Pes napade psa!

Herr-Thor · 702573

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1860 : 07 Januar 2017, 12:17:21
Kakšno imate pa zakonodajo? Pri nas se takele zadeve prijavljajo na veterinarsko upravo, verjetno tudi tam obstaja kaj podobnega? Pri nas tudi nima veliko veze če je napadeni pes odvezan in na tujem, ampak je odvisno od velikosti poškodbe. Prijavo lahko vseeno daš, ne rabi bit anonimna - pač poveš kaj se dogaja in da tebe ni tam, ko bo šel pa kdo k vašim na obisk pa menda ne bodo zanikali? Najbolje pomoje da povprašaš pristojno upravo/društvo, kaj bi v takem primeru bilo smiselno storit.. Z lastnikom akit se verjetno ne da pogovarjat v smislu "veste kakšni so vaši psi, a jih lahko imate mogoče malo bolj pod nadzorom?"



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1861 : 07 Januar 2017, 14:27:18
Nič anonimno-to je brez veze. Za svojimi dejanji je treba stati z imenom in priimkom.

Najprej svojo familijo postroji in jim povej, da so točno oni sokrivi za vsak napad, za vsak strah, če ne bodo ukrepali s prijavo na veterinarsko inšpekcijo in policijo vsakič, ko se bodo ustrašili psa, vsak neljubi pripetljaj.

Prav tako vsi ostali na vasi, mestu, soseski. Vsak, ki ne prijavi veterinarski inšpekciji in policiji psa, ki ugrizne, se iztrka iz rok, ustrahuje, se sam klati naokoli...So sokrivi za vsak naslednji napad. In res mi gre tak odnos blazno na živce"joj ne morme prijavit, je sosed, pa smo sodelavci, pa stranke, pa še več problemov, ah saj itak ne bo nič.....". Točno zaradi takih, je naokoli nevarnih psov, brez kontrole preveč.

Če bi ljudje take zadeve ne vzeli z lahkoto, ampak bi dosledno prijavljali (najprej so kazni cca 500€, če ima pes že status pa 1200€ za ugriz)...Se spravijo k pameti. Včasih, je pa treba tudi s pomočjo medijev, ki vrši pritisk na inštitucije... Skratka prebivalci se morajo zmigat in izpostavit...hehe izpostavit ja. Nardit si morejo red!

In še to. Poprov sprej in drugič naj nalomi še tistega, ki sprehaja psa. Ampak je dobra reč, da jim je poškodval psa, ker za lastno rit in lastnega psa, se vsak boji. Se bodo pa potrudili sedaj. Bi pa moral psa zagrabit za vrat zadaj in zadušit, da spusti prijem in ptem potegnit nazaj...Akite jaz glih ne bi počila na tla, ker take moči nimam, ostale pa bi. V bistvu je treba te soseda postrojit in to konkretno! Nimajo kaj brez nagobčnika bit zunaj in naj psa obvladajo. Naj si poiščejo strokovno pomoč (nekaj kvalitetnih je v SLO). S silo ne bodo prišli nikamor. Ampak če bi bli kolčkaj normalni, bi že sami zdavnaj poskrbeli za red.

Za vašega psa pa tudi-lotite se prevzgoje, da bo zignoriral druge pse. najslabše je, ko se med sabo pumpajo. Če imaš dela samo  z eni zoprnežem je lažje, kot če tudi tvoj priliva olje na ogenj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1862 : 07 Januar 2017, 14:35:08
Nika, saj psi so pri nas. Če sem prav razumela.

Če nočete prijavljat napadov, potem ni rešitve, vsaj legalne ne.

Prijavit je treba ne samo vsak napad ampak je treba težit vselej, ko so psi znajdejo zunaj ograje brez povodca. Čimveč posneti, da imaš dokaze. včasih je treba bit malo tečen, kadar ni poškodovan človek ampak samo žival, a je treba vztrajat, dokler psa ne dobita statusa nevarnega psa. Če se bosta potem znašla zunaj ograje brez nagobčnika in povodca, bo kazen precej višja. Naslednji ugriz bo pomenil obvezno prešolanje. Prijave naj ne bodo anonimne, saj inšpektor ne sme povedati obtoženemu, kdo ga je prijavil (itak bo vedel ali pa vsaj ugibal, ne glede na to, ali je prijava anonimna ali ne)
Ne vem, zakaj ne bi mogel legalno vzrejat. Vprašanje je, ali izpolnjuje pogoje za vzrejno dovoljenje in rodovniško leglo, nerodovniške pa ima lahko, če je psica dovolj stara. Če bi imel kateri od psov status nevarnega psa, bi se mu pa lahko vzreja močno zakomplicirala.
Seveda je vedno pogovor najboljša rešitev, kadar je možen. Če se lastnikom predstavi dejstva, kaj jih lahko doleti ob naslednjem napadu, bodo mogoče poskrbeli za varnost.

Pa še to: če vaš pes izziva na povodcu,  napade ga pa spuščen pes, je kriv lastnik
spuščenega psa.


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1863 : 07 Januar 2017, 14:55:16
Najprej, ja napadi se dogajajo v Sloveniji. V Franciji je zakonodaja zelo, zelo stroga in se te reči rešijo takoj ko se nekaj prijavi. Primer, sedaj imam rotweilerja in mora biti vedno na povodcu in z nagobčnikom, samo zato ker je rotweiler (ja vem, neumno, ker je zelo nežen pes. Ampak pri strogi zakonodaji so včasih tudi slabe strani). Če se slučajno kdaj zgodi napad imaš takoj društva na vratu... Za Slovenijo nisem bila sigurna, zato pa vas sprašujem!  ;D

Ja, sem se orng pogovorila z bratom in bo zagotovo poklical policijo. Mislim, saj je malo neumno, moj bratranec (tisti s psom, ki je bil že dvakrat orng napaden) je policaj! On je zato podal prijavo, ker njega so resno vzeli. Danes kličem še njega, da ga obvestim o tem napadu in da naslednjič on prepriča starše ali brata da se to prijavi. Tudi če je naš malček agresiven, je vedno na povodcu in s svojo težo ga lahko obvladamo. Medtem ko akite res uhajajo vsaj enkrat mesečno...

Saj mi je res žal za to družino. Oče je pijanec in si je želel nevarnega psa. Žena ni imela nobene izbire, je pa ona tista, ki jih mora sprehajati.  Ena hčerka je k sreči ušla, je dovolj stara, ampak mlajša je še vedno tam... Mi je žal za celo družino. Po drugi strani pa bi žena lahko odšla. Res ne vem. Vidim pse in si mislim, da bi lahko bili čisto prijazni. Ko je bil samček mlajši je bil zelo prijazen, tudi z našim psom...Nekdo bi mogel odvzet te pse, jih prešolat in posvojit v normalno družino.

Čisto mimogrede, prejšnja psica (10 let nazaj) je imela mladička (zelo zanimivo, samo eden je bil). Brez povodca in šole je povzročal škodo na sosednjih kmetijah. Kmet je sosedu povedal, da naj ga obvlada ali ima vsaj na povodcu. Mladiček je naslednji dan izginil. Najmlajša hčerka je povedala (šele dosti kasneje) da je padel v bazen in se utopil...

Hvala za pomoč. Nisem dosti rešila, ampak se pa počutim boljše!  :D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1864 : 07 Januar 2017, 15:32:57
Ja, sem res čist zgrešila in mislila, da ste vsi v Franciji.  Pri nas se pa prijavi policiji in veterinarski inšpekciji, če slučajno policija ne da naprej. Js bi prvo peljala vašega psa k veterinarju - če je res akita z njim v gobcu okrog opletala bi se vsaj kake modrice morale poznat, potem pa naprej do vseh sosedov, ki so se jim napadi zgodili in prosila za fotokopije veterinarskih poročil iz kartoteke, vse to pa potem dodala v prijavo. Je malo nadležno delo, nihče se ne želi izpostavljat, ampak bo nujno potrebno, saj se intenziteta napadov pri psih s časom povečuje. Sreča, da so napadeni do zdaj še vsi živi..

Zna bit, da bo žena bolj dojemljiva za pogovor, bi rekla da jo zelo teži vse skupaj.

Lanabela, kako to misliš, da bi se zakompliciralo pri vzreji? Mi je sicer čisto logično, samo nisem še nikjer zasledila kakih omejitev, da se z nevarnimi psi ne sme vzrejat.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1865 : 08 Januar 2017, 11:15:52
Vzrejnega dovoljenja že ne bi dobil. Za parjenje kar tako verjetno ne bi imel problema, ker ni nobene kontrole nad nerodovniško vzrejo. Vsekakor bi mu dodelitev statusa zelo otežila življenje, ker ob podobnem ravnanju kot je sedaj bi bilo samo vprašanje časa do drugega ugriza, prešolanja pa itak ne bi opravil, če je res v stanju kot je opisano. Če s psom največ dela žena, bi bilo mogoče dobro, če bi jo pripravili do tega, da bi imeli psi na sprehodih vedno nagobčnik.
Za akite je normalno, da so agresivne do drugih psov, to je pasemska lastnost in kdor bi jo rad imel v današnjem času in prostoru, jo mora zelo pazljivo socializirati od mladička naprej. Če ne pa management: dobra ograja, povodec, nagobčnik.


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1866 : 15 Januar 2017, 19:21:45
Tole pišem v žalosti. Kar sem napisala se je zgodilo. Dve akite sta danes ubili družinskega psa. Sestri sta ga okoli petih peljali na sprehod, kjer sta bili akite spuščeni. V eni minuti sta akite raztrgali Rikija. Mama ga je sicer peljala veterinarju, ampak je imel raztrgano trebušno votlino in poškodovano črevesje. Dali so ga uspavat in sedaj počiva za mavrico. Policija je trenutno pri njih, saj bodo končno podali prijavo. Na žalost prepozno.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1867 : 16 Januar 2017, 07:48:40
Uboga nič kriva pasja duša  :(



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1868 : 16 Januar 2017, 07:50:39
Ni zadosti policija. Čeprav bi morali tudi oni po službeni dolžnosti ob hudem napadu obvestit veterinarskega inšpektorja, bo vseeno najbolje, če to storita tvoji sestri.

Psi morajo priti v register nevarnih psov in zatem, morajo VSI okoliški prebivalco to izvedet in VSI sporoti prijavljat na policijo IN inšpekcijo VSAKIČ, ko bodo videli psa brez nagobčnika (ker sam povodec ni zadosti). Sicer nikoli ne bo reda!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1869 : 16 Januar 2017, 11:24:46
Žal mi je, da se je to zgodilo. Kot je napisala že Čara - bo potrebno kar več aktivnosti, če želite zaščititi še ostale pse.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1870 : 16 Januar 2017, 13:30:00
Žal mi je. Res škoda, da se pri nas ponavadi čaka, dokler ni prepozno.
Za akiti, ki tudi nista nič krivi, saj si nista sami izbrali lastnika, bi bilo najbolje, da se ju odvzame in loči. A žal se to verjetno ne bo zgodilo, dokler ne bo prepozno tudi za njiju.


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1871 : 17 Januar 2017, 12:03:19
Tole pišem v žalosti. Kar sem napisala se je zgodilo. Dve akite sta danes ubili družinskega psa. Sestri sta ga okoli petih peljali na sprehod, kjer sta bili akite spuščeni. V eni minuti sta akite raztrgali Rikija. Mama ga je sicer peljala veterinarju, ampak je imel raztrgano trebušno votlino in poškodovano črevesje. Dali so ga uspavat in sedaj počiva za mavrico. Policija je trenutno pri njih, saj bodo končno podali prijavo. Na žalost prepozno.

Zelo mi je zal res. Na takšen način da je končal, nevem no, srce me boli ob enem pa sem jezna. Po tolkih napadih še vedno nimajo akit za ograjo, jaz res nevem kako so lahko ljudje brez kančka odgovornosti. Jaz jih nebi preveč branila, tudi če so doma pri njih zadeve kakršne so, takšni psi ogrožajo okolico. Imam sama tudi nemsko lovsko terierko in si ne upam pomislit, da se nekaj takega zgodi. Te lahko vprašam, v kerem delu Slovenije se je to zgodilo? Oz. kje so te akite?

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1872 : 17 Januar 2017, 14:12:06
A kako? Ker lahko. saj se sliši preprosto, vem, pa da ni, ker imam na vasi take kljukce, ki imajo samo dve prijavi za sabo, od več dest ugrizov in napadov in ene pasje smrti...

V glavnem, taki kljukci rabijo nadzor. Policija, veterinarski inšpektor in sosede, mimoidoče, ki redno preverjejajo, prijavljajo in so oboroženi s spreji, palicami...Tudi medijski linč je lahko v pomoč. Tako kot je bil v primeru pitbulke, ki so jo končno uspavali.

Prva kazen, za odvezanega psa je cca 400€ *2 ker sta dva...ko je pes že v registru je kazen vse tja do 1200€ na psa, v končni fazi pa lahko inšpektor tudi presodi in odvzame pse.

Treba je bit zelo, zelo vztrajen in načelen. Glavo dol držat in čakat da psi od starosti umrejo, vmes trepatat, da ne bodo ubili še kakšno žival...pa res ni merilo "dobrih sosedskih odnosov" in "nočemo komplikacij"...Meni je komplikacija to, da ne moreš sproščeno čez vas, sosesko...ker ne veš, kdaj boš naletel na klavce. ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1873 : 17 Januar 2017, 20:20:10
Zelo mi je zal res. Na takšen način da je končal, nevem no, srce me boli ob enem pa sem jezna. Po tolkih napadih še vedno nimajo akit za ograjo, jaz res nevem kako so lahko ljudje brez kančka odgovornosti. Jaz jih nebi preveč branila, tudi če so doma pri njih zadeve kakršne so, takšni psi ogrožajo okolico. Imam sama tudi nemsko lovsko terierko in si ne upam pomislit, da se nekaj takega zgodi. Te lahko vprašam, v kerem delu Slovenije se je to zgodilo? Oz. kje so te akite?

Saj so bile za ograjo, ampak ko jih lastniki peljejo na sprehod jih spustijo iz povodca... Mi smo imeli psa vedno na povodcu ker je rad uhajal. Oni pa nikdar. Ograjo imajo kakšno leto, odkar je bila podana prva prijava s strani bratranca, ki so mu poškodovali psa.

To se je zgodilo na dolenjskem, v okolici Višnje Gore (med Grosupljem in Ivančno Gorico), natančneje v mali vasici Spodnje Brezovo.

Je pa sestra izvedela, da se je mlajši hčerki prepovedalo hodit v ograjo, kadar sta akite zunaj.

Vem da psa nista kriva. Kriv je lastnik. Ampak vseeno je treba pse odvzeti, ker se v tej hiši ne bosta nikoli rešila. Situacija bo samo še slabša.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1874 : 18 Januar 2017, 09:02:46
Če boste zadosti vztrajni, jim bo inšpektor odvzel pse in glede na oceno pasjega obnašanja stran od lastnikov, se bodo odločili, če je kakšen primeren za nov dom ali pa jih bodo uspavali.

Za odraslo akito, ki zna grist je težko najti primeren dom. Vsekakor bi jih bilo potrebno ločit. Dvomim pa, da bi se našel kdo zadosti sposoben za katerega od psov. :/

Je pa takole. Ker gre za poškodbo in smrt psa...Boste morali bistveno bolj sitnarit, klicarit, preverjat, ker tega ne jemljejo tako zelo resno in zavzeto, kot ugriz človeka. Pa četudi lažna prijava. ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1875 : 19 Januar 2017, 15:04:39
Da nadaljujem zgodbo, danes je bil oče na zaslišanju in kakor ste napisali, najboljši scenarij bo da oba psa dobita oznako nevarnega psa, torej povodec  in nagobčnik na vsakem sprehodu. Mi smo itak vsi razočarani, saj to pomeni, da moramo te pse gledati vsakič ko gremo pred hišo... No jaz ne, saj jih iz Francije ravno ne vidim... Mi je pa zelo zabavno, saj sem v Franciji posvojila Rotweilerja, ki je samo zaradi pasme označen kot nevaren pes. Torej moja psička, ki najraje leži pred televizorjem je ravno tako nevaren pes, kot dve akiti, ki sta ubili psa... Nor svet...

Pa še nekaj kar jaz nisem vedela o zakonu, pa me zanima ali ste vi vedeli. Policaj nam je povedal, da smo bili mi v prekršku tisti dan napada, saj nobena od mojih sester ni starejša od 16 let, ko sta peljali psa na sprehod. Baje obstaja zakon, da mlajši od 16 let ne smejo sprehajati psa sami... Noro... Skoraj bi dobili 400 evrov kazni! Če bi bil pes samo poškodovan, bi bili kaznovani. Ker je bil mrtev so se jih policaji usmilili in so dali samo opozorilo...



Liza Liza

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #1876 : 19 Januar 2017, 16:16:03
Zelo mi je žal za vašega psa. Sploh si ne predstavljam kako grozno mora biti, če ti lastnega psa raztrgajo pred očmi. žal je tako, da smo do agresivnih psov in malomarnih, neodgovornih lastnikov vsi preveč prizanesljivi in premalo vztrajni.  Upam, da boste ukrepali tudi tako, da boste sami podali prijavo tudi inšpekciji in to čim prej.
Zelo me zanima, kako so ob dogodku in po njem reagirali lastniki akit?
Morda veš na kateri zakon in kateri člen so se policaji sklicevali, ko so tvojim grozili s kaznijo zaradi vodnika mlajšega od 16. let? Jaz ne najdem nič takega ( lahko da sem spregledala) in težko verjamem, da je to res. Koliko pa sta sestri stari? Tole me malo spominja na situacijo ko mož pretepe ženo potem pa policija ki pride na dom da kazen za kršenje javnega reda in miru obema.... tko v poduk,da bi imeli čim manj dela. Če vas malo prestrašijo pač ne boste težili in se jim z zadevo ne bo treba ukvarjat.



Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1877 : 19 Januar 2017, 16:25:27

Pa še nekaj kar jaz nisem vedela o zakonu, pa me zanima ali ste vi vedeli. Policaj nam je povedal, da smo bili mi v prekršku tisti dan napada, saj nobena od mojih sester ni starejša od 16 let, ko sta peljali psa na sprehod. Baje obstaja zakon, da mlajši od 16 let ne smejo sprehajati psa sami... Noro... Skoraj bi dobili 400 evrov kazni! Če bi bil pes samo poškodovan, bi bili kaznovani. Ker je bil mrtev so se jih policaji usmilili in so dali samo opozorilo...

 :-X :-X

Se uporabijo izraz, da so se usmilili...Torej ce 16 letni druzinski clan sprehaja psa na povodcu-velikosti do kolen, je to kaznivo dejanje, dve akiti, ki pa sta stalno spusceni na sprehodu in sta napadli že večkrat pa samo dobita oznako nevarnega psa in to je to...
Zakonodaja je res v  ::).. Zanimivo pa da ni kaznivo met psa zunaj na verigi na -20C, se ti smejejo če jih kličeš, da bi prijavil,da pes zunaj zmrzuje.

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1878 : 19 Januar 2017, 16:26:22
 >:(  Ne drži. V zakonu piše tole:
Citiraj
Nevarnega psa ni dovoljeno zaupati v vodenje osebam, ki so mlajše od 16 let.


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1879 : 19 Januar 2017, 16:27:43
Lastnik je samo prepovedal svoji mlajši hčerki v ogrado, kadar sta psa tam. Stara je 13. Moji sestri sta pa 12 in 9. Ampak sta psa sprehajali sami odkar smo ga posvojili, se pravi od 9 in 6 let. Na začetku sta z mano hodili, ampak kadar sem jaz po faksu imela službo in nisem uspela na večerni sprehod sta ga vedno sami peljali. Zanimivo, pri njima je bil bolj miren kot z mano. Še posebej z najmlajšo. :)

Bom vprašala doma, pa tudi bratranca ki je policaj. Je tudi meni zelo nenavadno. Kazen pa 400 evrov...  :-\ ???



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1880 : 19 Januar 2017, 16:31:22
Ja, naši policaji... Je mama, da jim je policaj rekel, da je vseeno če je pes nevaren, ker sta bili sestri toliko premladi. Če bi bili 14 ali 15, bi bilo vse v redu...



Liza Liza

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #1881 : 19 Januar 2017, 16:41:46
Točno to kar je lanabela napisala piše v zakonu in nič drugega. Zakon nikjer drugje ne postavlja starostne omejitve.... mladoletna oseba (brez starostne omejitve) je lahko lastnik psa a se v register vpiše še zakonitega zastopnika, ob navzočnosti zak. zastopnika lahko psa tudi kupi... ampak na sprehod ga pa ne more peljat 😱
Res vprašaj, če so jim dali pisni opomin bi tudi gor lahko kaj pametnega pisalo.



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1882 : 19 Januar 2017, 16:52:01
Točno to kar je lanabela napisala piše v zakonu in nič drugega. Zakon nikjer drugje ne postavlja starostne omejitve.... mladoletna oseba (brez starostne omejitve) je lahko lastnik psa a se v register vpiše še zakonitega zastopnika, ob navzočnosti zak. zastopnika lahko psa tudi kupi... ampak na sprehod ga pa ne more peljat 😱
Res vprašaj, če so jim dali pisni opomin bi tudi gor lahko kaj pametnega pisalo.

Trenutno samo ustni opomin, ampak baje dobijo po pošti ostalu. Tudi zapisnik je samo na VURS-u, ga bodo po pošti poslali.



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1883 : 19 Januar 2017, 16:57:10
Očitno so na VURS-u tudi rekli, da smo bili v prekršku.  :(

Oseba mlajša od 16 let ne sme sprehajati psa. Imam grozen občutek, da tega nihče ne ve... Jaz poznam ogromno otrok, ki pse sprehajajo, še posebej kadar starejši bratje in sestre, ne pridejo domov pravočasno, kot jaz recimo... Moram takoj vse kolege v Sloveniji obvestit. So skoraj vsi v prekršku vsaj dvakrat na teden!



_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #1884 : 19 Januar 2017, 17:04:51
Se lahko prosim pozanimaš kaj točno so na vursu 'rekli'/napisali? Ker so se morali sklicevati na nek zakon - kateri? Tudi jaz še nisem nikoli zasledila, da psa ne bi smela sprehajati oseba mlajša od 16 let. Če prav vem, ne moreš biti lastnik psa pred 16. letom...da ga pa ne bi smel sprehajati, pa slišim prvič... :o



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1885 : 19 Januar 2017, 17:06:22
Takoj ko bodo v pošti dobili, vam povem. Ne vem pa kako dolgo bo trajalo. Mami pravi, da naj bi se rešilo v dveh mesecih in ne vem če bodo zapisnik dobili kaj prej.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #1886 : 19 Januar 2017, 19:06:15
:-X :-X

Se uporabijo izraz, da so se usmilili...Torej ce 16 letni druzinski clan sprehaja psa na povodcu-velikosti do kolen, je to kaznivo dejanje, dve akiti, ki pa sta stalno spusceni na sprehodu in sta napadli že večkrat pa samo dobita oznako nevarnega psa in to je to...
Zakonodaja je res v  ::).. Zanimivo pa da ni kaznivo met psa zunaj na verigi na -20C, se ti smejejo če jih kličeš, da bi prijavil,da pes zunaj zmrzuje.

Prekršek, ne kaznivo dejanje.
Ne vem, kje so dobili mejo 16 let, ampak je razlog, da ste bili v prekršku pomoje v tem, da sta sestri mlajši od 14 let in deliktno nesposobni, torej je pravna domneva da nimata polne razsodne sposobnosti, in so za nadzor psa dejansko odgovorni starši, ki niso poskrbeli, da je bil pes pod ustreznim nadzorom (v skrbništvu osebe, ki je psihično in fizično sposobna obvladati psa - nesposobnost se med 7 in 14 letom samo domneva, zato se lahko izpodbija in dokaže, da sta bili sestri dovolj razsodni).

Upam, da sem dovolj jasno razložila, mislim da je to razlog, nisem pa 100% prepričana. Pomoje gre za prekršek po 8. točki 46.a člena ZZiv, ki se nanaša na "Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu." Sporoči, kateri člen bo, ker me res zanima.
Tu glede na prakso ni pomembna samo okoliščina, da mora biti pes na povodcu, ampak predvsem, da je oseba dejansko sposobna obvladati/fizično zavarovati psa (kot razloženo zgoraj).

Mimogrede, lahko tudi zahtevate odškodnino, ampak to pomeni sodišče in je lahko dolgotrajno.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #1887 : 19 Januar 2017, 19:22:40
Točno to kar je lanabela napisala piše v zakonu in nič drugega. Zakon nikjer drugje ne postavlja starostne omejitve.... mladoletna oseba (brez starostne omejitve) je lahko lastnik psa a se v register vpiše še zakonitega zastopnika, ob navzočnosti zak. zastopnika lahko psa tudi kupi... ampak na sprehod ga pa ne more peljat 😱
Res vprašaj, če so jim dali pisni opomin bi tudi gor lahko kaj pametnega pisalo.

Spodnja meja za sklepanje (nekaterih) pravnih poslov je 15 let (delna poslovna sposobnost), zato ta določba velja za 15 - 18 letnike (+ odobritev staršev).



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1888 : 19 Januar 2017, 19:46:52

Mimogrede, lahko tudi zahtevate odškodnino, ampak to pomeni sodišče in je lahko dolgotrajno.

Dvomim. Predvsem zaradi stroškov, ki bi nastali, prav tako ni časa... Jaz mislim da bi mogli, ampak nisem jaz tista, ki bi plačevala stroške in hodila na sodišča. Plus ljudje čudno gledajo, ker je bil 'samo pes'.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1889 : 19 Januar 2017, 20:12:53
Zato, je pa treba podajat prijave ob takih nenormalnih ljudeh ob vsakem stiku-en zob da prebije kožo, tudi samo skakanje v psa, človeka, strah je zadosti za neko prijavo na policijo in inšpekcijo....Zato, ker, če se naredi halo iz ene luknjice, kaj bo šele ob polnem ugrizu? Ponovitvi? In potem večina malo bolje popazi pse (nagobčnik, ločeni sprehodi).

Z normalnim človekom se 1x pogovoriš in je to to. Zaleže. Za vse ostale so tu policisti in inšpektorji, ob vsakem sranju.

Psa seveda lahko sprehaja oseba mlajša od 16 let, ČE PES NI V REGISTRU NEVARNIH PSOV.

Pa verjemi, to, da prideta v register je super. Ker vsaka prijava in dokaz o sprehajanju psa brez nagobčnika in povodca  jih bo po žepu udarla. Če ponovijo ugruz je 1x višja kazen in obvezna prevzgoja in takrat se tudi lahko ugotovi, da se ne da več nardit drugega, kot psa uspavat.

Bi pa vseeno rekla, da je od tvojih staršev zares neodgovorno, da so pustili tvojima tako mladima sestrama sprehajat psa. A se niso nič bali posledic napada? Že jaz grem ponekod s cmokom v grlu in strateškim planom, opremo, mimo, da ja, pravočasno odreagiram, če me presenetijo...Ravno te dni sem se hotela malo umaknit konju. Pa se je izkazalo, da drobenclja po hribu navzdol človek, z dvema psoma na flexu in je zgledalo da ne bo zdržal in iz preteklosti vem, da ni sposoben zadržat, pa zanimov slišala ga tudi nisem da bi se karkoli zadrl...brez nagobčnika...Pa ugani kaj, sem jih že 1x prijavila, že majo bogato kariero ugrizov ljudi, psov in tudi smrt samojedke...Za nekaj časa zaleže kaka odločba, kazen, pol je treba pa lekcijo ponovit, ker imajo malo preveč denarja za tumarije in kazni. Sprej pa tudi pomaga in dejstvo, da jih tolk preziram, da mi ni žal psov, če dobijo orng batine od mene in sprej v oči.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!