Sodnikovo ocenjevanje...

Taj · 4631

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
: 15 Januar 2007, 11:16:06
Malo sem brskala po knjigah pa sem zasledila tole in sem si mislila, da bo mogoče koga zanimalo, ki psa razstavlja ali pa ima ta namen v prihodnje... :)

SODNIKOVO OCENJEVANJE:

Slika prikazuje rutinske točke, ki jih bo sodnik pregledal, ko bo ocenjeval psa...

Ocenil pa bo tudi:
- splošno vedenje, držo in splošen vtis
- gibanje in temperament




Pravila in predpisi:
V posebnih predpisih je določeno, kakšna naj bosta videz in urejenost psa, ki se udeležuje uradnih pasjih razstav.
Če sodnik opazi, da je kdo prekršil katero koli od teh pravil, bo moral diskvalificirati psa.

Utegne se zgoditi, da pes ne bo smel v tekmovalni krog, če bo imel :
- preveč krede ali pudra na dlaki
- lakirano dlako
- umetno spremenjen videz
- z barvami, premazi ali beležem spremenjeno barvo dlake


Vir: knjiga Vaš pes, David Taylor






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 15 Januar 2007, 11:19:33
Utegne se zgoditi, da pes ne bo smel v tekmovalni krog, če bo imel :
- preveč krede ali pudra na dlaki
- lakirano dlako
- umetno spremenjen videz
- z barvami, premazi ali beležem spremenjeno barvo dlake


Vir: knjiga Vaš pes, David Taylor

 

;D ;D ;D ;D
ko bi le bilo res  :P



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #2 : 15 Januar 2007, 11:23:56
Ja če bi blo to res, pol bi blo 3/4 psov diskvalificiranih ::) ???



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #3 : 15 Januar 2007, 11:27:58
Jahh... tako piše, vemo pa da na večih področjih ni vse po pravilih, pa ne samo pri pasjih razstavah ::)... jaz sem napisala tako kot piše... :)



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 15 Januar 2007, 11:31:26
Stvar je taksna, v Sloveniji pudranje, lakiranje in podobno prepariranje dlake ni prepovedano in to lahko pocnejo/mo na razstavah. Dejansko pa je tudi v drzavah kjer je izrecno prepovedano, npr. Avstrija, to pocnejo in sankcije so zelo redke ali jih pa sploh ni.



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #5 : 15 Januar 2007, 11:39:35
Utegne se zgoditi, da pes ne bo smel v tekmovalni krog, če bo imel :
- preveč krede ali pudra na dlaki
- lakirano dlako
- umetno spremenjen videz
- z barvami, premazi ali beležem spremenjeno barvo dlake


Vir: knjiga Vaš pes, David Taylor

Bila sem v nedeljo na razstavi v Ljubljani, "taborili" smo zraven Rusov z aljaškimi malamuti. Več kot eno uro so jih urejali: tudi z nekakšno belo kredo so jih barvali okrog gobčkov...

Lp


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #6 : 15 Januar 2007, 11:44:30
Ja sem videla, ko sem bila v soboto na pasji razstavi, da je imelo veliko razstavljalcev neki bel prah - puder in so veselo posipali po svojih psih... in po tleh okoli njihovih miz ga je bilo tudi veliko...

Zakaj točno se pa uporablja ta prah-puder in pa kakšen učinek ima?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 15 Januar 2007, 11:46:23
Kolikor je meni znano pa je uporaba teh zadevic pri nas prepovedana. Še več, bila sem celo priča (lani, ne vem več točno kdaj, milsim pa da ravno tako CACIB LJ. & TR), ko je sodnik (mislim, da je bil g. Blaž Kavčič) diskvalificiral italijana s samojedom, ki se je v ringu otresel in je z njega padel oblak pudra.


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 15 Januar 2007, 12:06:46
S pudrom in kredo ni načeloma prav nič narobe, če se te zadeve rabi zmerno in po nekih logičnih postopkih, npr. nič ni hujšega, kot priti z belim psom v slabem vremenu na razstavo... pa potem tudi beli psi morajo it ven, lulat in kakat, malo povohljat, malo se razgibat, malo potrenirat,. .

Zato rajši psu obrišem in popudram noge, kot da ne more it nič ven. Dobro, noge lahko tudi namažemo s posebno kremo in jih skupaj s pudrom pokrtačimo v smeri navzgor, da dobimo masivnejši videz nog.

Zakaj nekateri pudrajo celega psa, pa mi ni cisto jasno.. sem pa v nasprotju z nogami odločno proti temu.



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 15 Januar 2007, 12:12:48
Ne, to je ravno problem, po nasem PSD-ju to ni prepovedano, vem pa da so sodniki, ki tega ne odobravajo, med njimi tudi Raic recimo, ki pa imajo pravico psa zaradi tega dat na nizje mesto ali celo diskvalificirat. Vendar bi se lahko organizator odlocil in uporabo izredcno prepovedal, pri cemer bi to moralo jasno biti zapisano tako v katalogu kot objavljeno na prireditvi.

Uporaba krede oziroma pudra, pa je za bolj bel videz na eni strani, pri nasi pasmo za lazje oblikovanje in da dlaka bolje stoji, brez ali z zelo malo uporabe laka. Pri tem gre za klasicen Calcijev karbonat, ki ni skodljiv ne za dlako, ne za kozo (jaz ga dobivam iz laboratorija, da je res brez primesi in drugih skodljivih kemikalij), ki se po razstavi enostavno skrtaci ven. Cisti kalcijev karbonat vsebujejo tudi samponi v prahu recimo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 15 Januar 2007, 12:26:35
Kolikor je meni znano lahko pudraš psa kolikor ti drago, samo pred ocenjevanjem naj bi bil puder že povsem izčesan. Pri samojedih je zoprno to, da če ga kopaš dan ali dva pred razstavo, mu brez pudra dlaka ne stoji kot bi bilo treba in še na rumeno včasih potegne, če pa ga kopaš en teden prej in nočeš uporabiti nobene druge packarije kot glavnik in krtačo, pa v tem času skoraj ne sme pomoliti nosa ven.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #11 : 15 Januar 2007, 14:15:32
ok, jst se strinjam, da včasih se kuža kej umaže pa se tako malo popravi, al pa res malenkostno uporabi to, ampak vse mora bit v mejah normale... ne pa da spremeniš celo barvo psa ::)

Jst sm in v soboto in v nedeljo videla gospodično s psi (haskiji) in okoli njene mize za pripravljanje psov je bil cca. 1m radij BELEGA kroga ??? ??? (je bilo zelo vidnp je lahko še kdo drug opazil, v glavni hali je bilo ob prehodu v halo kjer je bil "pasji wc"- nasproti tega)
v nedeljo sm jo celo zjutrajvidela, preden smo začel delat, kako ona to pripravlja in se mi ne zdi vredu :-\ kar je preveč je pa preveč :-\ je uporabila pršilo (vodo?) za čez puder te vse to posušila, da ni nič dol padlo, ampak je bil lep snezno bel kuža.

ahhh nima smisla... sej pravim, neke malenkosti popravit ok, sam da pa porabiš 1kg pudra za psa ::) :-\
si pa tudi ne predstavljam kodre brez lakiranja, kako bi jim stala frizura ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 15 Januar 2007, 14:35:50
Mene pa boolj kot to, koliko kdo pudra psa moti to, da pred razstavnim krogom ena češplja postavi kletko cca 2 x 3 m, zasede čisto ves prostor in nabaše noter xy psov, tako da se nihče niti približati ne more krogu, kaj šele posneti kakšno slikco. Sicer pa ponekod lahko prepovedo pudranje in striženje  psov v dvorani.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 15 Januar 2007, 14:52:07
Mene pa boolj kot to, koliko kdo pudra psa moti to, da pred razstavnim krogom ena češplja postavi kletko cca 2 x 3 m, zasede čisto ves prostor in nabaše noter xy psov, tako da se nihče niti približati ne more krogu, kaj šele posneti kakšno slikco. Sicer pa ponekod lahko prepovedo pudranje in striženje  psov v dvorani.

mene pa njbolj moti, da so kriteriji ocenjevanja tako bedasti in izumetničeni, da zahtevajo da se pes takole preparira.
ve se da pes je ob normalnem vzdrževanju in življenu lahko toliko in toliko bel , doliko in toliko dolgodlak ( ne da se dlaka vleče pol metra za njim ), toliko in toliko največ kosmat , da delovenega psa ki dela na soncu ne zadene kap od vročine, bi morali prvenstveno tisti ki ocenjujejo to upoštevati. Če pa zahtevajo nerealno namesto , da  bi to raje sankcionirali, pa sami sodniki spodbujajo "mučenje živali " s pudranjem in navijanjem na viklerje kakor tudi z pretiravanaji v interpretacijah standarda kvarijo zdravjein funkcionalnost pasem .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #14 : 15 Januar 2007, 19:17:38
Ja deteljica, potem že skoraj izgleda, kot da si na pasjem frizerskem show tekmovanju - kdo je bolje sfriziran... :D

Ne hecam se, seveda, da je treba pse malo sfrizirati in zrihtati pred nastopom na pasji razstavi, se spodobi tako, ampak eni pa res pretiravajo - kar je preveč je pa preveč... ;)