Starost psa na razstavi

m_tejch · 6530

m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
: 07 Maj 2007, 19:30:56
Mene pa že dolgo časa nekaj zanima, čeprav bo sedaj zvenelo verjetno zelo butasto :-[. Ali je važno koliko je pes star, ko je prvič na razstavi? Mam občutek, da vsi začnete razstavljati že z mladički. Ali je možno začeti razstavljati tudi s starejšim psom? Ali rabiš kakšna potrdila, opravljeno ring dresuro,...., da se lahko prijaviš v razred vmesnih?
Upam, da mi to čimbolj razložite, ker me res zanima. Če pa je ta tema že kod bila se pa iskreno opravičujem, vendar je nisem zasledila.
lp  ;)

+1



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #1 : 07 Maj 2007, 19:45:32
m_tejch, preberi si tole temo: Razstave.  Drugače pa, pes naj bi znal ring dresuro; torej lepo teče ob tebi, se lepo postavi, se pusti pretipat, pokazat zobke,...

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #2 : 07 Maj 2007, 22:00:48
sej to za razrede približno vem. samo zanima me če ste vsi začeli z mladiči ali je kdo prvič obiskal razstavo z kakšno leto starim psom. Pa a je prej dobro ring dresuro mal trenirat v kakšnem društvu, ali greš pač lahko kar bolj kot ne na blef prvič? Upam da ne sprašujem preveč butastih stvari, samo ni mi jasno, kako sploh začneš razstavljati, če se odločiš kasneje. :-[



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 07 Maj 2007, 22:07:47
Če greš z mladičem mu je ponavadi tudi v ringu kakšna neumnost oproščena, starejši psi pa naj bi to pač obvladali. Lahko začneš kadarkoli ampak starejši ko je pes ko greš prvič težje je... vsaj pomoje. Ring dresuro lahko vadiš doma, ni potrebno da za to kam hodiš. Vadiš postavljanje psa, tek ob tebi, kazanje zob in šlatanje mednožja (pri samcih)... pa je dobro če ti pomaga kakšen "tujec" ker mora pes pustit oboje pregledat sodniku brez agresije.

Za prijavo na razstavo ne rabiš nič posebnega. Izpolniš prijavnico, pošlješ zraven kopijo rodovnika, pes mora biti cepljen in to je to.

Mogoče sem kaj spustila, tisti redno razstavljalci bi ti znali še bolj točno povedat kaj in kako, ampak tole so osnove ;)

Lp nina



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #4 : 07 Maj 2007, 22:39:14
hvala za odgovor, zdej mi je že mal bolj jasno. samo še nekaj. Kako pa veš, da je tvoj pes dejansko primeren za razstavo oziroma, da ga sam ne preceniš? ::), pa še to, a če se ne obnaša popolno si lahko diskvalificiran ali dobiš slabšo oceno?Aja pa še to ::), zaradi česa pa si lahko sploh diskvalificiran?
sej vem, da sem grozna  ::)



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #5 : 07 Maj 2007, 23:21:32
Prvič sem šla na razstavo z 2 leti staro psičko. Nisva mele pojma, samo prijavili smo se in šli. Bila je diskvalficirana, ker ni pustila pregledat zob. Zato se splača psa navadit na take situacije. Pa da kakšno minuto stoji približno pri miru, pa da lepo teče ob tebi in ne skače ali vleče preveč. To so nekakšne osnove. "Finese" pa potem itak dobiš z iskušnjami in razstavami. ;)
Dobro je psa vsaj osnove naučit. Če nobenemu ne pusti pokazat zob, se ga jasno ne splača prijavit na razstavo. Ko pa bo to pustil v domačem okolju, pa ne samo domačim ampak tudi kakšnemu "obisku", pa recimo že poskusiš s kakšno razstavo. Mogoče bo prvič pes še zmeden, ampak počasi se bo navadil, da razstava pomeni tek v krogu, pa kazanje zob itd.

Diskvalificiran si lahko zaradi agresije (če pes koga ugrizne ali renči), če se pes ne pusti pregledat (zobovje in moda so ponavadi najbolj kritična), če je pes pretirano plašen, če nima popolnega zobovja, ki je značilen za pasmo.. Sicer je odvisno od sodnika, eni diskajo že če se pes odmika pri pregledu zob. Nekateri pa tolerirajo tudi kakšno renčanje. :-\
In ja, slaba predstavitev psa oz. neprimerno pasje obnašanje (npr. skakanje v vodnika nonstop) je lahko vzrok za slabšo oceno. Ampak spet odvisno od sodnika. En sodnik bo dobremu psu dal malo slabšo oceno, ali pa drugo mesto namestu prvega samo zato, ker ni lepo vzgojen. Drug sodnik bo pa dobremu psu dal dobro oceno, pa pod kakšno opombo napisal kaj je treba izboljšati za naprej. ;)

Aja, pa nekateri sodniki tudi opazijo novince na razstavi in jim oprostijo kakšno napako in včasih celo kaj naučijo... ;)

Pa kar korajžno! :D

+1

Los je car!


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 07 Maj 2007, 23:34:53
Midve sva šle prvič na razstavo pri 14 mesecih in to povsem nepripravljeni. Luna je precej vohala, namesto lepega stanja se je usedala, ampak sva vseeno uspeli prepričati sodnika in celo dobili PRM. Nič ni izgubljeno, so pa sodniki manj tolerantni do "odraslih" psov kot pa mladičev.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #7 : 08 Maj 2007, 09:44:20
Hvala za odgovore. Moram stvar še temeljito premisliti.. ker neke hude sramote si pa spet ne želim narediti ::). Drugače so mi pa Trbovlje zelo zanimive, samo ne vem, mogoče je to prehmalu, ker bi mogla kar povaditi še stvari ::)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #8 : 08 Maj 2007, 14:25:50
Na Trboveljski razstavi je fino to, da je odprtega tipa in da ni preveč psov prijavljenih - idealno, če razstavljaš prvič.  ;D Imaš pa še cele tri mesece časa, tako, da ni panike.

Tako kot vse ostalo, velja tudi tu pravilo, da se mladiča lažje pripravi/nauči novih stvari, zato je bolj začeti razstavljati z mladim psom. To pa ne pomeni, da se s starejšim ne da.  ;) Pes mora znati lepo poleg tebe teči (običajo se teče in ne hodi), dovolit mora pregled zob, če je pes tudi moda. Moraš ga navaditi na razstavno pozo, v kateri mora stati kako minuto (odvisno od sodnika, nekateri si vzamejo celo večnost, da si ogledajo psa). Začni po malem: kupi razstavno vrvico (jaz sem dala kakih 500sit) in pojdita malo vadit. Minuto na dan, nekajkrat na teden. Pes mora biti tudi socializiran. Če psi v ringu renčijo drug na drugega in se hočejo stepsti, so lahko diskvalificirani, ravno tako kot, če ne pokaže zob. Pregled zob naj začnejo domači, potem krog širite na znance in na koncu na neznance. Tu je spet odvisno od sodnika: nekateri sami šarijo po zobeh, drugim zadošča, da ti privzdigneš žvable, oni pa s prstom na hitrco potiplejo, če je vse na svojem mestu.

Sramote se pa nič bati. Na napakah se učimo.  :P

+1

Kristinca & Florinca


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #9 : 08 Maj 2007, 20:21:51

Sramote se pa nič bati. Na napakah se učimo.  :P

+1

Izjava s katero se popolnoma strinjam.

Tudi jaz sem bila s 15 mesecev starim psom prvič na razstavi. Prvič je bil na splošno v tako veliki pasji družbi. Obnašal se je razmeram še kar normalno (verjetno šok zaradi števila psov).
V krogu hm. tekel je šeeeee kaaaaar normalno, stal ni niti pod razno, skos sedel, umaknil se je med pregledom zoba, za nameček sem imela še napol strgan povodec in sem samo čakala da mi bo pobegnil, bil je totalno nepostrižen  :-[ pa sva dobila PRM
V izboru za BOB pa je bil skupaj s psičkami in ga je seveda zanimalo kaj imajo med nogami  ::) se vseskozi obračal in oh glej čudo sodnik naju je vrgel ven  >:( no ja tako ponižano in užaljeno se nisem počutila še nikoli v svojem življenju, res neprijeten občutek za prvo razstavo, sploh če nimaš pojma zakaj se gre in upaš malo preveč (zdaj pač vem da se ni zgodilo nič nenavadnega in dejansko bi v sodnikovem primeru ravnala isto saj je bil Neon proti ostalim (čeprav psicam) popolnoma nerazstaven pes torej ni bil favorit pa še moteč je bil  ::))

No zdaj veste kako se NE hodi na razstavo  ::)

Bom pokomentirala še precenitev svojega psa. Lahko prebereš standard in si ga poskušaš predstavljat, kar je malo težko in svojega psa tako približno oceniš. Ampak to ni ravno lahko in ker je naš pes pač naš in oh in sploh velikokrat napak ne vidiš. Kakšen je tvoj pes dejansko izveš po večih razstavah (ja odlične ocene in naslove lahko dobijo tudi precej nestandardni psi), s tem, ko gledaš ostale pse, prisluhneš komu ki pasmo pozna in te ne bo nalagal, pogledaš v kakšen slikovni standard (če za tvojo pasmo obstaja kje na spletu ali v kakšni knjigi...). Obstajajo tudi t.i. različne linije. Nekateri preferirajo takšne, drugi drugačne. Po neki liniji bo tvoj pes prekrasen po drugi mogoče približek  ???

Razstav se pa ne bat, čim manj se živciraj - bo kot bo. Na eni bo tvoj pes prehvaljen, na drugi bo nikakav - različni sodniki, različno razumevanja standardov in različni okusi - velja za večino pasem.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com