Psi v literaturi

*nastya_lony* · 3093

*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
: 23 Avgust 2006, 22:12:18
Danes sem malo brskala po knjigi o psih in našla temo o psih v literaturi. Nisem vedela kam naj dam in sem dala kar sem :-[ .

ZGODNJA LITERATURA:
Prvo znano poročilo o psu, ki je staro že več kot 2000 let. Napisal ga je Marcus Terentius Varro, ki je bil častnik rimske vojske v Španiji ter pesnik in filozof. V njegovem delu De Ree Rustica opisuje različne tipe psov ter ponuja nasvete o možnosti nakupa, zdravju psov, njihovi prehrani ter njihovi vzreji in šolanju.
Njegovo delo je precej manj znano kot delo Rimljana Plinija Starejšega Historia Naturalis, ampak je mnogo bolj uporabno in neposredno. Ko je Rimljan Plinij Starejši v svojem delu opisoval steklico je navedel Španca Columella: Norost v psu je nevarna za ljudi, kadar sije zvezda psov Sirius, ker povzroča steklino.Zato je moder ukrep, da tiste dni v pasjo hrano mešamo gnoj, morda ptičji ali v primeru da je bolezen že nastopila teloh"Columella je zagotavljal, da psu ki mu rep odrežejo v 40 dneh po skotitvi in repu odbijejo konico, ta ne bo ponovno zrastel in pes ne bo dovzet za steklino.



p.s. drugo še sledi..sem prehitro pritisnila na pošlji :-[ >:(





*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #1 : 23 Avgust 2006, 22:43:23
LITERATURA V SREDNJEM VEKU:
Več stoletij po padcu rimskega cesarja psovv literaturi niso omenjali. O vlogi, ki so jo imeli v različnih deželah lahko razberemo le iz zakonodaje.
V 14.stoletju je Guillaume Twici napisal knjigo Libro Art de Venerie, kralj Alfonz XI. pa Libro de la Monetria. Ti dve knjigi sta bili prvi knjigi o športem lovu v Španiji in Franciji.
Prva knjiga, ki je bila v angleškem jeziku in je obravnavala pse je bila The Master of Game, napisal jo je yorški vojvod Edward., napisana je bila v začetku 15.stoletja.
Ob koncu 16.stoletja je izšlo delo De Canibus Britannicis pisatelja Johna Caiusa. V tej knjigi je skušal klasificirati pse.
Drugje v Evropi je bila literatura o psih povazana predvsem s pisanjem v lovu.

LITERATURA 20.STOLETJA:
V 20.stoletju zaznamujejo literaturo o psih: pogum, ljubezen, zvestoba in vdanost. Najbolj duhovita besedila o psih prihajajo iz ZDA, napisala pa sta jih E.B White in JAMES THURBER
White opisuje svojega jazbečarja:
"Ko se vrača domov se pri vratih vstavi, prižge cigareto in globoko potegne, šele nato nonšalatno vstopi"
Thurber pa opisuje značaj svoje kodrice:
Ni lovec ali morilka, temveč radovedna opazovlka življenja živali nižje vrste, med katere se sama ne prišteva"
Omenjena humorista pišeta z globokih razumevanjem pasjega vedenja in izkazujeta psom veliko naklonjenost.


ZANIMIVOSTI:

  • Priljubljeno otroško knjigo Jacka Londona Beli očnjak so natisnili v ZDA leta 1905.
  • Stoletja dolgo bralci uživajo ob Ezopovih basnih. Pes in volk je naslov ene izmed mnogih živalskih zgodb iz knjige, ki jo je leta 1857 ilustriral Charles Bannett.



Lp, Nastya in njeni dve mrcini!  ;)[/list]



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #2 : 24 Avgust 2006, 09:46:51
Včeraj sem pozabila napisati še vir :-[

VIR:
DR. Bruce Fogle; Enciklopedija psov