Mastif [Mastiff]

Taj · 10670

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
: 19 Januar 2007, 14:38:52
MASTIF



ZGODOVINA:
Kakor o mnogih drugih starih pasmah tako tudi o poreklu in značilnostih mastifa pripoveduje več zgodb.
Kako junaški je bil ta pes, omenjajo poročila o bitkah vse od vdora Rimljanov pa do Agincourta in dlje. Manj junaško vlogo je igral v srednjem veku, v pasjih borbah in pogonih na medvede. Od 17. stoletja dalje ni bil več tako priljubljen.
Ameriški rejci so pa so ga rešili, da ni izumrl.
Mastif je potomec molosov iz Epirja.

NARAVA:
Nežen, poslušen, zvest in strpen je z otroci. Mastif je odličen družinski pes.
Čeprav je tako ogromen, je eden najbolj ljubečih psov in hkrati dober čuvaj lastnikove posesti.
Lastnik mastifa mora biti dosleden pri vzgoji in učenju in mora imeti znanje o ravnanju s psi, saj lahko odraščajoči mastif dobi željo po vodstvu kardela.

POTREBE:
Kot vsak drug pes tudi mastif potrebuje redne sprehode.
Mastif je sicer nezahteven pes, potrebuje pa družbo lastnika in kvalitetno hrano, ter občasno krtačenje in brisanje dlake z vlažno krpo.



GLAVNE ZNAČILNOSTI MASTIFA:

Glava:
Čelo je gladko, le na sredini ima udrtino, ki teče od oči navzgor.
Čelo se mu naguba, kadar je čuječ oziroma pozoren.
Smrček je črne barve.
Gobec je kratek in širok.

Uhlja:
Uhlja sta visoko vsajena, majhna ter tanka in plosko viseča.

Trup:
Mastif ima široke globoke prsi in širok mišičast hrbet ter ledja.

Rep:
Rep je pri mastifu visoko nasajen in se oži do skočnega sklepa.
Kadar je pes malo razbujren je rep malce zvit.

Dlaka:
Dlaka je kratka in ravna.
Barve dlake so - marelična, srebrna, rumenkasto rjava in pa rumenkasto rjava progasta.
Uhlja in gobec morata biti črne barve, prav tako mora biti črn okoli oči.

Velikost:
Mastif je zelo visok pes in s sorazmernim telesnim obsegom je najbolj zaželen.
Standard ne omejuje višine, vendar je zaželjena plečna višina nad 70cm.
Težak naj bi bil nad 60 kg.




Vir: knjiga Vaš pes, Davit Taylor.... slike: internet





Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #1 : 19 Januar 2007, 14:41:00
Zdaj pa me zanimajo vaše izkušnje s temi prelepimi psi...
Je kakšen lastnik tega prelepega psa tudi na forumu?
Naj nam opiše svojega kosmatinca... :)



Scobert

  • Gost
Odgovori #2 : 04 April 2007, 14:43:22
Knjiga "Teškaši" o Napuljskom, Engleskom i Bull mastiffu je u prodaji. Cjena knjige je 155kn + 15kn poštarina za narudžbe iz Hrvatske, a 25 eura (poštarina uključena) za inozemstvo. Informacije i narudžbe na e mail.



1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #3 : 22 April 2008, 16:27:05
lp
a ma kdo doma tega lepotca?  kaksen karakter ima?kaksna je ucljivost...?

lp



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #4 : 07 November 2009, 12:33:05
Jaz sem imela skoraj 11 let doma mastifa z imenom Sky.
Po mojih izkušnjah...ni boljšega psa. Karakter je krasen, prijazen kot muca, len, navezan na družino oz. latnika, prijazen do otrok, nezaupljiv do tujcev vendar ne napadalen, vedno brani svoje "krdelo"... skratka super. Ne razume se najbolj z drugimi psi - nekako jih gleda z viška. ne bo napadel, ampak gre mimo in si misli svoje. To je značaj mojega psa in ne na splošno. Verjamem da je vse odvisno od vzgoje.
Kar se tiče učljivosti - midva sva opravila osnovni tečaj (poleg, sedi, prostor in te zadeve) in ni bilo nobenih težav.

Ima morda kdo kakšne izkušnje z vzreditelji - namreč nameravam kupiti isto pasmo in v Sloveniji ni nekih informacij na to temo... Našla sem tri vzreditelje na Hrvaškem, cel kup jih je v Nemčiji, Franciji, Italiji...



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 07 December 2009, 10:21:26


No, jaz pa nekaj vem!!! In sicer, da je Beka včeraj pripeljala svojega "malega" mastifka domov!  :o Beka, čestitke, pa napiši kaj o njem pa kaka slikica bo tudi dobrodošla!


ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 09 December 2009, 21:06:31
Čestitke Beka! Tudi jaz čakam na slike in informacije o novem članu.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #7 : 15 December 2009, 20:29:38
Hvala!!

Ja, ja, smo že doma! Zdaj je ravno v fazi grizenja vsega kar pride v bližino gobca.

By the way - kakšno priporočilo glede hrane. Že kakšne 3 ure brskam po netu o kvalitetah hrane in imam tako različne informacije, da groza.

Do zdaj sem imela Hill's (pri prejšnjem mastiffu) in sem bila zadovoljna. Danes pa grem v trgovino in povem, da je mogoče, da ima naš Ero alergijo in začnejo razredat kako da je Hill's slaba hrana in da fuuuul povzroča alergije in gor in dol. In seveda - jaz v paniko in zdaj imam doma še "probne" hrane, in sicer - Trainer in Alma nature. Nekaj hrane (Acana) mi je ostalo še od vzreditelja, ki je preverjeno odlična, ampak se ne dobi v Evropi.

Torej, gledala sem po nekih raziskavah o pasji hrani in Hill's res ni na vrhu, pravzaprav je bolj pri dnu. Trainerja in Almo nature pa sploh ni na seznamu. Acana zelo visoko. Kar se tiče hrane, ki se v Sloveniji dobi je skoraj pri vrhu Canidae.

Ima kdo kakšne izkušnje iz prve roke? Midva sva trenutno na dieti - riž in piščanec - da vidimo, če je hrana kriva.

Slike prilimam tako, ko mi kdo napiše (step by step) kako se to naredi.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #8 : 15 December 2009, 20:54:08
Evo, upam, da je uspelo. Druge slike so očitno prevelike ali pa pač ne znam prilimat.



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #9 : 15 December 2009, 21:04:54

:)


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #10 : 15 December 2009, 21:21:26
Špela, hvala ti! Sem gledala na njihovi spletni strani pa Evrope ni bilo omenjene. Bom takoj nabavila, ko nam zdajšnje zaloge grejo - kar bo glede na požrešnost Erota, precej hitro.

Sploh ne vem koliko mu naj dam za jest. Moj prejšnji pes je bil zelo lišpav in ko je bil sit, je pač nehal jest. Ta pa bi pojedel vse!!! Cel dan je lačen, non stop. Zdaj je že ugotovil kje se dela kosilo in straži pečico. Cel čas se mi suče okrog vreče z briketi... Da o kakšnih priboljških sploh ne začenjam - na trenutke kar sapo zadržuje, da bo le kaj padlo.

Sicer je veterinar zračunal koliko bi mu naj dala Hill's hrane (ki jo imam še na zalogi), ampak...to mu očitno ni dovolj.

Hvala ti! Ko nama zmanjka, ostanemo pri hrani, ki jo je preizkusil in priporočil vzreditelj - Acana torej!



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #11 : 15 December 2009, 21:30:27
Nič :) Z veseljem pomagala... :)
Pa luštno mrcino maste...me prav zanima kakšen bo ko odraste...iz katere psarne pa je če ni skrivnost??

Lp

:)


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #12 : 15 December 2009, 21:34:43
Hvala!

Naš Ero je originalno Herkules Slnko Zemplina - iz psarne Slnko Zemplina s Slovaške. Vzreditelj je dr. vet. med. Mikulaš Polievka

http://www.mastiff.sk/



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #13 : 10 Januar 2010, 10:31:59
Mogoče kdo ve koliko mastiffov je v Sloveniji? Veterinarji namreč nimajo niti pribložno točne evidence. Namreč pod MA (oznaka za mastiffa) vnašajo vse za kar ne vedo kaj je. Tudi nekaj papagajev je pod MA notri. Ne morem verjet, da so lahko tako šlampasti...



ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 10 Januar 2010, 10:42:31
Pokliči na KZS.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #15 : 10 Januar 2010, 11:08:53
Hvala, ampak sem že preden smo dobili Erota klicala in niso nič vedeli.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #16 : 10 Januar 2010, 11:20:17
Oni vejo lahko samo za tiste, ki so vpisani v SLR, tako da če ni nobenega rečejo, da jih ni. Lahko pa da so in niso vpisani v SLR in jih tudi KZS nima v evidenci.

Je pa res tole z vpisovanjem pri veterinarju, mi lahko corsote vpišemo samo pod mešance, nekateri vet. in nekateri lastniki pa se raje odločijo da so mastifi ::) Tako, da njihova evidenca sigurno ne drži.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #17 : 09 Februar 2010, 18:47:36
Če koga zanima mastiff... midva  se bova šla na CAC Celje Winter winner (21.2.) pokazat, pa lahko preverite karakter kar sami. ;) Sicer je še majhen, ampak ima že kar precej mastiffovski značaj - lena vreča polna ljubezni.  ;D
Seveda sem na voljo za vprašanja o izkušnjah tudi sama. :)



ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 Februar 2010, 19:24:16
Beka, super da boš pokazala Erota. Če bom tam, pridem do vaju.



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 23 Februar 2010, 10:05:19

Beka, kako vama je šlo v Celju? Sem močno držala pesti za vaju ;)


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #20 : 23 Februar 2010, 12:39:16
Hvala! Dobil je oceno "very promising" in ful dobre komentarje - odlične kosti, dobra barva, temperamenten, dobro razvit za svojo starost, lepi zobje...



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 23 Februar 2010, 13:27:20
Bravo Beka in Ero!!!!  :o :o :o Čestitke! Res lep opis! In kako se je obnašal v gužvi in v ringu?
So bili še kakšni drugi mastifi?


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #22 : 23 Februar 2010, 14:50:25
He he, obnašanje pa je bilo druga zgodba... Do drugih psov in ljudi je bil fil prijazen, so se igrali, vohali... Pa tudi tako na razstavi je bil priden, čeprav je bila grozljiva gužva. Cel čas je mirno hodil ob meni. V trenutku, ko sva stopila v ring...no comment. Začel je grizt povodec, mojo roko, rokav, skakljal, tekel... Hvala bogu je sodnica odmislila vse te oslarije, ker je tako mlad. V BISu sva dobila samo komentar, da je še čista igrača. ;)
Končno se greva v sredo vpisat v šolo!



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 24 Februar 2010, 09:00:46
Ha-ha  :o :o :o. Ja, kaj češ, za "malega" je to bil pravi žur, pa se je razživel! Pa po mojem je čisto prav tako, mladiček mora biti odpičen. Kasneje se tako in tako še preveč umirijo. In čisto prav od sodnikov, da so bili tolerantni. Za gledalce pa je bila to verjetno super popestritev  :P.

A danes se gresta vpisat v šolo? Mi pa se gremo jutri  :D (danes mi verjetno ne bo zneslo... :(). Tako, da bosta Tedi in Ero sošolca :o :o :o (sem si premislila-moj tudi nujno rabi izobrazbo!)


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #24 : 24 Februar 2010, 09:56:43
Super!!! :D Pa verjetno bosta skupaj tudi na CACIB Maribor, a ne?



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 24 Februar 2010, 10:47:01
Jah, CACIB MB, se še odločam, ampak verjetno bomo šli! (Do kdaj se je treba prijavit? Ti verjetno veš, sedaj, ko si bolj na tekočem in ko si prišla na "žmah" za razstave :P).

Še nekaj: a nisi rekla, da pridejo v Celje še sorodniki od Erota? So bili?

Kaj pa kakšne slikice iz razstave?  :P 8)


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #26 : 24 Februar 2010, 11:05:09
Sorodniki od Erota pridejo na Evropsko razstavo v Celje, oktobra.

Slikala nisem nič, so pa drugi zato ful in upam, da bodo kake slike objavljene kmalu. Sva pa baje z Erotom na naslovnici Celjskega tednika. :)

Rok za prijavo je do 26.3., ampak če plačaš do 28.2. je najcenejša varianta.



ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 24 Februar 2010, 17:34:38
Beka, gledala sem vaju na netu....Ero je bil super, čisto "skuliran" malo je gledal na desno, pa na levo, pa tebe....res je bil simpatičen.

Tobi....dobro napisano:moj rabi izobrazbo, hahahaha.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #28 : 24 Februar 2010, 18:57:48
He he, hvala! Strah ga pa res ni bilo.  ;D



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 25 Februar 2010, 09:59:55
Tobi....dobro napisano:moj rabi izobrazbo, hahahaha.

ren  :o, hvala! Ja, moj mulc je kolega od Erota in pa tudi en tak bumbar nerodni. In sem si mislila, da ne bo potem imel kompleksov, ko bo Ero "izobražen" on pa ne  8) ::) In sem sklenila, da bolje, da gremo tudi mi v šolo, se bosta sošolca imela še več za pomeniti!