OBVEZNO PREVERITE !

kaskae · 49903

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #60 : 23 Marec 2007, 13:47:31
Mene pa zanima, če je Arden Grange hrana tudi tega ranga oziroma kvalitete kot so na primer Royal Canin, Nutra, Hills in ostale podobne. Vem, da je mogoče smešno vprašanje, ampak o AG ne vem prav dosti, vem pa, da smo jo v mali šoli uporabljali za vajo čakaj pri skledi in moram rečt, da Taj še nobenih od takrat ni pojedel s takim užitkom. Zato me zanima, če so tudi tako kvalitetne, ker so Taju očitno zelo všeč in če je še kvalitetna, bi bila to mogoče dobitna kombinacija. :)

Če ne bomo pa pač iskali naprej! ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #61 : 23 Marec 2007, 13:49:44
Precej me zanima AG in Canidae...


No zdaj ko si si odgovorila na skoraj vse, pa si lahko še tole... zakaj ti je interesanten AG in zakaj Canidae... pa se boš počasi lahko odločila :P
Pa najbrž boš prešla na hrano za odrasle zdaj ko dopolne eno leto... ali ga boš še nekaj časa imela na puppy? Canidae recimo nima nič deljeno glede na starost samo prilagajaš količino, AG ima različne vrste hrane za različna obdobja... Do prebavnih motenj lahko pride pri katerikoli še tako super ultra mega hrani, to je pač odvisno od psa do psa, in ti nihče ne more garantirat, da če 100 psov pri tej hrani nima prebavnih težav da jih tudi tvoj ne bo imel.
Poglej primer Apollo je super zadovoljna s hillsom, če prebereš temo Hills pa je večina ostalih z negativnimi izkušnjami. Na vsakih 100 se zgodi en z pozitivnimi ali en z negativnimi, nimaš kej... niso vsi enaki (hvalabogu)

Lp nina



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #62 : 23 Marec 2007, 13:54:10
Ninci, vem za prebavne motnje je od psa odvisno ;D to mi je čist jasno ;D

Zakaj AG, ker ga veliko folka hvali in prav tako Canidae ;D kakih drugih izgovorov nimam ;D

Ja nameravam it na hrano za odrasle :) takoj ko zmanjka briketov (to bo pomoje glih okol njegovga RDja).




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #63 : 23 Marec 2007, 14:03:25
Apollo, koliko ur študija je namenjenega prehrani? Pa kaj točno ste testirali? Kolikokrat glede na spreminjajoče se standarde to znanje veterinarji v praksi obnovijo?
Če te ravno zanima... V 2. letniku 90 ur (prehrana), v 5. letniku 95 ur (patologija prehrane). Ne bom rekla, da je veliko, VSEKAKOR pa ni nič! Testirali smo različne vrste briketirane hrane z Weendsko analizo (določali smo vrednost surovih beljakovin, surovih maščob, vlago, surovo vlaknino in pepel, sedaj se bo delala še analiza na minerale). S tem preverjamo ali hrane res vsebujejo toliko določenih snovi, kot je navedeno na deklaracijah! Je pa problem, ker analiza ne prikaže tudi dejanske prebavljivosti... Rezultati bodo verjetno ostali med nami :-[
No sama bi glede AG precej premislila, če bi se res odločila zanj, sploh če bi imela mladega psa... Nikjer namreč nimajo napisano koliko Ca in P ta hrana vsebuje! O pomembnosti teh dveh elementov pri prehrani mladičev oz. odraščujočih psov pa lahko najdete tudi veliko strokovnih člankov na internetu... Le za v razmislek! 8)
No itak se na koncu odloči vsak sam, kaj mu najbolj paše :P Oziroma njegovemu psu.
Sama ne zagovarjam nobene hrane 100%, nobena hrana ni za vse pse, enemu lahko paše, drugemu ne, so pa nekatere, ki so pri meni prioritetne in če bom kdaj menjala bom izbirala le med njimi... :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #64 : 23 Marec 2007, 14:07:35
Citiraj
Nikjer namreč nimajo napisano koliko Ca in P ta hrana vsebuje!

Imajo v % in sicer na uradni strani... http://www.ardengrange.com/prod_cat.asp
Primer za losos in riž recimo: Calcium 1.2%,
Phosphorous P 0.75%,

Lp nina



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #65 : 23 Marec 2007, 14:09:23
Apollo, smem prašat katere to na vašem spisku? (katere za vas pridejo v poštev)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #66 : 23 Marec 2007, 14:11:51
Se opravičujem, moja napaka... Mislila sem AN (Almo Nature) in ne AG!!! ;)
Hvala Ninci za opozorilo! :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #67 : 23 Marec 2007, 14:13:11
Cacy dobiš na zs! 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #68 : 23 Marec 2007, 14:14:58
Še nekaj me zanima... koliko časa je potrebno da se pokažejo dobre in slabe strani nove prehrane pri psu? (ok, driska bi bla vrjetno kmalu :D)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #69 : 23 Marec 2007, 14:17:12
Cacy dobiš na zs! 8)
Jaz bi tudi prosim 8)

Citiraj
Še nekaj me zanima... koliko časa je potrebno da se pokažejo dobre in slabe strani nove prehrane pri psu? (ok, driska bi bla vrjetno kmalu Cheesy)

Odvisno spet od psa do psa... pri nas je izkušnja taka da moramo kupit vsaj 3kg žakelj in v tem času ponavadi vidimo ali se začne kaj praskat, grist itd.

Lp nina




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #70 : 23 Marec 2007, 14:26:07
3kg žakelj ni nič! Učinki hrane se pokažejo šele po približno 2 mesecih (da lahko določeno hrano ocenjujemo) ::)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #71 : 23 Marec 2007, 14:28:43
3kg žakelj ni nič! Učinki hrane se pokažejo šele po približno 2 mesecih (da lahko določeno hrano ocenjujemo) ::)

Da jaz vidim, če se mi pes praska do krvi in grize je dovolj. Pri nas je po izkušnjah dovolj tudi en zrezek jagnjetine za večerjo, da imamo učinke... da ne govorim kakšne.

Lp nina




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #72 : 23 Marec 2007, 14:33:37
Ja ampak kot kaže gre pri vas za alergijo na določene snovi... Ne moreš pa na ta način oceniti kvalitete hrane... :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #73 : 23 Marec 2007, 14:40:27
Ja ampak kot kaže gre pri vas za alergijo na določene snovi... Ne moreš pa na ta način oceniti kvalitete hrane... :P

Ne kvalitete ne, ampak to ali hrana psu približno ustreza lahko vidim po 3kg. Seveda se potem kot si rekla v 2-eh mesecih pa pokaže učinek na dlako in vse ostalo, po čimer lahko vidimo dejansko kvaliteto hrane. Ampak če mi pes po 3eh kg-jih skoraj kožo sname ali dežuramo cele noči je niti nisem pripravljena testirat še 2 meseca da bi videla, če bo ostalo ok ;)

Lp nina



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #74 : 23 Marec 2007, 15:56:58
Meni so pri zadnjem cepljenju v mestnem logu na vprašanje zakaj bi cepila svojega psa poleg stekline še proti kužnim boleznim odgovorili "ZATO KER TO PRIPOROČA PROIZVAJALEC!!!!!!!!"" Tema...  :D
Kakor jaz vem v Mestnem logu ne cepijo proti steklini (mi vsako leto razložijo zakaj ne, pa vsakič pozabim... nekaj z nekimi koncesijami ali ne vem kaj).  ???


Lp,
M


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #75 : 23 Marec 2007, 16:00:33
Cepijo v Mestnem logu proti steklini, vendar ne na veterinarski fakulteti ampak v veterinarski postaji, ki je od fakultete oddaljena cca. 100m - taka mala hiška je, nahaja se pa tam kjer zaviješ proti vet.fakulteti na desni. ;)



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #76 : 23 Marec 2007, 16:21:08
Cepijo v Mestnem logu proti steklini, vendar ne na veterinarski fakulteti ampak v veterinarski postaji, ki je od fakultete oddaljena cca. 100m - taka mala hiška je, nahaja se pa tam kjer zaviješ proti vet.fakulteti na desni. ;)
Aja, ups. Pardon - to pa vem. No ja, tko se pač zgodi, če sta tako blizu 2 kliniki.  ::)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #77 : 23 Marec 2007, 18:09:56
ah, to je pa tako, če bereš drugio stran in odgovarjaš...


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #78 : 23 Marec 2007, 18:19:49
ah, to je pa tako, če bereš drugio stran in odgovarjaš...
:P Isla ni nikjer napisala v tej temi o kateri kliniki v Mestnem logu govori... In sem sama pač predvidevala napačno - nima pa nobene veze z branjem teme (katero sm btw celo prebrala)  :P  ;)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #79 : 23 Marec 2007, 21:11:32
Sploh nisem pisala odgovora tebi, ampak sem komentirala samo sebe - svoj odgovor sem namreč izbrisala, ker sem napisala enako kot vse tri ali štiri predhodnice  :D


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #80 : 23 Marec 2007, 21:21:34
Če te ravno zanima... V 2. letniku 90 ur (prehrana), v 5. letniku 95 ur (patologija prehrane). Ne bom rekla, da je veliko, VSEKAKOR pa ni nič! Testirali smo različne vrste briketirane hrane z Weendsko analizo (določali smo vrednost surovih beljakovin, surovih maščob, vlago, surovo vlaknino in pepel, sedaj se bo delala še analiza na minerale). S tem preverjamo ali hrane res vsebujejo toliko določenih snovi, kot je navedeno na deklaracijah! Je pa problem, ker analiza ne prikaže tudi dejanske prebavljivosti... Rezultati bodo verjetno ostali med nami :-[
No sama bi glede AG precej premislila, če bi se res odločila zanj, sploh če bi imela mladega psa... Nikjer namreč nimajo napisano koliko Ca in P ta hrana vsebuje! O pomembnosti teh dveh elementov pri prehrani mladičev oz. odraščujočih psov pa lahko najdete tudi veliko strokovnih člankov na internetu... Le za v razmislek! 8)
No itak se na koncu odloči vsak sam, kaj mu najbolj paše :P Oziroma njegovemu psu.
Sama ne zagovarjam nobene hrane 100%, nobena hrana ni za vse pse, enemu lahko paše, drugemu ne, so pa nekatere, ki so pri meni prioritetne in če bom kdaj menjala bom izbirala le med njimi... :P

Hja, takole bom napisala...

NIKOLI do sedaj mi še noben od naših veterinarjev ni odgovoril na naslednje zadeve, ko sem razmišljala o izbiri hrane:
- glede na navedene sestavine, kakšen delež beljakovin je živalskega izvora in kakšen delež beljakovin je rastlinskega izvora?
- kakšen del beljakovin živalskega izvora izkoristi pasji organizem in kakšen del rastlinskih beljakovin (najbolje bi bilo glede na posamezne sestavine)?
- kako se sestavine živalskega izvora modificirajo med prehodom čez proces predelave, kaj točno za meso pomeni nekaj faz kuhanja, pečenja, stiskanja...? enako vprašanje za rastlinske sestavine?
- kakšna je torej kvaliteta beljakovin, maščob... v končnem izdelku?
- bi si upali enako predelano hrano postreči ljudem?
- žitarice - jih pes v prehrani potrebuje?
- itn...


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #81 : 23 Marec 2007, 21:47:47
Sploh nisem pisala odgovora tebi, ampak sem komentirala samo sebe - svoj odgovor sem namreč izbrisala, ker sem napisala enako kot vse tri ali štiri predhodnice  :D
Jao jao.... delamo babe en kurnik tukaj.  ::) :D :D


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #82 : 23 Marec 2007, 22:18:30
Citiraj
NIKOLI do sedaj mi še noben od naših veterinarjev ni odgovoril na naslednje zadeve, ko sem razmišljala o izbiri hrane:
- glede na navedene sestavine, kakšen delež beljakovin je živalskega izvora in kakšen delež beljakovin je rastlinskega izvora?
- kakšen del beljakovin živalskega izvora izkoristi pasji organizem in kakšen del rastlinskih beljakovin (najbolje bi bilo glede na posamezne sestavine)?
- kako se sestavine živalskega izvora modificirajo med prehodom čez proces predelave, kaj točno za meso pomeni nekaj faz kuhanja, pečenja, stiskanja...? enako vprašanje za rastlinske sestavine?
- kakšna je torej kvaliteta beljakovin, maščob... v končnem izdelku?
- bi si upali enako predelano hrano postreči ljudem?
- žitarice - jih pes v prehrani potrebuje?

Mogoče zato ker odgovora na tvoje vprašanje ne more poznati... Vidiš tudi mi smo delali eno zelo priznano analizo pa ne veš ne kakšnega izvora so beljakovine ne kakšna je izkoristljivost... Ja to je slabost teh analiz! :-[ Če bi hoteli to točno vedet bi bil potreben poskus na živalih, testiranja... Je to etično :'( Veš morda odgovor ti? Ne verjamem, da ga lahko kje dobiš!!! Verjetno je to kar tajnost vsake firme. Še tole... Hrano bi lahko človek brez problema in nevarnosti za zdravje pojedel... Samo, saj ni narejena za potrebe človeka... Drugače pa se je med vojno najbolj povečala prodaja pasjih konzerv... Ker ljudje za kaj boljšega niso imeli... :-\ Pes v prehrani sigurno potrebuje tudi vlaknino, mislim pa da ni nujno, da se uporabi ravno žitarice... Ampak te so pač najbolj priročne :-\
Citiraj
kaj točno za meso pomeni nekaj faz kuhanja, pečenja, stiskanja
Zato pa se dodajo vitamini in podobno... Ker se prej uničijo...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #83 : 24 Marec 2007, 16:33:16
Apollo, smem prašat katere to na vašem spisku? (katere za vas pridejo v poštev)


Še meni pošlji, prosim.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #84 : 24 Marec 2007, 21:57:24
Mogoče zato ker odgovora na tvoje vprašanje ne more poznati... Vidiš tudi mi smo delali eno zelo priznano analizo pa ne veš ne kakšnega izvora so beljakovine ne kakšna je izkoristljivost... Ja to je slabost teh analiz! :-[ Če bi hoteli to točno vedet bi bil potreben poskus na živalih, testiranja... Je to etično :'( Veš morda odgovor ti? Ne verjamem, da ga lahko kje dobiš!!! Verjetno je to kar tajnost vsake firme. Še tole... Hrano bi lahko človek brez problema in nevarnosti za zdravje pojedel... Samo, saj ni narejena za potrebe človeka... Drugače pa se je med vojno najbolj povečala prodaja pasjih konzerv... Ker ljudje za kaj boljšega niso imeli... :-\ Pes v prehrani sigurno potrebuje tudi vlaknino, mislim pa da ni nujno, da se uporabi ravno žitarice... Ampak te so pač najbolj priročne :-\ Zato pa se dodajo vitamini in podobno... Ker se prej uničijo...

V eni taki firmi sem delala, pa se dobi marsikaj, tudi za konkurenco. Royal Canin je imel včasih primerjalne tabele izkoristka posamezne hrane, pa spomnim se, da Nutro tudi (ko je bil še res ameriški).

Pasji organizem precej bolje izkorišča beljakovine živalskega izvora, v primerjavi z beljakovinami rastlinskega izvora. Kar pomeni, da ti koneckoncev tisti procenti na vreči ne povedo nič, ker ne veš kakšen del tega pasji organizem sploh izkoristi. In zato je lahko kvalitetnejša hrana z manj % beljakovin da pasjemu organizmu več potrebnih snovi v primerjavi z manj kvalitetno z večjim % beljakovin (pa da jih je več rastlinskega izvora). Samo v razmislek.

Ampak dejansko se da hrano oceniti šele, ko imaš odgovore na moja vprašanja. Deloma že prej, ampak vsaj zame ne v zadostni količini. Zato razumem tiste, ki še vedno psom kuhajo (jaz recimo 50%). Tam vsaj veš kaj pes je.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #85 : 24 Marec 2007, 22:55:27
Citiraj
Vidiš tudi mi smo delali eno zelo priznano analizo pa ne veš ne kakšnega izvora so beljakovine ne kakšna je izkoristljivost... Ja to je slabost teh analiz!

Citiraj
Pasji organizem precej bolje izkorišča beljakovine živalskega izvora, v primerjavi z beljakovinami rastlinskega izvora. Kar pomeni, da ti koneckoncev tisti procenti na vreči ne povedo nič, ker ne veš kakšen del tega pasji organizem sploh izkoristi. In zato je lahko kvalitetnejša hrana z manj % beljakovin da pasjemu organizmu več potrebnih snovi v primerjavi z manj kvalitetno z večjim % beljakovin (pa da jih je več rastlinskega izvora). Samo v razmislek.

That's my point!
In žal odgovori na tvoja vprašanja niso možni :-[ (1. kar naredijo firme one plačajo in če jim rezultati niso všeč...>:( 2. Da bi preverjali ostali ne pride v poštev!)
In ne vem kaj tukaj kriviš veterinarje ker pomoje niso nič krivi!

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #86 : 24 Marec 2007, 23:53:50
Saj ni nihče krivil veterinarjev, ampak je bil glavni očitek to, da veterinarji pač priporočajo določeno hrano zato, ker so za to plačani. In to je vse. Koliko pa o sami prehrani vejo, je pa že druga zgodba. Žal imam tudi sama takšne izkušnje, da o določenih stvareh vejo zelo malo, saj velikokrat vem jaz kot laik več od njih. Pa ne govorim na pamet, ker imam kar 4 veterinarke za sodelavke. Pa se to dogaja v vseh poklicih, ker je pač jasno, da te faks ne more vsega naučiti in je veliko odvisno od samostojnega izobraževanja.
Konec koncev tudi zdravniki ne vejo kaj dosti o človeški prehrani, če se o tem niso sami izobrazili. Je pa vsekakor zelo nestrokovno, če priporočaš nekaj, kar ne znaš utemeljiti.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


beno

  • Gost
Odgovori #87 : 25 Marec 2007, 11:14:27
Jaz pa sem vmes poskusila še AG in Satisfaction.
Vse je dobro prenesel, me je pa presenetilo, da mi je prodajalec v trgovini, kjer sem
kupovala AG močno odsvetoval Hills. Pojma nimam zakaj, meni se ne zdi slab.

Ne bi vedela, mi niti na misel ne pride, da bi poskusila pasje brikete.  ;D



beno

  • Gost
Odgovori #88 : 25 Marec 2007, 11:22:25
Hja, takole bom napisala...

NIKOLI do sedaj mi še noben od naših veterinarjev ni odgovoril na naslednje zadeve, ko sem razmišljala o izbiri hrane:
- glede na navedene sestavine, kakšen delež beljakovin je živalskega izvora in kakšen delež beljakovin je rastlinskega izvora?
- kakšen del beljakovin živalskega izvora izkoristi pasji organizem in kakšen del rastlinskih beljakovin (najbolje bi bilo glede na posamezne sestavine)?
- kako se sestavine živalskega izvora modificirajo med prehodom čez proces predelave, kaj točno za meso pomeni nekaj faz kuhanja, pečenja, stiskanja...? enako vprašanje za rastlinske sestavine?
- kakšna je torej kvaliteta beljakovin, maščob... v končnem izdelku?
- bi si upali enako predelano hrano postreči ljudem?
- žitarice - jih pes v prehrani potrebuje?
- itn...

Zakaj bi pa morali na ta vprašanja odgovarjati veterinarji? Za hrano je odgovoren proizvajalec, ne veterinar. Tako kot za kakovost človeških zdravil niso odgovorni zdravniki, ampak proizvajalci.



beno

  • Gost
Odgovori #89 : 25 Marec 2007, 11:26:31
Zato razumem tiste, ki še vedno psom kuhajo (jaz recimo 50%). Tam vsaj veš kaj pes je.

Aja? Naivnost pa taka ... Hočeš reči, da natančno poznaš izvor mesa, zelenjave in drugih surovin, ki mu jih kupuješ? Hočeš reči, da natančno veš, s čim so hranili govedo? In da tudi za hrano, ki jo ti uživaš, natančno veš, kakšnega izvora je, koliko je onesnažena s pesticidi, npr.? Ali za jogurte, ki jih kupuješ, pogledaš deklaracijo? Jaz jo, zaradi tega nekaterih jogurtov, ki so po okusu sicer odlični, ne jem več. Ampak tudi za tiste, ki jih je, ne morem vedeti, kakšnega izvora je mleko iz njih. Vedela bi le, če bi imela doma kmetijo.