kuhana hrana za mladice

Bamm-Bamm · 15221

Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
: 20 December 2006, 10:09:13
Na kaj je treba biti pozoren pri pripravljanju hrane za mladicke? S pripravo hrane za odraslega psa sem seznanjena, za mladica pa bi me skrbelo, da ne bi slo kaj narobe.
Vsako znanje dobrodoslo :).



Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 21 December 2006, 11:58:12
Kaj a ste sami briketarji tukaj gor :o.
Saj vem, da je najlazje nic komplicirat in stresati kuglice v posodo ampak mene vseeno firbec matra kako pravilno nahranit mladica brez pomoci fast fooda ;D.



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #2 : 21 December 2006, 12:13:51
Hej! O tem smo pred nedavnim debatirali pod Temo Kuhana hrana, ko je malena3 iskala pomoč, ker ji je zmanjkalo idej za pripravljanje kuhane hrane za njenga mladička... LINK.

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 21 December 2006, 12:32:15
Hvala Majchy :),
sem ze prebrala, vendar ni nic omenjeno, ce je dobro dodajat kaksne dodatke-kalcijeve tablete ali vitamine itd...zanima me tudi cesa se pri mladicu izogibat in kaksna skoda v rasti je recimo lahko narejena, ce se mladica hrani z briketi in kuhano hrano in ne samo z enim ali drugim. Zanima me tudi kako je z gigantskimi pasmami in s kaksno hrano jih je najbolje hraniti, da se ne razvijajo prehitro. 



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #4 : 21 December 2006, 12:39:57
Pri pripravi kuhane hrane je pomembno, da ne pretiravamo s proteini(meso ali pripravljena hrana za mladiče). Zelo pomembno je, da smo pozorni na odmerke količine hrane. Primerna hrana za mladiče je:
  • prekuhan riž
  • mleko
  • korenček--moja dva ga obožujeta
  • sir--pri nas ga imamo kot priboljšek
  • sveže sadje--
  • kuhana ali sveža zelenjava
  • jogurt
  • suh kruh-- vendar v manjših količinah, ker baje kruh napihuje

Naša dva pojesta zelo veliko kuhane zelenjave, pojesta tudi veliko mesa( piščančje želodčke,puranje meso, občasno tudi govedina ter svinjsko meso ), včasih dobita zjutraj kos kruha namazan s pašteto ali margarino, zvečer pa velikokrat dobita koruzne kosmiče in mleko.


Lp,  ;)



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #5 : 21 December 2006, 12:44:20
Pozabila si še na ŽITARICE, POLENTO, ki jo je moja oboževala ko je bila majhna. :)
Po MLEKU pa je moja imela drisko  :-\

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #6 : 21 December 2006, 12:55:11
Majchy hvala, moja dva še zdaj obožujeta polento :) . Za mleko je pa odvisno od psa, moja dva po mleku nista imela še nikoli driske, od sestrične pes pa jo dobi takoj, ko poje/popije mleko :-\

Lp,  ;)



Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 December 2006, 10:15:42
*nastya_lony*
A ste vasega leona kot mladica samo s kuhano hrano hranili ali ste mu mesali z briketi in ce, s katerimi?
Hvala ;D upam, da nisem ze sitna s temi svojimi vprasanji :-[.



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #8 : 23 December 2006, 11:39:29
Bamm-Bamm našemu smo kuhano hrano mešali z brikete, jedel je pa brikete Pro Plan. Seveda je dobil tudi samo kuhano hrano brez briketov, občasno pa samo brikete.
Seveda nisi sitna, zato pa so forumi, da se vpraša ;)

Lp,  ;)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #9 : 24 December 2006, 17:56:51
Naš, ko je bil mali je jedel večinoma kuhano hrano. Zato ker je pač babi rekla, da je to najbolje za psa.  ::) ::) ::) ::)

Kuhali smo mu pa vsega po malo. Včasih polento + malo omake (malo soli). Včasih je dobil rižoto (vegetarijansko  ;D). Včasih tudi kakšen krompirček itd. Ampak je potem vedno mehko kakal. Tako da smo potem kmalu prešli na brikete.

Še zdaj pa včasih dobi kaj od kosila. Na primer včeraj je dobil polento z mlekom  :D Pa mu je zelo dobro. Prav uživa ko je.  :)

Pa včasih dobi za sladico še kak jogurt ali pa sadje.



Lp, Nastja



Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 25 December 2006, 03:05:12
Nastji :D , pa sta v odrascajocem obdobju mladickoma dodajali tudi kaksne vitaminsko mineralne dodatke in ce ja, katere? Pa kako sta se mladicka razvijala, enakomerno? je bilo kaj problemov s pokostnico?
Zaenkrat sem dobila precej pozitivnih informacij glede takega nacina prehranjevanja, ne vem cemu se ljudje tako oklepajo kuglic in samo kuglic :-\.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 25 December 2006, 09:20:37
Ne vem, jaz se jih oklepam zato, ker imam premalo informacij, casa in volje, da bi pes zivel izkljucno od kuhane hrane.
Ko je bil mladicek, je dobival vecinoma brikete, enkrat ali dvakrat na teden pa kuhano (zdaj sem se malo polenila :-[).

Kuhala sem mu pa zitarice+meso+zelenjava (1/3 vsakega). Od zitaric je dobival riz, proso, rjav riz, oves, od mesa kaksne goveje misice, piscancje in puranje zelodcke in srcke, goveje srce, pljuca, sardine v skatli, od zelenjave pa pac kar je bilo v hladilniku in na vrtu. Plus olje. Soli nisem dajala nic. Sem ga nekako hotela naucit na cimbolj raznoliko prehrano.

Nekje do 6 meseca je skoraj vsak dan dobival tudi skuto.

Vitaminskih dodatkov nisem dajala.

Ne vem, koliko je bil ta nacin prehranjevanja pravilen ali ne, se je pa mali razvijal zelo enakomerno in je zaenkrat (pri 18 mesecih) pes zdrav in zivahen :)

battito animale


*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #12 : 25 December 2006, 10:46:51
Nastji :D , pa sta v odrascajocem obdobju mladickoma dodajali tudi kaksne vitaminsko mineralne dodatke in ce ja, katere? Pa kako sta se mladicka razvijala, enakomerno? je bilo kaj problemov s pokostnico?
Zaenkrat sem dobila precej pozitivnih informacij glede takega nacina prehranjevanja, ne vem cemu se ljudje tako oklepajo kuglic in samo kuglic :-\.


Bamm-Bamm jaz Lonu nisem dodajala nobenih vitaminskih mineralnih dodatkov. Razvijal se je enakomerno, težav s pokostnico ni bilo. Sedaj pri 17 mesecih je zdrav, živahen in otročji ;D

Lp,  :)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 25 December 2006, 11:00:03
Mi smo pa v bistvu od časa do časa mu dali kakšno vitaminsko tableto. Predvsem zaradi kolkov. Ker je pač ta pasma (novofundlandci) nagnjena k displaziji. In zato smo mu dajali tudi ene vitaminske tablete. Ampak mjislim da to ni potrebno.

Je pa pojedel ogromno vitaminov (iz sadja) ker naravnost obožuje sadje ..  ;D



Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 26 December 2006, 09:59:47
Ravno enakomeren razvoj je ena izmed glavnih stvari, ki me je zanimala :), ste mi precej pomagale.Bolj in bolj se mi zdi, da je mladica bolje imeti(vsaj) na mesani hrani,ce ze ne izkljucno na kuhani, kot pa samo na briketih. Bomo videli kako bo laufalo :D.
Hvala vsem ;D.



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #15 : 27 December 2006, 09:43:57
Mogoče bo to komu prišlo prav...Tukaj si lahko izračunate dnevno potrebo energije vašega psa - težo je potrebno navesti v lbs

http://www.mycockerspaniel.com/mer.htm

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 December 2006, 11:35:15
Mislim, da je 1kg okoli 2.2lbs , ce zeli kdo pretvarjat in racunat :)



malena3

  • Gost
Odgovori #17 : 11 Januar 2007, 11:32:35
No da ti odgovorim glede hranjenja za mladičke, sem prekuhala že kar nekej. :)

Riž, meso (piščanec, puran), kuhan krompir, jajca....ali prekuhano, ali popečeno na teflonu oziroma na kapljici olja.
Brez dodatkov, začimb, razen malo soli (edino če ni pes na dieti).

Če mladičku daješ pretežno kuhano hrano, ne pridejo v poštev nobeni vitamini, ker jih dobi ogromno z kuhano hrano.

Po pol leta začneš kuhano hrano počasi umikati iz jedilnika (samo 1x na dan), ker tudi ni priporočljivo, da je samo kuhano hrano.
Takrat se začnejo dajati vitamini, ker jih z briketi ne pridobi toliko kot z kuhano hrano.

Po 2 mesecih se lahko daje tudi govedina (prej ni priporočljivo), salamce (kot so poli, itd.), kak sir pa je ni priporočljivo, ker so v večini zelo mastni in namesto sira Kalu še danes pripravljam skutko z medom, ki jo obožuje, ali pa jogurt z banano.

In rase ko plevel: :D

Upam, da sem ti kaj pomagala.



malena3

  • Gost
Odgovori #18 : 11 Januar 2007, 11:34:41
Aja, pozabila na ribice.
Kal tune npr ne mara kaj preveč, če pa mu popečem osliče, pa se kar oblizuje. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #19 : 11 Januar 2007, 14:14:02
Po pol leta začneš kuhano hrano počasi umikati iz jedilnika (samo 1x na dan), ker tudi ni priporočljivo, da je samo kuhano hrano.
Takrat se začnejo dajati vitamini, ker jih z briketi ne pridobi toliko kot z kuhano hrano.

Kolikor vem naj bi bilo v briketih vse kar pes potrebuje in se ravno k briketom naj ne bi dodajalo raznih vitaminskih dodatkov. Zdi se mi tudi, da ni nič narobe, če psa stalno hranimo s kuhano hrano, če jo le pripravljamo pravilno.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


malena3

  • Gost
Odgovori #20 : 11 Januar 2007, 14:21:40
ZOE..jaz sem dobila napotke tako kot sem napisala.
Pri uživanju same breketirane hrane je priporočljivo dajati kake vitamine. Posebej če je pes bolj neodporen.

Da pa bi pes užival samo kuhano hrano (čeprav jo pravilno kuhamo) tudi ni priporočljivo.
Pa ne zaradi same kuhe ali kaj, ampak težko zadanemo tisto ravnotežje koliko česa v kuhani hrani, ki je v briketah razdeljeno.
Vsaj taka so bila večina mnenj.




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 11 Januar 2007, 14:27:35
Kuhana hrana je sestavljena iz treh delov. 1/3 zelenjave, sadja, 1/3 beljakovin in 1/3 OH.
Če hranimo z tako uravnoteženo in raznoliko prehrano ne rabimo nobenih dodatkov, prav tako jih ne rabimo če hranimo izključno z briketi. Lahko dodajamo kaj za dlako itd. če se pojavijo težave ampak ponavadi se jih več kot uspešno odpravi z zamenjavo na drugo vrsto/znamko briketov.
Dodajanje raznih dodatkov recimo Ca, je prej škodljivo kot koristno, če je pes pravilno hranjen seveda.

Lp nina





McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 11 Januar 2007, 14:28:19
Oprosti, ampak ce malo beres strokovno literaturo bos zasledila ravno obratno: ce psa hranis zgolj z briketi, potem NI potrebno niti NI priporocljivo dodajanje vitaminov, razen v primerih posebnih potreb posameznega psa.

V pripremu kuhane hrane JE priporocljivo dodajanje vitaminov, saj se ob kuhanju vitamini hitro izgubijo, prav tako je nemogoce kontrolirat dejanske kolicine vnesenih vitaminov, taksni psi pa radi trpijo pomanjanje predvsem vitamina E, ter Kalija in Kalcija. Sicer ne leti nate osebno, ampak za neizkusene je veliko vecja verjetnost, da s kuhano hrano pokvarijo ravnotezje pri pasji prehrani, sele z veliko izkusnjami pa ta bojazen odpade.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #23 : 11 Januar 2007, 14:31:28
Oprosti, ampak ce malo beres strokovno literaturo bos zasledila ravno obratno: ce psa hranis zgolj z briketi, potem NI potrebno niti NI priporocljivo dodajanje vitaminov, razen v primerih posebnih potreb posameznega psa.

V pripremu kuhane hrane JE priporocljivo dodajanje vitaminov, saj se ob kuhanju vitamini hitro izgubijo, prav tako je nemogoce kontrolirat dejanske kolicine vnesenih vitaminov, taksni psi pa radi trpijo pomanjanje predvsem vitamina E, ter Kalija in Kalcija. Sicer ne leti nate osebno, ampak za neizkusene je veliko vecja verjetnost, da s kuhano hrano pokvarijo ravnotezje pri pasji prehrani, sele z veliko izkusnjami pa ta bojazen odpade.

A to je na moje pisanje letelo?

Lp nina



malena3

  • Gost
Odgovori #24 : 11 Januar 2007, 14:47:14
NINA..ne to sklepam da na moje.

Ko je imel Kal dieto in slabokrvnost in je jedel le kuhano hrano in dietne brikete, sem posebej vprašala, če mu dodajam kake vitamine in so mi odgovorili, da z kuhano hrano ni potrebno dodajati nobenih vitaminov.

Če se pozanimaš o pravilni kuhi hrani, še nisem nikjer zasledila, da bi lahko škodovala.
Večina, ki hrani pse samo z breketi, občasno dajejo vitamine.

Seveda ne bomo zdej dajali vse vrste vitaminov kar jih imamo na tržišču.

Veliko jih dela na svojo roko, to je vsem znano.
Jaz pač ne, ker je imel Kal kar veliko preglavic in vedno poslušam nasvet veterinarja. ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #25 : 11 Januar 2007, 14:55:51
sorry, ampak tale tvoj veterinar ima čisto drugačno stališče od ostalih in kmečke logike- kar se tiče dodajnaj vitaminov in mineralov k briketom.
Kvalitetni briketi ne rabijo nič.
Če je rok potečen je za razmislit,ker nekateri vitamini hitro propadajo s časom.
Vsekakor pa lahko psu kaj premišljeno dodajamo, če ima kakšne zdravstvene specifike, zaradi katerih rabi kakšne  snovi večkot običajno.Je   pa smiselno dodajti kefir , jogurt in podobno, ker briketi niso "živa hrana", če jim kaj manjka so to bakterije  ::)
Če hrano kuhamo oz pečemo, je smisleno dodajnje vsega kar propade pri termični obdelavi.Še bolje,da če že priprvljamo hrano sami, čim več "kuhamo" "barf sistem".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 11 Januar 2007, 15:10:57
nina ni letelo nate, ampak na en post prej, zgleda sva pritisnili skoraj enakocasno.