Jajca

Neyka · 25686

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #30 : 01 Oktober 2008, 19:59:50
thoranita , če jo čisto na drobcene delce razdrobiš, ne vidim nevarnosti, da bi se jim lupina kje zataknila. Ne pri Aski, ne pri prejšnjemu psu ni bilo nobenih problemov.


thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 01 Oktober 2008, 20:07:33
Ja, to je res. Pri psički me itak ne skrbi, ker vse lepo zgrize, psu bom pa čisto na drobno zdrobila, pa bo okej.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #32 : 01 Oktober 2008, 23:10:12
Ne vidim nobene logike v dajanju jajc psom. Ze v osnovi niso zdrave za cloveka, kje sele za pse.

 ??? ???

Jajce je najbolj popolno biolosko zivilo, ker ima cisto vse obstojece aminokisline. Ok ce pojes 5 jajc na dan se ti najbrz res zabasejo zile, ampak ne mores rec, da niso zdrava...

battito animale


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 02 Oktober 2008, 08:14:49
Jaz dajem surova cela jajca. Saj jih psi sicer (vemo, kako radi jih eni kradejo, anede?) tudi ne pečejo...  :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #34 : 02 Oktober 2008, 10:19:25
Pri nas isto dobita jajca. Sicer ne surova.... pa tudi beljaka ne ločim.
Lupin jima res ,da ne dajem( jih moram šparat za taščo, da jih daje kuram :-9)
Če slučajno pečem kaj iz beljakov potem dobita surove rumenjake.
drugače jima jih pa kar zmešam s postaranim kruhom- ponavadi še kakšno posebno salamo, če jo že ravno dobim v trgovini( tam na koncu delikatesne skrinje tik pred iztekom roka- ki je ene pol cenejša........ sory sem pač gorenka kaj čem :P

dam jima jih pa, ko se spomnim(-> ko se mi ne da kuhat mesa ;D).... včasih enkrat na teden... ali pa še celo na 14 dni.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #35 : 22 Februar 2009, 18:47:00
Mene pa zanima, če se lahko daje jajca tudi mladičkom oziroma pri kateri starosti se jim ga lahko da? Doma imam 2 meseca starega kužka.


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #36 : 15 Marec 2009, 16:33:02
mi smo naši začeli dajat takoj ko smo jo dobili. stara je bila tudi tu nekej 2-3 mesece :) eno na teden.. sedaj dobi 2 na teden ;D

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


mika-nelly

  • Gost
Odgovori #37 : 17 Marec 2009, 14:33:41
ja, pri nas enako- moji dajam surov rumenjak, brez beljaka...za dlako 1x na teden in je vse OK, beljak ji pa spečem.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 15 Marec 2010, 10:15:22
Jajca so zelo kvaliteten dodatek prehrani psa, ne smemo pa z njimi pretiravati, saj so "močno krmilo". Mladiček lahko dobi (oz. je celo priporočljivo) eno surovo jajce na teden. V taki količini tudi surov beljak ni problematičen, samo koristi. Od približno šestega maseca dalje lahko dobi tudi po dve jajci tedensko (prav tako celo), vendar običajno zadostuje eno. Surovi rumenjaki tudi v večjih količinah niso problem, beljake pa je v tem primeru potrebno termično obdelati. Surovi namreč vsebujejo manjšo količino antivitaminov B-kompleksa. Pri enem ali dveh jajcih na teden to ne vpliva, v večjih količinah pa lahko povzroči težave. Hranila pes najbolje izkoristi iz surovega jajca, termična obdelava je potrebna samo v primeru, da predstavljajo jajca znaten del vsakodnevnega obroka - nekatere diete pri alergijah na druge vrste hrane, zaradi zagotavljanja zadostne količine beljakovin in esencialnih maščobnih kislin.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #39 : 15 Marec 2010, 10:29:32
Koliko beljakovin pa pes izkoristi iz termično obdelanega jajca v primerjavi s surovim?


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 15 Marec 2010, 13:55:39
Izkoristek surovega jajca je približno 20% boljši. Med termično obdelavo se struktura beljakovin spremeni - koagulirajo - in tako postanejo za psa nekoliko slabše izkoristljive. Želodčna kislina in drugi prebavni sokovi imajo tudi nekaj več "dela", da jih razgradijo. Bistveno slabši pa je izkoristek vitaminov, ki jih vročina v veliki meri uniči (zlasti vitamini B-kompleksa, ki so v rumenjaku), pa tudi minerali se vežejo v netopne komplekse, ki so slabo izkoristljivi.


Kratkodlaki

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 24 Januar 2013, 13:21:49
Ponovno kup neumnosti na tej temi...

Izkoristek beljakovin iz surovega jajca je nekje 50 %, izkoristek iz kuhanega nekje 90 %.

Vir: http://jn.nutrition.org/content/128/10/1716.full

Obstaja še veliko drugih znanstvenih člankov, ki potrjujejo, da je izkoristek beljakovin kuhanih jajc vedno večji, razlike so le v odstotkih, zaradi uporabe rezličnih metod.

Problematična beljakovina v beljaku, avidin, se začne denaturirati pri temperaturi večji od 70 stopinj. Pri kratkotrajnem kuhanju jajc (2 min) je še veliko beljakovine aktivne (nekje 40 %). Če želimo beljakovino popolnoma dektivirati, moramo jajca kuhati več kot 4 minute. Sicer pa avidin ni "škodljiv" za nas in pse, vendar ker močno veže nase biotin, onemogoči telesu, da bi biotin izkoristilo.