Cepljenje proti pasji kugi in ostalim kužnim boleznim

Baki · 84187

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #60 : 13 Januar 2015, 21:00:15
Mi smo naše vdno cepili trikrat, tako da je bilo zadnje cepljenje nekje med 16 in 20 tednom.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #61 : 13 Januar 2015, 21:43:14
Pa glede na to, da so žal kužne v porastu zaradi švercanja psov čez mejo na horuk in preprodaja psov. Bi mogoče vseeno 3x cepili?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #62 : 13 Januar 2015, 22:49:24
Mi prvic cepimo le 2x (edino dudarje iz kante... 3x), potem pa 1x letno. Se bojim da bo zaradi sverca ponovno potrebno cepiti tudi steklino vsako leto...


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #63 : 14 Januar 2015, 14:16:53
Meni je bilo prej, ko se je cepilo steklino vsako leto veliko bolj všeč. Sem pač redno cepila pse, dokler so bili zdravi, pri zelo starih in bolnih pa me nihče ni držal za vrat če jih nisem. Poleg tega je meni najljubše cepivo  registrirano za vsakoletno uporabo in ga pri psih, ki bodo cepljeni na tri leta ne morem več uporabiti.
Zaradi spremembe pravil sem bila lani prisiljena cepiti dve zelo stari psici šibkega zdravja, ki jim cepljenje zanesljivo ni koristilo.


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #64 : 14 Januar 2015, 16:41:40
Glede na to da za Hrvaško še zahtevajo cepljenje proti steklini vsako leto, se lahko zmeniš z veterinarjem, da da cepivo za eno leto, jaz sem se lahko.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #65 : 14 Januar 2015, 17:20:46
Ja, drzi, se da cepiti s cepivom, ki velja 1 leto. Samo ga nimaj ovsi veterinarji, tako je dobro, da se jih prej poklice...


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #66 : 19 Januar 2015, 13:26:44
Pozdravljeni,

Mene pa zanima, ali za mladičke obstojajo kakšna posebna - manj agresivna oziroma mrtva cepiva proti kužnim boleznim in ali se jih da cepiti proti vsaki kužni bolezni posebej ali pa obstoja le koktelj vseh cepiv, kar se mi zdi velik šok za mlad organizem?

Priporočam se za imena veterinarjev v Lj ali okolici, ki kužke cepijo proti vsaki kužni bolezni posebej.

Vnaprej hvala.

Lp,
Nati



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #67 : 20 Januar 2015, 10:48:59
Ja - se da. Gre za različne sev-e ali ne cepiš s cepivom za bolezni ki nima dovolj visoke zaščite ali kratkotrajno.
Katere bolezni pa bi izvzela?
Toliko tukaj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #68 : 20 Januar 2015, 10:49:43
Ja - se da. Gre za različne sev-e ali ne cepiš s cepivom za bolezni ki nima dovolj visoke zaščite ali kratkotrajno.
Katere bolezni pa bi izvzela?
Toliko tukaj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 20 Januar 2015, 18:19:06
Jaz imam pa vprašanje glede kombiniranega cepiva steklina + kužne bolezni. Naša psička ima namreč v kratkem na sporedu cepljenje proti steklini - lani je bila glede na vpis v potnem listu istočasno cepljena s kombiniranim cepivom, in sicer proti steklini, kugi, adenovirosi tipa 2, parvovirozi in leptospirozi. Zanima me, ali tudi pri nas cepijo s čim podobnim, koliko je lahko tak koktajl obremenilen za organizem oz. kako naj jo dam cepit, da bo precepljena proti vsem tem boleznim, pa da ne bo kake škode za samo zdravje psice. Žal, imam od prejšnjega psa precej slabe izkušnje s cepljenjem prosti steklini - vem pa, da je treba psičko cepit (sploh kužne so pri njej nujne, ker požre čisto vse, kar vidi).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #70 : 20 Januar 2015, 20:04:17
Jaz imam s tem cepivom zelo dobre izkušnje, nikoli ni bilo nobenega problema


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #71 : 20 Januar 2015, 23:54:02
Zal kombinirano cepivo velja le 1 leto - tudi steklina. Ce se pa cepi posebaj in ce sedaj pride na vrsto 3. zaporedno cepljenje, potem da nam velja steklina 3 leta, je potrebno cepiti loceno.


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 21 Januar 2015, 11:37:16
Psička boletos cepljena drugič, kar pomeni, da jo bomo morali ponovno cepiti še naslednje leto - tako da to, da cepivo drži samo eno leto ni problem. Mene bolj skrbi, da ne bo kakih zdravstvenih težav. Katero kombinirano cepivo pa se uporablja pri nas, se moram prej pozanimati pri izbranem vetu, če ga sploh ima ali imajo ta cepiva vedno na zalogi (torej kombinacija steklina + kužne)?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #73 : 21 Januar 2015, 12:44:12
Če imaš ekstra željo s čim cepiti, potem je res dobro, da se prej pozanimaš kakih 14 dni pred datum cepljenja. Pa res bodi pazljiv, da cepiš točno na datum al kak dan prej.

Načeloma ja tako, da je to kombinarino cepivo steklina + kužne za organizem bolj obremenjujoče. Jaz imam pač v splošnem bolj občutljivega psa in sem tudi zato prakticirala posamično kužne in čez kak mesec dni ali tri mesece steklina. Pa pred vsakim cepljenjem ne pozabi razglistit. Cepivo bolj prime, če ni parazitov in ker si omenil da pes pobira s tal-po možnosti iztrebke. Pri nas se izzide ravno lepo februar kužne, maj steklina.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 21 Januar 2015, 15:47:23
Ja, potem bo najbolje, da pokličem na veterino in povprašam, kako je s tem kombiniranim cepivom. Problem je v tem, da je bila lani vse cepljena istočasno s kombiniranim cepivom, ki drži eno leto. Kar pomeni, da če jo sedaj cepim samo proti steklini, jo skoraj ne morem dat cepit proti kužnim prej kot v treh mesecih - kar zopet pomeni, da bo v tem času ostala nezaščitena ravno proti boleznim, za katere ima dosti večjo verjetnost, da zboli, kot pa je verjetna okužba s steklino :-\ (Razglistim jo pa tako ali tako na vsake 3 mesece, pujso pasjo  ::) )

Če ne bi imeli zakonodaje kot jo imamo, bi pač bila sedaj cepljena proti kužnim, steklino pa raje kasneje - ne morem pomagat, ampak zaradi izkušnje s prejšnjim psom, imam  pač slab občutek glede cepljenj proti steklini- za kužne težko rečem, ker je bil prejšnji kuža cepljen pač samo v prvih treh letih življenja (se ne spomnim, da bi bile kake težave), po cepljenjih proti steklini, pa je vedno v roku slabega meseca dobil hudo infekcijo, za katero veti niso nikoli našli vzroka, mir z infekcijami je bil le tisti 2 leti, ko ga pač na lastno pest nismo cepili, do lanskega leta, ko je država pač na 'grd način' zahtevala, da se ga cepi :( - in kot vedno so se težave  z zdravjem začele v 3 ali 4 tednih po cepljenju, le da tokrat ni bila 'samo' infekcija ampak rakav tumor  :(



vidka

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 24 Januar 2015, 12:47:37
Ja in zakaj potem tako vztrajaš na cepljenju še tam kjer ni zakonsko nujno?Cepiva in stranski učinki.Tisti,ki radi cepite pse a je že kdo zahteval od vveta listek ,ki je priložen cepivu?



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 24 Januar 2015, 13:31:45
Ja in zakaj potem tako vztrajaš na cepljenju še tam kjer ni zakonsko nujno?Cepiva in stranski učinki.Tisti,ki radi cepite pse a je že kdo zahteval od vveta listek ,ki je priložen cepivu?

Če nekoliko bolj natančno prebereš nekaj mojih postov nazaj, dobiš odgovor, zakaj moram cepiti: zato ker psica pobere čisto vsako pacarijo, ki jo najde. Poleg tega živimo v ruralnem okolju, z kar lepim številom prosto živečih mačk, psica se vsak dan redno giblje tudi okoli hleva in po gozdu - tako da ja, nekako se mi zdi, da je zanjo bolje, da je precepljena proti kužnim, ker si res ne želim recimo  kake leptospiroze, ki je povrhu nevarna tudi za ljudi (psica nenazadnje  biva z nami  v hiši). Pač moram izbrati manjše zlo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #77 : 24 Januar 2015, 14:14:57
Ne vidim prav nobenega vzroka zakaj ne bi cepil s kombiniranim cepivom, če gre za odraslo in zdravo psico, ki po lanskem cepljenju ni imela nobenega problema. Jaz sem vse svoje cepila s tem cepivom leta in leta in ni bilo niti najmanjše težave, titer pri tisti, ki smo ga ji delali pa je bil zelo dober. Edini problem je, da v tem primeru cepljenje proti steklini velja samo eno leto (če bi že lahko bila cepljena na tri leta)
Cepivo proti leptospirozi drži manj kot leto (večinoma 6 mesecev). Možnost, da se z leptospirozo okuži pozimi je (tudi v tako milih zimah) minimalna, razen seveda če živi med podganami, žre podgane ali je hrano okuženo z njihovimi iztrebki. Zato je fino cepiti spomladi, tako da je čez poletje (ko je možnost okužbe največja) pes zaščiten. Pes se ponavadi okuži, če pije (stoječo) vodo, v katero se hodijo kopat podgane.
Jaz bi naredila takole: če bi morala biti psica cepljena proti steklini tudi drugo leto, bi ne komplicirala in bi jo cepila s kombiniranim. Če bi že lahko bila cepljena na tri leta, pa bi najprej cepila proti steklini, čez en mesec pa proti kužnim. Če se ne motim je možno cepiti proti leptospirozi posebej, vendar ne profitiraš veliko, ker ravno to cepivo povzroča največ problemov.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #78 : 24 Januar 2015, 15:02:42
Ja in zakaj potem tako vztrajaš na cepljenju še tam kjer ni zakonsko nujno?Cepiva in stranski učinki.Tisti,ki radi cepite pse a je že kdo zahteval od vveta listek ,ki je priložen cepivu?

Zato ker so točno te bolezni, proti katerim se cepi bistveno bolj zoprne in za žep tudi dražje, kot pa cepljenje.  ::)
Če pride do reakcije, se pa naj v potni list zabeleži, da se naslednjič izbere drugo cepivo. V takem primeru 14 dni pred rokom pokličeš in preveriš kakšne so zaloge.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 24 Januar 2015, 15:35:35
Je že odločeno - letos bo cepljena s kombiniranim cepivom - ker jo bo tako ali tako potrebno cepit proti steklini še naslednje leto, da bo trikrat zapored. Naslednje leto pa pač najprej steklina potem pa kužne. Upam pač lahko, da bo vse ok. Ali je lani imela kake težave s cepljenjem pa ne morem vedeti, ker jo imam šele od avgusta 2014.



abraxas

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 04 Marec 2015, 00:04:55
Živjo,
naša mladička je danes dopolnila 12 tednov in je bila prvič cepljena proti kužnim boleznim pred dobrim mesecem dni (30.1.). Tableto za razglistenje je dobila danes zvečer, zato jo bom cepila prvi dan, ko naj bi bila že razglistana (četrtek) - bo pa to 1 mesec in 4 dni po prvem cepljenju. Do zdaj sem bila prepričana, da je to ok, ker bo pač cepljena pri 12 tednih, danes pa sem prebrala, da če psa cepimo kasneje kot v enem mesecu, cepivo izgubi učinek in je potrebno serijo cepljenj pričeti znova (Vanguard plus 7 cepivo naj bi bilo ponovljeno med 2 do 4 tedni). Zdaj se blazno sekiram, zato prosim za nasvet.
Mi v tem primeru priporočate še 3. cepljenje? Temu sem se sicer želela izognit, ker psičke nočem po nepotrebnem izpostavljat cepivu, ampak kot kaže, bo to zdaj potrebno :( Ne le, da sicer tretje cepljenje ne bi bilo potrebno (psička je iz preverjenega legla z redno cepljeno mamico), ampak bo poleg vsega še sovpadalo s cepljenjem proti steklini (kar naj tudi ne bi bilo ok  :(). Cepljenja proti steklini pa ne morem prestavit, ker je zakonski rok zdaj pač do 16. tedna starosti.
Res ne vem, kaj naj naredim, in res sem jezna nase. Zadnja dva tedna vsak dan študiram vse sorte o cepljenju, pa katero sredstvo za razglistenje naj ji dam, da bo varno, pa vseeno učinkovito..., zdaj pa ugotovim, da sem spregledala info, da ni ključna starost psa pri cepljenju, ampak je dejansko potrebno upoštevati rok 30 dni *just shoot me*. Sem šla zdajle gledat, če v potnem listu kaj piše, in ja, seveda je označena veljavnost cepiva: 30.2. (veterinarka je sicer spregledala, da ima februar 28 dni, ampak vseeno bom nekaj dni prepozna).
Jutri se bom seveda posvetovala tudi z veterinarjem, bom pa vesela, če mi kdo zna povedati, kako zelo sem polomila, in ali mi priporočate, da psičko cepim še tretjič.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #81 : 04 Marec 2015, 00:11:10
Ce je mama cepljena, je potrebno pri drugem cepljenju kuge spremeniti veljavnost cepiva na 1 leto od datuma cepljenja...


abraxas

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 04 Marec 2015, 11:45:46
Tudi če je bilo drugo cepljenje nekaj dni prepozno (in je s tem potencialno prvo izgubilo učinek)?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #83 : 04 Marec 2015, 13:25:30
Vseeno je če zamudiš par dni, vendar smo mi vse naše mladiče cepili še tretjič po 15. tednu. To zadnje cepljenje je pomembno zato, ker je šele pri tej starosti povsem zanesljivo, da ni več materinih protiteles v krvi mladiča.


abraxas

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 04 Marec 2015, 14:48:50
Hvala, tudi veterinarka je rekla, da ni problem, če smo pozni le nekaj dni. Sem si kar oddahnila... Se bom pa za vsak slučaj verjetno res odločila še za tretje cepljenje.

@Lanabela: pa si mladiče hkrati s tretjim cepljenjem proti kužnim cepila tudi proti steklini? In so ok prenesli kombinirano cepivo?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #85 : 31 Januar 2016, 13:42:04
Je kaj hudo narobe ali nepriporočljivo, če bi psico dva tedna pred zapisanim datumom cepila proti kužnim. Ima 9 let. Čeprav se vedno bolj nagibam k temu, da bi cepila samo leptospirozo.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #86 : 31 Januar 2016, 14:02:04
Po mojem laičnem mnenju, večina sestavin v cepivu itak ni za eno leto, ampak za krajše obdobje. Proti lepto naj bi držalo itak samo 6 mesecev. Jaz sem že cepila prej, ker sem morala prilagodit datume zaradi prijav na razstave pa ni veterinar nikoli rekel, da je kaj narobe.
Sicer je pa moj letos dobil samo proti lepti, ker je veterinar pri prejšnjem sam rekel, da je precepljen in bomo tokrat cepili samo lepto, tako da če si tvojo cepila vsako leto, sigurno ni potrebe, da bi zdaj dobila komplet koktejl.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #87 : 31 Januar 2016, 14:54:53
Pravzaprav je tako: cepiva za virusne bolezni držijo vsaj tri leta (potem, ko je bil mladič cepljen po protokolu in revakciniran pi enem letu), cepiva za bakterijske pa so precej manj zanesljiva in zaščita drži manj kot eno leto.
Mesec gor ali dol ne pomeni nič. Če je bila prej redno cepljena, komot lahko cepiš samo za lepto.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #88 : 31 Januar 2016, 15:28:22
V bistvu pri meni je bila 1x letno cepljena proti kužnim 6 let zapored. Za zavetišče ne vem, jih pa imam na sumu, da niso cepili kužnih po protokolu, ampak je bila na dan posvojitve proti steklini cepljene (juhej, kako ji je padel imunski sistem zaradi dvojnega stresa). Se pravi tiste prava vakcinacije ko v razmaku 14 dni cepiš ni imela  :-\


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 31 Januar 2016, 16:47:07
Ni rabila bit, če je bila ob prvem cepljenju odrasla. tudi ni nič narobe, če se odraslega, zdravega psa cepi s kombiniranim cepivom (jaz sem vse moje cepila s tem, dokler je bilo obvezno cepot steklino vsako leto). Mladiče se cepi na en mesec, ker ne vemo, ali so v krvi še materina protitelesa, ki izničijo cepivo. Pri odraslem to ni potrebno.