branje rodovnika

lorry · 27149

lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
: 19 Avgust 2006, 18:08:46
no, mene pa zaima kako "beremo" rodovnik. prvič bom imela rodovniškega psa (no, res bo šele drugi moj kuža) in zanima me kako naj "berem" rodovnik? na kaj moram biti pozorna in kakšne podatke vse vsebuje?


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 19 Avgust 2006, 18:22:57
Pasma, ime psa, spol, poležen dne, dlaka, barva in oznake, vzreditelj (naslov, ime+ priimek),  podatki o prednikih (3 generacije)... To je na rodovniku psička...

Lp


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 19 Avgust 2006, 18:56:31
Kaj vsebuje rodovnik, ti je povedala že Sunshine. Eno takšno grobo skico rodovnika (v spletni obliki) si lahko ogledaš tudi na moji oz. Astorjevi spletni strani (naslov najdeš v mojem podpisu) pod rubriko Podatki. (ne morem dati linka, ker ni direktnega linka do rubrike). 

Na kaj biti pozoren pri rodovniku je pa stvar pasme. Običajno naj bi bil pozoren na zdravstvene podatke (če so vpisani). Kateri so to - je spet odvisno od pasme. Pri moji pasmi je npr v rodovnik vpisana ocena kolkov in komolcev. Nekateri so tudi pozorni na linije (torej prednike) - ali so predniki bili zdravi (malo pobrskaš s pomočjo Googla), so še živi, če so pokojni - zakaj so umrli, kakšne bolezni se pojavljajo v kakšni liniji... Ogromno stvari je. Najbolje je, da se pogovoriš z nekom, ki "obvlada pasmo", za katero se zanimaš. Le ta ti bo lahko dobro svetoval.


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #3 : 19 Avgust 2006, 19:10:48
hvala za odgovore.  ;)
saj sem v bistvu mislila bolj na bolezenske znake, če je notri vpisana, da je vse ok. npr., imela bom bokserja pri katerih so značilne težave s hrbtenico, zobovjem... to sem imela v mislih.  8)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #4 : 19 Avgust 2006, 19:16:48
saj sem v bistvu mislila bolj na bolezenske znake, če je notri vpisana, da je vse ok. npr., imela bom bokserja pri katerih so značilne težave s hrbtenico, zobovjem... to sem imela v mislih.  8)
Ne poznam zahtev za pridobitev vzrejnega dovoljenja pri bokserjih, vendar koliko mi je znano omenjenih stvari (te ki si ti napisala) ne boš našla v rodovniku (zgolj predvidevam - ne me držat za besedo). Po moje se ti najbolj splača, da glede na rodovnik - poiščeš s pomočjo googla prednike (posamezne pse torej) in na njihovih spletnih straneh (če jih imajo) pogledaš kako je z njihovim zdravjem etc.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 19 Avgust 2006, 20:38:02
V rodovniku v bistvu ni vpisano skoraj nic. Kvecjemu kaksni sampionski naslovi ali pa se to ne.
Rodovnik uporabljas tako, da vidis imena prednikov tvoje psicke in se potem pozanimas o njih. Preko interneta, preko googla, tako da druge vprasas...

Ce te bolezni skrbijo, vprasaj vzreditelja, kaj je naredil, da ti mladicki te bolezni ne bi imeli. Se pravi, ali je opravil preglede pri starsih - ce je, naj ti pokaze potrdilo - ali imajo predniki opravljene zdravstvene preglede in podobno.

battito animale


Gina

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 19 Avgust 2006, 22:03:37
saj sem v bistvu mislila bolj na bolezenske znake, če je notri vpisana, da je vse ok. npr., imela bom bokserja pri katerih so značilne težave s hrbtenico, zobovjem... to sem imela v mislih.  8)
Pri dandanašnjih bokserjih so večji problem kot displazija in zobovje težave s hrbtenico - spondiloza in pa srce, ponavadi v rodovniku označeno spond in pa cardio, ampak pri večini je navedeno le HD-kolki. Vestni vzreditelji, ki jim je mar za pasmo samo, dajo pregledat hrbtenico in pa test srca - eco doppler in iste zdr. teste zahtevajo od plemenjaka s katerim parijo. Je pa na žalost tako, da zaenkrat to še ni obvezni element pri pridobitvi vzrejnega dovoljenja ( vsaj ne dolgo nazaj je bilo še tako  ???) in le malokateri se tega poslužujejo.
Pa dobro je vedeti tudi, kako dolgo življensko dobo so dočakali predniki, kako je z zdravjem že odraslih potomcev obeh staršev, koliko je bilo napak v preteklih leglih ( zajčje ustnice, volčja žrela, kriptohizem....).
Vse to so pomembni podatki ki se jih splača malo raziskat, pa še kaj bi se našlo. ;)

Lp


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #7 : 19 Avgust 2006, 22:14:43
scyithe mi je že predlagala naj malo po spletu pobrskam. ja kaj naj pa napišem pod iskanje? ime staršev ali kaj?
saj me ne skrbi za mojo bodočo psičko preveč ampak bolj me zanima kot kaj drugo...  ;)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #8 : 19 Avgust 2006, 22:36:56
scyithe mi je že predlagala naj malo po spletu pobrskam. ja kaj naj pa napišem pod iskanje? ime staršev ali kaj?

Ja. Imena staršev, imena babic, dedkov, prababic, pradedkov.... :)


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #9 : 20 Avgust 2006, 16:31:34
najlažje bo, da gledaš oz iščeš imena psarn, ki so vzredile prednike - Za Elmota sem sicer prvo iskala po imenih, pa so se mi samo kaki rezultati razstav pojavljali. Ko sem šla pa po psarnah, sem pa našla zraven še slike in opise.


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 23 Avgust 2006, 20:19:51
lory ali pa vprašaj sodelavko ki ima ovčarje, saj veš katero mislim



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 Avgust 2006, 20:22:39
Mislim da sem se zmotila zato se iskreno opravičujem. Oproooostiiii



lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #12 : 23 Avgust 2006, 21:38:52
eh, nič hudega. sem pa res študirala katera sodelavka ima ovčarje!  :o ;)


Urša in Balu

  • *
    • Prispevkov: 2.879
    • Točke: 5
  • The Skateboarding Dog
Odgovori #13 : 02 December 2007, 10:54:19
                                                               Rodovnik

     ...je dokument o poreklu,ki vsebuje seznam prednikov po materini in očetovi strani.Ponavadi so v rodovniku vpisani najmanj 3 rodovi.Po kvaliteti prednikov lahko pri mladem psu vnaprej sklepamo oz. predvidevamo,kakšne lastnosti bo imel.V rodovniku so tudi vsi podatki o psu:ime,naziv,psarna,datum skotitve,spol;ime priimek in naslov lastnika in vzreditalja,številka vpisa v register mladih psov in št. vpisa v rodovno knjigo.Register mladih psov je zapis vseh mladih,neocenjenih psov čistorodnih staršev.Rodovna knjiga pa je zapis vseh čistopasemskih psov,ki so bili vpisani v register mladih psov in ki so bili pozitivno ocenjeni ter jih načeloma lahko uporabljamo za vzrejo.Za vsako pasmo vodimo posebno rodovno knjigo oz.posebno številčno in črkovno oznako.
Ime,ki ga damo psu,postane kmalu del njegove osebnosti.Mladič se mora dovolj zgodaj naučiti,da sliši na svoje ime.Rodovniški psi imajo pogosto  zelo zapletena in dolga imena,zato jim dajo  novi lastniki po navadi novo ime,ki je sestavljeno iz enega ali dveh zlogov in si ga pes laže zapomni.
Mladič mora takoj doumeti,da ima ime,ki je le  njegovo in na katerega mora biti pozoren. Tudi vzgajati ga začnemo tako,da povežemo njegovo ime z majhnimi,zanj prijetnimi in ugodnimi doživetij.Brž ko sliši svoje ime,se spomni na pohvalo,igro,sprehod,hrano in podobno.Kadar ga moramo grajati ali kaznovati,ga torej v začetku nikoli ne kličemo po imenu.

Lp Urša

Živali so tako prijetni prijatelji
- ne sprašujejo in ne grajajo.

BuldogBalu


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 02 December 2007, 17:38:56
Jaz imam pa eno vprasanje..

Ali imate vi v svojih rodovnikih napisan ime in priimek ter naslov lastnika?

Jaz sem pred tednom dno dobila rodovnik za Zaro in notri je napisana samo vzrediteljica, polje o lastniku pa je prazno ???

Je to v redu al moram nest popravit?

Hvala!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 02 December 2007, 19:46:46
To je v redu, podatke o lastniku izpolni lastnik sam :)

Napišeš pa ime in priimek, ulico, poštno številko in kraj.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 02 December 2007, 19:50:16
A lahko kar na roko not napisem?

Da mi ne bo kdo pol kaj tezil ::)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #17 : 02 December 2007, 20:00:04
Lahko ja :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #18 : 02 December 2007, 20:17:58
Zoe hvala!! :D



papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 15 December 2010, 16:20:22
Zivjo!
No tema tale malce prasna ter tudi nevem kam drugam bi dal vprasanje:

-Kaj je razlika med export in navadnim rodovnikom ?

Zanima me pa zato ker nisem 100% ali imam export al navadnega...

Lp pa prosim prestavite vprasanje ce sem kaksno temo spregledal...


amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 15 December 2010, 16:33:59
export rodovnik dobis ko kupis psa v tujini...v bistvu je normalni le da ima zaznamek kot stempl recimo kjer pise export..kar pomeni da je pes izpisan iz rodovne knjige drzave kjer se je rodil in ga lastnik vpise v drzavi kamor ga exportira oziroma uvozi..vsaj na ceskem je tudi praksa da ko vzreditelj zaprosi za export rodovnik za mladicka mora navest tudi bodocega lastnika psa in ga oni vpisejo..tako da dobis rodovnik z oznako export, ki je ze napisan na tvoje ime in ga potem vpises npr.  v slovensko rodovno knjigo.. :)



papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 15 December 2010, 16:44:38
aha,ok hvala!
Je nasa zdaj stara 13 mesecev in nisem vedel da je treba ko pride v drzavo to takoj naredit... in opravljam pred Vzrejnim...
Tako da HVALA!


ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 16 December 2010, 10:14:38
Imam vprašanje: a ni tako, da mora biti vedno vpisan bodoči lastnik?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 16 December 2010, 10:19:11
Ne, na običajnih rodovnikih ni tako.



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 16 December 2010, 10:21:32
v bistvu ne vem kako je praksa drugod..vem da za Cesko je tako, da ga vedno dobis z svojim imenom, ki ga vpise kinoloska zveza..zato je potrebno tudi nanj cakat, v kolikor nisi psa ze prej rezerviral da je vzreditelj dal naredit ze takoj export na tvoje ime..mogoce je pri starejsih psih ki se kupujejo ta moznost, da ce proda psa nekomu in mu da rodovnik si ga samo vpise bodoci lastnik na svoje ime..za exporte bi pa se mi zdelo cudno ja da dobis praznega ???



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #25 : 16 December 2010, 11:33:33
Kolikor jaz vem so na vseh exportih že vpisani novi lastniki psa oz. morajo bit, da je sploh možen vpis v domačo rodovno knjigo.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #26 : 16 December 2010, 11:47:02
Če uvažaš psa iz Danske ne dobiš export rodovnika, ampak originalen rodovnik in zraven A4 list - Export certificate, na katerem je napisan nov lastnik.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 16 December 2010, 12:32:47
Jaz imam vpis lastništva na tujih rodovnikih (uvožen pes -Nemčija, Belgija) , na naše exportne se je vedno vpisovalo lastnika obvezno ( smo izvažali v Švico, POljslo, Belgijo ) in od 2008 se vpisuje lastnika tudi v slovenske rodovnike.Mislim, da odkar so 4-generacijski. V prejšbje se je na roke vpisovalo vsak sam, zdaj ne več. Toliko, da ne bo napačnih info. ker kot rečeno, rodovniki KZS so novi, 4-generacijski.

Pa še eno "cvetko" staro 4 leta sem zasledila zgoraj v tej temi - čes da v rodovniku nič ni vpisano: še z daleč namreč ne drži, da v rodovniku nič ni vpisanega, razen prednikov - jaz vpisujem čisto vse zdravstvene teste (DNA, Hd, ED....tudi za nazaj, če so opravljeni kasneje in vpišemo v naslednji generaciji mladičev) +ev. prvašatva ali J CH in vse izpite, ki se lahko vpišejo po pravilniku KZS.
Torej rodovnik ima lahko ogromno podatkov, če le ima vzreditelj kaj vpisat. :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #28 : 16 December 2010, 12:55:53
V prejšbje se je na roke vpisovalo vsak sam, zdaj ne več.

Pes rojen 2009, slovenska psarna, lastnik vpisan v rodovniku na roko ;)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 16 December 2010, 13:15:46
Če mladič še nima lastnika, ko se delajo rodovniki, se v rodovnik lahko vpiše lastnika ročno. V rodovnik se da vpisati vse kar je naštela martina, če imaš dokazila; tudi za vse prednike.