Surova hrana

irenchy · 1180794

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 22 Januar 2008, 17:33:18
Jaz sem že uspela "predelat" vse napisano na zugoraj omenjenem linku. No, pa mi ni najbolj jasno, kako naj bi pes živel zdravo in zadovoljno ob hrani, katera vsebuje v največjem procentu kosti. Pomoje bolj borno, glede na to, da se naj bi večina teh psov npr. iztrebljala 1x na 2 dni, pa še takrat se iztrebek po določenem času "spremeni" v prah  :-\
Pa nisem ravno zagovornica briketirane hrane, samo nekako si ne predstavljam hranjenja na ta način, res ne.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #61 : 22 Januar 2008, 18:10:11
Lanabela,

moje pecenega mesa ne smejo, se jim takoj pokvari prebava.
Ja svinske, telecje in se kakne druge glave gredo pri nasi hisi za med. Pozrejo vse mesene dele. Ce bi na koncu se enkrat lobanjo prekuhala, bi jo lahko obesila na steno kot trofejo. Predvsem so nore na mozgane. Vcasih dobim tudi bikova jajca - ga ni lepsega zvoka za slisat, kot takrat, ko kar godejo.

Saj pravim, da se psi morajo nauciti jesti kosti. Jaz se za moje ne bojim. Imajo mocno celjust, izrazit nagon po prezvekovanju, drobljenju in trganju. Pa mocno zelodcno kislino. Po vsej verjetnosti jim zato tako hudo pasejo razni zeljnati, spinacni in ostali zelenjavni dodatki.

Sladkarij pa ne marajo. Glede unicevanja: jaz moje pasme ne morem glih gonit na 10 km marse. Dovolj jim je, da jih 3x na dan prelaufam po pol ure zadaj za hiso. Veckrat na teden pa gremo za dve uri v gozd. A zal, to jih ne ustavi, ce jim umaknem kosti. Posebno ena, ki je cisto na mamico je destruktivna. Njej je vcasih tudi kaksna kost viska premalo.

Osebno sem prepricana, da sem trenutno nasla neko kompromisno metodo, ki odgovarja mojim psom. Nimamo pretiranih zdravstvenih tezav razen kaksne fizicne poskodbe, ce ne pazim vnetje  oci zaradi prepiha ali spremembe klime.

Taksen nacin prehranjevanja mi je prinesel veliko vec pozitivnih kot negativnih ucinkov. Koliko ima prav pa bo pokazal cas. Ni receno, da se ne bomo morali zopet vrniti na brikete. Do takrat pa bo nas mesar imel se veliko dela.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #62 : 22 Januar 2008, 18:20:06
Kako naj bo naravna pasja prehrana sestavljena:
 

RMB (SMK*)                    50 do 60 %

ribe in meso brez kosti  10 do 15 %

zdrave maščobe**          15 do 20 %

drobovina                        10 %

zelenjavna kaša               5 do 10 %

Meni se to vseeno ne zdi toliko kosti, recimo 50 % SMK, kjer je recimo po moji oceni 30-50% mesa - recimo piščančji vratovi, piščančji hrbti (odvisno seveda kako zrežeš meso dol :) Vseeno pa pride nekje okoli 30% kosti, hrustanca, kar se zdi meni ok. Oz jaz bi nekje toliko kosti dala mojim (male pasme).


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 22 Januar 2008, 18:32:20
Ja, ne vem, meni se to ne zdi uravnotežen obrok oz. se mi zdi nepopoln in bi moji psi pomoje pocrkali ob tem.
Prav tako se mi zdi zelo vprašljiva uporaba svinjskih kosti - sem imela fajn izkušnjo po enem pikniku, kjer je eden od psov pojedel kosti, ki so mu jih udeleženci naskrivaj metali. Fajn, ja...
A je kdo pogledal razdelek za mačke? No, jaz sem ga, ker so mačke moja šibka točka. Zgrozila sem se - dobesedno.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #64 : 22 Januar 2008, 18:54:39
Ker se tudi ne razumem glih na mačke, kaj pa je narobe? Bi rada tudi čimveč info, če mislim imeti v prihodnosti mačko.

Jaz bi recimo za psa dala malo več zelenjave, ker ga pač imajo rade. glede kosti, pri kuhanih sem vedno zelo previdna, jaz mojim držim kost, toliko da recimo pogrize dol hrustančni del... sem pa probala malo kako je z surovo kostjo in je itak čisto druga struktura. čeprav svinjskih tudi jaz nebi dajala, saj niti ne priporočajo, pa niti svinjskega mesa ne, itak ga doma moji niti ne jejo :)

Aja še to me zanima, ali kdo ve, kako pa običajno dajeno te mesnate kosti, recimo perutničke ? Verjetno narežeš z sekirico na primerno velike delce, glede na velikost psa. Moja ta večja mala je dobila včeraj kar izdatno porcijo narezanega piščančjega mesa in malo maščobe je bilo zraven, zmazala v sekundi, in nobenih stranskih učinkov :)
Ko je bila mladiček je bila blazno občutljiva (sumim Hillsovo hrano, s katero so jo hranili pri vzreditelju od malega), ampak ob menjavi hrane in navajanja na raznolikost je sedaj super, poje vse brez problema.

Edino ne vem kako bi se samo takčen način obnesel pri ta mali yorkici, ker je res ful mala, ni pogojev da bo grizla kosti, ker enostavno ima premale zobke in čeljusti, edino če bi hrustance na mini narezala,... pri mesu ni panike, ker poje vse brez problema :)
Aja no to bi me zanimalo, če je kakšen lastnik malih pasem da hrani na ta način, bi bila ful vesela kakšnih nasvetov.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #65 : 22 Januar 2008, 19:07:34
botticelli,

jaz tako majhne pasme kot je tvoja, nimam. Imam malo vecjo pasmo mops. Ona zelo rada krade tavelkim njihove kosti. Saj sem na prejsnji strani prilimala njeno slikco. Moja Saska nima tezav ne z velikimi ne z malimi kostmi. Mislim, da se ljudje sploh ne zavedamo, da so psi s svojimi celjustmi sposobni kaj vec, kot si mi lahko mislimo ali predstavljamo. Osebno na tvojem mestu bi sprobala vec variant, potem pa uporabljala tisto, ki bi ji najbolj odgovarjala. Moja Saska je z grizenjem kosti resila tudi marsikateri zobni problem in se izognila operaciji.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #66 : 22 Januar 2008, 19:29:22
Vidim,da se razvila fina debata-lepo  ;)
No,jaz bi rada samo povedala,da Gaja kosti ne dobi tako,da bi jih lahko pojedla,čeprav se zavedam zelo močne želodčne kisline,ki jo imajo psi-piščančja kost se naprimer kar stopi v njej po dveh do treh urah. Ne dobiva pa jih zaradi gastritisa,ki na srečo nekako miruje že nekaj časa,vseeno pa dobi meso,drobovino in kost,da jo ogloda.
Kakec imata še vedno normalen,malenkost bolj čvrst je,ni pa čisto bel,tako kot so ponavadi od okoliških psov,ki pa res živijo samo od kosti.
 Je pa res,da so te kosti,ki jih dajem jaz,res lepo obložene z mesom,tako da se strinjam s tabo,Boticelli. V resnici prideš potem na razmerje,kjer je 50-60% samega mesa,kosti pa pridejo okoli 20-30%.
Danes je bila na jedilniku tudi ena prav velika,krvava,sveža goveja stegnenica,ki sta se je oba lotila z največjim veseljem. Bom prilimala slikice(še vedno je nista uspela čisto obrat) :)
Aja,Boticelli,jaz dam kose mesa oz.kosti kar cele,Paxx jih lepo zdrobi in poje,pri Gaji pa pazim,da samo obere(piščančji hrbti,svinjske mesnate kosti). Mojadva nista alergična na nobeno vrsto mesa(trk,trk),svežih svinjskih jeter itak nisem nikoli dajala,drugače pa je bila drobovina redno na jedilniku.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #67 : 22 Januar 2008, 19:29:54
Ja saj poznam tvojo sasko! :):) Sem jo tudi že v živo vidla :) Ona je recimo primerljiva z mojo kitajčico. Medtem ko pa je yorki res miniaturen, 1,2 kg, drugače sploh nebi bilo panike. In ona vem da tudi najboljših pasjih zadev - uhlji, sapniki, bikovke - enostavno ne more zgrizti, tudi če dam na male koščke. Tako da po mojem bi kvečjemu pogoltnila kose kosti :) Čeprav vem da bi jih rada grizla, ji tudi dajem občasno tako da držim v roki kaj, samo ko ugotovi da ni več mesa in da ne more zgrizti nič, potem ji ni več zanimivo.

No vsekakor pa bom probala več variant in bomo videli :)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #68 : 22 Januar 2008, 19:33:45
Ja saj recimo bernardinki jih dam brez problema pač take kot pridejo od mesarja, jih bo že razgrizla, sploh ni panike.

Nekako pa dvomim da bo kitajčica razgrizla recimo perutničko :) Pa kakorkoli gledaš, še vedno je problem tudi to, da v stanovanju ne moraš dati svežega bedra psu celega, ker ga bo vlačila po stanovanju in vem da ga bo jedla v svoji posteljici :) Zato je mogoče bolje zrezati tudi kosti na male koščke, pač tisto kar se da. Sicer pa poleti ni panike, zunaj lahko svinja kolikor hoče :)


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #69 : 22 Januar 2008, 19:41:35

Nekako pa dvomim da bo kitajčica razgrizla recimo perutničko :)
Ne vem,Gaja razgrize tudi svinjska rebra,perutničke(ki so precej tanke kosti),kurja bedrca,zajčje stegnenice. Poskusi,drugače pa bo pa bernardinka pomagala  :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #70 : 23 Januar 2008, 16:36:30
Miša, če tvoje lobanjo olupijo, potem je v redu. Moje so jo POŽRLE, zdrobile na grozljivo ostre kosce, ostalo je za eno majhno pest iveri, pa še te bi pogoltale, če jih ne bi jaz pobrala. Res je, da se kosti (načeloma) v želodcu brez škode raztopijo. Ampak najprej morajo do želodca priti. In tu se je celo mojim, ki prenesejo vsega vraga, že zalomilo. Brez hujših posledic sicer, bilo pa je hudo.

Ni za vsakega psa vse dobro, kar je za drugega. Moje recimo požrejo ogromno sadja, ki si ga same naberejo v domačem sadovnjaku. Tudi breskve, marelice in češplje. Krasno, če bi ne požrle tudi pečk. Mojim ne škodi čisto nič, ne bi pa priporočila take prehrane drugim. En nesrečni pitbul je moral na operacijo zaradi ene same samcate češpljeve peške. Ali pa velike količine orehov, ki jih poberejo, kadar pač so. In si jih same zluščijo in izberejo ven jedrca. Nekateri psi požrejo tudi zdrobljeno lupino - dvomim da jim koristi. Tako da...

Po pravici povedano, če bi meni eden dostavil takole pošiljko kosti, bi izbrala ven za vsako psico eno, z ostalim bi pa naredila isto kot sem z podarjenim (žarkim) odojkom: tam pri gnoju bi skopala dovolj globoko luknjo in jih zakopala. Enkrat čez dolgo bi bile zelo lep kompost.

20 - 30 % kosti v vsakdanji prehrani se mi zdi obupno veliko.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #71 : 23 Januar 2008, 17:13:04
Naša bernardinka tudi vse poje :) Se sploh nebi branila nobenih kosti :)
Isto nabira sama orehe, jih stre in poje ven jedrca, včasih pa tudi lupino. Ko nesemo kaj na kompost, bo šla prebrskati, ne morem pomagati, taka pač je. Zato tudi pazimo da ne mečemo tja nobenih čudnih kuhanik kosti, te grejo v smeti.
Ker kakorkoli gledaš, mogoče sadje ni bila prvotna prehrana psov, samo če gre pes in si sam vzame jabolko z drevesa, potem mu že paše.
Naš prvi pes, nemška ovčarka, zdaj že dolgo pokojna, no ona je jedla surov krompir. In kadarkoli se je lahko zmuznila v shrambo je enega ukradla in pojedla celega. In pojma nimam zakaj ji je to pasalo.

Skratka, meni se 20-30% kosti in hrustanca ne zdi veliko. Se mi zdi veliko boljše davati primerne surove kosti in hrustanec namesto raznih dodatkov - kalcijevih, glukozamidnih,... Je pa res, da danes so psi že toliko spremenjei da verjetno se bodo našli psi, ki ne bodo prebavljali kosti.
Kakorkoli že, meni se zdi ta prehrana dovolj zanimiva in logična, da bom prebrala kar se bo dalo na to temo in najverjetneje tudi poizkusila ta način, pač prilagojen mojim psom.

Recimo danes sem jima dala konzervo sardin, ta mala, ki obožuje ribe(običajno dobivajo tuno) jih niti povohala ni, ta večja, ki pa ni glih neki ribji fan (ne je vseh tun), pa jih je zmazala in še dve uri lizala krožnik :):) Tako da itak ne moreš posplošiti zadev, morajo biti prilagojene za tvojega psa, ki ga ti sam najbolje poznaš.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #73 : 23 Januar 2008, 17:45:21
V kosteh ne, so pa v hrustancu ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #74 : 24 Januar 2008, 12:11:03
Pa si izračunala, koliko hrustanca bi moral pes požreti, da bi dobil (srednjevelik) vsaj 400mg čistega glukozamina dnevno? (vsaj toliko ga je potrebno dodati, če hočeš doseči kakšen učinek, pri psih ki ga rabijo. Zdravi in mladi ga itak ne rabijo, ker si ga dovolj naredijo sami).


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #75 : 24 Januar 2008, 17:20:16
Po pravici povedano, če bi meni eden dostavil takole pošiljko kosti,

No, jaz sem vas namerno malo zavedla... :-[ Pokazala sem vam samo skatlo s kostmi. Tista druga skatla, v kateri je vecinoma meso pa izgleda takole:



In pozabila sem povedati, da moji psi ( razen Zokija, ki ne zna glodati kosti, jih samo cuza in zvlece dol meso ) ne zvakajo vseh kosti ampak samo nekatere. Ali je to posledica razvajenosti ali so same tako pametne, nimam pojma. Dejstvo pa je, da pojejo vse  kosti, kjer je gor hrustanec. Zmeljejo in zdrobijo jih v prah! Rebra in cevaste kosti pustijo in dol potegnejo meso in kozo.
Dejstvo je, da ogromno kilazo kosti vrzemo vstran.
In opazila sem se nekaj: nikoli ne bodo zvakale kosti zaradi glodanja, ko so lacne. Z kostmi se ubadajo sele takrat, ko se nasitijo.

Jaz vem, da vsem psom ne pase isti sistem prehranjevanja. Nimam nic proti briketom. Nic nimam proti surovi hrani. Vsak pes je osebek zase. Tako je treba tudi vsakemu psu prilagoditi prehrano. Jaz mojega sistema ne posiljujem nikomur. Ga pa rada priporocam z dobrimi izkusnjami, vsakomur, ki je pripravljen prisluhniti.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #76 : 24 Januar 2008, 17:45:03
Tole pa že zgleda bolje. No to bi pa jaz stresla v en velik kotel, malce pokuhala, vzela potem iz juhice dol mast in jo porabila za ptiče, skuhala notri polento in zelenjavo in imela po porcijah za huh...en mesec?


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #77 : 24 Januar 2008, 18:07:07
A tvoje lepo prenasajo polento ??? :o Jaz se izogibam vseh izdelkov kjer je noter koruza ( tudi koruznega kruha jim ne dajem).

Drugace pa jaz ne skuham vse skupaj. Svinjino kuham posebaj, ker tisto vodo odlijem in vrzem vstran. Ce je na sporedu divjacina ali dimljeno meso potem tudi tukaj odlijem vodo. Govejo, piscancjo in puranjo pa naredim tako kot ti: skuham makarone in zelenjavo. Pohrustajo in godejo zraven, da jih je veselje poslusati. Tudi to skuham vsako posebaj.

In tale porcjon zadostuje pri nas samo za dva dni!

Missa




Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #78 : 24 Januar 2008, 21:26:37
Moje polento obožujejo, jo imajo skoraj raje kot meso. Tudi jo povsem lepo prebavijo in celo kakdar imajo dijeto, jim jo dam namesto riža, ki ga nimajo preveč rade. Razen polente imajo rade tudi krompir, skuham jim sicer tudi riž in ješprenj  a tega kot sem že rekla nimajo preveč rade. Makarone dobijo občasno za priboljšek. Ena stvar ki si jo ne znam razložiti: kadarkoli se najedo makaronov, se potem polulajo v veži (sicer se ne). Imaš kakšno idejo zakaj?


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #79 : 24 Januar 2008, 22:41:41
Jaz moje s polento pomorim kot bolhe. Zoki, Zoya in Twisty so alergiki na koruzo. Seyka kakor kdaj. Cuca in Saska pa  sta prehitri, da bi ju sploh lahko zadela kaksna bolezen. Edino za Simply mi ni jasno ali tako malo poje, da ni alergicna ali pa ji koruza ne pride do zivega.

Lulanje po makaronckih  ;D ;D ;D  Poznam! In to je resnicno velik problem pri tem nacinu prhranjevanja. Ce ti se ni potegnilo, zato, ker jih ne skuhas po gostilnisko in jih takoj vzames iz vode ampak jih pustis, da se v istem loncu ohladijo ( in lepo napijejo vode ). To delam tudi jaz. Ucinkovita resitev je samo ena, na vsake  dve do tri urce lulat. Ali pa jih odcedit takoj, ko so skuhani. Jaz  jih zvecer nazadnje peljem ven okrog polnoci in zjutraj ob sestih. Ce pa nismo papali makaronckov pa vzdrzijo do osmih brez pol muke. Pri normalnem prehranjevanju ( kosti in meso) tega problema nimam. Sicer pa moji psi niso vajeni piti vodo v enormnih kolicinah in je tudi nimajo nastavljeno na dosegu gobcka. Zato pa imam problem, ker ne pijejo postane vode ampak samo svezo. Vse pa imam naucene, da mi pokazejo kaj  kdaj zelijo. Vsaka vrata pomenijo eno zeljo.  Tako, da tocno vem kdaj so zejne, lacne ali hocejo na potrebo.Kadar so na makaronih se vode tudi dotaknejo ne.

Mene bega nekaj drugega: vse te kosti, ki jih tako lepo prebavijo in jim nic ni. Pozrejo pa eno stran cajtng papirja pa ga ne prebavijo in izlocijo ampak izbruhajo. Cudno  ???

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 25 Januar 2008, 14:04:46
Fino, ena skrivnost razrešena.
Če so alergiki, potem pač ne smejo jesti nič od koruze. Smola. Moje niso alergične na nič, samo če dobijo kaj kar vsebuje sojo negravžno prdijo. Za tiste pse, ki jo prenašajo je pa koruza zelo v redu. Je pa v nekaterih najslabših briketih koruza prisotna v taki obliki, da jo tudi moje ne morejo prebaviti in gre cela čez.
Časopisnega in drugega papirja ne more prebaviti noben pes. Če ga ne izbruhajo, potem gre pač čez, včasih se da na koncu celo prebrati, kaj je nekoč na tistem papirju pisalo. Enako kot tatenke polivinilaste vrečke, rokavice (in druge zadevice) iz lateksa in kar je še take svinjarije, ki jo moje poberejo, če le morejo.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #81 : 26 Januar 2008, 14:34:22
Tako pa se masti moja "zverina"...na koncu sploh ne moreš verjeti, kako mu uspe poglodat kost s tem malim gobčkom  ;)



Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #82 : 26 Januar 2008, 17:19:03
Da pokažem še jaz moje beštjice pri prvinskih obrokih  :D





na koncu sploh ne moreš verjeti, kako mu uspe poglodat kost s tem malim gobčkom  ;)
Jaz ugotavljam,da je Gaja čist taprava za tele velike kosti,ko se meso skriva v kakih špranjah in ga fino zbeza ven s svojim malim gobčkom,medtem ko Paxx obupuje zraven  :D



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #83 : 26 Januar 2008, 18:53:36
Nore fotke :)

Glede glukozamina,nise zračunala,govora je bilo vsaj z moje strani o zdravih psih. Tisti z posebnimi potrebami so pa itak zgodba zase...recimo če ima pes displazijo potem bi vsaj jaz dodajala še glukozamin in hondroitin v bolj koncentrirani obliki.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 27 Januar 2008, 11:24:18
Moje so si včeraj našle naslednji prvinski obrok:

Alica ga je našla:

Beti ga je pokončala:


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #85 : 27 Januar 2008, 17:25:00
Časopisnega in drugega papirja ne more prebaviti noben pes. Če ga ne izbruhajo, potem gre pač čez, včasih se da na koncu celo prebrati, kaj je nekoč na tistem papirju pisalo. Enako kot tatenke polivinilaste vrečke, rokavice (in druge zadevice) iz lateksa in kar je še take svinjarije, ki jo moje poberejo, če le morejo.

Moje "prebavijo" linolej, plastiko, les, tekstil...vse kar si zmislis, ki potem pride ven pri ritni luknjici. Edino casopisni papir izbruhajo in v veliki vecini je res potem se berljiv.

Edino kar mi je se neznanka je zlatnina. Ponoci mi je ena ( na sumu imam Seyko ) grickala mojo zlato zapestnico in po detaljni forenzicni preiskavi sem pogruntala, da jo je pozrla. Celi mesec sem drezala s palcko po kakcih, jih draznala in secirala, ter prav od blizu ogledovala. O zapestnici pa ne duha ne sluha. Bog ve, kaj so si mislili sosedje, ki so opazovali moje vztrajno pocetje.

O takrat sem jim se z veliko vecjo vnemo ponujala surove kosti, da bi bilo iztrebljanje intezivnejse a uspeha nisem docakala. Sedaj se tolazim s tem, da so moje cokoladne princeske tudi malcek "pozlacene".

Kaj pa je tole:



Merjascev okelj? Kje pa ti zivis, da vas obkrozajo taksne zverine?  ;D

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 27 Januar 2008, 18:28:59
Miša, zapestnica zna še vedno priti ven. Od prijatelja prinašalka je pojedla tamehko konzervo od paštete je prišla ven po dveh mesecih. Ne obupaj prehitro.
Papir pride neprebavljen ven na obeh koncih. (ene luštna zgodbica, resnična - ameriška samojedka je pojedla zajeten kupček dolarjev skupaj z denarnico. Lastnik je dolarje, ki jih je po obrokih kakala lepo zbiral, pral, sestavljal skupaj, sušil in ravnal v albumu za slike. Ko je zbral veliko večino denarja, je vse skupaj nesel na banko in tako uspel rešiti za ene počitnice denarja. Denarnica pa je izginila v nepovrat.)

tisto na sliki je pa kravji rog. Pojma nimam kako je prišel na travnik. Upam, da si ni kdo v njem pripravljal dragocen "gnoj iz roga", bo zelo jezen, če mu je preparat izginil v pasja čreva.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #87 : 30 Januar 2008, 11:26:26
Tisti, ki ste se odločili sedaj da hranite surovo me zanima kako hranite. Koliko mesa, koliko kosti? Dodajate kakšne dodatke? Olje...? Katero in zakaj? Dajete kaj zelenjave, sadja?




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #88 : 30 Januar 2008, 12:23:36
Mi smo trenutno tako, da imamo za porabiti še 3 kg briketov, tako da dobivata mogoče ne glih vsak dan, ampak načeloma 1 obrok briketov, hranimo pa 2 krat dnevno.
Do sedaj smo bili bolj v fazi probavanja, kaj jima je všeč - drobovine surove skorajda nista dotaknile, tako da sem pol morala srčka in jetra od piščanca malo na olivnem olju spražiti, in potem je blo ful dobro in zginilo v sekundi. Tako da bomo to morali če malo probati, kako bo naslednjič.
No za surovo meso ni problema, ga obe pojesta. Piščančje perutničke gredo skupaj z kostmi, običajno tako da meso malo zrežem dol, kost pa držim da ga pogrize.
Končno smo dobili tudi piščančje vratove sem jih narezala recimo na 4-5 delov, za ta malo pa sem naseckala na res male koščke, no obe sta jih z veseljem pohrustale :) In se mi zdi da so vratovi kar mesnati in po mojem je nekje max 30% kosti in hrustanca. Sicer pa se mi zdi da moje dobivata kar meso, tako da moram izbirati tudi bolj kostnate zadeve. Zato se mi zdijo res vratovi super izbira.
No probali smo tudi ribe (papaline) in nobena ni bila navdušena, točneje bolj je bilo raznešeno okoli posode...tako da bomo videli, bom še probala, če pa nebo šlo, jih bom z čim pomešala, ali pa rahlo popekla, glih za vzorec.
Sicer pa pri nas zelenjava ostaja, pa tudi koščki sadja, drugače pa dajem še koščke oreškov, trenutno imamo še Missik Link za dodatek, pa kakšno olje bom nabavila, sezamovo ali laneno.
Drugače pa damo še sardine iz konzerv 1x na teden, pa občasno tudi tuno iz konzerv, pa seveda žlico kisle smetane občasno in sirček, jajčka dam za enkrat kar skuhana, pa skoraj vsak dan dobivata nekaj za žvečit - uhlji, sapniki, suha pljuča, ...

Sicer pa dam tudi kakšno ajdovo kašo, ker jo vedno skuham brez soli in začimb, ali pa tudi kakšno proseno kašo, čičeriko, ...

Za enkrat je tako, da sprobavamo različne možnosti, količine so po občutku, v glavi imam pač približno koliko mesa in kolino kosti, maščob, rib, zelenjave, .. ampak nikoli ne tehtamo na gram, ker se mi zdi to nesmiselno. Važno je da je vse vključeno, se pravi da je raznolika prehrana.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 30 Januar 2008, 13:25:28
Zakaj pa sekljaš vratove na koščke?