Junior handling

**Jackie** · 353386

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
: 29 Avgust 2005, 11:53:24
Mi lahko prosim kdo pove kaj o tej "kategoriji" razstavljanja .
Te osnovne podatke , kakšnega psa moraš imeti ipd . ? No , zanima spet mojo sošolko ...  >:( ;D


Lp , kana



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #1 : 29 Avgust 2005, 12:04:27
Tole temo sem sicer prestavil iz Dogodkov med Učenje, ker se mi zdi bolj "učne" narave :)

Kolikor je meni znano o Junior Handlingu je poudarek predvsem na tem da razstavljajo otroci.
Mislim da sama kvaliteta psa ni tako zelo pomembna, da je veliko bolj pomembno znanje razstavljalca (otroka).

Torej da zna psa peljati v ringu, da ga zna postaviti v razstavno pozo in take stvari...

Za kaj več bi bilo pa treba vprašati koga ki se z tem ukvarja ;)

LP, Črt



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2 : 29 Avgust 2005, 18:30:00
No, mogoče bom jaz znala povedati kakšno malenkost. ;D Mislim da tukaj na forumu ni nobenga drugega tekmovalca razen mene...

Zlato pravilo pri jh (junor handling) je, da nikoli ne smeš priti med sodnika in psa. To pomeni da ima sodnik vedno neoviran pogled na psa, ki ga razstavljaš. Tudi ko izvajaš razne like moraš paziti na to pravilo.

Lahko imaš katerega koli psa, ki je na razstavi. Kvaliteta res ni pomembna. Sem že slišala da so tekmovali tudi z nerodovniškimi psi. No, fino je da je pes lepo vodljiv oz. shendlan, da pusti pokazat zobe in da stoji pri miru, ko se vodnik giba okrog njega.

Potem imamo like. Taki, najbolj osvoni liki so gor - dol, L, T, krog, trikotnik, osmica... Sodnik ti pove kater lik moraš narediti, in potem ga s psom odtečeta. No, če imaš majhnega psa, ti hodiš, pes pa lepo laufa. ;)

Je pa res poanta v tem da razstavljajo otroci. Imamo pa dve starostni skupini. Mlajša je od 9 - 12 let (se pravi do dopolnjenega 13 leta), starejša pa od 13 - 17 (do dopolnjenega 18 leta).

To je tako, zelo na grobo. Če imaš pa še kakšno vprašanje pa kar vprašaj.

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #3 : 29 Avgust 2005, 19:12:32
A lahko na roke al pa na računalnik v slikarju narišeš like in približno poveš, kako to odtečeš ne da bi sodniku zakril pogled na psa?

Ker mi ne gre skupaj kako se moraš v osmici prestavljat z ene na drugo stran psa, ne da bi zakril pogled. Drugi liki še kar nekak gredo.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4 : 29 Avgust 2005, 19:18:13
Hm, bom poiskala na netu, sem že nekje videla slikce, kako pravilno izvesti lik. Ampak ne zdele, potem bolj zvečer bom imela čas.

lp, rina

Los je car!


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #5 : 29 Avgust 2005, 20:48:44
Lahko jaz poskusim preskenirati pravilnik, kjer so tudi slikice.

Bi pa dodala glede tistih starostnih skupin... lahko tekmujejo tudi mlajši od 9 in starejši od 18 let, a so v razredu izven konkurence.

Lp, Marusa


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #6 : 29 Avgust 2005, 21:52:33
No evo, ta stran:
http://www.junior-handling.net/
Sicer je v nemščini, ampak slikce se da vidit. :) Tam ob strani daš Junior Handling in gledaš pod die Figuren. Se ne da dat direktenga linka.

Jaz edino tistega dvojnega (al kakšnega) T-ja ne poznam, oz ne vem če se tudi pri nas "dela".

mary, a ti tudi kdaj tekmuješ?

lp, rina

Los je car!


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #7 : 29 Avgust 2005, 22:37:30
mary, a ti tudi kdaj tekmuješ?

Ne, nisem še uspela tekmovati, sem se pa učila, da bi. Tako, da recimo pravila poznam, like znam izvajati, doma imam pravilnik.... Samo še toliko poguma rabim, da se na eni razstavi prijavim ;D

Lp, Marusa


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #8 : 29 Avgust 2005, 23:27:11
Super razlaga, pa še v nemščini. Najlepša hvala. Mi je že precej bolj jasno kot mi je bilo. Se bom lotla pa Neona figure naučila pa se enkrat prijavla.  ;D

Samo še nekaj. Je nujno, da pes hodi okrog mene, ali lahko grem jaz okrog psa kadar je to potrebno? Recimo tam pri krogu če ne tečeš okrog sodnika.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #9 : 30 Avgust 2005, 00:07:42
Hehe, mary, saj enkrat boš zbrala pogum... ;D

No, nemško jaz skoraj nič ne razumem. :(

Če ne tečeš okoli sodnika ampak je sodnik zunaj kroga, potem začneš teči v levo stran, pes pa je na notranji strani. Ko narediš že skoraj cel krog pa zamenjaš psa na drugo stran, tako da je pes na zunanji strani. Se pa premakneš za psom, zato da je pes vedno viden sodniku... Kaj bolje razumeš?
Če ne bo šlo drugače, pa ti lahko kdo na razstavi pokaže vse te like. Lahko ti jih tudi jaz, ampak malo dvomim da bom lahko prišla v Lendavo (če ti greš?).

lp, rina

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #10 : 30 Avgust 2005, 21:20:51
Ne ne bo me v Lendavo pa tut v Vrtojbo ne.

Na CACIB v Ljubljano pridem januarja če bo. Upam in držim pesti da probam šampionat zakulit. OK off topic  :-[ ;D

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #11 : 31 Avgust 2005, 23:43:13
Bom tudi jaz držala pesti da bosta v Ljubljani z Neonom zakjučila šapionat. :D

No, jaz v Ljubljano 100% pridem; razstave tako blizu že ne smem zamudit, za Lendavo in Vrtojbo pa še ne vem kako bo s prevozom.

Los je car!


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #12 : 16 Oktober 2005, 13:47:06
No, sta že Mary in Rina vse tako lepo razložili, da meni ni potrebno, bom dodala samo, da čez celo leto na razstavah zbiraš točke (za tekmovanje 5 točk, za 1. mesto 15 točk, ta 2. mesto 13, za 3. mesto 11, 4. mesto 9 in 5. mesto 7 točk) in ob koncu leta, ko se seštejejo vse točke, je pokalni prvak tisti, ki ima največ točk. Imamo pa tudi vsako leto državnega prvaka-to je junior (oziroma juniorka), ki zmaga na državnem prvenstvu, ki poteka v okviru ene od pasjih razstav, letos bo to v Vrtojbi.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 21 April 2006, 11:16:00
Zdaj je pa še mene resno začelo to zanimati. Sem predelala tisto stran in se mi zdi orng zanimivo. Torej če sem prav razumela je 5 likov - krog, trikotnik, L, T in pa potem on dvojni T, ki ga nikakor ne zastopim.

Torej pes more biti vedno tako da ga sodniki vidi a ne.
A pri krogu se gre zmeraj tako, da je sodnik na sredini?


Aja pa še za L mam vprašanje. Pač ti greš lepo v L a ne in imaš povodec v levi roki. In potem ko se zasušeč da greš nazaj zamenjaš in daš povodec v desno roko ali narobe jaz to zastopim?

Aja pa na eni nemški strani sem zasledila še en "lik" pač da greš samo naravnost (črta). A je to tudi pri nas?
Ali se pri nas kdaj pojavi tudi dvojni T?


Lp, Nastja



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #14 : 22 April 2006, 17:12:10
Nastja, ohoo, upam, da lahko v kratkem pričakujemo še eno junior handlerico  ;)

Pri nas imamo več kot pet likov, osnovni pa so :L, T, trikotnik, krog, gor-dol. Vsi ti liki se izvajajo tudi v reverz (torej z obratno roko kot v osnovi), imamo pa še osmico, E, F, S. Vsi ti liki se lahko delajo povezano (primer: S+gor-dol) ali pa v paru-dva tekmovalca naenkrat izvajata like in sicer zaporedno ali zrcalno.

Tako je, kuža mora biti vedno tako, da ga sodnik vidi. Ampak res VEDNO-zlato pravilo namreč pravi, da vodnik NIKDAR ne sme prit med sodnika in psa-niti za 1 samo sekundo.

V bistvu lahko rečem, da sta dva tipa kroga:krog, ki ga vodnik naredi v vstopu v ring-tu sodnik običajno stoji na sredi ali pa ob ograji ringa. Drugi krog pa je lik-krog. Tu pa sodnik skoraj nikoli ne stoji v sredini kroga. Tekmovalec postavi psa v razstavno držo 3 korake pred sodnikom in naredi cel krog pred sodnikom-zato mora 2-krat zamenjat roko, da ne krši zlatega pravila.

Tako je:pri L-ju začneš z levo roko. Narediš prvo linijo, zaviješ levo. Potem se obrneš proti psu, zamenjaš roko, greš nazaj po drugi liniji, še enkrat zamenjaš roko-končaš še zadnjo linijo.

Tisti lik 'črta' je gibanje po liniji gor-dol in se jo vedno izvaja tudi v tapravem ocenjevanju, pri nas pa tudi kar precejkrat.

Dvojni T (T v paru) se seveda izvaja tudi pri nas in je kar pogost takrat, ko se sodnik ne more odločit med dvema izenačenima tekmovalcema.

Še nekaj informacij je tule:
http://westy.mojforum.si/westy-about8-480.html
http://westy.mojforum.si/westy-about67.html


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #15 : 22 April 2006, 18:34:54
Oh to je res tako zapleteno. Nekaj sem jih že vadla. Najprej sem kar malo poskušala brez psa pa sem imela povodec v rokah in menjala. Enkrat bom prišla na eno razstavo pa te bom malo pogledala, pa če mi boš še malo pokazala (če boš uspela) .. pa Rino bom malo poprosila za pomoč. Pa mislim da mi bo uspelo.  8)

Hvala LIZA za obrazložitev.



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #16 : 22 April 2006, 18:41:09
Jap, na začetku zna biti zapleteno, čes čas pa postane super zabavno  ;D
Jaz sem tudi na začetku vadila samo s povodcem, da sem se navadila, kdaj  moram menjat roke. Potem sem pa vadila še s plišastimi psi  :D

Ni problema, ti se kar oglasi. Čeprav sem pa na razstavah ponavadi kar zelo zasedena-ampak če bom pa imela kaj časa, ti pa z veseljem pokažem.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #17 : 22 April 2006, 18:44:15
Super.
A se kdaj pojavi tut osmica, S, E, F?? Ker na oni nemški strani so objavljeni samo T, L, krog, trikotnik, dvojni T.


Lp, Nastja



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #18 : 22 April 2006, 18:47:19
V tujini E, F, S nisem zasledila, pri nas se izvajajo od lani maja (prvič so bili izvedeni v Hrušici), osmico pa. Pri nas so pa ti liki kar precej pogosti-sploh v starejši starostni skupini in takrat, ko se pomerita zmagovalec mlajše in starejše skupine za skupnega zmagovalca.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #19 : 22 April 2006, 19:05:17
A se da tekmovati tudi z nerodovniškim psom?
Pač če nimaš rodovniškega psa .. si ga sposodiš a ne? :)



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #20 : 22 April 2006, 19:48:34
Ooooo Nastja, super!!! Dobrodošla med handlerji. :D

Jaz si skoraj vedno sposodim pse, ker Witty ponavadi ne vozim na razstave. Pa še fino je, ker lahkodobiš res pridnega in shandlanega psa. Čeprav jih jaz poznam zelo malo in potem vedno Lana priskoči na pomoč. :-[

Lana, eno vprašanje. Pri osmici ali krogu, ko prvič zamenjaš psa v drugo roko. Če je majhen ring in moraš posledično naresti manjšo osmico, a lahko to prvo zamenjavo spustiš tako, da narediš par korakov pred psom? Ker pes se mora itak obrnit (v drži je obrnjen v nasprotno stran teka), ti pa med tem narediš dva koraka in si že tam, kjer bi moral menjat.

Nastja, a prideš v Hrušico? Je ful lepa razstava, na prostem. Pa mislim da imajo prost vstop vsi cepljeni psi, ne glede na to ali so prijavljeni ali ne.

lp

Los je car!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #21 : 22 April 2006, 21:31:15
Jaz verjetno pridem . Indi pa ne, ker bi ponoru, ker ni navajen na razstave . Verjetno bom prišla samo gledat handlarje da se malo naučim. Pa če ti prideš rina mi boš malo pokazala, ker bi se res rada tega naučila pa začela tekmovat, ker mi je ful všeč to. Pa LIZO bom pogledala.

LIZA kolk časa pa si se to učila, pa ne da se mi mudi, ampak me zanima?



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #22 : 22 April 2006, 21:46:24
Nastja:z nerodovniškim psom se načeloma ne da tekmovat, lahko pa si mirno izposodiš katerega drugega psa (če imam jaz Lizo in je prosta, je na voljo-samo kaj, ko je ponavadi že za mesece naprej zasedena  :D).
Huh, v bistvu jaz se še zdaj učim...ker mi nikoli ni dovolj in nikoli ne znam preveč  :) Ker sem se več ali manj učila iz lastnih napak je šlo kar precej počasi, čeprav like kar hitro osvojiš-problem je potem največkrat nervoza in trema, ki povzročita površnost, pa 'blokado možganov' itd.
Drugače pa če pridno delaš z nekom, ki zna, jaz mislim, da v enem mesecu lahko vse osvojiš, vključno s kakšnimi trikci.


Rina, tebi bi pa skoraj pozabila odgovorit... :-[

Ne, načeloma moraš zamenjat roko ne glede na to, kako velik je ring. Jaz sem enkrat naredila pri osmici točno to-začela z levo roko, v pravo smer (običajno se začne z desno) in sem zato bila slabše uvrščena.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #23 : 22 April 2006, 22:36:32
Ja Liza je slavna .. prav tako Aron  :D ;D se že vsi menijo 3 mesce vnaprej če si bodo lahko sposodli psa.  :) No pa sej na razstavah je psov malo morje  :) Jaz bi za začetek rada takega mirnega  ;D



Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #24 : 22 April 2006, 22:44:00
Mene tudi zanima junior handling,sem že probala malo,mi je na razstavi v Vrtojbi nala&fly dala za probat in mi je kar všeč... :D

papa


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #25 : 23 April 2006, 08:23:32
Punce, če boste potrebovale kakšnega kužata se vedno lahko oglasite. Samo žal vedno ni točno takih kot bi si jih mogoče želele, so pa čisto vedno.
Bo pa v Hrušici zelo zabavno-organizatorji so se spet potrudili in letos bo junior handling ocenjeval slovaški sodnik Robert Kanasz.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #26 : 04 Junij 2006, 15:27:07
Jaz sem se zdaj že sačela malo učit. Sem si pogledala narisane like. Mi je super na eni strani ko je v bistvu lik ampak gor hodi krogec in kaže kje si.  :D



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #27 : 06 Julij 2006, 18:52:22
Meni je pa tole všeč  ;D Bom na kakšni razstavi malo gledala JH, potem bom pa mogoče kdaj poskusila...  ;)

Lp


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #28 : 06 Julij 2006, 20:12:19
mene tut JH ful interesera...sem že poskušala  8)  LANA mogoče pridem na razstavo v hrušico pa mi boš ti mal pokazala...če boš pa napolno zasedena (se je že nastja javla...) bo pa ANJA...samo ona bo vrjetno tudi ful zasedena...no bomo vidl

lp ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #29 : 06 Julij 2006, 20:19:02
Hrušica je letos že bila, razen če se za naslednje leto menite.  ::)

Lp nina