Kuhana hrana

ninci · 249224

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 19 December 2006, 08:46:04
Mislim, ti recepti so očitno za brezzobe pse. Zakaj je vse tko zmiksano in nakoščkano?  ???


*ana*

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: -10
  • moj,moj "cukr" španjel...
Odgovori #61 : 25 December 2006, 23:11:05
Mislim, ti recepti so očitno za brezzobe pse. Zakaj je vse tko zmiksano in nakoščkano?  ???
To je zato, da pes ne poje samo mesa, oziroma drugih koščkov, ki mu bolj dišijo, ampak vse in s tem dobi vse potrebne minerale in vitamine.

Lp, Ana & Bono  :-* :-*

Podpis je besedilo ki se samodejno prikaže ob koncu vsakega sporočila...  al neki tazga^^


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #62 : 27 December 2006, 13:46:01
Sama sem se že dolgo časa poigravala z mislijo, da bi brikete popolnoma umaknila z našega jedilnika, pa preprosto ne gre, ne samo zaradi pomanjkanja časa ampak zato, ker imam veliko psov. Že itaq se mi zdi, da odkar imam večje število psov non-stop stojim za štedilnikom.

Naši zajtrki zjutraj izgledajo takole:
šteka jajc - pečeni beljaki, rumenjaki samo čez politi, dodam sir ali pašteto, nadrobim kruh in prelijem z pol litra mleka in pol litra vode, maso prelijem čez brikete

jabolka, banane, mandarinke, klementine, pomaranče, korenček...prelijem z probiotičnim jogurtom, razredčim z mlekom in vodo ter polijem čez brikete

kisla smetana, mleko razredčeno z vodo zmešam z briketi

kosila okorg 17h: ( karkoli od tega )

makaroni, špinača in pire krompir, riž, meso, ribe zmešano z briketi

večerja pozno zvečer okrog 22h ali pač ko pridemo domov:

cca 1 kg kruh in mleko razredčeno z vodo

Velikokrat dodam tudi laneno seme, orehe, olivno olje, c vitamin v prahu, med, skuto, včasih kajmak, od začimb največ uporabljam por, petršilj in korenje.

Najraje pa jedo klementine, jabolka, grozdje, krompir v vseh oblikah, špinačo in med z jogurtom.

Če bi imela možnost, bi brikete eliminirala in jih nadomestila z večjo količino mesa.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


malena3

  • Gost
Odgovori #63 : 11 Januar 2007, 11:27:06
Od kuhane hrane Kal obožuje najbolj popečen meso (piščanec, puranj, jetrca).
Kuham mu tudi hrenovke, ali popečem jajčka. Vse v teflonu ali na pikici olivnega olja.

Obožuje skutko z medom.

Riža ne mara, prenajdel pa se je kuhanega mesa, ker ga je v času okrevanja veliko pojedel.
Rase v pravega lepotca. :-*




scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #64 : 18 Marec 2007, 00:13:45
No, pa smo se  tudi mi bolj "resno" lotili kuhanja.... Zaenkrat sicer še nič ne eksperimentiramo, ampak se držimo bolj preverjenih zadevščin.
Torej na Astorjevem meniju, se zaenkrat znajdejo naslednje stvari (v različnih kombinacijah):
testenine, ajdove in prosena kaša, riž, polenta, od zelenjeve kar se najde v hladilniku (na vrtu zaenkrat pač ni nič), puran, piščanec (od "mesa" do goltancev), jajca, ribe, govedina, malo konjskega mesa... Zaenkrat moramo zelenjavo mečkati (pasirati?), ker gospoda v koščkih ne pojedo vse zelenjave.  Zato ga pretentamo in zelenjavo skrijemo v omakco.  >:D Kot dodatki pa pridejo v poštev razne zadevščine: kvas, hladno stisnjeno sončnično olje, česen, ovseni kosmiči...itd.
Jutri pa bo najbrž padel krompir (seveda poleg mesa in zelenjave), da bo tudi on imel "tipično nedeljsko kosilo".  ;D :P  ::)

Seveda pa se ne odpovedujemo briketom, ker se gazdi ne da kuhati vsak dan (čeprav moram priznati, da ugotavljam, da je kuhanje za Astorja izjemno sproščujoče!  :o ).



Lp,
M


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #65 : 18 Marec 2007, 23:41:40
Danes smo ugotovili, da me pesti pomanjkanje domišljije za zelenjavo.... oz. nisem imela pojma kaj naj ponudim Astorju od zelenjave, da ne bo vsak dan isto.... In internet mi je ponudil nekaj nasvetov (obožujem Google  :-* :D ).

Torej, za kakšnega takega kot sem jaz, 2 linka za pomoč katero zelenjavo lahko ponudite psu (po moje ni vsa našteta, ampak ok) in za kaj je kakšna zelenjava koristna.

Nekaj na barf strani: http://www.barfworld.com/html/barf_diet/barfdiet_specific.shtml
In še en seznamčič: http://www.248am.com/mark/food/fruits-and-vegetables-for-your-dog/


Lp,
Mojca


malena3

  • Gost
Odgovori #66 : 27 Marec 2007, 23:26:19
No, mi smo ukinili hrenovke, popečenga piščančka in podobne zadeve.

Dobi vse le kuhano, piščanec, riž, makarončke.....in absolutno ne ostanke iz mize.
Moram pa reči, da ima rad tudi kuhano zelenjavo....



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #67 : 28 Marec 2007, 09:20:03
Prebrala sem, da se psu v enem obroku naj ne bi mešalo briketov in kuhane hrane, ampak jaz sem ves čas mešala pa ni bilo težav.

Stara je 1 leto, pa še vedno je 2x dnevno, ker drugače je lačna in tečna že ob treh, štirih popoldan.

Pri nas so obroki sestavljeni takole:

ob 7. uri zjutraj (ob vikendih ob 8. uri)  ;)  minimalen zajtrk, da lažje zdrži do večera. Če gremo na pot ali (ob sobotah v šolo), ga preskočimo.
MLEČEN ZAJTRK (ker ji dajem mleko vsak dan od prvega dne, ji ne povzroča nikakršnih težav, pa še obožuje ga):
ena pest briketov in 2-3 dcl mleka
ena pest briketov in jogurt
ena pest briketov in skuta
ena pest briketov in mlečen riž
suh kruh in 2-3 dcl mleka
kosmiči, briketi in 2-3 dcl mleka
 
med 18. - 20. uro
VEČERJA:
briketi in vampi,
briketi in riž z zelenjavo,
briketi in tuna in makaroni
briketi in mehko kuhano (ali pečeno) jajce
briketi in 2 žlici olivnega olja
briketi in 2 žlici kake paštete
briketi in meso (piščančje, puranje) - zanimivo, da jetrc in telečjega mesa ne mara, kar pljune jih iz sklede  ???
briketi in stročji fižol ter krompir
Skratka briketi in še kaj, lahko tudi od kosila le, da temeljito sperem z vodo, da odstranim začimbe, čeprav tudi mi jemo precej dietno pripravljeno hrano. Na jedilniku ni skoraj nič sadja, ker ga ne mara. Poje kak mini košček jabolka, pa še to je treba prigovarjat. Ostalo sadje malo premetava po gobcu, potem pljune ven. Ker sem se naveličala pobirat ostanke sadja po stanovanju,  >:(  ji ga ne ponujam več, čeprav prosi zanj.

Kristinca & Florinca


malena3

  • Gost
Odgovori #68 : 28 Marec 2007, 09:23:32
Florinca, jaz pa mu dam kuhan obrok posebej in brikete posebej.

Samo sedaj se mu menjajo zobki in zelo težko grize brikete.
V kaj naj mu namočim?



malena3

  • Gost
Odgovori #69 : 28 Marec 2007, 09:24:53
Aja, če psu ne dela težave, ne vem zakaj bi nekaj delal kar kao ne smeš.
Jaz če vidim, da mu nekej en paše, ukinem in ga ne silim več.

Je takoj dal rekacijo na hrenovke in jih ne dobiva več.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #70 : 28 Marec 2007, 09:31:32
Florinca, jaz pa mu dam kuhan obrok posebej in brikete posebej.

Samo sedaj se mu menjajo zobki in zelo težko grize brikete.
V kaj naj mu namočim?

nič hudeg ač etežko grize. Grizenje je ravno ob menjavi bistveno- mlečni lepo odpadejo, novi pa se pravilno namestijo. Saj ima čas žvečit dokler želi.Če ne žveči briketov me dobrokom,  pa pol več žveči pohištvo  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


malena3

  • Gost
Odgovori #71 : 28 Marec 2007, 09:36:18
Deteljica, da bi kej v pesjaku grizel, je zanimivo da se ne loti ničesar.
Samo briketkov sploh noče jesti se zelo matra. Zato mu bi jih malo zmehčala s čim.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #72 : 28 Marec 2007, 09:37:09
Lars je že od malege tako kot prejšni pes Ax na kuhani hrani, poleg dobiva pa tudi brikete kot nekakšen drugi obrok, pri mesarju nabavimo večje količine srčka, jetrc, kaka ledvička, pljučka, kosti ..., potem doma razdelimo da mamo za nekaj časa, tudi skuhamo večjo količino, mesu dodamo zelenjavo ki jo imamo na voljo gledena sezono, brokoli, zelje, korenček, koleraba,... dodamo še malce peteršilja in česna, ko se meso skuha ga odstranimo in v vodi kjer se je prej kuhalo meso skuhamo makarone in Lars pomlati zadevo ko za stavo :D Od sadja pa dobiva tisto kar ima rad, kak jabolček, maline, banane... Da nam ni potrebno vsak dan kuhati, skuhamo večjo količino in potem razdelimo v posode in pospravimo v skrinjo, tak da mamo kak mesec mir ;) Seveda pa dobi še kake priboljške še posebaj je dobro tisto kar ješ ti, takrat je dobra tudi sama solata :o :D


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #73 : 28 Marec 2007, 09:45:50
Malena3, verjetno zavrača brikete, ker ga boljo dlesni - zaradi menjave zob. Če mu boš dala samo mehko hrano, ne bo mogel normalno zamenjat zob, ker v času menjave je še kako pomembno, da grize - se zobje hitreje zamenjajo. Jaz na tvojem mestu, ne bi nič spreminjala, v tem času bo pač malo manj pojedel. Ko se bo stvar z zobmi normalizirala, bo tudi jedel kot je treba.

Kristinca & Florinca


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #74 : 28 Marec 2007, 12:53:21
Ginny v glavnem je brikete, ki jih vsake toliko prelijem z jogurtom, ki ga obožuje. Ker obožuje tudi skuto, ji jo večkrat ponudim nabasano v kongu, da se malo namatra.

Od kuhane hrane pa največkrat dobi pečenega piščanca, ki ga poje v obliki nagrad pri šolanju.

Poleg zgoraj naštetega mljaskamo še hrenovke in sir (ravno tako za nagrade), v manjših količinah pa tudi kakšno sadje.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 31 Maj 2007, 09:35:05
Zdravo!
Vidim, da ste zelo pedantni, kaj se tice vasih psov,tudi sama bi dodala svoj komentar.:)
 :o
Nas je, sicer po predpisih veterinarja,ima svoj dietni jedilnik saj so bokserji dovzetni na debelost.Hrano pa je tudi kuhano+briketi.A ste vedeli, da ce imas presuhega psa mu obcasno das polento,saj vpliva na maso psa.Jaz ce dajem mlecne izdelke dajem minimum, vse razreceno z vodo,saj pes po mleku dobi lahko gliste in drisko.Ce pa dobi meso,nic od zelodckov,jetrc,ledvic...sama svinerija,saj nas direkt smrdi po tej prekuhani hrani in ko sem jo kuhala vse razredceno v mleku,pa se vseeno ni bilo dobro...so bile posledice...najraje se lotim kuhanega riza,izbrano zelenjavo kuhano,nic zacimb,nic slanega,nic sladkega,testenine hja..tako tako..saj ne nasitijo in samo redijo...od jajc pa samo kuhan rumenjak(ostalo odpade , not god za psa),kot zanimivost dajem psu zaradi kalcija v kosteh zdrobljeno jajcno lupino posuseno,se pozna....veliko pa je rib,kuhanih,ribjega olja do mere za dobro dlako,skuta a zelo malo,ovcetina,govedina, ce jo dam, prekuhano brez soli,nic mastnega,kosti prekuhane za igro in krajsno malico,saj vemo vsi ,da ima po kosteh dobro prebavo in kompaktno blato,pa se na koncu si jo kam zakoplje :),edino kar moj pes ne sme je piscanec,zaradi kosti..kaj se tice sadja pa :) ni uspeha ;),je pa zanimivo,da v poletnih mesecih se je hodil pasti na moj vrt ,po kumarice in bucke,in jih je jedel kar tako po preserno :),ima pa tudi posajeno svojo pasjo travo,to se dobi v holandiji, vpliva pa na prebavo in naj bi dobi vitamine v sebe....to se sedaj sele prakticira....in seveda veliko veliko ......sveze vode...;)

Pozdrav do naslednjic :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #76 : 31 Maj 2007, 19:46:05
Zakaj pa od mleka dobi gliste ???
Nekateri psi mleko, če so že od malega navajeni nanj, normalno prenašajo, brez driske. Spet drugi imajo zaradi mleka lahko prebavne težave. Naj bi pa zaradi razredčenega mleka še hitreje prišlo do driske.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #77 : 31 Maj 2007, 22:04:03
Jaz ce dajem mlecne izdelke dajem minimum, vse razreceno z vodo,saj pes po mleku dobi lahko gliste in drisko.
glist od mleka pes ne dobi (to je se ena od ponarodelih cvetk), drisko lahko dobi, se bistveno prej (tud psi, ki sice rmleko prenasajo), ce ga redcis z vodo. Enako velja za macke.

Citiraj
nic od zelodckov,jetrc,ledvic...sama svinerija,
smrdi mogoce ze, je pa drobovina cisto fajn, a v zmernih kolicinah.

Citiraj
od jajc pa samo kuhan rumenjak(ostalo odpade , not god za psa)
Ja? Zakaj ze? ::)

Citiraj
kot zanimivost dajem psu zaradi kalcija v kosteh zdrobljeno jajcno lupino posuseno,se pozna....
Zakaj pa tvoj pes potrebuje veliko kalcija?

Citiraj
kosti prekuhane za igro in krajsno malico,saj vemo vsi ,da ima po kosteh dobro prebavo in kompaktno blato,pa se na koncu si jo kam zakoplje :),
ce ze, so surove bistveno boljse ... pa po kosteh se ima lahko tudi fine probleme.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #78 : 31 Maj 2007, 23:17:01
Maja pozabi... nekdo v vsaki temi drugače napiše :P

moj bokser je najboljso hrano specialno samo za bokserje,nikoli ne je kuhanih zadev


Hrano pa je tudi kuhano+briketi.A ste vedeli, da ce imas presuhega psa mu obcasno das polento,saj vpliva na maso psa.Jaz ce dajem mlecne izdelke dajem minimum, vse razreceno z vodo,saj pes po mleku dobi lahko gliste in drisko.Ce pa dobi meso,nic od zelodckov,jetrc,ledvic...sama svinerija,saj nas direkt smrdi po tej prekuhani hrani in ko sem jo kuhala vse razredceno v mleku,pa se vseeno ni bilo dobro...so bile posledice...najraje se lotim kuhanega riza,izbrano zelenjavo kuhano,nic zacimb,nic slanega,nic sladkega,testenine hja..
::) ::) :-X

Lp nina



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #79 : 01 Junij 2007, 00:14:29
Jaz ce dajem mlecne izdelke dajem minimum, vse razreceno z vodo,saj pes po mleku dobi lahko gliste
Od kje pa ti to, da gliste dobi ???

Je že maja01 lepo odgovorila :)


Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 01 Junij 2007, 06:58:44
;) Najprej za gospo administratorko ninci, s katero sva imele konflikt z njene strani in se vtikuje v vsako moje pisanje in daje zabijajoce komentarje! :P
Poglejte draga moja,saj sem pa ja na forumu napisala da nimam samo enega psa,ampak vi,ki ste administratorka,bi mogla najprej upostevati bonton foruma in pustiti ljudi pri miru.Saj nismo v odvetniski pisarni.Kaj v zasebenm zivljenju se tudi vtikujete v vsakogar in obrekujete.To vas bo v zivljenju samo pokopalo.

Poglejte ostale forumke:za vas bi vse napisala, a zal je to vse ze napisanao v raznih clankih od veterinarjev,in ce vsega ni mi je minilo,ne bom pa vec izgubljala besed,saj zgleda,da me bo gospa administratorka kar iskala skozi in preverjala moje pisanje.Po moznosti pa ste izkaze,da je neka frajla z eno letno izkusnjo psa...po moznosti z isto pasmo kot sama in zame je porazno, da nekdo potem mene sprasuje,katera hrana za to pasmo je najbolsa in kaj dajem,ce ze itak vse ve:) in je tako pametna.

Ta forum je zame zelo dober,veliko zanimivega zves,ampak je zalostno, da me bo izgubil na osnovi ljudi,ki so tukaj.
Pa srecno.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #81 : 01 Junij 2007, 07:20:00
Mislim, da ne dajem zbijajočih komentarjev. Če te moti moj komentar o razstavah in tem da jih mogoče jemlješ preveč resno, prav. Moje mnenje je še vedno tako, da želiš to prikazati kot da je namenjeno samo tistim, ki imajo z psom neke hude ambicije. Ampak je stvar druge teme.
In ja mi je bilo pač zanimivo da v eni temi poudariš da tvoj pes je samo brikete posebaj prilagojene samo za to pasmo, ker vse ostalo za bokserja ni primerno in se naslednji dan oglasiš v temi o kuhani prehrani. Ok imaš pač več psov, če bi uporabila temo Pesjanarji se predstavijo, ne bi imela problemov s številom in pasmami tvojih psov ;)

Če sem administrator še ne pomeni da v temah ne sodelujem in samo brišem in urejam stvari in nimam pravice komentirat. Sploh pa zate nisem frajla, draga in gospa, tako da se takih komentarjev v bodoče vzdrži. Konfliktni ljudje mi na tem forumu nikoli niso bili všeč in mi nikoli ne bodo. In to je bilo že drugo opozorilo.

Lp nina




malena3

  • Gost
Odgovori #82 : 01 Junij 2007, 11:06:42
Hm, meni pa to deluje kot ena stroga dieta...nič testenin, sladkega....

Glavno, moje mnenje je, da bolj ko se komplicira, slabše je.
Jaz mu dam za probati, če vidi, drisko ali karkoli, mu kasneje ne dam. Seveda ni sedaj poskusni zajček, samo da bi pa sedaj imela ne vem kake stroge dietnike...pa tudi veterinarski jedilnik je treba velikokrat vzeti z rezervo.

Moje mnenje. :)



mare

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 06 Junij 2007, 06:10:25
Da ne daje testenin,hmmm,mi nasemu dajemo  ;),sam so pa res bokserji k debelosti nagnjeni,pol ko ma enkrat 4 leta aua je treba pazit malo ;) prej pa, mi mu dajeno vse po malem,tudi sladkarije,kot otrocku velikemu :) za nagrado.
Drugace pa sem videl tega bokserja ze in je res bomba drugace.Vsi delajo po svoje,glavno da so njihovi otrocki psi zdravi ;)




majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #84 : 06 Junij 2007, 17:17:42
mi maksu zjutraj postrežemo z briketki vendar se jih večinoma ne dotakne.
ko mami pride domov (okoli 14.15h)dobi konzervico z grahom, korenčkom, vampi itd.
potem pa še zvečer dobi malo sadja koščki jabolka, pomaranče(malo ker mu ni ravno všeč), včasiiih kakšen mali košček ananasa, jagode itd.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #85 : 07 Junij 2007, 11:47:31
Poglejte ostale forumke:za vas bi vse napisala, a zal je to vse ze napisanao v raznih clankih od veterinarjev

Veterinar, ki je napisal clanek, v katerem pise, da pes po zauzitji mleka dobi gliste, pa res ni vreden pocenega grosa (da ne napisem cesa hujesga). Jasno, pustimo mleko, ki bi ga namenoma okuzili ...
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 07 Junij 2007, 14:58:40
zdravo maja01,hci od gospe tukaj ki je to vse zapisala, naredila zmesnjavo al jo je al je ni.... ;D,poglej tule sem nekaj izbrskala po forumih tujih, upam da obvladas jezike, cene ti bom prihodnjic prevedla ...ni panike...pa nekaj slovenskih clankov...zenska je pac napisala kar je....je pac stroga mama, kaj cmo....jaz nisem taka....in gledam na stvar na izi...dajem nasemu tudi mleko..nereceno... ;D pa tiste gliste....ja na kmetih je vse mozno....sam toliko....


zu meinen und ihm Milch gibt, der irrt. Milch ist durch den enthaltenen Milchzucker un- bzw. schwerverdaulich und kann zu Verdauungsproblemen führen (Durchfall). De.,forum.
Hunde brauchen Wasser zum trinken,und keine Milch.
Es gibt verschiedene Lehrmeinungen dazu, z.B. verschiedene Tierärzte sind in ihren Aussagen extrem widersprüchlich.
LG Geli

Psi in kravje mleko - februar 2002

Pasji skrbniki pogosto strokovnjakom postavljajo vprašanje, ali naj pes dobi mleko ali ne. Nekateri ga (v dobri veri) dajejo psom vse življenje, drugi ga dajo le kdaj pa kdaj, tretji pa svojemu psu mleka sploh ne dajo!?

Dejstvo je, da odrasel pes mleka ne potrebuje. Tudi odrasel volk v nobenem primeru ne bo sesal mleka pri volkulji z mladiči, čeprav je še tako lačen. Tudi za žejo mleko ni primerno, ker vsebuje preveč kalorij. Mleko je hrana, ki vsebuje zelo kakovostne in lahko prebavljive snovi, saj je namenjeno telesnemu razvoju mladih sesalcev.

Pomembna je sestava mleka

Mleko ni enako mleku. Vsaka živalska vrsta ima mleko "prirejeno" svoji vrsti. Kravje mleko, denimo, vsebuje v primerjavi s psičjim razmeroma veliko mlečnega sladkorja (približno 5 odstotkov) in razmeroma malo maščob (približno 4 odstotke). V psičjem mleku pa je 3,3 odstotka sladkorja in kar 9,5 odstotka maščobe. Kravje mleko zato za pasjega mladiča nikakor ni popolna hrana. Za pasje mladiče, ki ostanejo brez matere ali pa psica nima mleka, moramo torej uporabiti poseben nadomestek, ki ga dobimo na kliniki za male živali.

Kravje mleko za pse torej ni primerno predvsem zato, ker je v njem preveč mlečnega sladkorja. Prebavljanje mlečnega sladkorja (laktoze) poteka v tankem črevesu, omogoča pa ga encim laktaza. Ker se mladiči v zgodnji mladosti prehranjujejo le z mlekom, imajo tedaj tudi dovolj laktaze. Z odraščanjem pa se količina laktaze v telesu zmanjšuje. Pri starosti 16 tednov pasji mladiči tega encima skoraj nimajo več.

Ker ni laktaze, se mlečni sladkor ne prebavlja oziroma se ne resorbira v tankem črevesu, ampak "nepredelan" potuje v debelo črevo, kjer se pod vplivom črevesnih bakterij spremeni v mlečno kislino. Pes, navajen na kravje mleko ima v debelem črevesju bakterije, ki mlečno kislino razgradijo. Tak pes po zaužitju kravjega mleka nima prebavnih težav. Pes, ki teh črevesnih bakterij nima, pa dobi po mleku hudo drisko, ker se mlečna kislina in ostanek mlečnega sladkorja vežeta z vodo...

Ali pes prenese mleko, zavisi torej predvsem od dozdajšnje prehrane. Če je na mleko navajen in po njem nima težav, mu ga lahko privoščimo. Vendar pozor! Deset kilogramov težak pes lahko dobi na dan le do četrt litra polnomastnega mleka. Prebavne težave povzroča tudi zgoščeno (kondenzirano) mleko, saj vsebuje še več sladkorja. V jogurtu in kislem mleku pa je mlečni sladkor razgrajen, zato lahko psi te mlečne izdelke uživajo brez posebnih omejitev. Najmanj mlečnega sladkorja pa vsebuje sir in ga zato lahko uporabljamo kot priboljšek ali pa kot nagrado.

Pravilna in primerna prehrana tudi za ljubljence

Mleko (še posebej domače) namreč povzroča razvoj glist, nastanek driske,…ipd, zato ga je priporočljivo mešati s svežo navadno pitno vodo ali pa kupiti posebno specializirano mleko.





Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 07 Junij 2007, 15:22:04
Veterinar, ki je napisal clanek, v katerem pise, da pes po zauzitji mleka dobi gliste, pa res ni vreden pocenega grosa (da ne napisem cesa hujesga). Jasno, pustimo mleko, ki bi ga namenoma okuzili ...
m.
Ce ste vi doktor veterinarske medicine ,glede na vas komentar , potem se absolutno strinjam z vami in ovracam hipotezo glede melka,clanki raznorazni vasih kolegov pisejo razlicno,ljudje pa bodo prebrali in si razlagali po svoje....



babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 07 Junij 2007, 17:01:57
Naš je čist vse, najprej smo bili izključno na kuhani hrani, briketom se je upiral na vse kriplje, zato je tud shujšal in smo probal mal kombinirat med kuhano in suho hrano. no sedaj po dolgih mesecih smo uspeli in zdaj je brikete!
Kar se tiče hrane je bilo pa tako, najprej je bil najbolj vesel če je jedu perutnino, ni blo nikol zadosti, ampak smo prišli do zaključka da je alergičen na svinjino in perutnino, saj so bile posledice kar hude! pa smo presedlal na jagnjetino, divjačino in je kar lep čas jedu boljš kot pa mi  :P,  mamo srečo da živimo na vasi kjer je dosti ovac, tako se ga je sosed usmilil in mu kar celo ovco dal, je šla v skrinjo itak! no zraven jagnjetine je jedu najraje pašto, riž mu gre na živce ki ga ima poln nos  ::)... 
glede mleka pa, naš ga pije že od majhnega in ga ima zelo rad! predvidevam pa da pes lahko hitro dobi gliste, če mleko stoji na odprtem...
no sicer, nimam glih kaj dosti pojma o tem, pa raj ne bom več komentirala!
lp



COSTA

  • *
    • Prispevkov: 309
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 07 Junij 2007, 17:18:34
Čaw,

dejte mi povedat npr. en jedilnik za kuhano hrano, ki jo strežete svojim kosmatincem,

L.P.P. Špela