Afganistanski hrt [Afgan Hound]

*nastya_lony* · 159151

Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #30 : 30 November 2007, 13:11:28
Od teh slik, mi je najbolj všečen pes na drugi sliki. Prvi mi deluje kar malce preveč odlakan, pa bolj bombažen, zadnja punca pa se mi ne dopade, deluje tako krhko, pa spredaj delujejo linije malce čudno.  :-[
Mogoče bi jih morala videti v živo ... pa še ekspert nisem glih za pasmo ...  :-[


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #31 : 30 November 2007, 14:04:06
Meni je pa glih prvi fenomenalen... takšno dlako imajo ko so glih skopani in posušeni..ko sem bila majhna in sem živela v Švici je mama moje najbolše prijateljice vzrejala afgance...imeli so jih enih 13-14.. cele dneve sem čepela pi njej in jih česala, spehajala itd...prave sanje.. eden od psov...bil je edinček, ker je mama umrla pri kotitvi. in smo ga medve s prijateljico "gor spravle"..Bil je naša senca..vedno z nami..to je neobičajno za afganca, ki ima bolj karakter kot mačke...samostojen in neodvisen...GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #32 : 30 November 2007, 14:31:55
Jaz bi za prvega rekla, da ima zelo dobro gosto dlako, vendar premalo dolgo, glede na to da je pes. Moti me tudi rep, ki ni v rinko in ima izredno malo resic.

Drugi je boljši, dlaka je bolj dolga, mogoče bi bila lahko še malo daljša, rep je veliko boljši od prvega (ima rinko in resice).

Zadnja pa mi je še najmanj všeč, premalo dlake - predvsem na bokih, kljub temu, da je punca, pa tudi rep ni v standardu.

Drugače pa so kar lepi predstavniki svoje rase, če bi bilo takih več po razstavah bi bilo čisto OK.

LP



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #33 : 30 November 2007, 15:51:58
Prvi je še mlad...zaradi tega ima še kratko dlako..in tudi rep manj oddlakan..glede ring at end repa ga tudi handlerka čudno drži tako da je težko ugotoviti... Ne glede ker so vsi trije multi šampioni res slabi ne morejo biti  ;) ... zadnjo punco pa razlikuje njena eleganca in izjemno lahkotno gibanje... to piše v oceni...torej  :) GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #34 : 30 November 2007, 18:01:28
Afganec je moja sanjska pasma...zakaj ga nimam ..

"Začela sem razmišljati o drugi pasmi, ki bi bila nežna, prilagodljiva, družabna, ki bi se razumela s konji ter ostalimi psi. Spomnila sem se moje velike otroške želje in tako pričela kontaktirati vzreditelje afganistanskih hrtov, zlasti v Franciji. Ko sem jim razložila moja pričakovanja, zlasti, da bi se pes udeležil terenskega jahanja, so mi vsi odsvetovali afganca.
 
Prvič, ker je lovski pes in bi pobegnil za divjad in drugič, ker bi njegova prekrasna dlaka bila takoj uničena. Iskala sem naprej in surfala po internetu! Odkrila sem, da je najbližja pasma po dlaki in gibanju dolgodlaki škotski ovčar. Tudi njegov karakter me je takoj pritegnil. To je bilo leta 2003 in takrat sem poznana samo zlatega škotskega ovčarja iz filmov Lassie...." ;D

Ampak enkrat bom imela afganca...  :) GG
 


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #35 : 01 December 2007, 10:26:23
GG, kaj pa če bi jahala samo po recimo golf igriščih pa pravi angleški travici? Potem bi pa brez problema imela afganistanca ...  :)   :D

Ferry, sem pozabila vprašat; a sama imaš afganistanca?


Lp, Sanja


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #36 : 01 December 2007, 10:50:38
Pes ni samo držalo za dlako  >:(.
Afganistanec je bil uporabni lovski pes. In dejstvo, da so pasmo pripeljali tako daleč, da ni več uporaben niti za spremljanje konja, ampak samo še za tek po joging napravi ali v skrajnem primeru po umetni travi pove vse  ::) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #37 : 01 December 2007, 10:54:39
Deteljica..saj ga lahko imaš in ga strižeš..to so mi svetovali..ampak pol razstave odpadejo..in ker je lovski pes ima zelo močen nagon...torej če bi bili v Angliji in jaz hunter na konju bi se mogoče odnesel....ampak ker sem v Sloveniji to odpade  ;) ..afganec je ZELO samosvoj pes...torej poslušnest  :P GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #38 : 01 December 2007, 22:35:16
najbrž je recej tak kot htri, a ne. Moj zananec, npr.,  je imel 11 borzojev naenkrat in nobenih problemov s poslušnostjo. Vse spuščene in vsi so prišli na odpoklic. Tud agility je tekel s psicami, psi so pa bili preveliki.
Glede spremljanja konja pa imam jaz take izkušnje,da se psi boj držijo kot peš. Podobno kot, če si s kolesom ali avtom. Vedo,da si hiter in se zato ne oddaljujejo.Če kam pogleda samo odgalopiraš in sledi.
Glede divjačine imajo htri to prednost ,da terajo samo kar vidijo. Se pravi do roba gozd ali koruze- kar je bolje kot klasični lovski psi ali navadni cucki.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #39 : 02 December 2007, 09:12:28
Puskusiti bi bilo treba...meni so vzreditelji afganca odvestovali... ampak mogoče enkrat si ga "podarim" sama sebi...in imela bi ga postriženega...takšnega ko izgleda mlad afganec..



13 tednov star afganec  ;)



7 mesecev in 3 mesece stara afganca...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #40 : 02 December 2007, 20:33:55
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAA!!!  :o

Na tazadnji je kot pavijan!

Meni so tudi zelo zanimivi, mislim pa da majo dosti več potenciala ob pravilnem pristopu. Na splošno so po mojem mnenju izjemno inteligentni in je potrebno "samo" najti način kako usmerjati ne pa dominirati.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #41 : 02 December 2007, 20:50:59
Andreja..prav imaš...mene so od nekdaj fascinirali... prepričana sem da lahko izpoztaviš res poseben odnos! GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #42 : 03 December 2007, 08:17:26
Sanja,

mi imamo doma 18 mesecev starega samčka afghanca - Evropa Junnior Winnerja 2007, pred cca. 10 leti smo imeli psičko, ki je umrla stara 13 let in strinjam se z GoldenGirl, afghanistanec nebo spremljal konja, razen če ga k temu prisiliš z vrvico. Je izredno samosvoj in predvsem lovec z očmi, ko opazi nekaj kar se premika, lahko je to izredno dalač da ti niti ne vidiš ne, bo potegnil črto in ga ne dobiš nazaj dokler tega ne ulovi.

Najlepša stvar za njega je če mu omogočiš prosti tek (čez drn in strn), kjer se zdivja kot divji konj in pri temu tudi ti neizmerno uživaš. To, da mora teči ob tebi, konju, avtu po tvojem temu pa je za njega muka in ne užitek. Je pač sprinter in ne kasač.

Deteljica, predvsem se ne strinjam s primerjavo z borozojem, moja dobra prijateljica je vzrediteljica in ne moreš si misliti kakšna razlika je med njima, v karakterju, obnašanju. Ni primerjave. Tudi to ti lahko povem, da je to izredno stara pasma in nikoli ni bila ustvarjena zato, da bi nekoga spremljala na konju, preberi si zgodovino afghanca! To je tako, kot, da bi jaz rekla za našega beagla, kam smo že pripeljali to pasmo, da niti iz vode race ne potegne?!?! Vsaka pasma ima svoje značilnosti in tudi spremljanje ob konju je namenjeno čisto drugim pasmam in absolutno ne afghancu!

Je izredno inteligentno bitje in seveda spet odvisno kakšen karakter ima tvoj pes (tudi vsak afganec ima svojega), so lahko izredno trmasti - ga ne boš premaknil iz mesta, kot oslička, ki se upira na vse štiri tačke. Naš npr. sliši, skoraj se mi zdi, da te razume kaj mu govoriš in tudi uboga, vendar pa ga zunaj nebi nikoli spustila iz vrvice, ker ko on vidi "plen" je konec z ubogljivostjo, začne se lov in to je to.

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #43 : 03 December 2007, 08:48:17
Deteljica, predvsem se ne strinjam s primerjavo z borozojem, moja dobra prijateljica je vzrediteljica in ne moreš si misliti kakšna razlika je med njima, v karakterju, obnašanju. Ni primerjave.
ja sej ne trdim,da sem poznavalka afganistancev ::). Povem samo kako je bilo z borzoji. Borzojev sem precej poznala osebno. Afganistanca nobenega.
Je pa dejstvo,da sta oba hrta in torej imata najbrž več skupnih točk kakor z drugimi pasmami.
Obenem si upam trditi ,da tudi kdor je imel enega lai dva psa ene pasme tudi ne pozna pasme v celoti ;)
O afgancih kroži res cel kup raznih zgodbic, od njihove neumnosti (baje so po merjenjenih IQ psov vedno na zadnjem mestu  :-\) , do tega da so trmasti  in čudni in kaj vem kakšni ::).
Jaz vzamem vse z rezervo.
Zdi se mi ,da je sloves tudi posledica populacije,ki si te pse kupuje ;).
večinoma so to ljudje,ki hočejo psa za šminkiranje in ki se zapičijo v njegovo dlako. O vzgoji in šolanju ne razmišljajo ,tudi če slučajno ja,  se na to ne spoznajo.
Se pravi ljudje,ki jih šolanje še v osnovi ne zanima. Poelg tega je udobno sedeti na mitih o posebnih psih namesto da bi se potrudil in s psom delal.
Za pokušino naj povem,da sem na nekaterih posnetkih tekem v poslušnosti videla dva afganistanca- prav v tekmah. Ena Američanka je bila v najvišjem razredu- z vsemi prinašanji, prinanšanji čez skakalnice in menjavami pozicij na daljavo. Pes je delal sicer precej v stilu elegance- se pravi dokaj počasi,a opravil je vse vaje korektno.
S tem nočem rečt,da so to pasma primena za obedience, ampak da niso nič manj dovzetni za šolanje kot druge, če se kdo tega poloti.
Tudi ne verjamem,da se afganca ne bi dalo navezati na krdelo toliko,da bi sledil konju.Še manj pa , da bi bilo to zanj neprimerno. Vsekakor so ga v prvoti domovini morali nekako spraviti do mesta lova- najbrž ga niso nesli. In tudi hrti so delali v nekakšnem timu s človekom, čeprav drugače kot Evropski goniči.
Aja pa ko to pišem sem se spomnila,da sem pravzaprav poznala enega afganca čist osebno od blizu :o Imela ga je ravno konjeniška družina iz Kmende, poleg NO. Moram jih povprašat ob priliki, če jih je kdaj spremljal oz kako se je vedel pri konjih. Kadarkoli sem bila tam smo bili namereč v hiši in na vrtu, nikoli pri konjih v hlevu. V teh razmerah se je vedel kot čisto navaden pes. Bil je spuščen skupaj z No prosto po hiši in neograjenem vrtu. In ubogal hišna navodila.Res pa je ,da je NO pazil nanj-da ni stopil na kakšno gredico ali kam odšel  ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #44 : 03 December 2007, 09:45:46
Deteljica,

se strinjam, človek še samega sebe ne pozna popolnoma.

Kar se pa tiče šolanja (razne hoje ob nogi, sedi. lezi, tačko) pa se mi zdi popolna bedarija in poneumljanje takega psa. To ni pes s katerim boš iskal droge, reševal v hribih, ... oz. to ni pes s katrim boš delal obedience, ker to nikakor ne paše k njegovem karakterju in žalosno je kako si ljudje tako inteligentno bitje, ki te samo po sebi razume, podrejajo in z njim delajo stvari, ki mu niso v veselje. To je pes, ki ti je neizmerno zvest in izredno dober prijatelj, ki ne pričakuje, da si ga boš podredil, ampak, da ga boš spoštoval in upošteval tudi njegovo samostojnost in ponos (ne pa, da mu njegov ponos zlomiš in ti sledi kot border coli po parkurju). Ne razumi me narobe, so psi, ki to delajo z veseljem in so za to ustvarjeni, tudi naš beagel rabi šolo, afghanec pa pač ne. Njegova lastnost je ponos, eleganca, samostojnost in to ima v krvi, če mu to izbiješ iz glave imaš potem pač ovčarja in to se mu tudi vidi in verjemi mi, da ni lep pogled, ko ima afganec obnašanje kot npr zlati prinašalec ali pa npr. beagel. Zame to, da pes da tačko, hodi ob nogi, prinese žogo, ... ni dokaz inteligence, ampak poslušnosti.

Vedno pravilm ljudem, če hočete psa, ki vam bo hodil ob nogi, sedel, dal tačko, ležal ko boste rekli, lajal ko boste rekli, si kupite ovčarja ali kakšno drugo pasmo, ki je za to primerna, afghanec tega ne bo delal, če pa boste to iz njega naredili, pa to ni več afghanec.

Videla sem v že v Ameriki, da afghanci uspešno tekmujejo v agilitiju, samo potem, ko izveš, kaj so naredili američani iz afghanca, kako so pasmo dejansko izrodili, da v ameriškem afgancu ni več videti ponosa, vzvišenosti, samostojnosti, potem se sploh ne čudiš, da so prisotni na agilitiju, mogoče jih bodo pa čez par let lahko izurili za pašnjo ovac ali kaj podobnega. Na razstavah ameriške linije afgancev takoj in to po neprestanem tuljenju oz. kruljenju (tako, da te spravlja ob živce) in to je samo zaradi izrojenosti in poneumljanja pasme in rešitev te vzrejene debilnosti, so američani rešili tako, da jim režejo glasilke, da pes ne more več spuščati takih glasov -GROZA!

Podrejanje afganca je enako kot orla vzeti iz divjine mu pristriči krila ali ga zapreti v kletko in to je to! Ubiješ mi ves ponos, vzameš mu svobodo, ubiješ mu duha - ZAKAJ? zato, da ker človek tako hoče in ta orel nikoli ne bo več objekt občudovanja, elegance, mogočnosti, lepote, ker si je pač človek zamislil, da ga bo zaprl v kletko, da ga ima pod kontrolo in tam kjer hoče.
Oz. enko ko ljudje ujamejo divjega lepega, mogočnega, svobodnega, ponosnega mustanga, nadenejo nanj sedlo, uzdo in ga pod prisilo vzgajajo, da mu izbijejo ponos, dostojanstvo, ..., da potem uboga človeka. Potem ta lepi mustang postane navadno kljuse, nič drugačno od domačega konja.

Zato še enkrat, tisti, ki namerava kupiti afghanca naj dobro razmisli, ker spreminjanje afganca v poslušnega kužka s sklonjeno glavo in mahajočim repkom je zame sramotno dejanje.

Aja, pa še nekaj, afganca v zgodovini niso peljali na lov, ampak je bil prepuščen sam sebi in tudi na lov se je odpraljal izključno sam in po svoji volji, živel je z ljudmi v izredno slabih razmerah, hribi mraz, sicer pa če malo poznaš svet in Afganistan boš hitro dojela, da afganistanci za psa niso porabili niti minute, enega koščka hrane in enega dinarčka, ker so že sami živeli v nam nemogočih razmerah in so imeli že svojim preživetjem veliko dela. Afghanistan ni Anglija, kjer so s psi hodili na lov, to je v zgodovini doživel naš beagel ne pa afghanistanec. Poglej si kako živijo še danes tam ljudje v hribih, pa so danes razmere tam že veliko boljše. To pač ni saluki.

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #45 : 03 December 2007, 09:55:48
Amerikanci vsem psom vseh pasem po tekočem traku režejo glasilke...in mačkam kremplje.....pač zmeden narod in ni ga čez udobje ::) . S poveličevanjem sterilizacij in kastracij se jim počasi približujemo  ;)


Kar se pa tiče šolanja (razne hoje ob nogi, sedi. lezi, tačko) pa se mi zdi popolna bedarija in poneumljanje takega psa. To ni pes s katerim boš iskal droge, reševal v hribih, ... oz. to ni pes s katrim boš delal obedience, ker to nikakor ne paše k njegovem karakterju in žalosno je kako si ljudje tako inteligentno bitje, ki te samo po sebi razume, podrejajo in z njim delajo stvari, ki mu niso v veselje. To je pes, ki ti je neizmerno zvest in izredno dober prijatelj, ki ne pričakuje, da si ga boš podredil, ampak, da ga boš spoštoval in upošteval tudi njegovo samostojnost in ponos (ne pa, da mu njegov ponos zlomiš in ti sledi kot border coli po parkurju). Ne razumi me narobe, so psi, ki to delajo z veseljem in so za to ustvarjeni, tudi naš beagel rabi šolo, afghanec pa pač ne. Njegova lastnost je ponos, eleganca, samostojnost in to ima v krvi, če mu to izbiješ iz glave imaš potem pač ovčarja in to se mu tudi vidi in verjemi mi, da ni lep pogled, ko ima afganec obnašanje kot npr zlati prinašalec ali pa npr. beagel. Zame to, da pes da tačko, hodi ob nogi, prinese žogo, ... ni dokaz inteligence, ampak poslušnosti.

...............
Podrejanje afganca je enako kot orla vzeti iz divjine mu pristriči krila ali ga zapreti v kletko in to je to! Ubiješ mi ves ponos, vzameš mu svobodo, ubiješ mu duha - ZAKAJ? zato, da ker človek tako hoče in ta orel nikoli ne bo več objekt občudovanja, elegance, mogočnosti, lepote, ker si je pač človek zamislil, da ga bo zaprl v kletko, da ga ima pod kontrolo in tam kjer hoče.
Oz. enko ko ljudje ujamejo divjega lepega, mogočnega, svobodnega, ponosnega mustanga, nadenejo nanj sedlo, uzdo in ga pod prisilo vzgajajo, da mu izbijejo ponos, dostojanstvo, ..., da potem uboga človeka. Potem ta lepi mustang postane navadno kljuse, nič drugačno od domačega konja.

Zato še enkrat, tisti, ki namerava kupiti afghanca naj dobro razmisli, ker spreminjanje afganca v poslušnega kužka s sklonjeno glavo in mahajočim repkom je zame sramotno dejanje.



V drugo se ne bom spuščala..ampak tale setavek pove točno tisto kar trdim....namreč da ljubitelji afgancev v večinini nimajo pojma o šolanju  :D
niti o sitemih , niti o ciljih, niti o sodelovanju  med psi in ljudmi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #46 : 03 December 2007, 10:03:27
Ferry..zelo lepo si opisala afganca, njegov namem in izvor njegove lepote in se popolnoma strinjam s tabo... isto mi je povedal francoska vzrediteljica...ko zagleda plen, ki ga ti sploh ne vidiš, je že črta... in rekla mi je da bi afganec, ki bi ga vzela s sabo na ježo zelo hitro končal pod kakšnim avtomobilom!  :'( Torej  :'( GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #47 : 03 December 2007, 10:08:59
Niti ni tako kot ti razmišljaš, pasme so različne in so tudi nastajale v zgodovini različno (neketere so bile popolnoma umetno vzgojene z določenim namenom) in ne da se posploševati, sploh pa pri šolanju. So pasme, kot sem že omenila, ki šolanje rabijo oz. pomaga lastniku in kužku, da znata sodelovati oz. da se oba naučita veliko stvari eden o drugem, pač afganec tega ne bo tako vzel (mogoče ko boš enega kdaj imela, boš to tudi dojela), do takrat lahko pač tako razmišljaš kot si napisala v zadnjem postu. Glede na to, da imam begala in izključno močno priporočam vsakemu, da gre v šolo in tudi vem, kaj sva iz te šole odnesla, pa bom še vedno ostala pri zgornji trditvi. Posploševanje tako ali tako ni pri ničemer dobro.

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #48 : 03 December 2007, 12:03:41
Ferry, komu je bil namenjen tvoj zadnji post? GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #49 : 03 December 2007, 12:23:49
Niti ni tako kot ti razmišljaš, pasme so različne in so tudi nastajale v zgodovini različno (neketere so bile popolnoma umetno vzgojene z določenim namenom) in ne da se posploševati, sploh pa pri šolanju. So pasme, kot sem že omenila, ki šolanje rabijo oz. pomaga lastniku in kužku, da znata sodelovati oz. da se oba naučita veliko stvari eden o drugem, pač afganec tega ne bo tako vzel (mogoče ko boš enega kdaj imela, boš to tudi dojela), do takrat lahko pač tako razmišljaš kot si napisala v zadnjem postu. Glede na to, da imam begala in izključno močno priporočam vsakemu, da gre v šolo in tudi vem, kaj sva iz te šole odnesla, pa bom še vedno ostala pri zgornji trditvi. Posploševanje tako ali tako ni pri ničemer dobro.

Lp

V povezavi s šolanjem.....poglej si nit o beaglici Xsari- ko smo že pri beaglih  ;)
Vsekakor so bile pasme različne in so še.
Za vse pasme pa je značilno, da rabijo zaposlitev. In da v tem uživajo 8). Če seveda vodnik ve kaj dela  ;)
Vzvišenost, samostojnost in plemenitost afganistancev so vzreditelji omejili na tek po tekočih trakovih in stadionih z umetno travo-, pa kakšen korak po razstavnem tepihu ::). Svobodo niso omejili samo njihovemu duhu ampak tudi telesu- poglej npr kako je omejena svobode dlake in ušes- razen dveh krogov na razstavi svobodno ne plapola , ampak je zavita v papirčke in šale :-\.
Večina "elegantnega, vzvišenega  in svobodnega življenja"  teh psov je omejena na stanje na mizi za razčesavanje  :P.
Tega res ne bom mogla dojeti, niti če bi ga kdaj imela  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #50 : 03 December 2007, 12:49:25
Deteljica,

Tisti prvi stavek zgoraj bova spustili, ker to ne mislim komentirati tukaj, mogoče pa na strani, kjer govorimo o beaglih.

Zaposlitev? Se vidi, da ne poznaš afganca, njemu je najljubše, da leži oz. spi tam, kjer se najbolje počuti. Zaposlitev za afganca v taki obliki kot misliš ti, je za njega mučenje. Edino v čemer uživa je tek čez drn in strn, sam brez ovir, s hitrostjo, ki si jo sam želi in to je za njega užitek.

Tek po tekočih trakovih in stadionih z umetno travo?? Zdaj pa ne vem več, če se sploh spoznaš na pasji svet in razstavljanje. Tek na tekočih trakovih ne uporablja noben ljubitelj živali, je pa res, da se tega postopajo na veliko italijani, vendar za vse pasme, zato so njihovi psi najbolj "shendlani" na razstavah. Kar pa se tiče teka po stadionih z umetno travo - ta je pa že preveč "za lase privlečena". Pojdi na coursing ali hitrostno dirko, ker vidim, da očitno še nisi bila. Papirčki, šali so žal izmišljotina človeka, ki psa nima več za žival, ampak za svoje izživljanje oz. svoje kužke počloveči in jih oblači oblekice itd.

Pojdi na razstavo in mi povej, a si papirčke videla samo na afgancih. No ti malo namignem, zelo malo jih je med afgahnci in tudi tisti, ki so, med večino niso sprejeti z odobravanjem, svetujem ti, da si greš ogledati ring kjer se razstavljajo yorkiji, ali ši-cu ji itd.

Žal pa je tako, da se je pri afgancu z leti, genetika tako spremenila, da je njegova dlaka postala dolga, svilnata, tanka, nežna in izredno občutljiva, kar pa seveda zahteva izredno veliko nege, da kuža ostane pri zdravju. Tisti pač, ki se je odločil za nakup takega kuža, mu s pravilno nego le vzdržuje lep videz, zdravje in počutje psa in nič drugega.

In še enkrat pravim, ne posplošuj, nismo vsi lastniki taki, da psa navežemo na vislice, kjer ure stoji, da ga mi prečešemo, mislim, da glede na to, da je pes res zahteven za vzdrževanje ravno lastniki afgancev dopuščamo psu največ dostojanstva , svobode, .... Ampak očitno res nisi obiskovalec razstav, drugače teh stvari nebi napisala. Pojdi npr. v ring bobtailov, skoraj povsod so vislice, puder, spreji, barvanje dlake, tupiranje, puljenje, .....

So pa izjeme, ki tudi afgancem kratijo svobodo in vse ostalo, vendar pa so take izjeme tako prisotne pri vseh pasmah.

LP
 



Ferry

  • Gost
Odgovori #51 : 03 December 2007, 12:50:11
GG, Deteljici.

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #52 : 03 December 2007, 13:11:31
1)Tek po tekočih trakovih in stadionih z umetno travo?? Zdaj pa ne vem več, če se sploh spoznaš na pasji svet in razstavljanje. Tek na tekočih trakovih ne uporablja noben ljubitelj živali, je pa res, da se tega postopajo na veliko italijani, ....
2)Žal pa je tako, da se je pri afgancu z leti, genetika tako spremenila, da je njegova dlaka postala dolga, svilnata, tanka, nežna in izredno občutljiva, kar pa seveda zahteva izredno veliko nege, da kuža ostane pri zdravju. Tisti pač, ki se je odločil za nakup takega kuža, mu s pravilno nego le vzdržuje lep videz, zdravje in počutje psa in nič drugega.
3) Ampak očitno res nisi obiskovalec razstav, drugače teh stvari nebi napisala. Pojdi npr. v ring bobtailov, skoraj povsod so vislice, puder, spreji, barvanje dlake, tupiranje, puljenje, .....

 
Ad 1- ne samo Italini, ampak mnooogo afganistancev- vsaj kolikor je bilo meni večkrat povedano  :-\ .... Koliko % teh psov hodi redno, vse življenje  na tek ala coursing  ;) (P.S.-moj zagotovo bi)
Ad 2- temu in podobnemu pravijo v FCI "izboljšanje" pasme  ::)  :P
Ad 3- nisem veliko po razstavah ravno zato,  ker se mi gabi pri vseh pasmah vse pretiravanje v škodo funkcionalnosti psov (ala pod 2) in dovolj, da vem in opazim to, kar so po moje izrojenosti sodobne vzreje in razstavljanja - pri vseh pasmah   >:( sem proti temu seveda  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #53 : 03 December 2007, 13:20:45
Deteljica,

Pod 1 - kdo ti je to tolikokrat povedal, strokovnjak ali spet samo brezvedno čebljanje in natolcovanje neresnic. Prvo se prepričaj potem javno trobi naokoli. Glede na to, da se družim s širšim krogom lastnikov afgancev, vem, da govoriš neumnosti. Seveda pa, kot sem že prej omenila, dopuščam izjeme.
Pod 2 - pri vseh pasmah je tako, kaj to potem pomeni, da imaš ti mešančka?
Pod 3 - na tvojo in mojo žalost se to ne dogaja samo po razstavah, glede na to da imam beagla, vem kaj ljudje z njimi delajo pa so ravno tako veliki sovražniki razstav, ker se tam pse muči. Tisto, kar pa delajo oni je pa OK. Samo na hitro naj omenim (čeprav sem rekla, da to spada k beaglom), da kar nekaj lastnikov beaglov na tem forumu te revčke oblači v smešne obleke, pokrivala, jaknice, plaščke, jim dela posebne milne kopeli, ..., dejansko počlovečjuje - kot, da bi imeli otroke, jih prekomerno vlačijo po veterinarskih ambulatah jih filajo z zdravili, antibiotki za vsak drek, a to ni mučenje??????

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #54 : 03 December 2007, 13:21:43
he nisem si mogla kaj, da ne bi mal " pogooglala" glede zgodovinske uporabe teh psov in glej glej čudo , kaj sem našla  :o :

"This elegant sighthound was used as a shepherd and hunter of many types of game including deer, wild goats, and even wolves and snow leopards. They were also used by shepherds as herders and watchdogs. An extremely fast and agile runner, the Afghan Hound pursues game by sight. His thick coat protects against temperature extremes. In Europe and America he has become a luxurious pet because of his aristocratic beauty. Some of the Afghan's talents are hunting, sighting, tracking, herding, watchdogging, racing, and lure coursing."

očitno le niso samo postavali , se klatili po lastni mili volji in si lovili hrano kadar in kjer so si zaželei  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #55 : 03 December 2007, 13:34:56
Še malo brskaj, zgodbic, kaj vse je afgahanec bil, je veliko, mogoče kje piše, da je bil tudi prinašalec divjadi z vode ali pa pointer. Sicer pa mislim, da je bilo tukaj mišljeno, da so ga uporabljali pastirji, da je pazil na okolico, ne pa, da je preganjal ovce. To pa je čisto normalno, saj so imeli afghanistanci v hribih živino, od česa bodo pa živeli??? Ne si pa tega razlagati, da je gnal ovce kot border coli, ker to sigurno ni delal.

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #56 : 03 December 2007, 13:42:26
Še malo več o afgancih "Distinguished by its thick, fine, silky coat and its tail with a ring curl at the end, the breed acquired its unique features in the cold mountains of Afghanistan, where it was originally used to hunt wolves, foxes, and gazelles. Its local name is Tāzī (Persian: تازی). Other alternate names for this breed are Balkh Hound, Baluchi Hound, Barutzy Hound and Kabul Hound. The Afghan Hound has many cat-like tendencies and is not slavish in its obedience as are some other breeds. The Afghan hound has a leaning towards independence. Owners should not be surprised if their Afghan hounds sometimes choose to ignore commands. Although seldom used today for hunting in Europe and America where they are popular, Afghan hounds are frequent participants in lure coursing events and are also popular as show dogs."






Ferry

  • Gost
Odgovori #57 : 03 December 2007, 13:46:09
Ta razlaga je veliko boljša oz. pravilnejša!

Lepe slikice GG!

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #58 : 03 December 2007, 13:48:36
Nič posebnega...samo iz Wikipedije  ;) GG


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #59 : 03 December 2007, 13:53:27
Osebno so mi Afganistanci lušni, priznam pa da od hrtov so mi najbližje Borzoi, sem pa pred leti poznala lastnico Afganistanca v BS, prekrasen samec "zlate" barve s črno masko, če se še prav spomnem (mislim da mu je bilo ime Bono), ki pa je bil izredno poslušen, vendar še vedno z vsemi lastnostmi afganistanca, lastnica je sicer priznala da ni bilo lahko ampak z malo truda in potrpljenja jima je uspelo :D Sama imam pasmo ki je karakterno dokaj slična afganistancu, tek in širne planjave so njihova strast in to je v njihove gene zapisano že tisočletja, in ja so ponosni, ekstremno radi uporabljajo svojo pamet in priznavajo samo partnerstvo ki bazira na 50 - 50% . Pa vendar to še ne pomeni da mojmu pesjanu določenih stvari ne bo treba znati, sicer nimava narejenega BBh-ja na mojo žalost, vendar osnove zna, ne bom rekla da sva se jih naučila preko noči, vendar pa z malo truda in potrpljenja je šlo, in verjemi mi mu nisem ubila duha, je še vedno vse kar po standardu mora biti, samosvoj, ponosen, z ogromno strastjo do teka, še vedno rad uporablja svojo pamet, trmast, še vedno 2x močno premisli če se mu splačat to narediti in ja če v nečem vidi korist se tistega z velikim veseljem nauči ;) In verjamem da na nek podoben način deluje tudi afganistanec. Poleg tega kolikor vem so vse pasme , tudi tiste bolj starodavne bile narejene z razlogom, pa še nekaj v preteklosti se je s temi pasmami ravnalo precelj lepše v njihovih matičnih domovinah kot se zdaj ;)