Zastrupitev z FUCHSORAL

alessy · 16715

alessy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 23 Maj 2007, 18:46:13
Ali kdo pozna to zadevo???
Na googlu sem bral, da naj bi šlo za briket, v kateri je ampula z neko tekočino in je namenjena steklino in to za lisice... Ko žival ta briket ugrizne znotraj poči ta ampula in se ta tekočina izbrizga v grlo in gobec..
Kaj se je namreč zgodilo... Nekdo je pred kratkim moral to nastavit na našo parcelo ... Saj ima ampula napisan rok uporabe do konca leta 2008. Torej je še uporabna.
Namreč ta zadeva se je nahajala na robu našega dvorišča in z zagotovostjo ni bilo postavljeno z manenom za kakšno koli steklino, ker pri nas lisic ni in smo od gozda precej oddaljeni in še smo ob robu mesta.... Tako da to je bilo nemenoma nastavljeno za našega psa... Res je da imamo pri nas psa čuvaja, ki ne spusti blizu nobenega soseda in očitno lahko to moti koga in je manenoma to nastavil da bi kaj naredil našem psu...
Pa me zanima ali je to strup za domače živali ? Sicer sem na googu bral, da ne sme prit v stik z domačimi živalmi, samo ne piše kaj se zgodi, če to pes poje...
Še sreča da sem imel psa na očeh in opazil, ko je ta briket že imel v ustih in je malo manjkalo da ga ni stisnil... Ko sem zagledal da ima nekaj , da je nekaj pobral, sem se takoj zadru spusti in je na srečo to zadevo spustil...  Sicer ni tega pojedel in tudi ampule ni stisnil ampak kmalu po tem, ko je to spustil je bruhal... Sicer samo enkrat in je blo vse ok, samo kaj bi bilo , če bi to pojedel...


Torej kaj lahko storiš v takem primeru ??? Pokličem policijo ali veterinarja oz. koga...  V primeru če gre za strup, hočem da se pride temu do dna.

Hvala za kakeršno koli pomoč...
Lahko mi tudi posredujete kakšno številko koga, ki bi vedel kaj to je pa da se pozanimam in da mi pove kako pa kaj...

Hvala!



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 23 Maj 2007, 18:51:21
Kako pa ta zadeva izgleda? Vizuelno mislim. Zadevce proti steklini za lisice padajo iz neba - letal... in je pač lahko en takih zašel na vašo parcelo nenamerno.

Lp nina



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 23 Maj 2007, 19:00:30
Trenutno poteka vsakoletno nastavljanje vab za lisice, ki jih "nastavljajo" z metanjem iz letala. To pomeni, da vabe lahko padejo tudi na naše dvorišče ali vrt.  :-X Kar se dejansko dogaja in ljudje poročajo o tem, da najdejo na lastnih dvoriščih te vabe, ker nikoli ne veš kako jih veter zanese (raztresajo pa po celi Sloveniji).
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=12&c_id=140886

Vaba je v obliki kocke - tam cca 4cmx4cm, rjavkaste barve, izrazit vonj (ki privabi lisice, da ga pojedo), na sredini pa je ta ampula.
Če pes poje to vabo, se smatra kot ugriz stekle živali in naj bi obiskal veterinarja, ki bo pravilno ukrepal. Naj pa tudi ne bi bila ta vaba nevarna za živali.

V primeru, da je strup....ne vem. Svetujem, da shraniš to stvar in neseš h veterinarju - pa naj oceni za kaj se gre. Če je vaba za lisice bo takoj prepoznal. Če ne, potem ste imeli nekoga, ki je vašemu psu želel slabo. :(


Lp,
M


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 23 Maj 2007, 19:02:42
Mi smo predkratkim dobili obvestilo, da bodo spet začeli uporabljat te ampulce proti steklini, tako da naj pazimo kar se domačih živali tiče....je pa res da smo na vasi doma!
Zdej nism čist sigurna al je to še tako nevarno, vem pa da je pred približno 15 letih tu blizu umrl deček ki je to pregriznil, zato so tud nehali uporablat te ampulce. Kolkr jst vem so ble te ampulce pisanih barv zravn je biu pa listek in gor opozorilo, tako da mi je kr mal čudno to z briketom.

Upam da je vse ok s psom!  

lp



alessy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 23 Maj 2007, 19:03:32
Ja ne verjamem da bi padel iz neba, ker bi se briket razletel ob padcu , saj je padel na trda tla oz na rob trdega dvorišča...   Izgleda tako , da je na zunaj malo večji briket ki tudi diši po pasjih briketih, s katerim tudi hranim psa...  Ampak ta briket ima v sredini ovitek kot tablete za aspirin ali podobno samo da je notri tekočina...  Lahko da je ta briket bil narejen tudi ročno ... Ne vem...  Na tem ovitku pa pišejo podatki o tej tekočini...

"
FUCHSORAL 1 ID
TOLLWUTLEBENDIP-
STOFF FUR FUCHSE
WIRTSSYSTEM : BHK

LIVE RABIES VACCINS
FOR FOXES : IDT GHBH
CH.B.: 5881106
VERIW.BIS: 02.12.08
"



babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 23 Maj 2007, 19:05:47
Prilagam citat z obvestila:

Ne dotikajte se nastavljenih vab za cepljenje lisic.
V njih je živ virus stekline, ki prav tako lahko povzroči okužbo.

Pa še javno obvestilo z vurs-a na:

http://www.vurs.gov.si/si/splosno/novice/novica/article/1603/5289/?cHash=ebe743036f



_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 23 Maj 2007, 19:45:21
Kako pa ta zadeva izgleda? Vizuelno mislim. Zadevce proti steklini za lisice padajo iz neba - letal... in je pač lahko en takih zašel na vašo parcelo nenamerno.

Lp nina
zgleda takole:

od zunaj


in takole od znotraj
(slike so od kaje iz mojpes.net)


Če pes poje to vabo, se smatra kot ugriz stekle živali in naj bi obiskal veterinarja, ki bo pravilno ukrepal. Naj pa tudi ne bi bila ta vaba nevarna za živali.
citat iz VURS-ovega obvestila:
"Psom ni dovoljeno prosto gibanje, pri čemer so izvzeti službeni psi. Po zahtevah Mednarodne zdravstvene organizacije (WHO) je potrebno vsak stik z vsebino vabe obravnavati kot ugriz stekle živali. Če pride vsebina v stik s sluznico ali svežo rano, je potrebno to mesto dobro izprati in umiti z milom ter nemudoma obiskati najbližjo antirabično ambulanto območnega zdravstvenega zavoda."
Po moje je to, da je potrebno vsak stik z vsebino vabe obravnavati kot ugriz stekle živali, mišljeno bolj za ljudi kot za živali (pse).

No, na žalost je tale zadevščina padla tudi na naš vrt in Tisa je to očitno pojedla (sicer ne vem kako ji je to uspelo, ker je, ko smo zunaj, pod stalnim nadzorom). Hvala bogu ni bilo nič hujšega. Vede se normalno, apetit ima, živahna je kot vedno... edino bruhala je parkrat (enkrat pa je izbruhala tudi tisto plastiko v kateri je bila tekočina in očitno sem imela prav, ko sem rekla, da je padlo iz neba >:( najprej namreč nisem vedela da je to to).V tem tednu greva k veterinarju, pa bomo videli kaj bo rekel.
Mislim, da bi morali tisti , ki 'trosijo' vabe biti bolj pozorni kam to pade, ker je že ogromno ljudi to našlo na svojih vrtovih  :-\

lp, tina :-\



daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #7 : 23 Maj 2007, 20:58:33
Še dobro da ni nič narobe.So pa res majhni tile briketki :-\ :-\.
lp


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #8 : 23 Maj 2007, 22:40:45
Ja ne verjamem da bi padel iz neba, ker bi se briket razletel ob padcu , saj je padel na trda tla oz na rob trdega dvorišča...
Ti "briketi" se ne razletijo ob padcu.  Ker potem ne bi bilo smiselno raztresanje vab iz letal. ;)

Citiraj
Izgleda tako , da je na zunaj malo večji briket ki tudi diši po pasjih briketih, s katerim tudi hranim psa...  Ampak ta briket ima v sredini ovitek kot tablete za aspirin ali podobno samo da je notri tekočina...  Lahko da je ta briket bil narejen tudi ročno ... Ne vem...  Na tem ovitku pa pišejo podatki o tej tekočini...
Točno tako izgleda vsebina tega "briketa" - kot ovitek za kakšno tableto, samo, da je notri tekočina.

Da gre za cepivo za lisice, po mojem mnenju potrjuje tudi naslednje:


Citiraj
LIVE RABIES VACCINS
FOR FOXES
: IDT GHBH
CH.B.: 5881106
VERIW.BIS: 02.12.08
"

Prevod odebljenega: živa vakcina stekline, za lisice.


Po vsem tem sem skoraj 100%, da gre za cepivo za lisice. Tovrstne stvari niso dostopne ravno vsakomur in ti ne bi mogel nihče nastaviti. Za psa ni strupeno, ni pa priporočljivo, da kaj takšnega je.


Lp,
M


alessy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 24 Maj 2007, 07:12:39
Ja za to zadevo gre... To je za lisice za steklino.... Samo kaj so tako nesposobni in mečejo na dvorišča... Saj to ni način... Naj to moj otrok poje, pa noben ne bo nič kriv... To je treba dat novinarjem, saj ni način...  Nebi rekel, če bi to v gozdu najdu, tako pa kar na dvorišču... Proklet nesposobnež...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 24 Maj 2007, 13:00:59
Saj ni nobene krize, tudi če pes to požre. Samo škoda je, ker je pač namenjeno lisicam. Tudi otroku ne bi bilo nič, za vsak slučaj bi moral k zdravniku.
Babsika, ampula, ki jo je našel tisti otrok ni bilo cepivo ampak strup. Ponavadi je bil v ampuli cianid.


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 24 Maj 2007, 20:16:20
Joj, se opravičujem če sm koga zavedla z mojo izjavo, takrat sem bla pa res še čist majhna, tako da vem to samo iz pripovedovanja drugih...
se opravičujem!  :-[



alessy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Junij 2007, 19:28:31
Lep pozdrav še enkrat...

Naj povem da sem par metrov stran od te ampule našel še eno..... Prokleti nesposobneži...

Na kolk metrov pa odmetavajo te zadeve ??? Nekje se mi zdi da sem bral, da naj bi jih na vsak 1 km...  Kako potem da imam sedaj najdene dve na svojem dvorišču ???
A je to mogoče al pa neki ni vredu ??? 



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 06 Junij 2007, 19:48:44
Jst bi na tvojem mestu obestila pristojne, ki tole očitno kar malo tako tako mečejo okoli. Pač povej zakaj se gre, naj bojo malo bolj pozorni oz naj raziščejo, mogoče kdo to dela namenoma.



hovakaj

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 264
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 15 Maj 2010, 11:06:30
Za vse pasjeljubce!

Z današnjim dnem se začenja ponovno cepljenje lisic proti steklini z metanjem vab iz letala. Bodite pozorni in ne prijemajte vab, če jo  že najdete, jo poberite z vrečko! in vrzite v smeti.



z VURSa

!! POMEMBNO !!


Ne dotikajte se nastavljenih vab za lisice!
O tem poučite tudi otroke!
Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali v smeti.

Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom. Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto!

Če vas ugrizne ali opraska potepuška ali divja žival, obiščite najbližjo antirabično ambulanto!


To je to! Bodite res pozorni, sama sem imela pred 2 leti težave, ker sem Alessi potegnila iz gobca zgriženo vabo  ( našla jo je 20m od naše hiše na vrtu) :(, bila sem 4x cepljena proti steklini in verjemite ni bilo prijetno. :'(



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #15 : 15 Maj 2010, 11:21:51
 :-\..a to gre čez celo Slovenijo ali samo na določena območja, oziroma so katera območja bolj izpostavljena kot druga?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


hovakaj

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 264
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 15 Maj 2010, 11:28:38
V obvestilu piše, da bo odvrženih 450 000 vab! Metali naj bi jih do konca junija in zajeta bo kot vedno cela Slovenija. Za to ima baje neko Mariborsko letalsko društvo koncesijo, mečejo kakor pač mečejo, včasih se zgodi, da pade tudi na dvorišče. Sicer naj bi metali le po travnikih in gozdovih.

Previdnost ni odveč.


yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 24 Maj 2010, 12:48:55
VSEM ZDRAVSTVENIM DOMOVOM
VSEM ZASEBNIM AMBULANTAM NA GORENJSKEM



Zadeva: Cepljenje lisic proti steklini na območju Republike Slovenije



Spoštovani,

sporočamo vam, da smo 13.05.2010 prejeli dopis IVZ RS, da bo Veterinarska uprava RS v soboto 15.05.2010, pričela z izvajanjem spomladanskega polaganja vab za oralno cepljenje lisic proti steklini na celotnem ozemlju Republike Slovenije. Akcija bo trajala predvidoma  do konca junija 2010.

V tem času je prepovedano prosto gibanje psov. Izjema so službeni psi.

Po zahtevah Svetovne zdravstvene organizacije je potrebno vsak stik z vsebino vabe obravnavati kot ugriz stekle živali. Če pride vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, je potrebno to mesto dobro izprati, umiti z milom in nemudoma obiskati najbližjo antirabično ambulanto območnega zavoda za zdravstveno varstvo.

Vaba je za pse neškodljiva in se z njo po zaužitju zagotovi le zaščita.

Informacije o akciji in bolezni  lahko najdete tudi na spletni strani VURS: www.vurs.gov.si.


vir: http://www.zzv-kr.si/News.aspx?news_id=145



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 24 Maj 2010, 13:18:30
Sva to z Dinotom našla, je bila ampula cela,briketa poteptana.