Kotišče

**Jackie** · 66175

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
: 24 Maj 2005, 06:33:04
Ker je naša psica v 40. dnevu brejosti , smo se začeli zanimati za kotišče . Zdaj pa smo naleteli na problem. In sicer : eni pravijo da naj koti kar v svoji košari ( čeprav jaz nisem ravno zato (ne bi bilo ravno lahko čistiti)) , drugi spet naj ji nabavimo kar napihljivi bazenček za otroke (že boljše , pa tudi za čiščenje je v redu ) , spet tretji pa naj damo delati mizarju kotitveni boks z merami 70x100x30 in vratci . Najbolj poceni varianta je tisti bazenček , ampak mene zanima katera je najboljša ??? Imate s tem kakšne izkušnje ?



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #1 : 24 Maj 2005, 09:00:38
Pri nas je Gana kotila kar v svoji košari. Tam se je počutila zelo sproščeno in je bila že navajena nanjo tako da ni bilo nobenih težav. Kar se tiče pa čiščenjem, smo ji pa menjali rjuhe v košari. Sej imata pri hiši kakšne stare rjhe ali dekne!!  ;)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 24 Maj 2005, 09:11:17
Ja Marko za kotitev košara, samo veš, da je to kmalu postalo veliko premalo in si delal "kotišče", postlal z senom, rjuham itd. ker je bilo malih preveč in so prehitro rasli ;)

Kancha jaz osebno se nagibam k izdelanim kotiščem pri mizarju, ker ti naredijo dodaten rob, da je manjša  možnost, da bi samica poležala mladiče. Sploh če se misliš z vzrejo ukvarjat tudi v naprej, tako kotišče lepo pospraviš in ga imaš za naslednjo leglo, če je to eno in edino potem se da improvizirati kot je improviziral Marko.
Ker gre za malo psičko in najbrž mladičkov ne bo veliko imate seveda lahko tudi eno veliko košaro, na dno daš nekaj mehkega nato podloge, ki se uporabljajo za take male polulančke ali pa tiste za dojenčke in pa rjuhe in odeje, ki jih menjaš in pereš ::) večkrat dnevno.

Mogoče pa se bo oglasila Švigi, ki je leglo dala ravno skozi in ima sigurno še kakšen nasvet ;)

Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 24 Maj 2005, 09:14:13
Aja še tole... to z napihljivim bazenčkom se mi zdi sicer super improvizacija, samo... kaj pa ko mladički začnejo gristi...??

 Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #4 : 24 Maj 2005, 14:04:36
Kancha!! V galerijo sem prilepil dve fotke, da boš videla, kako izgleda Ganina košara in kje je kotila. Zraven pa, kako sem preuredil pesjak, ko so bili mladički stari 16 dni. Upam, da ti bo kaj pomagalo!!  ;)


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #5 : 24 Maj 2005, 14:48:42
zelo lepi slikici ... samo je pri nas problem ker nimamo pletene košare ampak  tako iz blaga ...ne vem bazenček se tudi meni zdi v redu ( seveda pa je problem kasnejše grizenje . Mislim pa , da se bom odločila kar za kotišče (leseno) , saj bomo imeli v prihodnosti ( najbrž) še eno leglo  ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 24 Maj 2005, 21:54:33
hmmm košara iz blaga zna pa res biti problem, najboljša je pomoje plastična, če se že odločaš za košaro, ker jo lahko vsak dan tudi pomiješ če bi bilo treba.
 
kotišče pa je definitivno najboljša opcija ;)

Pa seveda ko bo narejeno čakamo slike, da bomo videli kakšno sobano si dala zgraditi za male koštrune.

Lp nina



katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 26 Maj 2005, 20:36:49
V bistu ni važno kaj boš izbrala,važno je samo,da se bo psička tam počutila udobno in varno.Pri vsem skupaj je dobro,da si zraven,ko bo napočil trenutek,saj bo psička tako bolj mirna.Glej le to,da ne bo prevelika gužva!!!Iz lastnih izkušenj pa lahko povem,da ne bo važno kje bo kotila le,da jo boš z svojim božanjem in mirnim glasom mirila in ji dala občutek varnosti.Veliko užitkov pri sami kotitvi in tudi potem,ko bodo mali navihančki skakljali na okoli:).

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 08 Junij 2005, 09:32:16
No, mi smo tisti, ki smo imeli za kotišče napihljiv otroški bazen. To sem videla na enem od tujih forumov in izkazalo se je, da je super-ampak samo do nekje tretjega tedna starosti mladičev. Na dnu bazenčka sem imela deko, prekrito z nepremočljivimi plenicami za odrasle, ki sem jih redno menjavala. V bazenčku psica ne more pomečkati mladičev. Po tretjem tednu, ko so shodili in začeli uporabljati zobke, sem jih preselila v razstavno ograjo, velikosti 1x2,5m in večkrat na dan spustila ven, odvisno od vremena: na vrt ali pa, če je bilo slabo vreme, po sobi, da so se "zdivjali".


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 28 September 2005, 20:30:08
Ker je naša psica v 40. dnevu brejosti , smo se začeli zanimati za kotišče . Zdaj pa smo naleteli na problem. In sicer : eni pravijo da naj koti kar v svoji košari ( čeprav jaz nisem ravno zato (ne bi bilo ravno lahko čistiti)) , drugi spet naj ji nabavimo kar napihljivi bazenček za otroke (že boljše , pa tudi za čiščenje je v redu ) , spet tretji pa naj damo delati mizarju kotitveni boks z merami 70x100x30 in vratci . Najbolj poceni varianta je tisti bazenček , ampak mene zanima katera je najboljša ??? Imate s tem kakšne izkušnje ?
Kaaaaaaaj ? A je ze skotila?



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 28 September 2005, 20:35:11
a je zee??? slikceee?? ;D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 28 September 2005, 20:56:57
Tole ne spada sem, preberita temo o navidezni brejosti in o cairn terierjih, pa bosta vse vedeli ;)

Lp nina



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #12 : 01 Oktober 2005, 08:40:56
Kaaaaaaaj ? A je ze skotila?
MOOOONNN , pa kaj ne veste da bi vi PRVI zvedeli ???



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 01 Oktober 2005, 09:08:27
a torej je bila to navidezna brejost?!



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #14 : 01 Oktober 2005, 09:22:46
mhm .... ;)



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 02 Oktober 2005, 17:48:46
a torej je bila to navidezna brejost?!
Sem mislila da ze kje skakljajo mali cairncki..  :P



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #16 : 05 Oktober 2005, 13:03:47
brez skrbi , bi bila takoj oveščevalna služba na delu :D



Lola

  • Gost
Odgovori #17 : 28 Januar 2006, 13:25:10
Čao!

Lahko prilepite kakšne slike vaših kotišč? Koliko ste približno porabili denarja da ste ga izdelali, oz. če ste ga kje kupili. Kaj ste dali izpod psice in mladičev, da niso bili direkt na lesu?


Anchy

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 28 Januar 2006, 15:36:30
Pri meni že ves čas služi za kotišče kar predelana odslužena omara. Pri kotišču je važno to, da je toliko velik, da se lahko psica notri povsem stegne, prav veliko večji pa ne. Potem je zelo važno, da ima ob robu "prašičje " letvice (tako jih imenujejo zato, ker jih imajo v kotiščih svinje, da ne poležijo pujskov) Te letvice naj bi bile za srednje velike pse nekako 8 - 10 cm široke in kakšne 8cm dvignene od dna (ravno toliko, da lahko pride spodaj novorojeni mladič). Stranice naj bi bile za sredne velike pse kakšne 60 cm visoke, lahko tudi višje, s tem, da morajo  biti spredaj izrezana "vrata" toliko, da psica lahko stopi noter in ji ni treba skakati ( torej rob ne višji od recimo 15 - 20 cm. Idealno je, če se lahko v to odprtino kasneje vstavljajo dilce, tako da mladički ne pridejo prehitro ven. koliko stane je odvisno od tega, koliko znaš improvizirati. Mene je stal samo premaz za les.če bi dal delati pri mizarju bi bilo pa kar drago.
Pa še to - kot podlago ob kotitvi je najbolje dati čisto navaden časopis v veliko slojih, ker dobro vpija vlago in ni čisto nič groznega, če ga psica ob kotitvi povsem razcefra, če se premoči samo dodajamo nove plasti - stare pustimo, ker se sicer psica razburja. Če bi dali kakšno fancy rjuhco, bi lahko psica med porodom, ko koplje po kotišču, norti zavila mladiča in ga poležala.Po kakšnem dnevu pa jim lahko damo kašno lepo zloženo bombažno rjuhico, če nas to veseli..
V reklamah v tujih revijah sem videla zelo lepa plastična kotišča, ne vem če se kaj takega dobi pri nas, verjetno pa bi  bilo ceneje kot delan pri mizarju, pa še lažji bi bil za čistiti. Samo primerno velikost bi bilo treba najti.
Razne improvizacije v obliki bazenčkov (pri mojih psicah bi bil počen oz raztrgan že med kotitvijo) in košaric (tiste iz blaga se ne dajo čistiti in jih po moje po kotitvi lahko samo še zažgeš) mi niso preveč vseč. Za zelo majhne psice še mogoče. Ampak pri teh bi se dalo uporabiti tudi primerno velike škatle iz trde lepenke, v katere izrežeš lukno za vhod. teh pač ne čistiš ampak jih po potrebi zamenjaš

+1


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 28 Januar 2006, 22:40:02
No, improvizacija v obliki bazenčka se je že drugič izkazala za odlično! Je pa res, da takšen bazen sigurno ni primeren za večje pasme. Obe psici, cairnka in lakelandka, z lahkoto vstopata in izstopata iz njega, mladički ne morejo splezati čez, ker jim drsi, psica jih ne more stisniti ob stranico pa še čisti se lahko.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 29 Januar 2006, 12:01:38
Pa ga psica ne strga? Moje tako razmetavajo in kopljejo, da se še na lesu pošteno pozna. Če pa ostane cel, se pa strinjam, da je dober. Saj tista industrijska plastična kotišča niso dosti drugačna, samo material je bolj trpežen. Saj so možne še druge improvizacije, za tavelike pse lahko pregradimo del sobe, obložimo stene s primernim materialom in pritrdimo letvice, pa je. Idealno je, če lahko mladički iz kotišča zlezejo v malo večji ograjen prostor takoj, ko so dovolj stari. Pri mojih je to ponavadi malo pred tretjim tednom.


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 29 Januar 2006, 19:54:55
Obe psici sta kotili v pasji postelji, plastični, malo večji, da sta imeli dovolj prostora, ker verjamem, da bi ob porodu bazenček počil. Po nekaj dneh pa smo vse skupaj preselili v ta bazenček, ki je pa dovolj trpežen za nežne krempeljce mladičkov. Ta teden pa bomo zopet napravili preselitev in sicer v razstavno ograjo, veliko nekje 1.5 x 2.5 m. Iz te ograjice pa gredo parkrat na dan ven, da raziskujejo sobo, Pumini mladiči, ki so bili kasneje, pa so odšli na vrt. Upam, da bo v februarju kaj topleje, da bi tudi lakelande lahko nesli malo ven, da bi se po mili volji nadivjali.
Morda bi res lahko to rešili kako drugače, brez treh preseljevanj, ampak nam ni težko, samo, da so mladički zadovoljni ;D .


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #22 : 29 Januar 2006, 19:58:36
Potem je zelo važno, da ima ob robu "prašičje " letvice (tako jih imenujejo zato, ker jih imajo v kotiščih svinje, da ne poležijo pujskov) Te letvice naj bi bile za srednje velike pse nekako 8 - 10 cm široke in kakšne 8cm dvignene od dna (ravno toliko, da lahko pride spodaj novorojeni mladič). Stranice naj bi bile za sredne velike pse kakšne 60 cm visoke, lahko tudi višje, s tem, da morajo  biti spredaj izrezana "vrata" toliko, da psica lahko stopi noter in ji ni treba skakati ( torej rob ne višji od recimo 15 - 20 cm. Idealno je, če se lahko v to odprtino kasneje vstavljajo dilce, tako da mladički ne pridejo prehitro ven. koliko stane je odvisno od tega, koliko znaš improvizirati.

Lanabela,
a bi se dalo videti kakšno slikco tega tvojega kotišča ? Jaz sem si tudi nekako takole predstavljala, da bi naredila za našo Zoyo, samo da sem želela namesto omare vzeti okvir od stare zakonske postelje.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #23 : 29 Januar 2006, 21:00:36

Tole je slikca naše kotilnice, žal pa ne najdem take, da bi bila cela  na njej. Po navadi smo slikali mladičke, da bi slikali kotilnico se nikoli ni nihče spomnil ::)

 Se pa vidijo police o katerih je pisala Lanabela in ki zares pridejo prav. Kadar se psica uleže ob rob kotilnice imajo malčki še vedno prostor, da se umaknejo in jih ne more stisnit ob rob, ker je vmes polica.

Pri nas jo je naredila moja boljša polovica  ;D

lp erika


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #24 : 29 Januar 2006, 21:08:08
No, sliko sem pa pozabila

Upam, da bo komu kaj pomagala

lp erika


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #25 : 29 Januar 2006, 21:19:39
Zelo slabo se vidi, bom še povečala

+1 točka

lp erika


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #26 : 30 Januar 2006, 22:01:12
Eno vprašanje, Erika:

imaš ti kakšen načrt za tole zadevo, da bi jo lahko sama naredila ? Ali je ta zadeva zložljive narave ? Ste jo vi naredili sami ali je bila vmes strokovna mizarska roka ? Pa še velikosti, če ni skrivnost ? Čeprav dvomim, da bom jaz potrebovala za mastinčico kaj večjega, kot je za doge ?

Al se najde kje dobra duša, pa nam jo posodi za čas kotitve pa še ene 14 dni kasneje ?

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #27 : 31 Januar 2006, 12:36:42


Miša,

kotilnico se, da narediti doma, če imaš sam malo mizarske žilice in volje. Naša je merila 1,4m x 2,2m. Mogoče sem sfalila za kakih 10cm več pa mislim da ne. Zadeva se da razstaviti in jo lahko pospraviš, pa kasneje spet koristiš. Vendar je jaz nimam več doma, je moj soprog tak, da, ko bodo novi mladički ;D bo spet nova kotilnica. ;D

Drugače ti pa svetujem, da kupiš les ampak mora biti suh, ne vlažen. Če bosta sama delala me komot pokličeš, pa ti bova  povedala kako pa kaj.
Pa sigurno jo boš rabila več kot 14 dni ;)


lp erika


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 31 Januar 2006, 13:46:04
Ne najdem niti ene slikce, kjer bi se lepo videlo kotišče, sicer pa tudi ni kaj videti, čisto običen zaboj, mere so od oka 120 x 80 cm. visok 60cm, spredaj 20 cm, pa lajštice so zabite okrog - nič posebno lepega za pogledat. Malo za šalo malo za dokaz, da stvari vedno ne tečejo tako kot si zamišljamo mi: http://www.moj-album.com/slike/997981/oJZiYe5YnQBXOFXf.t.jpg.Alica si je izbrala kotišče po svoji meri in seveda je obveljala njena. No, malce kasneje je bila s ponujenim povsem zadovoljna http://www.moj-album.com/slike/997981/cuRthRlXXTdFNJVN.t.jpg Vse skupaj je bilo postavljeno pod klopco, tako da je imala še malo strehe - to je bilo vsem psicam zelo všeč.