Tibetanski mastif [Do Khyi, Tibetan Mastiff]

_lily_ · 113443

_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Tibetanski Mastif – Do Khyi
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/psi%20slike/tibetanski%20masftif.jpg
   Tibetanski mastif velja za praočeta vseh molosoidnih psov, v vsakem velikem in močnem psu ga vidimo, pa ne zmeraj v pravi podobi. Ker dolgo nihče ni vedel kako izgleda v resnici, se ga je ''prijelo'' veliko lastnosti iz legend in pripovedk. Ni tako izjemno velik, kakor so pripovedovali in pisali pred tisočletji in stoletji, tudi tako divji ni kakor so ga hoteli narisati, ko so ga kazali v londonskem ali berlinskem živalskem vrtu.

IZVOR:
   Prvotna domovina tibetanskih mastifov so večinoma pašni predeli Tibeta, Nepala, indijskega kašmira in delno tudi Afganistana.
   V njihovi domovini jih še vedno vzgajajo na visokogorskih pašnikih, kjer jih nomadski pastirji uporabljajo kot čuvaje čred jakov in ovac ter imetja. Pri vzreji so želeli dobiti predvsem velike, močne pse z močnim instinktom za varovanje ter podobne sengeju – t.j. levji pes oziroma snežni lev, ki je ena osnovnih mitskih figur lamaizma. Od tod tudi za to pasmo tipična močna glava in izrazita griva ter čez hrbet zavihan, bogato odlakan rep. Psi, ki bolj ali manj ustrezajo tibetanskemu mastifu, kot ga poznamo v Evropi, so po pripovedih obiskovalcev teh krajev običajno čuvaji samostanov in bogatejših hiš.
   Zanimivo je da Tibetanci večino samcev kastrirajo že med odraščanjem, tako da še podaljšajo rast psov. In prav ti kastrirani velikani so bili po prepričanju današnjih poznavalcev te pasme osnova pripovedi Marca Pola o psih, velikih kot osli in z glasom leva. Britanski vojaki so po Tibetu in drugod po himalajskih dolinah iskali psa, kakor ga je opisal Polo in bili so močno razočarani, saj psa, ki bi bil velik kot osel in divji kot lev, niso našli. Bili so postavni in dobri čuvaji, vendar so bili samo psi.
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/psi%20slike/tibetanski%20ovcar.jpg
PREHRANA:
   Tibetanski mastifi se v njihovi prvotni domovini prehranjujejo podobno kot njihovi lastniki. Večinoma je ta hrana gosta ječmenova kaša z dodatkom mastnega jakovega mleka in le redko nekaj mesa. Psi te pasme ponavadi niso pretirani požeruhi in četudi imajo hrane na pretek, jo bodo pojedli le toliko, kolikor potrebujejo.

ZNAČAJ:
   Tibetanski mastif je samozavesten, uravnovešen in tako kot vsi tibetanski psi zelo navezan na svojo družino. Kljub velikosti je ljubezniv in prijazen družinski pes, saj potrebuje stalen stik z ljudmi. Pripravljen je sodelovati, ne pa brezpogojno ubogati. Navdušen je nad otroki in se zelo dobro počuti v njihovi družbi. Do tujcev je prijazno zadržan, a če ni nikogar doma ni dobro prestopiti njegove meje. Sicer ob prihodu tujih ljudi le zalaja, ko pa pride ven lastnik, se umiri, če vidi da je vse ''v redu''. (Ena izmed posebnosti te pasme je edinstven lajež zamolkel, rahlo hripav, globok in zelo močan. Azijci ga primerjajo z glasom gonga.)
   Ima zelo visok prag vzdraženja. Do vseh živali se vede zelo pozitivno. Ponavadi je prijatelj z drugimi psi, stepe se samo če je izzvan, a se bo, če bo le mogel, pretepu izognil.

Tibetanski Mastif - slika

SPLOŠNI VIDEZ:
   Glava je masivna in močna ter pokrita z gosto kratko dlako, ki že na temenu prehaja v, predvsem pri samcih, zelo izrazito grivo. Stop je dobro izražen. Gobec je kvadratast, čeljusti so močne, nosni del lobanje je širok. Velik smrček je črn. Oči so srednje velike, ovalne, postavljene malo poševno in primerno narazen. Dovoljeni so vsi odtenki rjave barve. Uhlja sta srčasta, povešena in majhna do srednje velika.
   Telo je močno in pravokotno. Vrat je srednje dolg, močan in mišičast. Podgrlina je opazna, a ne preizrazita. Prsni koš je močan in globok. Rep je od srednje dolg do zelo dolg, ne sega prek skočnega sklepa in je košat ter zavit prek hrbta.
   Dlaka je daljša, gosta, ravna in ostra. Podlanka je gosta, kratka, skoraj volnata ter rahlo oljnata. Dovoljene barve in barvne kombinacije so: črna, črna in rumeno rjava, rjava z odtenki zlato rumene ali sive barve, siva z zlatimi oznakami, rumeno rjava in zlato rumena znamenja nad očmi, na spodnjem delu nog in na koncu repa.
   Teža tibetanskega mastifa je od 55 do 80 kg, telesna višina pa od 61 do 71 cm.
   
Tibetanski mastifi so na splošno trdnega zdravja, njihova življenjska doba pa je daljša od večine pasem podobne velikosti, saj navadno presega 10 let.
Naj še omenim, da se psice tibetanskega mastifa gonijo le enkrat na leto, gonitev pa velikokrat traja tudi mesec dni.

Vir: http://acalypso.tripod.com/mastif.html
Revija MojPes
+1



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1 : 27 Julij 2006, 22:41:17
_lily_ lepo, da si odprla temo o Tibetanskih mastifih, so to res krasni psi :)..lp


piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #2 : 28 Julij 2006, 13:57:36
ja res je aska da so tibetanki matifi karasni psi in tudi zelo zelo  lepi 8)

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #3 : 06 Avgust 2006, 09:42:13
evo dve slikice od tibetanskih mastifov! :)




**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


Sali

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 08 Avgust 2006, 10:58:50
Tibetanski mastifi so zakon, moj Sali pa je sploh car!!!!!



_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 08 Avgust 2006, 11:18:19
Sali pozdravljen/-a na forumu! ;) Koliko je pa star vaš Sali? Od kod pa je? se opravičujem za napad ;D Se priporočamo za slike ;)
Je na tem forumu še kakšen lastnik tibetanskega mastifa?
piki_ca kje si pa tele mladičke slikala?

Aja...da povem še to. V Sloveniji je trenutno okrog 50 tibetanskih mastifov, torej je to pri nas še kar redka pasma.


lp, Tina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 08 Avgust 2006, 12:55:13
piki_ca kje si pa tele mladičke slikala?

Aja...da povem še to. V Sloveniji je trenutno okrog 50 tibetanskih mastifov, torej je to pri nas še kar redka pasma.


lp, Tina

V Sloveniji je zaenkrat tudi samo ena psarna...Bučnovaska in če se ne motim so od tam tudi Pikicine slike  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #7 : 08 Avgust 2006, 14:03:34
Naši prijatelji imajo pa rjavega tibetanca z imenom Kurt ali rodovniško: PURBU STRAZCE Z TIBETU z rodovniško številko SPR TM 000001 (hecna tale enka ;)). Je pa med prvimi rjavimi tibetanci v Sloveniji in tudi iz države iz katere prihaja(ne vem ali je Češka ali Slovaška :-[)
No pa slikice [slikano na CACIB-u Tromostovje]:






S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 08 Avgust 2006, 21:29:35
danes zjutraj, ko sem se peljal u službo sem videl spuščenega mastifa brez lastnika, ki se je sprehajal po šmarju sapu? ??? A mogoče ve od koga je? Drugače imajo pa krasen karakter pa tudi lepi so :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #10 : 09 Avgust 2006, 00:10:21
Sib vem katerega misliš, nisem pa ravno prepričana če je peso pravi predstavnik omenjen pasme, bi morala njegove lastnike povprašat, vendar na žalost nikogar ne srečam, drugače pa imam lep razgled na psa iz pisarne in velikokrat joka v pesjaku :-\ Ga pa tudi jaz velikokrat dopoldne ali pa popoldne na pozi v ali iz službe srečam na solo sprehodu! :o >:(


piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #11 : 09 Avgust 2006, 13:57:10
V Sloveniji je zaenkrat tudi samo ena psarna...Bučnovaska in če se ne motim so od tam tudi Pikicine slike  :)

ja imaš prav Neyka ;) :P

LP ksenja

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 09 Avgust 2006, 16:29:34
hehe satin a delaš v šmarju sapu al kaj ;D, meni zgleda čistokrven vsaj kolikor sem druge tibetance uživo videl :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #13 : 10 Avgust 2006, 07:52:51
Jp Sib tam delam ja in ko enkrat "uhvatim" enega od domačih bom takoj povprašala ali je ali ni Tibetanc ;)


Sali

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 10 Avgust 2006, 12:09:39
Da zaključim vašo temo. Pes, ki se pogosto sprehaja po šmarju je naš Sali in je tibetanski mastif.  Poskušali smo že z vsemi bolj in manj znanimi metodami "kako obdržati psa doma", pa nam žal ni uspelo. Ne pomagajo niti večkratni in zeloooo dolgi sprehodi. Kupili smo mu celo družbo-višavsko terierko Niki, ki jo ima sicer zalo rad, pa vendar to ni kaj dosti umirilo njegove raziskovalne žilice. Kako pa je bilo, ko smo ga za eno uro zaprli v hišo pa veste verjetno vsi, ki to pasmo malo bolje poznate - še cel mesec smo se mu "opravičevali" :).
Tako lahko sedaj samo upamo, da se mu ne bo nikoli kaj zgodilo, saj smo se odločili, da se preveč matra, če je kjerkoli zaprt. Odnehali smo tudi pri vožnji z avtom, kljub temu, da smo ga na avto navajali že od malega.
Kupili smo ga pred 3 let v Ptuju, a žal bi za priimek in naslov vzrediteljev morala pogledati v dokumente. Bom sporočila naknadno, če koga zanima.
Slik imam ogromno, a jih žal ne znam spraviti na računalnik - se pa nameravam lotiti tega projekta



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #15 : 10 Avgust 2006, 12:33:06
Sali pozdravljen-a! Saj nismo nič slabega mislili, vendar sam-a prav dobro veš kako prometna je glavna cesta v Šmarju, sicer sem ga velikokrat videla ko je prečkal cesto ko avtomobila ni bilo ali pa je bil še daleč, vendar pa je parkrat zalaufal na drugo stran skoraj pred avto, no nasrečo se ni nikoli nič zgodilo. In če praviš da ste se s tem sprijaznili to ni v redu,sama imam pasmo ki ima ogromno energije in rabi veliko število sprehodov ki morajo biti tudi dolgi, s psom se sprehajamo na flexiju, doma je okoli hiše sicer spuščen vendar tako da se flexi vleče za njemu tam cca 3m, tudi moj ima raziskovalno žilico in se je v rani mladosti poskušal na vsak način malo na solo raziskovalni sprehod zmuznit in ja tudi moj zna kuhati mulo, nekajkrat mu je uspelo vendar pa sem temu naredila kmalu konec, moj pes se SAM nima kaj sprehajati naokoli, imam blizu sebe tudi tak primer, dva psa so jim na grd in krut način pokončali, seveda so bili krivi vsi drugi samo sami ne. Pa misliš da jih je to kaj izučilo, ne tudi zdajšna dva se mirne volje sprehajata po celem kraju >:( Na žalost je veliko stvari ki se mu lahko pripetijo zaradi tega ker hodi sam naokoli, si pomislil-a da če je zelo družaben in prijazen tudi do tujcev, da ti ga lahko neznanec odpelje ;) in je velika možnost da ga ne boste nikdar več dobili nazaj. Priznam jaz se ne bi mogla s tako situacijo sprijaznit, namreč še v tistih 3 ali 4 primerih ko mu je solo raziskovalni sprehod uspel, sem preiskala vse poti in kotičke, poleg tega pa sem še dobesedno doživljala nočne more, saj me je nonstop skrbelo kako je z njim ;)


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #16 : 10 Avgust 2006, 12:50:51
Jest bom rekla samo to - da s toleriranjem pasjega samostojnega pohajkovanja spravljaš njega v nevarnost, poleg tega si pa odgovoren tudi za vsako nesrečo, ki jo tvoj cucek povzroči. Odgovoren si, če nekdo UMRE zarad tega, ker ti ne znaš nadzorovat svojega psa. >:( Zdej pa mal pomisl, če se ne bi še mal potrudla poiskat kakšnega strokovnjaka, ki ti bo znal pomagat pri pasji vzgoji.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #17 : 10 Avgust 2006, 14:55:02
sicer pa obstajajo tudi ograje in pesjaki, kamor psa lahko varno pospravis med casom, ko te ni doma. Bi rekla, da je bolje potrpet pasjo uzaljenost, kot pa v primeru nesrece "strgat" psa s ceste, ali bog ne daj, bit odgovoren za nesreco s smrtnim izidom ... (kar lastnik spuscenega psa, ki povzroci prometno nesreco, je)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 10 Avgust 2006, 15:08:26
Sali jaz bi na tvojem mestu večkrat prebral post od Satin, nutelle in maja01. In se pri tem zamislil.

Citiraj
saj smo se odločili, da se preveč matra, če je kjerkoli zaprt
To mislite samo vi. Malo pomisli kako se bo matral šele tedaj, ko ga bo zbil avto ali bog nedaj nekdo zastrupi, obstrelil,..l.

Drugače je pa iz tvojega pisanja razvidno, da niste dovolj vstrajni. Ne pri socializaciji in predvidevam da tudi ne pri šolanju. Pri tej pasmi pa je ravno to pomembno.
To kar delate je pa seveda najlažje. Psa prepustiti samemu sebi.

Jaz bi se zamislil in žačel zadevo takoj urejati. Nikoli ni prepozno.




aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #19 : 11 Avgust 2006, 20:13:36
Malce časa me ni na forumu, pa že koj toliko novega na tej temi ;) ;D
piki_ca domnevam, da vem, kje so te prelepe fotke nastale in iz katere psarne. Tam imajo res lepa legla.
Aska je imela tudi čast hoditi v OŠ z enim tem tibetančkom, fotka je na temle linku: http://gallery.facelock.net/osnovna06pomlad/aai
Res je bil krasen, a ful dominanten, a na koncu je Asko le sprejel :) :)..Res so to tudi prvinski psi in imajo z AM-ji kar marsikaj skupnega..Mogoče zato so mi še bolj všeč...Naj se tukaj javi še čimveč lastnikov teh lepotcev...lp


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #20 : 11 Avgust 2006, 22:46:17
Sali ograjo okoli hiše 1m pod zemljo in 2 m v zrak pa nebo prišel ven razen, če mu bo kdo vrata odpru.  :-\Drugače pa prosim zamislite se še nad ostale ljudi, ki imamo pse ki se ne razumejo z vsemi samci. Res mora biti vsem tam okoli fino sprehajat svoje pse, če se en sam pesjan potika naokoli brez lastnika. Moj ima ravno zaradi takih lastnikov, ki so psa spustili samega na sprehod češ uživaj da ne boš zaprt še vedno psledice saj sprejme samca samo če se mu podredi. fino ne? prej pa prijazen in največja igrača do vseh psov. Mi imamo oz smo imeli tak par ki sta svojemu psu pustila, da se potepa oz sta ga še sama spuščali pes je pa po vasi pobijal vse živali dokler se ni spravil na psa od lovca ta ga je pa samo počil....in potem je bil kriv lovec! Moj ima tudi raziskovalno žilico in je prvih nekaj dni prvič ko nam je ušel naredili konkrektno ograjo. Začeli smo še delati, da je bil tudi psihično zmatran pa je. če mu pa ti pustiš da gre pa logično, da bo šel. Vi upate, da se vašemu psu kaj ne bo zgodilo kaj pa ostali? tudi če je prijazen, če bo izvan za napad........se bo vrgel na hrbet ali pa zbežal stran?? pa tudi če bi nima kaj delati sam naokoli!! Pes se matra samo toliko kot se mu pusti.....naš je bil tudi na začetku ves užaljen in je gledal z takimi učkami, da smo mu skoraj popustili češ lej kako se matra, ko smo ga zaprli v garažo ker je bil moker. naslednič je vedel, da z stokanjem ne bo nič dosegel in zdaj sam ve če je moker da gre v garažo na prostor spat toliko časa da se posuši. sicer pa normalno, da mu bo neprijetno, da ga zaprete v hišo če je ponavadi zunaj in vi greste po svoje on pa sam notri.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #21 : 12 Avgust 2006, 18:12:57
Da zaključim vašo temo. Pes, ki se pogosto sprehaja po šmarju je naš Sali in je tibetanski mastif.  Poskušali smo že z vsemi bolj in manj znanimi metodami "kako obdržati psa doma", pa nam žal ni uspelo. Ne pomagajo niti večkratni in zeloooo dolgi sprehodi. Kupili smo mu celo družbo-višavsko terierko Niki, ki jo ima sicer zalo rad, pa vendar to ni kaj dosti umirilo njegove raziskovalne žilice. Kako pa je bilo, ko smo ga za eno uro zaprli v hišo pa veste verjetno vsi, ki to pasmo malo bolje poznate - še cel mesec smo se mu "opravičevali" :).
Tako lahko sedaj samo upamo, da se mu ne bo nikoli kaj zgodilo, saj smo se odločili, da se preveč matra, če je kjerkoli zaprt. Odnehali smo tudi pri vožnji z avtom, kljub temu, da smo ga na avto navajali že od malega.
Kupili smo ga pred 3 let v Ptuju, a žal bi za priimek in naslov vzrediteljev morala pogledati v dokumente. Bom sporočila naknadno, če koga zanima.
Slik imam ogromno, a jih žal ne znam spraviti na računalnik - se pa nameravam lotiti tega projekta

Ja, saj res, zato, da ne bi bil v napoto celi vasi bi morali samo zgraditi ustrezen pesjak in ga voditi na redne sprehode. To je pa za lastnike psa resnično občutno prezahtevna naloga. Upam samo, da se bo nekdo zbrihtal, ga popokal v avto in odpeljal v najbližji azil. To je namreč prostor za pse brezvestnih lastnikov, ki psa raje obesijo na vrat celotnemu kraju, ustvarjajo probleme za vse ostale sprehajalce in lastnike psov in so živ dokaz zato, da v Sloveniji potrebujemo precej strožjo zakonodajo. Malo bi vas morali po žepu udariti za par sto tisočakov, pa bi tudi pes živel tako, kot je treba. Da vas ni sram.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #22 : 30 September 2006, 17:53:20
Danes je bilo v KD Domžale srečanje Tibetančkov. Bilo je kar nekaj predstavnikov TM-jev in nekaj utrinkov iz tega srečanja je videti na linku: http://aska-zivali.moj-album.com/album/5146779/
Bo pa še naknadno dodanih še kar nekaj fotk, ki so bile posnete z navadnim fotičem.

lp


Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 08 Oktober 2006, 12:58:41

Aska je imela tudi čast hoditi v OŠ z enim tem tibetančkom, fotka je na temle linku: http://gallery.facelock.net/osnovna06pomlad/aai
Res je bil krasen, a ful dominanten, a na koncu je Asko le sprejel :) :)..Res so to tudi prvinski psi in imajo z AM-ji kar marsikaj skupnega..Mogoče zato so mi še bolj všeč...Naj se tukaj javi še čimveč lastnikov teh lepotcev...lp

Aska, mu je slučajno ime Imli? Tudi Chantall je namreč hodila v MŠ z enim tibetancom in sta se krasno razumela...

Lp



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #24 : 08 Oktober 2006, 16:54:22
O Chantall ja res to je bil ravno Imli, sej sedaj tako kot midve z Asko hodi gospa z Imlijem na rekreacijo, tako,da smo spet sošolci :)
Tole pa je aska v OŠ:http://gallery.facelock.net/osnovna06pomlad/aay

lp


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #25 : 31 Oktober 2006, 20:33:33
Če se gdo zanima za zlatega Tibetanskega mastifa, se oddaja brezplačno v solastništvo, star osem mesecov.



lp, klara




papa***


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #26 : 31 Oktober 2006, 20:43:47
klara sem že dala objavo za tega zlatega TM-ja na tem forumu..No pa še tukaj napišem mail, kam naj javijo tisti, ki bi bil pripravljen ga vzeti: [email protected]

lp


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #27 : 31 Oktober 2006, 20:58:00
Joj oprosti nisem videla!  :-[

papa***


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #28 : 01 November 2006, 08:59:46
O klara ne sekiraj se, sej ni si vedela, očitno pa isto mislili in želiva pomagati, da ta tibetanček pride v novi dom čimprej..lp


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #29 : 01 November 2006, 10:21:19
Ja SEVEDA, mami -urša- mi je rekla naj napišem tole,   mislim da se poznata iz pasjih srečan.  ;D

papa***