Madžarski kratkodlaki ptičar - vižla [Rövidszőrű Magyar Vizsla]

Taja_the_vizsla · 385650

Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Na Triglavu. Mislim da sem dala mal čez 50€ za celo leto. Je pa odvisno seveda od starosti psa - sorazmerno s starostjo je premija nekolk višja

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Hmmmmm....ker jaz ga mam tut na Triglavu, placala sem okol 100 evrov, pa je polica taka, da krijejo polovico stroskov, pa se to sam do neke vsote, mislim da do 1000 al 1500 €...a bi bila tako prijazna, pa mi na zasebno napises kaksno polico imas, kaj pise na njej. Januarja mi potece zavarovanje...



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
joooj, ja, te čudovite plišaste uhice  :-*, ki jih je potrebno vsake tolko časa orng prepucat,
zahtevajo pri naši pravi projekt. Že ko primem flaško z raztopino da rep med noge pa dolge luči >:D...zdaj pa naredimo tako...ko leži zraven mene na kavču :) (kar seveda ni nič novega če imaš vižlo) uho odkrijem, da mož ki za hrbtom skriva flaško  ::) vlije v uho tekočino in jo takoj začnem po ušesu masirat da tekočina kolko je pač ostane v ušesu pride čim dlje, no pol pa sledi najprej stresanje z ušesi pol pa zvijanje levo in desno, mahanje z repom, delanje grimas kot da se smeji  :)(ne vem ali tudi vaše to delajo, sploh ko pridem domov), ki kažejo čisto zadovoljstvo ;D. Kar se pa vonja tiče...vižle so zakon :).  Majolka hitro okrevanje želim tvoji vižlici!

Lp



arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


gismondo

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0


čer...a vas je še kaj vižlanov*?



chercc

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #785 : 29 September 2015, 12:58:51
Pozdravljeni,

po dolgem, dolgem času se mi končno nasmiha možnost, da v svoje življenje znova vključim psa in po dolgem razmišljanju je odločitev padla na Vižlo. Ker pa se vseeno ne želim zaleteti z odločitvijo sem prišel na forum po nekaj odgovorov.

Predvsem me zanima kako je s tem, da je pes sam doma med tem ko smo v službi. Trenutno imam fleksibilnost in bi lahko bil na voljo praktično skozi cel dan ampak nikoli ne veš kako bo v prihodnje. Ali mislite, da bi bilo slabo za psa, če bi naprimer v času, ko ni nikogar doma bil na ograjen dvorišču z dostopom do zimskega vrta, torej zavetja ali pa vižle enostavno niso primerne za nekajurno samostojno bivanje?

Prebral sem praktično vse kaj sem najdel o Vižlah, spoznal sem jih tudi nekaj in se mi zdijo res top pasma, ni mi problem to da so hiperaktivne in da rabijo ogromno zaposlitve (fizične in psihične) ampak nikakor nebi rad, da je pes "nesrečen".

Vsako mnenje in izkušnje je dobrodošlo.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #786 : 29 September 2015, 20:47:35
Nimam vižle, ampak vse, ki jih poznam so zmrzljive in se jih ne predstavljam zunaj brez možnosti dostopa v ogrevan prostor, ko je zunaj zima... Sicer pa se ogromna večina psov nauči bit samih v času delovnika. Ni panike ;)
Fleksibilni urnik je pa res zakon v začetnih mesecih, ker se lahko mladička, ki pogosto lula, lažje nauči hišne čistoče.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


chercc

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #787 : 29 September 2015, 21:41:25
Vem da niso psi za zunanje bivanje ampak se mi zdi manj mucno za psa, ce je lepo na dvoriscu medtem ko te ni doma, kot da so zaprti v hisi, mogoce pa se motim, zato pa sem tudi prisel na forum :). Sem ze gledal, ce bi lahko dogy door na rfid cip dal vgradit v vhodna vrata, pa bi se lahko kuza sam odlocil ali oziroma kdaj bo zunaj in kdaj v hisi.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #788 : 29 September 2015, 21:47:13
Psu bo samemu zunaj dolgčas, delal bo oslarije, kopal luknje v trato, se klatil naokoli, preganjal stvari ob ograji in se drl na mimoidoče.
Pozimi bo premrzlo, poleti prevroče.



chercc

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #789 : 29 September 2015, 22:00:04
Kaj v hisi pa mu potem takem nebo samemu dolgcas? Hisa je na koncu slepe ulice tak da ravno nebi mel na koga lajat ;D



Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #790 : 29 September 2015, 22:18:22
Saj pes itak večino časa, ko je sam, prespi. In se tako navadijo, saj se morajo, večina lastnikov psov pač mora delat normalen delovnik (kako bi drugače kupovali vse te drage brikete in opremo  :P). Pomojem je za psa tudi boljše, da je v hiši... Vsaj jaz bi bila živčna, pse kradejo, tudi iz ograjenih dvorišč, ali pa zastrupljajo, kaj pa veš  :-\



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #791 : 30 September 2015, 10:47:45
Naši psici je pa v hiši dolgčas, ko je sama in tuli v nedogled (pravijo sosedi). Zato je raje zunaj, čekira mimoidoče in "pazi" na mačke  ;D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

chercc

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #793 : 30 September 2015, 18:31:38
No da malo razjasnim stvari, Imel sem dva mešančka in skrbel sem za dva španska hrta, torej nekaj malega o psih vem.

Ko smo imeli mešančka v bloku, smo se dogovorili z zelo dobrimi prijatelji, da so jih v 8 urnem delovniku peljali na sprehod vsaj enkrat, torej sta psa bila sama nekje 3-4 ure.

Za hrte nimam besed, absolutno najbolj podoben pes mački, ki sem ga imel priliko spoznat do sedaj. Ko si pripravljen na "šprint" je že itak pred tabo, ko nisi, je še vedno pred tabo, seveda v lenarjenju. Psa si zjutraj pelal ven in do prihoda iz službe ni bilo skrbi. Niso uničevalni, cenijo pa zelo vsako malenkost, ali pa je mogoče to vezano na dejstvo, da so bili rešeni in ne na samo pasmo.

Zakaj vižla? Če bom, oziroma ko bom kupil psa, pri meni pridejo v poštev 4 pasme: Vižla, Weimeraner, Irski seter in Labradorec. In še enkrat, zakaj vižla, iskreno še sam nevem. Pes ima tisto nekaj, kar me je pritegnilo. Če bi bilo čisto po moje bi bila odločitev med vižlo, rodezijskim grebenarjem in irskim seterjem, ampak ni vse odvisno od mene =). Če se vpraša boljšo polovico je seter "preveč" kosmat, grebenar prevelik, vižla pa kao prfektna.

Irskega seterja so imeli družinski prijatelji, Weimija zelo dober prijatelj, Labradorca je pred cca 10-15 leti imelo pol ljudi s hišami(tisti, ki niso hoteli nemškega ovčarja ali goldija), vižle pa ni imel nihče, ki ga osebno poznam.

Pri meni je pes mišljen kot del družine, torej bom skrbel zanj po najboljših močeh in nočem, da je nesrečen. Slej ko prej bo realnost z mojo službo takšna, da bo kuža moral bit sam doma(v hiši ali na dvorišču) cca 8-9 ur, verjetno še ne naslednje leto, ko sem si zadal "nabavo" mladička, ampak je treba bit realen.

Vsi naši psi so to samoto prenesli in kar je najlepše, toliko bolj so te bili veseli, ko si končno prišel domov. Končno vprašanje je če je lahko vižlica doma sama celo "smeno" ali pa mi priporočate drugo pasmo.



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #794 : 30 September 2015, 20:15:44
Bom pa še jaz podala svoje mnenje, ker bo iz prve roke, glede na to da imamo doma vižlo :) Dejstvo je, da večina od nas hodi v službo in da se večina psov privadi na našo odsotnost. Kakor je tudi dejstvo, da so vižle pri tem specifika. Zelo (ampak res zelo) težko prenašajo samoto. Ločitvena tesnoba (in možnost posesivnega vedenja v nadaljnjem razvoju) je ena od večjih težav pri tej pasmi. Posledično v veliki večini primerov razvijejo nezaželena vedenja, kot so uničevanje stvari v notranjosti oziroma razkopavanje vrta in ostale traparije na vrtovih. Pri nas je sama cca 6 ur, ko se vrne sin iz šole. In komaj čakam, da štartam s službo "na svoje", kjer bo lahko z mano večino dneva. Neizpodbitno je, da vižla ne potrebuje 10 ur teka ob kolesu na dan, kot mogoče kdo misli, rabi pa BLIŽINO ČLOVEKA. Chercc, mogoče ne boš najbolj navdušen nad mojim mnenjem, ampak povem kako je v real life-u. Za karkoli dodatno pa me vedno lahko kontaktiraš tudi na zs. Lp in veliko veselja pri izbiri!

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #795 : 30 September 2015, 21:00:12
Tole pa ni nujno, da je zaradi "dolgacasa".

Ne vem, kaj bi bilo lahko drugega?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Locitvena tesnoba (separation anxiety)... ki se odraza lahko na vec nacinov: enega izmed teh ste opisali v postu :) Ni pa vse locitvena tesnoba - bi stvar moral videti nekdo, ki se spozna na zadeve.


chercc

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Bom pa še jaz podala svoje mnenje, ker bo iz prve roke, glede na to da imamo doma vižlo :) Dejstvo je, da večina od nas hodi v službo in da se večina psov privadi na našo odsotnost. Kakor je tudi dejstvo, da so vižle pri tem specifika. Zelo (ampak res zelo) težko prenašajo samoto. Ločitvena tesnoba (in možnost posesivnega vedenja v nadaljnjem razvoju) je ena od večjih težav pri tej pasmi. Posledično v veliki večini primerov razvijejo nezaželena vedenja, kot so uničevanje stvari v notranjosti oziroma razkopavanje vrta in ostale traparije na vrtovih. Pri nas je sama cca 6 ur, ko se vrne sin iz šole. In komaj čakam, da štartam s službo "na svoje", kjer bo lahko z mano večino dneva. Neizpodbitno je, da vižla ne potrebuje 10 ur teka ob kolesu na dan, kot mogoče kdo misli, rabi pa BLIŽINO ČLOVEKA. Chercc, mogoče ne boš najbolj navdušen nad mojim mnenjem, ampak povem kako je v real life-u. Za karkoli dodatno pa me vedno lahko kontaktiraš tudi na zs. Lp in veliko veselja pri izbiri!
Pri meni verjetno lep čas nebi bla sama več kot kakšno urco, ampak se pripravljam za "worst case scenario". Verjetno tudi kasneje nebi šlo za več kot 3-4 urce, ampak nikol ne veš. Kaj je potem bolj smiselno psa od malega navajat, da dobi vsaj malo samostojnosti, kot pa da ga naprimer 2-3 leta sploh ne puščaš samega in je potem kar naenkrat šok, ko mora biti sam?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Navajat od zacetka. Po par minut. Pa da mu je vas odhod nekaj zares fajn (dobi kaksen posladek), vas prihod pa ok (ga lahko ignorirate, dokler se ne pomiri).


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
V psarni SPIRIT OF HUNTING imamo na voljo še nekaj mladičkov!
Za več slik in informacij poglejte v temi LEGLA: Madžarski kratkodlaki ptičar-vižla.



Lep pozdrav,
Lara

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Ima kdo kakšno konkretno izkušnjo z epileptičnimi napadi pri vižli? V 4h mesecih se je ponovilo 3x. Komplet krvna slika bp, urin bp, test za žolčne kisline negativen... #obupana# :-(

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Žal :( Se pa napadi pri ljudeh in psih omilijo s kombinacijo prave doze zdravil, ketogene diete in tudi akupunktura, masaža. Ketogena dieta je pri psih pravzaprav surova- z zelo nizko vsebnostjo OH in več maščobami.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Kaj pa uporabljate proti klopom in bolham?



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Foresto. Nobenga klopa!

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Pozdrav!

Zanimam se za resasto vižlo in če priporočate kakšne vzreditelje. Vesela bom vsake informacije, tudi mogoče takšne, če je kakšna razlika s kratkodlakimi, saj kratkodlake dobro poznam, resatse pa, razen da sem jih bežno videla na razstavah, pa ne v živo.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Vsake toliko časa, rada malo pregledam pse za prodajo in sem vidla tale oglas. Dve leti star vižlak išče nov dom, če koga zanima.

http://www.bolha.com/zivali/male-zivali/psi/psi-z-rodovnikom/madzarska-vizla-pticar--1340549633.html

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]