Navezanost psa na vodnika

Gost · 36982

xyz girL

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 17 September 2007, 20:39:56
Čisto prav imaš jurček.. s psom je treba se ukvarjat čim več.. ker drugače bolše da ga nimaš ;)

Lp



Jurcek

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 18 September 2007, 19:54:54
Normalno xyz girl...jaz ne razumem ljudi ki si pripeljejo psa k hiši pa ga kr ven zaprejo pa jim je vseeno če joka ipd.

Moraš bit s psom čim več...toliko ljubezni kolikor mu je ti daš ti jo pes v enaki ali večji meri vrne

kakšen komentar?

uživajte

Lep pozdrav



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #32 : 18 September 2007, 20:15:57
Jurcek se strinjam ampak nekaj bi dodala, za akr mislim da sodi tudi k vzgoji... Če imaš mladička in ga boš imel v pesjaku, ne moreš ga dati v pesjak in takoj ko začne jokat it ven in ga potolažit in odpeljat nazaj...saj se lahko veliko ukvarjaš z njim ampak npr. tisth 15 min na začetku bo pa že potrpel sam v pesjaku. Če se bo navadil od malega, da ne more bit vedno s tabo in bo vedel, da se vrneš ne bo več jokal. Če pa ga ne boš navadil, da pa more tut mal sam bit, bo ja jokal takoj ko ga boš zapustil, pa če tudi za 5 min  ;)  ampak navezal se bo pa tudi presneto dobro nate ::)

 Upam da si iz prejšnega posta mislil tole zadevico.  ::)


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #33 : 19 September 2007, 09:10:53
Pri nas se je zgodilo ravno to. ko je bil Janko mali in je bil 5 min sam npr. v dnevni sobi, zunaj, je bil tako nesrečen, jokal in vedno je nekdo v hiši tekel k njemu. Sedaj pa imamo skoraj 2 leti starega, 70 kg psa, ki ne more biti sam in ki se boji teme. Sicer po drugi strani pa je zopet tako navezan na nas, da ko na sprehodu odide v koruzo, in pride za 1 minuto ven, skoraj od sreče dol pade, da nas zopet vidi.
No, jaz sem sicer s tem zadovoljna, imam tudi to srečo, da je lahko z njim vedno kdo doma, in je naša hišna carta.

Vendar vseeno mislim, da je v začetku, ko je pes še mladiček, bolje nekaj strogosti in nekaj manj popustljivosti.

Lp

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #34 : 19 September 2007, 10:00:45
glede puščanja psa samega v pesjaku so mojeizkušnje take:
Imaš dve taktiki.
obe delujeta.

-Prva - daš psa v pesjak in ga jemlješ vem takrat ko si si ti zamislil (npr 4x na dan po pl ure). "Ne slišiš" ne tulenja ne zavijanja ne lajanja. Vsak se  slej ko prej naveliča , če ni efekta. Mlajši ko je, prej se naveliča- eni itak sploh ne komplicirajo-- mogoče prvo noč. Ko je pes navajen bit v boksu,da mešano imaš doma in zunaj v boksu- po želji in tudi čas nastanitve v boksu ni več pomemben (ena ura , en dan).

Druga možnost psa daješ spat v kletko zraven tvoje postelje. Ko osvoji ta prostor za svoj ,ga daš spat in ti odideš ven. Navdno je psom lažje ostati sam v poznanem prostoru. Torej puščaš ga tam , kjer se počuti domač - nikakor problematičnih psov pred odhodom ne zapiraš v drug prostor (npr kopalnico,predsobo, boks ) , če ne nameravaš uporabiti prvega sistema.

V vsakem primeru pa ne reagiraš na brezvezno lajanje zaradi izsiljevanja.

+1

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #35 : 19 September 2007, 10:03:51
aja še to- z navezanostjo pa nima povezave ,kje je pes ampak kako preživit ačas ,ko sta skupaj. Minimum 3-4 x 1/2 ure npr zagotavlja čist normalen razvoj odnosov, če ta čas pravilno izkoristiš.
in obratno ,tudi 24 ur fizične bližine in božanja ne zagotavlja dobre navezanosti, če se z odraščajočim psom aktivno in pravilno ne ukvarjaš.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 19 September 2007, 11:05:49
Normalno xyz girl...jaz ne razumem ljudi ki si pripeljejo psa k hiši pa ga kr ven zaprejo pa jim je vseeno če joka ipd.


Taki imajo psa kot čuvaja ponavadi (okj,uni so ponavadi na ketnah) ali pač si kupijo bajto,zunaj imajo ogromen vrt...Potem ugotovijo da jim pes pobegne vsak dan in ga zaprejo. In je tam do konca življenja.
Drugače jaz imam psa ki je z mano cel dan (ponavadi),zvečer je pa vseeno treba v box. Če joka,pač joka. In nisem popuščala že od začetka (čeprav sem stala 2 ure pred oknom in gledala kaj dela in govorila: "ma boga"), potem sem pa rano včeraj nardila napako,ker je nisem dala spat v box,ker se je zlivalo in grmelo in ko je sredi noči nehalo sem jo peljala tja in evo..Pol noči je prejokala,za brezveze,sam da bi se mi zasmilla in spustila nazaj v bajto.
Pa naj si sosedje mislijo kar hočejo...Če bi jo takrat vzela nazaj bi tulla potem še vsak večer naslednji teden.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #37 : 19 September 2007, 11:50:21
doro- predvsem si ustrelila velikega kozla da si slonela na oknu in komuniciral s psico.
Čim pokažeš da slišiš si že zabredu- tud če to pokažeš tako da zatiuliš "mir" alpa greš tja in psa namlatiš, kaj šel eče ga pomirjaš- balzam za izsiljevanje.
Deluje samo: "gluha ušesa".
Od mojih psov nima noben težav, če je en teden v postelj in pol en dan v boksu al pa obratno. Ne samo da ne protestira, ampak mu je res oboje enako v redu. Zadovoljni so v boksu, v kletki, na kavču , na vrtu - povsod s eznajdejo in poiščejo + trenutne nastanitve

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 19 September 2007, 12:06:13
Nene,pes me ni videl,ker sem kukala čez škure,pa tudi govorila nisem na glas  ;)
Sem že probala to,ja,da sem ji rekla da naj da mir,pa je blo sam še slabše...  ::)  :-\

Nevem,no..naša je pa kar taka,da če je nekaj časa not in da more potem v box je ceu kažin. Npr. če jo po nevihti dam v box bo tulla celo noč, če jo dam pa normalno zvečer v box, pred nevihto in bo ponoči grmelo, bliskalo in se zlivalo kot da je konec sveta bo šla not v kučico in ne bo niti bevsknila.






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #39 : 19 September 2007, 14:12:52
"just a question":
zakaj pa si sploh kompliciraš življenje?
Pusti jo torej v boksu , če pa jo že daš not ,jo pusti pač celo noč not.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


malena3

  • Gost
Odgovori #40 : 19 September 2007, 14:53:12
Iz svojih izkušenj lahko povem, da sem ubrala prvo taktiko, ki jo je deteljica opisala.
Pes je tulil, cvilil in sem doma lepo povedala da situacija je taka, da kdor ne more tega poslušati, naj gre nekam na kavo, da k njemu pa hodil ne bo noben. Pa smo zaprli okna, on pa se je naveličal.

Sedaj tuli le še ko vidi da se odpeljemo brez njega, pa to iz same togote, ampak mu ne pomaga nič in po parih sekundah neha.
Sej ne rečem, je težko, ampak je pa super potem za prihodnost.

In tudi strinjam se z drugim, če si z psom 24 ur na dan, še to ne pomeni da te bo imel rad do lune in nazaj.
Jaz sem celo dopoldne v službi, pridem domov imava sprehod, potem malo igre, učenja, večerja in spat. Spi v pesjaku in niti ne hodi sploh v stanovanje ali mojo sobo.

Sej gremo sem in tja, pa ves svoj prosti čas poizkusim preživeti z njim, ampak jaz ga učim vsak dan nekaj novega, vsak dan mu kaj novega razkažem, tudi eno čez ušesa dobi če si zasluži, ampak sem zanj zanimiva, pa čeprav samo za pol urce.




Jurcek

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 19 September 2007, 21:12:55
Moj kuža pa spi zmeraj not v sobi pri meni v taki kletki ki je dosti vlka da se obrača not ipd. Čisto točno ve da bo tam spal in zvečer ko je zmatran gre kr sam not...dopoldan je zunaj v boksu, popoldne pa greva na sprehod, kjer se kaj naučima... ;D takrat ko smo ga dobili je mal jokal sam prvo noč, zdaj pa če je kdaj v boksu v temo ni problemov, lepo počaka, ker ve da pridem po njega in bo potem lepo na njegovem prostoru spal...
Se vam zdi to ok?

Kak komentar prosim

Lep pozdrav!



šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #42 : 20 September 2007, 09:29:29
Ker so psi družabna bitja, bi naj čim več časa preživeli s svojimi kužki, pri čemer je dovolj tudi, če je pes samo v bližini. Naš prav zadovoljno leži pri meni, ko jaz delam na računalnik.
Midva greva vsako jutro 1h na sprehod, in potem spi nekako 6 ur (po poročanju varuške-babice). Popoldan se igrava, se učiva trikcev, ponavljava stare, ponoviva poslušnost, pa se igrava, vmes čohava, ostali čas, pa leži poleg mene.

Zdi se mi, da je pes najbolj srečen, ko je kje v bližini lastnika, zato tega, da pes ne sme v hišo ne odobravam.

Lp

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #43 : 20 September 2007, 13:20:00
Zdi se mi, da je pes najbolj srečen, ko je kje v bližini lastnika, zato tega, da pes ne sme v hišo ne odobravam.

šnufi se strinjam  ::) Sem videla pri moji..sploh ni pomembno to, ali se igram z njo 15h na dan, ali pa če se ukvarjam 1h, da je srečna...največ ji pomeni to, da tudi ko se ne ukvarjam z njo lahko leži zraven, ali pa na meni če gledam TV npr. da čuti oz. sliši mene v bližini.  ::)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #44 : 20 September 2007, 14:50:35
ne zamnjevat resnične potrebe in razvade  ;)
res pa da razvada postane sčasoma potreba  :P.

pa še to mnogi psi capljajo za človekom zato, ker mislijo, da je to njihova dolžnost  :).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #45 : 20 September 2007, 15:32:58
Jaz delujem po načelu da "manj je več" in da pes sam išče kontakt z mano. Tudi delo s psom, ki mu je kontakt s tabo v interesu, lepše izgleda. In ko imaš psa, ki v delu uživa in bi rad delal, sam išče kontakt s tabo, zato da bi delal. Potem si pa zmagal.  :)


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #46 : 30 September 2007, 14:22:06
Kakšnega bi potem imele midve šele, če bi delali brez njega.  :o :o


Se strinjam. ;D

Lp Alja



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 27 Marec 2008, 11:23:52
Hej

Ali mislite, da so psi, ki so izključno v stanovanju bolj navezani na svoje vodnike, kot tisti ki so zunaj? Ali je posledično zaradi tega v to, da dosežeš tisto brezpogojno pozornost nase potrebno vlagati več truda?

...sledi svojim sanjam


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #48 : 27 Marec 2008, 11:38:11
Po mojih izkusnjah, ja.

battito animale


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 27 Marec 2008, 11:57:01
V mojem primeru rečmo ne gre za to, da bi šla psica ven sam zato ker more it...da ne bo kdo tako razumel. sam pač ni v stanovanju, čez dan smo pa tako skupaj od takrat ko pridem domov pa do teme. V boksu je dejansko samo ponoči in tačas, da pridem iz službe, potem ima pa frej :D samo razmišljam, da verjetno so res tisti, ki so  vedno z lastnikom bolj navezani na njega...

Rada bi namreč dosegla to, kar je naš inštruktor. Njegova psica ima takšno pozornost...dobesedno vedno ga ima na očeh. Tudi če je na off, da nima nobenega povelja in se bo malo oddaljil od nje ga najprej samo gleda (gleda ga itak vedno), če bo malo stran od nje bo začela pa kar za njim hodit. Včeraj jo je dal na sedi in mi rekel no, zdaj jo pa kliči po imenu, ali pa kar koli...nič je ni prepričalo, da bi za sekundo pogledala stran. Moja se preveč obremenjuje z motečimi dejavniki ::) doma je super, k ima že vse našnofano, v šoli ima pa včasih take nepotrebne vložke... :-\

...sledi svojim sanjam


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #50 : 27 Marec 2008, 12:33:44
Alba (od inštruktorja) je v boksu, navezana je pa zato, ker veliko dela z njo...


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #51 : 27 Marec 2008, 12:53:31
Hej

Ali mislite, da so psi, ki so izključno v stanovanju bolj navezani na svoje vodnike, kot tisti ki so zunaj? Ali je posledično zaradi tega v to, da dosežeš tisto brezpogojno pozornost nase potrebno vlagati več truda?

bull shit ! ::)
 To kje je pes ne vpliva na navezanost. Na navezanost vpliva značaj psa in koliko z njim delaš in kako kvalitetno z njim delaš  :).

Predvsem se to ,kje je pes pozna pri ljudeh , ki v noben primeru s psom nič ne delajo in sploh ne vedo zakaj imajo psa- kar je sicer čist zgrešeno. Vtem primeru se pozna, da če je pes v stanovanju moraš vsaj en minimum komunikacije imet in ga nekejkrat na dan  lulat peljat, tud če sam do prevga vogala- se pravi moraš ga poklicat in mu vrvico nataknit pa tako. Če je v boksu pa "zadošča",da mu vsake tolk mal hrane vržeš in vodo natočiš.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 27 Marec 2008, 12:54:28
hej tina :)

ja ona je res čist nora na njega :) js ne vem kako je to naredil...saj se tud jaz z Dino vsak dan dost ukvarjam. Nekaj časa vadimo, nekaj časa se igramo...k pridemo na poligon  pa nima potrpljenja...sj ne rečem, da me ne gleda pa to...sam ne skoz...vmes jo prime pa šnoflja tm po tleh js sm pa jezna...

deteljica, ni blo to v takem smislu napisan, kao da jaz sprašujem, če jo mam zuni, če mi ni treba nič počet z njo... bolj konkretno bi lahko še vprašala, kako ste oz bi drugi navezali psa nase v tej meri, da bi vas imel skoz na očeh :)

...sledi svojim sanjam


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #53 : 27 Marec 2008, 14:47:54
Se ji kaj skrivaš, da mora stalno kontrolirati kje si? Men osebno bi šlo na živce, če bi me pes stalno zijal. Rada pa imam, da vsake tolk časa mal poškili, če sem še tam kjer sem bila in če nisem, da pride za mano. Sva že tudi razčistila, da pri šolskem polegu me gleda kot boga, drugje je pa glavno da gre poleg, pa ni važno kam gleda.

Tule je pa ena dobra vaja za pozornost http://www.kliker.si/?q=node/11



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #54 : 27 Marec 2008, 20:22:12
Ja saj jaz sem tako razumela ;)
Moj pes je znacajsko precej ekstremen kar se tega tice, jaz pa sem bolj nesposoben vodnik :-[ in pri njemu se pozna, ce je v hisi z mano ali ce je na verandi, kjer gleda ven in cuva (in se s tem sam zaposluje).

Zakaj pa ne vprasas direktno instruktorja kako je to dosegel? 8)

battito animale


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 27 Marec 2008, 20:24:44

Saj sem, pa pravi, da z igro :) no, prej smo se šle igrico skrivalnice, ampak je bla hitrejša od mene in je priletela že preden sem jaz priletela do najbližjega grmovja :) se pravi, da čist brezbrižna že ni :)

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #56 : 27 Marec 2008, 21:47:45
Dina, najprej se moraš zavedat, da je navezanost nekaj drugega, kakor pozornost. Pes, ki je navezan na vodnika, ni nujno tudi pozoren na vodnika. Navezanost je to, da pes čuti potrebo po družbi človeka, ali drugega psa, ali druge živali. Navezanost je v osnovi, strinjam se z Deteljico, genetsko predispozirana, je, precizneje, posledica močneje izraženega krdelnega nagona, ki ga je mogoče prepoznati pri mladičku že v leglu, saj bo tak mladiček recimo zunaj kazal manj zanimanja za raziskovanje okolice, ne bo šel po svoje, ampak se bo raje zadrževal v bližini svojega krdela. Pozornost, oz. to, da te pes gleda, je pa povezana s trenutnim interesom psa, s tem, kar v določenem trenutku to pozornost psa priteguje. In kaj običajno priteguje pozornost vsakega mladega psa ne glede na njegov krdelni nagon? Ja akcija, anede. Če pes ve, da je vodnik, kjer dogaja, potem bo pozoren na vodnika, da ne bi slučajno česa zamudil. Seveda je vse skupaj prepleteno in tudi pozornosti na vodnika je lažje naučiti psa s krdelnim nagonom, tako kot je prinašanja lažje naučiti psa z nagonom plena. Ampak tako kot je nagon plena treba pravilno usmeriti, če ne se bo usmeril sam, enako je tudi krdelni nagon treba pravilno usmeriti, če ne se bo namesto v vodnika usmeril recimo v druge pse. Še konkreten primer, moja psica. Ona ima močan nagon plena, je konstantno na lovu, zanima jo vse, kar se premika, nos neprestano išče hrano. Zaradi tega sem se jaz presneto namučil, da sem njeno pozornost pritegnil nase. Govorim o mesecih doslednega potrjevanja pozornosti, vsa hrana iz roke itd., vemo, kako se to dela. Ampak po drugi strani pa moja psica že od samega začetka ni bila nikoli in nikjer privezana, razen ob redkih priložnostih, ko to zahtevajo drugi, npr. v restavraciji, pri veterinarju, v pasji šoli. Zakaj? Čeprav jo je zanimalo vse ostalo, razen mene, se kljub temu ni nikoli od mene oddaljevala. Tudi ko jo je plen potegnil stran, jo je nagon krdela silil nazaj k meni. Je hotela iti, ampak enostavno ni mogla. Morala je biti v moji bližini, čeprav je potem v moji bližini počela vse ostalo, razen zares bila z mano. Enkrat sva imela sceno, ko je na travniku pobrala mrtvo podgano. FUJ ni zalegel in sem jo začel gonit po travniku samo zato, ker pač ne moreš bežat in jest hkrati. Travnik je bil neograjen in ker je ona neprimerno hitrejša od mene, bi mi z lahkoto ušla vsaj tako daleč, da bi tisto v miru požrla, ampak preprosto ni mogla. Se je sicer umikala pred mano, ampak se je vedno ustavila na določeni razdalji in ni šla naprej. In ker hitrejši sicer nisem bil, sem bil pa vztrajen, sva se tako lovila na relativno kratki razdalji, dokler ni dojela, da ne bo miru, se predala in mi podgano prepustila. To je bila dragocena lekcija za oba. Jaz sem se naučil to, kar ti sedaj razlagam, ona pa se je naučila, da sem vedno, VEDNO jaz tisti, ki odloča, kdo bo jedel kaj in kdaj.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 28 Marec 2008, 07:43:26
Roberd, hvala za tako obširno pojasnilo :) ...bomo tudi iz tvojega odgovora kaj koristnega potegnili - saj se vedno učimo ;)

Drugače pa ima moja zelo izrazit nagon plena, ni pa mahnjena na hrano. Tako, da je za njo največja nagrada, da se poigramo. Saj niti ni problem, da nebi bila v moji bližini...tudi, če hočem kam pobegnit in se skrit, priteče za mano, že ko opazi, da nekaj nameravam. Problem je, da ima na poligonu take neumesne vložke...včasih misli, da je pastirica, včasih bi šla na agility...vendar je to trenutna muha - gre naredi par krogov okrog vseh, ki smo na poligonu pa je mir, ali pa gre mal na agility pošnofat in to je to...to me moti.

...sledi svojim sanjam


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #58 : 28 Marec 2008, 08:10:45
Dina tvoja psica je še zelo mlada. Za to tudi v šoli težko drži koncentracijo nate 1 uro, ker so prisotne motnje, ker je okoli veliko psov, drugih ljudi itd. Malo potrpljenja pa bo ;) Ne moreš pričakovat, da bo psica pri 8ih mesecih (sorry ne vem točno koliko je tvoja stara) imela tako pozornost kot jo ima odrasel izšolan pes. ;)

Lp nina



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 28 Marec 2008, 08:18:55
saj se nisi veliko zmotila :) 9 mesecev je stara ;) saj drugače je pridna pa to...samo včasih ima kakšen preblisk in ima kakšne takšne neumesne vložke v tečaj :P včasih, ko gremo poleg recimo, najprej lepo hodi in se kar naenkrat spomne in začne poskakovat zraven kot tak zajček, naredi par krogov (kolikor ji dopušča povodec), potem je pa spet ok :) ...mejčken je smešna, no ;D saj vem, da jo bo minil, da je še otročja...samo, ko te vsi gledajo in jim ni nič jasno, kaj se tvoj pes gre  >:D

...sledi svojim sanjam