Dodatki k briketom

irenchy · 20539

irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
: 25 September 2005, 10:55:01
Mene pa zanima kaj vse lahko dodam zraven briket? Zaenkrat dam včasih zraven jajčka, jogurt, makarone... Kaj še lahko? Včasih se mi zdi vredu, da dam kaj zraven, da je malo drugače!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 25 September 2005, 11:01:27
skuto, kefir, actimel, sir, zelenjavo (popečene bučke, kuhano cvetačo) par žlic pire krompirja, ribe (sveže ali iz konzerve), žlica medu, kosmiče, ajdovo kašo, mleko, gres, redko polento, riž, surovo ali kuhano meso (piščančje želodčke, fileje, govedino), sadje (naktarine, mandarine, pomaranče, lubenico, naribana jabolka, pretlačene banane, ...).

Sigurno še kej ampak to dodajamo pri nas, ker Smart suhih briketov niti povoha ne, tako da tole malo obračamo in kombiniramo na vse možne načine, da je ;)

Lp nina



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #2 : 25 September 2005, 11:04:31
hvala!

Bomo probali....sadje pri nas definitivno odpade..... ::) ::) ::)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #3 : 25 September 2005, 16:11:40
Mi največkrat briketom dodamo kakšno omako, makarone, ribe iz konzerve (to imata zelooo rada) in riž. Včasih pa dobita zraven majhne koščke salame ali kaj podobnega! :P

Lp, Maša



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #4 : 07 Oktober 2005, 06:09:37
mi damo pa brikete pa konzervo al pa kej tazga

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #5 : 12 Oktober 2005, 14:24:42
Nekateri skuhajo polento, pa potem vmesajo zraven skuto.  Pa pravijo, da kuzki jejo kot zmesani. Jaz se nisem poskusila, ampak imam namen.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 01 November 2005, 10:39:55
skuto, kefir, actimel, sir, zelenjavo (popečene bučke, kuhano cvetačo) par žlic pire krompirja, ribe (sveže ali iz konzerve), žlica medu, kosmiče, ajdovo kašo, mleko, gres, redko polento, riž, surovo ali kuhano meso (piščančje želodčke, fileje, govedino), sadje (naktarine, mandarine, pomaranče, lubenico, naribana jabolka, pretlačene banane, ...).

Sigurno še kej ampak to dodajamo pri nas, ker Smart suhih briketov niti povoha ne, tako da tole malo obračamo in kombiniramo na vse možne načine, da je ;)

Lp nina

lol ninci tvoj pes je bol k jest !  :D
Uprašu bi še a se lahko psu daje surov beljak in rumenjak za dlako ? pa če olje tudi pomaga za boljšo dlako in sicer kako olje?

Lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #7 : 01 November 2005, 10:44:58
lol ninci tvoj pes je bol k jest !  :D
Uprašu bi še a se lahko psu daje surov beljak in rumenjak za dlako ? pa če olje tudi pomaga za boljšo dlako in sicer kako olje?

Lp
ja lahko daš surov rumenjak in beljak. Sicer pravija, da bi dajali samo rumenjak ker je lahko v beljaku salmunela. Mi dajemo oboje, ker mami kopuje domača jajca od tete ;). Tudi olje pomaga za boljšo dlako. Teja je dajala Gaji, ko je imela čisto suho 2 krat na teden in potem je zmanjšala na 1 krat na teden na koncu pa je dobivala 1 krat na mesec.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #8 : 01 November 2005, 10:52:55
Naj bi mu deval samo rumenjak, ker pes beljaka ne prebavlja. Ampak umrl ne bo.  ;)

Jaz sicer raje devam le rumenjak, ker mi je tako (zaradi gornjega razloga, ampak malo bolj strokovno povedala) svetovala prijateljica, ki je dostudirala veterino.

Lp,

Alenka

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #9 : 01 November 2005, 11:03:32
lol ninci tvoj pes je bol k jest !  :D
Uprašu bi še a se lahko psu daje surov beljak in rumenjak za dlako ? pa če olje tudi pomaga za boljšo dlako in sicer kako olje?

Lp


za dlako je predvsem fajno ribje olje ;)

lp Jure


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 02 November 2005, 10:03:47
S1b daj mu trikrat tedensko malo žličko olivnega olja. Lahko med brikete ZMELJEŠ!! (ker drugače cela letijo ven in nima smisla) sončnična ali lanena semena.

Ali kdo od vas da psu kislo zelje? Baje je fino za obnovo črevesnih bakterij, sicer v majhnih količinah, nam je to predlagal vzreditelj in Smart ga ima full rad ::)

Lp nina






rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #11 : 02 November 2005, 15:01:28
Kaj pa jabolčni kis? Menda je dobr za starejše pse, za kosti. ??? Kdo kaj več ve?

lp, rina

Los je car!


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #12 : 02 November 2005, 15:05:31
.........joj , zdej si me pa dobila :D





ps(bom probu izvedit)


lp Jure



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 05 December 2005, 21:07:49
Indi ma rad segedinar (zelje pč) pa mau meska zravn p tko ...  ;D :D :D :D :D d best ..  ;D :D



KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #14 : 05 December 2005, 22:12:52
A pa lahko je tako začinjeno - mislim mleta paprika pa to (to damo mi v segedinar) ?  ???

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #15 : 05 December 2005, 22:17:06
mi ne začinimo

u bistvu čist mal pol si še pa usak zase, tko da Indi je zdravo hranico .. hihi ;D



KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #16 : 05 December 2005, 22:19:05
Aja, no pol pa tak...  ;D ;D

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 06 December 2005, 01:14:44
Naj bi mu deval samo rumenjak, ker pes beljaka ne prebavlja. Ampak umrl ne bo.  ;)



Kako je blo pa vcasih, a so predniki psa locevali beljak od rumenjaka .. ?



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #18 : 06 December 2005, 09:49:48
Pa tudi jaz sem Azorju devala celo jajce, ker sem mu devala prepelicja in so bila tako majhna, da zelo zelo tezko locis vsebino.
Ne vejamem da so locevali. Ponavdi ze ce gledas kje na kmetijah, ko psi zacnejo jest surova jajca, ne morejo locit beljaka (proc).

Saj na splosno se mi zdi da so danes psi veliko bolj obcutljivi na vse kot so bili pa vcasih. Niti ni bilo toliko vrst briketov oz. jih sploh ni bilo, pa so jedli Lumpi makarone za pse, ni bilo taksnih in drugacnih dodatkov, jajce se je dalo v hrano vsake toliko casa in to je bilo to... ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 06 December 2005, 12:53:30
No ja, nas dobi celga pa je okej .. Pol pa odvisno kako kaksnemu psu sede ..  :)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #20 : 06 December 2005, 14:23:46
Jaz dam lani včasih tudi kaj od kosila kake makarončke ali pa juhico,...
Lana je nora na sadje, v bistvu še ni bilo stvari, ki je ne bi mela rada aja bila je paprika. :P
Drugače pa je vse pa, ko jem kosilo mi drži glavo na nogah pa žalostno gleda. nekatere to strašno moti meni pa je vseeno, itak ji od mize ne dam nič razen tistega kar nočem. Ne ne saj se hecam. ;D ;D :D ;)

K prejšnji hrani sva dajale olj pa jajčka. Zdaj pa bi lahko rekla, da tega ne potrebuje, ker ma vse to v hrani. Po hrani arden Grange se ji je dlaka vidno izboljšala, že po enem tednu so me znanci spraševali, kaj delam z njeno dlako, da ma tako bleščečo. ja odgovor je arden Grange, ne. :-* :-* ;) :)


Lp
Lanyca :D



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #21 : 07 December 2005, 14:42:25
glede jajc......jaz dam rondotu oboje rumenjak in beljak. in beljak naj bi pes tudi popolnoma vredu prebavil....problem v beljaku je da lahko faše eno bolezen...kako se že reče neki na s se mi zdi :-\ :-\

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #22 : 07 December 2005, 14:49:54
a je salmonela....

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Lanyca

  • Gost
Odgovori #23 : 12 December 2005, 21:54:51
Okusi kužkov so, kot sami že veste različni: ponudimo mu surovo zelenjavo (korenje, kislo zelje...) in sadje ( banane – kalij!, grozdje, jagode...), jabolka pa zares v majhnih količinah, saj napenjajo.

Kužki zelo radi jedo konjsko meso, sprva v manjših količinah, kasneje pa lahko nadomesti konzerve in je pomešan z briketi, zelenjavo, makaroni ali  rižem  imenitna in kvalitetna hrana.
No konjsko meso jaz psu dajala ne bi zaradi konj samih. :-X

DODATKI:
Vsakemu mesnemu obroku je priporočljivo dodajati žličko sončničnega jedilnega olja, 1 - 2 žlički kvasa za pse v prahu ( Canina: Enzym Hefe tablete ) in noževo konico česnovega prahu za pse ( doziranje raste s težo kužka ). Česnov prah po mojih izkušnjah učinkovito preganja notranje in zunanje zajedalce (bolhe in klope – vonj kože!), je naraven in neškodljiv, vsebuje snovi z antibiotičnim učinkom. Oba preparata proizvaja Canina. :)   

Hrana v briketih: na trgu so vrste hrane posebej prilagojene za velike pasme, posebej za mladiče in kužki radi jedo tudi suhe. V nasprotnem primeru brikete lahko prelijemo z jogurtom, juho, smetano, dodamo koščke sira, ribjo konzervo, …
 ::) :D
Naštevamo najbolj dostopne blagovne znamke:  ;)

·        Eucanuba

·        Royal Canin

·        Nutro

·        Tehnical

·        Hill’s

·        BioMill

·        Purina

Uporabljate lahko tudi konzervirano hrano naštetih blagovnih znamk, dovolj kvalitetna je tudi Bello Bello. Vedno imejte na zalogi vsaj tri do štiri vrste briketov različnih proizvajalcev, pa z alergijami nikdar ne bo težav.  :P

Pri kakovostni tovarniško pripravljeni prehrani za mladiče dodajanje vitaminskih in mineralnih pripravkov ni potrebno – nasprotno: s tem lahko naredimo več škode!!, korist imajo le trgovci in proizvajalci. Posebno previdnost svetujemo pri kalciju. S polovico litra mleka na dan zadostimo človekove potrebe po kalciju, s tako količino mleka ali mlečnih izdelkov ima dovolj kalcija tudi doraščajoči kuža. Kalcij je seveda potreben za razvoj zdravega kostnega tkiva, vendar so raziskave pokazale, da je prevelika količina kalcija v hrani mladičev razlog za nepravilen razvoj sklepnih hrustancev, ta pa povzroča deformacije kosti ramenskih, komolčnih in kolčnih sklepov. Prav tako sta lahko prizadeta koleno in gleženj. Organizem odraslega psa lahko izloči 85% odvečnega kalcija, sposobnost mladičeve presnove pa se konča pri 60-ih %, kar 40% presežnega kalcija pa se nalaga v telesu in se kaže kot šepanje in deformacija kosti. Nekateri lastniki si napačno razlagajo ukrivljene dolge kosti s pomanjkanjem kalcija, zato brez veterinarjevih krvnih analiz vsebnosti kalcija nikakor ne smemo samostojno ukrepati!   

Druga, zelo pomembna prednost omenjene hrane je preprečevanje prekomerne telesne mase mladiča, kar ima pomemben vpliv na povečan klinični pojav kolčne displazije. Odvečna teža namreč povzroča deformacije kolčnega sklepa, zato so z ortopedskega stališča vitki (ne suhi!) mladiči bolj zaželjeni. Končna velikost psa zato ne bo manjša, pač pa je pridobivanje na teži počasnejše: nezrelo okostje ne bo klonilo pred prehitro obremenitvijo na račun povečanja telesne teže. Kolčna displazija je seveda dedno pogojena in če je dedna linija z njo obremenjena, lahko prekomerna teža v določeni starosti dramatično poveča pogostnost in stopnjo težav. 

KAJ STROKOVNJAKI ODSVETUJEJO?
svinjsko meso in kosti, začimbe, čokolada; surova drobovina, ribe, meso, ki ni neoporečno. Ostanki človekove hrane prav tako niso primerna prehrana za psa!

Kosti niso prehrana, temveč se kuža z njimi igra in krepi žvekalne mišice. Odraslim psom (po enem letu in pol starosti) lahko en obrok na teden nadomestimo s svežimi telečjimi kostmi ali govejimi vampi. Starejši psi pa imajo s prebavljanjem kosti težave, zato jih dajemo le izjemoma in v zelo omejeni količini.

Nikdar ne pozabite na svežo vodo, v vročini in hudem mrazu jo je potrebno večkrat dnevno zamenjati!

Pri starosti 10 - 12 tednov mladiček potrebuje 3 do 4 obroke dnevno, nujno je, da tudi pri odraslem psu obdržite režim hranjenja dvakrat dnevno (zjutraj in zvečer), po hranjenju naj kuža nekaj časa (odrasel pribl. eno uro in pol) počiva. Pri velikih pasmah lahko pride pri pretirani aktivnosti s polnim želodcem do zasuka le-tega, kar je običajno lahko usodno. Po zadnjem obroku ok. 20.ure zvečer naj odrasli psi ne zapuščajo več prostora, namenjenega spanju, mladiča pa je pred spanjem potrebno peljati na umirjen sprehod.

Tudi pri odraslih psih naj bodo ure hranjenja stalne. Psi so živali navad. Če ne drugače, se vam bo red obrestoval pri urniku iztrebljanja psa.

Za nagrajevanje namesto živil s sladkorjem uporabljajte pasje piškote, vitaminske dražeje, pasjo čokolado, Frolic, majhne koščke sira ali hrenovke. Priboljšek se mora razlikovati od hrane, za količino priboljška pa je obrok hrane potrebno zmanjšati.


Lp
Lanyca


-1 točka, kopirano iz http://www.homestead.com/SKBPP/files/Prehrana.htm
 





S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 12 December 2005, 21:56:50
lepo si napisala... nisem vedel da strokovnjaki odsvetujejo ribe  ??? a niso baje zelo uredu...če tko pogledamo so ribe glavni obrok psov na severu...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Lanyca

  • Gost
Odgovori #25 : 12 December 2005, 22:07:55
lepo si napisala... nisem vedel da strokovnjaki odsvetujejo ribe  ??? a niso baje zelo uredu...če tko pogledamo so ribe glavni obrok psov na severu...

Sem nekaj kopirala pa zmes kaj napisala. Vem pa tudi nekej o tem z pasje šole pa z knjig.
Ja Sib če tako gledamo strokovnjaki mačkam tudi odsvetujejo mleko pa nekatere na kmetijah živijo samo od tega in vedno zdrave. Ta podatek o ribah sem našla na eni strani, mislim, da je to tako kot pri mačkah eni ga pač prebavljajo bolje drugi slabše. ::) ;)


Lp



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #26 : 12 December 2005, 22:39:42
Pa grozdje je za pse strupeno ::)

Od kje pa je kopirano??

lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #27 : 13 December 2005, 06:46:08
hu, Indi pa veliko jabk poje .. gre v klet pa si odnese eno ven pa lepo papca  ;D :D samo ne velikokrat, 1× na teden poje kakšno jabolko  :D



Lanyca

  • Gost
Odgovori #28 : 13 December 2005, 15:35:18
Pa grozdje je za pse strupeno ::)

Od kje pa je kopirano??

lp nina


Ma nima pojma z neke strani, kjer je veterinar napisal nekaj o hrani. Pa veliko je o hrani mladička.
Na najdi. si sem iskala. ::)
Ne vem od kje. ;)


Lp



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #29 : 14 December 2005, 12:27:04
Jaz sem ze tudi slisala, da grozdje ni najbolje za pse. Ceprav jaz Rosi tu pa tam dam kaksen grozd, pa tudi Azor je imel grozdje ful rad, ponavadi si je kar sam postregel z njim... pa ni (se malo smesno slisi) zaradi tega umru.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.