Breja psica in kako ravnati z njo??

ssega1 · 63104

ssega1

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 1
  • http://freeweb.siol.net/ssega1/
: 03 December 2006, 20:26:13
Lp :P

No tole pišem v imenu prijatelja ker pač nima interneta in,ker je njegova psička (koker španjelka),breja 2,tedna me je prosil,da vas vprašam naslednje:
In sicer:ali je treba psicam pri porodu kakor koli pomagati??,In kaj če te ni zraven?,Opazil je,da se ji iz nožnice cedi rumeno bel izcedek,malce sluzast,(to je bilo enkrat opaženo),
Takole bom napisal,če kdor koli ima izkušnje z brejostjo bilo kake psice in kako poteka njen porod naj prosim napiše,da mu posredujem odgovore!!!In ali je nujno biti zraven pri porodu?
HVALA V NJEGOVEM IMENU
ssega1 :P


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 03 December 2006, 20:37:52
Pobrskaj malo med vzrejo. Nekaj najdeš tule: http://www.pesjanar.si/index.php/2005/42
Slikovni prikaz je dodal doody: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=2848.0
Skrb za mladičke:http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1888.0

Pa še kaj boš našel.
Lp nina



doggy

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 03 December 2006, 20:39:15
In ali je nujno biti zraven pri porodu?

Nujno sicer ni, če imaš to srečo, da psica  sama koti brez problemov. Ker pa se vedno lahko zaplete, je bolj pametno, če je nekdo zraven, ko se mladiči kotijo. Tako vsaj veš, ali so se porodile tudi vse posteljice, kaj se s psico dogaja med in po kotitvi, lahko mladičem pomagaš, da prvič sesajo pri njej že med samim kotenjem naslednjih mladičev,...

Pa če je psica breja šele 2 tedna, ali so prepričani, da je res breja? Naj gredo pri 4-5-ih tednih na UZ, da vsaj približno vejo na čem so - če se pokaže, da je verjetno samo en ali dva mladiča, bodo zelo verjetno veliki in se lahko kaj zaplete. Psica koti načeloma okrog 61 dneva brejosti (lahko pa že par dni prej ali nekaj dni kasneje).

Sicer pa samo kot pripombo - zakaj hudiča to sprašujejo šele ZDAJ, ko je psica že breja  ??? ??? Ponavadi se je dobro pozanimati prej.



ssega1

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 1
  • http://freeweb.siol.net/ssega1/
Odgovori #3 : 03 December 2006, 20:46:05


Sicer pa samo kot pripombo - zakaj hudiča to sprašujejo šele ZDAJ, ko je psica že breja  ??? ??? Ponavadi se je dobro pozanimati prej.
Nevem zakaj se to šele zdaj zanimajo in res kako sploh vejo,da je res breja?? ???
Nevem,mene je pač prosil in sem nardil kar mi je reku!!
Pa še to kaj če negrejo ven vse posteljice??


doggy

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 04 December 2006, 10:33:04
Če ne grejo ven vse posteljice je treba do veterinarja, da spodbudi z inekcijo, ali pa jih je potrebno odstraniti, če ne grejo ven same po inekciji.

Dej naj se najprej pozanimajo, če je psica res breja... Kotitev in skrb za mladiče ni glih hobi, ki ga pustiš kar psici. Če mislijo, da je tako, je mogoče boljše, če psico kar zdaj sterilizirajo. Ker predvidevam, da če ne bi bili pri njej, ko koti, potem tudi pri mladičih ne bi bili - tudi ti rabijo včasih posebno nego (če npr. psica noče ležat pri njih, da bi pili mleko, če nimajo sesalnega refleksa in ne znajo vlečt, če ima psica premalo mleka,...).

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 04 December 2006, 13:16:59
Psico seveda lahko pustijo samo, samo lahko se zgodi da bodo zjutraj v kotišču našli katastofo. Eden je pred kakimii tremi leti tako našel mrtvo tako svojo španjelko kot mladiče). Izcedek bi bil lahko znak, da je psica res breja (bi ga bilo treba videti, lahko bi šlo tudi za infekcijo). Naj si dobijo kakšno knjigo, za silo bo šlo s knjigo Moja psička, ki se jo da dobiti v večini knjižnic, za kupit pa verjetno ne več.


Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 02 November 2009, 18:50:57
Živjo.
Mene pa zanima, če psica lahko spremeni obnašanje že nekaj dni po parjenju. Našo smo ravno nehali pariti, danes pa je čisto mirna, veliko je in samo spi že skoraj cel dan, čisto druga je... :-\



papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 02 November 2009, 18:59:00
meni se zdi da je cisto odvisno,mogoce ma tak dan ;), ceprav se nism paril tako da nevem ;)


Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 02 November 2009, 19:11:29
meni se zdi da je cisto odvisno,mogoce ma tak dan ;), ceprav se nism paril tako da nevem ;)
jah neuem...ker drugače bi se ceu dan samo podila za žogico, ker dobi vsak dan konkreten sprehod, čene cel dan prosi in skače ter laja, da bi se igrala, res čisto je drugačna danes... :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 02 November 2009, 19:21:12
Pri nas se je tudi psica takoj po paritvi oz. naslednji dan čisto drugače začela obnašat. Tako, da je zgleda možno.



Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 November 2009, 11:58:01
Živjo
V sredo 25.11. smo bili na ultrazvoku, ki pa žal ni pokazal nič :( že dručič...imamo pa to sredo še en pregled in močno upamo da bi vseeno kaj pokazalo... :'( ,drugače pa nevem kaj bi bilo lahko narobe z njo saj je že drugič prazna... :-\
lep dan vsem



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 30 November 2009, 20:51:39
Hja, lahko je marsikaj, lahko ste parili prehitro/prepozno, lahko je kaj narobe s samcem (a že ima potomce drugače?), lahko ima pač psica težave kakršnekoli, lahko mladiče absorbira, res razlogov je lahko veliko...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #12 : 30 November 2009, 21:10:56
Moja je bila 3x prazna...z dvem različnim sancem, ki sta bila oba pregledana in plodna...1x pa slabe popadke in carski rez... veterinar mi je omenil, da je to lahko hormanski problem...., ker se drugače tudi slabo (na 10-12 mesecev ) goni! GG


Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 01 December 2009, 21:40:18
Hja, lahko je marsikaj, lahko ste parili prehitro/prepozno, lahko je kaj narobe s samcem (a že ima potomce drugače?), lahko ima pač psica težave kakršnekoli, lahko mladiče absorbira, res razlogov je lahko veliko...
mislim, da smo kar zadeli plodne dni, saj smo parili 3x v razmaku 1 dne in to v tistem času, ko je najbloj nastavljala 11, 13, in 14 dan. S samcem ni nič narobe, saj ima že kar nekaj potomcev.
Lp



Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 01 December 2009, 21:45:23
Moja je bila 3x prazna...z dvem različnim sancem, ki sta bila oba pregledana in plodna...1x pa slabe popadke in carski rez... veterinar mi je omenil, da je to lahko hormanski problem...., ker se drugače tudi slabo (na 10-12 mesecev ) goni! GG
aja, naša se goni približno na pol leta nekaj dni razmaka, tudi krvavitev je dokaj močna. Žal nimamo sreče, pa tudi poskušali ne bomo več, saj je že malo prestara za prvo leglo, čeprav smo si zelo želeli enkrat imeti tamale  :-\



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #15 : 02 December 2009, 21:47:07
Ja to je vedno veliko razočarajne, ko vse načrtujeh in upaš pol pa nič  :'( GG


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 03 December 2009, 09:50:49
Mi smo zadnje leglo parili šele 17. in 18. dan, tako da je to zelo relativno ali si zadel ali ne...hja, lahko pa da so res kakšne hormonske težave, ali ima pa psica kakšno okužbo.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 03 December 2009, 11:03:56
Zakaj pa ne delate progesteroon testov? Posebno če je starejša psica in želite biti za ziher.
Sicer pa je itak tako kot pri ženskah, ne morejo biti vsi plodni in pač tako je. Razlogov pa je lahko veliko.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 03 December 2009, 11:14:22
GoldenGirl,mogoče pa ne bi bilo slabo,če bi dali tej psici pregledati vrednosti hormonov.Sem ravno zadnjič brala eno dobro disertacijo o odpravljanju plodnostnih motenj pri različnih psicah.Pri enih ni bilo pomoči zaradi raznih tumorjev,pri drugih pa so z hormonskim zdravljenjem prišli do odprave težav.Velikokrat je za neplodnost pri psicah kriva tudi flora v vaginalnem traktu.Mogoče bi bilo dobro naresti bris in antibiogram.
LP Tjaša



Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 03 December 2009, 12:41:12
Lansko leto smo delali progesteron teste, največja vrednost je bila na 11 dan in takrat smo parili, pa takrat ni pustila. Včeraj smo bili še enkrat na uz-ju, kjer nam je veterinar rekel, da je umetna paritev 20% manj zanesljiva kot naravna  :-\ in da če bi parili naravno da bi sigurno uspelo, ter da psica pri 3 letih in pol še ni prestara za prvo leglo? Kaj pa vi menite o tem?
Lp, hvala za odgovore.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #20 : 03 December 2009, 12:48:39
ter da psica pri 3 letih in pol še ni prestara za prvo leglo? Kaj pa vi menite o tem?
Lp, hvala za odgovore.


Zakaj pa bi bila prestara? Konec koncev se najprej prari okoli 2 leta.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 03 December 2009, 12:49:47
Bully,naša Berry je imela prvo leglo pri tej starosti,na žalost zaradi tega,ker prej za leglo nismo imeli pogojev.Brejost je bila normalna,s porodom so bile komplikacije.Poleg carskega reza še kup drugih problemov.Mogoče je taka samo ona,ampak sem se tudi na podlagi teh izkušenj odločila,da bodo vse ostale imele leglo pri starosti do 2 let,pa tudi če potem tri leta nima legla.Mlade psice(to je moje mišljenje)imajo še dovolj elastične vezi in so mehke,kar pri starejših lahko povzroči probleme.
lp Tjaša



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 03 December 2009, 12:55:37
Dajte no, za prvo leglo je čas do 5 leta ali pa še kasneje, če je psica zdrava.


Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 03 December 2009, 13:11:10
Aha. Slišim zelo različna mnenja. V knjigi sem prebrala da je najbolje če ima pri 2 letih prvo leglo, veterinar mi reče da je vseeno...meni se zdi, da če je psica vitalna, da ni problema če ima pri 3 letih 1. leglo. Aja pa še nekaj bi vas uprašala.Je res da je umetna oploditev manj zanesljiva kot naravna?
lp



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #24 : 03 December 2009, 13:20:32
Kolikor jaz vem (se ne ukvarjam z vzrejo) so priporočila, da se ne pari pred 2 letom za zgornjo mejo pa še nisem slišala. A če ima prvo leglo pri 2 letih, je pa potem vseeno če ima še 3 legla tja do 10 leta?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 03 December 2009, 13:31:03
Ne, zgornja meja je dopolnjeno sedmo leto. Za prvo leglo je dobro, da je pred petim letom. Psica ne ravno orjaške  pasme iz vitalne in dolgožive linije, ki je zdrava in ni debela ne bi smela imeti posebnih problemov niti kakšno leto kasneje.
Spodnja meja je odvisna od velikosti, za zelo majhne psice je zaželeno prvo leglo pred drugim letom, ponavadi pri drugi gonitvi.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #26 : 03 December 2009, 13:34:35
Vsekakor je čas za prvo leglo do 5. leta, saj tudi ženske imajo prvega otroka pri 50. letu ali še več, ampak vsekakor je večja verjetnost za težave, tako pri nosečnosti in predvsem pri porodu. Jaz tudi vem (od vzrediteljev), da je dobro imeti prvo leglo vsaj tam do 3. ali 3,5. leta.

Kaj pa se zgodi psici, če ima leglo pri 12. mesecih? Prej umre, ne more imeti kasneje več mladičev, so mladiči prizadeti ali je to zaradi psihe oz psihične nezrelosti? Je kdo bral kakršnekoli študije okrog tega ali je to spet stvar posameznika in ker tako vsi govorijo?



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #27 : 03 December 2009, 13:38:16
Kaj pa se zgodi psici, če ima leglo pri 12. mesecih? Prej umre, ne more imeti kasneje več mladičev, so mladiči prizadeti ali je to zaradi psihe oz psihične nezrelosti? Je kdo bral kakršnekoli študije okrog tega ali je to spet stvar posameznika in ker tako vsi govorijo?

Pomoje je to bolj stvar tega, da psice ne začneš prezgodaj obremenjevati z legli, ker če bi bili predpisi tako ohlapni bi lahko imel leglo vsako gonitev. Sosedova psica ima že od prve gonitve vsakič mladiče, stara je 7 let in ne zgleda kot, da bo kmalu umrla...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 03 December 2009, 13:55:31
Psici, ki ima prezgodaj mladiče se ne zgodi nič pretresljivega. Še posebej, če je pravilno hranjena in se nanjo pazi. Je pa fino, da tako fizično kot psihično pred paritvijo dozori. Prav tako pri tej starosti še ne velja slikanje kolkov in komolcev, pa tudi preizkušnje, ki jih morajo opraviti nekatere delovne pasme je pri tako mladih večinoma nemogoče opraviti. V bistvu se niti zunanjosti ne da oceniti tako kot zagre, ker se še razvija.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 03 December 2009, 13:57:00
Bay, odvisno od vsake posamezne psice.Nekatere tudi pri 12.mesecih starosti kotijo na "fršlus",druge imajo velike probleme.S tem mislim na nezmožnost kotitve-carski rez.Za moj okus je edino psica pri tej starosti za mladiče psihično in fizično nezrela.
Kar se pa žensk tiče-tudi ginekologi priporočajo prvo nosečnost do 25.leta starosti.  >:( Ostale nosečnosti naj ne bi bile potem več problematične.
S prijateljem,ki je dolgoletni vzreditelj sva to temo kar predelala.Po njegovih izkušnjah je bilo najmanj potreb po pomoči pri leglih psic,ki so kotile prvič v starosti 2 let.To ne pomeni,da gre pa pri starejših praviloma vse narobe.
LP Tjaša