Navezanost psa na vodnika

Gost · 37107

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #60 : 28 Marec 2008, 08:30:08
saj se nisi veliko zmotila :) 9 mesecev je stara ;) saj drugače je pridna pa to...samo včasih ima kakšen preblisk in ima kakšne takšne neumesne vložke v tečaj :P včasih, ko gremo poleg recimo, najprej lepo hodi in se kar naenkrat spomne in začne poskakovat zraven kot tak zajček, naredi par krogov (kolikor ji dopušča povodec), potem je pa spet ok :) ...mejčken je smešna, no ;D saj vem, da jo bo minil, da je še otročja...samo, ko te vsi gledajo in jim ni nič jasno, kaj se tvoj pes gre  >:D

Na tečaju ste vsi na istem ;) Dvomim da vsi ostali psi, ki so v šoli poleg Dine, pa lepo hodijo šolski poleg, jih drugi psi in vodniki ne zanimajo ::) To so še mladi psi in je logično da jim je okolica zanimiva in da testirajo vodnika kako daleč lahko grejo, pa da imajo svoje "vložke". Sam potrpljenje pa bo, čez leto dve, boš pa povedala kako dobro pozornost imata. Do takrat pa vaja, vaja, vaja in še enkrat vaja.

Lp nina



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #61 : 28 Marec 2008, 08:39:11
Dina, najprej se moraš zavedat, da je navezanost nekaj drugega, kakor pozornost. Pes, ki je navezan na vodnika, ni nujno tudi pozoren na vodnika. .

ja Roberd tole si dobro povedal.
In pozornost je nekaj , kar lahko naterniraš.
Je pa tu dnekaj, za kar rabi pes tudi psihično kondicijo in osebnostno zrelost, da lahko čas podaljša.
Npr za klasični obedience pravijo,da enostavno pred tretjim letom pes ni v stanju zdržat cel program (če hočeš res imet pozornost, ne kaj približnega seveda) ne glede na to kako je talentiran in kako dober je vodnik.

V glavnem, tudi najmodernejši tečaji pričakujejo predolgo koncentracijo od psov začetnikov.
par sekund , minuta  je že veliko za mlade pse. Pol pa prekinitev pavza,pa spet minuta ,pet miunt je že ogromno- to je dva rally obedience prakurja al pa deset agility tekov  skupaj npr  ;).
IPO 3 poslušnost- 10 minut cela- ne več.
In napaka ,ki naj pogoste je uniči pse je izsiljevanje pozornosti ,ki iz teh prevelikih pričakovanj sledi.
flegma čaakat, potrjevat pozornost, dat igro ko pes teži. Ne silit v psa. manevrirat z okoliščinami. Pa čim večkrat na dan. V ta sklop laho sodi raje manj druženja v prazno kot preveč. Ali pa vsaj tik pred delom odstranit psa za kake pol urce , 15 mut stran od sebe.
Potrplenje je božja mast - so rekli včasih in prav so imeli


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #62 : 28 Marec 2008, 08:42:52
Dina dva do pet korakov poleg je več kot dovolj. Skoncentriraj se na kvaliteto poleg, ne na dolžino.
Dožino vedno lahko podljašaš , kvaliteto pa, ko enkrat izgubiš jo izgubiš.
In ne mešaj poleg  s hojo na popuščeni vrvici al pa zraven vodnika za v mesto. To dvoje nima nič skupnega ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #63 : 28 Marec 2008, 08:46:54
Deteljica, kako pa potem mladega psa (15 mesecev) pripravit, da bo delal poleg več kot par korakov?  Pač za izpit Bbh ni dovolj tri metre, mislim, da vse skupaj traja slabih 10 minut.  :-\ Ker mene malo skrbi, kako bo pri ta maumu šlo na izpitu. Zdaj namreč delam res kratke seanse - a naj podaljšujem postopno al kako?  :-[

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 28 Marec 2008, 08:49:00
Hvala za odgovore :) super ste ;)

deteljica - imamo poleg in počasi :) poleg je tako, da se me tišči ob levi nogi in me gleda (včasih sicer še hoče biti malce hitra), in pa počasi, kjer ima malo več svobode pač hodi zraven. kadar vadimo doma, na že prešnofanem okolju in z igračko v roki rata tudi že par korakov poleg brez vrvice in pa usedanje brez povelja :) saj zaupam vanjo, počasi bo šlo...

...sledi svojim sanjam


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #65 : 28 Marec 2008, 08:54:00
Dina ne obremenjuj se preveč z vrvicami in s poleg.
vrvice ne rabiš- to je sama potuha - ne rečem na tečaju jo pač imej gor, za omejitev letanja naokoli.
Pa ne se preveč v poleg in podobne dolgčase zapičit.
Poglej mal pri trikcih in začni učit kaj zanimivega in čim več stvari.
Od samega BBH programa se umre od dolgčasa.
trikci, vaje za koncentracijo, detaširanja,mentalne igrice- to je za pse do 15 meseca osnova za življenje. Ne pa poleg gor in dol.
Oz poleg je samo en od tone trikcev.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 28 Marec 2008, 09:06:09
 :o saj ni poleg vse kar znamo oz. še ne zanamo čisto :P pa ne delamo to kar naprej in samo to :) poleg in ne velečenje vadimo na poti na travnik, kjer jo spustim (in tvegam obešenje s strani kakšnega tečnega soseda), potem se pa igramo z raznimi žogicami, frizbijem, malo se tudi cufamo za igračko...največ veselja ima pa z navadnim aportom...včeraj smo se šli skrivalnice...tako, da niso le šolske vaje :)

kakšne vaje za koncentracijo pa si imela v mislih? misliš, da bi bilo dobro začet trikce delat s klikerjem? ker do sedaj ga nisem uporabljala... :-[ ker sem malo bolj tako...enkrat sem ga imela s sabo, drugič ne...potem sem pa te vaje poslušnosti delala kar s pohvalo in nagrado.

...sledi svojim sanjam


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #67 : 28 Marec 2008, 09:08:49
Potem, če prav razumem, naj bo vsega veliko več, kot pa je same vaje za Bbh izpit. Jaz delam trikce, še več pa se igram z njim  :)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #68 : 28 Marec 2008, 09:32:56
Potem, če prav razumem, naj bo vsega veliko več, kot pa je same vaje za Bbh izpit. Jaz delam trikce, še več pa se igram z njim  :)

ja tako- trikci, šolanje vse je u bistvu igra....
BBH je čist premal in preveč morast
mislm ,koga pa bi zabaval tri povelja v neskončnost driblat.

Dina kliker ni bistven, je pa bistveno,da z mladim psom čim več delaš s shapingom - in to se nekako s klikanjem poveže navadno, čeprav eni delajo "ala shaping" tud brez klikerja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 28 Marec 2008, 09:42:14
katere vaje pa priporočaš? rabim eno tako noro, da jo bo z veseljem delala :)

...sledi svojim sanjam


maja72

  • Gost
Odgovori #70 : 28 Marec 2008, 10:00:34
Saj sem, pa pravi, da z igro :)
trikci, vaje za koncentracijo, detaširanja,mentalne igrice- to je za pse do 15 meseca osnova za življenje. Ne pa poleg gor in dol.

Veliko idej za igro s psom v domačem okolju je tule: http://www.spass-mit-hund.de ; treba je na levem meniju izbrati Home Entertainment, potem pa na sredi ekrana Spiel & Spass im Haus. Sprehode spremeni v igralne urice; v gozdu ali na travniku je toliko materiala za igro, da lahko vsak dan počneta kaj drugega. Pes se včasih več nauči od preskakovanja potočka ali skakanja po drevesnih štorih kot od ure poleg gorpadol po poligonu. Naj dela slalom med drevesi, ki so tesno skupaj, poišče prgišče briketov, ki si ji jih potresla po poti; take igre psa na dolgi rok navežejo na vodnika v smislu navezanosti in tudi pozornosti pri vajah. V šoli so ti bržkone rekli, da bodi za psa zanimiva; jaz se skušam postaviti v vlogo psa in delovati tako, da se mi zdi moje početje s pasjega stališča zanimivo. In potem na koncu ugotoviš, da to pasje stališče niti ni tako daleč od človeškega - da nam znajo biti zanimive kar podobne reči ...

Meni recimo doma zelo potegnejo razne miselne igre za psa, ki jih lahko narediš doma - v tulec od čipsa ipd. embalažo daš pregrado. Na vrhu pregrade daš briketek; pes mora poštekati, da mora pregrado izvleči, da bo briketek ven padel. Imaš narisano na zgornjem linku. Psa bo to miselno zaposlilo; poleg tega, da se bo naučil samoobvladovanja oz. neke vrste procesnega mišljenja, se bo čisto tako btw naučil tudi sodelovanja s tabo. In kadar koli boš kaj pričela delati, bo z zanimanjem prišel do tebe, ker bo imel izkušnjo, da se v tvoji bližini vedno kaj dogaja. Zunaj pa zelo rada delam t. i. flexibility ovire. Naredim si poligonček iz razno raznega materiala in potem psa vodim čez ovire, pod ovirami, mimo ovir, desno ali levo od njih, čez ovire iz različnih materialov, struktur, debelin ipd. Tega imaš na vsakem sprehodu na tone; mi se recimo te dni zabavamo s hojo po zunanji polici od izložbenega okna naše trgovine. Je prostora mogoče širine 20 cm in sem začela to delati s psičko; a potem me je presenetil moj pes, ki tehta 30 kg pri plečni višini 68 cm in se po tej polički sprehaja kot akrobat po vrvi. Ne samo, da se sprehaja, še celo obrne se  :o. In pri tem je ves čas pozoren name, čaka na nadaljnja navodila ne za to, s čim mi bo lahko ustregel - ampak kako se bova zabavala. Tako vedenje psa je, v to sem prepričana, posledica veliko dela na shaping. Pes prične svojo okolico dojemati čisto drugače - ne kot vir potencialnega dolgčasa (ali bognedaj vir korekcij), ampak kot vir konstantne zabave ;).



roberd

  • Gost
Odgovori #71 : 28 Marec 2008, 10:33:52
V glavnem, tudi najmodernejši tečaji pričakujejo predolgo koncentracijo od psov začetnikov.

Midva sva zdaj v šoli za B-BH. Verjemi, da je zatezna ovratnica, ki je obvezna, tazadnja stvar, ki me moti.



nayaa17

  • Gost
Odgovori #72 : 08 November 2013, 23:09:22
živijo
mene tudi zanima nekaj glede navezanosti na lastnika...namreč imam 3 mesece staro cotonko...in ona je vsakega ful vesela, ful ima rada vse družinske člane, ona je skoz z mano je pa res da brat pride prvi domov jo pelje lulat jaz pridem šele popoldan da gremo na sprehod pa se malo igramo, je možno da se bi na brata bolj navezala kot na mene, namreč ko bom šla od doma bo šla psička z mano in nebi rada da me nebi nič ubogala. jaz jo bol učim poslušnosti pa čistoče, brat se pa bolj kot ne buckini z njo...
vaše mnenje??



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 09 November 2013, 08:36:28
Psi majo pač več nagonov v enem psu. In eden od tistih, ki jih lastniki želijo videt kot ''navezanost'' je Krdelni nagon. Torej nagon po buckinjanju, cartanju, smislu in želji po sodelovanju pri ''neživljenskih'' dejavnostih in pri dejavnostih, kot so igra/lov/strateške zadeve...
Skratka to, da psa učite samo lulat, kakat, pa moraš sedet pa pridet itd...so psu manj vredne stvari, ker so itak čist biološke  ;) Psa mogoče malo manj ''resno'' jemat pa več uživat z njemu. Pravila so sicer nujna...ampak uživancija je pa njim na prvem mestu. :)

Je pa dejstvo, da se psi ne ukvarjajo s tako kompleksnimi stvarmi kot so ''onga mam pa bolj rada kot njo in jo zdj ne mislim ubogat, ker onga ni zdaj z nami ...''  ;) Pes se prilagodi trenutnim situacijam. Tko, da ne slučajno mislat, da bi tvoja turbo navezana psica nate z mano npr ne bila bolj hepi :D Karikiram. Pes tam, ko se ma fajn in tako kot mu ti predstaviš novo situacijo tko pač je. Se resnično ne ukvarjajo z preteklostjo, če je trenutno njim fajn.  8)
Pa čim manj se sprašvat kaj še nardit, da bo nekoga imela manj rada kot vas.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #74 : 09 November 2013, 08:46:04
hehe ja saj razumem ja. seveda se ful ukvarjam z njo samo mi je zanimivo ker je prvi pes ki ima res use rada. ko sem imela špringel španiela je ubogal samo mene ,tale bi pa z usakim tujcem šla če bi lahko  ;D



vellamo

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 09 November 2013, 10:06:05
Jaz sem imela s cotonom podobne težave, saj je bil obseden z ljudmi in psi, njemu je res cilj v življenju to, da ima vse rad in da imajo vsi radi njega. :) Se je pa situacija zelo izboljšala, ko sva začela hoditi na agility. Sicer je dolgo trajalo, da sva lahko parkur normalno odtekla, ker so mu bili drugi ljudje in psi preprosto pač bolj zanimivi, ampak zdaj ima končno voljo do sodelovanja z mano pa tudi navezan je name veliko bolj, kot če bi stvari pustila takšne, kot so bile.
Kljub temu, da imaš družnega psa in je lastnikom večinoma cilj samo skupno poležavanje na kavču, bi bilo mogoče pametno, da si z njim najdeš še kakšno drugo delo kot samo učenje čistoče in cartanje, vajin odnos se bo res izboljšal.



nayaa17

  • Gost
Odgovori #76 : 09 November 2013, 10:25:40
ja mogoče bi pa res s tem poiskusila, sedaj hodimo v malo šolo  ;D je pa res da ima use ful rada, tudi tistega ko vidi prvic kar steče k njemu, je pa taka da je zelo rada zunaj, rada teče poležava pa res ce že mora, tako da mogoče bi res s čim takim poiskusila, kaj pa učenje kakšnih trikcev? zdaj že zna prinašati žogico seveda če ve da bo dobila nekaj dobrega :-D kaj ti še vedno imaš cotona?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 09 November 2013, 11:11:23
Kar niti ni tok napačno.  :) To so karakterno zelo odprti in nezakompleksani psi.  :) Čisto življenska situacija, ki se ti lahko zgodi v nadaljnih 15 letih je to, da npr. moraš bit odstotna (bog ne daj, ampak bit v bolnici npr.). Pa je boljš met nezasekiranga psa, kot bolestno navezanega sam na eno osebo.
Tud zarad psa v končni fazi, da ne živčka.

Bolj kot navezanosti je mogoče smiselno se posvetit dobremu odpoklicu. Od ljudi npr.  :) Naj se druži kok se če, sam da z veseljem pride, ko se reče.

Mam lih eno tako doma. Zaljubljena v cel svet. Vse v roza očalcah vidi.  ::) Pa vsi ljudje tega sveta so tu zato, da jo božajo.  ::) Ampak ko pokličem pa smmmukkk do mene  8) No in problem rešen. Psica je moja, a nima nobenih težav, če že lih ni čist pr meni.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #78 : 09 November 2013, 13:14:38
ja točno to bi rada, da me uboga ko kaj ukažem, tako kot recimo tvoja ko jo pokličeš da pride k tebi, mene ne šlivi če je kakšen poleg mene samo okoli njega skače, je pa res da ima vseee ful rada, čeprav jo je danes hotla ena gospa pobožat in se je ful k meni tiščala pol sem jo pa dvignila pa ji jo dala v naročje, spet odvisno od ljudi nje ful ni marala nevem zakaj, rada bi od nje to da me uboga ne da jo kličem ona pa skače in ji je vse drugo ful zanimivo... :-\
 je pa to vredu da jo lahko tako pri tašči pustim kakor pri mojih starših brez da bi kaj jokcala ko me ni...ro je pa dobra stvar :D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 09 November 2013, 13:56:19
No jaz psice pač neb dajala nikomur v naročje  ;)
Drugač pa ja...kontrola. Če pes skače... ne sme. Oz ti kot vodnica poskrbiš, da ne. Brez povodca je to presneto težko. ;) Kot drugo. Če si kdo ne da dopovedat da naj ne rine v psa ti posreduješ. Simpl. Okolica ni tista, ki lahko preko tebe psa vzgaja (no...ne-vzgaja).
Uporabna vaja: http://www.youtube.com/watch?v=2ealapRYpMQ
Potem pa ti lepo mimoidočim lepo poveš: '' Učim psa kulture. ČE ga želite božat ga boste takrat ko se umiri. Veste morda vam jutri ne bo všeč, če vam skoči na fine najlonke tik pred odhodom na pomemben dogodek >:D'' Sej večina sodeluje  ;D
Če pa zgrešiš moment...pa sam ne psa klicarit, pa prosit, lovit... stečeš mahajoče stran in imaš v žepu npr. piskajočo igračo, priboljške,...skratka dobrotice. Zraven pa ''kličeš'' z raznoraznimi ''iiiivivuuuviii'' zvoki.  :D Mal je hecno pa hitro pali.  :D Večino vsi mladički zakapirajo, da se ti hecaš on pa bi se hecal s tabo. Seveda, ko začne tečit proti tebi šele rečeš ''pridi'' in ga spodbujaš za hitri prihod. Ter obilno nagradiš. Eventuelno ga potem spustiš nazaj ''tete lupčkat'' :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #80 : 09 November 2013, 15:54:48
ja tle je problem brat star je 12 let in skoz rine vanjo sm mu tudi že povedala da naj ne rine v psa ker rabi svoj mir pride pa on prej domov iz šole ko jaz iz službe jo pelje ven lulat in kakat. on bi najraj da bi bla njegova če se ne uleže k njemu jo pa prime in prestavi in mi že kr malo preseda ko grem čez vikend k fantovim staršem imam šele mir psička gre z namd in se mamo res fajn



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 09 November 2013, 16:16:38
 :) Reševanje ''problemov'' in problemov s psom se začne s tem, da nehamo videt probleme pri drugih  :) Manj kot se jeziš in ''jeziš'' in bolj kot delaš s psom bolj obvelja tvoja. Če se pa sam sekiraš kako drugi itd...pa pač ustvarjaš pri psu sliko o nestabilnem glavnem členu. (ne morm napisat vodji krdela, ker se mi tale izraz čedalje bolj hecen zdi  :P). Psi imajo radi poleg ''reda in discipline'' predvsem stabilnost vodilnih. In ko si ti kot vodnica, lastnica, skrbnica...nezasekirana in imaš po vrhu vsega vedno dobre, inovativne in predvsem zabavne ideje...zadeve stečejo kot po maslu.  ;) Ne sekiraš se, nehaš iskat težave tak kjer jih ni...
Ma ga ni 12letnika, ki se mu neb fajn zdel, da ga pes bolj uboga kot koga drugega  ;) Zdj pa se pol lah greš kdo je bolj otročji, al pa se greš psu posvetit in izpili vaje, ki ti bodo pomagale v življenju na sploh. Nezaželeno ignoriraš - zaželeno izdatno nagradiš. Sicer pa pusti mulcu mal veselja.  ;D Itak praviš, da greš na svoje.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #82 : 09 November 2013, 16:23:46
ja saj vem da se mu zdi super, čeprov bom delala na tem da se čim bolj povežemo, ker sm si jo ful želela in nočem da mi jo en 12 letni mulc pokvari  :)
ja na svoje mogoče čez kakšno leto...mam vsaj vikende fajn da smo sami če že čez teden ne moremo biti, ja je taka vrsta psa da ima res vse rada  :P
mogoče kakšna dobra knjiga ali stran o tem kako ga čim bolj naučiš določene stvari? da lepo posluša in uboga?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 09 November 2013, 16:45:30
http://dogmantics.com/free-video-list/
http://www.youtube.com/playlist?list=PL01B119FCE3E93153
Drugač pa knjige:
''To, priden!''
''Vzgojimo psa - učinkovito in prijazno''

Maš pa še pa še tega. Sam mislim, da za začete čist dost pa pregledat  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #84 : 09 November 2013, 17:00:25
hvala bom preučila. rada bi jo čim bolj naučila poslušnosti. sem pa brala nekje da ima pes rad otroke vendar jih ne jemlje kot avtoriteto je to res?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 09 November 2013, 17:17:58
To zadnje glede otrok - za moje pojme lahko 12 letnika pes čisto normalno jemlje za avtoriteto (joj kako mi gre na živce ta beseda  :P :-X ), meni se ne zdi to nič odvisno od starosti, da bi veljalo ''do tegaintega leta pes človeka ne bo jemal resno'', ampak je odvisno od posameznega otroka. Jaz sem stara 14 let in me pes daleč najbolj uboga od vseh, ravno danes sva bila na razstavi in je z mano super funkcioniral, čim ga je prevzel oče, ki bi ga moral po vsej logiki pes zelo ubogati pa je bila katastrofa.  :-[ Pa ni prvič, vedno ko ga imam jaz je miren, poslušen, se da normalno preživeti čas z njim in ga vzeti kamorkoli, čim ostanejo z njim samo starši pa je takoj vse narobe, čeprav bi jih moral bolj ubogati po tej logiki. In tudi pred 2 letoma, ko sem imela 12 let me je bolj ubogal od marsikoga. Je pa res da večina otrok nima pojma o psih, psa ne vzgoji prav in zato večina psov ne uboga otrok (pa še takšen pristop imajo).  :)

Glede trikcev: absolutno so koristni za marsikaj, tako da lotit se jih čimprej.  :) Jaz vidim pri svojem velik napredek od prej - ko sem ga učila samo dolgočasno poslušnost po klasičnih metodah z veliko kazni, ga nisem nikamor jemala s sabo, ves čas sem razmišljala o pravilih (da ne sme biti pes alfa, da me ne sme lizati, ne sme skakati name, ne sme zmagati pri igri vlečenja in podobne) in od zdaj - ko poskušam delati čim bolj po pozitivnih metodah, več nagrade in manj kazni, en kup trikcev in mnogo aktivnosti, kamor se le da ga vzamem s sabo in najpomembnejše - se ne obremenjujem več ves čas s pravili, psu dovolim da skoči name (a samo če rečem, ker nočem da me umaže ko ni treba  :P ), zna skočiti na moj hrbet, trebuh, lahko ga nosim na ramah, lahko me liže po obrazu, kar je bilo prej strogo prepovedano, tudi igro vlečenja vedno brez izjeme zmaga. In napredek je ogromen  :) Sem že malo zašla s teme - torej ne se preveč obremenjevati s pravili, čim več trikcev, aktivnih sprehodov in zanimivih dejavnosti.  :)



nayaa17

  • Gost
Odgovori #86 : 09 November 2013, 19:34:53
no hvala sem še nekaj novega izvedela hehe. bom pa upoštevala tvoj predlog. ja sej kužika je tud večina z mano in fantom pa se oba z njo buckinva. glede meje do kje lahko je pa takole ko se igramo ful rada skače v roke ko umaknem roke mi skoči v obraz in to med igro. treba potem igro prekinit ker sm bila že krvava zaradi nje. brat ji pa pusti da skače in da je čisto nora potem in podivjana



bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 09 November 2013, 20:33:16
Sama imam sina starega toliko, kot je tvoj brat. Nismo nič komplicirali, v roke sem jim porinila knjigo "Psi za telebane", in sproti učila vse, kar smo novega zvedeli v pasji šoli. Pri nas je bil to prvi pes. Po dveh letih nimamo nobenih težav. Uboga vse, pa kljub temu mene bolj upošteva kot druge. Če me pa ni zraven so pa drugi dobri.
Mogoče bi bolj pomagalo, da brat sodeluje tudi pri drilu in pravilni vzgoji, sproti mu razlagaš, zakaj je to prav in zakaj ne. Bo dobil izkušnje, hkrati bo pa za psička manj zanimiv, kot tako, ko se on z njim samo igra.



nayaa17

  • Gost
Odgovori #88 : 09 November 2013, 20:43:53
hvala vsem za nasvete bom vse upoštevala ter skušala preživeti čim več časa s kužiko, saj čez vikend je z nama brata ne vidi, je pa tako pri teh otrocih se mi zdi da se hitro naveličajo, tako je tudi pri njemu mu naštimam igrico na rč pa  pes ni več zanimiv.
bomo pa postavili neka pravila, ker mislim da ni prav in da je pes samo zmeden da ga jaz učim neke stvari kaj lahko in kaj ne, brat pa mu vse dovoli...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 09 November 2013, 22:12:09
Mene bolj kot to, koga bo pes imel rajši, skrbi da bi brat psa zlorabljal. Hočem reči vsako živo bitje ima pravico do neke mere miru, ne pa da se ga vlači sem in tja kot eno plišasto igračo ravno kadar se nekomu tako zazdi, predvsem pa so posledice takih zlorab lahko živčnost, tudi agresija,...

Prav bi bilo da se odločiš (če seveda sploh lahko - ne vem kako imate to urejeno znotraj družine) kaj sama želiš, možno je namreč seveda oboje, da se s psom ukvarjaš samo ti, ostali pa le pod tvojimi pogoji, ali pa da se s psom pač ukvarjajo vsi, ampak načeloma pa je psu vodja tisti, ki se obnaša kot vodja in kaj nekdo drug z njim počne, če to vodja dopusti, ne vpliva na odnos med psom in vodjem. Hočem povedat, da če pogledaš z vidika, da tvoj brat ne bi bil tvoj brat, ampak samo še en drug pes, bi se ta dva psa lahko igrala, crkljala,.. samo toliko kot ti dopuščaš, ali pa pač ne dopuščaš. Kako pa doseči da te tvoj pes upošteva je pa seveda stvar odnosa, ki ga ti sama postaviš s tvojim psom in ta odnos moraš pa zgradit ti, kar pomeni da takrat, ko ti delaš s psom, delaš s psom ti in vsaka interakcija z drugimi, je pod tvojimi pogoji ali pa sploh ne. In pa jasno, če bo nekdo drugi več in bolj pravilno delal s psom, bo pes verjetno vzel tistega za vodjo.

Ima pa en pes lahko tudi več vodij in tudi seveda lahko nekoga bolj uboga pri eni stvari, nekoga drugega bolj pri drugi stvari, z nekom se rajši crklja, z drugim pa rajši igra (no, spet odvisno od vrste igre) - vsaj pri nas je tako  ;D