Avtorske pravice

ninci · 36134

**~Gemstone~**

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
  • Dogs are my life x3
Odgovori #30 : 03 November 2007, 12:21:41
Ne se zdei nazaj na Aslan spravljat.
Kje je napisala da se počuti najbolj ogroženo bittje na svetu?
Nikjer!

Jaz sem samo napisala svoje mnenje.
In Aslan nima nič s tem.
Če sem na njeni strani je ni potrebno znova napadat O_o ???



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #31 : 03 November 2007, 13:48:11
Citiraj
O Ptičarskem društvu pa hvala za lep in prijazen vtis!
Citiraj
Hvala k ste bile tok prijazne in mi vse obširno in arogantno razložile.
Citiraj
Ne nisem jezna, le prizadane me tak odnos ljudi.

 ???
Po opozorilu bi bilo dovolj samo "se opravičujem,nisem vedela" in umik slike.

**~Gemstone~** mimogrede...
Citiraj
Pa se malo zamislite in se postavite v njeno kožo.
Surfate po netu in tam zagledate svojo fotko. Za katero vas seveda nihče ni vprašal če jo lahko objavi.

Veliko nas hodi na pesjanar srečanja in marsikdo se najde v tujem albumu.misliš da zganjamo paniko?NE!Še prosimo,če lahko sliko uporabimo.PROSIMO za dovoljenje ;).ne moreš verjeti besedica PROSIM dela čudeže...

Za konec pa še tole
Citiraj
in nimam časa še psa slikat, pa z digitalca v PC, pa obdelava fotke..
Imam marsikaj drugega v lajfu za počet

Zanimivo...obdelovanje tujih fotografij (ki jih mimogrede še popljuvaš) imaš pa čas ::)


Kot sem rekla.Dokler vas ne bo nekdo odvlekel pred odvetnika zaradi kršenja avtorskih pravic boste samo cvilili kako so nesramni,da so vas opozorili :-\

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


**~Gemstone~**

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
  • Dogs are my life x3
Odgovori #32 : 03 November 2007, 14:02:20
Še zadnje moje besede v tej temi.
Kr vidm d se je res nesmiselno kregat.

Če človek ki je to slikal nebi hotel da se slike objavljajo(brez njegovega dovoljenja) napreii, jih pač nebi objavil.
Drage moje to je internet.
Medmrežje.
Vse je mogoče. In ponavadi se zavedaš, da s tem ko nekaj objaviš, tvegaš da drugi posredujejo naprei.
Tako pač je. Če ne želiš da so fotke naprei na druge strani posredovane, jih pač ne objavljaš.

In hm da še tele "odvetnike" pokomentiram.
Ne da bo res nekdo nekoga tožil zaradi "kraje slik?"
Nesmisel popoln.

In to vse zaradi ene slike??
Posmetene teme s kregom gdo ima prav??
Brezveze.



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #33 : 03 November 2007, 14:12:09
Hmmmm. Ne bom zgubljala besed na temo kaj je prav in kaj ne, ker so že ostali povedali svoje.

Gemstone, glede na to, da tole tvoje pisanje leti direktno name ti lahko samo povem, da čeprav poznaš Aslan, ti mene ne poznaš in me ne sodi. Če si ti prav tako nevedna kot Aslan tudi ti vzami tole pisanje kot napotek za naprej. Slej ko prej se boš lahko v današnji dobi interneta srečala z avtorskimi pravicami na kakršnikoli način.

Moj fant je bil naprošen s strani DLP, da poslika tečaj in objavi slike, kar počne že nekaj let. Včasih slikam jaz, včasih on. Za to se morava ekstra zapeljati na lokacijo, poslikati, potem doma obdelati slike in jih objaviti na strani. Seveda je to najina stvar, če se nama to da in je to najin doprinos društvu, samo to še ne pomeni, da te slike niso avtorske. Torej bi morala iti prošnja na umik slike na DLP, ki pa ni nikoli prispela, do tega mojega "napada", nakar je bila tudi umaknjena. Zato sem tudi od vsega začetka omenjala, da je slika "sneta" z zaščitene strani in fanta tudi nikjer nisem omenjala, dokler ni Aslan omenila, kaj se jaz vmešavam, če sploh nisem slikala jaz. Toliko o tem. Tudi nisem jamrala, da je moj fant bogi, ampak sem samo odgovorila na jamranje Aslan (pa še to na ZS), kako je prizadeta zaradi načina moje komunikacije.

In še enkrat poudarim, če bi Aslan kadarkoli kontaktirala DLP, da želi da se slika umakne, oziroma noče biti na sliki, bi jo umaknili takoj, ali pa izrezali samo psa. Pa saj nismo fašisti, madonca no. Vse ostalo v tej zgodbi pa je še vedno samo izgovarjanje.

Zato zelo toplo priporočam vsem "padalcem", ki prvič slišite da so te stvari kaznive, da si vseeno preberete kakšen članek na temo avtorskih pravic, da ne boste še naprej trobili po svoje.

Ja, res je da je velik halo zaradi ene slike, naredila gaje pa Aslan sama, s tem, ko je moje opozorilo vzela kot osebni napad in je še vedno prepričana, da ima prav. Pa naj bodi tako.


LP Katarina


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #34 : 03 November 2007, 14:59:06
Če človek ki je to slikal nebi hotel da se slike objavljajo(brez njegovega dovoljenja) napreii, jih pač nebi objavil.
Drage moje to je internet.
Medmrežje.
Vse je mogoče. In ponavadi se zavedaš, da s tem ko nekaj objaviš, tvegaš da drugi posredujejo naprei.
Tako pač je. Če ne želiš da so fotke naprei na druge strani posredovane, jih pač ne objavljaš.


Po napisanem smatram, da si mlajša generacija. T.i. internet generacija, ki o avtorskih pravicah pojma nima. Sploh označen stavek je čist prava brca v temo. Samo zato, ker je nekaj (pa naj bo teks ali slika) objavljeno na internetu, še ne pomeni, da lahko kar vzameš.  >:( Ti, ki vzameš, tvegaš, da ti nekdo pošlje odvetnika za vrat. Vprašaj kakega pravnika, če ne verjameš.

Aslan je na tečaju videla, da nekdo fotka in bi lahko takoj na licu mesta povedala, da tega noče. Pa ni. Slika je vsaj en mesec visela na internetu in bi spet lahko opozorila, da tega noče, pa ni nič rekla. Naj se neha delat svetnico!! Zdaj pa dovolj tega sprenevedanja!! Ni vedela, da se ne sme "sposodit" fotke, če je objavljena na internetu. O.K. to še razumem, ampak, po drugem opozorilu bi bil pravilen odziv, "Sorry, nisem vedela, ne bo se ponovilo" in stvar bi bila zaključena. Ampak ne, zdaj je CowTarina grda, Aslan pa revca uboga.

Gemstone, pa se še ti postavi v eno situacijo: s takim in drugačnim trudom nekaj narediš, objaviš na internetu, potem pa slučajno opaziš, da je nekdo to tvoje delo vzel in si ga prilastil, kot svoje. Boš kar mirno gledala in boš rekla, "ah to je internet", ali boš dotično osebo opozorila, da je to plod tvojega dela?

Kristinca & Florinca


**~Gemstone~**

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
  • Dogs are my life x3
Odgovori #35 : 03 November 2007, 15:30:04
Kašna ironija ne?
Ena sama oseba napiše da se strinja z Aslan.
In kaj vi nardite?
take poste pišete:::
Ampak ne, zdaj je CowTarina grda, Aslan pa revca uboga.



Pa sei to svet ni vidu...
Kar se tiče moje starosti....včasih mlajše generacije vemo veliko več.
In povemo dejstva.
Ostalega pa ne bom komentirala.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #36 : 03 November 2007, 16:07:05
Zgleda je res potrebna ena medijsko odmevna tožba proti kakšni taki kraji, da se boste začeli zavedati, kaj je prav in kaj ne.

**~Gemstone~**, kakšna dejstva neki?  ??? ???  Jaz ti svetujem, da ne glej na to zadevo kot neka kolegica, ampak poglej objektivno in se iz tega kaj nauči.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #37 : 03 November 2007, 18:47:22
Če človek ki je to slikal nebi hotel da se slike objavljajo(brez njegovega dovoljenja) napreii, jih pač nebi objavil.
Drage moje to je internet.
Medmrežje.
Vse je mogoče. In ponavadi se zavedaš, da s tem ko nekaj objaviš, tvegaš da drugi posredujejo naprei.
Tako pač je. Če ne želiš da so fotke naprei na druge strani posredovane, jih pač ne objavljaš.

Halo ???
 Ja, to je internet in medmrežje, ampak ravno zato so pa zapisani zakoni, ki veljajo zanj. Tako kot na cestni ne smeš prevoziti rdeče luči, tudi ne smeš ukrasti slike ali podobnega avtorskega dela. Boš prevozila rdečo luč, povozila človeka in rekla sorodnikom povoženega... dragi moji to je promet? Mislim, da ne. Seveda zadeva ni ista, ampak deluje na istem principu. Če veljajo določena pravila imaš 2 možnosti. Lahko se jih držiš, lahko se jih ne. Če se jih ne, moraš biti pripravljen na posledice. V primeru Aslan so bile te posledice zelo mile. Prijazno je bila opozorjena, lahko pa bi jo avtor fotke tudi tožil.

En način preprečevanje kraje slik so tudi t.i. watermarki. To so zaščitni znaki, ki so na sliki. Tam so zato, da se ve od kod je slika prišla, nekatere strani (predvsem profesionalnih fotografov) pa imajo watermark razpotegnjen čez celo sliko in sliko brez njega lahko dobiš šele ob plačilu za sliko ;) Ta fotka, o kateri teče debata, je bila zaščitena z watermarkom in že zaradi tega bi lahko bilo jasno, da je fotka zaščitena...

Pa upam, da ne misliš, da je delo fotografa lahko. Kot ti je že CowTarina napisala, ona in njen fant to delata prostovoljno, v svojem prostem času, s svojo opremo. Verjetno ti je jasno, da fotografska oprema ni poceni.

Še to...če si želiš imeti kakšno fotko, sem prepričana, da ti večina fotografov dovoli fotko imeti in objavljati (dokler niso nameni komercialni). Meni se še ni zgodilo, da bi kdo zavrnil mojo prošnjo, še celo slike originalne velikosti sem dobila.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Aslan

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
  • Moja Ruby je moja princeska
Odgovori #38 : 04 November 2007, 09:40:03
Se mi je kolcalo. Vidim zakaj. ;D ;D ;D

Gemstone je moja najstarejša hčerka.
Brez moje vednosti se je zavzela zame. (Hvala Gemstone! 8))

Pa nič bat...ne bom s Ptičarjev nobene fotke vzela.
Gospod fotograf je pa modro tiho.
Le ženske zganjate še kar naprej cirkus... :o
Kokodak-kokodak-kokodak...

Zame je tema že zdavnaj zaključena.
Grem se raje lupčkat z možem... :P :-[

Aslan ;D ;D ;D
(enkat jok , drugič smeh...sem pač čustvena) ;)

Aslan & Ruby


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #39 : 04 November 2007, 10:16:19
Aslan, ne samo, da si nesramna, še žaljiva si. Lep zgled hčeri ni kaj. Saj, jabolko ne pade daleč od drevesa. Upam, da sta se vsedli in si ji pojasnila, čemu ves ta hrup. Da si ti naredila napako in je jemanje fotk z interneta brez dovoljenja avtorja, kaznivo dejanje.

Kristinca & Florinca


*~tixtara~*

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 10 November 2007, 10:54:13
Ko sem prebrala vse vaše poste sem bila zelo šokirana toliko kreganja in žaljivk zaradi 1 slike seveda to ni fer play ker se je več ljudi spravilo na 1 osebo oz. 2!!!!

nasrečo je aslan edina iniligentna oseba in ji je ze pocasi vseeno da se vi v nedogled prepirate!!!!

kar se mojega mnenja tiče bi rekla takole!!!
ne prav da se usi spravljate na Alana zaradi 1 slike jaz bi naredila tako da se to vse skopaj pozabi kewr je brez veze in po domače rečeno 'nabijanja postov'!!
 to bi se dalo lepo rešit brez kreganja in žaljivk!!

**~Gemstone~**
tudi tebi dam nekaj prav to jeinterenet in je na njem use mogoče in res tvegaš če daš kak šno sliko gor!!
Florinca in 5rca res je da so zakoni tudi na internetu vendar veremite da jih kršijo skoraj vsi 80% ljudi na internetu krši zakone in če je prišlo do nesporazuma prvič bi to lahko Aslanu oprostili in ne da ga napadate!!
če je objavila sliko na kateri je v originalu ona s psom in je sebe odrezala ima seveda svoje razloge kar ji dam prav!!


uglavnem hotela sem na kratko reči da se lahko Aslanu odpusti ta napaka ker je pomoje prva!!! in drugi lahko se pomenite na spodoben način in ne kakor 5 letni otroci z žaljivkami saj so žaljivke zelo boleče!!!!!

*~tixtara~*



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #41 : 10 November 2007, 11:24:28
In ti si se registrirala samo zato, da napišeš ta post?  ::) ::) Kaj si mlajša hčerka od Aslan?  ::)

Citiraj
Florinca in 5rca res je da so zakoni tudi na internetu vendar veremite da jih kršijo skoraj vsi 80% ljudi na internetu krši zakone in če je prišlo do nesporazuma prvič bi to lahko Aslanu oprostili in ne da ga napadate!!

Samo tole bom pokomentirala, ker sem že omenjena... A, če ostali to delajo, lahko pa tudi mi?  ::)  In mislim, da je Aslan začela z napadom. Če bi naredila tako kot jo je avtor prosil, ne bi bilo nobenega napadanja, tako pa je šla Aslan na tezo napad je najboljša obramba in potem dobi to kar je.



*~tixtara~*

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 10 November 2007, 11:48:52
ne jaz nje sploh ne poznam samo imam tudi sama psa in zato sem prišla sem res je da he to moj prvi post samo mi je prišlo nekaj vmes in še niem preletela celega foruma!!!!!!

ljudi ni dobro prehitro obsojati

*~tixtara~*



*~tixtara~*

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 10 November 2007, 13:06:51
hočem reči samo da je najbolje da se vsi tili posti zbrišejo in se vse skupaj pozabi



*~tixtara~*

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 10 November 2007, 13:12:56
  vsak si zasluži drugo priložnost čisto vsak med nami tudi aslan!!!! in se to če je to prva napaka jo mislim da lahko oprostimo kot sem že napisala ampak če se pa to ponavlja p seveda da se ji ne da več oprostiti!!!!




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #45 : 10 November 2007, 13:19:18
Zakaj bi se posti brisali? Da bo še kdo naredil isto? Naj ljudje vedo, kaj je prav in kaj ne.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #46 : 10 November 2007, 17:11:41
Kar se je pisalo v prejšnjih postih ni bilo nobeno osebno napadanje Aslan, pač pa je vsak povedal svoje stališče. Zato tudi ni nobene osnove, da bi se jih brisalo. Jaz smatram forum kot izmenjavo informacij in v tej temi si še kdo, ki je neuk okoli avtorskih pravic lahko prebere, kaj se ne dela: "izposoja" fotk z interneta brez dovoljenja avtorja.
Aslan, si je za t.i. "napade" povsem sama kriva. Če bi se opravičila, vseh nadaljnih postov ne bi bilo več.  ;)

Kristinca & Florinca


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #47 : 17 December 2007, 15:47:00
Aslan si res prišla milo skozi. Mene bi enkrat skoraj tožili, in to samo ker sem iz neke spletne strani ukradla eno sliko in jo prilepila v eno mojih spletnih strani. Sliko sem našla na netu in kot večkrat kdo vzame sliko z neta in si jo naredi kot avatar, (slika je bila "obdelana" tako da je bila nalašč za avatarček) sem jo pač prilepila. Čez nekaj dni sem po E-mailu doibla opozorilo v katerem je pisalo, da če slike po enem dnevu ne umaknem iz spletne strani-tožba. ;)
Sliko sem potem umaknila in je bilo vredu. Je res treba pazit. Ljudje berejo tud druge forume in spletne strani...

lp



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #48 : 17 December 2007, 16:08:17
Dragi moji,sama ne vem zakaj toliko cirkusa glede celotne zadeve?
Nisem na strani nikogar-strinjam in ne strinjam se z obema udeleženima.

Me pa zanima nekaj-koliko vam pravzaprav pomeni določena fotografija? Koliko dejansko imate od tega,da se navedete vi kot vir določene fotografije? In kaj imate od tega? Seveda s predpostavko,da človek ki vam je fotko ''ukradel'' ne razglaša okoli,da je to njegovo delo.
 Razumem članke,razumem povzetke in študije,prav tako razumem seminarske in diplomske naloge-v ta dela je človek dejansko vložil čas,denar in pa mentalno delo.

Kaj pa v fotografijo?

Sama vem,da po netu kroži več mojih fotografij-za nekatere so me vprašali,za večino me niso. In me ne moti-pa ne zato,ker pač nisem bojevit človek ali ker bi mi bilo vseeno za stvari. Preprosto se mi zdi ok,da se ljudem zdi moja fotografija ok in da jo posredujejo naprej.
Kaj pa različni mejli,ki krožijo okrog. Ste že kdaj poslali kakega takega in je sčasoma prišel do vas? Vaši stavki,vaše besede,vaše delo?
Ste reagirali?

Razumem ščitenje avtorskih pravic,samo...  ::) Prosim vas-toliko prahu dvigovat zaradi tega?
In še nekaj me zanima-ko se navede vir;je prav,da se navede s celotnim priimkom in imenom. Kje dobiti to? Kdo od vas bo,ko bo končno dovolil objavo svoje slike(ki je na internetu in je lahko v dveh sekundah na vseh kontinentih  ::)),povedal še svoje ime in priimek in razkril identiteto?
Prav tako dvomim,da so vsi modeli na slikah vedno privolili v sodelovanje in v objavo slik na internetu. Psi in njihovi lastniki. Hiša nekoga. Avto nekoga,ki se je slučajno znašel na sliki?
Avtorske pravice? Čigave?
Toliko zakonov,ki se krši dnevno;ki jih kršimo vsi nezavedno in jo čisto mirno odnesemo s celo kožo... In se je treba spravljat v žolčne razprave o neki sliki?
Moj namen ni provokacija,samo želela sem povedat svoje mnenje in dobiti odgovore na vprašanja,ki se mi zastavljajo že kar nekaj časa...

Lp ;)



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #49 : 17 December 2007, 16:25:31
Oj!
Če si na javnem mestu potem te lahko slikajo, razen, če imaš na majici napisano prosim ne slikajte, slikanje prepovedano itd... Ali pa, če nekdo vdre k tebi domov in te slika(  :D :D :D :D :D) )  KAKOR JE MENI ZNANO
Lp,Tjaša



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #50 : 17 December 2007, 18:12:50
Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200494&stevilka=4203

Poglejte si malo vsaj 5. in 19. člen, če drugega ne.

Vir ni samo ime in priimek, ampak povezava do tistega, kar kopiraš. Torej, če kopiraš fotografijo, navedeš kot vir povezavo do te fotografije, kjer jo je objavil njen avtor.

Pa to tudi velja prebrati: http://prohereditate.com/portal/dobrodosli/avnacela.htm

Lp