IPO Izpiti

Bugz · 83341

Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
: 27 November 2006, 09:45:05
Mene pa zanima kdo od vas šola psa po IPO izpitih oziroma je z svojim psom že naredil kak IPO?
Pri kakšni starosti ste začeli z šolanjem za IPO? Pri katerem KD ste šolali svojega psa? Kakšne pasme je vaš pes?
Kaj vam je delalo največ težav? Kakšne so cene tečajev?

Vem da imam dosti vprašanj ampak nameravam z svojim psom po opravljenem b-bh nadaljevati z IPO I, in bi rada čimveč imformacij o temu dobila:)

Aja pa zanima me kako je v Sloveniji z šolanjem obrambe pri molosih, ker ponekod berem da je prepovedana, potem pa drugje berem da ni, tko da zdj nevem kako je z tem, sklepam pa da ni ker potem kako lahko npr. rottiji tekmujejo na državnem prvenstvu, sploh pa rabijo nektere pasme IPO I za vzrejni.

Tko da več informacij bolše bo:)

Lp

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 27 November 2006, 10:09:28
Glede molosov in obrambe. Pri nas je prepovedano šolati obrambo pse tipa bull in marker, ki bi to počel je ob licenco.

Glede tega kaj dela največ težav....odvisno od psa in njegovih nagonov. Nekateri imajo težave na obrambi, nekateri na sledi, nekateri na poslušnosti, nekateri na dveh disciplinah, nekateri pa na vseh.
So pa vzponi in padci.

Največji problem je ponavadi sled, pa ne zaradi psa, ampak zaradi nas, ker se nam ne da vadit, pa še kakšna dolga zima ti lahko ohromi treninge, če se ti ne da ravno na primorsko vozit.

Cene so različne glede na to, ali v društvo obrambo plačuješ posebej ali pa je všteta v ceno tečaja.

Pravilnik določa, da mora imeti pes predno dela obrambo narejen B-BH, vendar skoraj vsi, ki že vedo da bodo delali IPO obrambo terinarjo prej. Za resno delo počakaš, da ima kuža zamenjane vse zobke ( ker lahko pride do trajne deformacija zobk - napačna rast ali pa celo zlomljeni zobki), z mladičkom pa se igraš s klobaso, pri čemer pa ga lahko naučiš že zelo veliko stvari, ki jih bo kasneje potreboval na obrambi. Predvsem pravilnega ugriza in spuščanja.

Tako kot obrambo že tudi sled začneš delat z mladičkom, da ga preko igre naučiš kako se uporablja pasji nosek.

Je pa šolanje po IPO programo tako časovno kot finančno velik zalogaj za vodnika, saj ima 3 discipline.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 27 November 2006, 13:27:35
Kaksen pa je pravilni ugriz in kako se ga nauci?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 27 November 2006, 13:47:28
Pri ugrizu je važno, da kuža drži z zadnjimi in ne sprednjimi zobki in da ko ugrizne drži, ne pa pregrizuje.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 27 November 2006, 14:02:27
Sem ze sprasevala v eni temi, kaj lahko psa skozi igro naucimo, da nama bi pomagalo pri ksnejsem solanju, pa ni bilo odgovora. Mogoce mi lahko v tej temi pomagate?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 27 November 2006, 14:40:35
Uf malo daljša bom, ker je potrebno tukaj najprej razložiti nagon plena, da bomo vedeli kako in kaj.

Da bomo vsi vedeli o čem govorim, bom pisala bolj plastično, zato tisti, ki imate malo več kinološkega znanja ne replicirajte strokovnih izrazov, ker bodo predelani v vsem razumljiv jezik. Čez vseh 7 faz, bom opisovala isti primer.
1. zaznava plena
primer: smo na sprehodu, pes je spuščen, se sprehaja, kar naenkrat obstane. Ali ima nos na tleh - to pomeni da je nekaj (plen) zavohal. Ali nepremično gleda nekam - je zaslišal ali pa zagledal nekaj (plen).
2. trenutek odločitve
Pes se odloči da bo plen dobil in začne z lovljenjem
3. lovljenje plena
Pes teče za plenom. Tisti, ki ga je zavohal ima nos na tleh in teče, tisti ki ga je zaslišal ali zagledal teče z dvignjeno glavo.
4. naskok in ulov plena
Plen ulovi, skoči nanj in ga ugrizne
5. ubijanje plena
Najprej ga začne stresat in ga trese toliko časa, da se plen umiri. Potem ga začne trgat. Vsakič, ko plen trzne, začne zopet s tresanjem in potem trganjem
6. preverjanje plena
Pes se umiri, plen spusti in preveri če je živ. Če ni gre nazaj v fazo ubijanja le je gre v zadnjo fazo.
7. Zaužitje plena
Plen poje.

Zdaj vemo kako nagon plena deluje pri psu.
Sedaj pa dajmo to "znanje" prenesti še v igro.
Aja še nekaj. Pes lovi za zabavo ali pa zaradi nagona po preživetju  - torej hrano.
Torej imamo igračko (žogca, ki je na špagi, da jo lahko vlečemo, igralna klobasa, palica,....)
1. zaznava plena
Pes zagleda, da imamo nekaj v roki. Otrpne za sekundo
2. trenutek odločitve
Začne spremljat vsak naš gib, lajat in je v pripravljenosti, da gre.
Mi vržemo in pes steče.
3. lovljenje plena
Pes teče za igračo. Če jo skoz vidi jo spremlja z očmi, če jo vmes izgu, da nosek na tla in jo išče. Vsi ste že kdaj samo nakazali da boste vrgli pa niste, pes je stekel in ste videli kaj vse je počel, da bi našel (tukaj lahko spremljate kaj vse pes uporablja da najde plen)

4. naskok in ulov plena
Pride do igrače ali ga samo prime (recimo palico, ki je že na tleh) ali pa skoči nanj in prime ( žogica, ki se še kotali). Imamo tudi frizbije, ki se jih naučijo loviti v zraku - tudi skoči (naskok na plen) in potem ugrizne.
5. ubijanje plena
Igračo začne ubijat in gristi
Ko kužka še ne naučimo, da prinaša igračo k nam nazaj, gremo do njega in v veliki večini ko pridemo do njega kuža še bolj vneto plen ubija, zraven renči in ga nosi stran od nas - ČUVA PLEN. Ko končno dobimo kužka le ta renči, se razburja,....in imamo problem kako mu ta plen vzeti.
Ko psa naučimo, da nam plen - igračo prinaša, pa med tekom nazaj stresa igračo, nekateri zraven renčijo in na začetku imamo spet problem kako naj mu plen vzamemo.
6. preverjanje plena
V igri je to takrat, ko ga med igro spusti na tla in se spet začne igrati z njim naprej in spet je stresanje, renčanje.....
7. Zaužitje plena
Tega pri igri ni, ker mu ni cilj hrana, ampak to da plen lovi, zato o tej fazi ne govorimo, je pa pomembna za eno stvari.
KO SE IGRAMO, MORA PES VEDNO ZMAGAT - TOREJ SE VLEČEMO Z IGRAČKO - PES MORA ZMAGAT, KER JE TO NJEGOVA NAGRADA.


Če govorimo konkretno o " namenskem igranju" zaradi učenja ugriza, nošenja in spuščanja bomo za to uporabljali igralno klobaso, za katero je priporočljivo na začetku, da je dovolj mehka in da ni iz pregosto tkane jute, ker ima pri tem pes boljši občutek. Gre se za to, da ima pes filing, da je res v nekaj ugriznil in če klobas ni pregosto tkana mu ne drsi toliko na začetku.
Torej, klobasa mora biti "zajček". Vedno vsem dam primer zajčka, ker je osnova, da se klobasa premika po tleh in ne po zraku. Vsak zajček teče po tleh in ne po zraku. Igrača mora biti tudi živa, torej jo morate premikat, ker se tudi zajček premika ko teče in s tem v psu prebudite nagon plena. Na začetku je predvsem važno, da psu omogočite, da klobaso, ko je premikate po tleh lahko ulovi in mu jo ponudite tako, da jo bo lahko prijel. Torej naj bo obrnjena tako, da bo imel pes možnost ugriza. Na začetku naj klobaso dobi takoj, ko ugrizne, ker drugače lahko izgubi zanimanje, ko to obvlada, pa se začnite z njim ruvat zanjo. Osnovno pravilo je, da niste vi močnejši, vaša roka je kot elastika. Ko potegne on, potegnete vi kontra, a pazite, da ne boste premočni, da mu jo ne potegnee iz gobca. Na začetku takoj ko potegne pustite, da dobi klobaso, ker si s tem krepi samozavest. Ko to obvlada pa podaljšujete to ko se vlečete za klobaso - temu se reče igra z klobaso.
Seveda je potrebno psa tudi naučiti spuščanja. To naredite z zamenjavo. Vi njemu hrano on vam igračo....
Kako popravljamo ugriz? Če smo mu že na začetku omogočili ugriz, bo kuža sam pravilno ugriznil oz. bo preko igre okrepil svoj ugriz. Napaka je, če smo "premočni" in če smo prehitri, ker potem dobimo ugriz s sprednjimi zobki, ker hoče čim hitreje do plena.
Popravljamo pa tako, da ko ugrizne s sprednjimi zobki plen - klobaso ustavimo in mu damo možnost popraviti ugriz in skoraj vsi ga.

Torej pri namenski igri uporabljamo tretjo, četrto in peto fazo nagona plena - ruvanje za igračo= ubijanje plena. S tem, da moram paziti, da smo tako hitri, da ne pride do direktnega stresanja igrače, to pa dosežemo z vlečenjem.

No upam, da sem dovolj plastično opisala.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 27 November 2006, 17:44:10
Mene pa zanima kdo od vas šola psa po IPO izpitih oziroma je z svojim psom že naredil kak IPO?
Pri kakšni starosti ste začeli z šolanjem za IPO? Pri katerem KD ste šolali svojega psa? Kakšne pasme je vaš pes?
Kaj vam je delalo največ težav? Kakšne so cene tečajev?

Vem da imam dosti vprašanj ampak nameravam z svojim psom po opravljenem b-bh nadaljevati z IPO I, in bi rada čimveč imformacij o temu dobila:)

Aja pa zanima me kako je v Sloveniji z šolanjem obrambe pri molosih, ker ponekod berem da je prepovedana, potem pa drugje berem da ni, tko da zdj nevem kako je z tem, sklepam pa da ni ker potem kako lahko npr. rottiji tekmujejo na državnem prvenstvu, sploh pa rabijo nektere pasme IPO I za vzrejni.

Tko da več informacij bolše bo:)

Lp

Bugz, rottweiler je delovna pasma, zato se gresta lahko obrambo brez problema. Pa še sled zraven, na primorskem imate pogoje za to skozi celo leto. Pa bo padel tudi kakšen IPO izpit  ;)  Za pse, ki ne spadajo med delovne pasme, pa so molosi, pa velja tisto, kar je zgoraj napisala simi.

S Paxom sva z obrambo začela pri 8 mesecih, po preventivnem slikanju kolkov in komolcev. Sem pa že od mladička naprej pri njem razvijala nagon plena in ga učila polnega ugriza.

Nika - ti se pa lepo zapelji na naš poligon v času treningov, pa ti bomo vse razložili  ;) Imaš Marcela tako blizu, da je teoretiziranje po forumu popolnoma nesmiselno  :) Popokaj v avto še očeta in psa, pa se oglasite na že obljubljenem obisku  ;D


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #7 : 27 November 2006, 17:56:02
Kaj bi js dala da bi živela kje blizu Celja:) pol bi takoj pršla v vaš KD in bi blo super:)
Zdj menda 13. 12 imamo b-bh izpit pol pa bomo začeli z tem IPO:)

Urška kaj ti nameravaš delat tudi IPO II?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #8 : 27 November 2006, 17:59:04
aja pa me zanima kolko časa traja recimo priprava na izpit...recimo kot traja pri nas priprava na b-bh nekje 3 mesece...koliko bi blo priprave pri IPO? Kakšna je pa cena tega tečaja v vašem KD Urška?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 27 November 2006, 18:20:10
Hehe :D

Sem bila na poligonu, sam sem opazovala skupino pred vami. Tam nekje okrog petih. So dobro delali. Pol je pa ze blo treba it..Sicer sem pa kar fejst v dilemi, kater KD izbrat. Do spomladi se mam cas, potem pa bo kar bo.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #10 : 28 November 2006, 00:30:52
aja pa me zanima kolko časa traja recimo priprava na izpit...recimo kot traja pri nas priprava na b-bh nekje 3 mesece...koliko bi blo priprave pri IPO? Kakšna je pa cena tega tečaja v vašem KD Urška?

Ja, nameravam tudi na IPO2, če bo vse tako, kot mora biti. Pripravljava se že, par zadev je še za poštimat, pa upam, da bo tudi vse ostalo špilalo tako, kot bi moralo.

IPO1 iz nule traja po moji oceni kakega pol leta, strokovnjaki rabijo manj, neizkušeni več. Če želiš psa narediti lepo počasi, potem bi rekla, da kar leto dni.

Za cene pa ne vem, ker nisem obiskovala tečaja  ???


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 28 November 2006, 00:32:14
Hehe :D

Sem bila na poligonu, sam sem opazovala skupino pred vami. Tam nekje okrog petih. So dobro delali. Pol je pa ze blo treba it..Sicer sem pa kar fejst v dilemi, kater KD izbrat. Do spomladi se mam cas, potem pa bo kar bo.

Packa, pa nisi nič povedala  >:(

No, upam, da nas prideš kdaj obiskat s kosmatincem. Sem se že prav veselila  :)


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #12 : 28 November 2006, 15:09:48
Upam da čimbolše nardita še IPO 2:)


"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 28 November 2006, 17:41:30
Ni slo drugace. Imela sva dve uri prosto, potem sva mogla pa Buda pobrat in domov it. :-[

Jaz bi ze tud tega Paxa enkrat rada spoznala. Pa tebe seveda tudi :)

Samo jaz niti ne vem, kaj vse bi sprasevala oz. kaj me zanima o solanju. Niti nimam toliko znanja, da bi vedela kaj se sprasuje.. Torej, kaj (se) je pametno vprasati pred zacetkom solanja?



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 28 November 2006, 19:21:30
Citiraj
Sicer sem pa kar fejst v dilemi, kater KD izbrat.

Lej,tu pa sploh nimaš kaj bit v dilemi.
Sploh če imaš kakršenkoli namen se bolj posvetit šolanju-torej tudi sled in obramba je v naši okolici samo en pravilen odgovor-ŠKD Celeia.  ;)

Za kaj manj zahtevnega ali pa mogoče agility,reševanje pa smo tu še mi.   8)


lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #15 : 28 November 2006, 19:47:56
Ni slo drugace. Imela sva dve uri prosto, potem sva mogla pa Buda pobrat in domov it. :-[

Jaz bi ze tud tega Paxa enkrat rada spoznala. Pa tebe seveda tudi :)

Samo jaz niti ne vem, kaj vse bi sprasevala oz. kaj me zanima o solanju. Niti nimam toliko znanja, da bi vedela kaj se sprasuje.. Torej, kaj (se) je pametno vprasati pred zacetkom solanja?

Sky ima prav, kar se zahtevnejših programov tiče.

Sprašuješ lahko vse, saj vendar hodiš v šolo zato, da ti bodo na tvoja vprašanja odgovorili.  :)  Jaz nisem kaj preveč spraševala, ker so mi rožice sadili, sem šla pogledat, pa se potem odločila po lastni presoji. Sj hitro vidiš, kje se resno dela, kje je pa vse skupaj kar nekaj.

Vsak teden smo na poligonu vsaj dvakrat (trenutno še srede in petke popoldne), tako, da kar pridi pogledat. Smo prav kul klapa.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #16 : 29 November 2006, 15:39:40
Lej,tu pa sploh nimaš kaj bit v dilemi.

Hja, pa sem.. Le da zdaj je 50:50, prej pa o Celeii sploh nisem razmisljala ;) Sem pa o resevanju tudi razmisljala, a sem to misel opustila. Drugace bi pa res prisla k vam.

Urska, ko se oglasim ti sporocim :)



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 29 November 2006, 16:01:35
Citiraj
Hja, pa sem.. Le da zdaj je 50:50, prej pa o Celeii sploh nisem razmisljala

Hmmm,o katerih si pa potem razmišljala?
Ostanejo ti edino Pluton in pa KD Celje,pa pogojno še Velenje,potem se pa počasi že zaključi.
Od vseh zgoraj naštetih pa verjemi je ŠKD Celeia daleč najboljša izbira.(pa ne dobim procentov ;)  )

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #18 : 29 November 2006, 18:31:05
Sej če pogledaš so Celjani na državnemu pobrali skoraj vse pokale, se mi kr malo smilijo drugi:)

Ampak kaj češ, kdor zna pač zna - in oni res obvladajo!

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #19 : 06 December 2006, 13:20:37
Kako pa se recimo popravi ugriz, ker poznam psičko ki vesčas pregrizuje klobaso ko se ruvam z njo.

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #20 : 06 November 2007, 16:19:14
Sicer ima ta tema na sebi že veliiiko prahu, ampak vseeno..če sem prav razumela je torej izpit sestavljen iz 3 "disciplin": sledi, poslušnosti & obrambe. Torej, zaradi slednjega, najbrš tega ne moreš delati z vsemi pasmami ne. Za katere pasme pa je priporočen (ok..ne najdem primirnega izraza) oz. dobro in za katere ne?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 07 November 2007, 09:30:18
Priporočen za vse delovne "službene" pasme (NO, Malinovec, Rott, Doberman, Nem. bokser ...), prepovedan za nekatere "borilne" pasme (pitbull ...) in dovoljen za vse ostale  ???
Torej, če ti pes "preživi" obrambo in nisi na listi prepovedanih le pogumno  ;)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #22 : 07 November 2007, 09:34:21
Kaj pa ce je pes med dovoljenimi pasmami, pa jo ne zelis delati?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 07 November 2007, 10:09:46
Potem pač ne delaš.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #24 : 07 November 2007, 14:47:48
ne delaš izpita torej al sam obrambe? (ok zdaj sem najbrš vse zamešala)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 07 November 2007, 14:57:16
Obstajajo nižji in višji izpiti.
Nižja izpita sta A in B-BH
Vmesen je C  ki je že višji ispti, IPO izpiti so pa I,II in III. Na vseh teh 4-ih izpitih imamo 3 discipline: A = sled, B= poslušnost in C= obramba. In za opravljen izpit velja če so vse tri discipline pozitivne.
Torej ne moreš it delat le eno disciplino.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #26 : 07 November 2007, 15:07:05
Aha, hvala, zdaj mi je jasno  :)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 14 Januar 2011, 19:26:24
Vidim, da tema že dolgo ni aktivna ampak zdi se mi najbolj primerna za moja vprašanja, da ne odpiram nove. Glede na to, da imam delovno pasmo (doberman), razmišljam o IPOju nekoč v prihodnosti. Nimava še niti BBH (stara je 1 leto, dobila sem jo pri 8 mesecih, nešolano), začeli bova spomladi, ampak planira se vnaprej kajne  :).

No glede na to, da moja dosedanja pasja šola nima v ponudbi IPO, ima pa BBH, in če se bom odločila za IPO, je bolje da dela oboje v isti šoli? Ker načini dela se kar razlikujejo, dobro, tale mala šola so osnove, pri BBH se gre pa malo "bolj zares", in glede na to da je to podlaga za IPO, je bolje da oboje opravlja v isti šoli?

Sem fino brskala po forumu, vem da je ŠKD Celeia daleč najboljši KD kar se višjega šolanja tiče, ampak ker sem iz Ljubljane mi je to malo daleč. Moj oče je imel dva nemška ovčarja (20 let nazaj) in je z obema naredil IPO ali SCH (ne ve pa kaj-obramba, sled in poslušnost), v KD Ljubljana. Mi morda kdo lahko kaj več pove o današnji kvaliteti, načinu šolanja..? V Ljubljani je kar dosti KDjev, ampak večina je usmerjena v Agility, rally obedience.. Pač iščem KD kjer vejo kaj počnejo, ker sem začetnik v teh vodah in se imam še veliko za naučit.

Glede primernosti psice za IPO bom pa markerja ali inštruktorja v živo vprašala, bo pomojem znal najbolje odgovorit (pa da ne težim preveč). No saj, drugače pa kak agility!

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #28 : 14 Januar 2011, 21:15:31
bbh ni podlaga za ipo- razen administrativno, podlaga za ipo je mala šola oz vzgoja pred šolanjem v smislu razvoja nagonov in povezovanja z vodnikom.  8 mesecev, če resno misliš z ipo začmo kar malo polgat brikete za sled in igro  predmti sodbujaj, pa cufanje za cunjo in klobaso- tudi z drugimi ljudmi. ne obremenjuj se z bbh- to pride vzporedno, samo izspit  bbh je pred ipo 1 obvezen.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #29 : 14 Januar 2011, 22:20:36
Če želiš delati IPO ti bom klasični pasji tečaj, ki ga zaključiš z B-BH izpitom kar odsvetovala. Ravno zato smo pri nas (opevani ŠKD Celeia  :D) začeli z IPO tečajem od mladička naprej, kajti če hočeš kamorkoli priti v IPO programu, moraš v to smer začeti smiselno delati že od začetka. B-BH pride v tem sistemu nekje mimogrede, ko imaš izgrajeno vodljivost, pa sedi, prostor in odlaganje, ker je vse skupaj itak del IPO programa.

V Ljubljani imaš možnost šolanja po IPO programu:
- KD Ljubljana (2 skupini pod različnim vodstvom, pa tudi sistem dela je drugačen)
- KD Domžale
- KD Šmarna Gora

Mislim, da ni nikjer pogoj B-BH, ampak da se lahko takoj priključiš delu po IPO programu. Mislim tudi, da bodo povsod psa stestirali, če je za delo primeren in ti povedali, če morda ni. Tečaji se ponavadi začno začetek marca, objave za tečaje pa so zunaj že kar precej prej.