih manj. Skoraj nikoli ne tehtam in tudi če vprašate ljudi, ki že 20 let hranijo svoje pse surovo, noben ne tehta in noben ne računa razmerij. Tehtala sem prve pol leta, da sem dobila malček občutka. Če pogledate življenje volkov, najboljše kose živali (organe,...) pojejo alfa samci, ki so najmočnejši najbolj zdravi, ostali v krdelu pojejo kar pač ostane. In mi svoje pse hranimo kot da je alfa.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #469 : 06 Maj 2016, 17:09:12
Jaz doslej (tok tok) s psicami do 13 leta starosti praktično nisem imela  stroškov z veterino (razen preventive in občasno kakšne manjše poškodbe). Po 13 letu pa je bilo vedno potrebnega nekaj servisiranja. Ampak s prebavo in alergijami je bilo do zdaj izredno malo problemov. Surovo meso sicer dobijo, ampak mogoče 10% vsega kar pojedo. Razen Veni, ki rabi več mesa od ostalih in ga dobi približno četrtino.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #470 : 10 Maj 2016, 09:46:39
Uh, jaz niti prej, niti zdaj ne puščam več ali manj denarja pri veterinarjih. Je pa res, da je očitno njen želodec postal občutljiv, zaradi napačne izbire briketov in sem potem stežka našla ustrezne brikete, ki so tudi težko dostopni, niso vedno dobavljivi. In zato sem pač šla na pretežno doma pripravljeno hrano. Včasih kuhano, včasih surovo, včasih samo meso v razmerju 80-10-10, pogosto pa kaka žlica skute, jogruta, kaj od zelenjave....Brikete še tudi dobi, ne vsak dan in nikoli ne celotno dozo.

Sedaj sem šla nazaj na 2 obroka dnevno, so mi pa priporočali, da je en obrok večji. Tako je zjutraj manjši (briketi 80g ali kuhana/surova 200g), večji obrok pa je vedno svež oz. domač 400g.

Če bi moja jedla samo meso, bi v mesecu dni pojedla 18kg in če bi dala za 1kg/3€ bi me to stalo toliko kot njeni briketi mesečno 54€. Tako, da sem tu nekje. S tem, da kake vrste mesa dobim pod 3, nekaj čez, odvisno kaj imam okoli na razpolago, sploh so odkritje papailine, ki so na meniju 1-2x na teden, precej ugodne ribice.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #471 : 10 Maj 2016, 11:28:18
Berem tole... pa vi dejansko tehtate hrano pred obrokom in odmerjate točne porcije in razmerja?  :-\ Jaz dajem moji "od oka", dvakrat na dan, od tega v povprečju enkrat brikete (+ kak dodatek / sadje ali surova zelenjava ali skuta), seveda predpisano merico za njeno velikost in težo, in enkrat kuhano (riž/makaroni/prosena ali ajdova kaša/zelenjava.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #472 : 10 Maj 2016, 12:20:31
Haha ja. Naredim dnevne porcije, zvagam v vrečo kosti, jetrca, ostalo pa nadevam do mere. :) Jaz pač nimam občutka od oka, sploh. In v 15 letih, kar delam mafine-še vedno delam po receptu. JBG nismo vsi talenti. + imam psa ki ima zaenkrat dve zadeve-se hitro zredi in ima displazijo kolkov, pa še starejši emšo ima in jo je treba bolj pomerkat glede tega kaj vnese vase.  :)

Sicer pazim na to, da se v roku tedna dni izravna glede vitaminov, mineralov, maščob...da ni česa preveč/premalo.

Jaz makaronov in riža in teh OHjev sploh ne dajem, ravno zaradi debelosti.

Tudi brikete-navagam, tem meram na ločkih pač ne morem zaupat, ker se enkrat pogliha tako, drugič drugače in čeprav zravnam s črto-je gramaža različna.

Večina ostalih pa na uč...ampak večina ostalih briketov ne daje, sploh. jaz jih dam 1/3 dnevne porcije, pa to ne vsak dan. Med tem, ko tisti, ki imjo pse s kako specifiko, sploh presnovno, težave z jetri, ledvicami, tisti pa kr vagamo, ja. Ker ko se pes enkrat v letih zredi, ga je zelo, zelo težko shujšat, ker gibanja prav dosti povečat ne moreš, premalo hranit pa tudi ne. Okej, moja še ni v tisti kategoriji, ni pa tudi ne rosno mlada.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #473 : 10 Maj 2016, 12:48:15
No dobro, če so problemi s težo, kolki ipd., potem razumem.  ;) - Naša je šele 4-letna mladenka, ki vsak dan veliko teče, kaj šele hodi, zato ji lahko privoščimo tudi konkretne makarone in riž. Je pa res da je že kaki dve leti na isti teži, plus / minus ena kila.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #474 : 10 Maj 2016, 12:59:05
V bistvu je tako, da psi največ energije dobijo iz maščob. Če bi jaz imela aktivnega psa, ki skuri energijo, bi mu raje kak bolj mastn konec mesa dala, tudi če bi mi recimo shujšal. Če psu ustreza, to kar mu futraš je OK. :)

Tako, tistim, ki se hitro zredijo oklestiš maščobe na okoli 20% in tistim, ki imajo obraten problem, povečaš maščobe tudi do 60%. Na začetku je za take debulščke kot je moja kar komplicirano...potem pa si nekak zapomniš, zapišeš, kateri konci mesa so OK, koliko kože na piščancu je še OK in kdaj je treba kaj dol snet. Pol pa šlataš rebra.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #475 : 10 Maj 2016, 13:11:09
Jaz moji meso (tudi če se ga drži maščoba) izključno kuham, ker smo imeli v preteklosti nekaj težav z drisko in sem sumila pečeno meso (ni pa seveda nujno). Na surovo pa niti pomislim ne... ne vem, predsodek verjetno. Ne upam reskirat, da bi imeli stanovanje posrano ;) Ji pa od maščob dodajam v brikete občasno malo bučnega ali olivnega olja.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #476 : 10 Maj 2016, 13:23:42
Različni psi. Drugače je treba pazit pri organih (jetra, ledvica). Da jih daš tam do 10%. Se pravi, če ima tvoj pes 30kg in je njegova dnevna doza 600g. od tega daš 5% jetrc in 5% ledvic se pravi 30g jetrc in 30g ledvic in 60g kosti, preostalo pa razne kite, vezi, nekaj maščobe, bedra, meso...Srce in pljuča niso problematični, lahko daš tudi preostalih 540g, pa bo OK. So pa pljuča bolj revna s hranili in kalorijami. Enako vampi.

Meni je včeš dajat surovo, ke rje hitra priprava.  ;D Je pa res, da nima nekih težav s tem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #477 : 10 Maj 2016, 13:28:06
Različni psi. Drugače je treba pazit pri organih (jetra, ledvica). Da jih daš tam do 10%. Se pravi, če ima tvoj pes 30kg in je njegova dnevna doza 600g. od tega daš 5% jetrc in 5% ledvic se pravi 30g jetrc in 30g ledvic in 60g kosti, preostalo pa razne kite, vezi, nekaj maščobe, bedra, meso...Srce in pljuča niso problematični, lahko daš tudi preostalih 540g, pa bo OK. So pa pljuča bolj revna s hranili in kalorijami. Enako vampi.

Meni je včeš dajat surovo, ke rje hitra priprava.  ;D Je pa res, da nima nekih težav s tem.

Jetrca ji dajem parkrat na mesec - vmešam v brikete (npr pol briketov, pol jetrc), tudi čisto na pamet. Drugače pa samo piščanca in govedino, pa nikoli ne sprašujem, kateri del telesa je. Pač kupim zapakirano govedino za golaž in piščančje fileje, nekaj je za naše kosilo, nekaj zanjo, kar ostane, pa v skrinjo ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #478 : 10 Maj 2016, 13:52:47
Zato pa driskulini. :) Jetrca se ne dajejo več kot max 10%  :) Okej, dokler so pretežno briketi. Ko pa pretežno doma pripravljeno hraniš, pa moraš vedet kateri deli mesa so, sploh pri organih in kosteh, moraš vedet %. Ker sicer pride deo neravnovesij in zdravstvenih težav. Ne samo na kratek rok (prebavne težave) ampak na dolgi rok.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #479 : 10 Maj 2016, 13:59:30
Zato pa driskulini. :) Jetrca se ne dajejo več kot max 10%  :) Okej, dokler so pretežno briketi. Ko pa pretežno doma pripravljeno hraniš, pa moraš vedet kateri deli mesa so, sploh pri organih in kosteh, moraš vedet %. Ker sicer pride deo neravnovesij in zdravstvenih težav. Ne samo na kratek rok (prebavne težave) ampak na dolgi rok.

A veš da enkrat je pa res driskala po jetrcih. Samo enkrat - pol nikol več. Se pravi, če jih recimo skuham celo pakungo (tisto nagravžno drobovino, ki se dobi v trgovini), jo razdelim na ene 3, 4 dele in ne na dva, kot smo bili doslej vajeni?  :-\

Hvala za navodila!