Prvi dan pasje šole

*nastja* · 87252

rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #60 : 14 Marec 2006, 20:02:18
Saj to je vedno tako; ko delas doma s kosmatincem, dela vse v nulo... tu pa tam se kaj ponesreci.
Potem pa pride v druzbo svojih je pa konec  :o. Samo saj se bodo navadili!!!! ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #61 : 14 Marec 2006, 20:20:46
ja upam :). rondo je bil čist znerviran dons..sploh ga nisem poznala. lajal je in se kar zaganjal v pse kar ponavadi ne dela in gre prej povohat in potem presodi ::) :o...zdaj je pa kar na psice  renčal pa take fore :-\ :-\ :-\....komaj čakam naslednič, da vidim če se bo drugače obnašal. danes je bil že en smotko pač naš rondek, ki trenutno psi kot top....mora počit ga gasilke bolijo, ker drugače nič ne laja danes je bil pa solo kdaj pa kdaj pa še kakšen zborček zadaj. ;)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #62 : 14 Marec 2006, 20:21:38
Danes sem bila prvi dan v pasji osnovni šoli (KD Ljubljana). Tudi mi smo imeli dvakrat predavanja, še posebno prvo je bilo zelo poučno. Moram Asko kar malo pohvalit, sem mislila, da bo veliko slabše delala. Probleme na trenutke ji delala pozornost in beseda poleg ( ta ji je nova). Z inpštruktorjem sem še kar zadovolnja, edino eno inštruktorjevo dejanje me je ful razjezilo, ko moja po eni uri šole  trmasto ni hotela več v prostor, je zahtaval, da to naredi tako ali drugače, in mi pokazal kako naj to naredim (sej to ne bi bil tak hudo, samo z zatezno ful grdo jo na tla povlekel, je videl moj grdi pogled, pa dejal, da to ni nič hudehga za psa,  češ sej se mora naučit kaj mora narediti. Aska se pri tem dejanju je fejst razjezila nanjga, sej je imela čisto prav.). Drugače je pa veliko igre med vajami bilo in tudi ni preveč psov (okoli 9). Vseeno sem še vedno prepričana, da bi morala hoditi v prejšnjo šolo, žal pa tam je ob takih terminih :(, katere bi jst večinoma manjakala. Žal pa za KD rim bila že prepozna za vpis. Tako, da tisi , ki boste kdaj vpisovali v pasje šole, tud jaz priporočam kd algirity Irilija, kd krim in kd barje....lp


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #63 : 14 Marec 2006, 20:27:24
meni je na temu društvu zelo všeč ker nikjer ne vidim nobene prisile. ker vem, da če bi inštruktor recimo tako rondota dal v prostor kot je vaš dal asko, rondo prostora živi dan ne bi več naredil pa če se na trepalnice postaviš.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Odgovori #64 : 14 Marec 2006, 20:32:02
Danes sem bila prvi dan v pasji osnovni šoli (KD Ljubljana). Tudi mi smo imeli dvakrat predavanja, še posebno prvo je bilo zelo poučno. Moram Asko kar malo pohvalit, sem mislila, da bo veliko slabše delala. Probleme na trenutke ji delala pozornost in beseda poleg ( ta ji je nova). Z inpštruktorjem sem še kar zadovolnja, edino eno inštruktorjevo dejanje me je ful razjezilo, ko moja po eni uri šole  trmasto ni hotela več v prostor, je zahtaval, da to naredi tako ali drugače, in mi pokazal kako naj to naredim (sej to ne bi bil tak hudo, samo z zatezno ful grdo jo na tla povlekel, je videl moj grdi pogled, pa dejal, da to ni nič hudehga za psa,  češ sej se mora naučit kaj mora narediti. Aska se pri tem dejanju je fejst razjezila nanjga, sej je imela čisto prav.). Drugače je pa veliko igre med vajami bilo in tudi ni preveč psov (okoli 9). Vseeno sem še vedno prepričana, da bi morala hoditi v prejšnjo šolo, žal pa tam je ob takih terminih :(, katere bi jst večinoma manjakala. Žal pa za KD rim bila že prepozna za vpis. Tako, da tisi , ki boste kdaj vpisovali v pasje šole, tud jaz priporočam kd algirity Irilija, kd krim in kd barje....lp

Full zanimivo tole... jaz sem bila v mali šoli v KD LJ in mi je bilo všeč (dobra inštruktorica ;D), potem pa sem se pozanimala o inštruktorjih za OŠ  :-X, pa sem se raje prepisala v KD Ilirija... sva se ravno zamenjali... čeprav začnemo konec marca, upam da bo OK, vsaj na uvodnem predavanju mi je bilo zelo všeč...

LP



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #65 : 14 Marec 2006, 20:50:54
irenchy sej naj tuki tudi ne bi delali na prisilo, eno poznam, ki je hodila in ves čas samo hvalila to šolo in prav tega inštruktorja. Je vseeno bolje, da nekam hodiva, kot pa nikamor in šele jeseni potem naprej, sej če nama tokrat ne bo uspelo narediti kakega izpita, sde pravi čas jeseni na KD krim ali na Kd Iririjo prijavim. Sem mišlenja, da se z pozitivno motivacijo več doseže , kot pa z vpitjem in prisilo..

Chantall, dobro si se odločila, imela boš super inštruktorko Polono, dela vse brez prisile na pozitivni motivaciji. Boš zelo zadovoljna z njo. Katero inštruktorko pa si v mali šoli v kd lj imela?


lp



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #66 : 14 Marec 2006, 20:55:22
irenchy sej naj tuki tudi ne bi delali na prisilo, eno poznam, ki je hodila in ves čas samo hvalila to šolo in prav tega inštruktorja. Je vseeno bolje, da nekam hodiva, kot pa nikamor in šele jeseni potem naprej, sej če nama tokrat ne bo uspelo narediti kakega izpita, sde pravi čas jeseni na KD krim ali na Kd Iririjo prijavim. Sem mišlenja, da se z pozitivno motivacijo več doseže , kot pa z vpitjem in prisilo..
saj vama bo uspelo :). ja jaz sem absolutno za poz. motivacijo.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #67 : 14 Marec 2006, 20:59:45
saj vama bo uspelo :). ja jaz sem absolutno za poz. motivacijo.

lp

Točno tako, sej bova doma vadili tako kot sta me Polona in Silvija naučili (s pozitivno motivacijo), to pri Aski najbolje deluje :) 

lp


tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #68 : 14 Marec 2006, 21:50:34
Mene pa zanima zakaj so v šolah tako strogi glede ovratnic. Naš Tristan ima oprsnico in v tem ne vidim nič slabega.  ??? ??? ???

Pozdravček iz morja!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #69 : 14 Marec 2006, 21:57:21
tristan to tudo meni ni znano, sem žal mislila, da je povsod tako, da imaš lahko tako oprsnico kot navadeno ovratnico (in šele potem na samem izpitu pač to kovinsko ovratnico), sem se na žalost preslabo pozanimala oz bolj premalo vprašala te kateri so mi tud to šolo priporočali, no ful hvalili, ker nisem imela veliko časa več za vpis. No sej mogoče pa ne bo tako hudo..lp


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #70 : 14 Marec 2006, 22:20:23
Lahko je govorit nekaj, dokler tega sam ne preiskusiš ::) Tudi zatezna ovratnica ima svoj namen... Tudi pri nas je večina ljudi sprva proti zatezni, kmalu pa spoznajo, da brez nje težko zadržijo psa. In da pes preveč skače. In da preveč vleče. Ko ima pa zatezno, pa povleče 1x, pa povleče drugič, tretjič bo pa že premislil, ali bi povlekel ali ne. Zato res ne vem, zakaj taka groza okoli teh zateznih.



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 14 Marec 2006, 22:33:37
hmm aska res je čuden tale vaš lastnik, se mi pa zdi čudno da se v vojski psi šolajo na isti način kot pri aski s tem da uporabljajo tudi pohvale...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #72 : 14 Marec 2006, 22:33:59
No glede teh zateznih ovratnic je pri meni tako osebno jih ne uporabljam, imam to srečo da moj pes na oprtnici ne vleče in tudi v rani mladosti tega ni počel izdatno, je pa tudi res da moj ne prenese teh ovratnic in se z njo okoli vratu sploh ne premakne z mesta, glede njenega samega namena mi pa ni všeč da se rada zatakne in se ti pes dobesedno duši na njej. Glede tega koliko pomaga, imam okoli sebe kar nekaj psov, ki jo imajo na sebi pa še vseeno vlečejo ko nori le da pri tem hropejo ko da bojo zgubili dušo. Glede tega da uspešneje z njo zadržiš psa, se meni zdi da to lažje storim pri oprtnici. Sicer pa vsak ima svoje mnenje in izkušnje z določenimi stvarmi, tako da se bodo tu verjetno kresala različna mnenja ;)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #73 : 14 Marec 2006, 22:55:14
dog4ever mennja so res različna, pri moji  pozitivna motivacija bolje prime kot pa grob način, tudi zatezna ji ni preprečila, da ne bi vlekla, samo hropla in ful kašljala. Pa čeprav so mi pokazali kako naj jo uporabljam, samo če si si malce prej prebral samo primerček, se ti zdi to normalo? No ja mnenja so različna, nekateri pač  zatezno  podpirajo, jst je ne, sem proti zatezni. Moja bo sedla iz ležečega položaja pač v sedi tud brez tega, da se jo z zatezno povleče rahlo gor, edino mogoče včasih ko bo trma pri njej na delu malce počasneje. Vsekakor, če bomo delali tako še naprej, se zna zgoditi, da me v tej šoli ne vidijo več. Iz moje nočem narediti ene agresivke ali boječke na ukaze. Itak jo pa bom izven šole učila na način kot smo ga imeli v KD Ilirija.  lp


alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #74 : 14 Marec 2006, 23:29:52
V šoli pri kranjskih reševalcih so zatezne ovratnice prepovedane. Uporabljamo najlonske, usnjene, bombažbne. Psa pa v zaželen položaj pritegnemo s hrano (če ima raje igrače, z igračo) in na vse položaje jih "naštelamo" s hrano, brez kakršnekoli prisile. Ko kužka zvabš v želen položaj (sedi, prostor, ob nogi) klikneš in nagradiš.

Ja vse pohvale gredo tej šoli in naši inštruktorci.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #75 : 14 Marec 2006, 23:53:23
alenka, jst zvedla , da to zatezno bo morala imeti , šele potem ko sem jo v to šolo vpisala in še to ne koj, šele ko smo imeli spoznavanje inštruktorjev. Naredila sem veliko napako. Sej mogoče pa ne bo tako črno kot prvem dnevu izgledalo je. Samo takega ravnanja, kako gerdo je dal mojo v prostor na silo ne bom več odobravala. Pa tudi če zaradi  zaradi tega ne naredi nobenega izpita, važno je meni to, da jst vem, da me uboga, pa to ne na silo. Kar jo moram odvadit je edino vlečenje do ostalih psov in odpoklica od ostalih psov, ko se z njimi igra ali so v bližini. No bom videla kako bo v bodoče in če bo podobno, potem res rajši sama vadim intenzivno do jeseni (čeprav je to veliko težje, ker ne vadiva med psi), potem drugam v šolo.  ..lp


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #76 : 15 Marec 2006, 08:39:19
OK, da nekaj razjasnimo! Nisem za učenje vaj (kot so sedi, prostor...) z zatezno. Saj zato se uporablja hrana ali pa igrača. Se popolnoma strinjam. Ampak če pes ne vleče, zakaj ste tako proti zatezni ??? Če ne vleče, super. Pohvale. In zatezna se ne zatika, če je pravilno nameščena. In ljudje jo morajo znati uporabljat. Ni samo tisto: "aha, pes ima zatezno in ne bo vlekel ::)" Jok brate, odpade... Moja psica je vlekla (in še težko sem jo zadržala zaradi teže). In je v osnovni šoli dobila zatezno. Samo za tisti čas, ko je bila v šoli. Sedaj ima navadno, pa ravno tako ne vleče. Ker je tega NAUČENA. Saj princip učenja je isti, samo z zatezno gre malček hitreje :P Da se pes duši in kašlja? Jah, kaj pa vleče ::) A ti imaš pa lahko roke do tal, ko te tako vleče? V redu, če imaš raje roke do tal, ti kar. Jaz jih nočem imet...



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #77 : 15 Marec 2006, 08:48:55
Popolnoma se strinjam s tem. Jaz svojega psa komaj zadržim (zaradi teže), zato v šoli uporabljava zatezno. Res je, dvakrat je potegnil, tretjič je že razmislil, če bi še. Na sprehodih pa navadna ovratnica, kjer pa večinoma ne vleče.

Bi pa nekoga prosila, če mi napiše, razloži, kako se pravilno namesti zatezna. So mi v šoli enkrat pokazali (baje mora zategnit na levo), samo imam občutek, da je vedno narobe nataknjena :-[

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #78 : 15 Marec 2006, 09:14:44
rožica, ja, zatezna se mora zategnit v levo stran. V bistvu je tezko razlozit ne da bi pokazal... Predstavljaj si, da imas psa pred sabo (ga gledas v gobec). In zatezno imas v roki tako obrnjeno, kot je narobe obrnjen P (zasukaj ga za 90 stopinj v desno).  In tako obrnjeno zatezno das psu. Je pa uporabna samo, ce je pes na levi strani.



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #79 : 15 Marec 2006, 10:53:14
Aha, hvala, bom poskusila, ali pa še boljše, še enkrat v šoli vprašala. Tudi nisem vedela, da deluje samo, če je pes na levi. Vsak dan se kaj novega naučimo ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #80 : 15 Marec 2006, 11:07:31
Aha, hvala, bom poskusila, ali pa še boljše, še enkrat v šoli vprašala. Tudi nisem vedela, da deluje samo, če je pes na levi. Vsak dan se kaj novega naučimo ;)

Fora zatezne ovratnice je, da se zateguje in odteguje. Zato zatena ovratnica - se zateguje.
Če imamo psa na levi strani, kar je v večini primerov pravilen položaj psa (v šoli vedno) - govorim o poslušnosti, pri RO se položaji psa menjajo, pa tudi v urbanem okolju položaj psa menjaš levo in desno, se zateguje takrat, ko je del obratnice, ki se zateguje na zgornjem delu. To najlažje preveriš tako, da je recimo kuža na sedi in ti premakni povarnico ( ne ga caukat ali vlečt). Če gre ovratnica nazaj v osnovni položaj, torej da sta rinki skupaj jo imaš pravilno gor. Če pa se ne premakne (to pomeni da tisti del, ki se premika obvisi dol) je ovratnica narobe obrnjena.
Zato deluje obratnica samo na eni strani. Ker se samo na eni strani zateguje in odteguje.

Najlažje se boš naučila na svoji levi roki. Roko istegni in si daj ovratnico na zapestje. Če boš ovratnico potegnila in bo šla nazaj bo pravilno obrnjena, če bo pa obvisela proti tlom je narobe.
Torej tisti del ovratnice (ketnica +rinka) mora biti vedno na zgornji strani.


Lahko uporabljate tudi usnjene zatezne ovratnice. Le na izpitu je ne smete imeti.
Pa ne zato, da bi se pse cukalo, ker je pes na izpitu pripet na obe rinki oz. na mrtvo rinko ( tista, ki se ne zateguje), ampak, da lahko sodnik vidi, da na obratnici ni nobenih stvari. Včasih so imeli najlonske ovratnice spodaj ( sami so našili ali pričvrstili gor) pa kakšne stvari, ki so psa negativno stimulirale, če je kaj naredil narobe. Na izpitu tudi ne smete imeti gor ovratnice proti parazitom.

Osebno sem večni zagovornik zateznih ovratnic.
 Pa ne zato, da se psa z njo šola, ker konec koncev če pravilno cukaš je čisto vseeno ali ima pes gor navadno ovratnico ali pa oprsnico - cuk je korekcija in je važno kdaj in zakaj se uporabi in je namenjen temu, da se prepreči oz. odvrne od nečesa kar pes ne sme ali ni zaželjeno da počne.
Zagovornik sem samo zaradi varnosti psa. Če je pes pripet na zateg, je nemogoče (razen če ovratnica poči), da bi se ti snel z ovratnice.
Prvič se mi je to obrestovalo že mnogo let nazaj v hribih, ko sva s psom na ozki poti srečala ljudi in je bila na eni strani skala na drugi pa melišče. Pes mi je zdrsnil po melišču navzdol in bolj kot se je trudi priti gor bolj je kopal v prazno. Potegnila sem ga nazaj gor, res da je malo lovil zrak, a vseeno bolje kot da bi se odpeljal po melišči ne vem kam v nižine. Rpi navadi ovratnici bi se v tisti paniki prav lahko snel iz ovratnice ali pa ovratnica ne bi zdržala teže 40 kg psa.
Drug tak primer, po katerem je psica takoj dobila najlonsko zatezno ovratnico je bilo pri mladi psički, ko se mi je sredi čakanja ob cesti v vrsti za razstavo snela iz ovratnice in bezljala med avtomobili, ko je iskala svojo mamo in psa. 2 prsta od vratu, kolikor imamo ponavadi nameščeno navadno ovratnico je bilo dovolj da je psica dobila glavo ven.

Je pa nekaj res. Ne kupujte zateznih ovratnic v blagovnicah in ne dajte za zatezno ovratnico manj kot 1000 SIT, ker so slabe kvalitete in vam bo počila takrat ko bo najmanj primerno. Kupujete ovratnice v trgovinah za male zivali, ne vzemite najcenejše, ampak res glejte da je vsaj 1000 SIt. In ne kupujete prevelikih ovratnic. Res naj bo velika ravno toliko, da gre psu čez ušesa, ker če je prevelika vam lahko pade na sprehodu dol, ko pes prosto leta.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #81 : 15 Marec 2006, 11:41:12
V Kopru maš lahko oprsnico. Okoli ovratnic ni nihče reku nič. Je pa tudi res, da zateznih nisem vidla še manj pa tistih groznih z špicami navznoter!
Fleksije smo pa morali lepo doma pustiti, ker niso priročni in pri delu nerodni. Lahko si delal s klikerjem ali brez. In vse je potekalo brez prisile. Ne duha ne sluha o kakem cukanju. Povodci so morali biti vedno popuščeni in ve se je delalo na pozitivno motivacijo in seveda nagrado!
Plača mora bit hihi :D :P
Samo pohvale!!! :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #82 : 15 Marec 2006, 12:04:56
TUKAJ sem nalepila slikice,da si boste lahko bolje predstavljali kako nataknit ovratnico.
Nina/Črt-lahko prestavita ta del,ki ga je napisala Simi v temo o zateznih ovratnicah,da bo na svojem mestu(oz.da se bo še tam dalo prebrat,kako se jo uporablja,itd)

pa veliko sreče s pesjani v šoli!  :)

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


marc

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 3
  • Eros
Odgovori #83 : 15 Marec 2006, 13:40:09
Tudi midva sva ta teden začela s šolanjem in tudi pri nas so obvezne zatezne ovratnice. Me je to skrbelo na začetku, ker nisem za neke prisilne metode, zdaj pa vidim, da jih uporabljajo tudi drugod. Upam, da bo šlo v redu. Bomo videli.  ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 15 Marec 2006, 13:44:44
Aska, pazi kaj boš v šoli delala s psico. po takem sistemu, kot si ga opisala - če sem prav razumela, ste pse prvi dan učili poleg in prostor in to s cukanjem - se polarnih psov ne da izšolati. No mogoče obstajajo tudi izjeme, ampak načeloma na ta način dobiš trmastega psa, ki sicer na povodcu (mogoče) dela, zato ker mora, vendar ti jo zbriše takoj, ko ima za to priložnost. Dobila boš točno nasprotno kar si želiš.

načeloma nimam nič proti zateznim ovratnicam, vendar se mi zdi butasto obesiti gor pse ki se trgajo s povodcev in se davijo, potem pa jih vleči po poligonu. V veliki večini klubov, tudi tam, kjer šolajo po klasičnih metodah, danes vsaj začnejo učiti brez prisile, kar zgleda nekako tako, da lastniki nekaj ur s psi ne delajo drugega, kot da se učijo, kako psa motivirat, kako pridobiti pozornosti in kako se z njim pravilno igrati. To je sicer precej dolgočasno, ker ponavadi dela samo en naenkrat, drugi psi pa počivajo, vendar se čas vložen v učenje igre bogato obrestuje kasneje.
Vaje sedi in prostor se uči z motivacijo - pse se zvabi v zaželen položaj s hrano ali igračo. Tudi poleg se uči z motivaijo po korakih. V tej fazi je povsem vseeno, kakšno ovratnico ima gor, saj ga itak ne smeš zategovati. Kasneje, ko pes zadeve že dobro obvlada in jih je treba spiliti, je to najlažje narediti z zatezno ovratnico, ko napake korigiraš s cuki. Nekaj take korekcije prenesejo tudi polarni psi, vendar se tisti, ki jo uporablja ne bi smel bahati, da šola brez prisile.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #85 : 15 Marec 2006, 14:00:17
mah... to cukanje sigurno za psa ni prijetno in tega ne bo počel rad.
če hočem jaz s svojo malo povadit vajo poleg jo moram absolutno po koncu sprehoda, ker mi sicer ponavadi ves čas hodi poleg in me gleda in hoče hranco... ::)
Me malček izsiljuje z "delom". Kliknem ji seveda samo in izključno takrat ko po mojih pojmih hodi super, ko pa ne pa ne dobi nagrade. In pes se pridno uči, kako bo ona mene prepričala, da ji dam briketek... Pes ni neumna žival in bo naredu vse v svojo korst! To je treba poštekat in se pustiti izkoriščati 8)
Seveda takrat ko nam paše he he
Torej tudi korigiranje ni treba delat s cukanjem. :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 15 Marec 2006, 14:26:54
Seveda ne, v bistvu niti navadne ovratnice ne rabiš za izšolat kar koli si zaželiš. Samo v tečajih, kjer je na kupu 10 ali več psov, ki bi jih po vsej sili rad spravil do izpita v treh mesecih...Zelo malo je tečajev, kjer bi to znali narediti brez cukanja in drugih bližnjic. so pa.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #87 : 15 Marec 2006, 14:49:52
Meni se za pasmo,ki jo ima Aska na sliki zdi predvsem že čas  šolanja trajanje enega tečaja čist predolg. Deset minut koncentracije je popolnoma dovolj. Ni  čudno,da pes po eni uri ni več zbran- ne glede na pasmo. Mnoge pasme v celoti in posamezniki ostalih pasem tudi ne morejo dojeti ponavljanja in drilanja.
Prav tako je prvo leto -celotno , ne glede na psamo popolnoma kontraprouktivno uvajati kakršnokoli cukanje.
Korekcije imajo svoje mesto nekje po pol leta dela na poznanih vajah , cukanje oz ostre korekcije pa nenako po enem letu, izjemoma če je všteta še vzgoja to samo izgleda kot prej pri samem šolanju. A tu je že v procesu vzgoje nastavljeno tudi reagiranje na korekcije in poznavanje vaj.
Ker je tečaj že plačan , ga je škoda zapustiti, razen če vrnejo denar. Ampak pri  poteku ure in vrsti vplivov bi svetovala uporabo lastne pameti. Jemlji si več pavz in razloži,da boš sicer delala vse vaje ,a ne slepo poslušno. Ne pozabi ,da si kupec in stranka in kot tak  imaš vedno prav.
Tudi ni bistvo kako hitro ps akaj naučima,ampak kako kvatiteno je narejeno v končni fazi. Kaj ti pomaga na hitro zmašena skupaj vaja ,če je potem doživljensko slaba - pri psu žal ne moremo več vzet nazaj , kar smo naredili ali naučili.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #88 : 15 Marec 2006, 15:21:04
Zaradi tega jaz lastnikom samojedov odsvetujem obiskovanje takih tečajev. Ker gre za začetnike, ki v bistvu niti ne vedo kdaj ima njegov pes vsega poln kufer, niti se ne morejo uspešno bosti z inštruktorjem - ti so neverjetno užaljeni, če kdo podvomi v njihove metode. Jaz bi  zahtevala denar nazaj, saj so se prej repenčili da šolajo brez prisile, pa ti psa scukajo že prvo uro - torej gre za navadno zavajanje kupcev. Če boš vztrajala, pa nikoli in pod nobenim pogojem ne daj več povodca v roke inštruktorju.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #89 : 15 Marec 2006, 15:33:06
se stinjam z deteljico in lanabelo... :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P