PNZ (preiskus naravnih zasnov)

Sunshine_1 · 51032

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 14 November 2007, 08:01:30
Iz opisanega sodeč pes sploh ne zna prinašat. Ne razume vaje. V bistvu se igra. Morala bi ga naučit iz nule. Za spremembo okolja pa počasi uvajaš motnje in v končni fazi rabiš pri večini psov tudi nekaj avtoritete za popolno zanesljivost (izjema psi z ekstremnim nagonom in vzgojo brez napak)
Delat z igro plen in prinašanje in se igrat po vaji za nagrado ne pomeni, da je vaja  igra.
Nima pa smisla delat zmeraj cele vaje - do sedi. Moraš varairat prekinitve na različnih mestih.
Je pa nemogoče razložit vse v postih, ker vaja aportiranja je povzetek celotnega šolanja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #31 : 14 November 2007, 08:41:55
Iz opisanega sodeč pes sploh ne zna prinašat. Ne razume vaje. V bistvu se igra. Morala bi ga naučit iz nule.

Na zalost se s tem ne strinjam. Pes sigurno ve, kaj pomeni povelje Prinesi, prav tako Nesi (da mu dam kakrsnokoli stvar v gobec, in jo nese). Zanalasc sem prejle naredila preiskus.. Predno je dobil za jest (zmeraj mora prej kaj naredit, da si ga zasluzi) sem mu dala povelje prinesi in pokazala na oddaljeno igraco. Takoj se je obrnil, sel ponjo, in jo brez igranja prinesel do mene, ter mi jo dal v roke. Pa je tocno vedel, da ni cas za igro, ampak za hrano.  8) No, mogoce pa v prejsnjem postu nisem bila dovolj jasna, kako je, ko sva zunaj. Ce imam v zameno za aport drug aport, ali za palico drugo palico, bo taprvo prinesel, drugace pa "pobegne s plenom" in ga grize. Vcerajsnja zmedenost je bila pomoje samo zaradi flexita, kajti nikoli ne prinasa privezan..  :-\ 

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #32 : 14 November 2007, 12:59:28
Ovcka žal pes še ne razume vaje. Psa moraš naučiti, da aport pomeni, da ga prinese k tebi, ne pa da se z njim igra - igra lahko sledi potem, ko psa sprostiš. Jaz ti svetujem da daš psa na 10 metrski povodec in začneš šolati iz nule. Najprej mu meči na kratke razdalje (tako da bo povodec še ostal pri tebi in mu boš onemogočila, da bi pobegnil), da ne bo imel niti možnosti narediti napake. Potem postopoma večaj razdaljo in tudi menjuj aporte (naj ne bodo samo mehki, ampak tudi leseni). Vsekakor pa moraš menjavati tudi nagrade za prinašanje. Enkrat naj bo to zamenjava za drug aport, enkrat hrana, enkrat igra, enkrat pa samo sprostitev.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #33 : 14 November 2007, 14:17:19
Na zalost se s tem ne strinjam. Pes sigurno ve, kaj pomeni povelje Prinesi, prav tako Nesi ......................... Ce imam v zameno za aport drug aport, ali za palico drugo palico, bo taprvo prinesel, drugace pa "pobegne s plenom" in ga grize. Vcerajsnja zmedenost je bila pomoje samo zaradi flexita, kajti nikoli ne prinasa privezan..  :-\ 

ja, no, tud v redu  8).

Vsak ima svoj kriterij  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #34 : 14 November 2007, 14:31:48
Pes, ki zna poiskat in prinest aport, po uvodnev spoznavanju z divjadjo ne bo imel probleme z prinasnjem in iskanjem le-te.


Ni nujno. Vsak pes je poglavje zase.  ;)
Moja je zelo dobro prinašala aport iz zajca (in ga še vedno), ampak ko sva prišli pa na fazana, je pa rekla "fuj, to si pejd pa kr sama iskat."  ::) Fina mestna dama, kaj čmo. Je pa tudi res, da setri niso rojeni aporterji.

Kristinca & Florinca


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #35 : 14 November 2007, 14:53:15
Ni nujno. Vsak pes je poglavje zase.  ;)
Moja je zelo dobro prinašala aport iz zajca (in ga še vedno), ampak ko sva prišli pa na fazana, je pa rekla "fuj, to si pejd pa kr sama iskat."  ::) Fina mestna dama, kaj čmo. Je pa tudi res, da setri niso rojeni aporterji.
Pri moji je bilo pa ravno obratno in se ji totalno trgalo, ko je bila v igri divjad (res totalno je padla v nagon). Samo je bil pa problem, ker je bila mnenja, da je tista divjad samo zanjo in jo je zato hotela odnest skrit pred ostalimi psi  :P
Sva pa prav tako imeli sošolko, ki je sijajno aportirala (je imela res dobro poslušnost), ko je bilo treba delat z divjadjo, jo je pa sicer šla iskat, ampak nosila jo je pa tako, da je bilo prav smešno za pogledat (raco je držala za eno samo pero skoraj, fazana podobno, edino zajca je koliko toliko normalno prijela, ker drugače ni šlo). Nikakor pa je niso mogli prepričat, da bi perjad nosila tako kot je treba.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #36 : 14 November 2007, 14:57:43
Saj pravim *LuNa* vsak pes je poglavje zase.  ;)

Kristinca & Florinca


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #37 : 14 November 2007, 15:35:02
deteljica, hvala za nasvet. sej mam namen s klikerjom šolat, se mi zdi še nekak najbolše. drugače ga pa že vzrediteljica navaja na zajčjo kožo in fazana, pa tudi potem naprej jo bom js tudi. no upam da bo šlo :) velik volje pa bo ;)



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #38 : 14 November 2007, 16:23:57
Ni nujno. Vsak pes je poglavje zase.  ;)

Definitivno. Se popolnoma strinjam :)
Kot je napisala ze Luna, je meni tudi veliko lazje delat z divjadjo. Plus tega je lazje psu v visoki travi iskat in prinesti divjad kot pa aport ;)
Ampak res, kot povdarja deteljica, je treba dobro osvojit osnove. Naj povem, da sem jaz prvo ves cas delal s fazanom. Prehod na zajca je bil brez problema. 1 teden pred lovsko je prvic delala z zajcem in to prosto iskanje, pa ni bilo nobenega problema. Nobenega obotavljanja, nerodnosti, ... Brez problema ga je poiskala, zgrabila in prinesla. Plus tega je lepo uravnavala tezo in ga je nesla na sredini. Je pa to rezultat ogromno vlozenega dela in casa.
Bi pa lagal ce bi rekel, da je bil prehod z aport na divjad lahek in potekal brez problema. Vsaj dva treninga sem potreboval, da je divjad dejasnko pobrala, potem pa kr nekaj casa, da sma se zmenla kdo po koga poslusal :P Ampak vse se da....  ;D

Dokler tako pes kot tudi vodnik uzivata v delu bo rezultat ze prisel. Delat pod prisilo nima smisla.  ::)

Lep pozdrav, Marko



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #39 : 30 April 2008, 09:04:46
Koliko časa traja PNZ (retrieverji)?

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #40 : 02 Maj 2008, 18:04:37
Azu vidim da ti noben se ni odgovoril.. Sicer ne vem ce ti lahko moj odgovor pomaga, kajti midva sva ga opravljala na hrvaskem, ampak bilo je 7 psov, in vse skupaj - preiskus na strel, vodljivost, prinasanje na suhem/iz vode je trajalo se mi zdi priblizno pol ure. S prijavo in vsem skupaj vred recimo eno uro. Ne vem pa kako je pri nas, koliko zavlacujejo in komplicirajo  :-\

Btw, se mogoce vidimo 25. na vzrejnem pregledu?  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #41 : 03 Maj 2008, 08:30:27
Aha. Hvala.
Bi šla po PNZju še na agility tekmo pa me zanima koliko časa traja, da malo zorganiziram vse (prevoz pa to).

Na vzrejnega ne greva.Vsaj letos ne. Bomo videli naslednje leto jeseni... ::)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #42 : 03 Maj 2008, 09:58:49
Traja malo dlje kot eno uro. Mogoce sam preizkus traja toliko, je pa seveda odvisno od stevila psov.
Drugace se pa vse skupaj kar zavlece. Od zbora zjutraj, nagovora sodniskega zbora, prevoz do lovisca, itd. Ce se prav spomnim traja nekje od 7.30 pa mogoce do 13ih... Spet odvisno kako hitro kliznes domov. hehe
Najboljse pa je itak druzenje med, pred in po uradnem delu :) PNZ je samo zabavni dodatek.  :P

Ovcka: kako to, da sta opravljali PNZ na Hrvaskem?

LP



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #43 : 03 Maj 2008, 10:36:10
Ovcka: kako to, da sta opravljali PNZ na Hrvaskem?

Oktobra, ko mi je vzreditelj predlagal, da bi bilo dobro ce bi sla delat pnz je bilo ze prepozno in bi bilo treba predolgo cakati na tega zdaj maja  ;) Tako da, sem ga raje kar decembra peljala na hrvasko, da sva imela potem to za sabo, in sva lahko v miru naprej hodila na tecaj za bbh. Sedaj, ko je bbh narejen naju pa cakajo priprave za jesenski delovni izpit (cacit tekmo na ptuju?).  :)

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #44 : 03 Maj 2008, 11:55:32
Fino. Potem se pa vidimo! Pred tem pa pridita za trening se na lovsko preizkusnjo.  :P



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #45 : 03 Maj 2008, 12:11:02
Ja sej ce lovske preizkusnje nebi naredila, nimava na tekmi kaj iskati  :P Kakorkoli ze, caka naju ogrooomno dela, samo upam, da bo meni sami ga uspelo vse potrebno naucit (v njega in njegove sposobnosti pa itak ne dvomim)  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #46 : 03 Maj 2008, 12:13:33
Če sem prav razumela traja od 9ih do približno 11ih PNZ? Jaz bi šla takoj ko narediva naprej...

Prideva pa najbrž tudi midve na lovsko preiskušnjo. ;D Upam da nama uspe na Švedskem kaj potrenirat... 8)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #47 : 03 Maj 2008, 12:26:20
Ja sej ce lovske preizkusnje nebi naredila, nimava na tekmi kaj iskati  :P

Sploh ni res. Jaz sem en teden pred tekmo odletel na lovski. Zataknilo se je pri vlecki zajca, ostalo je blo super. Na tekmi je pa vse oddelala v nulo. Pri vseh delovnih disciplinah dobila polno stevilo tock in bila uvrscena v prvi nagradni razred. Samo pri prostem iskanju fazanov jo je hudic babji malo popihal naokoli  :-[ ::) No, vlecka pa je kljub temu, da je bila zelo tezka, bila izdelana v nulo. Tako da...to naj ne bo ovira, ampak vzbodbuda!  ;)

Lp



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #48 : 03 Maj 2008, 17:47:35
Sej to pa vem, kako se lahko v enem tednu ful spremeni vse.. Recimo en teden pred bbh izpitom mi je zacel mesat prostor in sedi v gibanju, pa program je bil ze tako napiflan u nulo, da ga je sam po svoje hotel izvest.. Ampak sva z malo vec vaje in vztrajnosti le opravila celoten izpit potem brez napak  ;)

Mimogrede, popo, da prijavim psa v razred delovnih na razstavi, je potrebna TP-R ali je dovolj tudi LP-R? Ampak saj ce bo dovolj streniran do takrat bova mogoce sla oboje probat.. Ne vem no, bomo videli  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #49 : 03 Maj 2008, 18:44:26
Ce sem prav seznanjen velja samo TP-R.



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #50 : 03 Maj 2008, 21:19:01
So na PNZ-jih dovoljeni gledalci?


        Lp, NIna & Topla

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #51 : 07 Maj 2008, 13:50:37
So na PNZ-jih dovoljeni gledalci?


        Lp, NIna & Topla

Mislim, da ja, ne vidim nobenega razloga zakaj jih ne bi smelo biti. Je pa to terensko delo, se voziš sem pa tja.

Kristinca & Florinca


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #52 : 07 Maj 2008, 15:18:17
Na tem zdaj, ki bo v na Pragerskemi ni voznje. Je vse skupaj lepo na enem mestu. Z gledalci pa je tako: Seveda so lahko, ampak se od njih pricakuje, da so toliko fer do tekmovalcev, da ne motijo samega preizkusa. Torej, gleda se iz daljave, med posameznimi preizkusanjami ne posegajo v psa, ce jim lastnik tega ne dovoli, govorijo tako glasno oz. potiho, da ne dekoncentrirajo psa, itd :)
Na Pragerskem je tako, da se vodno delo dobro vidi, poljsko pa malo manj.

lp



pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 07 Maj 2009, 19:03:57
mene pa zanima, če mogoče kdo ve, katere šole v ljubljani omogočajo PNZ (vem za kd orf), in pa kje ste ga vi opravljali, mogoče malo izkušenj:)

....Never Grow Up..


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 07 Maj 2009, 19:51:52
PNZ bo to soboto, 9. maja v Polskavi, ki ga organizira Klub retrieverjev.

Za šole, pa ne vem, če katera organizira. A Orf je organiziral tudi PNZ-je?

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #55 : 07 Maj 2009, 20:09:12
Preizkuse in tekme organizira samo SKR.. Razen ce je imela pimu v mislih tecaj  ;)

pupa t. greste z Lenko kaj pogledat v Polskavo?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 07 Maj 2009, 20:28:05
ja Ovcka hvala v mislih sem imela tečaje, nisem se tako razpisala kot bi mogla:)

....Never Grow Up..


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #57 : 07 Maj 2009, 23:07:42
pimu: obrni se na SKR. Mislim, da bi ti znali svetovat.

Tisti ki pridete v soboto...se vidimo!  :)
Bom vesel, ce me kdo pocuka za rokav   8)



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #58 : 08 Maj 2009, 14:51:47
pupa t. greste z Lenko kaj pogledat v Polskavo?

Ja, najbrž se bom prislinila zraven. :-[ Mislim, da bosta Lenka in Dee opravljali PNZ.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #59 : 11 Maj 2009, 12:57:22
In, kako je bilo?  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album