Kmalu tudi huskyji nezaželeni

alora · 17703

alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
: 22 Junij 2007, 09:33:27
Na internetu sem že velikokrat prebrela, da je tudi husky že ubil dojenčka...če bodo mediji kar naprej objavljali te stvari in si še zraven kaj izmislili, bodo huskyji kmalu na istem kot rottweilerji. Nekateri prav z užitku pišejo o tem >:(

Ker pa je pasma Siberian husky zelo priljubljena, upam, da se to ne bo zgodilo.

Rottweilerje pa bo treba pokazati v dobri luči, kot je že biu prikazan v neki oddaji, ko je rešil lastnico, ki bi lahko zgorela v tovornjaku, če ne bi bilo njega.


BRUNO

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 2
  • Naš medvedek
Odgovori #1 : 22 Junij 2007, 11:01:49
Ob takšnih zgodbicah bi se mi zdelo bolje, da bi se novinarji spravili nad lastnike, ne pa samo obtoževali pse. Ker dejansko so vsega krivi lastniki - namreč, komu pade na pamet pustiti samega psa in dojenčka??? Imam dva otroka, smo imeli psa tudi, ko sta bila dojenčka; ampak nikdar in nikdar nista bila pes in dojenček sama v prostoru, še zdaj, ko sta stara 10 in 12 let, jih imam na očeh - tako kot so včasih nepredvidljivi otroci, so lahko tudi psi. Je res bedasto, da zaradi bedastih lastnikov nastrada neka pasma, pa še vsi drugi psi potem...

_____________________________
http://grandmaster.moj-album.com


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #2 : 22 Junij 2007, 11:51:38
Bruno zakaj že, lastnik pa ja nikdar ni kriv - kako tega ne veš :o ::), prosim v standardu za huskye lepo piše prijazen kuža, sicer ko odrastejo so malce zadržani ampak niso čuvaji... Prosim te no to so idealni partnerji za igro in družbo otrokom... (ne tole resno jemati napisano je mišljeno cinično >:D)
Ker če v standardu piše da je pesjan prijazen, pameten  in bla bla, to pri enih ljudeh zgleda pomeni da ti psi se rodijo že z vsem znanjem tega svet in ker že tako vse vejo in znajo, jih ni treba šolati in paziti ::) In navš verjela da sem že srečala kr nekaj takih in ko so mi omenili da jim je husky prav zaradi tega všeč (OK ne pozabimo še na plave očke  ::)) mi je kar slabo postalo in ko so me oni vprašali kaj jaz mislim, sem jih najprej vprašala kaj poleg tega še vedo o sami pasmi in vzgoji psa, kakšni odgovori so bili taki da sem ostala kar brez besed in malodane da me niso spljuvali ker sem jim rekla da s takim odnosom od enega resnega vzreditelja psa ne bodo dobili, z veliko večino pa se je dalo normalno pogovoriti in nekateri od njih so spoznali, da pasma ni primerna za njih ali pa da trenutno čas še ni zrel za psa :)


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #3 : 22 Junij 2007, 12:13:18
Napadalnost psov je v veliki večini odvisna od lastnikove vzgoje. Mogoče malo vpliva še dejavnik dednosti in karakter psa... Ampak vse je odvisno od lastnikove vzgoje, kako s psom ravna, kdaj ga socializira, ga navadi na npr. majhne otroke, druge pse itd.

Pri pasji vzgoji je treba paziti, da pes ni zapostavljen ali da dobiva manj pozornosti, če k hiši kasneje pride otrok. Tu lahko pride do ljubosumnosti in posledično do napadalnosti. Ampak moje mnenje je še vedno da, če je pes pravilno naučen, do tega niti pod razno ne bo prišlo. Pri nas imamo rejniško družino in je še kako pomembno, da pes pri hiši ni napadalen in je zelo prijazen do otrok. Otroci se menjujejo iz leta v leto, prihajajo k hiši in odhajajo nazaj v svoje matične družine. Pa nikoli ni bilo problemov. Oba psa, tako sibirski husky kot bernski planšar sta izredno ljubezniva do vseh otrok, ki pridejo k hiši.

Res pa je da smo ju od malega navajali na otroke, na njihovo igro, itd. Živa ponavadi na veliko daje poljubčke naši najmlajši, Medo pa se vedno vrže na hrbet in čaka da ga bo mala čohala.  :D

Novinarji pa vedno so in vedno bodo pisali trič trače in včasih pokazali pse v veliko slabši luči kot pa so. Nikoli namreč za nobeno dejanje ne moremo obtoževati psa. Vedno je za takšna dejanja kriv lastnik in njegova malomarnost.  ::)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 22 Junij 2007, 12:46:41
Lahko se razpočite če hočete, ampak tveganje, da husky ali malamut napade dojenčka (samo dojenčka, malo večjih otrok nič več) je precej večje kot pri drugih pasmah. To nima nobene povezave s tem, da je pes do ljudi prijazen in da ni čuvaj. Pa kako dobro je vzgojen in kaj jaz vem kaj še. Saj huskiji so načeloma do ljudi ali zelo prijazni ali pa malce plašni in človeka praktično nikoli ne ugriznejo. Problem je v tem, da dojenček za njih (še) ni človek. Velja pravilo, da se majhnih otrok in psov nikoli ne sme puščati samih. Osladno ljubkim slikcam navkljub. Če se tega držimo, potem tudi pri polarcih ni nobenega problema.
Dejstvo je, da so ravno huskiji in malamuti od vseh pasem pospravili največ dojenčkov, in to po vsem svetu. Vsem nesrečnim primerom je skupno tole: lastniki so pustili psa brez nadzora v istem prostoru z dojenčkom.
Primerjeve z rotvajlerji so brezpredmetne, ker so ti psi povsem drugačni. Dojenčke in majhne otroke bodo čuvali kot punčico očsa in če bi jo že kdo skupil, bi bil to vsiljivec, ki bi po pasji logiki tega otroka ogrožal. Problem pa nastane, ko ti otroci toliko zrastejo, da jih ima pes za dorasle, pa jih poskuša po pasje vzgajati in jim pokazati, kje je njihovo mesto v krdelu. Pri tem lahko otrok stakne kakšno grdo luknjo - ima pač tanjšo kožo od doraščajočega psa. Prav zaradi tega je menjalo lastnika ali pa odšlo v večna lovišča največ rotijev.
Kovati eno ali drugo pasmo v nebo in pozabiti na "slabosti" je najslabše. Če bo lastnik mladega rotija vedel, da mora biti zelo dosleden pri vzgoji svojega psa, da mora biti psu popolnoma jasno da je čisto "zadnja luknca na pišuki" in da so vsi človeški družinski člani daaaleč nad njim potem s psom ne bo imel nobenega problema.
Če bo lastnik huskija vedel, da ima psa, ki je po naravi še vedno prvovrsten plenilec in bo temu primerno ravnal - tudi ne bo nobenega problema.


alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #5 : 22 Junij 2007, 21:07:41
Imaš prav Lanabela. Husky dojenčka še ne sprejema kot človeka, saj je navajen človeka kot bitje ki je večje od njega in ki ga vzgaja. Dojenček pa je kot jegenček, ki je pogosto tudi plen huskyjev...velja, da husky ubije SKORAJ vse kar je manjše od njega(razen psov)...tako sem slišala.
 
Velja pa seveda, da je husky zelo družaben in prijazen pes...tudi do otrok, vendar ne do dojenčkov.
Po moje so huskyji zelo ljubosumni...najprej je pes tisti, ki ga imajo vsi radi, ko pa pride v družino dojenček je dojenček najbolj zanimiv, kar pa večini psov ni ušeč...večina jih tudi ne zastopi kaj se dogaja, da kar na enkrat niso več zanimivi.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #6 : 22 Junij 2007, 21:30:22
Lanabela se strinjmam s tabo. Aska kot predstavnica AM-jev ima sicer otroke izredno rada, a zaupati popolnma ji ne morem. Vse pod nadzorom. Primerjava z rotiji ali drugimi pasmami je pa čisto mimo. Pe je le pes in ne katere pasme je kateri.


alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #7 : 23 Junij 2007, 09:44:31
Vidim da vam je večini zelo všeč Husky. Ga ima gdo od vas doma, ker jaz ga imam zdaj prvič in bi rada vedela kakšne izkušnje imate z njimi. Moja je stara komaj pol leta in še nwm veliko o njenem vedenju-le iz literature...


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #8 : 23 Junij 2007, 09:51:29
alora kaj več o SH-jih že teče debata tukaj: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=533.0  ;)
Drugače pa smo se tukaj oglasili povečini lastniki polarcev ;) :P

lp


alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #9 : 23 Junij 2007, 10:01:46
Zanima me najbolj kako tega psa navaditi na muce, da jim ne bi kaj naredila???


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #10 : 23 Junij 2007, 19:30:50
poglej malo na vzgoja in šolanje verjetno je že kakšna taka tema ;)

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #11 : 23 Junij 2007, 21:51:21
Zanima me najbolj kako tega psa navaditi na muce, da jim ne bi kaj naredila???
Naša dva zelo rada preganjata mačke, no ja ponavadi je to naš stari maček Mjavko ki ma že dolgoletne izkušnje na področju kako zezat pse. Rada se podita za njim, ampak ko se maček ustavi, onadva lepo zadaj počakata, da se pretegne in malo počoha, pol pa spet u dir, je zanimiv samo če beži pred njimi, drugač pa mu nč nočeta  :D Je pa te pse najlažje navadit na mačke, če so že od majhnega skupaj.
Imamo še enga mladega mačka Gizmota, ki ga je Xena našla na sprehodu, bil je čist ubogi in sestradan, tehtal je celih 500-gramov vzel sem ga domov in od takrat sta velika prijatelja in jo muc obožuje. Kaj jo tudi nebi saj mu je praktično rešila življenje  ::)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #12 : 24 Junij 2007, 21:15:20
Zdajle dobim mladega mucka in bom ju poskušala navaditi...vendar pa je siba stara že pol leta...upam da mi bo ratal ;D   
Nekje pa je husky že tudi pobil muce  :-\


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 29 Avgust 2007, 12:32:18
V Perthu (Avstralija) je pes ubil dvotedenskega dojenčka. Lep modrook husky.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #14 : 29 Avgust 2007, 20:41:34
Eh,ne-to je bil ziher modrooki pitbul  ::)



fraygregi

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 29 Avgust 2007, 22:09:09
V današnjih novicah piše da je nekje v Avstraliji Husky do smrti pogrizel dva tedna staro deklico.
Novinarji so pa tako usmerjeni proti psom da sam pišejo kako so nekatere pasme napadalne.  >:(

Psi so zakon!!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 30 Avgust 2007, 12:01:03
Kje pa. Jim še ni kapnilo. Pišejo namreč, da je tako vedenje nadvse nenavadno za katerokoli pasmo, huskiji pa sploh da so prijazni do ljudi. Če bi lastniki vedeli, da morajo biti pri huskiju prvi mesec ali dva še bolj previdni kot pri drugih psih, bi bila oba, otrok in pes še živa.


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #17 : 30 Avgust 2007, 12:01:44
V Perthu (Avstralija) je pes ubil dvotedenskega dojenčka. Lep modrook husky.

Članek je v včerajšnjih Slovenskih Novicah.

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


tamy

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 04 September 2007, 19:45:02
lep pozdrav!
nerazumem samo ene stvari!

KAJ IMAJO MEDIJI PROTI PSOM???

res so trapasti....ko bi le njih  >:( zgrabli...ne dojenčka....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 05 September 2007, 11:31:28
Ta konkreten članek niti ni bil protipasji, samo napisano je bilo, kaj se je zgodilo in da je to kar se je zgodilo zelo čudno (čeprav v bistvu niti ni tako zelo čudno)
Je pa danes en zanimiv člančič, ki na pladnju ponuja rešitev za preštevilne mačke. Tudi iz Avstralije kakopak. Tam morajo imeti lastniki mačke (vsaj ponoči če se ne motim) lepo zaprte, tiste, ki se potepajo in lovijo ogrožene avtohtone živali pa  - romajo v lonec. Na kuharskem tekmovanju je zmagal ragu iz potepuških mačk. Objavljen je tudi recept. Dober tek!


malena3

  • Gost
Odgovori #20 : 05 September 2007, 12:23:13
Ta konkreten članek niti ni bil protipasji, samo napisano je bilo, kaj se je zgodilo in da je to kar se je zgodilo zelo čudno (čeprav v bistvu niti ni tako zelo čudno)
Je pa danes en zanimiv člančič, ki na pladnju ponuja rešitev za preštevilne mačke. Tudi iz Avstralije kakopak. Tam morajo imeti lastniki mačke (vsaj ponoči če se ne motim) lepo zaprte, tiste, ki se potepajo in lovijo ogrožene avtohtone živali pa  - romajo v lonec. Na kuharskem tekmovanju je zmagal ragu iz potepuških mačk. Objavljen je tudi recept. Dober tek!

Hm ::)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #21 : 05 September 2007, 23:43:38
Ta članek sem si tudi sama prebrala. Pač to je storil SH, lahko pa bi katerekoli drugi pes/ica druge pasme. Tako je bilo navedeno tudi v članku ;). V tem primeru se je šlo za SH-ja. To se žal dogaja in ni edini primer :-\

lp


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #22 : 05 September 2007, 23:48:31
Vsaka žival bi lahko naredila kaj takega da ubije otroka al je to siamski maček al pa SH. Vprašm se samo kako so vzgajali psa in kje so bili v tem času ko se je to zgiodilo. Zato ne pomeni da bi bili SH nezaželeni.


l.p.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 06 September 2007, 12:35:35
Potem mi pa pojasnite, zakaj so v vsaj tričetrt primerih ko pes ubije zelo majhnega dojenčka to huskiji, sledijo jim pa, daleč zadaj malamuti. Druge pasme se pojavljajo samo v posamičnih primerih. Zakaj recimo pri samo malo večjih otrocih ali odraslih žrtvah huskijev med krivci ni več? (OK, je en v bistvu zelo nesrečen primer, ko je krdelo poldivjih huskijev ubilo odraslega človeka, ki so ga zamenjali za plen, ampak takrat je šlo res za posebne okoliščine).

Slučaj? Slaba vzgoja? Po moje podcenjevanje nagonov. Huskiji imajo med vsemi psi najbolj nedotaknjen lovski nagon. Tudi nekatere druge nagone imajo presenetljivo podobne volčjim.  Meni se zdita možni dve razlagi. Po prvi pes preprosto zamenja dojenčka za plen,  dojenček za njega (še)  ni človek. Druga je pa malo divja, a se mi tudi zdi mogoča. Če se zgodi, da ima v volčjem krdelu mladiče volkulja, ki ni nekje na vrhu lestvice, ji tista taglavna mladiče ukrade (če ima istočasno sama leglo) ali pa jih pobije. Tudi pri  huskikah se pojavljajo taki primeri in to veliko pogosteje kot pri drugih pasmah. Tudi iz tega bi se dalo izpeljat kakšno razlago. Čeprav, resnici na ljubo so med krivci v večini primerov samci.

Ali to pomeni, da naj bi se huskija znebili, ko pride dojenček? Seveda ne, samo prvih nekaj mesecev bi bilo treba paziti, da pes ne bi ostal brez nadzora sam z dojenčkom. Saj na to moramo itak paziti pri katerem koli psu. Pri huskiju pa še prav posebej. V avstralskem primeru je bil dovolj trenutek nepazljivosti, ko se je pes iz dvorišča prikradel v spalnico.

Dejstvo je, da se vsi psi ne skotijo enaki. Dejstvo je, da pasji mladiči niso že po defoju prijazni in jih lahko pokvari samo slaba vzgoja. Dejstvo je, da vse pasme niso po značaju enake. Dejstvo je tudi, da imam tako huskije kot malamute zelo rada. Take kot so. Žal mi je, da večina ljudi  v njih vidi samo čudovite, prijazne kužke, ki se razen po zunajosti ne razlikujejo prav dosti od sosedovega pudlja. Do nesreč prihaja ravno zaradi nepoznavanja.



malena3

  • Gost
Odgovori #24 : 06 September 2007, 13:24:43
Se strinjam Lanabela, ko smo se pogovarjali o tem, da je možnost, da je bil pes ljubosumen, bi jaz to kar nekako izključila, kajti husky-i niso ravno tip karakterja, ki bi si kaj posebno jemal k srce, če ti božaš 5 drugih psov zraven njega. Vsaj mislim tako.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #25 : 06 September 2007, 13:31:36
Na žalost se moram strinjaz z Lanabelo, v huskyu je ostalo še veliko volčjega in ti psi  spuščeni v divjini se velikokrat pridružijo volkovom. In tudi njihovo krdelo deluje kot volčje in kot sem sama spoznala če huskyi že od malega niso vzgajani z malimi živalmi, pa še to ne velja za vse male živali ampak samo za domače, so za njih plen in nič drugega kot plen. Torej tudi sama sklepam da Huskyi v dojenčku še ne vidijo človeka ampak plen, še posebaj ker se jim najbrž tisti glasovi ki jih dojenčki spuščajo zdijo bolj podobni kakšnim živalskim kot pa človeškim :-\.  Sej če slišite zavijati polarce se njihovo tuljenje zelo razlikuje od ostalih pasem ;)

Sicer ti pa že zdrava pamet govori da se dojenčkov in otrok ne pušča brez nadzora ;) Malena moj pa je :D ampak dobro moj je itak en specifik ;) :P


malena3

  • Gost
Odgovori #26 : 06 September 2007, 13:35:07
A moj pa ne...edino histeričen je, če vidi, da imam v rokah mačka..pa ne, da bi bil ljubosumen, ampak, ker ga on ne more za vrat stisniti. >:D



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #27 : 06 September 2007, 13:45:23
He he he moj pa ve da če imam kakega drugega mačka (moji dve izključeni) v rokah da se delamo slepega in s tabelim spremljamo kdaj ga bo gazdarica spustila na tla, pa še potem je treba počakat in prečekirat če me bejba čekira :o :D >:D Dejstvo pa ostaja Lars sprejema samo domači mački, vsi ostali so potencialni plen oz. sovražniki in jih je za ugonobit, razen še ena mačkonka si je prislužila njegovo spoštovanje ;) ::) kar pa še ne pomeni da sta prijatelja. Poleg tega konje še vedno smatra za divjad, če se gibljejo podobno, če se hranijo podobno in če dišijo podobno potem so to srne ::)  :o :D


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #28 : 06 September 2007, 19:19:03
Lanabela, bolj se ne bi mogla strinjat s tabo glede celega prispevka. . .

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #29 : 06 September 2007, 20:36:39
Lanabela se popolnoma strinjam s tem kar si napisala.