Evrazijec [Eurasier,Eurasian]

BLACKY · 66168

BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
: 02 September 2005, 14:55:30
Pri nas je evrazijec še sorazmerno nova pasma kljub temu da je priznana od FCI že od leta 1973. Pred skoraj 7 leti je prišel v naš dom evrazijec Chakan, ki je poleg tega da je odličen razstavni pes tudi čudovit družinski pes. Za evrazijca je značilno, da želi biti ob družini in nikakor ni primeren za bivanje v pesjaku. Po skoraj 4 letih se mu je pridružila evrazijka Arabella, lansko leto pa Chakanov sin Eros. Tako smo do letošnjega leta imeli 3 evrazijce. Arabella je imela letos leglo in sicer kar 13 mladičkov. Sedaj počasi odhajajo v skrbno izbrane domove, tam kjer jih imajo ljudje radi, si vzamejo veliko prostega časa zanje. Zaenkrat smo imeli kar srečo, saj so vsi dosedaj odšli v dobre roke. Prav z tem leglom smo hoteli razširiti to pasmo tudi v Sloveniji.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 23 September 2005, 10:35:32
Pri nas je evrazijec še sorazmerno nova pasma kljub temu da je priznana od FCI že od leta 1973.

Blacky bi lahko kaj več napisal/a o sami pasmi, karakter, značilnosti, zdravstvene težave, od kod pasma izvira in kakšen je bil njen osnovni namen? Od tvojega sporočila je minilo že kar nekaj časa pa me zanima kako je zdaj z mladički, so našli nove domove v slo. ali bodo odšli v tujino?

Lp nina




BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 September 2005, 10:55:09
Najprej se opravičujem, ker se nisem dolgo oglasila. Imeli smo le veliko leglo in smo bili vsi polno zasedeni. Kar 5 mladičkov je odšlo v Avstrijo, 1 v Italijo, trenutno so 4 v Sloveniji. Imamo samo še 2 samčka in 1 samičko.Kot sem že večkrat napisala na forumih mi je evrazijec po karakterju sedel pod kožo. Kolikor sem zasledila literaturo je bil osnovni namen načrtnega križanja čov čova, samojeda in volčjega špica narediti psa z najboljšim vedenjem. Evrazijec je močno konstrukcijo podedoval po nemškem vočjem špicu, dober družinski čuvaj, potrpežljiv po čov čovu, po samojedu ima zdrav kožuh, živahnost in prijaznost.  Pasma izvira iz Nemčije. Leta 1960 je Konrad Lorenz paril čov čov z vočjim špicem in mladičem dal ime "Wolf-Chows". Kasneje mu je dodal še samojeda. Ker čov čov spada med azijske špice, volčji špic pa med evropske je pasma dobila novo ime EVRAZIJEC.Na žalost v Sloveniji še ni tako poznana pasma. Upam, da smo z leglom prispevali vsak k zanimanjem za to pasmo.   


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 23 September 2005, 11:00:48
Zanimivo, se pravi je pasma relativno mlada. Tole, da ima neko povezavo z chow-chowom se mi je zdelo, glede na jeziček, ki ga kaže kuža v tvojem avatarju ;D

Imaš mogoče kakšne slikce, da si pasmo tudi malo bolje ogledamo?

Lp nina



BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 23 September 2005, 11:06:35
Nekaj jih je na http://evrazijec.moj-album.com/

Novejše slike pa upam, da mi uspe objaviti v ponedeljek. Ta vikend močno upam, da bom imela kaj več časa. Sem pa vsakega, ki se zanima za moje sončke zelo vesela.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #5 : 23 September 2005, 11:16:02
Glede na tvoj opis in slikico se mi zdi pasma zelo interesantna ...
Je na slikici v avatarju odrasel predstavnik ali še mladiček?

Ker če so taki ko odrastejo .... ja pol so pravi mali medvedki za crkljat :)

LP, Črt

Ups, nisem videl novega posta :) No tudi ko so odrasli so zelo fletni... sploh mamica Arabella je meni osebno zelo lepa :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 23 September 2005, 11:36:54
Blacky hvala za link ;) Sem pogledala slikce, pa me nekaj zanima kako je z to obrazno masko. Vidim, da imajo nekateri mladički temne maske, drugi svetle oz. so brez. Pa me zanima če to masko določa standard, torej kako naj bi bila glava pravilno obarvana. Meni osebno je recimo bolj všeč Chakan z to temno masko, od mladičkov pa Adonis oz. Aja. Amadeus mi ima pa najlepše obarvan jeziček ;D ;)

Lp nina




BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 September 2005, 11:50:01
Pri evrazijcu pravijo, da je prav to najbolj zanimivo, da je lahko v leglu  mladiček, ki je črn, drugi siv, tretji rdeč. Pri Arabelli je bilo 11 mladičkov, ki so bili vseh treh barv. V lanskem leglu, ko je naš Chakan paril v Avstriji je bio 5 samčkov: 1 siv, 2 črna z svetlimi ožigi,1 črnordeč in 1 rdeč (ta je naš Eros) Chakan je rdeč, Adjuba pa črna z ožigi. Prav tako je z tako imenovano masko. Lahko jo ima ali pa ne. Jezik tudi ni nujno da je po čov čovu. Italijanska evrazijka je črna z vijoličastim jezikom, v temi je skoraj nevidna. Še sreča da ima snežno bele zobe.


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 16 Julij 2007, 10:41:02
Ker ne vem, če lahko pišem v temi o leglih, bom kar tu napisala.  :)
iskrene čestitke za krasno leglo, želim vam čimveč lepih trenutkov za lepotice in lepotce, ter da bi našli super domove zanje.  :)


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 16 Julij 2007, 10:48:43
Hvala za čestitke. Mladički so zelo pridni. Letos je bolj "pisano" leglo. Navajeni smo bili na rdečo kombinacijo zato nam je bilo to leglo nek izziv. Tudi mi si želimo, da bi našli čudovite nove skrbnike.


NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 18 September 2007, 19:47:39
Ojla!

Jooj kolk je to en lušten kuža :o! Smo ga imel namen kupt pa smo prej našl tole žverco na slikci (Chow-Chowko Lino). Mi ni žal  ;).
Me pa zanima koliko takle evrazijec stane ???.

Hvala

Papa,
Nika


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 19 September 2007, 06:56:58
Haj
Lepo da so ti evrazijci všeč. Cena evrazijcev je določena iz strani kluba v Avstriji in je 800 €.
Nobena skrivnost ni. Z določeno ceno se je tako klub izogne raznim preprodajalcem, ki bi radi poceni kupili in drago prodali.
Kje si pa ti kupila tvojo čov čovko?


NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 19 September 2007, 15:48:48
Oj

Lino smo kupili preko "preprodajalca" oz nekoga ki ima doma celo četo nevarnih psov (v pesjakih) in je Lino dobil kot "darilo" oz kot za "povrh" (kupila sta jo starša). Mislim da sta jo kupila nekje pri Medvodah.  Imamo ful srečo da je zdrava :-[ Drugače je pa trenutno boga ker je ravno po sterelizaciji (se že od pondelka jokamo ;) :'()

Papa,
Nika


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 September 2007, 15:57:40
Skoda da se pred nakupom psa niste bolj pozanimali in ste kupovali pri preprodajalcih in jjim s tem dejanjem še celo podpirali. Res ti iskreno želim, da bi bila psička zdrava in da nebi imela nikoli problemov, ki jih na raznih pasjih forumih opisujejo lastniki tako kupljenih mladičev.
Veliko lepih trenutkov z njo. A ima psička rodovnik?


malena3

  • Gost
Odgovori #14 : 19 September 2007, 16:55:18
Jaz sem to pasmo občudovala bolj preko tujih strani in sem prav vesela da se je našel opis tudi na tej strani.

NikitaMena tudi tvoja pasma mi je zelo zanimiva, se pa spomnim, da je nekoč znanka iskala leglo-rodovniško v Slo in je zelo težko našla.



NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 19 September 2007, 18:46:24
Zaenkrat imamo srečo. Lina je zdrava (poleg tega da je straaaašno razvajena - >naša krivda priznam ;)) Ne, Lina je brez rodovnika. Smo jo pa takoj peljali k veterinarju, ki pa je potrdil da je zdrava. Upam, da nebo imela vecjih težav (razen strašne trme in razvajenosti ;))
Prejšnji ChowChow (Dixi) pa je imel rodovnik (kupljen na Madžarskem). Dočakal je 14 let in razen razbitih zob (pri lovljenju mačka je spregledal ograjo) in na koncu tumorjev na riti z njim nismo imeli težav.

Kakšen karakter pa imajo Evrazijci? S fantom bova sla kmalu na svoje in ker sva oba ljubitelja pesjanerjev se zanimava tudi za nakup Evrazijca (nekoč v bližnji dalni prihodnosti 8))

Papa,
Nika


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 20 September 2007, 07:35:15
Glede na dejstvo da je evrazijec križan z nemškim volčjim špicom, samojedom in čov čovom je karakter seveda podoben tem pasmam. Imam kar 3 družine, ki so pri nas nabavile mladička in  so prej imele čov čove in vsi so enotnega mnenja da je evrazijec manj trmast in svojeglav, veliko bolj potrebuje družino in človeško družbo. Mislim, da bi ti sedel pod kožo.
Če te še kaj zanima kar z vprašanji na dan.


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #17 : 01 Oktober 2007, 15:39:56
Za vse ljubitelje Evrazijcev. Danes sem v Slovenski novicah zasledil da prodajajo čistokrvne mladičke.Starša (baje) oba prvaka. Če koga zanima tukaj je tel.št 017807095 ali 031644241

l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 01 Oktober 2007, 17:55:26
Oba starša sta večkratna prvaka, iz prve roke povem, ker sta oba tako oče kot mamica mladičkov moja evrazijca. Imamo pa samo še 2 črne psičke in 1 rdečo. Letos so šli vsi v bližino: Kranj, Litija, Ljubljana in Vrhnika.




ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #19 : 01 Oktober 2007, 18:15:09
Brez zamere zaradi besede (baje) moral sem tako napisat ker nikoli ne veš kdo stoji za tem oglasom.

želim ti še veliko sreče z ostalim trem

l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 01 Oktober 2007, 19:14:34
Hvala. Saj ne zamerim, vsi vemo da obstajajo oglasi z opisom "večkratni prvak v lepoti", pa ima psica ali pes samo eno razstavo, ali pa še to ne. Nas so razstave čisto prevzele, ne toliko zaradi nazivov (seveda smo jih veseli, da ne bo pomote) kot zaradi druženja. V glavnem se imamo na razstavah lepo, ne glede na oceno. Glede na to da smo imeli leglo smo malce "pavzirali", smo pa na razstavni sceni že v Mariboru in Vrtojbi, pa tudi v Zagreb bomo šli.
Moram reči, da imam dosedaj izredno srečo z novimi skrbniki, tudi letos so dejansko enkratni. Smo več ali manj na vezi, na Vrhniki smo jih že obiskali, pošiljamo si slike.
Želim ohraniti stike še naprej.


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #21 : 01 Oktober 2007, 20:05:29
To je zelo lepo da ohranjate stkie med seboj, jaz malo raziskujem kam so šli bratci in sestre od moje Ajke, pa moram rečt da sem kar uspešen 4 sem jih že našel. Ni lepšega od kakšnega srečanja kasneje ko so malo že odrasli.

l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 02 Oktober 2007, 06:42:41
Kaj ti ni dal teh podatkov vzreditelj?


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #23 : 02 Oktober 2007, 13:46:05
Ma ni ker tud sam ni vedel kam so šli sam na prbližno.Ta prvega sem našel po slučaju na štajerskem koncu,ker ga je vzela ena dalnih sorodnikov.
Sej počasi jih  bom že skupaj našel


l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 02 Oktober 2007, 13:56:05
Oprosti ampak ne razumem stavka "še sam ni vedel kam so šli". Kako ne ve vzreditelj kam da mladiča? Tega pa res ne razumem, če že ni sestavil kupoprodajne pogodbe mora za vsakega mladiča izpisati obrazec o lastništvu psa, ki ga MORA oddati  na KZS. Tukaj se pa nekaj ne ujema!!!!


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #25 : 02 Oktober 2007, 14:44:53
Pozabil sem napisat da Ajka ni rodovniška.


l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 02 Oktober 2007, 20:11:35
Da je Ajka nerodovniška pa nisem vedela. Kljub temu je po mojem mnenju vsak vzreditelj dolžan poskrbeti, da izroči mladička v dobre družine, kar pa se lahko prepriča samo če jih pride obiskat, ima kontakt z novimi lastniki.  Vidim, da pa vedno ni tako. Žalostno.


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #27 : 02 Oktober 2007, 20:18:35
ne sej malo se je že pozanimal kakšni so lastniki,ker vem ko sva z našo šla izbrat mladička naju je vse spraševal, kje živimo a je vrt in podobno, samo napako je naredil da si ni zapisal kam so ostali šli. Sej prbližno je vedel kam sam vasi so mu bile ne znani, kot naprimer Šapole. Moram ga pohvalit ker sem po mojem najbližji me je že dva krat obiskal in spraševal za Ajko kako je in kako se razvija.
Ja škoda da ne ve ampak je bol zanimivo to raziskovanje.
A se že dolgo ukvarjaš s to pasmo?

l.p.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 02 Oktober 2007, 20:52:18
Ta pasma nam je všeč že več kot 10 let, prvega evrazijca pa smo pripeljali iz Avstrije pred skoraj 9 leti. Karakterno nam je sedel pod kožo. Prej smo imeli pri hiši novofundlance. Na žalost smo imeli z njimi kar nekaj zdravstvenih problemov, displazije kolkov, tretjo veko, kronična vnetja ušes, na koncu pa nam je umrl še ne 6 let star samček zaradi raka na mehkih tkivih. Iskali smo bolj zdravo pasmo, lažjo in manjšo, s katero bi lažje potovali tako na razstave kot na dopust.  Najprej smo evrazijca zasledili po knjigah, kjer pa so bili opisi pasme izredno različni. V eni od enciklopedij je bilo celo napisano, da je evrazijec pasma za začetnike. Sem mnenja, da take pasme ni. Vsaka pasma je po svoje zahtevna, naučiti se je treba živeti z njimi. Eni potrebujejo več gibanja, drugim je pomembnejše sobivanje z družino. V živo pa smo evrazijca videli prvič na pasji razstavi v Grosuplju. Črn evrazijec Atos iz Italije nas je čisto prevzel, tako po lepoti kot karakterno. Od takrat naprej smo ga iskali v Nemčiji, Italiji in končno našli leglo v Avstriji. Tako smo decembra 1998 pripeljali v Slovenijo prvega evrazijca.


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #29 : 02 Oktober 2007, 21:09:26
Pa a je možno to pasmo kje v živo videt? Oziroma s kaetrega konca SLO pa ste? Seveda če ni skrivnost