Panika!

Ula82 · 6195

Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
: 26 Januar 2007, 12:23:03
Moja kužika, mešanka stara 2 meseca in en teden začne tulit kot bi je iz kože dajali, če jo samo za tri minute zaprem v sobo. Prej je take glasove spuščala, kot bi ji kdo res ne vem kaj delala. Prav panično se sliši! Grozno, sem se prav ustrašila. A je to normalno?  ???



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #1 : 26 Januar 2007, 12:28:21
Po svoje je normalno - psička namreč izsiljuje pozornost.
Jaz bi tako npr: za 1 minuto psičko zaprla v sobo, če bi bila tiho, bi dobila priboljšek in bila ful pohvaljena (ali pa uporaba klikerja). Postopoma bi čas, ko je psička zaprta v prostor stopnjevala. Torej najprej 1 teden po 1 minuto, nato 1 teden po 3 minute...itd.
Krajši način pa je, da psičko zaprete in jo pustite, da tuli kakor hoče (vi pa jo brezpogojno ignorirate). Slej ko prej bo obupala. V vsakem primeru morate vztrajati.
Tudi mi, ko smo dobili Astorja, je le-ta ponoči jokal v pesjaku. Seveda ni to trajalo celo noč, ker je prej obupal. Nekaj dni je še poizkušal, ampak po parih dneh ni bilo nobenega jokanja več. Sedaj ve, da pesjak ni bavbav, da ni zaprt za kazen in da se bomo slej ko prej vrnili ponj. Zato mu tudi ni problem preživeti nekaj ur (ali pač celo noč) tam.


Lp,
Mojca


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2 : 26 Januar 2007, 14:56:20
Tu gre za izsiljevanje kot pravi tudi Mojca.
Jaz bi se odločila za drugo varijanto, sicer se sliši bolj kruta, ampak mislim, da je bolj učinkovita. ;)
Ko je bil moj majhen je tudi probal trmariti. Zamislil si je, da bo on odločal kdaj bo šel domov iz sprehoda in se je vrgel na bok ter ležal. Jaz (hudoba  >:D) sem ga pa pripela in vlekla po tleh sigurno več kot 5 metrov, pa se je potem postavil na svoje tačke. To sem naredila samo 2x in potem mi ni bilo več treba.


lp, miša



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 26 Januar 2007, 18:07:38
Baki, samo tole bi bil bolj nasvet za sprehode, ne pa za doma  ??? Na sprehodih je pa pri mladičkih treba biti pazljiv, da jih ne silimo naprej, če so že zmatrani. Lahko s tem naredimo več škode kot koristi.

Ula, svetujem ti, da najprej začneš psičko puščati samo takrat, ko bo zmatrana. Mladički se hitro utrudijo in potem kmalu zaspijo, tako da jo lahko v tem času zapustiš. Da ji ne bo dolgčas ji lahko pustiš tudi kakšno igračo v katero lahko daš kakšno skuto ali pa kaj drugega. Počasi čas tvoje odsotnosti podaljšuj.
Pri navajanju psa na samoto zeloo prav pride boks. Kužka isto počasi navajamo nanj in kmalu se kuža navadi, da je boks prostor, kjer se počaka in spi. Če boš uporabljala boks psička tudi ne bo imela problemov na raznih potovanjih ali prireditvah, kjer mora biti zaprta.

Pa kot so ti že svetovali, če psička tuli NE hodi k njej! S tem se bo naučila, da s tuljenjem pridobi njeno pozornost. Zna se zgoditi, da ti bodo kdaj od tuljenja skoraj že pošli živci, ampak si zapomni, da če bo tulila pol ure in boš prišla nazaj, bo naslednjič še bolj vstrajna.

Glede na to, da je psička stara 2 meseca pa bi dodala še to, da jo moraš kar velikrat peljati ven, da gre lulat in kakat, ker še ne more zdržati tako dolgo.

Poročaj kako vama gre  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 26 Januar 2007, 18:09:35
Aja pa še to. Ko boš, potem ko bo psička nekaj časa sama, prišla nazaj NE bodi preveč navdušena, ampak jo normalno pozdravi. S pretiranim navdušenjem ob prihodu kuža vsakič, ko je sam, samo še čaka kdaj boš prišla nazaj in se ne more sprostiti.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #5 : 26 Januar 2007, 18:22:42
Baki, samo tole bi bil bolj nasvet za sprehode, ne pa za doma  ??? Na sprehodih je pa pri mladičkih treba biti pazljiv, da jih ne silimo naprej, če so že zmatrani. Lahko s tem naredimo več škode kot koristi.
Da ne boš mislila, da sem silila mladička hodit. Psi so ob meni že celo življenje in prav dobro vem, kdaj je pes zmatran in kdaj "zeza". On ni hotel domov ko sva bila že pred blokom, se mi je vrgel na bok in nagajivo gledal.
Hotela sem povedat samo to, da bo na trmo še kdaj naletela in da mora biti res striktna in psu pokazati, da ima ona glavni besedo.

A sem tako nerazumljivo napisala?  ???



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 26 Januar 2007, 18:47:53
Ok, razumem zdaj  :) Iz prejšnjega posta pa res nisem uspela razbrati za kaj je šlo. Upam, da ni kake zamere, saj vem, da super skrbiš za Baka, sem le opozorila, da ne bo kdo drug tvojega pisanja vzel narobe.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #7 : 26 Januar 2007, 18:55:46
Zoe... nobene zamere ni!  ;)
Včasih hitreje mislim kot pišem (oz. govorim) tako, da verjamem da se me kdaj ne razume prav dobro.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 26 Januar 2007, 20:02:05
Baki, imaš srečo, ker imaš psa s tako švoh voljo. Če bi imela kaj res trmastega...
Ula, mogoče tvoja psička res izsiljuje, vendar je možno tudi da se zares boji. Angleži temu rečejo separation anxiety. Dobro bi bilo ugotoviti zakaj v resnici gre.


Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 26 Januar 2007, 23:25:12
Hvala vama za nasvete!Ne vem, mam občutek, da gre bolj za strah. Sem slišala, da kužki, preden se navadijo na samoto mislijo, da jih boš kar za vedno zapustil.Bom probala biti vztrajna in si zamašit ušesa :).Pa mislita, da je pametno, da tako majhno že navajam, da bo sama, ker mi je sestra rekla, da to ne smem delat, da je to še dojenček. Po moje je pa bolje, da se čimprej navadi, namreč živimo v bloku. Na sprehode pa tudi hodiva, že kar dolge, da potem spi ko ubita. :)



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #10 : 27 Januar 2007, 09:55:36
Baki, imaš srečo, ker imaš psa s tako švoh voljo. Če bi imela kaj res trmastega...
Si ciljala na samojedka?  ;)
Poznam 2 zelo dobro, pa sta zelo, zelo trmasta in hočeta uveljavljat svojo voljo. So vsi takšni?

Jaz mislim, da ni premajhna, da bi bila sama. Saj so tudi pri drugih ljudeh kužki sami, saj nimajo kaj, če je treba v službo, je treba.
Kot si rekla sama, se zunaj fino utridi, zato bi bilo najbolje, da to izkoristiš. Da jo pelješ ven, patem jo pa pustiš samo za nekaj časa. Boš morala probati, pa boš videla, če se bo obneslo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 27 Januar 2007, 13:02:18
Vsi so trmasti, če jim daš priložnost. Ker vem, da jim po trmi nisem kos, raje delam tako, da za trmo nimajo vzroka. Potem o trmi seveda ni niti sledu.

Psi so različni. Tako kot majhni otroci. Enega pelješ v vrtec, ga prvi dan brez problema pustiš tam in uživa, drugi pa se  mora  postono prilagajati  par tednov ali pa se cele dneve cmera. Vsekakor se splača poskusiti s postopnim navajanjem - najprej naj bo sam le zelo kratek čas, kakšno minuto, potem pa podaljšuješ čas. Nič ne škodi, če si malo poiščeš članke o "ločitveni tesnobi," ali pa prebereš kakšno malo bolj novo knjigo o teh problemih,. Je zelo lepo razloženo, kako se jo lahko loči od razgrajanja in delanja škode zaradi dolgočasja, samo zdajle na pamet ne bi znala našteti. Vsekakor se šok terapije (naj se dere dokler se ne naveliča) raje ne bi šla, se zna zgoditi, da se bodo prej naveličali sosedje.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12 : 27 Januar 2007, 19:21:09
Na sprehode pa tudi hodiva, že kar dolge, da potem spi ko ubita. :)
Pa začni tako- po sprehodu ji daj hrano in jo zapri . aj poj ein zaspi.potem odpri preden se zbudi-saj veš cca kolk časa traja.
Zmatrana in sita ne bo dolgo tuila.
Ne zapiraj jo v prostor,kjer niste ponavadi skupaj.
En način je tudi ,da navadiš na kletko in postaviš psa in kletko nekam kjer večkkrat sediš- npr v dnevni ob kavč al pa fotelj. Daš ga notr- takole po sprehodu, sitega  pa žvako. In zapreš vratca. Pol začneš puščat samega po malo - ko greš v kuhinjo po kaj itd .
za take s sindromom ločitvene tesnobe je fino,da ne capljajo ves dan za tabo po stanovanju. Začneš z zapiranjem vrat za sabo ko s epomikaš sem in tja postanovanju.
V glavnem pa ne pozravljaš ob rihodu  in se ne posljavljaš - to je zelo pomembno.Ob odhodu lahko mirno in hladno rečeš grem in zapreš vrata.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!