Solastništvo

Dina · 48357

Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
: 31 Avgust 2007, 09:38:29
http://www.bolha.com/oglas1036485

Tale oglas sem že večkrat zasledila na bolhi. Zanima me ali je dajanje psov v solastništvo sploh še aktualno? Se velikokrat zgodi, da kdo da psa v solastništvo? Kakšni ljudje in zakaj dajejo pse v solastništvo? Kaj pričakujejo in kaj zahtevajo od solastnika? Je to bolj pogosto pri rodovniških psih? So "predmet" solastništva večkrat psi ali psičke?

lp

...sledi svojim sanjam


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 31 Avgust 2007, 09:52:02
To je zelo aktualno, velikokrat se zgodi, ponavadi to delajo vzreditelji, ki psa nočejo čisto zgubiti, pogojev za njegovo dobro bivanje pa nimajo. Pričakovanja/zahteve so zapisana v pogodbi, se pa s takim psom večinoma mora razstavljati, posodsiti vzreditelju za kak skok ali imeti z njo leglo. Še nisem slišala, da bi mešance dajali v solastništvo ??? Statistike za pse/psice pa ne vem, recimo fifti fifti



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 31 Avgust 2007, 10:05:00
Ja kaj pa recimo če da vzreditelj nekomu psičko v solastinštvo in hoče potem, da ima solastnik s to psičko leglo in mora pol dejansko to leglo gor spravt, pač dva meseca skrbet za njih pa to...kaj pa mladički pol? tud fifti fifti? ali ima solastnik pol sam stroške z njimi pa ne dobi nobenga mladiča?

...sledi svojim sanjam


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3 : 31 Avgust 2007, 10:06:57
Ja kaj pa recimo če da vzreditelj nekomu psičko v solastinštvo in hoče potem, da ima solastnik s to psičko leglo in mora pol dejansko to leglo gor spravt, pač dva meseca skrbet za njih pa to...kaj pa mladički pol? tud fifti fifti? ali ima solastnik pol sam stroške z njimi pa ne dobi nobenga mladiča?

Vse je odvisno od dogovora med vzrediteljem in lastnikom.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 31 Avgust 2007, 10:11:08
in kje potem potencialni posvojitelji zvohajo, da ma nek vzreditelj namen dati psa v solastništvo? kar tako na oblhi ::)

...sledi svojim sanjam


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 31 Avgust 2007, 10:32:47
in kje potem potencialni posvojitelji zvohajo, da ma nek vzreditelj namen dati psa v solastništvo? kar tako na oblhi ::)

Pri vzreditelju samem ali pa da pač oglas.

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #6 : 31 Avgust 2007, 10:38:59
Mislim, da to običajno izveš od vzreditelja, ki ima trenutno leglo in se zanimaš za eventuelni nakup. Običajno dajo v solastništvo mladička, ki je perspektiven za razstave ali za nadaljnjo vzrejo, pa si obenem ne želijo doma "nagrmaditi" prevelikega števila psov, za katere potem ne bi mogli več enakovredno skrbeti kot za dotakratno število. Običajno je cena za nakup mladička, ki ostane v solastništvu, nižja, pogoje solastništva pa se določi v medsebojni pogodbi in so lahko precej različni.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 31 Avgust 2007, 10:40:13
in kje potem potencialni posvojitelji zvohajo, da ma nek vzreditelj namen dati psa v solastništvo? kar tako na oblhi ::)

Saj tudi ne da vsak vzreditelj psa kar vsakomur. Recimo vzrediteljica moje psice je iskala nekoga za solastništvo, ki je prav tako iz Nizozemske in po možnosti živi tako blizu, da se lahko vsak dan zapelje psico pogledat. Vsak drugi vikend biva psica pri njej, ona jo razstavlja, njeni solastniki pa skrbijo za vsakodnevne zadeve. Če bo psica primerna za vzrejo bo ona izbrala primernega samca...
Odvisno od vzreditelja do vzreditelja pa je tudi ali potem psica pride na kotitev in oskrbo mladičev k njemu ali to opravijo njeni "lastniki". Torej ti kot lastniks ploh ni nujno, da imaš kakšne dodatne "stroške" z leglom. Ali potem dobiš denar v vrednosti enega mladiča, več, ali nič, ali ti pripada en mladič ali, ... variant je sto, vse pa je pač odvisno od pogodbe in dogovora med vzrediteljem in solastnikom.

Lp nina



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 31 Avgust 2007, 11:37:34
Ja solastništvo je še vedno kr precej aktualno vsaj v Sloveniji, ker pri nas je težko recimo imet tolko psov doma, da bi lahko z njimi ustvarjal kvalietetno vzrejo. Jaz sem recimo dobila v solastništvo psico, za katero velja dogovor, da je drugo leglo od psice v celoti njihovo - kar pomeni, da gre takrat psica kotit tja in je pri njih vse dokler mladiči niso oddani oziroma dovolj stari za samostojno življenje - to je cca. 10 tednov. Sicer je pa psica pri meni in tudi prvo letošnje leglo gre na našo psarno.

Drug primer je solastništvo samcev, to je bolj enostavno, ker jih ponavadi vzreditelji vzamejo samo za razstave in paritve, kar pa je zgolj kakšen vikend ali pa popoldne.

Definitivno pa so pogoji za oddajo psa v solastništvo zelo različni in tudi do bodočega solastnika imajo vzreditelji različne zahteve.



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 31 Avgust 2007, 11:57:42
Solastništva so različna, je pa seveda stvar dogovora. sama npr bi šla v solastništvo, vendar je spet odvisno od pogojev, vsekakor nisem za vse.

kadar so samčki v solastništvu se mi zdi da so kar v "trajnem", je pa verjetno tudi to različno. Se mi zdi, da je precej težko posplošiti, kako in kaj je s tem.

Se pa mi drugače zdi soedelovanje dobra stvar, npr en ima samice, drugi samčke, samčki so v solastništvu ( ali pa tudi ne).... no, možnosti je res nešteto, temelj pa je vsekakor zaupanje in poštenost obeh strani!  :)


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #10 : 31 Avgust 2007, 20:16:23
Zanimiva tema...

Mene pa zanima kaksni so vasi pogledi na solastnistvo? Bi se odlocili za psa, ki bi bil v solastnistvu? Raje psa ali psico? Ali si zelite psa predvsem zase brez da drugi "vtikujejo svoj nos" ?

Sama ne vem, ce bi se za to moznost odlocila... Bi verjetno raje se odlocila za to moznost, da sama vozim psa po razstavah itd.  Si pa tudi ne predstavljam biti brez psa 2 meseca zaradi morebitnega legla itd. Pa mislim, da bi me prevec obremenjevalo, da bi recimo zelela na dopust in vzeti psa s seboj, pa ga nebi mogla, ker bi ravno takrat vzreditelje nacrtoval 2 razstavna vikenda.. tako da zaenkrat ostajam pri polno lastniskih psih  ;) Je pa res, da stvari v zvezi z solastnistvom niti ne poznam dovolj dobro, da bi lahko sodila.. razmisljanje pac.. mogoce me pa kdo preprica z dobrimi argumenti ;)


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #11 : 31 Avgust 2007, 20:24:31
Vsekakor je odnos med vzrediteljem in solastnikom zelo pomemben. Če se dobro razumeta, se da vse zmeniti (tudi če je v pogodbi kej drugače).
Vsekakor pa je to odločitev posameznika, tudi jst ne vem če bi lahko imela takega psa  ;D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 31 Avgust 2007, 21:15:44
Jaz bi tudi dobro razmislila o solastništvu... odvisno od pogodbe in predvsem zelo zelo odvisno od tega kakšen odnos in poglede na pasmo ima vzreditelj. In ali bi bil odnos med mano in vzrediteljem na profesionalni ali prijateljski ravni.

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #13 : 31 Avgust 2007, 21:45:00
Bi se odločila za solastništvo ampak nikoli za solastništvo psice. Razen, če dobim v pogodbi napisano da je psica VEDNO pri meni in če bi imela svojo psarno nosijo mladiči ime MOJE psarne. Ampak kaj potem vzreditelju ostane od te psice? OK jaz pristanem na obiske, lahko mi predlagajo dobre samce....

Za samca načeloma ni problema ampak tudi tega ne dajem na kakšne dolge "počitnice" samega. Pes ki živi z mano je moj, pa čeprav ima uradno sto lastnikov. Lahko mi pa dajejo pogoje o razstavljanju, lahko ga vzreditelj oz. solastnik pari zastonj in podobne finte.

Ampak niti za samca ne bi šla v solastniptvo z vsakim vzrediteljem. Čisto odvisno od njegovega odnosa do mene, do psov in seveda kakšno pogodbo mi ima namen postavit.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14 : 31 Avgust 2007, 21:48:08
Bi se odločila za solastništvo ampak nikoli za solastništvo psice. Razen, če dobim v pogodbi napisano da je psica VEDNO pri meni in če bi imela svojo psarno nosijo mladiči ime MOJE psarne. Ampak kaj potem vzreditelju ostane od te psice?

Mladič...  ;) ;)


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #15 : 31 Avgust 2007, 21:48:27
Jaz bi v primeru samca bila čisto za. S tem, da bi na razstave hodila zraven, v ring je pa tako vseeno kdo ga pelje (pač tisti s katerim bolje sodeluje). Za samičko pa mislim, da kakšne z vzrejnim in razstavnim potencialom tako ne bi imela. Se ne čutim dovolj zrelo za mladiče, oziroma tudi če bi jih želela jih nimam kam dat (glede na veikost pasme).

Za samca načeloma ni problema ampak tudi tega ne dajem na kakšne dolge "počitnice" samega. Pes ki živi z mano je moj, pa čeprav ima uradno sto lastnikov. Lahko mi pa dajejo pogoje o razstavljanju, lahko ga vzreditelj oz. solastnik pari zastonj in podobne finte.

Ampak niti za samca ne bi šla v solastniptvo z vsakim vzrediteljem. Čisto odvisno od njegovega odnosa do mene, do psov in seveda kakšno pogodbo mi ima namen postavit.
Tako nekako ;)
lp
T.

8)


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #16 : 01 September 2007, 17:23:10
Solastništvo ima gotovo svoje prednosti in slabosti. Slabosti ste že kar nekaj našteli, bom pa jaz poskusila najti kakšne prednosti: :)
- če je sicer pes zelo drag in človek težko zbere tolikšno vsoto denarja za nakup, potem običajno solastništvo pomeni občutno nižjo ceno
- če je nekdo še neizkušen glede pasme in vzreje, je pravzaprav zelo dobro, da mu nekdo, ki se na pasmo in svojo linijo dobro spozna, "določa" paritvene pare, glede na namen vzreje (kaj želi dobiti, popraviti oz. izboljšati v naslednji generaciji)
- če se slučajno (bognedaj) zgodi, da psa iz utemeljenih razlogov ne moreš več imeti (ali pa ga ne moreš imeti za določen daljši čas) ima pes vendarle še enega lastnika in se tako ne znajdeš v težavah, kam z njim
- če imaš samičko in leglo mladičev, ter imaš slučajno težave s prodajo malih, je pomoč že uveljavljenega vzreditelja vsekakor dobrodošla
- najbrž je v kakšni solastniški pogodbi tudi določilo o delitvi večjih, nepričakovanih zdravstvenih stroškov
- mogoče tudi delitev stroškov za prijavnine na razstave
- in najbrž sem še kaj pozabila? :-\

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #17 : 01 November 2008, 11:09:47
Rada bi malo obudila tole temo, ki ni tako zanemarjanja vredna tema. Zelo pomembna je in sem mnenja, da bi ljudje , ki stopajo v solastniska razmerja moralo zeeelo previdno in skrbno stopati na to pot:
Kaj mislite, kaj bi moralo biti zajeto v pogodbah. Seveda so pogodbe razlicne, a vseeno se je pri sestavljanju le teh potrebno postavit na obe strani. Zato me zanimata obe strani, tako za solastnika vzreditelja, kot tudi za solastnika skrbnika psa.

Solastnik vzreditelj:
- odlocanje o paritveni kombinaciji
- zeli eno leglo - koliko mladickov je njegovih in koliko od skrbnika
- ce psicka da eno leglo nazaj, koliksna je cena te psicke kot mladicka
- zeli enega mladicka nazaj (prvi izbor)
- kje bo psicka imela leglo
- zeli, da se psa razstavlja
- zeli, da se z njim udelezujemo XY pasje delo
- vzeti psa nazaj, ce skrbnik ne skrbi dobro zanj

solastnik skrbnik:
- cena psa mora biti odvisna od
- vrnitve enega celega legla - ali je potem kaksen mladicek njegov (prva izbira)
- vrne vzreditelju le enega mladicka
- kje bo psicka imela leglo (doma, morda lahko solastnik vzreditelj poskrbi za nase stanovanje pri njem za cas mladickov
- ali pa ima psicka lahko mladicke pri skrbniku in ima vzreditelj moznost sodelovanja, bivanja...
- kako je z razstavami, kdo vozi tja psa, kdo ga razstavlja, kolikokrat letno...
- tocno kaksno delo se zahteva, v koliksni meri, kaj se zgodi, ce se le to ne zmore, npr. bolezen skrbnika...
- v primeru vrnitve psa - kdaj, kako, za kaksno ceno...

Seveda na tem spisku manjka ogromno postavk.
Ali bi sodelovali?
Kaj bi lahko bilo se zelo pomembno pri obeh straneh?

Blumina




Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #18 : 01 November 2008, 11:21:44
Mi imamo naso Oli v solastnistvu z vzrediteljico (Sandra Lieppert, Open Mind Australian Shepherds). V nasem primeru to pomeni zgolj, da je tako napisano na ASCA registraciji in zato je ne smemo pariti brez soglasja Sandre, ce hocemo da imajo mladici rodovnike (kar itak ne bi, ampak nekateri lastnniki aussijev po svetu niso taksni). Mislim, da so bili vsi mladici tega legla tako prodani, in pri nekaterih, je Sandra ze pri oddaji dolociila, da pes oz. psica ne bo za nadaljnjo rejo, zato so bile potem sterilizirane. Drugace smo placali polno ceno in imamo vse ostale pravice--Sandra ne sme zahtevati psa nazaj (razen ce mi ne bi mogli je vec imeti), ne sme zahtevati, da ima Oli leglo in da bi ona imela potem financo korist od prodaje mladicev, se ne vtika v nase zivljenje in pocetje z psico. Seveda je zmeraj na volji z dobrimi nasveti, ce potrebujemo. Ker ima Oli dobre zdravstvene rezultate, pri zadnjem obisku je Sandra rekla, da jo lahko parimo, ce hocemo. Ne bo ona dolocila samca, je dala Moniki (moji hcerki in lastnici Oli) nalogo, naj raziskuje zadevo, pripravi ozji izbor kandidatov, in bo Sandra potem komentirala in usmerila, kar nam bo v veliko pomoc ker smo sami neizkuseni na tem podrocju. Ce pa se odlocimo, da ne bo nikoli imela legla, je tudi prav. Nasa svobodna odlocitev pac.

Drugace je z eno psico iz drugega legla. Ta je bila tudi oddana v solastnistvo, ampak pod bolj strogimi pogoji, ker Sandra bi jo rada parila cez nekaj let s svojim samcem Ranger, da bi imela enega njegovega mladica zase. Psica zivi pri eni druzini v njihovi blizini, mislim, da jo ima ena punca/najstnica, ampak Sandra ima velki vpliv na njeno vzgojo in solanje. Je dala zahtevo, da se psica resno ukvarja s pasjim sportom (npr. agility); ce ta punca ne bo hotela/mogla tega delati, ali zaradi pomanjkanja volje ali casa, bo psica trenirala in tekmovala s Sandro. Zaradi vseh teh pogojev oz. pravic od strani vzrediteljice/solastnice, je bila psica prodana za polovicno ceno, ce se ne motim. Za ostale podrobnosti ne vem--ali bodo vsi bodoci mladici last od Sandre ali samo tistega, ki ga bo hotela obdrzati zase, ne vem.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #19 : 01 November 2008, 11:29:18
Dobro napisana pogodba vsekakor, da se točno ve kaj se pričakuje in zmožnost normalnega pogovora, da se odgovori na vsa možna vprašanja in pomisleke. Spoštovanje načina dela, šolanja. In v prvi vrsti mora biti pes-psica ne pa kdo o čem odloča.

Najvažnejše pa, držanje tistega, kar se človek zmeni. Ne pa po tem, ko ena stran dobi kar hoče, od drugega dela dogovora odstopit.

Zaupanje in spoštovanje. Če tega ni je brez veze. In vsi morajo pogledat realno na te zadeve. Subjektivnost nima kaj počet pri tem.


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


alesh666

  • *
    • Prispevkov: 265
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 01 November 2008, 17:15:26
Ali kdo ve kako je s temi pogodbami pri nas?
Glede na to, da je po slo. zakonodaji pes stvar in ne živo bitje, je težko spisati dobro pogodbo, ki bi bila pravnomočna oz. neoverjena pogodba je vredna NIČ, kako pa je z overjanjem take pogodbe?

Sprašujem zgolj iz zanimanja, gledano s pravnega stališča.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #21 : 01 November 2008, 17:46:28
Pes je živo bitje ampak je lahko predmet kupoprodajne pogodne kot vsaka "stvar", ki je na prodaj...

Saj tudi nakup mladiča bi moral biti vpisan v obliki kupoprodajne pogodbe... glede solaštništve se samo obvezosti vzreditelja in solastnika dodatno dopolnita... v drugih državah imajo tipske pogodbe za prodajo mladičkev , ki jih urejajo pasemski klubi...

Če koga zanima (sem pravnica) nameravam pripraviti kupoprodanjo pogodbo za moje mladičke... poleg tega bi dala tudi dva samčka v solastništvo... in bi pripravila tudi pogodbo o solastništvu...

Zame je solastništvo to..da sta oba vzreditelj in lastnik vpisana v rodovnik, da je cena mladiča nižja, da se stroški razstav, vzrejnega dovoljenja, slikanje kolkov delijo..in da ga vzreditelj uporablja za vzrejo...zase brezplačno, za druge psice se deli skočnina... GG


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #22 : 01 November 2008, 18:44:43
GoldenGirl, kako bi bilo v tvojem primeru z mladicki? Ali bi bili vsi tvoji, ali bi morda lahko solastnik izbral kaksnega zase zastonj, morda se deli tudi zasluzek na pol med solastnikoma...?
Ker sem mnenja, da ce das mladicka malo ceneje zaradi tega, ker bo enkrat vrnil z leglom, potem nekako ne vzames celega njegovega legla zase... Ali pac? Saj je tudi solastnik kar nekaj vlozil v psico. Se pravi, da ne bi smeli biti vsi mladicki od vzreditelja solastnika... Nekako se mi ne zdi fer? Ker tudi denarno povracilo z npr. dokaj stevilcnim leglom nekako ni enakovredno znizani ceni ob nakupu... Morda pa narobe razmisljam...

Blumina



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #23 : 01 November 2008, 19:24:30
Jaz bolj razmišljam za smaca, bodočega plemenjaka... tam se deli skok ali pa 1/2 cene mladiča... za psice je bolj problem.. nekateri hočejo dva mladiča, drugi hočejo eno celo leglo n.p. 2 pod svojo psarno in so vsi mladiči tvoji... to je zelo težko.. Za samca ni tako problematično... Solastnik razstavlja, šola... vzreditelj pomaga, mogoče razstavlja... pogoj je da pes naredi vzrejni pregled... pol se pa deli zaslužek od škočnin...mene "zanima" genetski materjal samca iz vidika vzreje... in ker ne moreš vse obdržati, ampak bi ga pa uporabljal v svojem vzrejnem programu je solastništvo rešitev... v tujini je to zelo prakticirano...za pse in psice.... GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 01 November 2008, 19:28:00
Mene pa zanima, kako je pri razlicnih primerih glede stroskov vzdrzevanja psa? V primeru recimo hrane in zdravstvenih storitev (recimo, da je solanje/razstave odvisno od posebnega dogovora)? Si to financno "breme" delita, ga placuje samo skrbnik, samo vzreditelj, kako je s tem?

battito animale


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #25 : 01 November 2008, 19:43:59
Mi nosimo vse stroske v zvezi z Oli, s tem, da je Sandra prispevala 50 EUR, ko smo jo dali slikati (kolke in komolce). Ampak to itak ni to pravo solastnistvo, kakor sem napisala, je pogodba tako napisana zgolj zato, da je ne bi parili brez soglasja. Ce jo parimo, vsi stroski tako kot vsi "dobicki" bodo nasi.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #26 : 01 November 2008, 20:57:46
To je stvar dogovora/pogodbe..ampak običajno lastnik nosi vse "vsakodnevne" stroške... za ekstra je pa lahko 1/2 in tudi zaslužki se delijo...GG


balenka

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 30 Januar 2009, 11:55:08
Dragi na forumu, če je kdo ki mi zna svetovati oz. ki mi zna povedati kakšna je preksa glede mojega vprašanja mi bo neskončno olajšal nakup kosmatinca.
Gre za sledeče: odločili smo se za nakup psa pri vzrediteljici iz Ljubljane. Pes je star 6 mesecev in naj bi ga v novi dom odpeljali danes popoldne.
Plačali smo ga v celoti.Popoldan naj bi z vzrediteljico ob prevzemu podpisali pogodbo pri kateri nas moti naslednje:
pri vseh paritvah s psicami vzrediteljice, ali psicami iz njene vzreje ali psicami ki jih prepelje ona naj bi vsi mladički pripadali vzrediteljici, torej
naj mi nebi dobili niti enega kužka. Ali je to običajna praksa?

Naj povem, da je pri tej vzrediteljici kupila psa moja kolegica (preko nje sem tudi jaz prišla) ki ima v pogodbi prvo paritev zastonj pri nadaljnih paritvah pa en mladiček pripada lastniku psa. Baje je bil naš najlepši v leglu, namenjen za razstavnega in zato naj bi bili takšni pogoji.
Vesela bom vsakršnega nasveta, mnenja,



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #28 : 30 Januar 2009, 14:23:24
V takem primeru bi se bilo po mojem smiselno dogovoriti vsaj o tem, kdo bo kril stroške vzrejnega, morebitnih zdravstvenih pregledov, stroške razstav ... Ker iz napisanega je jasno, da bo imela največjo korist od bodočih legel vzrediteljica. Sploh če ste psa kupili po enaki ceni, kot so bili drugi mladički v leglu  ;)







     



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #29 : 30 Januar 2009, 14:47:44
Za skok se običajno dobi skočnina ali mladič..edino če si kupila psa v solastnišvu in je to pogoj... meni se ta zahtevek zdi pretiran! GG