"Poleg" s klikerjem?

trigi · 89086

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #120 : 15 Maj 2010, 10:17:46
Aha, potem nekako tudi sama nisem katastrofalno zgresila s poskusom ki sem ga opisala prej, ampak verjetno ji bo res bolj jasno ce jo naklikam  na dvojni klik npr. na "poleg" ali pa obkrozanje predmeta.

Hvala Azu! ;)

To, da ti uporabljas razlicna klikerja sem pa ze brala malo nazaj po temi, ampak mi je tudi sele sedaj jasno. Je verjetno res bolj prakticno in tudi za psa bolj jasno.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #121 : 15 Maj 2010, 20:09:24

Dalje potem razmišljam, zakaj bi se pri določenih stvareh človek obremenjeval z nekimi tarčami, ki jih kasneje odmakneš, če lahko narediš tarčenje na tarčo (npr. svoje telo v primeru vaje poleg), ki jo itak nikoli ne rabiš umikat?

ja za poleg tudi jaz ne vidim nekaga smisla. Tanja iz Zagreba je Rudija naučila poleg kot tarča: lice psa dotik njenega stegna in zgleda super.
Tudi mi ni jasno zakaj naj bi bil target stick, ki ga potem umakneš za poleg kaj bolj imeniten kot target na roko ali prst, ki jo potem tudi umakneš. Meni se vidi samo bolj sofisticirano, teoretično pa ne najdem razlike. U bistvu ne vidm razloga zakaj target na roko ne bi bil enakovreden targetingu na stick. Razlika oz luring je upravičeno imenovanovan zgolj v primeru vidne vabe.
Meni se target na posrednik zdi prednost v vajah, ki se izvajaj stran od vodnika oz ki sploh miso vezane na pozicijo vodnika.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 15 Maj 2010, 22:08:07
No, potem sem še malo razmišljala o teh tarčah in sem prišla na par idej, da so tarče (ki niso deli našega telesa ipd.), pač nekaj toliko bolj nevsakdanjega in specifičnega, da je psu mogoče lažje ločiti točno kaj želimo,.. ker roke imamo pač ves čas pri sebi in če je tarča naša roka, zna biti dostikrat karkoli počnemo s psom, malo konfuzno (ali pa tudi ne  :-\).. druga ideja je pa da se eni poslužujejo tarč, ker so psa že prej navadili na neko tarčo in jim je lažje samo prehod narest, kot pa na novo shaping delat na novo tarčo, ail pa tretja varianta, da eni to počnejo, ker jim je preprosto všeč samo experimentiranje z raznimi pristopi in jim ni toliko važen cilj, v smislu kdaj ga dosežejo.

Sva pa danes z Jazz poskušali malo dvojnega klikanja in ker je v dežju bedno delat (fleksi v eni, marela v drugi,..kliker in sir pa..  ??? ;D ), sva namesto na "poleg" ga trenirali kar na vaji "nazaj" (= hoja rikverc od mene) in se mi zdi, da je proti koncu kar začela dojemat. Bom pa v prihodnjih dneh bolj točno vedela ali je res dojela in ali delam prav ali ne.  ;)

Aja Azu, sedaj te tudi razumem, zakaj z box klikerjem težko klikaš dvojne klike. Sicer mi večinoma uspeva, ampak včasih se mi pa vseeno ponesreči in med prvim in drugim zašteka - samo za trenutek, ampak pomojem dovolj, da pes dobi nejasen signal.

Razlika oz luring je upravičeno imenovanovan zgolj v primeru vidne vabe.

No, tole me je tudi še zanimalo, čeprav tule ne vem točno kaj si želela povedat oz. na kaj točno se je to nanašalo, namreč sama imam še nekaj vprašanj; je tarča lahko tudi neke vrste vaba v nekem smislu ali je vaba v klikeraškem kontekstu samo tisto, s čimer psa nagradimo in kaj če mu je nagrada že samo delo in torej tarča, ki je potem nekakšen sinonim za delo, predstavlja nagrado ::) ?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #123 : 16 Maj 2010, 22:14:49
Kako se pa z marelo in psom sprehajaš? A ni bolj enostavno met nepremočljivo vetrovko s kapuco in pa rokavic gor? :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #124 : 17 Maj 2010, 08:51:03
Meni ne, ker mi gre blazno na živce ko mi teče s pelerine na hlače in imam potem hlače od kolen dol čisto premočene. Imam sicer tudi "pelerinaste" hlače, ampak v teh stvareh mi je pa itak ful vroče, ker pač ne dihajo,.. Pa ni mi še uspelo najti pelerine z normalno kapuco in od štirih pelerin, ki jih imam doma, mi pri vseh lezejo kapuce dol, ali pa so prekratke in mi potem dežuje na obraz, lasje lezejo ven,... Pa potem tisto svaljkanje premočene hrane po rokah, pasja slina, dlake od mokrega psa,...  potem si moraš pa lase nazaj popravit in imaš takoj sir in slino v laseh...  ::) Obup!  ::) :D

Sem to prakticirala nekaj časa, ampak sem potem ugotovila, da me čisto preveč znervira vse skupaj in ker je Jazz ekstremno občutljiva na moje razpoloženje, pa tudi ona ne mara preveč dežja (najrajši sploh ven ne bi šla ko dežuje in jo moram prvih par metrov dobesedno vlečt za sabo), potem itak nimava nič od treninga, tako da ob dežju imava sedaj kar neaktiven sprehod in aktivnosti potem rajši doma na suhem  ;)

Z marelo pa ni nobenega problema, ker Jazz pač lepo hodi,.. edino malo zoprno je če menja smer in kaj povoha, ker je treba potem ali se zavrtet ali pa fleksi prestavit iz ene roke v drugo.

Dejansko pa ni Jazz nič prikrajšana zaradi tega in smo vsi lepo zadovoljni  ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #125 : 17 Maj 2010, 08:55:22
Ej Tibiqu- to pa ne mene vprašat, ker sem pri tistih, ki ne vidijo razlike  :D.
Razen,da roke ne moreš odtrgat in postavit na 100 m oddaljenost  :P

Glede marele-
Jaz tudi obilo dežnik uporabljam.
In kadar imam roke polne  uporabljam kliker word  ;).

Dvoklik mi pa ne sede v moje dojemanje  :-[.
Če hočem, da pes v neki vajo vztraja in ga samo potrdit ,da je v redu uporabim klasično besedo "priden, super " ali kaj podobnega  prijazno zagodem. Če hočem poudartit naj nadaljuje, a z večjo intenzivnostjo, razdaljo it uporabim bededo "še,še, še".
Klik pa je vedno osnovni kmečki enojni klik, ki mu sledi nagrada.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #126 : 17 Maj 2010, 09:05:33
No ja.. saj jaz tudi načeloma uporabljam kliker-words, razen če se doma prav sistematično spraviva kaj vadit, ampak dejansko sem pa ugotovila, da so psu stvari dosti bolj jasne, če uporabljam kliker (mogoče tudi zato, ker sem s klikerjem v roki sama bolj dosledna) in odkar sem to dojela, da res je ogromna razlika, se trudim čimveč delat s klikerjem in seveda zato tudi želim bolje razumet vse tele različne variante klikanja, ker se mi zdi, da dejansko pes dojame razliko in prej dojame tudi kaj želimo od njega. Verjetno, če bi bila s kliker-words bolj dosledna, bi bil efekt zelo podoben, ampak mi je lažje biti dosledna s klikerjem.  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #127 : 22 Julij 2010, 11:18:13
No, pred časom sem se končno lotla "poleg". Zdaj se lepo zavrti ob moj bok-levi in desni. Popolnoma razume kaj hočem, glede na to na kateri strani podstavka sem.  Zdaj delam to da postavim podstavek in se zraven postavim, potem pa ona gor pride, včasih še vedno poševno in se potem zarotira v pravilen položaj. Sem probala brez tega podstavka-pa ne gre, še nisma dovolj daleč. Tak da sem zdej upeljala "HEEL" za levo stran in "FUSS" za desno. Mogoče bo dojela kaj ta beseda pomeni. ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 22 Julij 2010, 13:13:29
Poskusi najprej znižat podstavek (npr. zamenjaj s predpražnikom ali čim podobnim).  ;)

Kar se pa tiče namigov (verbalnih) jih pa itak dodajaš čisto na koncu, če sem prav razumela. Prej imaš itak namige s položajem telesa, rok,....



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #129 : 22 Julij 2010, 16:40:26
Zdaj delava na mali, okrogli kuhinjski deski. Potem bom verjetno vzela kak karton ali cunjo, mislim da drugega ni primernega doma.
Beseda-namig je pa na koncu, ko pride na pravilno pozicijo. Brez kakega kazanja z rokami etc. Glede na mojo pozicijo ( levo ali desno) ob podstavku tako se pa zarotira.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #130 : 23 Julij 2010, 10:34:36
Aja, potem pa ne.. sem mislila da delata že sedaj na višjem. Ne, potem kar umakni, edino če bi dala res mogoče na vmesni stopnji še manjšo (površinsko) in tanjšo tarčo.. ampak pomojem ni treba.

Glede namiga sem mislila pa, da ga daš na koncu, ko že delata brez tarče.



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #131 : 23 Julij 2010, 11:49:43
TibiQ a pa ti imaš razšiščene vse pojme klikanja? ::)

Targeting je zasnovan tako, da dodajaš povelje ali neko kretnjo preden umakneš tarčo oz. če imaš povelje za tarčo, ga zamenjuješ in šele potem tarčo umakneš. :) Če imaš ime za tarčo, zamenjuješ podobno kot maja na videu novi namig-stari namig. Namig ni samo povelje... Se mi zdi, da tole mešaš. ;)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #132 : 23 Julij 2010, 13:39:12
Ja, točno tako. Pravzprav je logično da pred umikom tarče poimenujem vedenje, ker drugače me bo bina gledala kot beli dan-kar me tudi je. Sam moja zver rabi OGROMNO časa, da poveže besedo z dejanjem, malo zaradi moje nenatančnosti, malo pa ker je taka, da prej razume kretnjo, položaj telesa...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #133 : 23 Julij 2010, 14:18:16
Čara, zakaj pa ne bi uporabljala za povelja kretenj? Jaz mojo trenutno za RO učim po desni strani in nimava še čisto nobenega besednega ukaza (razen že poznanih sedi, prostor...), vse zavoje, korake vstran, vzvratno okoli mene že zna narediti na kretnje z roko. Besedni ukaz bom imela jaz bolj kot pomoč, ker so si nekatere kretnje preveč podobne.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 23 Julij 2010, 14:20:02
Ah, kaj me sprašuješ pupa .. kot da imam jaz kdaj kaj razčiščeno..  :o ..še ko bi marsikdo mislil da imam, bi se jaz še vedno ukvarjala z enim vprašanjem, ki bi mi vso teorijo podrlo :D .. sem pa prej pisala o temle;
Kar se pa tiče namigov (verbalnih) jih pa itak dodajaš čisto na koncu, če sem prav razumela. Prej imaš itak namige s položajem telesa, rok,....
ker verjamem, da je nemogoče kontrolirat telesno govorico do te mere, da je pes ne bi opazil.. (če bi želeli delat čisti shaping, bi morali psa zapret v sobo in mu klikat prek zvočnika in nagrajevat prek avtomata, kar spet ne bi šlo, ker potem ne moreš sploh narest pozicije pred vodnikom) - tudi "kliker" Maja pravi, da je ugotovila, da psica sledi celo premikom njenih očesnih zrkel.

Poleg tega, če pogledaš video o pivotiranju http://www.youtube.com/watch?v=xsvNvK8T1z8 , vidiš (razen če sem jaz res kaj spregledala - tudi možno, ker se mi to dostikrat zgodi  :-[), da se verbalnega namiga ne dodaja niti med samim pivotiranjem pred vodnikom, niti potem, ko se pivotira na bok (pa pes vseeno ve kaj se pričakuje od njega) .. niti ko se umakne talni (prostorski) target.

Kar se mene tiče (oz. kakor jaz sedaj razumem na tej stopnji mojega razumevanja), se itak ne da popolnoma ločiti targetinga od shapinga, niti tarč od namigov (zame so določene tarče hkrati namigi), se pa zaradi lažjega učenja uporablja na začetku bolj očitne tarče (okoljske - podstavek in telesne - npr. položaj rok), kasneje vedno manj očitne in nekatere telesne tarče, ki so hkrati namigi, se kasneje lahko (včasih nujno, ko gre za delo na daljavo) pa zamenja za verbalne namige in prostorsko tarčo (to je razloženo na 7:40 - umik knjige).

 ??? :-[



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #135 : 23 Julij 2010, 14:33:22
Če pa kikopup kdaj uporablja pravi targeting... Ona skoraj vedno, kot tudi na tem filmčku uporablja vabo.

Ja targeting je v osnovi shaping ampak ko enkrat naučiš psa, kaj pomeni tarča to vedno ve, ker je naučeno. In če je nekaj naučeno na targeting, ne moreš tarče kar odstranit ampak jo odstranjuješ postopoma, drugače je pes zmeden. Jaz ponavadi seanso (ko začnem odstranjevat tarčo) začnem s tarčo, potem pa probam kaj bo, ko odstranim po cca. desetih pomovitvah s tarčo. Če je pes neuspešen, daš freebija in še nekaj časa zvišuješ kriterij na tarči ter kasneje poskusiš ponovno. In potem jo odstranjuješ postopoma.

Kikopup pa čeprav ima neko televizijo in je zelo priljubljena ima za moje pojme veliko stvari narobe glede učenja in kliker sistema. ;)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #136 : 23 Julij 2010, 14:54:55
jaz vseeno mislim, da pri kikopup ni vse tako črno-belo :)

punci je kliker sistem jasen. Veliko stvari glede dela je odvisnih predvsem od psa in kakšen način dela mu najbolj odgovarja.

Tudi sam luring s hrano ni v osnovi slab - treba je samo vedeti, kdaj hrano umakniti in jo nadomestiti recimo s tarčo.


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #137 : 23 Julij 2010, 15:00:54
Jaz sem v bistvu pogledala samo par izsekov, ampak sem jo včasih vedno spremljala in vem kako uči. Samo učenje targetinga na luring lahko pomeni, da boš moral tarčo naučiti vedno znova, ker se pri luringu pač pes ne zaveda kje je tarča ampak samo kje je hrana. ;) In to ti da še manj možnosti za uspešno odstranjevanje tarče. Se mi zdi, da se ti splača dolgoročno raje neko tarčo našejpat, ni hitrih rezultatov so pa obstojni. :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #138 : 23 Julij 2010, 16:42:48
Brez zamere, ampak res ne razumem kaj ima luring veze s tem kar sem jaz napisala, namreč nikjer nisem omenjala luringa in ga sama tudi ne uporabljam. ???



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #139 : 23 Julij 2010, 16:56:23
Bil je komentar na luring ;) ne direktno na tvoj post. Jaz sem povedala svoje mnenje že v prvem postu.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 23 Julij 2010, 17:40:13
Ja tako z mnenjem glede luringa (čsar se jaz niti nisem dotikala, mi pa ni bilo jasno zakaj se kar naenkrat govori o tem) in s tvojim mnenjem (glede tarčenja) se sicer strinjam, samo opzorila sem, da smo vedenje itak že dali na namig (telesni) in tega lahko spreminjaš potem v verbalnega, sploh če zraven upoštevaš tole...
Citiraj
•   Psa najprej naučimo vedenje do čim bolj dovršene oblike in šele nato dodamo povelje.
http://www.kliker.si/?q=node/16

in tole..
http://www.kliker.si/?q=node/235
Citiraj
Popolnoma neverjetno, ampak psi dejansko doživljajo nas in naše namige popolnoma drugače, kot si mislimo – jaz sem mislila, da posluša moje lefte in righte, ona pa je ves čas iskala informacije v mojih očeh in če zavrtim zrklo v levo in rečem banana, bo ona še vedno naredila spin.

.. tako da je v bistvu vseeno.. Meni se izide tudi tako, če pa kdo želi, pa seveda lahko dodaja verbalni namig tudi pred umikom talne tarče.



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #141 : 23 Julij 2010, 18:07:48
Itak, da telesni namig ni nikoli izvzet, predvsem pri učenju. Prvi navedek ima totalno prav in s tem, ko vedenje na tarčo se vse skupaj malo spremeni, najprej naučis s tarčo do dovršene oblike, poimenuješ in počasi umikaš tarčo. Jaz tako pač delam, če ti drugače... Super! Posnami se, da to vidim. Pač jaz tako dojamem in ne vsiljujem svojega pogleda nikomur. ;)

Žal so včasih naše kretnje omejene in zato je dobro dodajati neke verbalne ukaze, žal lahko zrklo oči obračaš ali za spine ali za spremembo strani na kateri naj bi bil poleg. Poleg tega je od reakcije psa odvisno toliko več, psica je najbrž pred njo delala spine, saj ne vem, ampak veliko psov ima probleme to delat npr. na strani, ker je pozicija drugačna.

Itak ne vidim več poante v debatiranju s teboj, jaz sem svoje mnenje povedala, ti pa svojega kar še razvijaj. :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 23 Julij 2010, 19:31:52
Targeting in shaping, oziroma tarče in oblikovanje vedenj sta itak med sabo povezana...
targetinga brez nekih osnov shapinga ne moraš delati... pri obeh je smisel postopno grajenje majhnih koščkov v celoto.
osebno imam zelo malo vedenj na verbalnih namigih, predvsem zato, ker enostavno nimam idej, kako naj poimenujem določeno vedenje :)

Moj komentar na luring je bil pa samo v tem smislu, ker se ga vedno zaničuje, kot da je najslabša metoda, kar jo poznamo... sem samo pač hotela povedati, da ni nič v osnovi slabo, če se zavedaš, zakaj si se odločil za uporabo točno te metode.

še to sem se spomnila...
No, pred časom sem se končno lotla "poleg". Zdaj se lepo zavrti ob moj bok-levi in desni. Popolnoma razume kaj hočem, glede na to na kateri strani podstavka sem.  Zdaj delam to da postavim podstavek in se zraven postavim, potem pa ona gor pride, včasih še vedno poševno in se potem zarotira v pravilen položaj. Sem probala brez tega podstavka-pa ne gre, še nisma dovolj daleč. Tak da sem zdej upeljala "HEEL" za levo stran in "FUSS" za desno. Mogoče bo dojela kaj ta beseda pomeni. ::)

mi2 sva se na ta način učila pozicije na levi in desni strani.
Ker sem jaz to začela učiti predvsem zaradi poden pozicije, ki sem jo dobila, ko sem poleg učila na luring, sem največ delala na tem, da se je premikal z mano, če sem ob okrogli tarči stopila v stran in se s plečko dotaknil mojega stegna. Tako je potem stegno postalo druga tarča in sem imela z umikom tiste, na kateri je stal s sprednjimi tacami, manj težav :)
Mogoče ti to kaj prav pride...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #143 : 24 Julij 2010, 11:19:26
n+n točno tako zdaj delam-spreminjam tarčo iz deske v moje nogo. In ko bo ugotovila da je Fuss plečka na desno nogo in Heel na levo bom umaknila tarčo. Po 10 ponovitvah na vsaki strani sem bila preveč zahtevna in optimistična pa sem že umaknila tarčo, pa ni šlo. Zdaj bom še ene par seans delala s tarčo (recimo da bi jo po 50 ponovitvah lahko postalo jasno)....
Kretnje pa raje ne zato, ker nimam domišlije pri kretnjah, mi je lažje besedo izumit. Ko bom ugotovila kako iz kamere spravit na video, bom dala na YT da vidite, če kje delam kake napake.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 24 Julij 2010, 11:34:48
mogoče, ko boš čisto umaknila desko, da ne zahtevaš takoj premika iz stanja pred tabo v Fuss ali Heel, ampak da recimo stojiš vzporedno z njo, enih 10cm stran od nje in je edini gib, ki ga mora narediti, da stopi v levo/desno, da pride do dotika s tvojo nogo.

ali pa, če vseeno želiš iz stanja pred tabo priti do zasuka riti v levo/desno, da se lotiš potem "od začetka" brez tarče delati na microshaping - se pravi začneš že z najmanjšim premikom mišice, ki bi nakazoval premik v levo/desno... in potem počasi stopnjuješ kriterij... ker ima osnove za tak gib narejene + mišični spomin, mislim da bi morala kar hitro ugotoviti da je stvar podobna kot prej.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #145 : 24 Julij 2010, 11:40:39
Pupa, saj nisem prav nikoli rekla da ne daješ namigov. Samo da imaš take in drugačne namige in tudi take in drugačne tarče, ki jih pač uporabljaš glede na posamezno situacijo. Hehe.. no, za primer, pravkar je n+n napisala tudi da ima težave z besedami (tudi jaz), čara pa s kretnjami..  :)

Bom ob priliki posnela (sem hotela že sedajle, pa moram najprej kartico na fotkiču spraznit), sem pa pravkar ponovno sprobala in še malo razmišljala in se spomnila na "okoli" (obkrožanje predmeta v desno) in "uro" (obkrožanje predmeta v levo) in moram reči, da sva pri tem še vedno na stopnji, ko ji moram dajat namig z roko, pa čeprav je to sedaj samo še migljaj s prstom. Kar hočem povedat je pa to, da je v bistvu čisto vseeno kakšen je namig, dokler je v situaciji uporaben. Pri klasiki pač lahko uporabljaš samo verbalne, zato je dobro psa naučit na te. Kar se pa tiče samega obkrožanja predmeta, pa če imaš to "za doma", je pa res vseeno ali psu namigneš s prstom leve ali desne roke ali mu daš verbalni namig.. narediš tisto, kar obema bolj ustreza in dostikrat niti ne rabiš nikoli dajat na verbalni namig.

Meni se debata ne zdi brezvezna (upam da je nisi dojela kot "prepiranje", ker z moje strani ni bila tako mišljena). Brez takih debat bi svojo psico še danes cukala in rukala in verjetno imela ogromne težave z njo  ::) in zato, ker si podala svoje mnenje, sem se tudi jaz ponovno poglobila v par objav na kliker.si in ponovno v ta video, ki sem ga pogledala že 10x, pa še vedno vsakič kaj novega opazim.. pač razumem malo po svoje.. mogoče bom kdaj spremenila mnenje.. tega tudi ne pišem z namenom, da bi te prepričala da nadaljuješ z debato, to je pač stvar tvoje odločitve.. mogoče bo pa še kdo drug podal še kakšen vidik, ki ga bo dobro premislit in mogoče upoštevat  :)



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #146 : 24 Julij 2010, 13:05:16
TibiQ, ko si že ravno omenila obkrožanje predmeta z ene in druge strani...

jaz sem se zadnjič spravila tole učit. Sem se odločila, da uporabim različna predmeta za različne strani. Tako sem za krog v smeri urinega kazalca uporabila stožec, za obratno smer pa podstavek z ježki (+ zapičeno palico, da je bila stvar lažja za obkrožit in se ni dalo čez stopit) - v dobrih desetih minutah dela (vse je bilo naučeno na shaping + premišljeno postavljanje nagrade) je Nero dojel kaj želim od njega in mi sedaj brez kakršne koli pomoči kroži okrog obeh premetov. Tako da v tem mojem primeru sta sedaj stožec in podstavek namiga za vedenji.

Hočem povedati, da je smiselno za dve taki vedenji uporabiti 2 različni tarči, da psu olajšamo delo in razjasnimo vse skupaj.

Jaz sem se sicer učenja tega v osnovi lotila zaradi učenja nečesa podobnega, kot je Silvijin cik&cap, tako da zaenkrat nimam še nič na verbalnem namigu, bom pa počasi začela prenašati to na skok + dodajati verbalni namig


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 26 Julij 2010, 09:58:57
n+n, tudi jaz sem uporabila različni tarči za levo in desno. Najprej sva se naučili "okoli" (z leve proti desni - prej sem narobe napisala smer), potem sva se naučili na drugo tarčo še "ura". Potem sva delali na dve drevesi (z debli premera cca. 10cm), ki sta dosti skupaj in sicer na levega "okoli" in na desnega "ura" - še s tarčami pred drevesi. Tu je bilo malo zmede, ker se je Jazz na začetku hotela zrinit med tarčo in drevesom  :-[, ampak je hitro dojela (je pa res, da sem ji pomagala z pravilno postavitvijo mojega in začetnega položaja,... metom nagrade,..) in sem se zraven spraševala, če mogoče ne učim vaje na novo (ker sem imela občutek, da bi nama šlo isto, če ne bi nikoli delali na tarčo), če sem premalo utrdila vedenje na tarčo,.. namesto da bi delala samo na menjavi tarče in potem sem tudi zelo hitro umaknila tarče.
Citiraj
Super! Posnami se, da to vidim
Aja pupa, ne vidim sicer smisla, da bi posebej snemala in objavljala (no, mogoče ob priliki), ker v videu je vse to itak že tako prikazano (se pravi izdelano brez verbalnega namiga, tudi še po umiku talne tarče) in to dosti lepše, kot bi bilo pri meni, ko zraven sigurno še ogromno napak naredim.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #148 : 27 Julij 2010, 14:09:36
No, to so pa najine težave.  :-\ Pa ne vem ali mam js narobe sistem ali pač psica dejansko bolj počasi dojema...Video je slabe kvalitete, ampak vidi se vseeno.
danes sem sprobala brez podstavka-katastrofa. Nekajkrat je celo lepo naredla in je dobla tut večjo nagrado, ampak pol pa je pozicija bla katastrofa.

http://www.youtube.com/watch?v=zducEUpngb0

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #149 : 27 Julij 2010, 14:19:41
In zakaj za vraga klikaš, ko pozicija ni prava?


Težko sedim, zato samo na hitro. Na tarči si jo naučila si naučila hoditi po prstih, ti hočeš pa brez tarče plesat balet. Na podstavku ti dela lepo, da ti brez podstavka ne dela lepo pa je kriva tvoja nedoslednost in želja po prehitrem napredku.

1. Dokler ti v enem povelju ne naredi na podstavku 360 stopinjske poravnave v enem kosu, ne umikaš podstavka.
2. Nagrado meci v vse smeri, da se nauči prihajat v pravo pozicijo iz vseh smeri.
3. Ko opustiš tarčo delaj natanko isto kot prej brez, ne zvišuj kriterija.
4. Kritarij zvišaj šele, ko bo vaja, ki jo delaš, tekoče šla.